i P KOFFIE-SOORTEN v. ROSSEM' DONDERDAG 12 JUNI 1930 ".I. T 7/.S. C VERBOND VAN GEREF. EVANGELISATIE-COMMISSIES iM:| fSl 01 'G 1 Gisteren kwam het Verbond van Gere formeerde Evangelisatie Commissies te Utrecht in tweede jaarvergaderimg bijeen. De voorzitter Ds. T. J. Hagen van Delft opende de vergadering en wees er in zijn openingsrede op, dat de Gereformeerde Evangelisatie-arbeid meer en meer voort gang maakt. Wat hot Verbond betreft, kunnen we in zekeren zeggen, dat we er zijn. De bloei van het Verbond is boven bidden en denken. Maar toch is het werk nog gebrekkig en zwak en het zal nog heel anders moeten worden. Er zijn nog duizen den menschcn, die nog mooit van Jezus hoorden en aan die allen moet 't Evangelie gebracht worden. Nagegaan moet worden de kwesties van organisatie, en methode, opdat we niet het Leger des Heils nadoen. Er is verder nog de reclasseeringsarbeid Er is haast nog geen Evangeliesatiecom- missie, die aan reclasseeringswerk doet. Die arbeid is toch dringend noodig. Ver der is er de arbeid van het uitzenden van zusters naar de achterbuurten om in ver vuilde, ellendige gezinnen hulp en bijstand te verleenen. Dat terrein ligt vrijwel nog geheel braak. Spr. eindigde met den wensch dat Gods kracht en de leiding des Heiligen Geestes bij dezen arbeid zullen mogen worden blijven ondervonden. Jaarverslag De secretaris, Ds. J. R. G o r i s bracht het jaarverslag uit, waarin van veel zegen gewaagd werd. Het getal aangesloten com missies steeg van 77 tot 105. Voor een groot deel is deze vooruitgang te.danken aan het jaarboekje, waardoor het werk meer dere bekendheid verkreeg. De geheele op laag van het boekje is uitverkocht. De Evan gelisatie-radio-avond had zeer veel vrucht, daar van tal van zijden naar aanleiding van dien avond verzoeken om inlichtingen binnenkwamen. Het aantal aborenés op „Witte Velden" steeg belangrijk. Het bestuur staat in con tact met den uitgever Kok te Kampen om een goedkoope uitgave van Bavinck's „Levensvragen" te verkrijgen. Een centrale Evangelisatie-bibliotheek werd gesticht, waaruit de Evangelisatiecommissies gratis lectuur kunnen bekomen. Het adres der bibliotheek is p.a. den heer Den .Boeft, Gorinchem. Prof. Grosheide, hoofdredacteur van „Witte Velden" gaf een uiteenzetting hoe hij zich de indeeling van het maandblad denkt: zoowel behandeling van theoreti sche vraagstukken als mededeelingen uit den practischen arbeid moeten er een plaats in vinden. Verschillende aanwezigen stelden vragen naar aanleiding van het jaarverslag. De secretaris deed in zijn beantwoording ook mededeeling van JJvangelisatie-arbeid, die voorbereid wordt onder de studenten aan openbare universiteiten. Verslag penningmeester De penningmeester Ds. W. A. W i e r s I n- ga, deed rekening en verantwoording. De mtvangsten bedroegen f 371.50, de uitgaven 236.81, batig saldo dus f 134.69. De rekening werd goedgekeurd evenals 5 begrootiing ivelke een bedrag van f 531.69 anwees met een reserve van f 100. Bestuursverkiezing Bij 3e bestuursverkiezing werden 'de af tredende leden Ds. J. R. Go ris en de heer J. den Boeft herkozen. In de vacature J. Kruithof werd gekozen de beer J. Schol ten te Gasselternijeveen. Mededeelingen Aan 3e' orde was daarna „Mededeelingen van het bestuur". Er werden van verschil lenden kamt bezwaren geopperd tegen de verspreiding van de verkorte uitgave van de „Elizabethsbode" onder verantwoordelijk heid van het Verbond. De V o o r z. wees erop ,'dat er alleen maar een overeenkomst is tusschen den uitgever en de leden van het bestuur van het Ver bond. Maar het Verbond staat er als zoo danig buiten. De drie bestuursleden van het Verbond regelen den verkorten inhoud van de „Elizabethsbode" tegen. Qpname van artikelen als die van Mevrouw Van Hoog- straten-Schoch, ook al is deze zelf niet Gere formeerd, is geen bezwaar. Bij uitzondering komen er artikelen van niet-Gereformeerde schrijvers