Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken eerste blad. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEUBNTi pgr kwartaal ƒ3.25 (Beschlkklngskosten f0.15) )er week 1 O*25- Voor het Buitenland bi) Weke Üjksche zending 6*— dageliiksche tending j Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1 h cent Jondaesblad met afzonderlijk verkrijgbaar No 3451 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 5893a VRIJDAG 23 MEI 1930 ADVERT ENT1ËN: Van 1 tot 5 regels L17VS Like regel meer 0-22V4 Inge*, .lededet ungei. van 1—6 regels .130 Elke regel meer ,0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader lode. r de 3 op it ig ting eenzelfde toon. Het valt niet te ontkennen, dat er een geest van matheid en traagheid op velerlei terrein van het Christelijk leven heerscht. Dit zou zeer ontmoedigend zijn, wanneer We niet mochten gelooven, dat allen die den Christus belijden in broederlijke eensgezind heid zullen optrekken, zoodra de nood aan den man komt en de strijd voor de heilig de goederen ons opgedrongen wordt. Peze hoop ontvangt voedsel, wanneer met dankbaarheid mag geconstateerd worden, hoe op alle nationale vergaderingen van Christelijke organisaties eenzelfde toon gehoord wordt. Ons blad gaf deze week verslagen van een drietal: Vrouwen, boeren en ambtenaren. En overal-kwam dezelfde geest tot uiting. Dal wil zeggen, deze: geen lijdelijkheid, maar aanpakken; geen schuchterheid om wen schen uit te spreken, doch immer weer ondei het beding, dat men zich conformeert aan Wet Gods, en dat men eigen dwaling en zondige hartstocht belijdt. Waar de organisatie der Christenvrouwen van geheel anderen aard is dan die der dere groepen, valt de vergelijking tusschen de 'twee laatstgenoemde het best door to trekken. En wat blijkt, dan? Dat het beginsel van den klassenstrijd noch in do eene noch i: andere organisatie een vruchtbaren bodem iooif vindt We willen den toestand niet mooier tee kenen dan hij is. Het 'zijn zondige menschen die samenkomen en zij geven aan hun ver langens, ontevredenheid of geschokt recht Vaardigheidsgevoel wel eens op onjuiste en zelfs gevaarlijke wijze uiting. Maar altijd weer worden ze terecht gewe ten en. altijd weer overheerscht de toon: wij z\\n een Christelijke organisatie en hebben niet te vragen naar wat wij, doch naar het geen God wil. Prot. Diepenhorst liet de vergadering van defl Boeren- en Tuindersbond .inzetten mol het innige psalmvers: „Maar de Heer zal uitkomst geven", en zoo werd reeds onmid-, de.Uijk heel de bespreking op hooger plan =aj gebracht. -Na gedaan te hebben, wat ojize !hand vindt om te doen, mogen we alles aan God overlaten. Op de vergadering der Ambtenaren hoorde men geen anderen toon. Als jeugdige harts tocht, hoe sympathiek en veelbelovend voorts ook, even over de schreef ging, dan bracht de krachtige voorzitter, de heer Van Driel, alles weer direct in het-goede spoor met de verlinaning: Spreek vrij uit, wat gij op 't hart hebt, doch elke revolutionaire toon. blijve geweerd; we mogen ons Christelijk be ginsel n/iet verloochenen en zelfs als het niet anders kan als christenen onrecht kunnen dragen. Leidt zulk een geestesgesteldheid tot ver slapte energie en gebroken activiteit? Er is geen sprake van. Het maakt krach tig en sterk, juist omdat het door eigen vre delievendheid de hardvochtigheid van ande ren en het onrecht des te scherper veroor deelt. Sociaal-democratie en Communisme wed ijveren met elkaar om niet alleen arbeiders en ambtenaren te vangen door de klassen haat aan te wakkeren; thans hopen zij ook een wig te drijven in de boerenbevolking, door de kledne pachters en landarbeiders op te zetten tegen de „koelaken", de rijke boeren. Hun toeleg zal mislukken, zoolang op de Vergaderingen van onze christelijke organi saties eenzélfde toon gehoord wordt: Geen klassenstrijd, maar verzoening op de basis der hoogste rechtvaardigheid van de wet der liefde! gemeenten. onderscheidingen. Bij K. B. is jhr. S. B. Ortt, waterschout te Roterdam, bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. departement van waterstaat. Bij K. B. is benoemd tot adj.