Firma 0. VAN DEN BOSCH C.VAKTOORP GOil H-IViotorpomp RUPSEN-PLAGEN Gsgi I.i BEUKEL. VERVOLG PAG. 2 Waar men niet bij kan. Die je doen denken en nog eens denken, 't Hoofd schudden en nog eens 't hoofd schudden. Want men kan er niet bij. Men bidt God in hot voorjaar, zooals in Nederland gebruikelijk is, op een alleen daarvoor bestemd uur of soms een bestem de dag, om een goed gewas. En als men hot heeft verkregen, weet men er soms geen weg mee enlaat het naar de vuil nishoop brengen. Of wel, men gaat, zooals thans in Ze.uw.sch-Vlaanderen geschiedt, althans volgens de berichten in de bladen Men geeft op de veiling de verschillende inrichtingen, vrij om gratis spinazie, goede spinazie weg te halen voor de consumptie. En 't wordt geweigerd. Alleen "t Leger des Heils komt ze wel eens halen voor zijn inrichtingen. Maar ook alleen als er voldoende is voor het ge- heelo bedrijf. Is het niet genoeg, en zou er een of twee kisten hij gekocht moeten worden voor een bespottelijk laag prijsje, ook dan moet deze ihsteUing weigeren. Aan de vuilnisbelt moet dan een fooi ge geven worden om ze weg te halen. Men moet dus geld toegeven om ze kwijt te raken. 'k Kan mij indenken, levendig indenken, dat menigeen vraagt:, mag dat? Voedsel waarover Gods zegen gevraagd wordt, de vuilnisbelt brengen. Ja 't klinkt hard. Heel hard. Hun huur, him onkosten, hun arbeids loon, hun''verdienste Och praat er niet over, wat het hun kost. Maar wees voorzichtig, gij die zegt, ze zondigen die de versohe groenten naar de vuilnisbelt laten brengen. Die met uien de slooten dempen. Wat moeten ze anders? Zeg dat eens. Ze kunnen ze niet kwijt, moeten soms nog geld toegeven, om ze weg te laten halen? Zelf opotcn gaat toch ook niet Oordeel niet te lichtvaardig over dit ge drag. Het kan soms niet anders. Veroordeel niet. Beklaag! Maar de particulieren, die zulke berich ten lezen moeten zelf nog 15 20 cent per kilo voor de spinazie betalen. En dat dezen, als ze het lezen, zeggen: zonde! is te begrijpen, al moet ik dadelijk opmerken, dat dit woord veol te gauw en veel te veel over de lippen komt. I-Iet is in de maatschappij soms raar ge steld. Dan lees Je dat de sla verkocht wordt voor 50 cent de 100 krop en in de steden moet de huisvrouw 15 cent por krop geven. Dat deze huisvrouwen, die de krant ook lezen, wel eens gaan foeteren op den groen- tenhanrlelaar is te begrijpen. En toch, wij hebben het al meer medege deeld, o.a. bij de aardappelprijzen, treft de ze in den regel geen schuld. Maar er blijft teveel hangen tusschen producent en consument. En ook moet men niet vergeten, dat de ecnsationeclo lage prijzen, die in de kran ten gepubliceerd worden, uitzonderingsprij- zen zijn, die kwaad doen aan het goed hu meur der koopsters, en veelal onredelijke argwaan opwekken jegens de groentenhan- dclaar. komt zullen we moeten teleurstellen. Want we moeten tijdig vooraf kamers bespreken. En daar duizenden en nog eens dui zenden Keulen in die dagen zullen be zoeken zal het vol loopen overal. Als men met ons gaat moeten wij er voor zorgen, dat alles in orde is. Maar die niet meegaat zal er later spijt van hebben. Schrijf dus nog spoedig een brief kaart aan de afdeeling Land- en Tuin bouw, bureau van ons blad en 't komt nog in orde. Of het in