in voor. Verschillende artikelen zijn uitnemend geschikt voor Evangelisatie onder de hoogere standen. De groote Elisa- beth-bode, dus de onverkorte, staat buiten de overeenkomst en tal van artikelen zijn er in de onverkorte Elisabeth-bode die wij niet in de verkorte Elisabeth-bode willen hebben, aldus spr. Bij de verdere bespreking van dit blad bleek dat er bij verschillende aanwezigen groote dankbaarheid voor de Elisabeth- bode is. Besloten werd weer een radio-evangeli- Batie-avond te organiseeren. MIDDAGVERGADERING de opleiding tot den evangcllsatiearbeld. Spr. achtte het niet doenlijk 'n cursus van beteekenis voor het geheele land te orga niseeren. Wel zou spr. het wenschelijk achten indien ontwikkelde broeders en zus ters in groepjes bij elkander kwamen on der leiding van een predikant, die hen meer bekend maakte met de praetische evangelisatie. Spr. sprak hierbij nog over de mogelijkheid van aanstelling van een Evangelisatie-predikant in een bepaald cen trum van ons land. Dat zou alleen kunnen als de Synode door een benoeming van de- putaten ad hoe zich er achter stelde. Door enkele aanwezigen werden vragen gesteld over de al of niet wenschelijkheid van een schriftelijke of radioeursus. Prof. G r o s h e i de antwoordde, dat er reeds een goede schriftelijke cursus te ver krijgen is bij het opleidingsinstituut „Ge- rito" te Vlaardingen. Spr. was echter van meaning ,dat praetische evangelisatie de hoofdzaak is, waarbij natuurlijk algemeene ontwikkeling noodzakelijk blijft. Ten opzichte \an den radiocursus kon spr. geen positief antwoord geven. Tot nu toe heerschte bij het bestuur van de Ned. Chr. Radio Ver. het beginsel van pariteit, gelijk recht voor allen en toen het Verbond on langs bij de N. C. R. V. om een radiocur sus aanklopte, was het antwoord, dat, in dien de Gereformeerden er om vroegen, de Hervormden er eveneens recht op hadden. Spr. vond deze opvatting verkeerd ten op zichte van de evangelisatie en hoopte dat het Bestuur van de N.C.R.V. alsnog van meening zou veranderen. Ds. H a g e ini voegde aan de repliek van prof. G ro s h e i de toe, dat de opleiding geschieden moet in het eigen milieu, waar men zondagsschool enz. houdt. Op voorstel van den voorzitter droeg de vergadering het Bestuur op deze zaak voor een jaar voor- loopig ter hand te nemen. Vervolgens kwam de beantwoording van de vragen, die enkele plaatselijke commis sies hadden ingediend. Ds. Hagen beantwoordde de vraag: „Hoe volwassen menschen te trekken". Spr. geloofde, dat men met veel meer succes openluchtsamenkomsten dan zaalsamenkom sten kan houden. Op straat komt iedereen en bij een straatprediking heeft men aller hande menschen onder zijn gehoor. In een zaalbijeenkomst treft men maar al te vaak meer dan de helft leden van de Ger. Ker ken aan en slechts weinig evangelisatie objecten. Spr. zeide in antwoord op een ge stelde vraag, hoe men kan komen tot een betere en praetische evangelisatie-regeling dat men één centrale comipissie moet in stellen en aparte subcommissies voor lec- tuurversprciding, zondagsscholen, enz. Iede re subcommissie moet geheel vrij staan, maar georganiseerd zijn in de Centrale Commissie met één centrale kas en ten slotte de kas van de kerk als de hoofdkas. Dan krijgt men een goede en praetische arbeidsverdeeling. Enkele leden merkte op, dat de straat prediking door de plaatselijke overheid verboden werd. De voorzitter raadde aan, aan te houden en gaf tevens enkele mid delen aan om de menschen toch op straat te bereiken. De secretaris Ds. G o r i s beantwoordde de vragen door de Commissie van Zevenbergen gesteld o.a. mag men in een anders water vlsschen b.v. van de Herv. Stadsprediking en hoe moeten Roomschcn bearbeid worden. Spr. merkte op, dat' men zijn evangeli satie-objecten zeer zorgvuldig moet kiezen en het er niet gaan moet, om zieltjes te winnen. Nooit moet de schijm gegeven wor den te concurreeren