-commies bij het Dep. van Waterstaat, mr. J. M. Kan, ie 's-Gravenhage (Scheveningen). volksgezondheid. Bij K. B is benoemd tot technisch-hoofd ambtenaar ten bureele van den hoofdin specteur van de volksgezondheid ir. H. van der Kaa te 's Gravenhage de heer J. C. de Munck, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. rijksverzekeringsbank. Bij K. B. is, benoemd tot assitent-contro- leerend geneeskundige bij de Rijksverzeke ringsbank F. E. Vester, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. inspectie havenarbeid. Bij K. B. is benoemd tot hoofd-secretaris van den havenarbeid de heer B. Bruttel de la Riviere, havenmeester van het Noordzee kaneel te IJmuiden. consulaatwezen. Bij K. B. is de heer L. K. van Leer be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Mobile, Alabama, Ver. Statén van Amerika. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in arrondissements rechtbank te 's-IIertogcnbosch Jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, thans substituut-griffier bij die rechtbank; te Haarlem, mr. S. J. Pit, thans kantonrechter-plaatsvervanger in kan ton Utrecht en advocaat-procureur Utrecht; te Alkmaar, mr. H. M. Fruin, thans griffier bij kantongerecht te Hoorn; benoemd tot burgemeester van Workum C. E. van Koetsveld; benoemd tot kantonrechter-plaats vervanger in kanton Weert F. X'. H. Wel ters, notaris aldaar; in kanton Zevenbergen J. H. Werps, ontvanger registratie domeinen aldaar; in kanton Arnhem mr. M. C. de Jong, advocaat-procureur aldaar; in kanton Heerenveen M. Duijser, inspecteur registra tie domeinen aldaar; in kanton Alkmaar mr. P. Langeveld, advocaat-procureur aldaar; in kanton Ommen H. Hospers, notaris aldaar; tn kanton Eindhoven mr. G. J. Jansen, ad vocaat-procureur aldaar. internationale arbeids- conferentie. Bij K.-B. zijn tot leden van de afvaar diging van Nederland naar dé 14de Inter nationale Arbeidsconferentié te Génève be noemd: tot voorzitter der delegatie, dr. W H. Nolens, tot afgevaardigden: dr. E. Mo resco, F. L. van der Bom, G. J. A. Smit Jr.; tot technische raadslieden: mr. N. C. Cou- vée, dr. B. J. Haga, H. J. Scholte, Raden Adipati Ario Soejono, mej. mr. G. J. Sten. berg, dr. J. F. A. M. Buffart, mr. A. Haex. mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, J. Mous, J. Nauta, Jos. Pelzer, Hadji Agoes Salim, P. J. Serraren's. HET RADIO- ZENDTI IDENBESLUIT WAT DE N.C.R.V. ERVAN DENKT DE KWESTIÉ VAN HET RECHT Uit den aard der zaak wijden de heden verschenen radiobladen heel wat ruimte aan het zendtijdenbesluit van 15 Mei. De Ned. Chr. Radio Vereen, geeft in de „Omrocp- gids" o.a. een hoofdartikel, waarin o.m. het volgende voorkomt: Overigens geeft het zendtijdenbesluit voor onze vereeniging geen groote oogen- blikkelijke veranderingen. Dat is dan ook van secundair belang. De wet schrijft billijke verdeeling van den zendtijd voor en nu ging het er niet -in de eerste plaats oyer, of deze of gene omroep organisatie aan zendtijd zou winnen of ver- I liezen, doch hierover, of door de wet ge- j deren' eisehtft hilliikhpid 7011 urnrrlon hotro^ht ttt--' Wij zijn WIJ zijn HET „het" personeel teekende Men kent dat spreken, waarin het hoog