llirnwr (ieuraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. 3 O .0 bi S ia Tl Per kwartaal S.25 (Beschlkkingskosten 10.15) )er week 1 0*25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dagelij ksche zending t.7»*— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Jondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3442 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 5893a DINSDAG 13 MEI 1930 A o v O it l 11 S: Van 1 tot 5 regels fl.17^ Elke regel meer 0.22Vj Inget ^tedederlinger. van 1—5 regels*2.30 Elke regel meer .0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen IT. P. J. TROELSTRA t Plotseling is hij nog van ons weggeno men. Ja, van ons; want ondanks de klove der overtuiging tusschen hem en ons, was en bleef Mr. Troelstra een nationale, Ne- derlandsche figuur; één der grootste zonen van ons volk. Wellicht had hij meer natio naal gevoel dan menigeen, die zijn politiek als anti-Nederlandsch veroordeelde, doch in zijn hart de opinie aanhangt: waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland. Want hoe scherp en sterk afwerend en afwijzend we ook staan tegenover de le vensovertuiging en -actie van dezen grooten doode: deze eer zal het thans levend ge slacht noch de .geschiedenis hem ooit ont houden, dat hij niet eigen voordeel,roem en genot zocht, maar het levensgeluk van anderen, van de massa des volks. Trouwens, ligt hierin ook niet de verkla- ring, dat hij, en slechts langs dezen weg, een nationale heldenfiguur kon worden, wiens geweldige beteelcenis thans nog slechts benaderd en begroot kan worden, doch waarvan de geschiedenis pas de eind- rekening kan opmaken? Het is altijd zoo geweest, en het zal im mer zoo blijven: wie leider wil worden, moet eerst strijder, maar ook lijder zijn. En, misschien wel als lijder sterven. O, de hulde van vriend en tegenstander, de hartelijke toegenegenheid der volgelin- gen, hem zoo rijkelijk op zijn somberen le- vonsavQiid getoond; ze waren als milde zonnestralen na een stormachtigen dag; maar desalniettemin was er zoo heel veel tragiek over het levenseinde van dezen grooten strijder. Een versombering ook, welke niet los stond van de bruisende activiteit in dagen van woeling en opstandigheid betoond. Revolutionair sentiment zat .Troelstra in het bloed;' opstandigheid was levensdrang; en ware deze niet gelouterd door lijden en geadeld door medelijden; we zouden er slechts met afgrijzen over kunnen spreken. Want zwaar heeft Troelstra zich aan ons volksleven bezondigd in revolutionaire pre diking en (niet-geslaagd) geweld; maar het oordeel over hem, gelijk over ons, ligt in Gods hand; ons voegt de erkenning, dat hier een onbaatzuchtig strijder heenging, die niet het zijne, maar dat van anderen zocht Dadrom, omdat hij een ideaal nastreefde; omdat hij een roeping kende en opvolgde; omdat hij volksbevrijder en bouwer aan een betere maatschappij wilde zijn; dddrom behoort Troelstra tot de groote mannen van dezen én van alle tijden; tot de heidén, die naar Gods raad de geschiedenis schrijven; tot de nationale en internationale figu ren, dde een spoor trekken in de historie. Zóó willen wij Tróelstra zien, nu we welhaast bij zijn graf staan: als de man, die'zich gaf; als de lijder, die zijn kracht verteerde om iets te zijnvoor anderen; als de machtige, die nochtans den heer- schersscepter af kon wijzen, omdat hij zijn ideaal boven persoonlijk begeeren en niet- te-veroordeelen eerzucht stelde. Het beginsel van ongeloof en revolutie, dat Troelstra ten grondslag legde aan zijn actie en propaganda, moet ons immer weer tot sterken weerstand prikkelen; de fouten, welke hij maakte, zullen wij niet verbloe men; maar dat hij gewillig armoede en ont bering leed; dat hij maatschappelijke posi tie en wenkende politieke macht