Jlitawr $rihsdje (Courant Dagelijks verschijnend N ieuwsblad voor Leiden en Omstreken eerste blad. BINNENLAND. Waar wij telkens op stuiten ABONNEHEHYi kwartaal f 3.25 (Beschikklngskosten 1015) «eek1 3.25. het Buitenland bij Weke- üjksche tending ..6«— kzar.ki] dageliiksche zending Alles bil vooruil betaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent bodagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3458 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 3 JUNI 1930 ADVERTENTIE Ni Van 1 tot 5 regelsf LI7V4 bike regei aieer .0-22ft logee. Aede«Je< iingeu van 1—6 regels .13# Elke regel meer .AW Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendf AIO 10e Jaargang lit nummer bestaat uit DRIE bladen 3 t IS DAT ALLES? Een onderzoek naar de juistheid van de andteekeningen, voorkomende op de lijst aanvrage eencr bizondere school is ringend noodig; zoo verklaarden afdeelin- i van 'tNed. Onderwijzers Genootschap Vrijz. Democraat dezer dagen in roerende enstemmigheid. Wij gingen daartegen in. Vooreerst, omdat voorstanders van het bizonder onderwijs st als tweedeklasse-burgers behandeld ien te worden, voor wie uitzonderings- epalingen noodig zijn. In de tweede plaats echter hebben we al erhaaldelijk gevraagd naar het bewijs der tWering, dat er meermalen met die hand- ^keningen geknoeid is. N( Eindelijk komt er bescheid. Dat is geen fc [epraat in de ruimte" zegt de heer Peper I ran het N.O.G. in de Vrijz.-Democraat. „Deze W riten zijn er stellig." Hij zal er eenige geven? Och arme, hij lomt met een Rotterdamsch geval, waarover Ie raad op 8 Mei 1.1. zondereenige be ng en zonder hoofdei ij ke temming een, beslissing nam, zooals eze door -iet (R.K.) Schoolbestuur werd evraagd. Hoe het geval zich heeft toegedragen kan i in het praeadvics van B. en W. lezen, enameling 1930, Volgn. 115 van 29 April. ®l Ie titel van het voorstel van B. en W. idt: „Verleenen van medewerking tot uitbrei- ing van één der bijzondere scholen voor J.o. in het scholencomplex aan den Mathe- esserdijk met de in het gebouw aanwezige H»litcit, bestemd voor een school voor io" De heer Peper doet nu een poging om jjen inhoud van dit stuk in 'tkort weer te ün wel op deze manier: )or deze vereeniging voor R.K. onder- werd eind 1921 medewerking ge- jd en verkregen voor dé stichting van «en scholenkompleks aan de Mathenesser- dijk, aande uit 2 scholen voor g.l.o. en voor U.L.O. Eén dezer scholen voor U.L.O., waarvoor toch de bij artikel 73 vereischte verklaring moet zijn ingediend, heeft tot op heden nooit één enkele leer ling gehad. Thans vraagt men van het gemeente bestuur medewerking om die school voor U.L.O. aan haar bestemming te onttrekken en om te zetten in een school voor g.l.o. Afgezien van de vraag, in hoeverre de Raad der' gemeente Rotterdam in deze dc ittelijke bepalingen heeft overtreden, blijkt hieruit onomstootelijk dat de lijst met handteekeningen in dit geval bij een door de overheid ingesteld onderzoek niet in orde zou zijn bevonden en dat in 1921 f. de gemeente haar medewerking niet had behoeven te verleenen." Maar deze voorstelling van zaken is eenigs ins tendenzieus, terwijl de opmerking no- „de overtreding der wettelijke bepa- ingen" ietwat belachelijk is. Eigenlijk behoeven we er niets van te leggen. De wethouder van Onderwijs is beraal en hoe onpartijdig hij ook de L.O.- fet uitvoert, dat hij het roomsche ondcr- -1 rijs op ntoclaatbare wijze zou bevoordee lt, daaraan denkt niemand. Voorts is cr een college van B. en W., dat door zijn gemengde samenstelling een waar borg tegen eenzijdigheid biedt. En ten jslotte is er een raad, die in groote meerdcr- beid voor eerlijke pacificatie is, doch geen \,l bevoorrechting duldt en waarin ook leden Kitten, die op de ketting gesprongen zouden :ijn, als ze het roomsche onderwijs hadden tunnen dwarsboomen. Dat alles maakt het bewijs van den heer Peper reeds waardeloos. Er is echter nog veel meer. Zooals ook bij 't openbaar onderwijs mcer- M na'en Scbeurd is (B. en W. zelf voeren dit argument aan), meldden er zich voor het I.LO. minder leerlingen aan, dan waarop toet den scholenbouw gerekend was. Dat cr minder dan het vereischte aantal (60 jon gens en GO meisjes) waren blijkt uit niets; ltSVl alfqcn kon men alle U.L.O.