met anderen. Bij de beantwoording van de twe :ie vraag beantwoordde spr. eveneens de vraag van de commissie van Raamsdsnk. welke trac- taten onder de Roomschen verspreid moe ten worden. De verspreiding van lectuur onder de Roomschen is niet gemakkelijk daar de geestelijkheid een scherpe selec tie toepast Het beste middel noemde spr. het verspreiden van den Bijbel en deelen van den Bijbel als de Evangeliën en de Handelingen der Apostelen, daar de gees telijken deze niet verbiedt De aan te bie den lectuur mag nooit een polemisch ka rakter hebben, daar dit tegen de borst stuit Eén van de beste tractaten, 'die spr. ter verspreiding aanraadde was het door de de Fa. Voorhoeve uitgegeven geschrift „San- derkens reis naar Gods lichtende stad". De vraag of samenwerking met andere organisaties plaats gevonden heeft wilde spr. ontkennend beantwoorden. De voorzitter stelde voor de bespreking over dit punt, of plaatselijk contact met andere organfsaties, zooals dat in Deventer is, noodig is te laten rusten. De heer Kunst uit Deventer merkte op dat er in Deventer wel degelijk een Gerefor meerde Evangelisatie werkt. Hierna kreeg de heer den Boeft uit Gorinchem gelegenheid om zijn referaat te houden over: Evangelisatie-Huisbezoek Spr. begon met op te merken, dat hij over dit onderwerp geen nieuws zou bren gen, daar hij reeds in verschillende tijd schriften en op verschillende plaatsen zijn meening heeft geuit Ten eerste zag spr. het huisbezoek als een zeer voornaam deel der evangelisatie; het is er onafscheidenlijk aam verbonden. We zoeken de massa, maar in de massa den enkeling en dat kan niet anders dan door persoonlijk contact. Iemand die in een evangelisatie-zangkoor medezingt, zingt niet in een zangveroeniging, maar behoort te evangeliseeren en zal het ook doen. Huisbezoek is niet hot eerste, maar toch een voornaam gedeelte van de evangeli- carol: van roemenie in de kroningszaal1 De zwervende prins, die veel bewogen jaren aohter zltfh heeft, ls naar rijn vaderland teruggekeerd en koning gemaakt Wetenschap. DE REGENMAAKPROEF GESLAAGD Een dichte motregen in de streek waar het ijs op de wolken is gestrooid De regenmaakproef van den heer A. Ver aart is Woensdagmiddag geslaagd. Het is geconstateerd door vier militaire vliegers, die gevlogen hadden onder de wolken waar op het onderkoelde ijs werd uitgestort Wij hebben gisternamiddag een onderhoud gehad met deze militaire vliegers. Het wa ren de eerste luitenant-vlieger Van G i e s- sen, de luitenant-vlieger Janssens, de wachtmeester-vlieger Boschen de sergeant vlieger Rademaker. Genoemde heerem vertelden ons, dat zij elk als bestuurder van een één-persoonstoestel van Socsterberg naar Schiphol waren gevlogen. Onderweg heeft elk van hen toen in de buurt van Muiden een dichten motregen, die met nevel gepaard ging, waargenomen. Het viertal vloog op dat oogenblik op een hoogte van circa 400 meter. Volgens hun mededee ling was do bui absoluut plaatselijk. Toen de vliegers op Schiphol landden, ar riveerde één minuut later de heer Veraart met de F. IX, bestuurd door den K. L. M.- piloot Hon dong. Naar reeds gemeld is had de regenmaker het meegenomen onder koelde ijs ongeveer 1500 K.G. cirkelend tusschen Muidcrberg en Marken, uitgewor pen. Hij vloog toen op een hoogte van 2500 Meter, terwijl' de dichte wolkenlaag onder zijn toestel zich op een hoogte van 500 M bevond. Toen gemelde vliegers, die den heer Ven aart tot nu toe niet persoonlijk kenden, op satie. Wie er niet toe bekwaam is, moet het niet doen, of althans zich terugtrekken na mislukte proefnemingen. Men beginne met het gemakkelijkste en klimme vervolgens op b.v. a. eerst de puders der Zondags schoolleerlingen; b. bezoeken der openbare samenkomsten; c. degenen, die lectuur ont vangen; d. huis aan huis, op hoop vaai ze gen. Men oefene zich in zelfkennis, men- schenkennis en Godskennis. Wij moeten getuigen, niet