orde komt met de Suikerbie ten weten we niet Wel weten we, dat er wordt dan in 1929. Dat is nog al wat Ruim 8000 H.A. Maar in 1929 was 10.000 H.A. min der land beteeld dan in 1928. Misschien kan de pas ingestelde land- bouwcommissie alvast gaan studeeren hoe de a.s. bictenoogst den verbouwer eenig voordeel kan geven. Dan heeft ze alvast wat nuttig werk. Anders zal ze niet anders dan vertraging geven. Zoo'n oommissie is n.l. zoo'n heel mooie zaak om dringende moeilijkheden op te bergen en lastige vragen van lastige Ka merleden kunnen dan zoo gemakkelijk be- De tijd, van de Nieuwe Asperges is weder aangebroken. Twee arbeidsters druk bezig aan den oogst. Die heerscht er in Nedor-Oostenrijk ook bij de boeren. Zij zijn allesbehalve gesticht over de han delingen van den Minister van Arbeid al daar en heblien hem een ultimatum gestold. Als minister Frödemaycr de gestelde eisclien niet inwilligt dan zullen de boeren zioh tegen hem keeren. En ook in ons land begint men op zulke wijze. In een def groote dagbladen van de partij waartoe onze minister van binnen!andsche zaken cn landbouw behoort, als we het wel hebben, hoeft men al dreigend de vinger op gestoken. De pas geïnstalleerde staatscommissie (de hoeveelste is dat?) moet studeeren, zegt het hlad, doch de Minister en de Kamer moeten wat doen. Er moet wat voor den boer gebeuren, gaat het blad voort, en een ministerie en een Kamer, die zonder de landbouw te hebben geholpen met zomervneantie zouden gaan. hebben die vacantie niet verdiend. Dat is kras gezegd, doch er is veel van aan. Met tentoonstellingen en veilingsgebou- Aven openen komen onze land- en tuinbouw niet vooruit. Men begrijpt mij wel. Wij vinden deze tentoonstellingen en ook do veilingsgebou wen heel nuttig. Dat do Utrechtschc bloemententoonstel ling zoo'n druk bezook had, dat er 2000 gul den zuivere winst is gemaakt, verheugt ons En wij zien het nut van tentoonstel ling en bezoeken zoo zeer in, dat wc zelfs heel wat tijd en moeite en kosten ei' voor over hebben om onze lezers to laten zien. Er kunnen nog wel onkela deelne mers bij. In groote gezelschappen gaan we liever niet. Dat is voor de deelne mers ook vervelend, en daarom (wo letten zooveel mogelijk op alles), gnan er als de groep tc groot zou wordon meerdere leiders mode. Maar we kunnen niet op laatkomers wachten. Nog 10 kunnen zich aanmelden. Meer niet. Dio als nummer elf en later binnen antwoord worden met een breed gebaar en de mededeeling, dat de Staatseommissie- Lovink de zaak in studie heeft. Men deelde ons mede, dat de Staatscom- missie-Ebels, die al bestond om de land bouwzaken te bestudeeren haar werk ge stopt heeft, althans als sub-commissie die eerst eenmaal afwachten de plannen van de nieuwe commissie. Daar ga je heen. De nieuwe commissie werkt al remmend op don arbeid der oude. Dat kan niet anders dan nadeelig werken. Wij hopen er evenwel het beste van. Zooals wij ook het beste hopen van de re sultaten van den verbouw dor- bieten. En ock hopen wij het bes'.: van ONZEN UITVOER NAAR DUITSCHLAND Deze is zéér belangrijk. In het geheel voer den wij voor een waarde van 1989 millioen gulden uit. En daarvan ging voor 450 mil lioen gulden naar Duitschland. Bijna een vierde deel. En van deze 456 millioen was 250 millioen