TWEEDE KAMER Radio Nieuws. VRIJDAG 30 MEI 1930 DE ZENDTIJD-INTERPELLATIE TWEE LIBERALE MOTIES MET 6—15 STEMMEN VERWORPEN overzicht weerklank, dien de A.V.R.O. agitatie in de Tweede Kamer heeft gevonden ,is tot uitdrukking gekomen in de cijfers 56 en 15. Slechts 15 Kamerleden verleenden hun steun aan de motie van Mr. Boon, wiens rede- jyoéringcn onmiskenbaar beoogden het A.V.R O.-monopolie ten aanzien van een al- eeroeene radio-omroep tc bestendigen. Daar tegenover plaatste zich een phalanx van 56. die in de gegeven omstandigheden het be leid vain den minister goedkeurden. Bij deze 56 kan men, op enkele uitzondering mis- schieii 'na, gerust tellen de 29 volksvertegen woordigers, die op het late stemmingsuur de reis naar het Noorden of Zuiden reeds had den aanvaard. Veel verrassing kon de uitslag van de stemming niet brengen. Ook de interpolis rit zal zich wel niet de illusie hebben gemaakt, dat hij bet veel verder zou brengen dan het getal medestanders, dat hij nu verkreeg. Be eenige op wien hij misschien even zal hebben gehoopt, zou de heer Slotemaker de Bruine geweest kunnen zijn. In diens rede beluisterden we een geluid, dat kon doen vermoeden, dat eenige neiging aanwezig was om niet mee aan 's ministers zijde te gaan staan. Diens besluit toch werd als „niet gelukkig" gekwalificeerd. Maar hoe het dan anders ert beter had moeten uitvallen, werd niet aangegeven. Ja, 50 pCt van den zend tijd werd voor een algemeene omroep ge- we'nscht. Maar deze schoone wensch was en is vooralsnog moeilijk te verwezenlijken. Bovendien is aan de A.V.R.O. toch moeilijk een zoodanig algemeen karakter toe te ken nen, dat den heer Slotemaker ton volle kan bevredigen en als een paal stond ook boven water, dat zij over een zendtijd beschikte, die buiten alle redelijke verhouding was. Het is een geüsurpeerde positie, verklaar den meerdere sprekers. De A.V.R.O. mono poliseert voor zich het beste en dreigt met uitsluiting gezelschappen en artisten, die het zouden wagen ook anderen omroepver eenigingen van dienst te zijn. Scherp is dit door den heer Duys belicht, nadat de heer Floris Vos als enfant terrible rerklapt had. dat de A.V.R.O. toch zoo'n prachtige, bloeiende handelsonderneming ot he Het is duidelijk ,dat haar positie zal ver- andeven, nu ook anderen een algemeen pro gramma zullen kunnen gaan uitzenden. Het A.V.R.O.-monopolie, waar met hand en ind voor gestreden werd, zal worden ge- jhröken. Öf men dam geen algemeenen omroep wil, die desnoods over 50 pCt. van den zendtijd beschikt? Ja, maar niet indien die alge meene uitzending op naam der A.V.R.O. zal Wijven voortgaan. Daar zit de moeilijkheid. We moeten nog even de aandacht vesti gen op een opmerking van den heer Duys. Deze-rukte de A.V.R.O. de witte das: het m/S/lgsuurtje met de Amsterdamsche do- af. Hij Verweet haar vrijzinnige pre dikanten te weren. Die zullen thans bij de V.A.R.A. onderdak vinden. In de toekomst dus ook deze witgestrikt voor het pu bliek verschijnen. We zullen voorts niet alle sprekers en hun argumenten recapituleeren: men kan e in ons verslag vinden. Deze algemeene indruk wordt er uit ver- :regen: de heer Boon, als advocaat van de A.V.R.O., vond in zijn eigen geest slechts Lt steun hij den heer Oud. Den heer Floris Vos kunnen we cadeau doen. De heer Lingbeek zag in den radiostrijd slechts Roomsche list en machtspolitiek. Zijn rede wekte, ale otter steeds, den lachlust der Kamer. De door den minister genomen beslissing is door zeven van de elf sprekers elk op ëntei eigen wijze verdedigd als billijk en in ieder geval aïs de in de bestaande omstandig- 125.70 heden, eemig mogelijke. Zelfs de heer Kers ten trok er partij voor tegenover de A.V.R.O., lie it hoewel hij ten slotte van de radio niet veel d eenlhebben moet. Geen enkele omroep bevredigt hem en vooral is het "hom een ergernis, dat ook Roomschen en soc.-demi. door den aether mogen spreken. Dat is nu wel gauw gezegd, maar zelfs als de heer Kersten op de plaats van minister Reymer zat, zou hij den moed en het recht missen om zijn woorden in daden om te zetten. Wat hij zegt te willen, kan nooit nu niet en in de toekomst niet tot de daad komen. We laten dit intus- schcn verder rusten: geconstateerd zij felechts, dat zakelijk dc heer Kersten de hesjissing van den Roomschen minister de meest juiste en billijke achtte. Het pleit in de Kamer is thans beslecht. Misschien heeft de lieer Boon er iets uit ge leerd en is hij thans reeds bezig zijn A.V.