debatteeren, en dat eenvoudig en blijmoedig, ook moe dig en vrijmoedig. Waar het te pas komt moet ook persoonlijk getuigenis gegeven worden. Spr. gaf vervolgens een schets van het practisch werk en speciaal het organisato risch gedeelte. Spr. gaf den raad: Maak een schema van arbeidsverdeeling: straten- lijstjes, huisbezoekboekje met straten, na men. bezoekdata en bijzonderheden. Men brenge geen cliché's geen termen, wel dogma's maar niet dogmatisch in verkeer den zin. Spr. eindigde met Christus als voor beeld te stellen. Hij ontving ook de zonda ren op elke plaats en elk uur. Nicodemus kwam 's nachts bij Hem en Hij stond klaar. Vele afgevaardigden maakten van de ge legenheid gebruik om vragen te stellen van practischen aard. Na rondvraag werd de vergadering met het zingen van Ps. 6S:8 en dankgebed van den heer den Boeft -gesloten. Schiphol mét hem ln contact kwamen en amen, waar hij het ijs had uitgestrooid, stond het voor hen vast dat de door hen waargenomen regen een gevolg is geweest an de proefneming, mede ook in verband met het feit dat de wind Westelijk was. Zij vlogen gedurende twee minuten door de buL De vliegers hebben den heer Veraart met het welslagen van zijn experiment gecom plimenteerd. Oorspronkelijk van plan zijnde om naar Waalhaven te paan. hadden zij dit besluit ten gunste van Schiphol veranderd toen zij gisteravond bij het luisteren naar de persberichten van Vaz Dias vernamen, dat ds heer Veraart zijn proef heden her halen zou. De heer Veraart deelde ons tenslotte nog mede, dat er gedurende dc geheele vlucht van de F. IX niet het minste zicht is ge weest: dank zij vooral den radiodienst van Schiphol bleef men aan boord van de ma chine echter voortdurend op de hoogte van de plaats waar men zich bevond. De regenmaker is den chef van dezen dienst, den heer Van Vliet, alsmede zijn staf, dan ook zeer erkentelijk voor de be wezen diensten. Nu de resultaten van de proef zoo bevre digend zijn geweest, zal deze binnen afzicn- baren tijd op grooter schaal worden her haald. Kunst en Letteren. Dr. CUYPERS-MONUMENT. Te Roermond onthuld. Dinsdagmiddag heeft Prins Hendrik op het Munsterplein te Roermond het stand beeld voor den grooten Nedcrlandschen bouwmeester Dr. P. J. H. Cuypers onthuld Het monument is door den beeldhouwer Falize ontnvorpen en doet den grooten kun stenaar voor de oogen van zijn stadgenoo- ten herleven. Het staat voor de Munster kerk, het 13de eeuwsche gebouw, dat Cuy per's bijzondere liefde had. Burgemeester Waszink 6prak de aanwe zigen toe, waarna de heer Huib Luns dé feestrede uitsprak. Hierna had de onthul ling door Prins Hendrik plaats, terwijl de Kon. Harmonie het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" speelde, gevolgd door de Dr. Cuypers-anarsoh van Max. Guillauroe Burgemeester Waszink hield nog een toe spraak, waarin hij de heer Huib Luns er den Prins dankzegde en het beeld namens het gemeentebestuur aanvaardde. Roermond's Mannenkoor zong dan het Dr. Cuyperslied van C. de Roov. Dan wei den eenige kransen gelegd aan den voet van het monument Met het zingen van het Limburgsch Volks lied door het Koor met orkestbegeleiding werd geëindigd. TENTOONSTELLING IN TEMPLUM SALAMONIS. De tentoonstelling van de fa. Burgersdijk en Niermans in Templum Salamonis be treft ditmaal een onderwerp, dat in de eer ste plaats de belangstelling van de Leid- sche studenten, maar niet minder van de reünisten, die ter gelegenheid van het as lustrumfeest Leiden zullen bezoeken, ten volle waard is, terwijl ook de bürgers van Leiden voor deze expositie geen mindere interesse behoeven te hebben. Het onder^kumien nagaan. waaronder de zeer bekende beschrijvingen van Siegenbeek en SchoteL Vooral omtrent het studentenleven is veel merkwaardigs bijeengebracht, zooals bijvoorbeeld verschillende vertellingen over studenten, beschrijvingen van maskeraden, portretten van verschillende bekende typen uit het