-leerlingen in de mgensschool, bestemd voor ISO leerlingen, ?rgen. Is dat zoo vreemd? Meent de heer Peper misschien, dat men, als er 60 aanvragen zijn, ook een schoolgebouw moet stichten, dat precies op 60 leerlingen berekend is? geest van de wet is anders, want die vil met waarschijnlijke groei rekening auden. Intusschen, het resumé van den heer iPeper kan den indruk wekken, dat het fl «ene gebouw jaren leeg stond. Hiervan was zóó weinig sprake, dat B. en .W. geen aanleiding vonden dc exploitatie- vergoeding in te houden en tevens verkla ren, dat voor de inrichting geen speciale C kosten waren gemaakt. Bovendien, en doet de deur dicht, bijna van meet af, de toeloop voor het gewoon lager onderwijs roo groot, dat de U.L.O.-lokalen daarvoor noodig waren, wilde men geen nieuwe dat er voor het U.L.O. minder leerlingen opkwamen, dan men gedacht had; dat van knoeierij met handteekeningen niets is gebleken; en dat het schoolbestuur het financieel be lang der gemeente zooveel mogelijk heeft bevorderd. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister ran Koloniën zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Dc audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal morgen niet plaats hebben. CANDIDAAT INDISCHE AMBTENAREN. Hier te lande kunnen minstens 50 jonge lieden worden aangewezen als candidaal Indisch ambtenaar. Aan deze aanwijzing is een studie-toelage van f 1000 verbonden, ter- wijl de collegegelden voor de studie te Lei die of te Utrecht op 's Rijks kosten zijn. Na dere bijzonderheden geeft de Ned. Staats courant van 2 Juni j.l. No. 105. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedaillè der Oranje-Nassauorde aan J. A. Knops, tuinman op het kasteel Cartils te Wijlré; B. Verschoor, algemeen verkooper bij de Chocolade- en Suikerfabriek De Arend te Leerdam; J. Denissen. arbeider bij de N.V. Flanel- en Wollenstoffenfabriek voor heen Gebrs. van Spaendonck te Tilburg. B. II. van Mierlo, sigarenmaker bij d£ fir ma W. G. Boele Senior te Kampen en aan P. Verburgt, winkelbediende in dienst van J. J. Ritters te Nijmegen. LAND- EN ZEEMACHT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni eervol ontslagen uit den militairen dienst de paardenarts le klasse op nonactiviteit G J. van Heuven; met ingang van 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslagen F. J. H. Evers, als hoold aalmoezenier van Leger en Vloot, en is hij bevorderd tot Commandeur in de Oranje- Nassau-orde; is benoemd tot hoofdaalmoezenier J. J. J Noordman te 's Gravenhage; is met ingang van 1 Juli eervol ontslagen de eerste-1 uitenant J. A. E. van der Horst van het 20ste regiment infanterie: is met ingang van 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen diensl de majoor P. A. J. van Tienhoven van hei 15de reg. infanterie en is hij benoemd bii het Reserve-Personeel Landmacht tot reser ve-majoor bij het 15e regiment infanterie: zijn eervol ortslagen de reserve-eerste-lui' VV. K. Post van het 7e regiment infanterie en reserve-eerste-luitenant Militaire Adnv nistratie C. Glasz, van dc 2e Compagnn Hospitaalsoldaten. Bij Kon. Besluit is met ingang van 27 Mei bevorderd tot kap.