O Van veel belang ns praatuurtje dahlia's Boekhouden C.VANTOORP Ontwerpen, Begrootingen, Onovertroffen RUPSEN-PLAGEN Bestuivings-Praeparaat Goedkoop Eenvoudig =i Gegarandeerd afdoende. T. i. i EEUKEL. MONSTER - TEL. 22 lllllllllillBllligiiiilMlllllllllllilliillllllllll In Kas-gewassen doodt SNicotinedamp, bij sterke planten dt-or Blauwzuurgas. T. van cien Fieukel 111IIIllllllllllIIIIIIIIMHIM^ Wat ik hoorde en zag; las en dacht. Op reis en thuis. Verleden week hield inij een veehouder aan en zei me met een dankbaar lachje op zijn gezicht: „Nou maar, dat helpt lioorl •mm Mijn gezicht zette een groot vraagteeken Wat bedoelde hij toch. Ja, ging hij voort, de brandnetels gaan er aan, hoor. Nu begreep ik. Hij had mij het vorig jaaa leens bij zijn weiland geroepen. Dat zag er toen alles behalve florisant uit 't Eenige wat ik toen raden kon was: geef .75 kg. ureum per bunder. En dat had een schitterende uitwerking, zoodat ik voorgoed zijn vertrouwen had c.i hij de heele herfst- en voorjaarsbemesting geheel volgens mijn advies heeft ingerichv 'k Hoop maar, dat het weer niet tegen Jtverkt. Want een beetje ijdel ben ik. En k wiJ graag in de gunst Wijven. Maar 'k had hem ook den raad gegeveD pin in 't voorjaar fijngemalen kaïniet op de brandnetels te strooien. 't Was ontzettend hoeveel en hoe groote bosschen brandnetels in dat land stonden En nu had hij laatst met de mooie dagen tcv- overdag de zon zoo lekker scheen ei. des 'morgens alles nat van de dauw was, het gedaan. Schitterend weer er voor. 't Kon haas. niet mooier. En 't had geholpen vertelde hij. Dat moest ook wol. Mijn reputatie was al weer wat gestegen jnerkte ik. Maar, dat weet ik niet alleen, dat moet zoo langzamerhand ieder wel weten, dat fijngemalen kaïniet en ook kalkstikstof uit muntende onkruidvernielers zijn. Maar ge yen als de planten nog jong zijn en nioi yeel weerstand nog hebben. En dan als de planten nat van dauw oi jegen zijn en zonneschijn to wachten is Dan gaan ze er aan. 1 Bovendien geeft men met deze stoffen nog een flinke bewerking aan het gras of de akkerbouw-gewassen. Dat zou dus op een oogstvergroooting aaD gaan. Maar 'k las het dezer dagen. 't Was een professor. Natuurlijk, dat rumaken i9 alleen professorenwerk. Dat is logisch. Deze professor heet Jo6é Lignières var National University te Buenos-Ayres. Nu daar in de buurt, in Argentinië moet die ziekte nog al vrij erg heersohen. Niet erg, zegt professor Lignieres, want ik maak me êterk in drie jaar geheel Ar gentinië van de ziekte te verlossen. We hopen het. Als professor het nu maar voor een niet al te duur prijsje aan alle veehouders af staat. Wij gunnen hem graag voor zijn vinding, als ze effect heeft, een heele groote beloo ning. Dat heeft Z. Hooggel. dik verdiend. Doch 't gebeurt ook wel, dat de uitvin ders er niet de meeste voordeelen van trek ken, doch wel handige exploitanten van zoo'n vinding. Nu in ons land weer enkele gevallen zich voordoen, moeten we opletten. Volgens den minister, die over deze aan Maar daar zijn sommigen niet op gebrand Nu als het gaat zooals in de tuinbouw wel ging dat de geheele opbrengst eenvou dig opgeschoffeld wordt, omdat het snijloon ër niet uitkomt, dan wordt men wel wal bang voor groote oogsten. Jan Publiek begrijpt dat niet, moet nog al yeel betalen, zooals we wel eens meer be nedeneerden. Nu werd me laatst verteld, dat TUSSCHEN DEN KWEEKER EN DEN ETER VIJF PERSO NEN STAAN, !dic er allen wat aan verdienen moeten. Ja, daar heb je het al. Er blijft te veel tiangen tusschen producent en consument. Dat heb ik al zoo vaak beweerd. Nu is het met de groenten iets minder 'dan met dc aardappels. Toclï zijn het nog vaak yier