dunkend liberalisme va neen halve eeuw terug nog naleeft. Wij zijn het volk. Wij zijn de natie. Wij zijn 't, die den toon aangeven. Wij zijn 't, die zeggen zullen hoe 't moet Ook in de thans losgebroken radio-hetze komt die nooit-uitstervende verwaandheid telkens weer om den hoek gluren. In zekere bladen kon men lezen, dat een adhaesie-betuiging naar de A.V.R.O. is ge zonden van hel personeel van de Rotterdain- sche Bankvcrceniging. Let wel: het personeel. Men heeft met lijsten geleurd en om hand- teekeningen gebedeld. Met inspanning van alle krachten bracht men 't cindelijk-en-ten-lange-leste zoover, dat men 150 handteekeningen op papier had. Van die 150 moesten er 3 feitelijk worden geschrapt omdat ze van menschen waren, dieniet tot 't personeel behoorden. Van 't ongeveer 500 personen sterke per soneel teekenden er ten slotte 147, dat is dus nog geen derde gedeelte. Maar in de bevriende pers heet 't triomfee rend: het personeel teekende. Dóch wie zou er zich ook over verwon- OFFICIEELE BERICHTEN audiëntie. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal a.s. Woensdag niet plaats heb- registratie en domeinen. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der registratie en domeinen, H. M. Molcrua, verplaatst van IJsselstein naar Amsterdam cn de ontvan ger J. Jaarsma van Raalte naar Haarlem. directe belastingen, enz. -J beschikking van den minister van Fipanciën is de ontvanger der directe be tastingen enz. D. Tjallinga verplaatst van Zutphen naar Apeldoorn. dienst doen van chineezen op de ned. koopvaardijvloot. De minister van Waterstaat heeft goedge vonden te benoemen tot lid van de commis sie, belast met een onderzoek naar den om- ^ng en de oorzaken van en do bezwaren tegen het dienst doen van Chineezen en '■asearen op de Ned. Koopvaardijvloot, den «eer C. MÖrger Bruyns, hoofdinspecteur van havenarbeid te Rotterdam. H. M. DE KONINGIN-MOEDER GEHULDIGD door de oisterwijksche jeugd. Gisterenmiddag heeft de Oisterwijksche schooljeugd een grootsche hulde gebracht aan H. M. de Koningin-Moeder. H. M. verscheen op het bordes van hotel „Bosch en Ven" met aan Hare zijde eenige leden harer hofhouding; de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en den bur gemeester van Oisterwijk. Na het zingen van een welkomstlied bo den het dochtertje van burgemeester Ver- wiel en het zoentje van den heer De Valk. gemeentesecretaris, resp. namens de Oister- wijksche meisjes en knapen, bloemen aan. Hierna werden eenige vaderlandsche lie deren gezongen, waarop de uit 1200 kinde ren bestaande stoet al defileerend vertrok De talrijke Oisterwijkers, die zich voor het hotel hadden opgesteld juichten de I-Iooge Gaste uitbundig toe, die deze spontaniteii met voortdurend handgewuif beantwoord de. Onmiddellijk na de kinderhulde begaf de Koningin-Moeder zich per auto naar Heeze- Leende, alwaar het kasteel van baion Tuyl van Serooskerken bezocht werd. Hedenmiddag vertrok H. M. naar haar zomerverblijf te Soestdijk, AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland is verhinderd Woensdag a. s audiëntie tfi verleenen. DE BINNENVAART Bij dc N. V. Nijgh en v. Ditmar's Uitg. Mij. te Rotterdam is de vijfde druk verschenen van de practische uitgave „Rijksreglementen en voorschriften" ten dienste der schipperij op de binnenvaart, bewerkt door A. H. Sirks, opnieuw herzien door F. Verschoor van Nisse, havenmeester der gemeente Rotter dam. Dit werk voorziet geheel in de verplichting tot het aan boord hebben van de verschillen de reglementen voor de scheepvaart. In deze laatste druk zijn de talrijke aan- ullingen en wijzigingen in de Rijksregle menten aangebracht, zoodat het