WOENSDAG 11 JUNI 1930 Twrrnp RI AD RAG INGEZONDEN MEDEDEELING. STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN BENOEMING EN ONTSLAG. Ter aanvulling van de vacature van secre taris van het College van Curatoren van het Gymnasium, ontstaan door het eervol ont slag van Mr. van Deventer, wordt voorge steld in diens plaats te benoemen Mr. J. Bool, Commies-Redacteur ter Secretarie al hier. B. en W. geven den Raad in overwe ging aan den heer Dr. D. A. H. van Eek met ingang van 1 Sept. 1930 eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van leeraar in de oude talen en conrector aan het Gymna sium. Overeenkomstig het advies dier Com misie geven B. en W. den Raad in overwe ging aan den heer H. W. Blote, op diens ver zoek, eervol ontslag te verleenen als lid van de Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Aan verschillende openbare scholen zijn vacatures ontstaan, in welke kan worden voorzien door overplaatsing van een drietal leerkrachten, door benoeming van een op wachtgeld gestelde gewezen onderwijzeres van een der openbare scholen in onze ge meente en verder door benoeming van eeni- ge op de lijst van bij voorkeur benoembaren geplaatste sollicitanten naar een betrekking bij het o. 1. onderwijs alhier. Met verwijzing naar het bij de stukken ge voegd advies van den Inspecteur van het L 0. in deze inspeotie stellen B. en W. voor: 1. met ingang van een nader door ons Col lege te bepalen datum, over te plaatsen: a. M. H. S. van Ewijck, onderwijzeres aan de o. 1. 6chool arm de Haverstraat B, naar de o. 1. opleidingsschool voor u. 1. o. aan den Ma/resingel B; b. L. G. Tuk, onderwijzeres aan de o. 1. school aan den Zuidsingel B, naar de o. 1. opleidingsschool voor u. 1. o. aan den Langebrug B; c. I. van Weerlee, on derwijzer aan de o. 1. school aan den Zuid singel B, naar de o. 1. school op het Schut tersveld B; 2. met ingang van een nader door ons College te bepalen datum, te be noemen tot onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Haverstraat B, M. Th. J. Reuser, ge wezen onderwijzeres bij het o. 1. onderwijs alhier. Voorts bieden B. en W. de navolgende voordrachten aan voor de benoeming van een vijftal onderwijzeressen) aan verschil lende openbare lagere scholen: a. o. 1. school aan den Zuidsineel B: 1. M. D. Bergman, tijdelijk onderwijzer te Leiden; 2. J. B. Vol kers, idem; b. o. 1. school aan den Zuidsingel A: 1. J. B. Volkere, tijdelijk onderwijzer te Leiden, 2. M. D. Bergman, idem; c. o. 1. op leidingsschool voor u. 1. o. aan de Drift straat: 1. E. E. K. Scholz, tijdelijk onderwij zeres te Leiden, 2. J. C. Aaibersberg, onder wijzeres te Benthuizen, 3. J. E. P. Vellekoop, tijdelijk onderwijzeres te Leiden; d. o. 1. sohool aan d. Zuidsingel B: 1. J. C. Aaibers berg, onderwijzeres te Benthuizen, 2. J. E. P. VeJlekoop, tijdelijk onderwijzeres te Leiden, 3. W. Bijl, onderwijzeres te Gorinchem; e. o. 1. 6chool op het Schuttersveld A: 1. J. E. P. Vellekoop, tijdelijk onderwijzeres te Lei den, 2. W. Bijl, onderwijzeres te Gorinchem. Ter benoeming tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. voor meisjes bevelen B. en W. den Raad aan: 1. C. Grijpma, leeraar aan de II. B. S. te Stadskanaal; 2. D. C. Laeijen- decker, tijdelijk leerares aan de H. B. S. voor meisjes alhier, VERHURING VAN WONINGEN. In overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging het winkelhuis met erf aan den Nieuwen Rijn 21, met ingang van 1 Juli 1930 tot 1 Mei 1931 te verhuren aan J. Worst, te Leiden, tegen een huurprijs van ƒ750 per jaar. In overeenstemming met het advies rleo' Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging de woning aan de Aalmarkt 6, ingaande op een nader te be palen dAtum, tot 1 Mei 1931 te verhuren aan G. Langezaal, te Leiden, tegen een huurprijs van ƒ450 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen van de N.V. „Leidsche Exploitatie-Mij. van Onroerende Goederen": a. liet strookje grond en wat er, ter grootte van Oil M.2, gelegen aan den La gen Morechweg; b. het strookje grond, ter grootte van pl.rn. 17 M.2, deel uitmakende van het perceeJ gelegen aan den Lindestraat SUBSIDIE. Aangezien zij ook ditmaal tegen toeken ning van een bijdrage geen bezwaar hebben, geven B. en W. den Raad in overweging aan de Zwemvereen. „de Zijl" voor het in dit jaar te houden volkszwemfeest een subsidie van 100 in de te maken kosten te ver leenen. GEREF. SCHOLEN HOOGL. KERKGRACHT Overeenkomstig de praeadviezen be .loot de Raad medewerking te verleenen aan liet bestuur van