die nog wal Jyerdienen moeten. De teler, de .veiling, de commissionair, do kleinhandel. Bij den aardappelhandel zijn het er meea *al viif- De'boer, de opkooper voor den groothan del, de commissionairs, de groothandelaar en do kleinhandelaar. Niet altijd is het zoo. Ook de groothande laar koopt wel eens rechtstreeks van de a hoer doch heel veel gevallen zijn er genoemde vijf personen tusschen zitten Dat is wel wat veeL Vandaar de groote verschillen tusschon jDarkt- en particuliere prijs. Dat is de oorzaak, dat moeder de vrouw haar humeur wel eens bedorven is en de kleinhandelaar daar het lijdend voorwerp yan is. Onschuldig. Uien, die op 't oogenblik gebruikt worden om slooten te dempen, kosten nog een cent of G a 7 naar ik tmeen, in den particulieren handel. Ja, 'k had het zoo pas over onkruidbe- strijding en nu ik over uien praat denk ik meteen aan de proeven te Obdam genomer om ONKRUID IN UIEN MET STOF FIJN KAïNIET TE DOODEN Men moet dat doen als dc uien 4 a 5 blaadjes hebben, cn vóór dat de zon schijnt Nu, om eens extra vroeg op te staan, daar Is een boer niet zoo bang voor. Zoo werden te Obdam naar ik las een Zestal velden behandeld. Alleen bij die zes waren cr twee, die zich verslapen hadden cn daar dc andere vier het voor vijf uur uitstrooiden deden deze het na vijven. Deze tweo hadden dan ook .geen goede resultaten Doch do anderen wel. Alles was de vol gende dug dood en er behoefde zoo goed uls niet meer gewied te worden. Die uien vebbouwt, weet, hoe duur het wieden van dit gewas komt. Een der proefnemers ging een6 de voor deelen na. Hij had 5 are bestrooid, die had daarna nog een halve dag wieden noodig Doch 5 arc die cr naast lagen cn onbestrooid bleven, had 3 dagen wieden noodig. Dat was 10 gulden arbeidskosten meer. Per H.A. wordt dat 200 gld meer. Het be strooide perceel kostte aan kaïniet cn slrooikoslen 60 gld. meer, n.l. 1200 Kg. per II.A. Een verschil per H.A. dus van 110 gld Dot is al heel mooi, vindt ge niet. 't Is op 't oogenblik andere goed onkruid weer. Let er op. Want dat moet nooit gaan heorschen. Zooals we ook niet hopen dat het mond en klauwzeer weer gaat heorschen. Maar er is nu een SERUM TEGEN MOND- EN KLAUW ZEER ontdekt. Tenminste dat wordt beweerd. Dat is echter nog niet altijd waar. ZENDT UW AARDBEI LN per BC'L'M NAAR HET BUITENLAND gelegenheden de landbouwefganisatie heeft te hulp geroepen, schijnt hët hier en daar uitbreken van deze veeziekte te wijten te zijn aan SMETSTOFVERSPREIDING DO( DE VEEMARKTEN tengevolge van aanvoer van besmet vee. De gevolgtrekking, dat veehouders en vee handelaren in dezen nalatig zijn geweest, ligt voor de hand. Zelfs is in een bepaald geval bij te late aangifte besmet vee voor uitvoer aangehou den en, bij ontbreken van uiterlijke kentee- kenen der ziekte, inderdaad uitgevoerd met het gevolg, dat bij aankomst in het land van bestemming mond- ep klauwzeer werd vastgesteld. Welke ernstige gevolgen derge lijke feiten voor onzen veeuitvoer kunnen hebben, behoeft niet nader te worden a - getoond. Algemeene volledige medewerking tot strijding van de ziekte is thans van hoogste belang. Dit rondschrijven van den Minister heeft me verblijd. Niet alleen om de zaak zelf. Ofk omdat eens blijkt, dat we een Minis ter van Binnenlandsche Zaken hebben, die zich gelukkig herinnert, dat hij ook hoofd over Landbouw. Sr is anders niet veel leiding bij Land bouw nu er GF.EN DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE LANDBOUW is. Dat wreekt zich. We hebben hier en el ders meermalen al op deze wantoestand ge wezen. land- en tuinbouw in een toestand van lijden verkeeren, mag geen leider ont breken. En bezuiniging mag hier geen reden