O Adverteeit NS PRAATUURTJE osc«aES niet adverteert wordt vergeten. iniihTJiininoDiiininniiDönniinrainiiiiiiiiiniranDüiHiiiiiiiiiffliiinmniJim^ VERVOLG PAG. 2 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiigiDiiiiigiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii tot Uw doel bereikt is. Daar hebt ge het al, zei ik tegen mij zelf 'k Had het wel venvacht. 't Moest komen. De historische loop der dingen. Als er ergens een overproduktie van is en 't buitenland trekt niet meer of sluit de grenzen of maakt de toegang zwaar wel dan duurt het niet lang of er komt advies in ons land meer van dat goedje te eten. Men krijgt vereenigingen, die zich tot doel stellen voor zoo'n produkt reclame te ma ken cn Nederland wordt opgewekt om hier van meer te eten, een ander spoort aan daar van meer te gebruiken, een derde heeft w°er wat anders dat hij je opdringen wil. 't Is net mijn vrouw aan tafel: Toe jo. neem nog wat aardappelen, neem nog groente, nog een stukje vleesch, niet droog eten, nog een stukje pudding. Maar het is haar goede hart, kinde ren en gasten (en mij ook natuurlijk) 't zoo goed mogelijk te willen geven. En bij die vereenigingen is het eigenbe lang. Er zijn veel tomaten, 't buitenland betrekt niet veel of betaalt weinig. Gauw propaganda en een vereeniging ,voor Emto (Eet meer tomaten). Bestl ik doe mee. Druiven worden niet meer gevraagd. Dus: Emdru. Accoord, zendt maar. Suikerbieten misère: Emsu. Aangenomen. Aardappels niets waard: Erna. Nou!?' Uien bijna onverkoopbaar: Emui. Gezond heid bij bordenvol!Ik pas. Wie volgt? En 'k had wel gedacht dat het komen zou, nu de eieruitvoer naar Duitechland uit het goede spoor loopt, krijgt men: Emei: EET MEER EIEREN. Een onzer landbouwbladen begint daar over. ■Eieren vormen, wordt beweerd, een goed- kooper eiwitrijk dierlijk voedsel dan rund en kalfsvleesch. 't Kan zijn. Of liever, 't is wel zoo. Maar is he-t niet wat al te dwaas om er op aan te dringen, dat ieder Nederlander van grijsaard tot zuigeling, van rijke tot arme, één maal per week zijn vleesch door twee eieren zal vervangen? En zou de bij de berekening gemaakte veronderstelling op gaan als zou gemiddeld door ieder gezin va.n twee volwassenen, één half-volwassene en twee kindeden per dag een pond vleesch van een guden gegeten worden? Wij betwijfelen dit Neen, dat wordt, op deze gronden ten minste, niets. Natuurlijk kunnen wij wel een eitje meer gebruiken. Maar is ons binnenlandsch verbruik zo<^ Weinig? 'Volgens 't Regeeringsyerslag werd het aan tal in ons land geproduceerde eieren op ruim 1700 millioen geschat en wij voerden daarvan uit ongeveer 1000 millioen zoodat we 700 millioen voor binnenlandsche con sumptie hielden. Dat is 100 per hoofd, of twee per week. Dat klopt. Maar nu nog eens zooveel er bij! Neen, daar gelooven we nog niet aan. ,Wel aan het slagen vam da LANDBOUWWEEK TE WAGENINGEN. Men zal de vroeger met succes gehouden aardappel-, grasland- en pluimveedagen, enz in één week en aaneensluitend houden. Het voordeel is, dat de deelnemers aan één dier dagen than6 ook gemakkelijk de andere kunnen bijwonen en niet meer dan één reis behoeven te maken. Voorts wordt de gelegen heid geboden tot veelzijdig onderling per soonlijk contact, ook buiten de vergaderin gen. Wageningen is als plaats van samen komst gekozen als centrum van landbouw wetenschap. Het aantal deelnemers zal zeer bevredigend zijn, zoodat deze eerste land- bouwweek (van 30 Juni tot 4 Juli), waarvoor de bekende „Grüne Woche", die ieder jaar te Berlijn gehouden wordt, tot voorbeeld heeft gediend, een succes belooft te worden. Men kan zich nog wel tot deelname aan geven. Ik heb het gisteren nog gedaan voor de geheele week. Doch dat is niet voor ieder een noodig. Die er iets voor voelt vraagt even per briefkaart een programma aan bij <ien secretaris Ir. J. A. v. d, Loetff, Alexan- derweg Ba 38, Bennekom. 