de Geref. School vereen. alhier, tot den. bouw en de inrichting van een gym nastieklokaal bij zijn schoolgebouw aan de llooglandsche Kerkgracht 20a en tot uitbrei ding van dat schoolgebouw met twee leslo kalen. alsmede tot aanschaffing van de voor de inrichting van die lokalen benoodigde schoolmeubelen. Aangezien voor. het verkrijgen van den voor de stichting van het gymnastieklokaal benoortigden grond toepassing van de Ont eigeningswet noodig bleek, werd de uitvoo- ring van bet plan aanmerkelijk vertraagd. Na beëindiging van de onteigenings procedure werd besloten tot verkoop van den grond aan de Geref. Schoolvereen., zoo dal thans het beletsel, om tot uitvoering van de bouwplannen over te gaan, is weggeno men. Mitsdien geven B. en W. don Raad thans in overweging do volgons de raming voor den aankoop van den grond, den bouw en de inrichting benoodigde geldon, ad 63.00U, toe te staan en te dien eindo te besluiten tot v.'istestelling van tlon overgelegden begro tingsstaat, model D, teneinde Burgern. en W. in staat te stellen de voor de uitvoering van de hiervoren bedoelde plannen benoo digde gelden te zijner tijd ter beschikking van het schoolbestuur te stellen. GRONDAANKOOP TEN BEHOEVE VAN ENDEGEEST. Door mevr. J. P. J. M. van der Vehlt zijn aan de gem. te koop aangeboden de per- ceelcn weiland onder de gemeente Oegst- geest, ter gezamenlijke grootte van 3.59.96 H.A. Blijkens haar in de Leeskamer ter visie liggende rapporten stelt de Commissie van Beheer voor de gestichten „Endegeest" c.u. op het verkrijgen van den grond voor haar inrichtingen prijs. In de eerste plaats toch grenzen de aan geboden perceelcn onmiddellijk aan het ter rein van „Rhijngee6t", zoodat chit terrein, hetzij dadelijk, hetzij later daarmede zou kunnen worden vergroot. Voorts is aankoop gewenscht, om te vooc komen, dat deze perceelen worden bebouwd; met het oog op de belangen van het Sanato rium zou toch bebouwing ter plaatse zeer ongewenscht zijn. De eigenares is bereid den grond aan de gemeente af te slaan tegen den prijs van f 1.07y2 per M2. of in totaal voor f 38.695.70. Evenals de Commissie van Fabricage is ook ons College met de genoemde Commis sie van Beheer van oordeel, dat het bezit van dezen grond voor de gestichten, en dus voor de gemeente, van belang is. Aangezien ook de gevraagde prijs aanne melijk is te achten, geven B. en W. den Raad in overweging: a. te besluiten tot den aankoop van de perceelen weiland nabij het Sanatorium „Rhijngeesf', tezamen groot 3.59.96 H.A., te gen den prijls van 1.07*/2 per M.2; b. te besluiten de sub a bedoelde perceelen in te brengen bij de gestichten „Endegeest, V.oorgeeöt en Rhijngeest" voor de koopsom, vermeerderd met de kosten, op den aankoop vallende; c. over te gaan tot vaststelling van den overgelegden begrooting^staat, groot, met inbegrip van de overdrachtskosten, ƒ40.000 UITBAGGERING TREKVLIET. De diepte van den Trekvliet, voorzoover gelegen tusschen de spoorbrug in de lijn naar Woerden en de grens van het haven gebied 250 M. ten Noorden van de Jaag- brug) is onvoldoende. De toestand is thans zoo, dat schepen van gewone grootte 130 ton) bij het lossen midden in de vaargeul moeten blijven liggen, omdat zij tengevolge van de geringe diepte den kant niet kunnen bereiken. Deze wijze van lossen is hoogst bezwaarlijk en niet zonder gevaar, werkt de verondieping van het vaarwater in rlo hand, doordat bij het lossen allicht allerlei stoffen in het water terecht komen, en levert een ernstige belemmering voor de door gaande scheepvaart op. Dit klemt te meer met het oog op de lange zware zand-eleep- treinen, welke ten behoeve van de werken voor den spoorweg naar Boskoop thans ge regeld door de stad varen en het land- en waterverkeer in hooge mate belemmeren. Wordt de Trekvliet op diepte gebracht, dan zullen deze sleepen langs dit water en het Rijn-Sehiekamaal kunnen worden geleid. B. en W. achten het uitbaggeren van het bedoelde gedeelte van-den Trekvliet dan ook urgent. Met de Commissie van Fabricago komt het hun echter ongewenscht voor den kleinen baggermolen van den Reiniginge- en 0ntsmettingsdien6t voor dit werk te bezi gen. Deze molen toch, die in het bijzonder voor de uitbaggering van de grachten is aangeschaft, is voor dergelijk zwaar werk niet gebouwd en zou daarvan ongetwijfeld veel te lijden hebben. Bovendien zou hij voor het uitdiepen van den Trekvliet 3 4 4 maanden in beslag genomen worden en zoo doende te lang aan zijn eigenlijke bestem ming worden onttrokken. B. en W. zouden daarom