- R.O»-troctelkind op hetere wegen te leiden, dan waarop het den laatsten tijd doolde. Breekt gezond en redelijk inzicht baan, wie weet hoe schoone algemeene omroep dan tot stand komtl De Kamer is tot nader bijeenroeping uit eengegaan. Naar verluidt zal zij na haar terugkeer nog gelegenheid krijgen iets te doen voor steunverleening aan den in zoo moeilijke positie verkeerenden landbouw. iff 11 verslag Arbeidsbemlddelingswet. De Kamer was verleden vveek in een der laatste artikelen van de arbeidsbemiddelings Wet blijven steken. Aan de orde was Woens dagmiddag de stemming over het amende ment-B e urn e r om in art, 58 de strafmaat van 0 maanden op 1 maand terug te bren gen. Het werd verworpen met 59 tegen stemmen. )p het'laatste artikel had Dr. B eumer '(a.r.) nog een amendement ingediend, om te bepalen, dat het tijdstip van in-werking- treding voor verschillende artikelen verschil lend kan zijn. Hét werd door den minister over- Hot wetsontwerp werd in stemming ge bracht. en aangenomen met 62 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de anti-rev. behalve de heerSmecnk, de liberalen, de chr.-chist. Rut- ers, v. Rozenburg en Lovink en de hecren Dis, Lingbeek en Braat. He heeren Knottenbelt (lib.) en Co- lijn (afr.) hadden te voren verklaringen afgelegd, dat hun bezwaren tegen, het wets ontwerp. niet waren weggenomen. Z.h.st. gingem daarna enkele kleine wetsontwerpen onder den hamer door. Het waren: 1. Naturalisatie van F. W. Bellei. en 21 anderen Goedkeuring onderhandschen verkoop ftan de gemeente Woerden van het brand spuithuis met erf aan de Lange Groenen- daal aldaar. 3. Wijziging van art. 106 van de Wet op de Inkomstenbelasting 191-4. 4. Wijziging van het IXe Hoofdstuk dar Rijksbegrooting voor 1930 (kosten Lucht vaartdienst) en 5. Onteigening ten behoeve van een spoor wegverbinding van dem Staatsspoorweg Am sterdamDen Helder met den ontworpen af sluitdijk door de Zuiderzee en van een rijks weg langs een gedeelte van die spoorweg verbinding. 6. Wijziging van de Rivierenwet. Daarna ging de Kamer voort met de Zendtijd-interpellatie. Allereerst repliceerde de interpellant, mr. Boon, die verklaarde, zelfs met aanwen ding van een maximum van welwillendheid, niet tevreden te kunnen zijn, met 's minis ters antwoord. Op tal van vragen heeft de Minister geen antwoord gegeven. Toen de Kamer ii wet zette, dat „naar billijkheid" de zend tijd verdeeld moest worden, heeft niemand gedacht aan vier kwarten. Onterfd is nu de A.V.R.O., die haar aan hangers heeft onder menschen van verschil lende godsdienstige en politiek overtuiging. Zij is niet te vereenzelvigen met de vrijzin nige groepen. Deze hebben als zoodanig met de A.V.R.O. niets te maken en komen nu verdrukking. In de A.V.R.O. zitten de opvolgers van de baanbrekers op radiogebied; 2-40.000 perso nen zijn er lid van. De heer Duys: Dat cijfer is onjuist: op de krant staat 186.000 betalende abonné's. De heen Boon: Dat zijn toestelbezitters. Mijn cijfers zijn te controleeren. Ik houd vol, dat de A.V.R.O. bijna net zooveel aanhan gers telt als dc andere groepen samen. De kans op de 1071 M.-golf is geheel ver broddeld. Wat in „Het Volk" gestaan heeft over het Gleichwellensysteem, m.l. dat de heer Corver het onuitvoerbaar zou achten, is van a tot gelogen. Men heeft daar een spion in dienst die notulen van de A.V.R.O. had, maar het zijn niet de volledige en niet de goedge keurde notulen. Tal van soc.