-Iuitenant ter zee, de luit ter zee le klasse H. J. van der Stad. UITVOER VAN TARWEMEEL. Blijkens bericht van den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn heeft de Duitsche Rijks minister van Financiën bepaald, dat met 5 Juni a.s. geen invoerbons meer zullen wo den afgegeven bij den uitvoer van tarw meel. RIJNVAART-DESKUNDIGEN. De Minister van Waterstaat heeft aan C. W. van Seventer op verzoek eervol ontslag erlecnd als plaatsvervangend lid van de Commissie van deskundigen voor de Rijn vaart te Dordrecht; en voor rijf jaar als zoodanig benoemd A. P. E. Kruijt, adjunct directeur van de N.V. Scheepswerf en Ma chinefabriek Dc Biesbosch te Dordrecht UITVOER VAN KERSEN. Het Uitvoer Controle Bureau (U. C. B.) 'oor groenten enz. te Den Haag, Javastr. 80 is aangewezen voor het afgeven van certifi caten van oorsprong voor den uitvoer van kersen naar Groot Brittannië en voor de in verband daarmede te oefenen controle. ONDERSCHEIDINGEN. De Koningin heeft Let groot-kruis van den Ned. Leeuw verleend aan de Groothertogin van Luxemburg en aan haar gemaal Prins Felix van Bourbon Parma. Zaterdag jl. heeft Jhr. van Nispen tot Se vcnaer, H. M.'s gezant te Brussel, tevens ge accrediteerd te Luxemburg, de versierselen van deze orde overhandigd. HOFBERICHTEN De Prins heeft het beschermheerschap aanvaard over de legerwedstrijden 1930, wel ke in de tweede helft vau Juni te Breda zullen worden gehouden. Namens de huldigingscommissie uit de Amsterdamsche burgerij voor de Koningin Moeder, is ten Paleize Soestdijk door den voorzitter Mr. G. Vissering, en leden van werkcomité aan H.M. aangebeden 'n uit het batig 6aldo van de huldigingscommissie ge kocht, voor de eetzaal te Soestdijk bestemd zeer zeldzaam staande klok, uit het tijdperk van Lode wijk XVI, van den Franschen lSden eeuwschen klokkemaker Berthout. Ill .Voldoende blijkt dus: DE POSTSPAARBANK WETSONTWERP IN VOORBEREIDING Bij het departement van Waterstaat is i voorbereiding een wetsontwerp tot wijziging van de Postspaarbankwet Het zal in hoofd zaak strekken tot: verhooging van het ren tegevend maximum der. inlagen; wijziging van de bepalingen aangaande het verkrijgen van een inschrijving op een Staatsschuld- boekje, en opening van de mogelijkheid om de rente vergoeding voor inlagen te gelegener I tijd op 3 pCt te brengen. GASTEN VAN ONZE KONINGIN Gistermiddag arriveerden te Arnhem de Groothertog van Luxemburg met zijn gemalin van een bezoek aan ons land. Zij werden begroet door onze Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik. Op onze foto ziet men de Koningin de Groothertogin en Prinses Juliana op hun tocht door Apeldoorn naar Het Loo. BEZOEK GROOTHERTOGIN VAN LUXEPJ1BURG PRINSES JULIANA ARRIVEERT ENORME BELANGSTELLING Gistenniddag arriveerde Prinses Juliana per auto van het Loo te Arnhem om de Groot-Hertogin van Luxemburg met haar Ge maai op, de doorreis, naar Uri Loo te ver weibomen. Reeds geruimqn tijd voordat de auto, waarin de Prinses, haar Kamerheer Baron Baud en een hofdame gezeten waren aan het station arriveerde, waren er vele belangstellenden aanwezig. In do Konin klijke wachtkamer merkten wij o.a. op den Commissaris van de Koningin in Gelderland Mr. Baron van Heemstra, den Burgemeester van Arnhem, den heer De Monchy, Luit.-Gen De Ridder en dienst a'djudant en vele ande ren. Toen de auto arriveerde en de Prinses die gekleed was in een lichtblauw costuum uitstapte, ging er een hoera op. In de wachtkamer onderhield de Prinse» zich geruimen tijd met de verschillende auto riteiten. Het dochtertje van den Commissaris der Koningin bood de Prinses een bouquet bloemen aan. Toen de trein, waarin de Groot-Hertogin van Luxemburg en haar pe maal waren gezeten, in zicht kwam, trad de Prinses naar buiton, waar zij spoedig gelegenheid kreeg de hooge gasten te ver wel komen. 