het werk bij wij ze van aanbesteding willen doen uitvoeren, waartoe zij den Raad een plan voorleggen. Daarbij is een vaargeulbreedte aangehouden van 16 M., zoodat twee schepen van de maximum toegelaten breedte (6.85 M.) el kaar gemakkelijk kunnen passeeren. Op plaatsen, waar bedrijven zijn gevestigd en dus schepen dicht onder den wal moeten kunnen komen, is echter met een grootere breedte rekening gehouden. Voorts is een vaargeul diep te van 2,50 M. genomen, welke in verband met de slagdrempeldiepte in de keersluis aan de Haagbrug, die 2.27 M. be draagt, voldoende is te adhtcn. De kosten, aan het werk verbonden, worden geraamd op rond 7000. EEN ALL-RISK VERZEKERING VOOR DE LAKENHAL. De In het Stedelijk Museum „de Laken hal" aanwezige schilderijen en andere voor werpen van waarde zijn voor een bedrag van ƒ,2.000.000 tegen brand verzekerd. Bij B. en W. is de vraag gerezen, of het wellicht aanbeveling zou verdienen, dat de gemeente zich ook dekte tegen verlies of beschadiging van deze kunstvoorwerpen tengevolge van inbraak, diefstal enz. Zii hebben hieromtrent de meening geviraag.l van de Commissie voor het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal", die als haar oordeel uitspreekt, dat een verzekering tegen in braak. diefstal en vermissing, naast de brandassurantie, niet afdoende is, doch 'lat een „all risks"-verzekering, waardoor alle mogelijke risico's worden gedekt, noodzake lijk is. De „all risks"-premie, exclusief brand, be draagt 1 °/<x> per jaar; een verzekering tegen ƒ2.000.000 vordert dus een uitgaaf van ƒ2000. De meerderheid van B. en W. deelt de opinie van de Commissie en acht een uit gaaf van ƒ2000 per jaar voor dit doel alles zins gewettigd; de minderheid i6 echter van meening, dat, in verband met aard en om vang van het risico en ook met het o.ig op de kosten, voor het sluiten van een derg> lijke verzekering vooralsnog geen voldoende aanleiding bestaat en wenscht dus eigeD risico te dragen. In verband met. het vorenstaande geven B. en W. den Raad in overweging door vast stelling van den hierbij overgelegden be grootings6taat, model E, dienst 1930, hun in staat te stellen de in het Stedelijk Museum „de Lakenhal" aanwezige of nog te plaatsen schilderijen en andere voorwerpen van vaar de op „all risks"-voorwaarden 'exclusief brand) te verzekeren tegen een premie van 1 °/uo per jaar, TOONWINÏtEL DER LICHTFABRIEKEN. In de Memorie van Antwoord betreffende de gemeenlebegrooting voor 1928 deelden B en \y. den Raad mede, dat het voornemen was, ten einde aan den jaarlijks terugkee renden strijd tusschen voor- en te-genstan ders van don toonwinkel der Lichtfabrieken zoo mogelijk een einde te maken en in elk geval B. en W. in 6taat te stellen eens cd voor al zijn standpunt in cleze te bepalen op nader te bepalen wijze een eamenkoms» te doen plaats hebben, waarin alle belang hebbende partijen de zaak veelzijdig zouden kunnen uiteenzetten en belichten. Aan dii voornemen is een zoodanige uitvoering ge geven, dat een commissie is ingesteld, waar in alle bij de exploitatie van den toonwinkel belanghebbende partijen vertegenwoordigd waren, en die tot taak had het gemeentebe stuur van voorlichting te dienen aangaande het nut en de werking van dien winkel. De ze commissie heeft zich inmiddels van haar taak gekweten en een verslag uitgebracht, dat met de verdere op deze zaak betrekking hebbende stukken aan den Raad wordt over gelegd. Onder mededeeling, dat zij zich met de conclusies van dit verslag kunnen vereeni gen, geven B. en W. den Raad in overweging goed ie keuren, dat de Lichtfabrieken werk zaam zijn en de toonwinkel wordt geëxploi teerd in don geest van die conclusies. ARBEIDERSZIEKTE VERZEKERING. Op 1 Maar 1930 is Sn werking getreden art. 21 van de wet tot regeling dor arbeiders ziekteverzekering (Ziektewet). Dat artikel verklaart de ziekteverzekering ook van toe passing op personen in dienst van publiek rechtelijke lichamen, die verzekerd zouden zijn, indien zij in dienst van een ondemc mïng waren, voorzoover zij niet bij Kon. be sluit zijn uitgezonderd of te hunnen aanzien een door de Kroon vastgesteld of goedge keurde regeling bij ziekte is getroffen. De verzekerde heeft bij ziekte in het alge meen recht op een uitkeering van 80 van het dagloon, gedurende ten hoogste zee maanden. Als dagloon komt niet in aanmer king hetgeen boven 8 wordt genoten, ter wijl de uitkeering ingaat op den derden da? van de ziekte. Het Kon. besluit van 11 Oct. 1929, S. 456 onttrekt aan de werking van de Ziektewet