studentenleven, bijzonderheden om trent het studentenoproer in 1591 en va* niet al. Merkwaardig is ook het antwerp voor een nieuwe academie op de plaats waar thans het v. d. Werfpark is, door Prof Schlegel in 1SS1 gemaakt. De oude en nieuwe „Series Lectionum" doen zien welk een groot verschil er is in het aantal professoren in 1819 en 192S. Ook de afdeeling plaatwerk is goed ver zorgd1. Er zijn verschillende fraaie etsen en gravures van de Leidsche Universiteit po platen van het studentenleven aanwezig, waarbij vooral opvalt het keurige plaatwerk betreffende de maskeraden. Tenslotte dienen wo melding te maken van het werk van den schilder Fons v. d Velde, dat hier tentoongesteld ordt De schilderijen, etsen en penteekeningen heb ben hoofdzakelijk betrekking op Leidon. Het is werk dat ongetwijfeld belangstelling zal wekken. Al met al een bijzondler aardige expositie, die zeker een bezoek ten volle waard is. BHLAARDCONCERTEN. De Rotterdamsche stadsb'eiaardier de heer Ferdinand Timmermans, geeft Donderdag avond een beiaard-concert te 's-Hertogen- bosch. Verder vernemen wij< dat hij in Juli in Noord-Frankrijk eenige beiaardconcertcn zal geven. LOUIS COUPERUS. Een gedenksteen ln zijn geboortehuis. Te drie uur Dinsdagnamiddag heeft de onthulling van een gedenksteen in den ge vel van 't geboortehuis van Louis Couperus Mauritskade 43, plaats gehad. De onthulling werd bijgewoond door burgemeester Patijn en een aantal bekende letterkundigen, van wege het Genootschap Louis Couperus. Uit het Sociale Leven. Naar „De Bazuin", orgaan van den Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmidde len, verneemt, is in opdracht van den Mi nister op honderd scholen in Nederland (zoo wel lagere als middelbare) een onderzoek ingesteld naar den aard van het ontbijt van de leerlingen .Door onderwijzers en leeraren werden op lijsten geformuleerde vragen ge steld wat des morgens was genuttigd: a. uitsluitend brood; b. brood en pap; c. uitsluitend pap. Het «nderzoek is uitsluitend Donderdag morgen gehouden naar aanleiding van de bewering der bakkerspatroons, dat sedert het verbod van versch brood in den mor gen. ongeveer ieder zou ontbijten met pap of beschuit. Door het onderzoek verkrijgt het departement de noodige gegevens om de al dan niet juistheid van die bewering te werp is namelijk de Leidsche Universiteit, de studenten en de maskeraden. Men treft op de tentoonstelling aan verschillende boekwerken, met inteiessante bijzonderhe den omtrent wetten, processen, rekeningen en beurzen van de Leidsche Universiteit, Dit onderzoek heeft zich niet alleen be perkt tot de scholen, maar o.a. is te Arn hem ook een dergelijk onderzoek ingesteld op de A. K.U. (kunstzijde) fabrieken en kan oren, waarbij ook de bovengenoemde vra gen zijn gesteld. Radio Nieuws. TrtJda* IS Jut. HUIZEN* (1875 M NCRV. 10.J0 Tijdsein. 10-80 •11 Korte Z'.ekendienet. KRO. 1L30—12 Gods dienstig Halfuurtje- 12 Tijdsein van de KRO- ""ok. 12.0112.15 Politieberichten. 12.1 Sc1.15 nchmuilek door het KRO-Trio. 1.152 Nieuw gramofoonplaten. NCRV. 4 Tödseln. 4—5 wnofoonplatencoDcert. 5 Tüdeein. 5—6.20 .ncert- KRO 6.30—7 Spreker. 7—7.30 Graroo- foon. VPRO. 7.30 Persberichten van het VrtJ- ilg Godsdienstig Persbureau. 7.45 Polltleber. Cyclus: Kerk en kerkgaan. XVIII. Onder werp: Kerkbezoek. 8.20 Concert- 8.55 Cursus. ildbeschouwing. Spreker: Dr. H. de Vos ek) 9.35 Concert. 10.0S Boekbespreking door Dr. K. F. Proost (Rotterdam). 10.25 Concert HILVERSUM (298 M.. na 6 uur 1071 M.) AVRO 10 Tijdsein. 10—10.15 Morgenwijding 12—2 Mld- dagmuzlek door het AVRO-Kwlntet 2.052 to >nding voor «holen. 2.45—3 Graonofoon. 3 Slaak het zelf Cumus. 4.305.30 Gramofocn. -6 Dinermuzlek. 6 Tijdsein ).3011 Concert. 