gulden aan land- en tuinbouwproducten. Het achtste gedeelte van onzen geheelen uitvoer gaat als bodemproduot naar Duitsch land. Duitschland is dus voor onzen land- en tuinbouw een zeer belangrijk afzetgebied. Van onze boter gaat 77 pet. naar Duitsch land, van de kaas 45 pet., van do eieren 67 pet, hoenders 86 pet., aardappelen 31 pet., vleesch 86 pet., groenten 63 pet., fruit 41 >cL en bollen en heesters 20 pet Maar ook ons land is voor Duitschland 'an belang. Wij voeren per jaar in voor 2752 millioen gulden. Hiervan is voor 842 millioen gul den uit Duitschland. Dat is ruim 30 pet Dat moet men eens goed aankijken. En ook in Duitschland wel goed in 't oor knoo- l>on. Wij voeren naar Duitschland uit voor •156 millioen gulden, doch betrekken uit Duitschland voor 842 millioen gulden. Dat is 10 pCt van den geheelen Duitschen uit- 'k Zou zoo zeggen, dat we elkaar wel noodig. hebben. Niet kiften wie het meest dankbaar moet zijn. Elkaar geen hindemissen in den weg leggen. Dat zou voor beiden schadelijk zijn. Maar van schade gesproken, dat doen de boeren en tuinders zichzelf ook door IZop- of Voorjaarsziekte bij het vee Maandagavond stond in ons hoofdblad een kort bericht,'dat bij een veehouder in de Rijnstreek geloof ik, een der koeien was ge storven aan kopziekte. Deze kopziekte, ook wel voorjaarsziekte geheeten, komt niet zoo heel veelvuldig voor, doch in de laatste jaren schijnt het erger te zijn dan vroeger toen men spora disch wel eens van ziektegevallen hoorde. 't Is niet ondenkbeeldig, dat deze ziekte plotseling gedurende min of meer lange ja ren haar slachtoffers zal vragen. Zoo ging het in mijn jonge jaren ook met de kali' of melkzïekte. Hoeveel koeien zijn toen niet gestorven? De kopziekte begint met een vrij plotse linge vermindering 'van de melkgift. Wan neer dat opgemerkt wordt is het nog geen kopziekte, want ook andere oorzaken kun nen voor dit verschijnsel bestaan. Als daar bij komt een gestoorde mestloo- zing, geen eetlust en het staken van het herkauwen, dan heeft men wel zeker kopziekte bij zijn vee. Eigenaardig is het, dat door deze ziekte aangetaste dieren meestal op haar eentje gaan. Verdere ziekteverschijnselen zijn het tan denknarsen, het komen van schuim op de bek, kramp, gauw schrikken, een dronken gang. Het is zaak om dadelijk geneeskundige hulp te roepen. Want dikwijls gebeurt het dat de ziekte zeer snel verloopt cn wanneer een ernstig stadium is ingetreden, is vaak niet veel meer aan te doen. Zoo komt het dan ook, dat er nogal veel koeien aan sterven, en als we het wel hi ben vermeerdert dat aantal met den tijd. De beste melkkoeien schijnen wel het meest vatbaar te zijn. Zooveel te meer een reden om dadelijk, als zich eenig verschijnsel voordoet, dat kan doen vermoeden met de kopziekte te doen te hebben, de veearts maar te halen. De mo gelijkheid bestaat, dat het beest dan nog 't leven blijft. Maar 't volgend jaar moet ge die koe de gaten houden, want het lijkt wel of de vatbaarheid blijft Let dus goed op het vee, dat nu waar schijnlijk pas van de stal in de weide is ge komen. Dat is juist de gevaarlijke tijd. Wanneer de melkgift dus in eens valt, houdt die koe dan in 't oog en begint ge van bovengenoemde verschijnselen op merken, zet dan de koe dadelijk op stal