zijn. Dc bekwaamste specialiteit moet geraad pleegd. Die moet de leiding hebben. De tegenwoordige arts, die het zoo sant naa9t een ander baantje er bij opknapt, deugt niet voor deze zware taak. We moeten geen man hebben, die als bij zaakje ook nog voor Landbouw zorgt. We hebben een volle, volledige bevoegde kracht noodig. Maar ook de patient in kwestie de boer ep tuinder moet mede helpen. Lijdelijk aanzien, en afwachten dat er wat gebeurt is niet goed. De handen moeten uit de mouwen. Alles moet aangepakt om verbetering te verkrij gen. Er is in 'eigen bedrijf nog zooveel, dat voordeeliger kan. En dan wordt of liever werd veel eigen schade verwekt door onzinnig optreden bij pachten en koopen. Er komt .verandering. DE PACHTEN GAAN OMLAAG. Gelukkig. 'k Las het raadsverslag van Harderwijk. Die gemeente heeft een groote weide. Die met den trein do Vcluwe over gaan, dicht bij genoemde plaats altijd even over deze weide naar dc Zuiderzee En in de zomer ook wel even naar het vele vee, dat daar op dio gemeenteweide graast Nu is deze weide weer onderhands ver huurd. Doch volgens het raadsverslag waren zoo weinig koeien aangeboden, dat de voor- "'1 H.A. voorloopig voor hooiland be stemd zal worden. Goed zoo, zorg maar voor den winter door voor hooi te zorgen! Krachtvoer wordt cn moet veel te Krachtvoer wordt cr maar veel te veel ge voerd. 't Schijnt, dat men meent dat hooi niet eens zoo heel noodig meer is. Die vergist zich. De natuur laat zich leiden, doch geheel misleiden niet. Zo wreekt zich op degenen dit dit pogen. Men moet trachten meer natuurvocder, hooi en kuilvoeder, voor den winter te ver zamelen. Dat spaart het dure krachtvoeder. We moeten zoo voordeelig mogelijk han delen en zoo goed mogelijk. Dat geldt ook voor di-n tuinbouw. Door zoo goed mogelijke producten, die zoo goed mogelijk gesorteerd zijn, moeten we een betere prijs voor onze produkten zien te maken. Dat heeft men te Venray ingezien, waar coöperatief een GROOTE CUTLER-FRUITSORTEER- MACIIINE WERD AANGESCHAFT. We lezen hierover het volgende: De groote Cutler-s-orteermach-ine werd be diend door personeel der veilingvereeni- ging Venlo, om zooveel mogelijk uniforme sorleering te krijgen. Elke afdeeling kreeg om beurt gelegenheid daar te doen sortee- ren voor ieder lid zijn aangevoerd fruit, dat vervolgens tot groote hoopen kon worden samengesteld. Daardoor wordt het tevens mogelijk, dat koopers 'flinke kwantums in eens kunnen koopen van dezelfde kwaliteit en boven dien geeft het voor het veilingbestuur een roo-te besparing van 'tijd en werk, omdat dan het aanta-l te veilen nummers belang rijk wordt ingekrompen. Het zoo ver te brengen, dat elke fruitteler zijn eigen boom sorteert gaat toch niet en zeker niet den eisoh. Ook op dit terrein zal het Coöperatief werken nog veel verbetering bunnen aanbrengen. De Rijkstuinbouwconsulent voor Limburg haalt een sprekend voorbeeld aan ter de monstratie van het nut. In Venray werden Coöperatief gesorteerd ruim 400.000 Kg. en in gecombineerde partijen verkocht; hoofd zakelijk sterappels, goudreinetten en belle fleurs. De middenprijs van de sterappels bedroeg gemiddeld f 11.36. In Zuid-Linïburg daarentegen bedroeg de middenprijs van niet Coöperatief gesorteerd fruit f 10.11 ter wijl de kwaliteit van het fruit daar over 't algemeen beter is. We zien door Coöperatief sorteeren een prijs maken die 12% hoogei i, ongetwijfeld een zeer bevredigend resul taat. Zoo kunnen wij ook concurreeren met het buitenlandsch fruit dat in onze winkels erkocht wordt. Lang zoo lekker is het niet, doch het ziet er heel lekker uit. En dat doet ïrkoopen. Wanneer wij zorgen dat ons fruit er ook goed uit ziet, door