welbe wust prijs gaf om wat arm en weggezonken was, te leaden naar zonnige hoogten, van meer welvaart en geluk; daarin en daar voor zullen wij den mensch Troelstra eere en hulde brengen. Ook wij erkennen gaarne, dat hij veler oogen geopend heeft voor de verkommering waarin de arbeidende stand bij zijn optre den leefde en kwijnde; op de sociale wet geving in ons land was zijn invloed vaD veel beteekenis; de verheffing van het pro letariaat is mede vrucht van zijn rusteloo- zen arbeid. In de roode vlag der S. D. A. P. zit thans een somber zwarte baan. En wij verstaan het. Want in 't bizonder voor deze partij geldt, wat David zong bij Saul's dood: „Weent over hem, die u kleedde met schar laken, met weelde: die u sieraad van goud deed dragen over uw kleeding". Wel niet als een banneling, maar toch in de afzondering van de ziekenkamer, toch als een lijder, in veel opzichten teleurge steld, heeft Troelstra in zijn laatste levens jaren slechts als belangstellend toeschou wer den gang van zaken kunnen volgen, zonder rechtstreeks invloed te kunnen oefe nen. Daarvóór was miskenning van kortzich tige en halve vrienden of bedekte vijanden vaak zijn deel. Zóó willen wij hem zien. Over zijn wer ken zal God oordeelen en de geschiedenis zal het openbaren; maar wij, staande als mensch tegenover mensch, zullen hem eeren als een grooten Nederlander, die het goede zocht voor zijn volk in 'n heroïsche levens- Svorsteling. OFFICIEELE BERICHTEN LANDMACHT. Bij K. B. is den officier van geizondheid 2e kl. N. J. Teljer op verzoek eervol ontslag verleend en is hij benoemd tot reserve officier van gezondheid 2e klasse. ZEEMACHT. Bij K. B. is aan den officier van admini stratie 2e kl. B. Krijger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend en is hij benoemd tot officier van administratie 2e kl. bij de Kon. marine-reserve. MIJNRAAD. Bij K. B. is voor den tijd van 4- jaren be noemd tot lid van den Mijnraarl de heer H. P. Gelderman C.Mzn., industrieel te Oldenzaal. CENTRALE MAGAZIJNDIENST. Bij K. B. is aan den chef van den Cen- tralen Magazijndienst J. de Lange, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is toegekpnd de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedailie: in zilver aan W. J. Eras, meesterknecht te Tilburg; in brons aan P. Drop Sr., timmer mansknecht te Schipluiden; in goud aan H. Baarn, gezagvoerder der 2e kl. van een der koloniale vaartuigen in Suriname. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K. B. is aan den heer mr. J. Th, Goossens, president van het Hooggerechts hof van Ned. Indië, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; benoemd tot president van het Hooggerechtshof van Ned. Indië, de heer mr. I. J. Dermout, thans raadsheer in genoemd college. CONSULAATWEZEN. De consul-generaal der Nederlanden, de. heer L. P. J. de Decker, is met groot verlof uit Penzië in Nederland aangekomen. DE ZOMERTIJD VANGT MORGENNACHT AAN In den nacht van Woensdag 14 op Donder dag 15 Mei vangt de zomertijd aan. Men doet dus góed, morgenavond voor het ter ruste gaan, alle uurwerken in het huis een uur vooruit te zetten. EIGENDOMSOVERDRACHT WONINGWti WONINGEN HOFBERICHT. DAME DU PALAIS HONORAIRE De Koningin heeft met ingang van 1 Juni benoemd tot dame du' palais honoraire ba ronesse Van Asheck geboren baronesse Van Pallandt. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD Naar gemeld wordt, bevat het gister aan- ekondd-gde radio-reglement niet de verdee ling van den zendtijd. VEREENIGING VAN GEMEENTE ACCOUNTANTS In een Zaterdag jl. te Utrecht gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van Gemeente-Accountants heeft de voorzitter, de heer J. Meijer Azn., een lezing ge houden over het verslag der Staatscom missie inzake de regeling van het accoun tantswezen. Spr. ontwikkelde tal van bezwaren tegen de voorgestelde regeling. Een der voor naamste bezwaren noemde hij, dat aan een nieuw op te richten vereeniging publiek rechtelijke functies zullen worden toever trouwd, waarbij het toezicht der overheid geheel illusoir wordt; ook achtte hij het een ontoelaatbare bevoorrechting de leden van de oudste drie accountantsvereenigingen, zonder meer, en bloc als register-accoun tant aan te nemen. Z. i. verdiende ook het wetsontwerp der Staatscommissie 1918 verre de voorkeur bo ven dat der Staatscommissie 1928. De zeer uitvoerige lezing gaf tot een ge animeerde gedachtcnwisseling aanleiding. DE DIETSCHE BOND VAN SPEYK HERDACHT. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft gistermorgen namens den Dietschen Bond Mr. Loosjes een krans gehecht aan het graf van Van Speyk. Voor deze hulde heeft s. van Hoogenhuyze dank gebracht Enkele uren later zijn eenige honderden leden der Vlaamsch-Nationalistische Jonge Wacht van Antwerpen in motorbootjes naar Austruweel gevaren en hebben daar, op de plaats waar Van Speyk zijn schip mei vriend en vijand in de lucht deed vliegen, zijn nagedachtenis geëerd door het strooien van bloemen op de Schelde. Van Vlaamscho Hollandsche zijde werd bij deze plechtig he.id het woord gevoerd. De plechtighe' 1 eindigde met 't zingen van het Wilhelmus. NED. BOND VAN J. V. OP G. G. MOTIE. De Bondsring: „Gooiland-Oost" van den Ned. Bond van J. V. op G.G. nam een motie waarin, gezien het voorstel en de motie door de aangesloten vereeniging „Samuel" te Hilversum, ter behandeling op de a.s. Bonds vergadering ingediend en met toelichting op genomen in het „Gereformeerd Jongelings blad" van 10 Januari 1930 en gehoord de dere toelichting, door de voorstellende ver eeniging, hiervan gegeven in haar schrijven het Bondsbestuur van 25 April 1930, de ring als zijn overtuiging uitspreekt, dat voor den bond het „kerkelijk standpunt" het meest gewenscht is. I De minister van Arbeid heeft aan de ge meentebesturen o.ru. het volgende medege deeld: Herhaaldelijk is de wensch te kennen ge geven, dat met Rijks voorschot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiderswoningen in eigendom van de bewoners kunnen over gaan. De regeering heeft tegen dien eigendoms overgang in het algemeen geen bezwaar. Ter bereiking van het doel zullen echter •oorwaarden worden gesteld, die zooveel mogelijk waarborgen, dat de woning niet roonverp van minder gewenschte exploita tie -wordt De woning moet worden verkocht, indien tij nieuw gebouwd, is, tegen kostprijs en in andere gevallen tegen een door drie deskun cligen te bepalen prijs. De kooper moet tenminste 10 pet van de koopsom bij het sluiten" van den koop uit eigen middelen betalen. De woning wordt bij de overdracht hypothecair voor het re stant van de koopsom verbonden. Bovendien rust op den kooper, zoolang het voorschot niet volledig is afgelost o.a. de verplichting, dat hij de woning zelf moet bewonen, of met goedkeuring van B. en W. door familieleden. Hij mag de woning niet veranderen, af breken, vervreemden of bezwaren zonder toestemming van B. en, W. Indien do kooper zich van zijn bezit wensqht te ontdoen, is de gemeente of de organisatie bevoegd de woning tegen schat ting" ovër.te nemen.' De gemeente kan ten behoeve van de eige naars der Woning een verzekering doen slui ten ten behoeve van de verdere betaling van rente en aflossing van het voorschot in geval van overlijden van het gezinshoofd, voor, hét'overschot geheëlis afgelost De overeenkomst kan zonder rechterlijke tUSschenkomst worden ontbonden indien de eigenaar één der verplichtingen niet na komt, de woning wordt dan van rechtwege weder eigendom van-den verkooper. Deze verplichtingen gelden ook voor de opvolgende verkrijgers. Mr. P. J. TROELSTRA