alle personen In dienst van een publiek rechtelijk lichaam, die onder de Pensioen wet 1922 vallen, in verband waarmede de Ziektewet, wat onze gemeente betreft, slechts geldt voor de volgende personeels groepen: a. personen, die korter dan 2 jaren in tij - delijkcn dienst werkzaam zijn; b. personen, met wie een arbeids-overeen- komst naar burgerlijk recht is gesloten. Met uitzondering van de tijdelijke werk lieden, bestaat voor deze peisoncn niet een bij gemeenteverordening vastgestelde zie- kengekireffeling. Niettemin ontvangen zij in de practijk, evenals het vaste personeel, ingeval van ziekte uitkeering, die veelal zelfs gunstiger is. dan de uitkeering, waarop ingevolge de zektewet aanspraak kan worden gemaakt Teneinde te voorkomen, dat het desbetref fend personeel door het in werking treden van cle Ziektewet in dit opzioht in ongun stiger positie zou worden geplaatst, wen schen B. en W. te dezen aanzien den be- staanden toestand te handhaven. In verband met de bepalingen van de Ziektewet zal dit in dien vorm moeten geschieden, dat gedu rende de eerste twee dagen het volle loon wordt uitbetaald en daarna voor een be paalden tijd een toeslag op het ziekengeld, bedoeld in de Ziektewet, wordt toegekend ten bedrage van het loon, verminderd mei dat ziekengeld. De gemeente kan haar personeeel op twee erlei wijze verzekeren. Zij kan zich aanslui ten bij een bedrijfsvereeniging. Gaat zij daartoe niet over, dan zijn haar verzeke ringsplichtige arbeiders automatisch verze kerd bij de ziekenkas van den Raad van Ar beid. Aangezien een besluit tot toetreding tot een bedrijfsvereeniging niet werd geno men, loopt de verzekering sedert 1 Maarl j.l. mitsdien bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid alhier. Daarin kan echter te al len tijde wijziging worden gebracht. Waar aan cle ziekenkas van den Raad van Arbeid een vaste premie is verschuldigd en verrassingen omtrent de kosten der verze kering mitsdien zijn uitgesloten, moet, afge zien nog van het betrekkelijk geringe ver schil tusschen de vaste premie en de ge- raamde omslagpremie en van bezwaren te gen toetreding tot een niet te Leiden geves tigde instelling, aan aansluiting bij de zie kenkas van den Raad van Arbeid alhier voorshands de voorkeur worden gegeven. Ook bestaat er vooralsnog geen aanleiding gebruik te maken van de in het 3e lid van art. 21 der Ziektewet opengelaten mogelijk heid om het verzekeringsplichtige personeel aan de werking van de Ziektewet te onttrek ken door vaststelling van een aan de goed keuring van de Kroon te onderwerpen zio- kengeldregeling. Van de verschuldigde premie mag de werkgever de helft op den verzekerde verha len. Van de aan den Raad van Arbeid te be talen premie van 2.3 mag de gemeente dus 1.15 op het loon van de verzekerden inhouden. B. en W. geven den Raad in over weging van deze bevoegdheid geen gebruik té maken; het vaste personeel draagt ook niet bij voor het genot van ziekengeld. Bo vendien zouden de verzekerden, die van ie gemeente tot nog toe zonder eenige bijdrage hunnerzijds een hooger ziekengeld ontvin gen, dan de wet in uitzicht stelt, door ver haal financieel in een ongunstiger positie worden'gebracht. B. en W. stellen den Raad mitsdien vóór ten aanzien van de uitvoering van de Ziekte wet: a. vooralsnog geen stappen te doen tot aansluiting van de gemeente bij een be drijfsvereeniging en de op 1 Maart j.l. inge gane verzekering bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid derhalve te handhave/n b. geen verhaal op de verzekeringsplichti- gen toe te passen; c. te bepalen, dat aan de verzekeringsplich tigen, die vóór 1 Maart 1930 krachtens ge bruik bij ziekte voor den daarbij bepaalden tijd van de gemeente een hoogere uitkeering zouden hebben genoten, dan waarop thans ingevolge cle Ziektewet aanspraak kan wor den gemaakt, gedurende dien tijd een toe slag op het ziekengeld wordt toegekend tot zoodanig bedrag, dat aan ziekengeld inge volge cle Ziektewet en aan toeslag in totaa' een gelijk bedrag wordt genoten als door de gemeente vóór 1 Maart 1930 zou zijn uitge keerd. GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 16 Juni a.s., nam. 