werkje weer geheel „bij" is. Het bevat een alfabetisch re gister en drie kaarten. eischte billijkheid zou worden betracht.. Dat er recht gedaan is, dat geeft reden tot dank. Niet, dat de A. V. R. O. zendtijd moet missen en de V. A. R. A. winst kan boeken. Vooropgesteld, dat de radiowet een billijke verdeeling van den zendtijd voorschrijft, moet het zendtijdenbesluit alleen worden be oordeeld naar de vraag, of bij die ver deeling de billijkheid inderdaad betracht is. Wij meenen ,dat dit ongetwijfeld het geval is. De A. V. R. O. is zeer ontevreden over het besluiL Dat zij teleurgesteld is, wij kunnen het plaatsen. Dat haar leiders in de eerste agitatie din gen hebben gezegd, die niét door den beugel kunnen, we kunnen het begrijpen. Maar indien zij meent, het zendtijdenbe sluit ernstig te kunnen bestrijden, dan moet zij a a n t o o n e n, dat iet oprecht doet. Dat verzuimde zij tot nog toe; aantoonen deed zij niets, beweren veel. Een schijn van motiveering voor „de ge voelens van verontwaardiging" wordt ge geven door te beweren, dat de Minister „eerlijk verworven bezit" aantast. Echter slechts een s c h ij n van moti- veeripg. Er was geen zendtijd te „verwerven". De regeering beschikt over den zendtijd Echter had de A. V. R. O. het grootste deel van den beschikbaren zendtijd ge nomen. Toen zij zag, dat ook anderen zendtijd vroegen, ging zij den nog beschik baren tijd op Hilversum blokkeeren. In afwachting van een wettelijke regeling bleef dat voorloopig zoo. Doch her haaldelijk werd de A. V. R. O. erop gewe zen .inzonderheid door Z.Exc. Minister Van der Vegte, dat de komende officieele rege ling volkomen onafhankelijk zou zijn-van den voorloopigen toestand. Dat wist de A. V. R. O. dus en het is niet goed in te zien, hoe zij thans alsof zij blijvend recht had op dien zendtijd, kan spreken van „cy nische verkrachting van de rechten der A. V. R. O." De heer Boon heeft over het zendtijden besluit in de Tweede Kamer een interpel latie aangevraagd; wij zijn zeer belangstel lend naar de motieven, welke door hem aan gevoerd zullen worden, om de beginselen aan dat besluit ten grondslag liggend, te bestrijden. Wij verheugen ons niet over het feit als zoodanig, dat de A. V. R. O. zendtijd moet missen. Wel hierover, dat de Minister in het Zendtijdenbesluit recht heeft willen doen. Dat tengevolge daarvan de zendtijd van de A. V. R. O. beperkt wordt, is jammer voor haar. Maar zulk een teleurstelling motiveert niet de felle bestrijding. Indien van de N. C R. V. een deel van haar zendtijd was afgenomen als gevolg van een verdeeling, rustend op het recht, we zouden het ook jammer hebben gevonden, maar we hopen, dat we niettemin het recht erkend zouden hebben. Dót is de allesbeslissende vraag, of er recht gedaan is! Telegrammen aan den Minister. Gisteren zijn aan den Minister van Wa terstaat de volgende telegrammen verzon den naar aanleiding van het bekende zend tijdenbesluit. Ten zeerste verblijd door de uiteindelijke beslissing inzako de moeilijke zendtijd kwestie danken wij Uwo Excellentie voor de toegepaste billijke verdeeling, welke bij de meerderheid van ons volk instemming oogst. Moge het Uwe Excellentie gegeven zijn de zegenrijke vruchten van den vrijen christelijk nationalen omroep tot in lengte van jaren te aanschouwen. Provinciaal Bestuur Utrecht der Nederl. Chr. Radiovereeniging: JOH. C. FRANCKEN, Voorz. Utrecht A. HUISMAN, Secretaris, Amersfoort, J. M. DE MORRéE, IJsselstein. P. A. VAN STEMPVOORT. Vecnendaal. Deputaten voor Radiokerkdienst van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken sprekende namens vele duizenden zieken, ouden van dagen, alsmede