'k Beveel het zeer aan. Zooals ik ook zeer aanbeveel het bijwonen van de demonstratie te Wageningen. Het Instituut voor landbouwwerktuigen te Wageningen zal Vrijdag 13 Juni in wer king laten zien: Een slooten-reinigingsmachine van Kar! Ritscher te Moorburg, bestaande uit een schroef zonder eind met snijkop. welke be vestigd is aan en gedreven wordt door een op den kant van de sloot loopenden motor trekker. De bagger wordt gelijktijdig op het land verspreid. Een maaimachine van Pierre Laurent te Genève, voor het maaien van de op den bo dem der slooten groeiende waterplanten. Het met behulp van „Nobel Sprengstoffe' maken van gaten voor het planten van hoo rnen, het rooien van boomen, het doen sprin gen van oerbanken en het maken van sloo ten. Prof. Visser is van plan te 1*4 uur in de hulpaula van de landbouwhoogeschool ecni- ge inleidende beschouwingen over deze werk tuigen te houden, waarna de demonstratie in het veld tusschen de Veensteeg en de Grift zal beginnen. Ook ik hoop daar te zijn, niet om een praatje te maken, doch om eens te kijken om er misschien later eens over te babbelen Ja er is tegenwoordig nog al veel te zien. En als men tijd heeft, doch een boer moet niet zooveel uitgaan, heet het, maar het maakt nog al verschil waarheen men gaat en met welk doel, nu, als men even tijd heeft Het doel van deze proefvelden, welke op uiteenloopende grondsoorten zijn aangelegd, is, om den invloed van verschillend zware kalibemesting op een groot aantal gewas sen te demon6treeren en tevens zooveel mo- EXPORTEERT U 8 VERZENDT ZE PER WL* IL0 Iml Verzending kan in ships plaats vinden gelijk daarbij de kenteekenen van kalige brek bij die verschillende gewassen te doen zien. Dit laatste is van groot belang, om dat telkens weer blijkt, dat men met deze verschijnselen niet voldoende bekend is en ze dikwijls voor „ziekten" aanziet In dit jaar heeft de Kalimaatschappij cen trale proefvelden te Finkum (Friesland) op een terrein van den heer Tj. Miedema, met 14 gewassen en 10 grassoorten; te Maarsseveen (Utrecht) bij den heer A. de Graaff (tuinbouwproefveld) met 6 ge wassen; te Hedel, vlak bij het station, met 18 ge-> wassen; te Ammerzoden op een terrein van den heer G. Go es ten, met 8 gewassen; te Kruisland bij Roosendaal, bij de Wed. S. Broos, met 10 gewassen; te Westdorpe (Z.V1.) bij den heer Flor Staal, met 5 gewassen; te Guttecoven, aan den weg van Sittard naar Guttecoven, met 14 gewassen; te Schermer, bij den heer C. Madderom, Laanweg, met 5 gewassen. Verder nog 3 centrale graslandproefvelden in Friesland en wel bij den heer H. B. v. d. Goot te Harich, bij de Wed. A. D. Oostra te Weidum, bij den heer K. N. Kuperus, te Engelum. Reeds thans bieden verschillende dezer velden zeer ipooie verschillen en groeiver- schijnselen. De Kalimaatschappij stelt een bezoek van belanghebbenden ten zeerste op prijs en zij zal bij tijdige aanmelding van bezoekers of excursies voor goed geleide zorgen Het is wel gewensdht dat belangstellen- Inqezonden stukken buiten verantwoorde lijkheid. van de redactie. Red. Land- en Tuinbouw. den zich tijdig wenden tot den Centralen Dienst van de N.V. Vereenigde Kalimaat schappij, Landbouwkundig Bureau, Heeren gracht 342, Amsterdam-C. En laten onze tuinbouwers nu spoedig aanvragen het boekje „BEWERKING IN DE TUINBOUW' Dat is een heel mooi, leerzaam boekje dat onze tuinders gratis kunnen krijgen. 