10 Persber, -12 Muziek t* ■N ZUIGELINGEN-ORGANISATIE In ,De Bazuin" orgaan van den Ned- Cen- tralen Bond van Chr. arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmidde len .lezen wij onder bovenstaande titel het volgende: In verband met een gevoerde actie voor herziening van het collectief contract in het brouwerijbedrijf, wordt door een daarbij betrokken organisatie een vlugschrift ver spreid onder de arbeiders in dat bedrijf werkzaam. Aan dit vlugschrift Is gehecht een aan meldingsformulier voor toetreding als lid Nu is het uitermate goed op de toekomst het oog te hebben. Ook voor de vakbeweging geldt het devies, dat wie de jeugd heeft de toekomst heeft Maar wat te denken van dezen zin in dit toetredingsformulier? NaamGeboren193 Men wil daar blijkbaar toetreding van dë in 1930 en daarna geborenen. Dat jeugdvraagstuk is dan niet op te los sen met een adspirantenclub, maar in een zuigelingentehuis. Straks volgt wellicht een oproep voor een bestuurder, belast met de taak van kinder hulp. i HET CONFLICT IN DE SIC-AREN- INDUSTRIE OPGELOST Onder leiding van den rijksbemiddelaap Prof. Aalberse, heeft opnieuw een conferen tie plaats gehad tusschen partijen die be trokken waren bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie. Partijen zijn tot over eenstemming gekomen, eoodat het conflict is opgelost Gemengd Nieuws- VRACHTAUTO VAN DEN DIJK. Uit Zaltbommel wordt gemeld: Door het breken van een wiel reed de vrachtauto van Van Zuidam uit Ilaaften van den Waaldijk aldaar. Drie personen die op den vrachtwagen hadden plaats genomen, werden gewond opgenomen. De auto zelf werd totaal vernield. EEN ROEKELOOZE MOTORIST. Te Helmond werd den motorist D. verzocht door den hem bekenden 18-jarigen S. v. d, Linde een ritje te mogen maken. Daar het D. onbekend was dat v. d. L. niet rijden kon en dat hij geen rijbewijs bezat, willigde hij het verzoek in. Bij de Heistraat kon v. d. L., ter wijl de motor een vaart van 75 A SO K.M, had, de bocht niet nemen. Hij kwam tegen het trottoir, waarna hij via een boom tegen de huizen opreed, in zijn val den lS-jarigen wielrijder Ph. Maas meesleurende, die een zware wond aan het achterhoofd kreeg, ter wijl zijn beenen werden gekneusd. De motorrijder bleef liggen. Twee doctoren die dadelijk ter plaatse waren, deden v. d. L. naar het SL Anthonius gasthuis vervoe ren. Zijn toestand was, tengevolge van een zware schedelbreuk, levensgevaarlijk. De fiets en de motor waren geheel ver nield. De laatste is door de politie in beslag genomen. Een vrouw, met een kind op den arm, wist zich bij het ongeluk nog juist te redden. Nader is gebleken dat het slachtoffer den motor niet kon stoppen, doordat hij met de inrichting niet bekend was. INGEZONDEN MEDEDEELING. DE MEEST GANGBARE bij Uw kruidenier zijnt STER zacht, geurig, krachtig 65 c\' No. t geurig, zwaar 55 ct- No. 3 geurig, zuiver 45 ct, No. 4 goed, zuiver40 ct' per hall pond VOOR HONDERD JAAR DOOR S. VAN WOUDEN (14 Dat de Koning allerminst bedoelde de Roomsch-Katholieke Belgen te grieven en hun godsdienst dn een hoek te drijven, be wees wel zijn schrijven, dat hij ongeveer te zelfder tijd aan den voormaligen Prins- Bisschop van Ludk, Mgr. de Méan, thans lid der Eerste Kamer, zond. In dat schrijven verklaarde Willem I omonwonden en zoo klaar, als 't maar eenigszins mogelijk was, dat „alle myne onderdaenen, die de katho- lyke, apostolyke en roomsclie religie bely- den, boven de bescherming die hun tooge- staen en waeriyk door de constitutie verze kerd is, in de grondregels en genegenthe- den, waermede ik bezield ben, eene nieuwe verzekering zullen vinden, en dat er nooyt iets zal gedaen worden, het welk hun zou be letten van vrylyk, gelyk eertyds, voort-te- gaen in hunnen godsdienst te onderhouden en te oefenen Maar de verzekeringen van den Konine werden niet geloofd. En aan het hoofd van hen, die zich tegen den Koning bleven ver letten, stond de Gentsche Bisschop. De hertog De Broglie had zeker niet het minst aan de standvastigheid van zijn ka rakter de groote invloed te danken, die hij, ofschoon een geboren Franschman, in