Vraagt JÜÉ^SILMA en DARRAB tapijten DINSDAG 27 MEI 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR NADERE BEKENTENISSEN „WRAAKZUCHT TEGEN DE MENSCHHEID" De" gearresteerde, die verdacht wordt de Dusseldorfsche moordenaar te zijn, Ivürton, die reeds bekend had, de 8-jarige Ros-i Ohiliger en de 54-jarige invalide Scheer te hebben vermoord, heeft gisteren nog dere bekentenissen afgelegd. Zoo deelde hij mede, op 3 Februari van hét vorige jaar vrouw Kuhn te hebben aan gerand en bekende hij, de bekende „mooi denaarsbriovcn" te hebben geschrevei waarin hij de politie op de hoogste steld van de plaats, waar zij het lijkje van den kleinen Albermann kon vinden, en waar het lijk was van Maria Ilahn bij Papendelle, Vrouw Meurer, die hij in October duisternis trachtte aa.n te randen, doch die wist te ontkomen, werd thans als getuige gehoord. Zij herkende weliswaar niet zij uiterlijk, maar wel zijn stem. Bij het verhoor wekte Kurten niet den in druk, een geestelijk defect te hebben. Vol geus zijn eigen zeggen zou hij gehandeld hebben uit „wraakzucht tegen de mensch- heid". Hij is zeer rustig en toont geen enke> teeken van berouw. Zijn vrouw avond eveneens gearresteerd werd, werd na een verfioor weer op vrije voeten gesteld Zij moest echter onder politie-geleide ee heenkomen zoeken, omdat het publiek ee dreigende houding tegen ha, Een verrassende confrontatie. Een sterk bewijs voor de conclusie, dat Kürten do rnassa-moordenaar zou zijn. de confrontatie van den gearresteerde met de indertijd aangerande vrouw Meurer kun ncn zijn. Toen vrouw Meurer de kamer bin nentrad, waar het verhoor werd afgenomi merkte Kiirten direct op: „Oh, daar is vroi Meurer ook!" >Daarna verklaarde Kürtc» dat hij reeds van het begin af aan de bedoe ling heeft gehad, haar te vermoorden. Om di"e reden heeft hij in zijn actentasch een hamer medegenomen. Ilij probeerde tonD eenige passen achter vrouw Meurer te blii ven, om ongezien den hamer uit de tasch te nemen en den overval te plegen. Vrouw Meurer is indertijd zeer angstig geweest en heeft eenige malen omgezien, wanneer hij eenige passen achterbleef. Toon zij daarna op de Rijnbrug kwam, heeft hij haar eenige slagen met den hamer op het hoofd gegeven. Vrouw Kürten wist wie haar Dusseldorfsche moordenaar is. De vrouw werd des nachts door de recherche in 't café, waar zij werkzaam is, door de vraag verrast waar haar man, de Dusseldorfsche moorde naar, ti«h ophield. Zij schrok zoo hevig, dat zij ÜrcsÉ toegaf, dat haar man tegenover haar 9*%. volledige bekentenis had afgelegd. De naeporingen waren zeer moeilijk, daar hij sinds eenige jaren niet meer gefotogra feerd is. De z.g. „moordbrleven". Maandagmorgen heeft de uit Berlijn ge arriveerde sohriftdeskundige Regeeringsraad Dr. Schneikerl, een aanvang gemaakt met het graphologisch onderzoek der door den moordenaar indertijd verzonden brieven, waarin hij zijn moorden bekend maakt*. Het resultaat van het onderzoek is echter nog niet bekend. Een politierapport hierover vermeldt: Het is bekend, dat Peter Kürten een aantal brie ,ven geschreven heeft, waarin hij op zijn daden de aandacht vestigde. Zelf heeft hij hierover gezegd deze brieven geschreven te hebben in de verwachting hierdoor groole onrust onder het Dusseldorfsche publiek te scheppen. Opmerkelijk is, dat Kürten zijn eersten brief, naar eigen bekentenis, einde Septem her 1929 geschreven heeft aan de „Dussel- dorfer Stadtanzeiger", welk epistel hij zelf gepost heeft. De politie heeft echter nooit iets vernomen over de ontvangst van dezcD brief. Op grond van enkele Kürten gestelde vra gen werd er eerst aan getwijfeld of hij wel de schrijver van deze brieven was. Toen men hem echter den tekst onder dezelfde omstandigheden op een gelijksoortig papier cn met eenzelfde potlood had laten schrij ven, bleek een volledige overeenkomst bestaan. Daar nu de schrijver der bekende brieven alleen de werkelijke moordenaai kan zijn geweest in de gevallen van Maria Hahn en Gertrud Albermann blijkt ook uit het resultaat van dit graphologisch onder zoek, behalve reeds het tijdens het verhoor verzamelde bewijs, dat in deze beide geval len Kürter in elk gevail de dader moet zijn. DUSSELDORF. 