't Kost alleen een briefkaart van 5 cent om het aan te vragen. Wij vonden er waardevolle gegevens in. Schrijf even aan het Land- en Tuinhouw- bureau der I.G. Farbenindu6trie A.G. Rokin 109111, Amsterdam C en vraag om dit boekje Als ge er bij schrijft dat de Praatjes maker het je aanbevolen heeft, wel dan krijgt ge het zeker. Even zeker als de huurders van de familie Bierema te Oranjewoud, die vele boerderijen bezit, VERLAGING VAN DE PACHT KRIJGEN. Deze vele boerderijen bezittende en verhu rende familie heeft, gezien de malaise ii landbouwbedrijven, de loopende huurcon tracten ontbonden verklaard, daar ze allen gebaseerd waren op hoogere productieprij- De boerderijen zijn thans aan de tegen woordige huurdera verpacht voor taxatie prijs. Op soortgelijke wijze hebben verschillen de Kerkvoogdijen, die boerderijen in hun beheer hebben gehandeld. Zulke handelingen geven je weer moed. Als de eerste voorbeelden er maar zijn, dan volgen er wel meer. Maar dit alles brengt ook mee dat DE VERKOOPWAARDE DER LANDE RIJEN DAALT, Volgens de rapporten der afdeelingen van de Friesche Maatij van Landbouw, welke dezer dagen gepubliceerd zijn, zouden de verkoopprijzen van bouwland in de Friesche kleistreken op dit oogenblik ongeveer 20% lager zijn dan een jaar geleden. Ook de graslanden in de klei- zoowel a'.s de laagveenstreken daalden ongeveer zoo veel in prijs, terwijl de waarde der landerijen in de zandstreken wegens gebrek aan gege vens niet vergeleken kon worden met ver leden jaar, dooh gezien de weinige lust om te huren mag hier ook wel op 20% waarde vermindering gerekend worden. Maar hoeveel de waardevermindering DER BOOMEN, DIE GEHEEL KAAL GEVRETEN WORDEN DOOR RUP SEN, wordt niet medegedeeld Deze rupsenplaag moet heel erg zijn in Limburg en Noord-Brabant. Ondanks de groote actie om de nesten uit te roeien zijn sommigen nalatig geweest en de plaag moet thans enorme afmetingen aangenomen hebben. Als het waar is dat het Rijk nalatig Is geweest de boomen langs de Rijkswegen te zuiveren, terwijl gemeenten en particulieren alles deden de nesten op hun terreinen weg te laten nemen, dan is het wel treurig. Met stelligheid werd ons dit verklaard en lezen we het ook. Dait is geen manier van doen. De menschen moeten deuren en ramen sluiten, omdat het vieze goedje anders in groote massa's de huizen binnentrekt. Dat ze ontstemd zijn op de Rijksambtena ren, begrijp ik. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. De BIETENVLIEG In verband met 'de waarneming van de eerste eitjes (der eerste generatie) van de bietenvlieg deelt de Plantenziektenkuindige Dienst te Wageningen het volgende mede: Het vorig jaar zijn op verschillende plaat- n proeven genomen ter bestrijding van de bietenvlieg. De methode, waarbij mesthoop- jes, bevochtigd met een oplossing van kiezel- lfuoornatrim en suiker over het veld ver- preid werden uitgelegd, heeft geen voldoen de resultaat opgeleverd, zoodat een toepas sing op groote schaal geen aanbeveling ver dient Alleen proefsgewijze kan deze metho- nog eens geprobeerd worden. Meer resultaat is verkregen met de be sproeiing der bieten met bovengenoemde oplossing. Deze besproeiing is alleen toege past tegen de tweede en de derde generatie der vlieg. Zeer wenschelijk zou het zijn in dien de vliegen van de eerste generatie, óór het afzetten der eitjes aan de jonge bieten, gedood konden worden, aangezien BEGONIAPLANTEN EN ZOMERBLOEMPLANTEN SPECIALE AANBIE0ING van onze van ouds bekende Bagoniaplanten, Dahlia's en zomerbloem- planten voor perken in tuin of voor potten en in serres of voor Balcons, allo in eigen Kwcekerij gekweekte en flinik afgeharde planten, welke direct op de perken of in potten geplant kunnen worden. enkele of dubbele in 7 verschillende kleuren of gemengd per stuk 12 Cents, 25 v. 2.75 50 v. 5.