-deim., Katholieken, orthodoxe predikanten en vele anderen, die hun naam niet genoemd willen hebben, steunen de A.V.R.O. Heel deze zaak is in politiek vaarwater ge raakt en daarom is voor de A.V.R.O. geen reclit te krijgen en wordt hier anders ge handeld dan overal elders in de wereld. Noodig is een goed geregelde omroep. Wil er voorziening komen, dan moet de minister zijn beslissing herzien. Besloten werd met de indiening, mede namens den heer Oud, van 2 moties. De eerste vroeg instelling van een j_ geregelden algemeenen omroep, zoodat de heele week een algemeen programma Nederland hoorbaar zal zijn, samengesteld onder deugdelijke contreMe. De tweede motie noodigde den minister uit om krachtige pogingen in het werk te stellen om zendtijdverruiming te verkrijgen. Verdere sprekers. Het woord was daarna aan den heer Lingbeek (h.g.s.) Deze betreurde hot, dat de partij-radiovereenigingen bij den minister zoo hoog stonden, maar de radiovereeniging, die geen partij wil dienen en bij vele stroomingen aanhang vindt, achteruit werd gezet. De partij-indeeling werd boven lucht en wolken aangebracht Het is een niet-natio- nale, maar partijdige daad. De A.V.R.O. had de minister niet tot een partijvereeniging mogen verlagen. Het is hem daardoor mogelijk geworden haar min der te geven dan waarop zij recht had. De regeling van nu is ook niet in over eenstemming met de christelijke grond- m van ons volksleven. Op een der Kerst dagen bijv. werd eein belangrijk deel van den zendtijd afgestaan aan de socialisten. De minister heeft nu ook een eind ge maakt aan het wijdingsmorgenuurtje van A.V.R.O. In dit opzicht is de minister door de Christelijke grondslagen heengezakt. De coalitiepartijen hebben de socialisten te hulp geroepen om recht te krijgen. liet masker is daarbij afgeworpen: het ging Rome en zijn trawanten om de macht en de opzet is gelukt. Dat is list en verraad van Rome. (Geroep hoho! en gejuich.) Slotemaker «de Bruine (c. h.) achtte 's ministers besluit niet gelukkig. Na tuurlijk wees hij de gepasseerde onbehoor lijkheden der critici af. Uit de behandeling van de Radiowet in de Kamer was geen maatstaf voor den minis ter te vinden. Waarom is niet naar het rapport-Ruys de Beerenbrouek teruggekeerd? We kunnen bij de huidige regeling niet blijven. Het is jammer, dat we niet hebben kunnen bereiken wat indertijd voor Indië is voorgesteld. De heer Slotemaker heeft voorkeur voor het algemeene boven het bijzondere. Alle jrgolijking met den schoolstrijd wijst hij f; er is zelfs geen parallel te trekken. Dc moeilijke vraag was wat onder „al gemeen" te verstaan. Wil dat zeggen: neu traal, kleurloos, karakterloos? De minister, die „algemeen" noemde datgene, waardoor niemand zich gekwetst voelt, toonde van ander gevoelen te zijn: precisecring van het begrip wacht op advies van den Radioraad. Het algemeen program zal telkens worden aangekondigd als „Algemeene Nederlamd- sche Omroep". Er is dus een algemeene Nederlandsche omroep. Er zou aanleiding zijn geweest om aan dien algemeenen om roep 50 pCt. van den zendtijd te geven in plaats van 15 pCt, zooals de meerderheid m den Radioraad heeft geadviseerd. Waar- n kon de minister daarvan niet afwijken? Prof. Slotemaker vraagt 50 pCt. voor den algemeenen omroep, omdat ook het bijzon dere tot zijn recht moet kunnen komen. Hoe bepaalt de minister het karakter van de omroepvereenigingen? Voor R. K. en orthodox-protestanten geeft dat geen moeilijkheden. Voor V.A.R.A. en A.V.R.O. zijn die er wel: Vertegenwoordigt de V.A.R.A. een eigen levens- en wereld beschouwing? Ja? Goed, maar dan is het louter economisch-sociale cachet van de S.D.A.P. af en krijgt ze een levensbeschou- ing tot ondergrond. Bij de A.V.R.O. is het nog moeilijker. Zij algemeen zeggen haar statuten. De minis ter zegt: zij is bijzonder: Op welken grond en met welk recht doet de minister dat? De 4 geestesstroomingen vallen niet samen met de 4 omroepvereenigingen. We krijgen nooit iets algemeens, als het karakter van de A.V.R.O. niet vaststaat. Verwerping van de eerste motie-Boon be- .eekent niet dat de gevallen beslissing juist is. Men vergete niet, dat ons volk niet be reid is in politieke schema's te denken. Ook niet onder de christelijke groepen en zeker niet onder de jongeren. Met genoegen had Prof. Slotemaker van den Minister gehoord, dat hij vertrouwde, dat de bijzondere vereenigingen niet allen tijd zullen gebruiken voor bijzondere pro- paganda, dus ook een algemeen gedeelte zul len uitzenden. Welnu dat pleit ook voor zijn meening, dat voor den algemeenen omroep 50 pCt. beschikbaar moest