27 Mei. De Dusseldorfsche moordenaar Kürten heeft gisteren bij een nieuw vertioor belangrijke verklaringen af- geleed, en tevens bekend, dat hij schuldig is aan twee moorden waarvan men hem tot im toe niet heeft verdacht. Hij verklaarde toen hij 16 jaar was, in het Grafenberger- woud een meisje te hebben geworgd en voorts H/a jaar geleden bij een inbraak in een café in de omgeving van Essen een 9 jarig knaapje den hals te hebben afgesneden Indertijd was een oom uit Amerika onder .verdenking van moord gearresteerd. Uit het verhoor bleek verder, dat Kürten den moord op de 8-jarige Rosa Ohliger in 1929 niet in zijn woning heeft begaan, doch 's avonds op de plaats waar het lijkje later werd gevonden. Den volgenden morgen om 6 uur begoot hij het lijkje met petroleum en trachtte het te verbranden. I-IiJ ontkende echter onzedelijke handelingen te hetobim gepleegd. Omtrent den tweevoudigen moord op 25 'Augustus 1929, toen men 's morgens in een groentebed de met messteken overdekte lijkjes van de 5-jarige Gertruda Hamacher en de 13-jarige Louise Lenzen vond, vertel de hij de beide meisjes op het kennisterrein te hebben aangesproken. Hij was met hen dwars over het veld gewandeld en stuurdo het oudste meisje weg om sigaretten te ha len. Hii had ihet jongste kind de keel dicht geknepen en haar den doodelijkcn steek toegebracht Toen de 13-jarige Louise terug kwam, had hij haar op dezelfde wijze ge dood. Ook van den moord op Maria Hahn gaf Kürten een nauwkeurige beschrijving. Hij had met het dienstmeisje een liefdesverhou ding aangeknoopt, en verschillende malen ontspanningslokalen met haar bezocht. Op den dag van den moord was hij langer dan gewoonlijk met het meisje in de uitspan ning StindermüMe gebleven. Den moord pleegde hij 's avonds midden in het dichtst van 't bosch. 's Nachts groef hij een kuil. sleepte 't lijk uit het bosch en begroef het in den kuil, dien hij weer dichtwierp. Hij had besloten het lijk van Maria Ilahn te be graven, omdat hii vreesde, dat, indien dp moord onmiddellijk bekend werd, de gas ten van Stindermülib hem zouden herken nen i den man met wien Maria Hahn het laatst in gezelschap was gezien. DE VRIJHEIDSBEWEGING IN INDIE ERNSTIGE ONLUSTEN TE RANGOON Staat van beleg te Bombay? In Britsch-Indië is het in verscheidene steden wederom tot ernstige botsingen ge komen, waarbij volgens de tot dusverre ons vangen berichten 16 personen gedood cn ongeveer 300 gewond werden. Te Rangoon hadden urenlange straatge vechten plaats tusschen stakende haven arbeiders en stakingsbrekers, die uit ando re streken gerequireerd waren. Bereden pc litie, de de menigte trachtte uiteen te drij ven, werd met steenen bekogeld, waardoor erscheidene gewond werden. Het ver keer moest worden gestremd. Allo winkels werden gesloten. V^ele omnibussen werden door de menigte beschadigd en de huizen met steenen bekogeld. Volgens opgave zijn er te Rangoon 8 doo rn en 90 gewonden. Militaire versterking reeds ontboden, terwijl men rekening houdt met de mogelijkheid van het afkon digen van den staat van beleg. Men schrijft de staking, welke ontstaan is uit looneischen, thans in de tweede plaats ook toe aan poli tieke oorzaken. Bij een botsing te Gujergarhi is een poli- tiebeamibte gedood. Te Badala hebben 83 rijwilligers heden opnieuw een aanval op het zoutdepot ondernomen. Een 53-tal hun- erd gearresteerd. In de nabijheid van Ahmedabad is een menigte vrijwilligers op hun terugkeer van een aail val op het zout depot aldaar, door bereden politie aangehou den, die teruggave van het buitgemaakte zout eischte. Tijdens het daarop ontstane gevecht werden 100 personen gewond, waar in 4 ernstig. Te Bombay is de toestand zoo