's Middags half 2 stoomde de trein uit Luxemburg, bestaande uit locomotief en salonrijtuig, met de Luxemburgsche vlag - gelijk aan de Nederlandsche voorop, het station Maastricht binnen. Op het perron bevonden zich de commis saris der Koningin in Limburg en mevrouw Van Hoevell tot Westerflier, burgemeester van Oppen, de bevelhebber in de derde mil. afdeeling, kolonel Donk en de consul van Luxemburg met echtgenoote. De groothertogin was gekleed in beige ja pon, waarover de band van de orde van den Ned. Leeuw, beige mantel en hoed; de prins van Bourboon-Parma, haar gemaal, was in uniform. Nadat het dochtertje van den consul een ruiker witte lelies had aangeboden, werden de autoriteiten aan de groothertogin en den prins voorgesteld. De groothertogin onder hield zich enkele oogenblikken met den com missaris der Koningin en stapte toen, ge volgd door den prins en het gevolg, in den koninklijken Nederlandschen trein, welke pe reed stond. In den trein werd het noenmaal gebruikt. Te Arnhem werd het groother togelijk paar door prinses Juliana begroet. Onder enorme belangstelling arriveerde het groothertogelijk paar aan het station Apeldoorn. Koningin en Prins met gevolg waren van het Loo uitgereden in twee gala rijtuigen h la Deaumont bespannen met voor rijders. Op het eerste perron, dat met de Konink lijke wachtkamer door oranjeboomen, pal men en bloemen was versierd, had de ont vangst plaats. Op het perron was de eere compagnie met regimcntsvaandel en de regimentscommandant van het 8e R.I. op gesteld en liet het muziekcorps van het le R.I. zich hooren. Nadat dit de volksliederen had doen weerklinken, nam dc Koninklijke Familie met haar gasten in de rijtuigen plaats. In het eerste rijtuig zaten dc Koningin, de Groothertogin en Prinses Juliana. F.en 90-tal vereenigingen stond langs den weg opgeste'd, de meeste met hun vaandels De eerste plaats bij het Stationsplein was ingeruimd voor de Koninklijke Scherpschut ters van de Veluwe, die nog een standaard bezitten van wijlen Z. M. Koning Willem lil. Aan de Kostersbrug over de Grift, was door de gemeente een eere-poort opgericht, waar namens de gemeente door jongejuffrouw Holte den vorstelijken personen een bloe mentuil werd aangeboden. Op het Raadhuis plein stonden op verzoek van H. M. de Ko ningin kinderen en volwassenen opgesteld in Veluwsche kleederdracht. Hiertoe werkten mede 125 personen uit Doornspijk, 25 uit Oosterwolde. 60 uit Oldebroek. 100 uit Nun speet en 65 uit Hierden. Onder dnze laatsien waren 45 kinderen, die onder leiding van den heer Willemsen, hoofd der Bijzondere School, aldaar, de vorstelijke personen een tweetal liederen toezongen, nl. Lentegroot en Wilhelmus. Ken der kinderen bood n» mens de Oranjeverecniging „Het Centrum*1 een fraai bouquet aan de Groothertogin. D* VOORONTWERP WERKTIJDEN- BESLUIT BIJ DEN EOOGEN RAAD VAN ARBEID Door den Minister van Arbeid enz. is een voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur tot nadere wijziging van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923 bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig gemaakt. Aan een commissie uit dien raad zal worden opgedragen, om trent dit voorontwerp pracadvies uit te brengen. Artikel 31 van het Werktijdenbesluit wil de Minister als volgt wijzigen: In den aanhef van het tweede lid wordtin plaats van „eene vrouwelijke arbeider van 15 jaar of ouder, die geene huishouding te verzorgen heeft, en een jongen van 15 jaar of ouder" gelezen: „eene vrouw of een jongen van 16 jaar of ouder". Aan het artikel wil do Minister een nieuw lid toevoegen, luidende „In de in het tweede lid genoemde fabrie ken of werkplaatsen mag: gedurende 't jaar 1931 een jeugdig persoon, die op 1 Januari 1931 den leeftijd van vijftien jaar had bereikt, gedurende het jaar 1932 een meisje, dat op 1 Januari 1932 den leeftijd van 16 jaar had-bereikt, gedurende het jaar 1933 meisje, dat op 1 Januari 1933 den leeftijd van 17 jaar had bereikt, arbeid verrichten als in dat lid aangegeven." Het besluit zal met ingang van 1 Jan.. 1931 in werking treden. VAN OPENBARE WERKEN OP CURACAO DIRECTEUR BENOEMD. De