zijn. De heer Krijger (c.h.) betreurt het uit eenvallen van ons volk op het gebied der radiouitzending. Maar de omstandigheden zijn ook hier van invloed. Een nationaal christelijke omroep zou het meest gewcnscht zijn. Er is echter een werkelijkheid, die ons zegt dat een nationaal-christelijke omroep niet mogelijk is. Van het positief christelijke zijn velen daarvoor te afkcerig. Daarom is 's ministers beslissing thans misschien de eenig mogelijke. Opgemerkt werd, dat het rapport-Ruys de Beerenbrouek, dat een algemeenen omroep wilde, heftig is bestreden, o.a. door de Com missie uit het Algemeen Nederlandsch Ver hond, die een ander voorstel deed. dat vol gens de N.R.Ct. een verheugenis was. De minister vond de bestaande groepeering Er is ontkend, dat de A.V.R.O. een geestes richting heeft. Maar er is ook een geestes richting, die het beginsel uitschakelt. Haar beginsel is het beginsel der beginselloosheid. De minister spreekt in zijn beschikking van „hoogtijdagen der arbeiders". Wie zijn dat? Op zichzelf verheugt de heer Krijger zich niet over de verruiming van den zendtijd voor de socialistische V.A.R.A. Maar onthou ding van haar recht zou den socialistischen groei niet beteugelen. Echter moet gewaakt, dat ook van die zijde het gezag wordt aan getast of de eerbied voor de goede zeden uit het oog wordt verloren. Gebeurt dat, dan moet gestraft. Uitlatingen als den laatsten tijd van de zijde van de A.V.R.O. zijn gedaan tegen het gezag en dat gezag ondermijnend, zijn ook anti-nationaal. De menschen, die zoo druk spreken van cultuur en nationaliteit, hebben de laatste weken den wensch gewekt om voor hun cul tuur en verdraagzaamheid te worden be waard. Men spreekt van waardeering van den A.V.R.O. bij het volk. maar de waar deering voor dc N.C.R-V. is zeker veel groo- ter, zoodat de A.V.R.O daaraan geen rechten kan ontleenen. Tenslotte verdedigde de heer Krijger de gevallen beslissing, maar wenschte toch dat op den duur een algemeene omyoep zou ko- men. 4 De heer Teulings (r.k.) meende, dat dc hetze tegen den minister de vrucht is van een compagne van jaren en niet pleit voor het karakter der instelling die men Wenscht te verdedigen. In de zendtijden-regeling is welbewust en naar billijkheid geregeld. De factor van het getal is daarbij niet geheel verwaarloosd. De verschillende organisaties zijn gelijk waardig. Ze hebben behoefte aan zoo groot mogclijken zendtijd. Als gclijkwaardigcn zijn ze thans door den minister naar billijk heid bedeeld. Eén organisatie is niet als de nationale, de algemeene te aanvaarden. De heer Teulings wees die kwalificatie af. Ook achtte hij een neutrale organisatie een fic tie. De Katholieken willen hun eigen cul tuur uitzenden. Had de minister niet aan de 4 organisaties gelijke deelen gegeven, dan zou dat voor drie er van verschrompe ling hebben beteekend. Het z.g. algemeen karakter van de A.V.R.O. geeft geen aan spraak op meer recht. Katholieke en Chris telijke svmpathyseerenden niet de A.V.R.O. behooren tot de achterblijvers, die we steeds in den beginne bij groote bewegingen zien. Velen zijn ook verkeerd ingelicht. De indertijd door enkele liberale heeren opgerichte H.D.O. heeft niets ongedaan ge laten om de z.g. sectarische omroeporgani saties het loven zuur en onmogelijk te ma ken. Die geest is nooit verdwenen. Voor een algemeen programma weigert dc A.V.R.O. nog steeds samenwerking op do basis der gelijkwaardigheid van de andere organisaties. Wat bereikbaar was, ook in dit opzicht, heeft de minister in zijn beschik king neergelegd. De weg van samenwerking blijft open. Ook nu de vier organisaties bij toerbeurt het algemeen programma zullen verzorgen. Met de toebedeeling van zendtijd aan de V.A.R.A. hebben de chr. organisaties niets te maken; ze zijn er niet verantwoordelijk voor. Die toewijzing lag in de lijn van de wet en van het recht. De heer Vliegen (s.d.) achtte de nieu we regeling beter dan wat we hadden en daarom zijn de soc.