-. nAUI IA'0 Cactus, Decoratief, Pompon, in de nieuwste, ook Ameri- UHllLIH o, kaanscho soorten, flink uitgcloopen planten, p. stuk 20 Cts. ONZE BEROEMDE ZOMERBLOEMPLANTEN Zinnia's, Ghrysanthcn, Scabiosa, Reseda, Lathyrus, Leeuwenbekjes, lage of hooge Afrikaantjes, Korenbloemen, Phloxen, Zomer Violieren, Bal sen ii non, Goudsbloemen, Stroobloemen, Zomer Stokrozen, Roode Margarietastcrs, Gaiilardia's, Iberis voor rotsplant, Zomer Anjelieren. Per stuk 2 Cents, per 100 van éen soort 1.50. PLANTEN SPECIAAL VOOR BALCONS EN SERRES P^: Heliotroop, Verbena. Al deze planten per stuk 2*£ Cent, per 100 van één soort 2. Firma P. DE JONG's Bloembollenbedrijf, Bloemisterij Hillegom Verzending geschiedt onder rembours of bij vooruitbetaling. Giro No. 149660. I n ^1 Bij inzending van dezen bon wordt aan iederen besteller dozijn S3UF1 Petunia's GRATIS bijgepakt. I dan de schade aan de jonge bieten, die vrij vaak groot kan zijn, zou worden voorkomen en Bovendien het optreden vam de volgende generaties zou worden verminderd. Uit Duitsche onderzoekingen is echter gebleken, dat een bestrijding der eerste generatie door middel van een besproeiing met een of an der vergiftigde oplossing zeer weinig kans van slagen heeft. Daarom zullen hier te lande tegen de eerste generatie door ver schillende personen, naast een besproeiing der jonge bieten, proeven genomen worden met andere middelen, als het aanleggen van vangbanden van spinazie, het uitstrooien van naphtaline enz. Voor een algemeene toepassing komen deze methoden nog niet in aanmerking. Aan hen, die alsnog willen beproeven de bietenvlieg op dit oogenblik te bestrijden, kan geen andere raad gegeven worden dan te trachten door een besproei ing van de jonge bieten met de oplossing van kiezelfluoornatrium ter sterkte van een y2 procent, waaraan toegevoegd wordt 2Vb pCt. suiker, de vliegen van de eerste ge neratie te dooden. Deze besproeiing moet direct geschieden, daar de eerste eitjes van de bietenvlieg reeds gevonden zijn. Deze methode heeft echter, zooals boven reeds is opgemerkt, weinig kans op succes. Bestrij ding van de tweede generatie zal met meer kans op succes, op dezelfde wijze moeten geschieden. Er moet wel voor gezorgd wor den, dat de besproeiing op tijd geschiedt, dus zoodra de vliegen van de tweede ge neratie verschijnen. De besproeiing moet meermalen herhaald worden in den loop van 14 dagen, daar de vliegen alleen door het opnemen van de vergiftigde vloeistofdruppeltjes gedood kun nen worden. Met behulp van een pulverisa- teur, of door over het veld looponde een gieter met fijnen broes heen en weer te zwaaien kan de besproeiing vrij vlug plaats hebben. Er wordt echter nadrukkelijk op gewezen, dat, hoewel er kans op succes be staat speciaal met betrekking tot de tweede generatie der vliegen die al naar de weers omstandigheden na 4 tot 6 weken verwacht kan worden, deze methode haar bruikbaar heid nog zal moeten bewijzen. Een mengsel van kiezelfluoornatrium en suiker is, voor zoover ons