toepassing van verschil lende ziekte- en insectenbestrijdingsmidde- door goede sorteering dan kan ons fruit het wel winnen van het buitenland- 6che. Maar onze koeien kunnen het nog niet winnen geloof ik van de Duitsohe. Dat is wel wat vreemd. Want we meenen altijd dat er geen beter vee ter wereld is dan het Hol- landsohe. Europa begint, wat fruitteelt aangaat, met Amerika te concurreeren In Nederland komt verbetering Het departement van landbouw in Was hington deelt de resultaten mee van een onderzoek, onlamgs <fx>r Fred. Mote, Ameri- kaansch deskundige, in Europa gestation- neerd, naar de fruitteelt in Europa. Het on derzoek omvatte Nederland, Duitsohland Zwitserland en Italië. Mote constateerde, dat allerwege de appelteelt zich uitbreidt it in de toekomst met een verscherpte mededinging rekening is te ihouden. In de streek om het meer van Konstanz zijn in de laatste vijf jaar door enting een derde ran de boomen door hetere variëteiten ver- rangen. „Nederland heeft een te waardee- ren aantal jonge biaomen geplant dn deze periode en betere cultuurmethoden aan vaard". zegt het rapport. In Italië en Zwit serland is het bespuiten algemeen gewor den. In Zuid-China worden bijna uitsluitend Amerikaansche appels gebruikt Voor Kamer en Tuin Mis hoor. Duitschland heeft een heele rij record koeien. De laatste breekt natuurlijk 6teeds weer het record van de vorige. Nu is een Oost-Pruisische koe „BROSCHE", DE RECORDKOE. Dit ruim zesjarig beestje gaf in 365 dagen maar eventjes 11030 Kg. melk met een vet gehalte van 5.51%. Man, daar val je van om! Dat wordt in een jaar 608 Kg. botervet Strak6 krijg je het nog erger. Waar dat op uitloopt? 'k Weet het niet. Misschien komt er straks een koe, die enkèl boter geeft. Maar hoe het ook zij: ,.Bro6che" is op de Keulsche tentoonstelling te zier Als ik haar vinden kan bij de koeien die er komen, moet ik haar toch even zien. Haar portret zag ik. 't Is een pracht- dier zoo 't lijkt. Misschien praat ik er nog wel eens over. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Wie schrijft, die blijft. —De belastingambtenaar wil zwart op wit hebben. Voor eigen leering is het nuttig Lastig is het niet. Voor wie de daihlia'6 nog ni-et in den vollen grond heeft wordt het nu wel tijd. Daar deze plant vooral veel last heeft van slakken zouden wij onzen lezers vooral op het hart -willen drukken op deze lastige tuinbewoners te letten en ze zooveel moge lijk te vernietigen. Morgens heel vroeg kan men ze vangen. Doch heel vroeg er bij zijn. Zood-ra de zon komt gaan ze naar hun sohuilhoeken. Voor al de graswallen lang6 de slooten is hun verblijfplaats. Ook helpt het strooien met Kaïniet. Let er wel op dat groote knollen te plaat- en verkeerd i-s.'Men zal dan te veel soheu- en en te weinig bloemen krijgen. Ga ze oor het ter plaatse uitplanten snijden, zoo dat elk stuk knol een of twee oogen heeft. Later bij het opkomen moet men iederè plant niet meer dan 3 scheuten laten. De vakste nemen we weg. Meermalen plant men te dicht opéén. Hooge soorten moeten wel 70 c.M. tot 1 M. afstand hebben, terwijl de kleinere soorten de Mignons b.v. 40 h 50 c.M. uitéén moeten staan. Zware bemesting is meestal uit den boaze, hoewel wij verleden jaar met een beetje Nitrophoska te geven, schitterende resultaten bereikten zoowel wat groei en bloei, als wat kleur aanging. Een goede zonnige, liefst windvrije plaats wordt door de dahlia zeer op prijs gesteld. En later de bloemknoppen, die naast de hoofdbloem verschijnen wat uitknijpen is zeer aan te bevelen. In verhand met vorenstaande deelen wij nog even een resumé mede, van wat Dr. Koeman de vorige week in het Land-bouw hal f uurtje van