Nederlanders in den vreemde, richten zich tot Uw Excel lentie met de zeer hartelijke betuiging van hulde en dank voor de wijze, waarop door Uw Excellentie den zendtijd verdeeld werd. Ds. BOUWMAN, Voorzitter. Ds. TAZELAAR, Secretaris het personeel! En die 350 anderen dan? Ja, maar die behooren toch niet tot ons? Wij zijn 't toch immers? Ja zeker: WIJ zijn HET! NED. CHR. VROUWENBOND PROV. STATEN VAN ZEELAND a J. GEELHOEDT. De voorzitter van het Centraal Stehv bureau heeft benoemd verklaard tot lid v de Prov. Staten van Zeeland (vacature Dixhoven), L. J. Geel hoedt te Terneuzcn. GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL bouw van een nieuw raadhuis De gemeenteraad van Bloemendaal b sloot in zijn gisteren gehouden vergadering een zestal architecten uit te noodigen situa- tieteekeningen te maken voor den bouw van een Raadhuis, een openbare lagere school, een politiebureau, een dienstgebouw, dienstgebouw, en een bureau publieke werken, alles op een terrein aan den Zeeweg te BJoemendaal. De kosten van dit complex mag een bedrag van X 555.000 niet te boven gaan. Voor het vra gen van sitiiatiefcekeningën werd een be drag van 20.000 beschikbaar gesteld. WERELD-PLUIMVEE-CONG RES De minister van binnenlandsche zaken heeft als vertegenwoordigers der Nederland- sche regeering op het van 22—31 Juli te Lon den te houden wereld-pluimvee-congres aan gewezen de heeren B. Wilton te Voorburg. I. G. J. Kakebeeke te 's Gravenhage, ir. J. G. Tukker te Beekbergen, ir. B. Gerritzen te Londen, G. J. A. A. baron van Heemstra te Driebergen, J. Breukers te Roermond, r F. E. Claringboüld te Zeist, mr. H. W. J. Sannes te Hollandscho Rading, P. H. Bur gers te Velp en dr. B. J. C. te Hennepe te Rotterdam. De heer B. Wilton zal als voorzitter van de delegatie optreden. Het Provinciaal Bestuur der Ned. Chr. Radio-Vereen, van Zuid-Holland, in verga dering bijeen te Gouda, spreekt zijn hartc- lijken dank en groote waardeering uit voor de zeer bevredigende regeling inzake de zendtijdverdeeling en beveelt do rechtmati ge belangen van het christelijk volksdeel ten deze bij voortduring aan Uwe Excellen tie aan. Ds. TAZELAAR, Rotterdam, Voorz. Ir. VAN BUUREN, Dordrecht, Secr. II. DIEMER, Rotterdam. Ds. MEETER, Leiden. VEREEN. VAN NED. GEMEENTEN alg. vergadering en congres. Dit jaar zullen op 2, 3 en 4 Juli te Zwolle de algemeene vergadering en het congre.- van bovengenoemde vereeniging worden ge houden. Op het congres zullen prae-advisee- ren de heer mr. P. J. M. Kallen, referen daris ter secretarie van Maastricht en Mr. R. H. Baron de Vos van Steenwij k, griffier van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, over het onderwerp: „Is ten zien van de subsidieering voor verbetering en onderhoud van gemeentewegen, welke van intercommunaal belang mogen worden geacht, de regeling, welke praktijk is gewor den onder werking der Wegenbelastingwpf, voor de gemeenten bevredigend, mede wat betreft de hoegrootheid van het subsidie voor die wegen, welke gebracht zijn op het Rijks wegenplan of op het Provinciaal Wegcnplan, en wat betreft de mate, waarin wegen op deze plannen zijn gebracht? Zoo niet, op welke wijzo moeten dan du lasten worden bestreden van verbetering en onderhoud van gemeentewegen, welke nu, of in de naaste toekomst, van belang geacht mogen worden voor het intercommunaal verkeer?" De officieele ontvangst der vergadering zal 2 Juni, des avonds plaats hebben. INDISCHE BETREKKINGEN ,Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat dit jaar enkele jongelieden kunnen wor den aangewezen om als candidaat-Indisch landmeter in opleiding te worden genomen i.i,:landmeter bij het