-dem. er tevreden mee. De organisatie, waardoor zij een eigen woord kan spreken, is nu op gelijken voet als an dere vereenigingen behandeld. De toestand is, dat de V.A.R.A. 8 uren had op den Hilversumschen zender, terwijl de A.V.R.O., van gelijke getalsterkte: 100 uren had. x Na een breed historisch overzicht omtrent het ontstaan van de A.V.R.O. kwam de heer Vliegen tot de conclusie, dat een algemeene omroep onder de tegenwoordige omstandig heden niet te verkrijgen is. Wat is de bedoeling van den Minister geweest met het algemeene programma? MinisterRcymcr: De bedoeling is ge weest voor de goedwillende vereenigingen n basis te scheppen voor samenwerking. De heer Vliegen wees er verder op, dat een omroep die slechts 8 zenduren had, moeilijk groote kosten kon maken voor het igageeren van artiesten. Hij verklaarde tenslotte bereid te zijn me: de te werken aan het maken van een betere regeling. Als datgene, wat de heer Boon onmogelijk genoemd heeft mogelijk wordt, dan valt er met de S.D.A.P. te praten. De heer v. Dijk (a.r.) waardeerde het, dat de interpellant zich van alle grofheden in pers en vergadering, tegen den minis ter geuit, heeft losgemaakt. Had de A.V.R.O. recht op meer zendtijd dan de andere organisaties? Zij was abnor maal gunstig bpdeeld en moet nu leeren niet in een leuningstoel te zitten, maar op gewonen stoel. De bestaande regeling was voorloopig en er zijn daarom geen rech ten aan te ontleenen. De omroeporganisaties konden niet tot een regeling van den be perkten zendtijd komen. Daarom moest de minister beslissen. Een nationale omroep heeft veel aantrek kelijks, maar een geestelijke eenheid in cul tureel opzicht bestaat niet. Nationaal is het tot haar recht laten komen van de verschil lende levens- en wereldbeschouwingen, in eiken vorm dat ook georganiseerd wordt Indien neutraal norm wordt en kleurloos moet beteekenen, dan domineert de liberalo levensbeschouwing en wordt al wat daar hui ten ligt tot sectarisme gestempeld. Dat aan aarden we niet To sproken van sectaris- le is niet toelaatbaar. Ook op het politieke teven drukt de wereld „n levensbeschouwing haar stempel. Al laat men uit den omroep alle politiek weg, dan nog verandert de positie niet De A.V.R.O. is niet de door ieder te aanvaarden alge meenheid. De practijk toont het karakter an de A.V.R.O. aan in dc uitzendingen op Zondag en in de samenstelling van het be stuur. Van een algemeen nationaal karakter van de A.V.R.O. blijft niets over en zij heeft dan ook slechts aanspraak op een billijk deel van den zendtijd. Wat op christelijken grondslag staat ver tegenwoordigt minstens de helft van het Nederlandsche volk. Dit volksdeel ontving de helft van den zendtijd en kan dus te vreden zijn. De rest was voor de anderen. Zij kon niet naar politieken maatstaf worden ver deeld, maar er moest met de groepen, die een bepaalde levens- en wereldbeschouwing een belangrijk sluiswerk en wat daarmee samenhangt Om de buitendijks liggende Parkhaven te Rotterdam in verbinding te brengen met de Coolhaven en via deze dus met de Schieën en straks via het „Kanalenplan'\ zelfs met de Rotte, zijn belangrijke sluiswerken in Schieland's Hoogen Zeedijk noodigdie ter plaatse den naam Westzeedijk draagt. Na geruimen tijd op het begin van de werkzaam heden daarvoor gewacht te hebben, kunnen we thans constateeren, dat die begonnen zijn. Binnen afzienbaren tijd zal nu de verbinding tusschen buiten- en binnenwater tc Rotterdam aan de eischen van den nieuwen tijd beantwoorden. De Vlasmarïtslnis zal b.v. kunnen worden uitgeschakeld. En daarmee samenhangend zullen ook groote ver beteringen in de binnenstad mogelijk worden, waarvan wij alleen maar behoeven te noemen de verlaging van 'i straatpeil van 't Hofplein en daarmee de mogelijkheid om dit zijn definitieven vorm te geven zooals die eenigen tijd geleden door den Raad is aangenomen. vertegenwoordigen, gerekend worden. Daar om kon aan de V.A.R.A. een billijk deel van den zendtijd niet onthouden worden, omdat zij de levensrichting der soc. demo cratie vertegenwoordigt. Dat was 'n kwestie van recht, nu de zendtijd beperkt is. De A.V.R.O. beschikt over een meer dan evenredig deel van den zendtijd. Het ver schil in aanhangers van dc omroeporganisa ties kan niet beslissend zijn. De historische ontwikkeling wijst op een niet te handha ven voorsprong der vrijzinnige wereldbe schouwing. Er moest recht worden gedaan, maar toezicht op alle uitzendingen blijft daarbij noodig. Alle revolutionair optreden zal geweerd moeten worden. Een poging tot samenwerking wordt ge daan in het reserveeren van een deel van den zendtijd voor een algemeen programma. Dat behoeft niet alleen door de vrijzinnigen te worden verzorgd. 