bekend, in voorraad bij de Cen trale Suikermnatschappij te Amsterdam; de Fricsch-Groningsche Coöperatieve Beetwor tel fabriek te Groningen, de Coöperatieve Suikerfabriek Dinteloord te Stnmpersgat; en do Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Roo sendaal te Roosendaal, Stand van kersen en bessen op 31 Mei j.I. Over hel algemeen gunstig Het onderstaand overzicht betreffende den stand der kersen en bessen op 28 Mei j.I. is, onder medewerking der Rijkstuinbouwcon- sulenten, samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. De stand der verschillende gewassen is over het algemeen gunstig. Een rijke bloei en het slechts weinig optreden van nacht vorsten bevorderden eene goede vruchtzet ting. De stand van de vroege kersen is dienten gevolge goed tot zeer goed. De late kersen vertoonen over het geheel een goeden stand; in Limburg is de stand vrij goed. De soort Basterd dikke is hier minder goed bezet dan de andere late soor ten. Verder treedt hier en daar in de ker sen nogal beschadiging op door de rups van de kleine wintervlinder. Hoewel men op enkele plaatsen nog wel eenige rui waarneemt, waardoor de stand eenigszins zal verminderen, zoo staan zoo wel kruisbessen als zwarte bessen en roode en witte bessen goed tot zeer goed. In Zee land zijn vooral de kruisbessen rijk geladen, de stand dezer bessen kan daar als zeer goed worden aangegeven. De andere soor ten staan in deze provincie goed. w at de Nederlandsche boer van den zelfbinder zegt De Gron. Maatij. v. Landbouw heeft aan de afdeelingen gevraagd hun ervaringen over den gram-zei fbinder mede te deelen. 24 afdeelingen zonden een antwoord en naar aanleiding dezer antwoorden kwam de com missie, die deze post in handen had tot de volgende conclusies: 1. Op alle bedrijven van tem minste 40 H.A. bouwland zal een binder rendabel zijn. De kosten zullen zeker niet meer bedragen dan bij zichten met de hand, meestal zullen echter aanmerkelijke geldelijke voordeelem BLOEMENVEILINGEN L AlALSMEER (Bloementus dagelijks 7.15 en 10 uu 2. AALSMEER (Ce: Centrale Verwarming blo< ue) Snij dagelijks 7J i Potplanten Dlnsdi derdag en Zaterdag 8.30 u. S. AMERSFOORT. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag 9 u. 4. BERKEL EN RODENRIJS. Maandag. Woensdag en Vrijdag 11.30 uur. 5. BEVERWJK Maandag. Woensdag,'Vrijdag 3 30 u. 6. BOSKOOP. De bloer 7. HONSELERSDIJK. lijks 9.30 uur. 8. NIJMEGEN. Potpla Woensdag 10.30 uur. 9. PERNIS. De Tuinbouw lingvereenlglng I houdt eikei 8.30 u Dinsdag Don- lijks gehouden, aanvang 8 uur v.m. 13. UTRECHT. Maandag, Woensdag en Vrijdag 9 u. Zaterdag 2 u u. Potplan ten Donderdag 2 14. TILBURG ^Dinsdag 10 i. Poot- eri Luchtinrichtingen enz. Speciaal adres rooi Tuinders en Bloemisten Aanbevelend, WILT GIJ SUCCES HEBBEN ADVERTEER DAN IN ONS BIJBLAD LAND- EN TUINBOUW Clichéfabriek „Het Oosten" Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 9425 Rotterdam mi Stoomkuiperij en Kistenfabriek C.VAHTOÖBCi MAASSLUIS TELEFOON 156 T VATEN KISTEN KRATTEN VRAAGT OFFERTE kunnen worden behaald, nog ongeacht de vele indirecte voordeelen. 2. Onder alle omstandigheden zal bij mo- torischq voortbeweging en aandrijving de werkprestatie worden opgevoerd, hetgeen, wat betreft de aandrijving, bij ongunstige weersomstandigheden nog extra tot uiting komt. 3. Alle machines hebben nog het gebrek, dat ze niet zijn gemaakt en voldoende in gericht voor de hier te lande heerschende toestanden. De prestaties zullen zoowel qualitatief als quantitatief kunnen worden verhoogd door doelmatige verbeteringen. 