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steen- schuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behande len onderwerpen: Voorstel tot overplaatsing van de onder wijzeres mej. M. H. S. van Ewijck, van de school Havenstraat B, naar de school Mare- eingel B. Idem als voren van mej. L. G. Tuk, van de school Zuidsingel B, naar -de school Lan gebrug B. Ideru als voren van I. van Weerlee, van de school Zuidsingel B, naar de school Schuttersveld B. Benoeming van een onderwijzeres aan de school Haverstraat B. Idem van een onderwijzer aan de school Zuideingel B. Idem van een onderwijzer aan de school Zuidsingel A. Idem van een onderwijzeres aan de school dingsschool voor U.L.O. aan de Driftstraat. Idem van een onderwijzeres aan de school Zuidsingel B. Idem van een onderwijzeres aan de school' Schuttersveld A. Idem van een Secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium. Idem van een leeraar(es) in wiskunde aan de II. B. S. voor Meisjes. Praeadvic6 op het verzoek van Dr. D. A. H. van Eek, om eervol ontslag als leeraar in de oude talen cn conrector aan het Gym nasium. Praeadvies op het verzoek van H. W Blöte, om ontslag als lid van de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon; Voorst-el tot verhuring van het winkel huis on erf aan den Nieuwen Rijn 21, aan J Worst; tot verhuring van de wonmg Aa' markt 6, aan G. Langezanl; tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeentp van: a. een strookje grond en water aan den Lagen Morsehweg, Ivad. bekend Sic:ie P 15S5; h. een strookje grond aan de Linde- straal, Kad. bekend Sectie M no. ii"l8 ge I. Voorstel om aan de N.V. „LeiJach.- Ex ploi talie-Mij. van Onroerende G "lederen", vergunning to verleenen tot demp.ng van een gedeelte sloot langs den Lagen Morsci. vieg. Kad. bek. Sectie P Nis 896 en 1585 ged. Voorstel tot toekenning van een subsidie =.d 100 in de kosten van een door de Zwem- voreoniging „de Zijl" te houden Vo!k3zw<v«i feest. Tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve \an den bouw en de inrichting van een gymnastieklokaal aan de school Hoog- landsche Kerkgracht 20a, de uitbreiding van het schoolgebouw en de .-tanschaffina van meubilair, door de Geref. Schoo.vereen. Tot aankoop van de perceelen weiland nabij het Sanatorium „Riiijnge-st", Kad üe kond gem. Oegslgeest, Sectie'B ms 4»2, 413, 595, 426, 447, 594 en 593, ten behoeve van df gestichten Endegeest c.a., en tot beschik baarstelling van de voor dien aankoop be- noi'd gde gelden. Tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het uitdiepen van den Trekvliet tusschen de spoorbrug in do lijn naar Woer den en de grens van het havengebied. Tot beschikbaarstelling van gelden ten be hoeve van de „aJlriks"verzekering van in het museum „de Lakenhal" aanwezige of nog te plaatsen schilderijen en andere voorwer pen van waarde. Voorstel om goed te keuren, dat de toon winkel der Stedelijke Lichtfabrieken wordt geëxploiteerd in don geest van de conclusies van de Toomvinkel-Commissie. Voorstel in zake de uitvoering van art. 21 der Wet tot regeling der Arbeidersziektever zekering (Ziektewet). VAN HET STADHUIS COLLECTE VOOR HET FONDS TOT AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPENDEN DIENST IN DE NEDERLANDEN. B. en W. van Leiden; Gelet op de circulaire van den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in dezi provincie d.d. 24 Januari 1930, brengen tei algemeene kennis, dat op Maandag 16, Dins dag 17, Woensdag 18 en Donderdag 19 Juni e.k., door de Districts-Commissie tot aan moediging en ondersteuning van den Ge wapenden Dienst in de Nederlanden, langs de huizen de gewone jaarlijksche collecie. ingesteld bij Z.M. dispositie van 16 November 1820, No. 81, zal worden gehouden. Bevelen deze collecte, die strekt tot m standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in den strijd voo het vaderland verminkt of invalide ziin gp worden, dringend in de liefdadigheid der in gezetenen aan. Leiden, 11 Juni 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. B. en W. van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad. Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21en Augustus 1831, brengen ter algemeene kennis dat ter voldoening aan het Koninklijk Be sluit van den lsten dier maand no. 72, de dankdag of Godsdienstige viering der over winning van Waterloo ditmaal op Zondae den 15en dezer maand zal worden gehouden. Leiden. 11 Juni 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. BEGRAFENIS H. M. SASSE Hedenmiddag heeft, nadat in het sterf huis door Ds. Bunselie van Leiden een rouwdienst was geleid, op Rhijnhof onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van den heer H. M. Sasse, directeur van de afd. Leidon van de Bank associatie, die de vorige week op 65-jarigen leeftijd is overleden. Onder de aanwezigen merkten wij op: de heer Meynen, voorzitter van het college van notabelen van de Ned. Herv. gemeente, de heeren Mulder, Fonteyn en Filippo, namens de gemeente commissie, der Ned. Hen. Gem., de heer Fonteyn tevens als vertegen woordiger van de Ver. voor Chr. Ondenvijs, voorts vertegenwoordigers van de Ned. Ver voor den Effectenhandel en verschillende andere autoriteiten op financieel gebied en vertegenwordigers van de Mij. van weldadig heid, vele vrienden en andere belangstellen den. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds. Jansen Schoonho- e n die mededeelde, dat op verzoek der familie alleen een kort woord door den pre dikant zou worden gesproken. Ongetwijfeld zullen ook velen zich gedron gen voelen het woord te voeren omdat dit ontroerend plotseling sterven velen getroffen heeft, maar deze wensch van de familie dient geëerbiedigd te worden. Er valt veel goeds van den overledene te zeggen. Er zijn vele dingen gedaan in dit stille maar toch zoo werkzame leven. Hij i9 voor velen wat geweest. Hij trad niet op den voorgrond, maar men voelde onmiddel lijk dat zijn woord woog, want achter zijn woord zat een heldere geest en een warm •hart. In de kring van de Leidsche en Oegst- geestsche gemeente zal veel aan hem wor den gemist. Hij heel veel beteekend voor de jongerenbeweging, voor de bouw van een tweede kerk te Oegstgeest. Wat beteekent dit alles echter bij het verdriet dat er in de familiekring heerscht Gelukkig mag ook een blijde toon gehoord worden. Zijn leven is niet voorbij, omdat hij een Christen was. Als aan den Christen alles ontvalt, dan is Hij er nog düe grond is en voorwerp van ons geloof. God is de dragende kracht die ons met onszclven verzoend heeft, in Jezus Christus. Dat is de troost voor ons allen. Wij moeten ook allon sterven, maar als wij Christus hebben dan is dit sterven de weg naar de eeuwige heerlijkheid. Ds. Jansen Schoonhoven had hier na het Onze Vader. Daarna werden bloemen in het graf gestrooid, waarna een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. AANBESTEDING. De uitslag der gister gehouden aanbeste ding van bestek no. 18: het verbeteren van den straatwand van het Gangetje en gedeel •lelijke verbouwing der aangrenzende per ceelen, is als volgt: Firma J. I. Planjer, 1- hier, 16.725; 1). Kaay Zonen, alhier, 13.950; A. J. de Later en P. H. Mevers, al hier, 13.200; Th. G. Barton, alhier, 12.980: Firma Marcelis cn Heemskerk, alhier, 11.978; Firma Jac. v. Riet, alhier, 11.969; C. v. d, Lelie en A. J. Kantebeen, alhier, ƒ11.814; Firma v. d. Velden en De Jong, Oegstgeest, 11.777. Ds. J. C. VAN APELDOORN. Ds. J. C. van Apeldoorn, die, naar men weet, het beroep naar de Ned. Ilerv Gem. alhier in de vacature van wijlen Ds G. H. Be eken kamp heeft aangenomen cn die j.l. Maandag afscheid genomen heeft van de llerv. Gein. te Bennekom. zal a.s. Zondagmorgen bevestigd worden door Ds. K. J. van den Berg. van Amersfoort. A.s Zondagavond hoopt Ds. van A p e 1 d o o r :i zijn intreepredikatie te houden. Beide diensten worden gehouden in de Pieterskerk, resp. om 10 uur en 6 uur. De bediening van den II. Doop in de Oos- terkerk zal dien avond niet jilaats vinden. INGEZONDEN MEDEDEELING. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Het zonnetje straalt en de lucht glanst weer diep-blauw. De zomer is in het land. Iedereen gaat uit. Iedereen?De oudjes, die stram van leden zijn, die met pijnlijke ruggen, diep in hun stoel gedoken, naar buiten zitten te staren langs de bloeiende geraniums voor het venster, «ouden zij ook nog eens uit kunnen? Natuurlijk! De auto-bezittere van Leiden' zullen zeker ook ditjaar het Comité niet in don steek laten! Donderdag 3 Juli zal de groote dag zijn, waarop vele oudjes van Leiden weer eens van een genoeglijken dag zullen genieten. Autobezitters, stelt uw wagen beschikbaar en geeft u zoo spoedig mogelijk op bij mejuffrouw M. v. d. Velden, Breestraat 91 tel. 1472. De aangifte voor ouden van dagen wordt verwacht alleen op Donderdag 12, Vrijdag 13, Maandag 16 en Dinsdag 17 Juni van 1012 uur des morgens, Breestraat 91 (Bu reau Voogdijraad, één trap op). Hot Comité doet een beroep op alle imvo- nere van Leiden om de oudjes te tracteeren. Giften in geld of in natura worden gaarne ontvangen door mejuffrouw M. S. van IJssei- steyn, Rapenburg 82, Giro 78364. Opoe knabbelt graag een koekje Opa rookt liefst een sigaar; Alle kleine beetjes helpen! Geeft dus allen met elkaar! Dr. M. D. Horst, mej. R. Driessen, mevr A. M. GoudsmitCohen, B. de Koning, mevr G Smitc/Tr. Wit mol TVf n, A MILITARIA. De te Leiden