OVERLEDEN EEN GROOT STRIJDER HEENGEGAAN Dichter en Politicus EEN LEVEN VOL STRIJD Gisteravond te ruim half 11 is te zijnen huize'aan de Leuvenschestraat no. 30 te Scheveningen op 70-jarigen leeftijd over leden de heer mr. Pieter Jelles Troelstra. Zaterdag j.l. was de heer Troelstra ern stiger ziek. De toestand, die zich aanvanke- kleinen man. Bekend zal blijven zijn op treden in de Hogerhuis-affaire, welke zaak veel beroering in ons land heeft verwekt, omdat het openlijk werd uilgesproken dal do Hogerhuizen „onschuldig" veroordeeld waren. Om de zaak opnieuw te kunnen be handelen, beleedigde hij den officier van justitie Mr. Schimmelpenninck, waarom hij tot een maand gevangenisstraf werd oordeeld. Hij was toen reeds lid van do Tweede Kamer, waartoe hij gekozen werd in 1897, bij welke verkiezing hij voor niet minder dan drie districten, Winschoten, Leeuwarden en Tietjerksteradeel een zet".] won. Hij bleef lid tot de verkiezingen van 1901, toen hij het in Tietjerksteradeel tegen ds Talma, den lateren minister, moest ut leggen. Niet lang bleef de Tweede Kamer voor hem gesloten. Het liberale kamerlid den PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND Met betrekking tot het onderwerp subsi- dieering van het buitengewoon lager onder- wijs brengen Gedep. Staten in herinnering^ dat in de Statenzitting der laatste jaren de vraag, of de provincie het buitengewoon lager onderwijs behoort, te subsidieeren, herhaalde lijk een onderwerp van bespreking heeft uit gemaakt. Tot nog toe zijn voorstellen tot subsidiee- ring afgewezen, ook door de Staten. Nu de Regeering voorloopig niet met een definitieve regeling zal komen, hebben Gedep. Staten zich afgevraagd of er voor de provin- aanleiding kan bestaan bij wijze van tijde- lijken maatregel, namelijk zoolang niet door het Rijk volledige uitvoering aan de bepalin gen der wet is gegeven, door toekenning van subsidie de oprichting en uitbreiding van scholen voor buitengewoon lager onderwijs te bevorderen voor zooveel daarmede in de be hoefte aan dergelijk onderwijs voor Zuidhol- landsche kinderen wordt voorzien. Gedep. Staten meenen thans aan de verga dering der Provinciale-Statcn te moeten voor stellen in dien zin een beslissing te nemen Daartoe schijnt voorshands, daar nog geen subsidie-aanvragen van die strekking zijn in gekomen, met een beginsel-uitspraak te kun- worden volstaan. ïar de meening van Gep. Staten ware do bijdrage der prvincie te stellen op ten hoog ste 1/3 gedeelte der kosten van oprichting of uitbreiding, gelijk pleegt te geschieden ten aanzien van land- en tuinbouwscholen. Mitsdien stellen Gedep. Staten aan de- Sta tenvergadering voor zich in beginsel bereid te verklaren a gemeenten in de provincie Zuid-Holland an rechtspersoonlijkheid bezittende veree- nigingen of instellingen zoolang de bepa lingen der Lager Onderwijswet 1920 betreffen de het buitengewoon lager onderwijs bij alge meenen maatregel van bestuur nog niet volle dig zijn uitgevoerd bijdragen uit de provin ciale kas te verleenen, naar gelang van en in verhouding tot de behoefte aan buitengewoon lager onderwijs voor Zuid-Hollandsche kinde ren, in de kosten van stichting of vergrooting van gebouwen voor inrichtingen van buiten gewoon lager onderwijs en wel in den vorm hetzij een bedrag ineens tot een maximum 1/3 gedeelte der kosten van stichting of vergrooting, hetzij een jaarlijksche bijdrage ;n maximum van 1/3 gedeelte van het be drag aan rente en aflossing, verschuldigd voor de kosten van stichting of vergrooting, hetzij jaarlijksche bijdrage tot een maximum 1/3 gedeelte van de kosten van huur der inrichting. lijk met "ernstig deed aanzien, verminderde echter zoodanig, dat gisteren weinig hoop op herstel werd gegeven en om vijf minuten over half 11 gisteravond is