4. In verbaind met de actualiteit en het belang van deze questie is het zeker ge- wenscht, dat door cfc Gr.M.v.L. flinke gel delijke bijdragen worden beschikbaar ge steld, ter aansporing, om tot deze verbeterin gen te komen. F\e bestrijding van de runderhorzel U dient georganiseerd te zijn De rundeiihorzelbestrijdingscomm, deelt ons mede: „Na al hetgeen over de bestrijding vam de runderhorzel geschreven is en in verband met de resultaten in bepaalde centra be reikt, waar inderdaad de zaak goed wordt aangepakt, zullen de meeste veehouders er wel van overtuigd zijn, dat zonder organisa tie over het algemeen weinir succes verkre gen wordt. Het spreekt vanzelf, dat elke be zitter van vee in staat is om zijn dieren van horzellarv ente bevrijden, doch de praktijk heeft afdoende bewezen, dat het meerendeel van hen er niet toe komt de behandeling behoorlijk toe te passen, vooral omdat deze tweemaal herhaald moet worden om de in Mei en Juni tot ontwikkeling gekomen lar ven onschadelijk te kunnen maken. Weliswaar kunnen er reeds tegen het ein de van den staltijd veel vernietigd worden, doch het zijn juist de larven, die genoemde maanden in de weide op den grond terecht komen waaruit de runderhorzels ontstaan, die op haar beurt gedurende ongeveer 5 da gen onder heit grazende vee zooveel onrust teweeg brengen. Bij juiste aanwending op goed geopende wormbuiten is het resultaat der horzel-zalf bevredigend, doch men ver- 7.11 imp vooral niet de behandeling in de maanden Mei en Juni, liefst gedurende de laatste helft dezer maanden te herhalen. De beste wijze van uitvoering der behandeling is hiervoor bepaalde personen aan te wij zen. In dit opzicht is op verscheidene plaat sen op initiatief van de coöperatieve zui velfabrieken en andere landbouworganisa ties, door Vereenigingen van oud-leerlingeD van landbouw-winterscholen, de R.-K. Jon ge Boerenbonden reeds veel nuttig werk verricht. Gewoonlijk wordt aan de leden van genoemde Vereeniging een zekere ver goeding gegeven, wat niet meer dan billijk is. En eveneens is het billijk, dat de eige naars van het vee een kleinigheid per dier betalen, om zoodoende bij te dragen- in de kosten. Dit behoeft niet veel te zijn bijv. 5 cent per rund, kalveren hieronder niet be grepen, dus van het totaal aanwezige aan wezige aantal koeien, vaarzen en pinken De zalf wordt dan gratis verstrekt. Deze regeling is voor het gebied dat door de Coop. Stoomzuivelfabricken Concordia te Ede en Wageningen beheerscht wordt, ontworpen door ir. A. Schrooder en voldoet uitstekend. De bestrijders ontvangen een loon van 3 per dag en dit jaar zijn er on geveer 30 bestrijders werkzaam. In een DE PRUIMENZAAGWESP De pruimenzaagwesp moet onder de prui men heel wat verwoesting aanrichten. De pruime-vruchten, welke aangetast zyn, vertoo nen zwarte plekken. De wespen, die men aantreft, zyn byna wijfjes; ze zijn dof-zwart van kleur met rood achtige sprieten en, in hoofdzaak, bruin-gele pooten. De wespen vliegen rond tegen dat de bloemknoppen van de pruimen zich openen; zy leggen in de nog niet geopende bloemknop pen eitjes, in eiken bloemknop éen. Na verloop van een of twee weken komt uit dit eitje een larfje, dat zich in de pas gezette vruchtjes in boort en zich met de nog weeke kern voedt; ook vreet het wel aan het vruchtvleesch. Soms verlaat het de vrucht om nog andere vruchtjes aan te tasten. Na ruim drie weken zijn de larven volwassen en vallen ze, gewoonlijk met de vruchten, op den grond. Ze kruipen in den bodem