Minister van Koloniën heeft Ir. A. A Meijers, gepensionneerd hoofdingenieur van den Dienst der Burgerlijke Openbare Werken in Ned. Indië, ter beschikking ge steld van den Gouverneur van Curasao, ten einde te worden belast met de waarneming van de betrekking van directeur van Open bare Werken in dat gewest De benomide ving zijn diensttijd in Indië in 1S97 aan. hij is chef geweest van irrigatie werken in Ned. Indië. In 1930 kreeg hij eer vol ontslag. Hij is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. AFSCHEID VAN HOOFDAALMOEZENIER EVERS Onder buitengewoon groote belangstelling heeft mgr. F. J. FL Evers te Den Haag af scheid genomen van leger- en vlootautori- teiten. Bij dit afscheid waren aanwezig de leger- en vlootpredikant in alg. dienst Ds. H. Janssen, staatsraad Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien en de generaals Muller Massis, Laats man, van Tuinen, Seyffardt, v. Mens, Har- denberg, Metz, Diehl, Borel en vice-admiraal De Jager. Gen.-majoor Jhr. W. Ro.^11 leidde de af- scheidsplechtigheid en generaal Schuurman sprak den populairen hoofdaalmoezenier hartelijk toe. Na dc aanbieding van een ge schenk dankte schout bij nacht de Haes pastoor Evers voor zijn werk bij de marine. Mgr. Evers, die later van militaire ver eenigingen afscheid hoopt te nemen, dankte voor de goede woorden. „Harmonie" van Apeldoorn, als oudste mu- ziekvereeniging ter plaatse, begeleidde den zang, terwijl de heer J .H. Steghgers, voor zitter der Oranjevereeniging, H. M. de K.» ningin aan de Groothertogin de lijst der deelnemende vereenigingen aanbood. Een 20- ta! leden der Burgenvacht fungeerden al* orde-commissiarissen Bij aankomst ten paleize stond de Konin klijke Militaire Kapel, kapelmeester kap» tein Boer, gereed om voor de muzikale ont vangst te zorgen. Deze kapel deed zich ook hooren gedurende het galadiner in de gre< - te eetzaal, welke in een bloementuil van ro se rozen was herschapen. Tal van minister» gezanten en andere autoriteiten nam on aan bet diner deel. Des avonds werd in het Oranjepark een concert gegeven door „Joanne d Arc" en li. liet Julianapark op Het Loo dooc „Prins H u drik" .De Koninklijke familie heeft zich be den met haar gasten per auto naar Soest dijk begeven voor een bezoe* aan de Konin gin-Moeder, Onze Amsterdamsche redacteur sloeg giste ren zoo den spijker op den kop. Laat ons uit zijn brief nog eens het een en ander mogen aanhalen. Wij lichten er eenige volzinnen uit: „Maar we stuiten toch herhaaldelijk weer bij de ontplooiing van ons Christelijk leven, op gebrek aan medewerking van de zijde van hen, op wien w\j meenden vast te mogen rekenen, die ons evenzeer pijn doet als verbaast. In de gezinnen, ook van voormannen, van ouderlingen, geen Christelijk dagblad. Ook daar een „algemeen" orgaan. Waarom? Omdat men het met een Christelijk dagblad niet kan doen? Wij hebben daar nooit veel geloof aan kunnen slaan. Eigenlijk is het bij de meesten een soort cultuur-aanbidding. Het is deftig, het lijkt breed, het is „comme il faut". En daar begint nu eigenlijk alle ellende! Dan komt men zoo licht ook tot de „algemeene" omroep, tot een zoeken van synthese waar „antithese" moet zijn. Dan is daar onbekendheid met de „Christelijk® actie". Van den strijd der Christelijke arbeiders „voor Oodes Woord geprezen" weet men niet. Van de ont wikkeling der Christelijke vakbeweging heeft men niet gehoord. Ge vindt deze menschen, trouwe kerkgangers, belijdende leden, zoons van vooraanstaande predikan ten, dan ook dikwijls in de z.g. neutrale vakbeweging, als ze niet in de moderne vakorganisatie beland zijn. Ook al weer om de algemeenheid. Zoo komt het, dat buiten de Christelijke poli tieke acties blijven jonge menschen, overtuigde Christenen, warm voelende harten. Wat ze van de politiek weten, hebben ze gehaald uit een „algemeen" blad. En