Zuid- r Nederland bezat Eerst was ook hij een geest driftig bewonderaar van Napoleon geweest, "83 doch toen deze de heerschappij van den Paus durfde aanranden, sprak de Broglie daarover openlijk zijn afkeuring uit Deze daad had tengevolge, dat de Bisschop door de Franschen met militair geweld uit zijn paleis werd gehaald en in de gevangenis to Vincennes opgesloten. Sindsdien droegen de Roomsch-geloovigen dezen Bisschop op de handen. Men bewon derde den man, die zoo moedig voor zijn meening durfde uitkomen; men hing aan zijn lippen, wanneer hij een van zijn wel sprekende redevoeringen hield; men droeg eerbied in het hart voor den Kerkvorst, die aan groote liefdadigheid een buitengewone strengheid van zeden paarde. Bisschop De Broglie had do liefde van iederen Belgischen Roomsch-Katholiek. En dagelijksch werd de invloed, die van hem uitging, grooter. 't Zou daarom van de regeering verstan diger zijn geweest, wanneer ze, om de ge voeligheid der lichtgeraakte Zuid-Nederlan ders te ontzien, meer tactvol was opgetre den bij de uitvoering der straf, die de Bis schop van Gent had verdiend. De hertog De Broglie had werkelijk, van grondwettig standpunt uit bezien, straf ver diend. Hij verzette zich tegen de wettelijke re geering. Openlijk ging hij in tégen de be palingen en voorschriften, die do Koning en de Ministers hadden gegeven. Om slechts •.•en te noemen: zender het placet verzocht te hebben, de vereischte Koninklijke goed keuring, stelde hij vreemde priesters, die in een Fransch Jezuïtengesticht waren opge leid, in Vlaanderen aan; zonder placet kon digde hij de pauselijke brieven af, die hij ontving. De Bnoglie vroeg niet: wat gebdedt de Koning? maar: wat wil d© Paus dat ik doe? Ja, De Broglie zou zich aan de Nederland sche regeering hebben onderworpen en de Nederlandsche wetten hebben gehoorzaamd indiendie regeoring zich naar het Pau selijk goedvinden had willen schikken. Maar dit wilde de Regeering niet, bevreesd voor het Roomsche streven, dat zoo duide lijk in den Pauselijkcn brief tegen de Bijbel genootschappen aan den dag was getreden. Ik memoreerde reeds het verbod van De Broglie, om voor de Kroonprinses te bidden. Was dit niet een bewijs, dat de Gentsche Bisschop in zijn verzet tegen de overheid steeds driester werd? Spoorde hij door zijn voorbeeld zijn gehoorzame volgelingen niet aan, alleen te letten op wat Rome beval? 't Was inderdaad noodzakelijk, dat er te gen het optreden van De Broglie maatrege len werden genomen, indien hij niet tot een minnelijke schikking bereid bleekI De Broglie was daartoe niet bereid Ver zocht, om voor een commissie uit den Raad van State te verschijnen, weigerde hij. Toen 15 Februari 1817 de Kamer van Beschuldi ging van het Hof te Brussel besloot, den Bisschop te verhooren, en hem dit bevel werd beteekend, weigerde hij te komen. Hij verdedigde zijn weigering m een publica tie, waarin hij uiteenzette, dat een wereld lijke rechter niet de bevoegdheid had, over een Bisschop van de kerk te oordeelen. Na een maand op de verschijning van den Bisschop gewacht te hebben, werd het bevel om voor het Ilof te komen in een bevel van gevangenneming veranderd, een vernede ring, die de Bisschop door zijn ongehoor zaaanhoid inderdaad had verdiend. Maar ook en dit moet niet over het hoofd wor den gezien dit tijdsverloop van een maand moest dienen, om den Hertog De Broglie de gelegenheid te laten, orde op de zaken in zijn bisdom te stellen en naar Frankrijk uit te wijken. De rechter liet het oogluikend toe, dat een man, wiens gevan genneming hij bevolen had, het land verla ten kon. Eerst toen begon het proces tegen den hertog De Broglie. En dit proces werd lang gerekt, op hoop, dat de Bisschop zich ein delijk aan de landswetten zou willen onder werpen. Tevergeefs. Van Frankrijk uit zette De Broglie zijn verzet tegen de Regeering voort en telkens weer vermaande hij de priesters in zijn