en spinnen zich daar in een bruinen cocon in, waarin ze overwinteren. In het vol gend voorjaar komen de wespen weer voor den dag en beginnen ze opnieuw hun vernielens- werk. voor 'dit doel aangelegd notitie boekje wordt aanteekening gehouden van het aantal behandelde en niet behandelde dieren. De ondervinding heeft geleerd dat er van een algemeene bestrijding als regel niet veel terecht komt, wanneer alleen volstaan wordt met zalf voor de leden beschikbaar te stellen. En een bestrijding die niet alge meen is, heeft weinig doel Als de eene boer zijn vee onthorzelt en zijn huren blij ven in dit opzicht nalatig dan krijgen zijn dieren toch weer wormbuiten. Van een goede voorbereiding der bestrij ding hangt ook veel af. De plaatselijke land bouworganisaties kunnen deze het best ter hand nemen. Na gemeenschappelijk over leg, wordt het gebied in verschillende wij ken verdeeld, zoodat ieder bestrijder direct weet wat hij te doen heeft. Dit is een zaak van groot belang en derhalve dient er de volle aandacht aan geschonken te worden. Uit den aard der zaak is lang niet iedereen geschikt voor dit werk en behooren dus de personen, met de uitvoering der behande ling belast, met veel zorg te worden uitge kozen. Het moeten menschen zijn die het vertrouwen bezitten van de veehouders in de streek waarin ze werkzaam zijn en daar bij den noodigen tact bezitten om onver schillig enen onwilligen, zooals er helaas ook nog zijn, over te halen tot medewerking Op deze wijze aangepakt en doorgezel kan het gunstige resultaat in de toekomst niet uitblijven. Nu zich in enkele provincies meerdere ge vallen van mond- en klauwzeer hebben voorgedaan, zal hiermede rekening moeten gehouden worden door zoodra in een be paalde streek gevallen dezer ziekte zijn ge constateerd, de bestrijding der horzellarve tijdelijk te staken". Vroeger was het ook wel eens malaise De heer P. Stehouwer te AXblasserdahy was zoo vriendelijk ons een ouden brief uit 1767 ter inzage te zenden. Hieruit blijkt, dat het vroeger ook wel eens treurig gesteld was, zoodat ze de belasting niet konden opbrengen en om kwijtschel ding hiérvan moesten vragen. De brief of het Request luidt als volgt: j Requesten van die van Rietveld, Kedichem en Oosterwijk etc. om te hebben remissie van den halven Impost op 't graan. 'Aan de Edel Mog. Heeren de' Staaten van Holland en West»1 vriesland. Geeven zeer ootmoedelijk te kennen de schouten en gesworens van Rietveld, Ooster wijk, Kedichem, Nieuwland, Leerbroek, Rijerskoop en Middelkoop, alle gelegen in den landeü van Arkel boven de Zouwen. Dat veele van onze ingezetene onvermo gende menschen zijn en alzo buijten staat zijn om den vollen Impost van 't quotisatie- gemaal voor hun eijgen consumptie te betaa len wegens de rampen en tegenspoeden, het welk niet alleen is gesproten uijt de lang durige ziekte onder 't rundvee die veele ag- ter den andere Jaare heeft gegrasseerd, waardoor veele ingezetene niet in staat waaren vee op haar land te kunnen koopen, maar genoodsaakt zijn geweest te verhuuren of te laaten omploegen, om vrugten op te teelen, en door 't ploegen van jaar tot jaar zijn de meeste Landerijen door den kwaadea aard verargerd geworden en nu gantsch zijn bedorven om weder melkbeesten op te weij- den, daar wij egter onze inkomsten en voor deelen van moeten hebben. Maar daaren boven hebben wij in den Jaare 1765 en 1766 een naare bezoeking van muyzen gehad, welk gedierte de weijden of het gras van de weijden gansch hadden bedorven en de landen ondermeijnd. Zo