het Kon. Ned. Landb. co mité heeft gezegd over: „Het opkweeken en veraorgen vain Dahlia's". Dahlia's behooren tegenwoordig wel tot de meest gekweekte planten, zoowel voor de liefhebbers als voor den vakman. Ze heb ben dam ook zeer gunstige eigenschappen, waardoor ze zoo algemeen gewaardeerd worden. Vooreerst zijtn het gemakkelijk te kwee ken planten die het, met een weinig ver zorging op elke grondsoort doen als ze maar behoorlijk lioht en ruimte la-ij gen. Dan heeft men tegenwoordig een zeer uit- gebreid sortiment, waaronder vele, die uit stekend geschikt als perkplant zijn, ande ren weer passend als alleenstaande plant if i-n kleine groepjes in een border, terwijl vele soorten zich bij uitstek leenen voor het kweeken van onovertroffen snijbloemen Vanaf Juli tot October, soms zelfs nog lan ger, kam de Dahlia steeds maar weer nieuwe bloemen voortbrengen, bij goed weer in snel tempo. En tenslotte zijn de planten betrekkelijk goedkoop en met een weinig zorg goed te overwinteren en zelfs te ver menigvuldigen. Van het zeer groote sortiment volgen hier enkele van de meest gevraagde soorten. De enkeibloemige laagblijvende Mignon- groep heeft goede vertegenwoordigers in de Onschuld, wit: Lady Aileen, rose; Betsy steenrood; Goudhcait. oranjerood; Morgen licht, geel. Deze groep is bijzonder geschikt voor perkbeplanting. In de groep van do ouderwetsche pompondahlia's zijn een paai* van de beste nieuwe soorten de Jhx. van Citters, oranje met rood; Mevrouw Boreel, donkerrood: Chamoiröschen zalmkleur. De voor snii bloementeelt bekende groep va» de decoratieve dahlia's heeft talrijke ver tegenwoordigers. Een kleine keuze daaruit m de Menny Carleé, wit; Aalsmeer Remenbrancè, lila; Johan Mensing, rood; Mac Donald, oranje; Verkweekte tuin- cactus-vormen, ook voor snijhloemramid, en Goldina, appelbloesem. de fijne cactus-dahlia's noemen wij de Acme, oranje, en Correct, rooi De veeJ gekweekte tuin-cactus vormen, ook voor snij bloem zeer gewaardeerd, vinden goede soor- de dr. Hellmuth Spath, lila; Andreas Hjofer, zalmkleurig; Goldene Sonne, goud brons; Neptun, wit. Een kleine groep is nog die van de Rossette-dahlia's, waarvan wij noemen de Garden Love, karmijnrose en jweeltje, liohtrose. De geheele Meimaand is nog geschikt om Dahlia's te planten; men kan zoowel van stekplanten als overjarige knollen bij een eenigszins goede behandeling nog een schat an bloemen krijgen. t Is al weer 1 Mei geweest, Dat is de tijd waarop het aangiftebiljet van de Inkomstenbelasting weer bezorgd wordt. Dat aangiftebiljet baart ons h§el wat zorg i moeite vaak. En 't k06t ons een hoop tijd. Tijd die tegenwoordig een vrij hooge markt noteering heeft. Was alles maar zoo duur! Voor hen, die een boekhouding hebben, is het eohter veel gemakkelijker de vragen te beantwoorden dan voor anderen. Trouwens dat boekhouden geeft meer ge mak dan alleen als het aangiftebiljet in gevuld moet worden. Het spreekwoord zegt: wie schrijft, die blijft Dat heeft nu wel een iets andere betee- kenis, doch geldt toch vooral ook bij het boekhouden. Wanneer wij geregeld al onze uitgaven en inkomsten gaan opschrijven en dat zoo doen we een gemakkelijk overzicht hebben al onze uitgaven en inkomsten en ze in het juiste verband kunnen brengen, dan zal ook eerder een te verhelpen fout ont dekt kunen worden en verholpen. Zegt nu niet, ik maak geen fouten. Dit te zeggen is al een fout Een groote ook. Geen mensch vertrouwen. Maar zich zelf ook niet. Dat is het parool van den tegenwoordigen tijd. Wie schrijft, die blijft Die ziet tenminste waar het hem hapert, als er iets spaak loopt Die ziet ook, wat anderen vermoeden als ts goed loopt. Men kan daar rekening