ernstig, dat ■over gedacht wordt den staat van beleg af te kondigen. Wedgewood Benn in het Lagerhuis. De Minister voor Indië, Wedgewood Benn, deelde in antwoord op een vraag, door Con servatieven in het Lagerhuis gesteld, mede, dat het onderhoud van Gandhi met een En- gelsch journalist, ten deele aan een vergis sing is te wijten-, hetgeen niet meer zal voor komen. Overigens wordt Gandhi thans ge vangen gehouden op grond van bepalingen, die niet vergeleken kunnen worden met die voor buitengewone vergrijpen. Verder beves tigde de Minister, dat de plaatsvervangende chef van de Britsche politietroepen aan de Indisehe Noordwestelijke grens Zondag j I gedood is. Bijzonderheden zijn aan de re geering nog niet bekend. De Minister verklaarde, dat de regeering den toestand in Indië geheel meester is. Hij estigde in het hijzonder de aandacht op de hulde, door den opperbevelhebber in Indir aan de Inlandsche troepen gebracht. Op grond van zijn langdurige ervaring in In dië is de opperbevelhebber volkomen tuigd van de loyale houding der Indische troepen tegenover het Engelsche bestuur. De Minister sprak zijn voldoening uit over de goede verstandhouding, die er stöeds ge il cerscht heeft tusschen de regeering en d« plaatselijke autoriteiten, wier houding' hij ten zeerste prees. Komende tot de veiklarin® van den Onder koning, zei de de Minister: De politiek staat vast Het doel Is lard door alle partijen, doch er zijn lijkheden op weg naar dat doel. Die moei lijkheden liggen niet hoofdzakelijk aan deze zijde; het zijn in hoofdzaak Indische moei lijkheden en het is van de Indische opinie, ij een oplossing moeten vragen, maak mij sterk te zeggen, dat wanneer op de a.s. conferentie belangrijke overeenkom sten worden bereikt, geen regeering waar schijnlijk het werk van deze conferentie zal miskennen. DË ONLUSTEN TE RANGOON. Reeds 26 dooden en 600 gewonden. LONDEN, 27 Mei. Bij de onlusten te Ran goon, die sedert Zondag onafgebroken voort duren, zijn sedertdien in totaal 26 personen gedood en 600 gewond. De politie schijnt thans den toestand weer eenigszins te be- heerschen en hoopt, dat zij heden inciden ten en botsingen zal kunnen voorkomen. Al het werk in de havens ligt nog stil. Te Bombay zijn gisteravond in de Mohamme- daansciie wijk nieuwe onlusten ontstaan. De politie schoot op de menigte en deze wierp met steenen naar de politie. Verschei dene personen werden hierbij gemond. In de ziekenhuizen moesten 21 gewonden wor den opgenomen, van wie naderhand twee zijn overleden. De onlusten te Dacca. Te Dacca kwam het eveneens tot botsin gen. Een aantal personen werd met dolken neergestoken en eenige winkels werden ge plunderd. Het aantal dooden bedraagt hier 6, terwijl het aantal gemxmden zeer groot moet Eiijn. De politiemacht is hier onvol doende om krachtiger te kunnen ingrijpen en men heeft den onderkoning om verster king gevraagd. Verbetering In hot Noordwesten. De Indische regeering publiceert klaring over den huidigen toestand, volgens welke verklaring in den toestand aan de Noordwestelijke grens eenige verbetering is ingetreden. De regeering heeft een commis- ingesteld, die een onderzoek zal doen naar de onlusten te Pesjawar en tevens maatregelen zal voorstellen waardoor derge lijke incidenten in de toekomst vermeden kunnen worden. GROOTE BRAND TE BERLIJN POOLSCH-DUITSCH GRENSINCIDENT. Uit Marienwerder wordt gemeld, dat twee Poolsche grensambtenaren Zaterdag onbe voegd over de grens zijn gekomen, waar zij het gebouw der Duitsche grensambtcnar -n te Neuhoefen binnendrongen. Toen de Duitsche grenspplitie hen wilde arresteeren, boden zij verzet, waarbij zij ook n hun sabels gebruik maakten, zoodat een der Duitsche agenten gewond werd. Daarop maakte deze eveneens van zijn apencn gebruik en één der aanvallers erd door een schot in den buik ernstig gewond. Terstond daarop kwamen ook andere Poolsche grensambtenaren over de grens, die hun makkers poogden te