tot arts bevorderde semi-arts D. Fleischer is bestemd tot officier van ge zondheid 2e ltl. bij het Oost-Indische leger. De d'ezer dagen te Leiden tot semi-arts bevorderde studenten A. Hoedemaker en E. J. Roelfsema zijn bestemd tot reserve- officier van gezondheid bij den geneeskun digen dienst d.er landmacht. Reserve-kapitein C. L. van Wachem, reserve 1ste luitenants Mr. M. J. A. Oost- uoude Wijd'cner, E. L. Swart en J. R. Hoger- zeil, van het 6de reg. veldart., zijn tot 24 de zer voor herhalingsoefeningen onder de wa penen gekomen. De wachtmeesters Van Waard en Van Well, beiden van 't 6de R. V. A., zullen van 1 Sept. tot half December a.s. gedetacheerd worden te Breda tot het volgen van een cur sus voor opperwachtmeester-instructeur. Kolonel W. H. E. Vrijdag, commandant der Ie artillerie-brigade te 's-Gravenhage, zal van 13 tot en met 24 deeer in de legerplaats bij Oldebrock de schietoefeningen bijwonen van het 6de reg. veldart. uit Leiden, welke oefeningen onder leiding staan van majoor J. E. Ilaitsma Muiier, hoofdinstructeur vau dat korps. BOND VAN SMEDENPATROONS. Veertigjarig, jubileum aid. Leiden. In hotel „Den Burcht" heeft de afd. Lei den van den Bond van smedenpatroons in Nederland ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum een drukbezochte receptie gehou den. Vele stadgenooten en andere belang stellenden gaven door aanwezigheid, bloem stukken of telegrammen blijk van medele ven met dit jubileum. Onder de aanwezigen bemerkten we o.a. de heeren Hoogenbirk on Otto, hoofdbestuursleden, den heer Van der Kraan, secretaris van de Zuid-Hollandscbe combinatie van den Bond van Smedenpa troons en afgevaardigden van de afd. Den Haag. Haarlem, Voorschoten en Liese. Bo vendien zonden de firma's Reesing en Co.. Zutphen, en Van der Vliet en De Jonge, Leiden en Amsterdam, evenals de heer Sytema van den Rijksvoorlichtingendicnst. bloemstukken. MIJ. VOOR TOONKUNST. De concerten voor het a.s. seizoen. Naar men ons mededeelt, zijn de concer ten, te geven door de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden als volgt vastgesteld' 7 November 1930: „de Bohemers", op hun laatste tournée in Holland; daarna zullen wij nimmer meer van haar kunst kunnen genieten. 26 Februari 1931: „Het Kralingsche Vrou wenkoor" onder leiding van Evert Cornelis Onder meer zal worden uitgevoerd: „Le miroir de Jésus" van André Caplet voor solo stem. vrouwenkoor, harp en strijkorkest, het Kralingsche Vrouwenkoor, Bertha Serocn, zang, Celine Sommels, harp en een groep leden van het Utrechtsch Stedelijk Orkest; het geheel onder leiding van Evert Cornelis 20 Maart 1931: De jeugdige violist Ilcnri Temianka, in wion men een buitengewoon viool-talent zal leeren kennen; begeleidei Theo van der Pas. Deze concerten beloven iets zeer bijzon ders te zullen worden. EXAMENS PONT-SCHOOL. Voor het examen Steno-typen in de Ned. Taal, afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pont- scholen, slaagden de dames Mr. W. E. de Bruine GroeneveldtI-Ioutmon, II. Ilesse- link, C. W. M. Iloogenstmutcn, J. A. Pino Post. J. M. Scret cn de heer C. Provily, al hier. Idem voor Steno-typen in de Duitsche taal mej. E. J. v. Driesum, alhier. Idem voor Machineschrijven: mej. G. II J. Hofkes cn de heeren F. G. C. Dekker, C. W. Th. M. Meuwese, J. vnn Schie, alhier. Allen leerlingen van de Ponlschoul, steen- schuur 11 Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (biz. I.) De derde zoon van den overleden keizer van Japan zal in begin Augustus Nederland bezoeken. Op Pinksteren hield het Verbond van Chr. Letterkundige Kringen in Nederland zijn gewone conferentie te Driebergen. Een verklaring van het H.B. der N.C.R.V. in verband met de verdeeling van den zend- zendtijd. (blz. 2). De predikanten der Chr. Geref. Kerk zijn te Apeldoorn in jaarvergadering bijeen ge weest. De Reunistenorganisatie van N.D.D.D, hield e.en studieconferentie te Amersfoort. „Het Nut" hield te Amsterdam haar alge meene vergadering. (Bit 5.) Te Nijmegen vergaderde de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwij ze resseu' in Nederland. Te Utrecht vergaderde gisteren de Bond van verecnigingen voor Chr. Bewaarschool- onderwijs. (blz. 9) BUITENLAND (bit 2.) Na de troonsbestijging van Carol II. De int arbcidsconferentie te Genève ge opend. Een socialistische beleediging aan het adres der Chr. vakbeweging. Noodweer in Bourgondië. Ziekte en dood te Odessa door het gebruik van vergftgen alcohol. AUTOBUSDIENSTEN ALPHEN—LEIDEN. Ged. Staten van Zuid Holland hebben toe gestaan, dat de vergunning tot het in wer< kin houden van een autobus van Alphen aan den Rijn (Nutsgebouw) langs Heerenweg naar Woubrugge en Ter Aar en verder over Iloogmade en Leiderdorp naai- Leiden (Turf markt) en omgekeerd aan J. Langbroek en I-I. Goudberg te Alphen a.d. Rijn verleend, wordt overgeschreven op J. W. Keessen en J. en II. Langhout, resp. te Woubrugge, Koude kerk en Alphen a.d. Rijn. UITBREIDING VAN HET PHARMACEUTISCH LABORATORIUM. Toeneming van het aantal studenten. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzk ging en verhooging van het zesde Hoofd stuk (Ondenvijs Kunsten en Wetenschap pen) der Rijksbegrooting 1930, strekkenue ter voorziening in dringende behoeften wat betreft de huisvesting van de Rijksuniver teiten en van de Technische Hoogeschool. Over het Pharmaceutisch laboratorium al hier wordt het volgende gezegd: De toeneming van het aantal stüdentei die ook in den nieuwen cursus aanhield,1 maakte het plaatsgebrek zóó nijpend, dat de Minister na ernstig onderzoek, in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën, een plan deed opmaken voor uitbreiding. Het gebouw dateert van 1895, zoodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat vergrooting noodig werd. Indien dit plan nog in de zomervacantie van dit jaar tot uit voering kan worden gebracht, zal in den nieuwen cursus de plaatsruimte voldoende zijn voor het aantal studenten, dat in het laboratorium moet kunnen werken. Een aantal vereerders van wijlen J. H. Carpentier Alting, destijds hooglceraar in t Ned. Indisch Strafrecht en Strafvordering en oudpresident van 't Hoog Militair Gerechts hof in Ned.-Indië, heeft aan den Senaat der Leidsche Universiteit ter plaatsing in da Senaatskamer ten geschenke aangeboden zijn door Willy Sluiter geschilderd jiortret, LEIDSCHE BIJRGERWACHT. Jaarlijksche algemeene vergadering. Ir een der zalen van „Den Burcht" werd gisteravond de jaarlijksche algemeene verga dering van de Leidsche Burgerwacht gehou den, die bij ontstentenis van den voorz., Mr. Pynacker Hordyk, onder leiding stond van Mr. Trapmann. Deze sprak een kort openingswoord, waarin hy allen hartelijk welkom heette en voorts er op wees, dat het communisme in alle lanuen in den laatsten tijd steeds ernstiger opdringt en dat de Burgerwacht meer dan ooit paraat moet zijn. Zelfs in ons land is er een groote rm-righeid. Op de fabrieken vormen zich overal communistische cellen, die een bedrei ging vormen voor onze maatschappij en in de intellectuecle wereld wordt, hoewel schien onbewust, propaganda gemaakt vcor het communisme. Spr. wekte allen op zooveel mogelijk deel te nemen aan het daadwerke lijk verecnigingsleven in het komend winter seizoen. De secretaris, Majoor M. v. Mens, las daar na de notulen, die onveranderd werden goed gekeurd. Naar aanleiding van een ingekomen stuk werd medegedeeld, dat nog steeds, naar d' meening van het Fondsbestuur, geen schikt corpslied is ingekomen. Ook het lied van den heer de Bruin kon de goedkeuring niet wegdragen. Ingekomen was voorts een regeling inzake de oprichting van een Gewes telijk Bestuur voor Zuid-Holland, welko op richting inmiddels tot stand is gekomen. Nadat nog enkele ingekomen stukken wa ven behandpld, las de secretaris 't jaarverslag. Het jaar 1929 was gunstig. Het ledental bleef stntionnair. Het verslag releveerde voorts ',J gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. b wijl mededeeling werd gedaan van de uitsla gen der verschillende wedstrijden. Er werd met ernst en toewijding geoefend. Dc vzr standhoudng onder de leden was uitstekenl Begonnen kon wordcu met een cursus in scr.i men en gymnastiek. Reeds werden goed® vorderingen gemaakt. Belangrijk was ook 'Ie dit jaar onder leiding van Dr. Liesberg inge stelde cursus voor eerste hulp bij ongelukken-1 Dr. Liesberg werd voor zijn u;tnemend8 leiding van deze cursus dank gebracht. Het jaarverslag werd ender dank aan den secretaris goedgekeurd. TTit het jaarverslag van den penningmeester de heer W. G. Sillevis, bleek, dat de ontvav.S' sten hebben bedragen f 2830.24, de uitgaven f 2494.97, zoodat er een batig saldo van f 345.02. Ook dit jaarverslag werd onder dark uan den functionaris goedgc-kemc. Het verslag van de kasccnimissie lui<1<b gunstig, zoodat de penningmeester vai gehouden beheer werd gedechargeerd. Als leden van de nieuwe knscimmissie Jon aangewezen re heeren Mr Nord Thom son. van Paal ra F. v. d Mark Sr. By acclamatie werden de aftredende be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6