mee houden. Bovendien, men let meer op de financi- eele aangelegenheden, als men alle dagen in een kladboek noteert wat men uitgeeft en ontvangt, en dit alle weken. Zaterdagavonds v. in de bestemde boeken bijboekt. Men leert dan veel zuiverder opletten. Van boekhouden gaat een opvoedende kracht uit, wat het bedrijf aangaat. Het scherpt ons inzicht, versterkt onze opmerkzaamheid, prikkelt ons tot het stre ven naar steeds beter werken in ons bedrijf. Maar daar komt bij dat het een madhtig wapen is in onze hand tegen een al te be- geerige belasting-inspecteur, die maar aan- Dat is ook -ni-et te verwonderen. Maar als de boer en tuinder niet bewij zen kan, dat hij niet zooveel zuiiver inko men heeft als volgens het belastingbiljet is geschat, ja, dan is hij er gloeiend bij. Dan zit er niets anders op dan betalen. Alle reclameeren geeft dan geen zier. Daarom is het zoo goed, dat men in onze bedrijven ook boekhoudt. Dat geeft groot voordeel. Want ambtshalve wordt men bijna steeds te hoog aangeslagen. En alleen door „zwart op wit" te kunnen aantoonen, dat men te hoog is aangeslagen, kan men met vrucht reclameeren. Men moet echter met een goed ingerichte boekhouding komen. Dat behoeft nog geen ingewikkelde te zijn. Maar men moet er niet „met de muts naar gooien" bij het boeken der posten. Dat is gauw te merken. Houdt boek, doch doe het goed. Doe het liever niet dan half. Dat is maar tijd verknoeien voor niets en dat is geen gemotiveerd gebruik van den tijd. De boekhouding moet zoo zijn, dat ze dient tot eigen leering. Men moet zien waar het geld blijft waar het vandaan komt. Men lean met huren of koopen van een andere boerderij een goed inzicht krijgen wat zoo'n boerderij kan opbrengen. Men kan nagaan of er ook teveel geld aan de huishouding weggaat en zoo dit het geval is, bezuinigen. Men weet juist te zeggen, waar de meeste winst en waar de meeste stroppen vandaan komen, d.w.z. uit welk onderdeel van het bedrijf. Daarmede kan men rekening hou den. Men kan leeren of het bedrijf ook anders ingericht moet worden, omdat er iets ha pert De boekhouding is nuttig en leerzaam. Lastig is hét niet. Als men het zich zelf niet te lastig maakt tenminste. Een eenvoudige weg is zich aan te slui ten bij een boekhoudbureau. Dat kost iets, doch men heeft de zaak tiptop in orde. En geheimhouding is gewaarborgd. Men behoeft niet bang te zijn, dat op dat volgens het Centraal Bureau van vel lingen de totale waarde van onze verschc- groente-export in het eerste kwartaal 1930 bedroeg 7.271.000 gulden tegenover 10.741.000 gulden in het eerste kwartaal 1929. dat dit een achteruitgang is van 33 pet. of een derde, terwijl door het mooie weer do uitvoer belangrijk grooter was wat hoe veelheid aangaat dan verleden jaar. dat in 1928 de exportwaarde zelfs 12.8( gld. bedroeg, met nog minder hoeveelheid uitvoer als in 1929, dat het aantal geiten dat tot 1921 steeds stij gende was (van 1910 tot 1921) o.a. met 20 pet. sedert dat jaar steeds dalende is dat vermoedelijk in dien zomer van 1932 het eerste vee de weide van de droog wordende Wieringermeerpolder in eai gaan, dat er in deze Wieringermeerpolder onge veer 20.000 K.M. greppels gegraven moe ten worden, waarvoor als machines 'tniet kunnen, ongeveer 3000 arbeiders noodig zullen zijn. dat het de bedoeling is in de Wieringermeer polder een groot aantal arbeiderswonin gen te stichten met V2 tot 1 H.A. land. den aan mankeert moet gezocht worden tot men de fout gevonden heeft. Sommigen ne men 2 gld. alé grens. Doch mi. moet alles zoo nauwkeurig mogelijk zijn. Veel tijd vraagt een en ander niet. Is men eenmaal goed op gang, dan wil men nooit meer zonder. De tijd eischt het trouwens ook. ui liiiii.'