dat wij genoodzaakt wa»aren ons vee na de stallen te Transpor teeren, maar in de winter in 't zelve Jaar (x: vermits de Landerijen als dan veeltijds nat zijn) kwamen de muijzen over tot de Bergen en Schuuren, zodat zij daar in ook een considerable nadeel toebragten aan 't hooij hetwelk tot kapzel wierd gebeten, zoda nig dat de Beesten zulks qualijk wilde eeten dat van die uytwerking is geweest dat de meeste Beesten haar kalveren verleijden en dus daar in groot nadeel voor ons heeft toegebracht in de aankweking; en waarom wij Supplianten ons keereQ tot UEd. Mog. zeer ootmoedelijk verzoekende dat UEd. Moge gelieve te Permitteeren de Continuatie van den halven Impost van 't Graan voor onze eigen consumptie voor d§ tijden van twe Jaaren. B espuiting van vruchtboomen tegen schurtziekte De Plantenziektenkundige Dienst meldt ons: In aansluiting aan het bericht over de be spuiting van appel- en pereboomen ter be strijding van de schurftziekte (de oorzaak van gevlekt fruit) vestigt de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen de aandacht van alle fruitkweekers er op dat het ter verkrijging van niet-gevlekt fruit noodig is. deze bespuitingen meerdere malen te her halen. Twee bespuitingen n.l. een voor en een kort na den bloei moeten nu reeds zijn uitgevoerd. Wie dit nog niet gedaan heeft, doe dit nu ten spoedigste. Een derde be spuiting moet dan nog volgen als de vruch ten ongeveer de grootte van een okkernoot bereikt hebben. In verschillende kweekerijen van fijn fruit wordt daarna zelfs nog een REPRESS AILLE-MAATREGELEN Het Ned. eiercontrole-bureau wyst de re geering op het dreigende Duitsche invoerrecht op eieren, waardoor 200.000 kleine boeren de dupe zouden worden. Waar ons land bijv. uit Duitscliland ktflen betrekt voor 89, werktuigen voor 82, manufacturen voor 41 millioen gulden zou men invoerrechten op Duitsche artikelen kunnen heffen van goederen, die evengoed in ons land vervaardigd of uit een ander land betrokken zouden kunnen worden, of tweemaal een bespuiting uitgevoerd. Men bespuit de boomen thans met Californische pap 1 deel op 40 deelen water, voor de ge voelige soorten neme men 1 op 60 80 water. Met behulp van een pulverisateur wordt de vloeistof zeer fijn verdeeld over bladeren en vruchten gespoten. Overdadige bevochtiging is niet noodig, noch gewenscht. Bij gebruikmaking van mo torspuiten lette men er op, dat de sproei- dop niet dicht bij de bladeren gehouden wordt, daar deze door de met groote kracht uitgeworpen vloeistof beschadigd kunnen worden. Inplaats van Californische pap, die men voor gebruik kan koopen of zelf kan be reiden (zie vlugschrift Plantenziekcnkundi- pc Dienst No. 7) kan men ook gebruik ma ken van het praeparaat Solbar, dat even eens direct voor gebruik gereed is Wil men de bespuiting tevens gebruiken om bepaalde insecten te bestrijden (rupsen en de rups der wormstekige vruchten) dan kan aan de Californische pap loodarsenaat worden toegevoegd, 1V> pCt. als men pasta gebruikt van den poedervorm, of men kan dan gebruik maken van het praeparaat Nosprasit Voor een en ander raadplege men o.m. de medcdeeling v. den Plantcnziektcnkundigen Dienst No. 50 Schurftziekte bij appel en peer,, no. 20. Wormstekigheid hij appel en poer. No. 3, Sproeien en Sproeiers, no. 43. Middelen tegen plantenziekten cn schade lijke dieren in land- en tuinbouw. Verder inlichtingen worden gaarne ven strekt door den Plantenziektenkundige Dienst tc Wageningen en door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10