bevrijden en •erscheidene 6chotcn op bet gebouw der Duitsche grensambtenaren losten. Tenslotte werden zij echter teruggedreven, terwijl de twee eerste aanvallers in arrest erden gehouden. TEGENOFFENSIEF DER NOORDELIJKEN. De Noordelijken kondigden aan, dat de le gers van Feng en Yen, groot ongeveer 200.000 i, een tegenoffensief ondernemen, waar hij de uitgeputte regeeringstroepen gemakke lijk worden teruggedreven. IN DE SP00RWEGWERKPLAATSEN MILLIOENEN SCHADE BRANDWEERLIEDEN GEWOND Maandagmiddag om 12 uur is brand uit gebroken in een loods van de werkplaat! der rijksspoorwegen, niet ver van het sta tion StralauRummelsburg. Het vuur greep met groote snelheid zich heen. Gelukkig werden de arbeiders, die op het terrein aan het werk waren, door don ont zaglijken knal, dien de explosie veroorzaak te, tijdig gewaarschuwd, zoodat ze zich kon den redden. Uit alle deelen va.n Berlijn rukte de brandweer met groote materiaal naar de plaats van den brand uit. Nader blijkt, dat de brand te Stralau Rummelsburg er een is, zooals Berlijn ja ren niet heeft beleefd. Alle door de vlammen aangetaste gehou wen, waarvan de meeste uit enkele gebou wen zonder verdiepingen bestonden, ter wijl er twee gebouwen van twee verdiepin gen waren, zijn geheel uitgebrand. Meer dan 100 brandweerlieden waren on der leiding van de brandmeesters urenlang lammen cn rook werkzaam om het vuui meester te worden. Opperbrandmeester Pempt, die het blusschingswerk leidde, liet telefoonleidingen aanleggen om eenigermate contact te blijven met de afzonderlijke brandmeester, aangezien door don dikken walm, die over het geheele terrein en ie naaste omgeving lag, alle uitzicht onmoge lijk was, evenals het onmogelijk was de ge- ;ven bevelen te verstaan. Tegen één uur gelukte het eindelijk het vuur te localiseercn, zoodat gevaar, dat aan grenzende gebouwen zouden worden aange tast, niet meer bestond. Toen kon met de ligenlijke blussching van de steeds opnieuw oplaaiende vlammen worden begonnen. Na nog een kwartier gelukte het den brand tot den eigenlijken haard te beperken Het duurde echter nog uren voordat alle ge vaar geweken was en gerapporteerd koD worden, dat de brand gebluscht was. Tegen 4 uur konden de totaal uitgeputte anschappen door reservemanschappen van jf nieuwe spuiten worden afgelost, die de brandwacht overnamen en met het oprui- mingsweTk begonnen. Een brandmeester is tijdens de blussching van het dak van een loods gevallen. Hij moest, evenals een andere brandmeester, die de knie gewond was, naar het zieken huis worden gebracht. Ook deden zich ge- Uien van vergiftiging door rook voor. De schade zal waarschijnlijk in de mil- lioenen loopen, daar op een oppervlakte van ettelijke tienduizenden vierkante meters al le gebouwen met inhoud verwoest zijn. De spoorrails, die op het terrein liggen, hebben door de hitte zoo geleden, dat zij op ver schillende plaatsen kromgetrokken en ver bogen zijn. VRIJHANDELSCONGRES TE LONDEN. Te Londen zal Woensdag een vrijhandels- conexes worden gehouden, waartoe het ini tiatief in hoofdzaak va.n Snowden, den kan selier van de schatkist, is uitgegaan. Doel van het congres is,.een beweging te organiseeren tegen de campagne van lorÖ Beaverbrook, ten gunste van vaorkeurrech ten binnen het Engel6dhe wereldrijk. Het congres zal door fabrikanten, vak vereenigingsleidere, economisten en politici uit het geheele land worden bijgewoond. Koningin Mary vierde Maandag haar 63sten verjaardag. Ter gelegenheid hjervan lunchten alle leden der Koninklijke familie op Buc kingham Palace. In Hyde-Park en te Wind sor werden door een batterij 21 saluutschoten afgevuurd. OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN JAPAN. In Tokio en omgeving zjjn sterke aard schokken waargenomen, welke meer dan 20 minuten aanhielden. Volgens officieele mede- deelingen is de schade niet groot. PEST IN EGYPTE. In het dorp Falbich bij de pyramiden wer den zes-en-dertig gevallen van