bisdom, hun houding ten opzichte van den Koning niet te wijzigen! Toen kwam 9 November 1817 het vonnis, waarbij het Hof van Assises in Zuid-Bra bant den bisschop tot deportatie veroordeel de. Tevens werd het bevel gegeven, dit von- is openlijk aan te plakken. De uitvoering van dit vonnis, het aanplak ken vooral wekte in België groote ontstem ming. Eén der bladen, 1' Oracle, schreef er van, dat de Bisschop was geëxecuteerd evenals Christus, tusschen twee misdadigers Gelijk toch gewoonlijk was. had men met het aanplakken van het vonnis gewacht, tot er voor de strafvoltrekking van meerdere eestraften een schavot was opgericht. Eerst dan werd aan een poteau, een paal, het von nis aangeplakt De Bosch Kemper keurt het goed. dat men op deze wijze is te werk gegaan. „Het zou inderdaad een zonderlinge afwijking van de gelijkheid van alle burgers voor de wet ge weest zijn schrijft hij wanneer men de van den wegens rebellie ge r-eroordeeliing straften bisschop op eene buitengewone wij ze had bekend gemaakt". Ik geloof echter, dat men niet tactvol is opgetreden. Wilde men zich aan de wetten des lands houden goed; maar dan had men ook de wet moeten volgen, die voor schreef, dat binnen drie dagen de aanplakking aan een paal moest plaats vinden. Men had geen maand moeten wach ten. Men had den Bisschop, bij verstek ver oordeeld, niet tusschen misdadigers ten toon moeten stellen. Onnood-ige verbittering heeft de Regeering door dit optreden ver wekt Zelfs al wilde men den Bisschop niet onteeren, gelijk de Belgen sinds dien steeds hebben volgehouden er zijn geheel on- noodig teere gevoelens gekwetst geworden. En waar Koning Willem I zich zelf aU de éérste in den lande heeft beschouwd, als de man, die verantwoordelijk was voor den gang van zaken, daar kan het niet anders, of den Koning moest het verwijt treffen, dat hij de weinig tactvolle en zeer onkie sche voltrekking van het vonnis, dat over den Bisschop van Gent geveld werd, niet voorkomen heeft Al even weinig kiesch is er ten opzichte van den abt De Foere gehandelda De Foere had in Le Spectateur Beige «wider scheidene artikelen gepubliceerd, die den zelfden geest ademden als het J u ge m e n t Doctrinal, roodat de aanklacht tegen hem luidde: „als pligtig zynde van schrif ten uvtgegeven tc hebben, dio bokwaom zvn het wantrouwen en oneenlgheyd, de onrust en wanorder te verwekken onder de burgers." Dat de wet tegen don abt optrad, behoeft dus niet te verwonderen. Dc Foere, kan men zeggen, heeft zelf de maatregelen tegen hem' uitgelokt Maar de overheid is uitermate dom en ontactisch tegen den weerspaunigen priester opgetreden. Toen hij op Zondag 9 Februari 1817 de kerk te Brugge verliet, word hij ten aan- schouwe van eon groote menschcnmenigte, gearresteerd en naar de gevangenis gc- bracht Twee dagen later werd hij naar Brussel gevoerd, en 21 Maart daaraan vol gende tot een gevangenisstraf van twee jaren veroordeeld Waarom, zoo mag en moet gevraagd wor den, werd De Foere juist op Zondag en uit de kerk komende gevangen genomea? Van der Meulen schrijft in bitttflfenid: „die slaefsche mannen, willende zich oen hunnen meester acngennem m&eken. dier- ven de katholvke religie hooncn aen de deur zelfs van haeren tempel, in den per soon van eenon van haere pristers, en in het midden eenox menigte van volk, dat daer^ den goddelyken dienst bygewoond In dit geval ral wel haast ieder de ver ontwaardiging van Van der Meulen deelen. Zeker zal men begrijpen, dat hij zoo schreef. De abt De Foere was in overtreding tegen do wetten des lands, ongetwijfeld. Maar rechtvaardigde dit het straffe, cwikiesche op- treden der overheid tegen hem? En dat «ie abt sinds m le Spectateur Beige zijn pen ten dienste stelde voor de zaak van het verzet was het niet een mensohelijk. een natuurtyk gevolg van d« door hem ondervonden bejegening? (Wondt vervolgd.!

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3