de groote strijder heengegaan. Dichter en wijsgeer. Pieter Jelles Troelstra werd 20 April 1800 te Leeuwarden geboren uit het huwelijk van Jelle Troelstra en Grietje Landmeter. Al vroeg kwam zijn dichterlijke aard tot uiting. De ware dichter is ook de wijsgeer, die de levensdingen en do levensvragen met eigen oogen bekijkt en beschouwt en naar eigen inzicht ontleedt. Niet als politicus werd Pieter Jelles het eerst bekend, doch als een der bekendste voornaamste Friesche dichters. Meer dan tien jaar lang was hij vurig strijder voo Friesche taal. Deze taal nam geheel zijn denken in beslag, vertegenwoordigde voor hem de geheele wereld. Tot de politiek hem te pakken kreeg. Dat is bijna psychologisch te begrijpen. Zijn belangstelling voor alles wat Friesch was deed hem reeds als jong student deren tot het Friesche volk, waartoe hij van geslacht tot geslacht behoorde. Als student te Groningen houdt hij zich met her socialisme bezig. In 1SS5, nog voor zijn pro motie als advocaat, wordt hij lid van do socialistische volkspartij. Hij promoveert in 1S88 en in Maart 1891, schrijft advocaat Troelstra openlijk aan de Volkspartij, dat h.ij zich in dienst stelt van deze organisatie 1-Iier begint zijn strijd tegen Domela Nieu- wenhuis. Niet van den „ausgesprochen" tegenstan der heeft Troelstra, in het begin van zijn politieke loopbaan zooveel te lijden gehad maar van zi.in geestverwanten, die opge stookt door Domela Nieuwenhuis en zijn vrienden, naar zijn leven stonden. De S.D.A.P. gesticht. Toen zijn poging om den sociaal-democra- tischen bond den parlementairen weg to doen blijven bewandelen, schipbreuk had geleden, trad hij uit dien bond en met hem volgden anderen, die later in de sociaal democratische partij een belangrijke roJ zouden spelen. In 1894 werd te Zwolle de S.D.A.P. opge richt en de plaats als leider van de partij aan Mr. Troelstra nooit betwist Nog voor de oprichting was Troelstra op getreden als redacteur van de Snceker Cou rant en later ging hij naar Utrecht, waar hij de Baanbreker oprichtte, met welk blad hij zelf colporteerde. En ook hierbij had hij meer strijd te voeren tegen zijn geestver wanten dan tegen den politieken tegen stander. Geleidelijk trad hij op als plcithezorg( r verdediger van den anbeider en den Hertog was gestorven en nu koos Amster dam III hem in diens plaats. In 1900 werd het dagblad het Volk op gericht, waarvan mr. Troelstra tot hoofd redacteur werd benoemd. Ook in de oprich ting van het Volk moet men een strijd zien tegen de revolutionairen in de vakbewe ging- Van 1900 tot en met 1903 was de thans ontslapene hoofdredacteur geweest van „liet Volk", welke functie hij in 1919 weder op zich nam. Tevens bleef hij partijleider cn voorzitter van de Sociaal l-mocratiscbe Tweede Kamerfractie tot in 1925. In het najaar van dat jaar nam de heer Troelstra afscheid van het Parlement en trok zich uit het openbare leven terug. Grootsch was de huldiging, die hem kort daarop van de zijde van de sociaaldemocratische arbeiders beweging ten deel viel in den Haagschen „Dierentuin", alwaar een groot demonstra tief congres gehouden werd, bij welke gele genheid de scheidende leider een belang rijke rede hield. Evenals de groote parlementaire leiders, we noemen Dr. Kuyper, de Savornin Lob- han, Schaepman. Nolens, Goeman Borge sius, nam Mr. Troelstra een bijzondei e plaats in ons parlement. De oorlog en rijn gevolgen Bij het uitbreken van den oorlog was hij met- van Kol en Albarda, den tegenwonr digen leider der sociaal-democratische kamerfractie lid van het Ilollandsch-Scan dinavisch comité, dat te Stockholm was go vestigd en tot doel had het bevorderen van den wereldvrede en te pogen de strijdenden bij elkaar te brengen. Do wereldoorlog heeft Troelstra zwaar ge troffen. Niet leng na den