pest gecon stateerd, waarvan er drie doodelijk zijn. Door de overheid zijn krachtdadige maat regelen genomen, waardoor men er in ge slaagd schijnt te zijn, de epidemie te loca- liseeren. ZELFMOORDEPIDEMIE. In Pruisen zijn in 1929 door zelfmoord 9530 personen om het leven gekomen, waar van twee derde mannen en een derde vrou wen. MOND- EN KLAUWZEER IN HET KEULSCHE ABATTOIR. Op het abattoir te Keulen is mond- en klauwzeer geconstateerd. Er werden onver wijld maatregelen genomen tegen versprei ding der ziekte. Er is geen vee op het abat toir toegelaten. Inzonderheid wordt streng opgetreden omdat er juist een tentoonstel ling van het beter fokvee uit Duitschland te Keulen gehouden wordt ONTPLOFFING OP EEN MOTORBOOT. Twee dooden, vier gewonden. Op het Ladoga-Meer, in Finland, h'eeft in de nabijheid van Sordeville een ernstig on geval plaats gehad. Toen een bankdirecteur zijn jacht in beweging bracht, ontplofte de motor kort na de start, tengevolge waarvan ook de groote voorraad benzine in brand ge raakte, zoodat binnen enkele oogenblikken het geheele jacht in vlammen stond. Zijn echtgenoote cn haar 16-jarige dochter ver brandden levend in de kajuit. De bankier kon zichzelf en zijn overige drie kinderen in veiligheid brengen. Alle geredden hadden brandwonden bekomen, zoodat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. VERGIFTIGE HAM In het huis van een gmid te Essen-Rode hebben zich na het gebruik van ham van een Maart geslacht varken vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Een dozijn personen ernstig ziek geworden. De vrouw van den lid is reeds aan de gevolgen overleden. De ham is voor nader onderzoek naar de Uni versiteit van Götbingen gezonden. VUURGEVECHT TUSSCHEN ALCOHOL-SMOKKELAARS. Te Little Rock in den staat Arkansas kwam het op klaarlichten dag en op een openbaren weg tot een vuurgevecht tusschen twee vijan delijke benden alcoholsmokkelaars. Vier smok kelaars werden gedood en vijftien personen, waaronder vele voorbijgangers, die met de twist niets te maken luidden, werden gewond. INGEZONDEN MEDEDEELÏNG. KLAROENGESCHAL IN ITALIË „KWADE TROUW VAN ZEKERE BUREN" Onrechtvaardigheden en dwaasheden van Versailles" BOOZE REACTIE VAN PERTIN AX Mussolini acht het noodig zijn Italianen wakker te houden en heeft hen daarom de laatste dagen vergast op een aantal schet- ter-redevoeringen, te Livorno, Florence en laatstelijk te Milaan, waar hij op het markt plein door een duizendkoppige, enthousiast gestemde menigte werd aangehoord. Hij sprak van het geblaat der schapen, die in waarheid wolven zijn, daarmee bedoe lende op volken, die van vrede spreken maar niet te vertrouwen zijn. Hij had het over toebereidselen die men elders treft jn over den geest die bij zekere buren heerscht en over kwade trouw, waarover men zich in Italië geen illusies moet maken. En ten slotte, na nog te hebben herinnerd aan de eerste dagen van het fascisme, zeide Mussolini: „Thans is het Italiaansche volk volkomen meester van zijn lot. Wij zijn vol komen zeker van onze toekomst. Op dat doel richten wij al onze geestkracht, daar toe rapen wij al onze krachten samen, op dat wij nimmer door de gebeurtenissen ver rast zullen worden. Wij verlieten Versailles met een verminkte overwinning, maar wij hebben de overwinning nog in onze han J. Zij ië verminkt in de diplomatieke papieren, maar niet in onze armen en onze harten. Wij zullen elkaar hier 28 October 1932 weerzien. Wij zullen dan het begin vieren van de tweede tienjarige periode van de fascistische olutie, die bestemd is, omdat wij zulks willen, het Italiaansche volk steeds grooter te maken. Heft uw vaandels op en uw geweren, het symbool en het werktuig van ons onverwin baar vertrouwen". De Leider werd telkens door luid hand geklap in de rede gevallen en aan het slot van zijn toespraak barstte een onbeschrijfe lijke ovatie los. Niet alleen Mussolini keert zich in zulke felle redevoeringen tegen den