komen ze terecht, dan is het dikwijls na allerlei omzwervingen en soms na een scLipbrenk. Wij zoeken de eenheid van ons volk waar dit mogelijk is. En wij achten dit plicht omdat het „ons" volk is, dat God tot dat „volk" doet behooren. Maar daar is een eenheid van Gods volk, die toch hierboven gaat en gaan moet. De kenze is waarlijk, voor wie zijn volk liefheeft, niet altoos licht of gemakkelijk. Maar de eisch om alles te verlaten ligt daar! Alles! Dat is huizen en akkers, en volk en cultuur, en aanzien en positie, en vader en moeder, en vrouw en kinderen. En voor dat alles, dat wij verlaten, komt het kruis Ook het kruis der minachting, het kruis van den spot. God make ons door Je*us Christus trouw." Wij hopen, dat velen onzer lezers dit zullen lezen en in de practijk omzetten. Op stap dan voor Uw Christlijk dagblad! Waarom doen de socialisten dit wel, en zeer getrouw, en waarom van ons wèl velen, maar nog lang niet genoeg? De maand Juni vlak vóór de vacanties is hiervoor nog bijzonder geschikt. Bij uitzondering stellen wij vast, dat wie zich met ingang van 1 Joh a.s. als kwartaallezer opgeeft aan ons blad, de tot die datum verschijnende nummers gratis ontvangt. Den velen getrouwen vrienden, die ook thans weer gaarne hulp bieden, deelen wij mede, dat, als herinnering aan hun vriendelijke diensten, een nienwe premiecampagne is ingesteld. Men zie den bon elders in dit blad. Nieuwe abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE GEEN DIRECTEUR-GENERAAL VAN LANDBOUW ONJUIST BERICHT De Maasbode noemt het gerucht betref- tende de benoeming van een directeur-ge neraal van landbouw niet juist Wel is een reorganisatie van den dienst van landbouw m overweging. En cr is een schematische nota ingediend, die voorstelt dat men de practisch reeds van elkander onafhankelijke inspectors ten in directoria zal omzetten. Maar deze reorganisatie gaat uit van de veronderstelling, dat er géén ge neraal directoraat komL Zij wil niets an ders zijn dan de regularisatie van een prac tisch reeds lang bestaanden toestand. EEN VLIEGENDE VROEDSCHAP BEZOEK AAN WAALHAVEN EN SCHIPHOL. t,,ln.HCrb^ld *2?* de hanS*nd« besprekingen tus^chen Den Haag en Rotterdam betreffen den aanleg van een gemeenschappelijk vlieg veld, zullen de gemeenteraadsleden van s Gravenhage Donderdag 5 Juni een bezoek brengen aan het vliegveld Waalhaven en vandaar zich met vliegtuigen van de K. L. M. naar Schiphol begeven, alwaar zij de g*« ten zullen zijn van de gemeente Amster dam. Het dpei van dit bezoek aan de helde vlieg, velden is om zich boer op de hoogte tc stel len van het huldigt luchtverkeer.- DE ..ZEVENMIJLS" TENTOONSTELLING TE ENSCHEDE. Te Enschedé wordt een tentoonstelling op technisch gebied gehouden, de „ZcvenmUls genaamd. Het Erve Zeggelt, waar deze tentoonstel ling is ondergebracht, is 50.000 M2. groot en daarvan zijn 16.000 M2. ingenomen door van hout opgetrokken tentoonstellingsgebouwen, met hallen, die niet minder dan SO M. lang zijn. Op electrisch gebied zal er veel te de- monstreeren zijn. o.a. een electrisch land- bouwbedrijf en een electrisehe houtbewer- kingsfabriek. Ook zullen er tal van marhi- nes. w.o. textielmachines, werken. Er komen in totaal 300 stands. VEREENIGING HET NED. KANKERINSTITUUT JAARVERSLAG. Verschenen is het jaarverslag van ge noemde vereeniging over 1929. Gememoreerd wordt de officieele opening van het nieuwe Antoni van I.eo uwen boek huis, de werkzaamheden van het laborato rium en van de kliniek In totaal werden *93 patiënten behandeld tegen *98 in 1928 Uit het jaarverslag van den penning meester blijkt, dat de exploitation^.--: ng over 1929 een cijfer aanwijst van f 15* 590» de verlies- en winstrekening een rijfer van f 10? 1*1 en de balans een cijfer van f 630-958.97 in ontvangst en uitgaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1