wapenstilstand en na zijn verklaring in dc Tweede Kamer dat het tijd werd om naar de staatsmacht te grijpen, welke verklaring ook door tal van partijgenooten hem zeer kwalijk werd ge nomen, werden de eerste symptomen van zijn ziekte, di<* hem, tenslotte, aan het ziek bed en den stoel zoude kluisteren, gevoeld Lang heeft het geduurd voor mr. Troel stra zich uit het politieke leven terugtrok Zijn taak was hem lief geworden. Een taak, dio hem lichamelijk geheel onder mijnde. Van iederen leider wordt al te gevraagd. Zijn gedwongen rust deed hem, dio reeds tal van geschriften het licht had doen zien, opnieuw naar de pen grijpen. Hij heeft van zijn leven cn werken, van zijn sympathieën en antipathieën verteld in drie kloeke werken. In de S.D.A.P, zal zijn naam voortleven, als van den grooten stichter cn voorganger. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. P. J. Troelstra zal Vrijdag in Den Haag gesohieden. TROELSTRA t GE MOET MEER VAN MARX LEZEN. Het was nog vóór de woelige dagen, dat ik mij vermat (Iaat ons zeggen in jeugdigen overmoed) om naast Troelstra op een biljart te gaan staan en zijn betoog trachtte te weer leggen. De wijze, waarop deze redenaar van den eersten rang, mijn critiek beantwoordde, was sympathiek. De groote politicus nam den jeugdigen debater ernstig en stootte niet af; zooais anderen met heel wat minder betee kenis, vaak doen met een hautain gebaar. Vrij toevallig moest ik korten tijd daarna iets persoonlijk met hem bespreken en zat ik tegenover hem op zijn werkkamer van het eenvoudige bovenhuis, dat hij toen bewoonde Bij het afscheid nemen, kreeg ik de harte lijke en joviale vermaning mee: je hebt het er verleden week niet slecht afgebracht in liet debat (wij moeten ook zoo iets hebben als die Christelijke Jongelingsvereenigingen) maar je moet nog wat meer in Marx stu- deeren. In later tijd heb ik meermalen aan d"z» dubbele historie gedacht. En steeds leidde het mij tot tweeërlei overweging. In de eerste plaats, dat het woord van Ds. Rudolph tegen een debatteerend socialist toch zoo schoon en waar was, toen hij zei: ,ik haat met mijn gansche hart uw revolu tionair beginsel, doch als medemensch hooo ik u altijd hoog te achten cn lief te hebben.' Hartelijk in den omgang was Mr. Troelstra ook; ik heb 't dikwijls persoonlijk ondervonden. En het heeft mij in dagen van 1918 vaak weerhouden om hem zoo persoonlijk aan te vallen, als waartoe zijn optreden alle aanleiding gaf. Want ook toen besefte ik vaak: het is een vergissing, vree- selijk en onverantwoordelijk; maar toch m vergissing. En ook dacht ik in later tijd menigmaal aan de vermaning om in Marx te sfrudeeren. Hebben Troelstra's volgelingen dat ge daan? Wat weet men "in de S. D. A. P. te genwoordig van Marx? Wat wil men van hem weten? De massa, ik ben er zeker van, kent hem en zijn denkbeelden niet meer; en zij, die leiding geven, laten hem los of worden door de partij losgelaten. Vol eerbied zag men ongetwijfeld op naar Troelstra en innig bedroefd staat men straks aan zijn graf; maar men heeft zich aan zijn greep ontworsteld. Zoo vergaat het de S. D. A. P., gelijk we H zien gebeuren met elke menschelijke organisatie. Als de partij tot macht gekomen is, vragen andere problemen de aandacht, dan waarmee de stichters en eerste leiders zich berig hielden. Alleen de waarheid van Gods Woord blijft. En Gods raad zal altijd bestaan. Ook in het leven en stenen Van groote mannen die hun stempel drukken op hun tijd. De menschen werken, strijden, ovenvin- ?n envallen; doch alles is in God® hand besloten en Hij leidt de wereldhistorie naar het einddoel, door Hem bepaald. INGEZONDEN MEDEDEELING. aan de leden van de groepsbesturen Vlaan deren en Noord-Nederland of aan het alge- i secretariaat: Karei Waternoux, Essen burgstraat 11B, Rotterdam, of voor do groep Vlaanderen aan: D. 