voor de betrekking kadaster in Nederlandsch-Indië. Hiervoor komen uitsluitend in aanmer king zij, die in het bezit zijn van dan wel in dit jaar zullen verkrijgen het einddiploma ecner H.B.S. 5-j. c., of het ge tuigschrift van bekwaamheid tot do studie aan een universiteit. Uiteraard zal moeten blijken van voldoende kennis van de wis kunde. Sollicitanten moeten op 1 Januari 1931 hun lSde jaar zijn ingetreden en mogen op dien datum don vollen ouderdom van 23 jaar nog niet hebben bereikt Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Informatiebureau van voor noemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinschekade 111, 's-Gravenhage. DE JAARVERGADERING DE MIDDAG-SAMENKOMST Na de rede van Prof. v. d. Horst werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Een vijftal aanwezigen en dc presidente maakten daarvan gebruik. Prof., v. d. Horst antwoordde uitvoerig op de gestelde vragen. Deze betroffen de vol gende onderwerpen: het droomlcvcm; het leven in liefde (niet speciaal in 't huwelijk), waarboven stéeds staats het leven in ge meenschap met God; het zelfonderzoek; hel verantwoordelijk zijn voor ons onderbewuste leven; de waarde van droomen; Gods Woord als kenbron boven alle wetenschap en ver dieping van zelfkennis, die echter niet als psychisch proces rechtstreeks tot Jezus voert Mevr. Havelaar dankte Prof. v. d. Horst voor zijn boeiende leerzame rede. Daarna richtte zij woorden van dank tot dc Haagsche afdecling, die zoo uitnemend deze jaarvergadering heeft voorbereid. Aan presidente, Mevr. Kammeraat, werd fraaie bloemenmand als bewijs van erkente lijkheid aangeboden. Namens de afd. Dordrecht sloot Mevr. Wisboom Verstegen zich bij deze hulde aan. Mevr. Kammeraat betuigde haar dank voor hetgeen tot haar gezegd was. Warmee» er iets goeds gedaan is, is dat mede te dan ken aan het bestuur van Den Haag en de commissie, welke bij den voorbereidingsar beid terzijde heeft gestaan. Het slotwoord werd gesproken door freule v. Limburg S t i r u m. Zij wees er op, dat op dezen dag veel goeds was gehoord, maar dat toch ook de ure van scheiden weer kwam We nemen het gehoorde mee en blijven verantwoordelijk voor. Wat doen wij met het gen wij heden hebben gehoord? Zal het ons de weg des levens zijn, die verstandigen naar boven leidt? Het moge zoo zijn. En de Voleinder des gcloofs, Jezus, zij op dien weg onze overste leidsman. Hij zij voor ons en met ons. Daarna ging freule van Stirum in dank gebed voor en werd de vergadering, die door 8 A 900 persopen bezocht was, gesloten. UIT HET SOCIALE LEVEN Te Amsterdam heeft de Ned. Luth. Bond voor Chr. Sociale Actie zijn 20ste jaarver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. S. RXippert Jr. In zijn openingswoord heette de voorzit ter alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder Ds. Vogel, Evang. Luth predikant te Amsterdam, den heer K. Kruit hof, voorzitter van het C. N. V. en den heer Hermans, vertegenwoordiger van Patrimo nium. Met dank aan God wees spr. op hel werk, dat door den Bond gedurende zijn 20-jarig bestaan is verricht. Er waren oogenblikkén in het leven van den Bond. dat zijn bestaan ernstig bedreigd werd Doch hij bestaat nog en dat is alleen Gods werk. De Bond omvatte 1 Jan. j.l. 8 afdeelingen met 143 leden. Spr. herinnerde voorts aan de inwerking treding der Ziektewet en de aanhangige wijziging der Ongevallen- en Winkelslui tingswet. Vervolgens werden door den secretaris, den heer H. W. Schweer enkele ingekomen stukken voorgelezen. Het jaarverslag vermeldt, dat op 1 Jan 143 leden ingeschreven waren, verdeeld /er 8 afdeelingen. Het Ziekenfonds telt 80 deelnemers en aan 7 weduwen