's Ministers beslissing is billijk te noemen. Van de voorgenomen instelling van een be roepsinstantie werd dankbaar acte genomen. De heer de Visser (comm.) achtte neu traliteit van den kapitalistischen klassestaat onmogelijk. De A.V.R.O. is allerminst neu traal maar hyper-kapitalistisch. Zij ©n ook de V.A.R.A. weigerde op benepen wijze om aan de communisten gelegenheid te geven van de radio gebruik te maken. De getroffen verdeeling bevredigt de re volutionaire arbeiders niet. Voor Indië bijv. moesten dan de communisten tienmaal meer spreektijd hebben dan de socialisten. De heer Floris Vos (Midden Partij) hield een pleidooi voor „de bloeiende han delsonderneming de A.V.R.O." en tegen de sectarische omroepen. Van samenwerking tusschen de leiders der groote omroepver eenigingen verwacht hij niet veel. De A.V. R.O. is cultureel de beste voor het volk; dat geeft aanspraak op overheidssteun. De beslissing van den minister doet tekort aan de ontwikkeling en kunstzinnige opvoeding van ons volk. Voor de moties verklaarde zich de heer Vos. Mr. Oud (v.d.) betoogde, dat de Kamer den vorigen minister van waterstaat een richtsnoer heeft gegeven zoo vaag als deze wilde. Had deze minister een meer concre- ten maatstaf gewild, dan had hij moeten voorstellen de wet te wijzigen. Duidelijk was intusschen, dat het amen- dement-v. Dijk, dat van verdeeling naar evenredigheid sprak, niet wilde, wat de nister nu gedaan heeft. Pariteit wilde i niet, toen het woord billijkheid in de is gebracht. Algemeen en neutraal is voor den heer Oud niet het zelfde. Neutraliteit in g dienstige en politieke vragen is voor roeporganisaties niet mogelijk, maar e toch veel dat aan te hooren valt onverschil lig Van welke richting men ook is. Dat be hoeft echter niet door alle omroeporganisa ties te worden uitgezonden. Daardoor wordt samenwerking tegengehouden. De A.V.R.O. heeft geen bepaalde kleur. Er zijn ook bijz. omroepvereenigingen. Maar die behoeven geen gelijk deel van den zend tijd te hebben, gelijk op met de A.V.R.O. Omdat er vier omroepvereenigingen zijn, heeft men, meende de heer Oud, vier levens beschouwingen moeten zoeken. Deze methode, maakt de menschen nfkee- g van de politiek. Ze willen niet op die manier voor alles worden ingedeeld. Noodig was geweest uitvoering van een algemeen programma; daarnaast had aan den hijzon deren omroep een plaats kunnen zijn goge- i. Hilversum had aan de algemeene A.V. R.O. moeten zijn gegeven; Huizen aan de bijzondere omroepen. Överhecrschend in deze zaak is, dat het grootste deel van ons volk zich gekwetst heeft gevoeld door de politieke lokettecring. De heer Duys (s.d.) betwistte verschil lende mededeelingen van den heer Boon. De Radiobodc heeft 240.000 oplaag zegt de heer Boon, maar liet zijn er maar 1S6.000 betalenden. Dat staat op de krant. Het aantal abonné's beteekent niets be slissends. Alleen dc A.V.R.O. met 6Yo dag zendtijd kon een algemeen programma geven door haar geüsurpeerde positie. Anderen moesten zich daardoor wel op de A.V.R.O.krant abon neeren, wilde zij naar het algemeen pro gramma luisteren. it is de A.V.R.O., die allo pogingen om een algemeenen omroep te krijgen ver ijdelt. Zij beschouwt zich als zoodanig en dat aanvaardt het grooter deel van hot Ne derlandsche volk niet. Wat we samen kun nen doen, behoeft niet uitsluitend door de A.V.R.O. te worden gedaan. De A.V.R.O. drijft „zaken" in de cultuur. Waarom is bijv. ngfilijerg het monopolie van de A.V.R.O.? Zij verhindert dat orkesten en musici voor dere omroepen optreden. Doen zij het wel, dan krijgen ze bij de A.V.R.O. ontslag. De A.V.R.O. is in werkelijkheid niet politiek- neutraal. Er wordt liberale politiek daar doorgegeven. Waarom weigert dc A.V.R.O. vrijzinnige dominees? Zij paradeert met de witte das om haar liberalisme wat op te kalefateren. De