internationa len gang van zaken. Ook minister Giurati heeft een rede gehouden die aan duidelijk heid niets te wonscihen overlaat. Hij zeido o.a. het volgende: Wij worden er in het buitenland van be schuldigd geen pacifisten te zijn. Men moet goed hegrijpen, wat onder dit begrip ver staan wordt. Wanneer men er onder ver staat diegenen, die een rechtvaardige en waarachtige vrede nastreven, rekening hou dende met de behoeften van alle volkeren, overwonnenen of overwinnaars, dan zijn wij pacifisten; verstaat men onder dit begrip echter hen, die het laatste vredesverdrag met al zijn onrechtvaardigheden en dwaas heden verdedigen en die te Genève weldigen buit verteren, dan zijn wij inder daad geen pacifisten. Deze uiteenzetting werd met donderend applaus ontvangen. Deze klanken beloven niet veel goeds, I kort na de Londensche Vlootconferentie aarop besloten is, dat Frankrijk en Italië elkander zullen trachten te vinden en jn tijd waarin een voorstel gelanceerd ordt om een soort „Vereenigde Staten van Europa" te vormen. Al moet men niet denken, dat Italië tij dens den opbouw van het rijk een nieuwen oorlog nastreeft, wekt het geschetter van den fascistenleider en zijn handlangere toch een sfeer van onrust, die op den duur zeer ernstige gevolgen kan hebben en zeer :e- ker den vrede belemmert in volle kracht weder te keeren. Het valt niet te verwonderen, dat op het Italiaansche klaroengeschal reeds booze woorden in Frankrijk beginnen te volgen. Zoo wijdt Pertinax in de „Echo de Paris" reeds een opzienbarend artikel aan de jong ste redevoering van Mussolini. Pertinax oordeelt, dat Frankrijk het ni t zonder meer kan accepteeren, wanneer Mus solini zicih openlijk tegen Frankrijk keert en dit 1-Jid met de Italiaansche wraak be dreigt. Op het oopenblik zijn de twee jaar g-le den begonnen Fransch-Italiaansdhe bespre kingen, waa: loor urgente problemen zou den worden opgelost, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Een poging tot verzoening met een regee ring, die besloten is, met machtsmiddelen te nemen, wat zij door diplomatie niet krij gen ka.n, i9 doelloos. Het is voor Frankrijk van groote beteeke- nis, dat het Italiaansche volk zidh vrijwil lig op den oorlog instelt. De Londensche Vlootconferentie en de weigering om den Italiaanschen eisch van vlootpariteit met Frank'rt, in te willigen, zijn de voornaam ste oorzaken van Mussolini's woede. In den afgeloopen herfst hebben Hen derson en Mac Donald de besprekingen tus schen Frankrijk en Italië niet begrepen en ze onbewust bedorven. Pertin x stelt Henderson en Mac Donald, evenals de vertegenwoordigers van de Ver- c -igle Staten, in hooge mate verantwoor delijk vir het huidige Fransch-Italiaanscho conflict. MUSSOLINI WEER TE ROME. 190 arrestaties te Milaan. Mussolijü is van zijn reis naar Rome terug gekeerd. De Prefectuur van Milaan spreekt de de buitenlandsche pers gepubliceerde be richten tegen, volgens welke er aldaar in ver band met de aanwezigheid van de Duce 2800 arrestaties zouden hebben plaats gehad. Zij deelt mede, dat er in werkelijkheid in de stad in de geheele provincie in totaal 190 per sonen zyn gearresteerd. RUSLAND EN DE VER. STATEN VAN EUROPA Weerbericht. BRIAND'S PLAN IS, VOLGENS DE IZWESTIA TEGEN DE SOVJETS GERICHT. In een hoofdartikel van de „Izwestia" van 22 Mei, getiteld „Poëzie en proza van Briand' vei klaart het officieele sovjet-orgaan, dat het memorandum van Briand tegen sovjet- Rusland gericht is. Tijdens de eerste pan-Europeesche bijeen komst in September 1929 te Genève, kw. de Fransche pers er openlijk voor uit, dat de Europeesche bond, die door Briand voorgesteld, on. deze zeer voorname taak had, te strijden tegen het bolsjewisme, dat daarbij gesteld werd tegenover de „alge meene beschaving der Europeesche volken" Het is niet de eerste maal. dat dit motief zich mengde in de zoete symphonie vai cifistische verklaringen, die de ontwerpers van het pan-Europa-plan zoo