-Brfiiiiiiiiifgiiniii MAASSLUIS TELEFOON 156 VATEN KISTEN KRATTEN VRAAGT OFFERTE Eet adres ™°rd.eJ"" bestrijdings middelen, voor bespuiting, rook en gas is HD. FLACE MAASSLUIS. schien nog opzien, want ik betwijfel, of de malaisetoestand waarin de land- en tuin bouw verkeert wel bij allen bekend is. Zij vinden 14 of 13 cent voor de melk en 10 cent voor een kropje 6la wel goed betaald cn weten niet dat dit niet de prijzen zijn die de boer of tuinder maakt Was het maar zoo. En dat er ook nog uitgaven zijn, zeer beduidende ook, daaraan wordt soms niet gedacht. De malste redeneeringen kan men hooren als een particulier over onze bedrij ven gaat reileneeren. En een belastinginspecteur is meestal geen deskundige op agrarisch gebied. Hij mag dan thuis een bed met sla- boontjee, keurig netjes onderhouden, heb ben en langs de kanten heel keurig sla- kroppen hebben staan, hij mag er wel eens bij gestaan hebben dat een boer een koe molk, of zelf pluimveehouder zijn, door een stuk of drie vier kippen te houden, dat maakt hem nog geen deskundige op land en tuinbouwgebied, 'k Zou haast zeggen, dat maakt liern nog gevaarlijker. Zoo'n belastinginspecteur slaat aan vol gens zijn opvatting of ook wel volgens vas te normen. Mij i9 wel eens verteld, of het waar is, weet ik niet, dat zo iedero koe berekenen als 200 gulden winst en ieder varken voor 50 gulden. Nog eons, of het waar is, weet ik niet. doch dat ze bepaalde normen hebben waar naar ze rekenen, lijkt wel waar te zijn. Maar heel goed is het ook zelf te doen. Er zijn verschillende systemen van boek houding voor onze bedrijven ontworpen. We zullen ons wachten een bepaalde boekhouding aan te bevelen. Men heeft ze met heele mooie, vaaik ook dure boeken. Ook wel met eenvoudige, goedkoope boe ken. Eenvoudig en goedkoop past ons; wat niet wil zeggen, dat de goedkoopste de bes te zijn. Een zakboek om de dagelijksdhe ontvang sten en uitgaven te noteeren is een vor- eischte natuurlijk. Dan een kasboek voor ontvangsten en uitgaven. Wanneer men dit verdeelt in verschil lende kolommen, en iedere kolom beste-rat voor een onderdeel van ons bedrijf, dan krijgen we heel gemakkelijk een overzicht over die onderdeelen. Dit kan heel gemakkelijk in een gewoon schrift. Een beetje netjes inrichten met dwars- lijnen natuurlijk. Doch kolommen kasboeken zijn ook niet zoo heel duur. Als men nog een inventaris aanlegt, waarin alle bezittingen en schulden bij het beginnen van het boekjaar genoteerd wor den, heeft men al een aardige boekhouding Maak het niet te ingewikkeld. En zorz elke week. dat de kas met het j kasboek klopt. Als daar meer 'dan één gul-1 BLOEMENWEELDE. l 0.35. Snijbloer ■atls plantwijzor e lamplonplant leder >rdeellger. Recht Kweekerij „SCHIEBROEK", Overschle Centrale Verwarming Luchtinrichtinoen enz. Specraa: adres tooi Tuinders en Bloemisten Aanbevelend, toezicht op werkzaamheden door geheel Zuid- Holland en Zeeland, door betrouwbaar Arohitect. Salaris bij nadere overeenkomst Brieven onder letter R. E., Boekhandel BODDEUS te Monster. PRIMA KJPPENGRITjvan eigen visscher ij uit voorraad leverbaar, f 3.— p. 100 K.G franco door het geheele land. Vraagt prijs per 500 of 1000 K.G. A. PRONK, Houtweg 26, Loosduinen IJzeren Serres en Warenhuizen Vraagt onze prijzen, U bestelt dan zeker. GEBR. v. d. BURGH DELFT en DELFTGAUW - Telefoon 1021 J. SCHOUTEN Lz KWEEKERIJ „GROENLUST" GOUDA Specialiteit in: ROTSPLANTEN en VASTE PLANTEN, STRUIK- ROZEN en alle andere BOOM- KWEEKERIJ-ARTIKELEN Standplaats Markt Goudschesingel Rotterdam eiken DINSDAG en ZATERDAG A. J. ZEGVELD, Rijswijk (Z.-H.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12