haal de veearts. Bij tijdig ingrijpen kan nog veel gered worden. Kopziekte komt ook voor bij droogstaand 'k Heb, als ik wel heb gezien, deze fout meer bij de boeren dan bij de tuinders op gemerkt. Er zijn wel boerderijen waar alles tip top in orde is. Heel veel zelfs. Maar er zijn ook waar hier en daar wat slingert van het gereedschap. En schoongemaakt i er vaak heel weinig bij deze lui. Niet kwaad kijken (tenzij ge voor de spie gel gaat staan). Ik praat maar zoo wat bij mijn neus langs. 'k Heb het heel niet over jullie, 'k Heb het over dien ander, ge weet wel wie. 'k Kwam verleden voorjaar om dezen tijd, iets later misschien, op een perceel hooi land en vond daar achterin twee hooihar- ken cn een vork liggen. Die waren daar van den vorigen hooioogst blijven liggen. Dat is geen manier. En wat binnen is, is dat goed verzorgd? Is do kunstmeststrooier schoongemaakt? Zorg daarvoor, want als ge zo niet vol doende schoonmaakt lijden ze veel te veel. Moet ge veel moer afschrijven dan noodig is. En dit drukt Uw boekhouding, uw be drijfswinst, die toch al om het nulpunt schommelt Schoonmaken, invetten en desnoods kal ken. Houdt de spullen in orde. Dat is voordee- 1ig. Zooals, wij hebben het al zoo vaak ge zegd, en zeggen het nog eens, ook zeer voor- deelig ia voor don aanstaanden winter. Dat kan door een zware stikstofbemesting We hebben voor twee weken al gewezen op het feit dat grasland zoo dankbaar is voor zwavelzure ammoniak. Maar voor zéér kalkarme gronden is het misschien beter iets anders te geven. Nu daarvoor moet kalkammon sal poter heel goed zijn. De betrekkelijk nieuwe meststof, waar van de groene kleur dadelijk opvalt, bevat 45 pet. kalk wat voor kalkarme gronden nog al van beteekenis is. 't Gehalte is ongeveer gelijk als Zwavel zure ammoniak. 'k Las daarvan een proef die genomen is te Soest, waar 584 K.G. van deze meststof per H.A. gegeven werd. Het onbemeste bracht op 6125 K.G. hooi en het bemeste 8750 K.G. of 2325 K.G. meer. Als men nu 't hooi op 60 gulden de 1000 K.G. rekent, dan is de meeropbrengst 139,50. De kosten bedragen ongeveer 72 gulden, zcodat er een nettowinst is ge maakt van 67.50. En dan heeft men nog niet gerekend het voordeel, dat men heeft hooi te hebben en daarvoor dus geen dure krachtvoedermid- delen te moeten koopen. Waat al te klakkeloos is waarschijnlijk wel met die kracht voederaankoop gehandeld. En het tekort aan gras, hooi, kuilvoeder wat al te licht opgevat. 1-Iet boste voodsel is en blijft het natuur lijke voedsel, dat is gras. Ein hooi en kuil voeder voor den winter. Dat kan men krijgen door een zware be mesting, vooral met goedkoope stikstof meststoffen en door, let daar als 't u blieft ook goed op, een doelmatige bemesting. Dat is dubbel voordeel. Men krijgt veel goedkoop voedsel. Na tuurlijk voedsel, dat heilzaam werkt op de gezondheid van het dier. Men spaart het meestal dure, in elk ge val duurdere krachtvoeder voor een belang rijk deel uit, vee. Daar merkt men de eerste verschijnse len. die, 't zij nog eens gezegd, niet dade lijk kopziekte kenteekenen, aan een soort lusteloosheid, niet lekker zijn, iedere boer weet wel wat ik bedoel. Nu deze ziekte steeds veelvuldiger voor komt en vooral kort na het begin van de weidetijd, wordt door sommigen