vrijgevig rond strooien. De welbekende graaf Coudenh ven-Calergi, een handlanger van Briand ii zake de pan-Europeesche idee, sprak e schreef reeds herhaalde malen over di zelfde onderwerp. De uitsluiting van sovjet-Rusland uit het aantal staten, dat werd uitgenoodigd om den pan-Europeeschen statenbond te stich ten, is enkel een bevestiging van het feit. dat Briand's 9treven naar een pan-Euroüa tegen de sovjets gericht is. Het spreekt van zelf, dat men in Moskou nog moeilijker dan in Washington men- schen zal A'inden, die men door middel van diplomatieke verklaringen zou kunnen over tuigen, dat de organisatoren van pan- Europa geen vijandelijke plannen koeste- DE PAN-AMERIKA-TOCHT VAN DE ..ZEPP" Een kaartje teekenen en een lijn er op trekken, dwars door de oceanen heen, is een klein kunstje. Die lijn te volgen, van Spanje naar Brazilië, van Brazilië naar Havanna, vandaar naar Lahehurst bij Neiu York te varen door de lucht dan opnieuw den Atlan- tischen Oceaan over te steken naar Frie- drichshafen is evenwel een prestatie van technische vervolmaking en navigeerkunst die eerbied wekt. ROOMIJS MET PARATYPHUS-BACILLEN Reeds vijftig zieken. Te Wolfenbüttel zijn 50 personen, hoofdzaak kinderen, na het gebruik van ijs, dat bij een straatventer was gekocht, ziek geworden. Ook te Detmond hebben zich de laatste dagen ziekteverschijnselen voorgedaan bij talrijke (volgens het laatste bericht 39) per sonen, die op straat aan een wagen ijs had den gekocht Bij het bacteriologisch onderzoek van het roomijs, dat de ziekte veroorzaakte, werd de aanwezigheid van paratyphus-bacililen geconstateerd. Verder wordt gemeld, dat zich ook in Lin- nemannsburoh en Holzhausen bij Schoetmar ziektegevallen hebben voorgedaan. DE „GRAF ZEPPELIN" Te Pernambuco geland. De „Graf Zeppelin" is Maandag van zjjn tocht naar Rio de Janeiro weer te Pernam buco aangekomen waar het luchtschip 's- middags om half één A.T. aan den landings- mast gemeerd werd. Vandaag gaat de tocht Havanna, om daar proviand in te nemen an via de Bahama-eilanden Lakehurst te bereiken. Op 9 Juni hoopt Dr. Eckencr weer Duitschland tc zjjn, Telkens nieuwe instortingen Maandagmorgen is in de buurt van de zwakke bodemplekken te Vienenburg eeD man, die in zijn tuin, in de nabijheid van de suikerfabriek, stond, plotseling voor dp oogen van zijn ondergeschikten in een 6 M diep aardspleet gezonken. De ongelukkige kon slechts met ernstige hoofdwonden worden opgenomen. Ook op andere plaatsen duren de Instor tingen voort, o.a. heeft zich een trechter ge vormd in een straat. DE GEBROEDERS SASS VEROORDEELD. De Gebroeders Sass, die naar men zich herinneren zal nog steeds onder verdenking staan de schuldigen te zijn aan do opzien barende inbraak bij de Deposito Gesellschaft te Berlijn en die dezer dagen op heeterdaad betrapt werden tijdens een inbraak in een sigarenwinkel, zijn gister wegens dit laatste feit veroordeeld tot een maand gevangenis straf elk met aftrek van de preventieve hech tenis, zoodat beiden onmiddellijk op vrije voeten werden gesteld. De Officier had zes maanden geëischt, DUITSCHE BELASTINGWET AANGENOMEN. In den Rijksdag is met de stemmen van sociaal-democraten en communisten tegen definitief aangenomen de wet tot machti ging van de invoering van belastingverla gingen ten gunste van verbetering van het crediet van het Duitsche bedrijfsleven. Te vens werd aangenomen de wet inzake de liquidatie van de Bank vqor Industrie-obli gaties. De officieele openingsplechtigheid vaïi de nieuw havenbrug welke 4.000.000 kost en twee mylcn lang is, viel samen met het hon derd jarig bestaan van de haven van Montreal. BAROMETERSTAND. Hoogste stand 7G0.5 te Vardö. Laagste stand 734.7 te Seij disfjord. VERWACHTING. Meest zwakke Zuid-Oostelijke tot Zuil westelijke wind, betrokken tot zwaar b wolkt, weinig of geen regen, weinig vera; dering in temperatuur. TELEGRAMMEN DE GRAF ZEPPELIN. Eerst morgen naar Havanna. PERNAMBUCO, 