vrijzinnige dominee's komen nu bij de V.A.R.A. terecht In Utrecht wor den de Vrijheidsbonders officieel opgeroepen naar de protestvergaderingen. De politiek van Ziramermann wordt wel door de A.V.R.O. uitgezonden. Treub laat ze aan 'net woord, maar Colijn en anderen zegt zij niet te kunnen doen optreden. De heer Vogt schreef schunnigheden over minister Reymer in zijn blad. Dat Y.tuur, die men ons wil brengen. De heer Duys zou bijna willen zeggen: stik in die cultuur en verdwijn. De heer Kersten (s.g.p.) sloot de rij der sprekers. Hij meende dat de minister sterk staat tegenover de protesteerenden. Hij ver staat ook de argumentatie der omroepver eenigingen, die tegenover de A.V.R.O. staan. Die A.V.R.O. is in wezen een vrijzinnige omroepvereeniging. Zij is allerminst onscha delijk voor wie naar Gods Woord willen te ven. Het christendom boven geloofsverdeeld heid, dat zij wil brengen, is niet te aan vaarden. Tegen het humanisme van den heer Boon gaat ons protest Op den bodem van Gods Woord, op het beginsel der Hervorming, wenschen we de nationale eenheid. Maar dit alles zegt niet, dat de heer Kers ten voor een christelijk radio is. Hij wil niet weten van een radio-coalitie. Tegen het christelijk element in de N.C.R.V. heeft hij bezwaar. Het is naar de mode van den dag. Het genot van de radio moeten we opofferen en hij wenscht haar uit de gezinnen te weren. Door de radio mogen geen roode en Room sche denkbeelden worden verbreid. Dat is wind zaaien, waarvan men later storm zal oogsten. Dupliek van den minister. Minister Reymer kwam te kwart voor zeven aan het woord. Hij zal de zend- tijdverdeeling naar billijkheid toepassen en dus niet al te diep ingaan op de rede van den heer Boon. Er ligt tusschen dezen cn hem een kloof die niet te overbruggen is. De A.V.R.O. heeft geenszins meer. rechten dan de andere omroepvereenigingen. Het be wijs, dat zij de algemeene omroep is, is niet geleverd. De nu genomen beslissing is geen beslis sing voor altijd. Indien de minister maar niet door deze debatten tot de overtuiging komt dat een nadere regeling noodig is, zal hij tot de Kamer komen. In zijn beschikking staat, dat in do eerste plaats moet komen het algemeene program ma, waarvan men de beteekenis niet naar volte waarde heeft erkend. Daarmee heeft de minister willen vastleggen, dat er wel degelijk eenheid is in ons volk. Hij kan ech ter niet toegeven dat alleen de A.V.R.O. een algemeen programma kan verzorgen. Het moet worden een samenwerking van de goed willend vereenigingen. Do Minister is ontvankelijk voor andere argumenten, maar voor een dreigement gaat hij niet uit den weg. En hij wil wel zeggen, dat. als men op dien weg voortgaat, de deur van zijn departement voor sommigen geslo ten zal blijven. Hij hoopt, dat het tot een gemeenschappelijke samenwerking zal ko men, maar als één verecniging zou meenen, dat zij alleen het recht heeft tot uitzending van het algemeene programma, dan wijst hij deze aanspraak af en zal hij zelf de beslis sing nemen. Inzake de moties merkte de minister op, dat de tweede motie totaal overbodig is. Ten aanzien van de eerste motie verklaarde de minister, dat hij zich niet kan losmaken van de toelichting ervan, die do uitzending van het algemeen program wil opdragen aan de A.V.R.O., zoodat hij ook de aanneming van deze motie moet ontraden. Hij ziet in de motie een wantrouwen in zijn beleid. De heer Boon (lib.) tripliceerde kort, waarna de beraadslagingen werden gesloten. De moties verworpen. INGEZONDEN MEDEDEEUNO. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot SpViltola Bij alle Drogisten. Zaterdag 31 MrL HUIZEN (1875 M.) KRO. 8.159.30 Platfn- ■oncert. 11.3012 Godsdienstig halfuurtje. IJ Udseln. 12.0112.15 Politieberichten. 12 15—115 ,onch«nuilek door het KRO-Trlo. ï.iS— 3 Nieuw t Griunofoonplaten. 2—3.15 Kinderuurtje. -5 Kadjo-Zw-emcurs'-- c - - 7.15 Journalistiek WeekovereichC 7.15—7 45 Ir. I.. J. M. Feber. over „Het Communisme ding tot Godsdienst en Cultuur". 8 Ttjdeein van de KRO-K ert.. lj—12 Vroolpk Plat —8 Politleberi... 811 Populair Ongev» x de KRO-Klok Modepi VARA 8. VARA-V; 10.10 Vervolg Ci 4.30—5 Sportpraatje. 