't Jollijn, groepssecreta- Stanleystraat 30, Antwerpen. NEDERLANDSCHE UNIE DIETSCHE LANDDAGEN TE AMSTERDAM Ingevolge de besluiten door de „Commis- e voor de Voorbereiding en Regeling van B. B. N. I de Dietsche Landdagen" genomen, is op 22 September 1929 gesticht de „Ncderlandsche WEG DIEREN-ELLEKOMSCHE DRAAI. Unie". t. xr Ti j i. Dez0 stelt zich ten doel: allen in Noord- De B. B. N., Bond van bedrijfsautohouders en Zuid-Nederland te vereenigen, dde erken- Nederland, heeft zich tot het gemeentebe- nen (iat de Noord-Nederlanders en de Vla- stuur van Rheden gewend met klachten over mingen tezamen een enkel volk uitmaken den toestand van het wegdek tusschen Dieren r>n die heioven do geestelijke eenheid van den Ellekomschen draai, Wel.z\jn door int volk te zullen bevorderen, asphalt en split de groote kuilen weggemaakt nit doe! wordt o.a. nagestreefd door jaar- maar het gemeentebestuur wcnscht niet over 'ijks om de henrt in Noord- en Zuid-Neder- te gaan tot een afdoende verbetering, aange- land een Dietsche ianddng in te richten tPn zien^ het verwacht, dat^deze weg binnen af- einde bet gevoel van sanmhoorigbeid iu«. volksdeel en zienbaren tijd door het Rijk zal worden c genomen. stam levendig en hecht te elk I volksdeel deelachtig te doen worden aan de cultureele waarden bij de andere volksdee- len aanwezig. Daarenboven zal getracht worden door allo middelen in haar bereik den cultureolen stand van elk volksdeel op te voeren. Om als lid te worden aangenomen moet men de doelstelling van de N. U. aanvaar den en den leeftijd van IS jaar hebben be reikt. De jaarlijksche bijdrage bedraagt voor Noord-Nederland f 0.50, voor Vlaanderen fr. 1.00. Na een periode van voorbereiding kan thans de N. U. hare werkzaamheden aan vatten. Onder meer is thans definitief vast gesteld dat de Dietsche Landdagen op Zater dag 2 en Zondag 3 Aug. 1930 te Amster dam zullen worden gehouden. Nadere hi- 7.onderhedon en definitief programma zullon t. worden hekend gemaakt. Toetredingen kunnen ingezonden worden KRANSLEGGING OP HET GRAF VAN DE RUYTER HONGAARSCHE HULDE JEGENS DEN GROOTEN VLOOTVOOGD. Het Hongaarsche mannenzangkoor „Budai Dalarda", dat het voor enkele jaren in het buitenland op excursie zijnde „Apollo" tc Boedapest ontving, heeft thans een tegenbe zoek gebracht aan Amsterdam. Maandagmorgen heeft de eerste burge meester van Boedapest, de heer Ripka, dio eere-voorzitter is van „Budai Dalarda", in gezelschap van do Hongaarsche zangers, een krans gehecht aan het graf van Michiel Adriaansz. de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. DE PACHTWETTEN. Verschenen is het rapport over de en quête, ingesteld bij de afdeolingen der Hol landsche Maatschappij van Landbouw naar de meening over de wetsontwerpen: nieuwe regeling pacht en regeling paehtcommissies Uit het rapport valt op te maken, dat do wetsontwerpen bijkans algemeen niet in het belang van den landbouw geacht worden. Een meerderheid is aanwezig die vóór af schaffing van de publieke verhuringen in en vóór een recht van opvolging voor de we duwe en kinderen van don pachter, oqfcis een meerderheid die een dwingend iwii sc-rccht wenscht tc zien ingevoerd, beperkt tot met name genoemdo buitengewone on voorziene toevallen. Een meerderheid der afdeelingen gevoelt voor deskundige pacht- rommissies, antler voorwaarde, dat die niet too worden samengesteld als 't wetsontwerp lit aantreeft. Over 't toekennen van bevoegd heden ioopen de inzichten zeer uiteen, doch er is geen meerdertie.id voor het toekennen fan bindende bevoegdheden. MOND- EN KLAUWZEER. Onder Nijkerk werd voor het eer-st weer een geval van mond- cn klauwzeer gecon stateerd. BOLLE NZIEKTE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1