van vroege- deelnemers werd een kleine uitkeering gedaan. Wegens drukke werkzaamheden trad de heer v. d. Klugt als penningmeester af erd deze functie door den heer Pluym overgenomen. De financieele toestand van den Bond is niet ongunstig en de ontwerp-begrooting 1930 werd goedgekeurd. De volgende jaarvergadering wordt Haarlem gehouden. Het Bondsorgaan „Maarten Luther" ver scheen geregeld elke maand, met mede werking van het Dag. Bestuur van het C N. V. Bij de bestuursverkiezing word het aftre dende lid J. S. Ruppert Jr. herkozen. volgens werden een aantal voorstel len inzake wijzigingen in het Sociaal Pro gram behandeld, benevens de ontworpen statuten en huishoudelijk reglement voor den Bond en de afdeelingen, reglementen voor het fonds voor geldelijke uitkeeringen bij ziekte en ongevallen en voor het fond: oor uitkeeringen bij overlijden. Na deze huishoudelijke vergadering word een openbare vergadering van de afd. Am sterdam gehouden, waarin Ds. F. Vog-1 er het onderwerp: De Luthersche Kerk i het Sociale vraagstuk, gesproken heeft. ?rvolgens sprak Ds. K. H. W a 11 i e n over: Christus cn de Sociale actie. De vergado ring werd daarna door den heer Ruppert op de gebruikelijke wijze gesloten. dreigend conflict te helmond. Bij A. v. Thiol's draadnagel fabriek te Hel mond dreigt in de volgende week een sta king uit tc breken, welke ongeveer 200 ar beiders zal omvatten. De firma heeft in ver band met het nog niet tot stand gekomen draadkartel de collectieve arbeidsovereen komst, behalve van haar nfdeeling moerbou- tcn. nog niet onderteekend. Verleden week heeft de firma aan de ar beiders een loonsverlaging voorgelegd van !0 A 25 pet. Naar verluidt zou de firma op dit besluit later zijn teruggekomen en van plan zijn een loonsverlaging van 10 pet. voor te stel len. Officieel is hiervan de arbeiders even wel niet bekend. Do R. K. Mctaalbewerkersbond heeft ge antwoord geen enkele loonsverlaging te aan vaarden. Maandag a.s. houden de arbeiders een vergadering, waarin de beslissing zal val len. Vermoedelijk wordt tot staking beslo ten. Anders zal de firma de arbeiders op 1 Juni uitsluiten. Het bestuur der Protestantsch-Christelijka Arbeiders-internationale vergaderde dezer dagen, in aansluiting op het derde Zwitser- sche evangelisch-sociale congres in Zurich, onder voorzitterschap van oud-Minister Dr. W. Koch (Berlijn). Aanwezig waren dc vertegenwoordigers van Duitsehland, Denemarken, Nederland, Polen en Zwitserland. Het verslag van den secr '.aris. den heer Amelink (Utrecht) werd goedgekeurd. Dit verslag geeft o.m. een overzicht over de gevoerde propaganda. Als bijlagen zijn daar aan toegevoegd overzichten van propaganda reizen in Denemarken. Letland en Honga rije. Het bestuur besloot ten opzichte van de propaganda in de overwegend protestant- sc-he landen, zich te wenden tot het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakver bond, met het doel ,te bereiken, dat de pro paganda onder de Protestantsch-christelijke arbeiders in deze landen zoo doeltreffend mogelijk zal worden gevoerd. De secretaris zal begin volgend jaar in Denemarken een driedaagschen socialen cursus bijwonen en een der inleidingen voor zijn rekening nemen, terwijl daaraan ver bonden zal worden een voordrachten-tour nee in een 10 a 12-tal plaatsen. Speciale aandacht zal worden geschonk-n aan de propaganda in Hongarije. Met Noorwegen zullen verbindingen wor den gezocht. Vervolgens werden besprekingen gehou- °vf.r, de verhouding der Protestantscli- Lniisteliike Arbeiders-Internationale tot het Sociaal wetenschappelijk Instituut der Ker ken te Genève. Met teleurstelling moest worden geconstateerd, ge'»k