27 Mei. De Graf Zeppeli zal pas morgen zijn vlucht naar Havann voortzetten. Het is nog niet bekend, wai neer het luchtschip morgen zal starten. INTERNATIONALE JUWEELENDIEVEI GEARRESTEERD. NEW-YORK, 27 Mei. De politie te Ne? Vork is erin geslaagd in een hotel aldai vijf internationale juweelendieven, o. w. ee vrouw, te arresteeren. Men vond bij de gea resteerden voor een waarde van 300.000 do lar aan juweelen en sieraden, alle afkomsti van diefstallen welke de leden van de bend in den afgeloopen winter hadden gepleegd i de luxe hotels te Florida ten nadeele bekende rijke gasten. EEN UNIONKWESTIE. Recht van vereeniging beschermd. NEW-YORK, 27 Mei. Door het Hoogp rechtshof te Washington is uitspraak g daan in een zaak, waarvoor zoowel in wert gevers als in arbeiderskringen groote belan stelling bestond. De beambten en ambtenj van de Southern Railroad hadden ei organisatie opgericht, waarin zij het snoo ipersoneel organiseerden, terwijl de mat schappij eischte, dat het personeel zich zo organiseeren in een door de maatschapj opgerichte Union cn dat de organisatie di employé's zelf ontbonden zou worden. Hooggerechtshof heeft dezen laatsten eis< afgewezen en uitgesproken, dat de spoorwe) employé's recht hebben zich in. hun eige vakbonden te organiseeren. Gemengd Nieuws. DIJKDOORBRAAK BIJ KOUDEKERK Men meldt ons uit Koudekerk: J Ondanks de steeds groote waakzaamheid\ voorzorgsmaatregelen der wakkere p< sturen, had Maandagmorgen in den Bruina: schen Polder onder deze gemeente, waarschj lijk tengevolge onvoorzichtigheid van d< veehouder J. K., met het baggeren langs kade, een doorbraak plaats, waardoor b boezemwater met kracht in den polder strooi de. Gelukkig dat het spoedig werd ontdekt alle middelen direct met succes door het pc derbestuur werden aangewend om verder o: heil te voorkomen. EEN VREESELIJKE DOOD. Maandagmorgen zag de machinist van d« trein, die te 6.16 uur van Harlingen Leeuwarden vertrekt, nabij den onbewaal ten overweg te Koetille een man naast d rails in het grind liggen. De machinis bracht den trein tot stilstand en ontdekt! dat de 18-jarige C. S., afkomstig van Achlui dood naast de rails lag. Hij had een diep voorhoofdswond, terwijl een der handen wa afgereden. Waarschijnlijk heeft het slachl offer dat Zondagavond uit was geweest, ziel op den spoordijk te slapen gelegd en is toei erreden. Zijn fiets met nog eenige bagag vond men onbeschadigd aan den kant den weg. Rechtzaken. De AutoStrop Safety Razor Co., fahrikai i van het bekende Valet veilighpidssoheef mes, heeft een proces wegens patentscien ding aanhangig gemaakt tegen de Gilletlf Safety Razor Co. De Gilette heeft, naa weet, kort geleden een nieuw model raat en mesje in den handel gebrach waarmede zij de patenten van de Auto Strop zou hebben geschonden. Deze fimii eischt thans een groote schadevergoeding alsmede de geheele winst, die de Gilletti Safety Razor Co. met de fabricage en dei verkoop van deze apparaten en imesjei heeft gemaakt Luchtvaart. AMY JOHNSON NAAR SYDNEY De jeugdige Australië-vliegster Miss Amj Johnson, is Maandagmorgen uit Port Darwiï ■ertrokken om met haar toestel naar Sydney te vliegen, een afstand van tweeduizend mijl HET CATAPULT-VLIEGTUIG VAN Dl „BREMEN". Na een tusschenlanding^ i> Schellingwoude naar merhafeu doorgevlogen. De Duitsdhe piloot von Studnitz is giste renmiddag te twee uur met het catapult- vliegtuig van het op weg van New-Y >rk naar Bremerhaven zijnde mailschip „Bremen* veilig op het water voor het marine-vlieg kamp te Schellingwoude neergestreken. Te half twaalf was het vliegtuig, de D. 1717, te Duinkerken opgestegen. De post voor Berlijn en Keulen is te Schellingwoude afgegeven, waarna deze per auto naar Schiphol is ver voerd om vandaar met de Lufthansa naar Duitschland te worden geëxpedieerd. Kor na de aankomst is het vliegtuig ge start voor Bremerhafen. De voor deze stad

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2