5- -CO6 Gramofoon. o Ttfd 8.05 Concert 10 Per 11 Bö de pomp. V „RADIO-STRIJD". Een vlugschrift van de N. C. R. V. In verl>and met de huidige onrust in de radio-wereld heeft het bestuur der Ned. Chr. Radio Vereeniging een vlugschrift: „Radiostrijd", samengesteld, waarin de beteekenis van de zeudtijdverdeeLing wordt uiteengezet Iederlezer van de „Omroejv gidszal a.s. Zaterdag zeven exemplaren van dit geschrift tegelijk met de gids ont vangen, terwijl hij verzocht wordt voor ver spreiding ervan te zorgen. Bovendien zijn voor verspreiding kosteloos exemplaren ver krijghaar bij de N. C. R. V., Huize „Voog- lenzang" te Ede. De vragen, welke ook in onzen kring in deze dagen oprijzen in verhand met de ra dio, worden zooveel mogelijk in „Radio strijd" onder de oogen gezien. Dit blijkt reeds uit de volgende titels der paragrafen: 1. Korte geschiedenis van de zendtijdver- deeling; 2. Verheugt de N. C. R. V. zicli over vermeerdering van den zendtijd der socia listen; 3. De verhouding van de N. C R. V. tot de Roomsohen; 4. Is er voor de N. C R. V. niets veranderd?; 5. Radio-strijd en schoolstrijd; 6. Het optreden van de A. V. R. O.; 7. Wat gij, lezer, in dezen strijd kunt doen. stemmen tegen de eerste motie ©iet wil zeg gen, dat men geen algemeen program zou willen. De tweede motie is overbodig. Zijn fractie zal tegen beide moties stemmen. De heer Colijn (a.r.) zou met zijn vrien den tegen de moties stemmen, omdat de minister niet anders heeft kunnen handelen dan hij heeft gedaan en de tweede motie overbodig is. De heer Schokking (c. h.) reide, dat, vooral in verhand met hetgeen de Minister in zijn tweede rede heeft gezegd, zijn frnctio tegen de eerste motie zal stemmen. De 2rle motie is overbodig, zoodat hij ook tegen die motie zal stemmen. De eerste motie wordt verwor pen m e t 56 tegen 15 stemmen. Vóór dc liberalen, de vrijzinnig-democraten cn de heeren Floris Vos, Lingbeek. De tweede motie wordt verwor pen met 58 tegen 15 stemmen. Vóór dezelfden. Sluiting. De Voorzitter deelde mede, dat het zijn voornemen is de Kamer bijeen te roepen, zoodra de stand van enkele wetsontwerpen dit noodig zal maken. Het lijkt hem waar schijnlijk dat dit zal zijn in de twe.cde helft van Juni. De vergadering werd te 7 uur verdaagd. De Arboidsbemiddelingswet is met 62 te gen 19 stemmen aangenomen. Tegen stem den alle anti-rev., behalve de heer Smeenk, 2 ehr.-hist., de liberalen, de eenig aanwezige s.g.p.'-er, dc heer van Dis en de heeren Ling beek en Braat dPveterinaire inspectie 10-JARIG BESTAAN De Veterinaire Inspectie van de Volksge zondheid herdacht bij een feestmaaltijd in hotel Wittebrug te den Haag haar 10 jarig bestaan. Als gasten waren nnnwezig de Minister van Arbeid, mr. Verschuur, oud-Minister, prof. mr. Aalberse cn dc Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, mr. Lietacrt Peer- bol te. Dc tafel werd gepresideerd door den Vote- rinairen Hoofdinspecteur van de Volksge zondheid. Dr. Berger, die do gaston welkom heette, den minister toesprak en in het bij zonder zieli richtte tot oud-minister Aalbes se, onder wien de Vleeschkeuringswet in dertijd tot stand kwam en door wiens be moeienissen de Veterinaire Inspectie \ando Volksgezondheid werd ingesteld. (NaaruK verboden DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPEL.MANS Helaas, 'do arme man was alwéér ahute geweest: in plaats van schuurpoeder, had hij een zakje gipspocder gegrepen. En dat werd nu door het water één harde, witte massa, die z'n heele hoofd omsloot. Bijna stikkend van benauwdheid in zijn omhulsel, rende Mijnheer Pimpelmans de kamer in, om redding tc zoeken hij zijn vrouw. Zwaaiend met zijn armen holde hij om de tafel heen 30. Maar Jocodus fluwde rijn „Kaas" op een stoel cn sloeg met een fikschen mep het gips aan stukken. Maar o, jongens, nu moesten de stukken er nog Af. en dat viel niet mee. Want Meneer's bakkebaard).-s en z'n kuif zaten in het gips vast en dit kon er niet anders af, of de haartjes moesten mee. „Och, och, waar heb ik het aan ver diend!" kreunde de arme man; ..nog nooit heb ik een koe zóón pijn gedaan!'' 1 Wordt Maandag vervolgd.}

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3