bleek uit het verslag van den secretaris, dat de Protes- tantsch-Cliristeliike arbeidersbeweging vrij wel door dit Instituut der Kerken wordt ge negeerd. Ook moest ter bestuursvergadering worden geconstateerd, dat dit uit een twee-, tal onlangs verschenen geschriften opnieuw gebleken is. In een brochure van Prof Dr A. Keiler, den leider van het Instituut, ge dateerd Juni 1929, wordt wel de aandacht gevestigd op het Internationaal Arbeids bureau te Geneve en op de groote beteoke- erkrijgen van verbindingen mét de algemeene moderne arbeidersbewe- gin'g. maar wordt over de beteckenis van d« Christelijke arbeidersbeweging met geen woord gerept. Ook moest geconstateerd worden, dat in een dit jaivr verschenen bro chure „Scmale Programme der Kirchen und freter rehgióser Organisationcn", wel is op genomen het sociaal program \an het Ge- samtverband evangelischer Arbeiterverein» Deutschlands, doch van de programma's dei- Christelijke arbeidersorganisaties van an dere landen in Europa met geen enkek woord melding gemaakt is. Het bestuur, dat de he teek e nis van den arbeid van het sociaal-wetenschappelijk in stituut allerminst onderschat, cn dat een goede verstandhouding zeer op prijs stelt- dat gaarne bereid is tot samenwerking, be sloot zich ter zake met de leiding van het sociaal-wetenschappelijk instituut in ver binding te stellen. Besloten werd, dat het tweede in 1931 t» houden congres in Duitsehland zaJ plaats hebben, in verbinding met oen door do Duitsche organisatie te organist-eren groote „Reichsta' ung". Het dagelijksch bestuur zal het program van het tweede congres uit- minister van Arbeid heeft in de com- e van Advies voor de Arbeidsbemiddeling voor Handelsreizigers voo»- het tijdvak van 1 Juni 1030 tot 1 juni 1933 benoemd: a. tot leden-werkgevers: H. Botterweg. fabrikant. Utrecht, vertegenwoordiger v. d. Chr. Werk- geversvereen.; E. H. llrokmeyer, wynhande- laar te Zandvoort, vertcgenw. v. d. Midden stan ds raad; Mr. H. A. J. H. Franses, 2c secr. v. d. Alg. K.K. Werkgeversvereen. to Den Haag; C. F. H. Maas, dir. der Haarl. Stoomverffabriek te Haarlem, vertegenw. v. d. Ned. Mjj. voor N. en H.; mr B. C. Slotenmker, secr. van het Veibond v. Ned. Chr. Werkgevers te Den Haag; b. tot leden-werknemers: J. Hoornberg Jr.- te Nijmegen, alg. sccr. van de Ned. R.K. Ver eeniging van Handelsreizigers en Handelsageit ten St. Christoffel; C. Ovcrbeeke te Rotterdam aJg. secr. van de Ned. Vereen, van vertegen woordigers van Handelnren en Industrieclen te A'dam; P. C. Roos, 2e Voorz. der Ned. Handelsreizigersvcreen. to R'dam; H. Schut jes. secr. v. d. Alg'. Pond van Handels, en Kantoorbedienden te A'dam; H. J. Vermeulen secr. v. d. Nationale Vakgroep voor Handels reizigers van de Ned. Ned. Vereen, van C-hr Kantoor- en Handelsbedienden te R'dam; c. tot secretaris der commissie: J. E. van Riet, dir. der Gemeentelijke Arbeidsbeurs tc Rotterdam. noodlanding Gisterenmiddag moest in de Zuid-Ooste lijke richting van Geldermalsen een mili tair oefening-vliegtuig een noodlanding ina- wegens een motor-defect De matfiino ééndekker, bemand met twee militairen, was op een oefentocht van Soeï<erberg op weg naar Nymegcn. Hoewel de machine bü het landen over den kop sloeg kwamen de beide inzittenden er zonder letsel af. Na demontage zal de machine per auto iar Soesterberg terug worden gebrast LIJK OPGEHAALD Uit de Maas te Beegden by Roermond is Woensdagavond het lijk opgevischt van een Waarschijnlijk betreft het vrouw H J vorige week Donderdag te ist wordt. ZIJN' .\OHTTIE\DB Een vnder te Ulrnm „f ,1,„ ,Veel t,, r kennis van de ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1