als oorzaak vermoed een onevenwichtigheid in minerale bestanddeelen. Deze zou dan kunnen ontstaan door ech te kort aan hooi de laatste jaren en hét ver vangen van dit noodzakelijke voedsel door stroo, aardappelen, krachtvoer. De overgang hiervan tot weidegras kan dan zoo'n dier geheel van streek brengen al leek het ook nog zoo gezond. In hoeverre deze veronder stelling juist is, durven wij niet zeggen Ingezonden (Buiten verantwoordelijkneid der redactie.) Een praatje over „De Platte Pijp" Ned. Octrooi 21790 Reeds lang werd door verschillende tech- nikers gezocht naar een middel om de wa terinhoud van de venvarmingsinstallaties in warenhuizen en broeikassen, uitgevoerd met de ronde pijpen, te verkleinen, daar on- omstootelijk vaststond, dat de waterinhoud veel te groot was tegenover de voor huis installaties gebruikte radiatoren. De r< pijpen hebben namelijk 5 maal zooveel wa terinhoud als de tegenwoordig gebruikte diatoren met klein waterinhoud, ke werden uitgevoerd en met succes, omdat bet oude model radiatoren teveel water be vatte. Dit oude model is dan ook inmiddels geheel verdrongen door het nieuwe model, met klein waterinhoud, omdat de voordee len hiervan ruimschoots zijn bewezen. Reeds werd door een venvarmingsinstal- lateur een middel gevonden om de water inhoud der ronde huizen te verkleinen en wel door binnen in de pijp een eind hout te stoppen, waardoor het volume water, dal de ronde pijp bevatte, belangrijk werd ver minderd. Vele tuinders hebben het voordeel hier in ingezien en de waterinhoud van huu invarmingsinstallaties op deze wijze !a ten verminderen. Dit systeem had echter nog verschillende bezwaren, daar door de stukken hout een weerstand ontstond, waar door de circulatie van het water werd be- invloed. Ook bracht het aanschaffen van het benoodigde hout en het plaatsen ervan in de buizen kosten met zich. Deze bezwaren zijn nu bij de toepassing der platte pijp geheel verdwenen. Geen weerstand door het hout en geen hoogore kosten, want de platte pijp kan tot dezelfde •rijzen worden geleverd als de ronde pijp. )e platte pijp heeft 2/3 minder waterinhoud dan de ronde pijp. Waarom zou dus niet iedere tuinder tn het komende seizoen zijn verwarmingsin stallatie met platte pijp laten uitvoeren? Deze geeft hem verschillende voordeelen, zooals het veel vlugger aanwarmen der ge- heele installatie, daar deze dan slechts 1/3 water bevat als anders met de ronde pijp. Niettemin blijft het verwarmingsoppervlak gelijk aan dat der ronde pijp. Bovendien kun men zijn installatie veel gemakkelijker op temperatuur houden en heeft er een snel lere circulatie van het water plaats. Doordat men veel minder water behoeft in te warmen en niet geforceerd behoeft te stoken, verkrijgt men een belangrijke brandstofbesparing. Reeds werden enkele installaties met plai te pijp verwarmd en dese hebben in ieder opzicht aan de gestelde verwachtingen be antwoord. Het is dan ook in 't eigen belang van den tuinder om bij het aanleggen van -erwarming in zijn warenhuizen en kassen hiermede rekening te houden en zich van ZUIVELMACHINES EN GEREEDSCHAPPEN voor groot, klein en middelbedrijf Bekw. monteurs ter beschikking Zaakkundig en reëel advies N.V. HEYMANS' TECHN. HANDELSVENN. AMSTERDAM-Z. Lomanstraat 29 Tel. 29262 Telegr. adres Heymansius r - D.W.A. FONTYNE Vertegeniv.r Intern. Harvester Export Comp. v OEER1NG Motoren Dirk v. Wassenaarstr. 17, SCHIEDAM, Tel. 68796 Motoren- en Pompenspeclaliteit. Vakkundige reparatie. N.V. NAALDWIJK FABRIEK VAN TUINBOUW- .GEREEDSCHAPPEN DHUIVÉNKASSEN VERWARMING EN WATERLEIDING. GEBRS. EGBERS' Graan- en Veevoederhandel Kantoor: Wijnhaven 48 - Rotterdam - Tel. 55588 Wij noteeren per 100 K.G. franco boot/spoor Rotterdam. l, 40 eiwit iel 28 eiwit t B.ZB 12.78 Westnorvls 70 eltt Eng. Vischmeëf'YÓ'" 22.25 19.75 16.75 22.50 laten 65-70 eiwit BENZO R'JWIELEN zijn wettig gedeponeerd BENZO RIJWIELFABR. 1. BAKKER Zn. - Hoogstraat 169 VLAARDINGEN - TELEF. 474 29.25 boven alle Vtsch- Wonderbaar ztJn VLEESCH-DIERMEEL genttJnsch Vleesch- meal 85-90 eiwit on vet 24 vermeel 85 eiwit radima 70-75*''%'ëiwït geel 60-55 eiwit Probeer dimn. Ee sche Dier r beste ■ntön Wil lllllil MAASSLUIS TELEFOON 156 VATEN KISTEN KRATTEN VRAAGT CFFERTE Hel groeien van een zaak en van haar netto-winst han- gen af van de diensten, die zij aan de samenleving bewijst. Daarom moet het streven van ieder fabrikant er op ge richt zijn, voor hetzelfde geld meer en betere diensten te bieden dan zijn. concurrent. Als voor zijn artikelen recla me maakt, zal hij succes hebben. •htbrulne kleur en absoluut ziekteklemvrtJ. Voldoet als Vleeschmeel. doch Is bdna de helft goedkooper. BIJ-PRODUCTEN Gemalen Eng. Brouwers- glat 1 28.76 Karnemelkpoeder 6-7 zuur 49.25 Magere Melkpoeder 38.60 Gedroogd Heélel 89 eiwit. 10 pCt. vet 62.50 Houtskoolkorrels fUn of grof. Prachtige kwali teit, zonder stof 11.76 Scholpengrit fUn of grof Mooie blanke kwaliteit 3.50 Oesterschelpenmeel mooi blank 4.75 Dubbel Gewasschen Krtit. 98 koolzure kalk 8.50 Phosforzure Voederkalk 41 f U— Noomclie Levertraan. Origineel, de hoogst vitamine houdende levertraan. Glasheldere kwali teit. Bevat 500 eenheden per gram Vitamine A en 250 een heden Vitamine D en slechts 4 176 K.G. •nardevolle g ■rmeel. Gornc t en Al fa 1 far door i •atls per 49.75 vis. Brou- eel. Meng kulker Ustvoedéimeel, Malsklt lalsglutcnmeel enz., vo voedert goedkoop 23.25 DIVERSE MEELSOORTEN emalen Brood, prccht- fün. teel Irood. goede 14.50 ledermeel 28 11.— 11.— 10.50 10.— Lüm teel. 40 eiwit en 18.— Witte Tarwegrles 7 Voerhavermout, zeer mooi 18.78 Gemalen Voerhnvermout I 14.60 GRANEN EN ZADEN China Paardeboonen 10.60 Gebroken Groene Erw ten. pracht-kwallteit 10— Ronde Mals 8.76 Wit Kafferkoren Hennepzaad Geplet Hennepzaad Boekweit Goede Voertarwe bu landsehe Zonnepltten Malsgrlts. geel. fün Gebroken RUst te Grutjes -cpuntjes 10.— 15— 1 16.7G 9.75 10. 14.— 10.26 i 13 2f 136t 1 ll.SC I 1 '28 21 15.50 1 11.60 7— 8.75 MACHINES. i n l g Pluimveehouder vond eerst onbegrtJpelük. doch n te verwachten. K.G. 7.75; p. 100 K.G. 15.— HILLCO's GEMENGD GRAAN. :eit. Samenstel- Mals. Gebroken K.G 5A'»| p, 100 K.G. 10.25 HILLCO's KUIKENZAAD Rchtkwallteit. Samenstelling. teder én To %nveteenl de noodlge A. B, C. D- om flink te groeien, zal U direct overtul- 1 losloopende kippen goed i i Och- 15 eiwit de vele voordeelen der platte pijp te gaaa overtuigen. Alle gewenschte inlichtingen en monsters worden op aanvraag gaarne ver strekt door W. F. van der Beyl, Bergstraat 6, Rotterdam. GRATIS AARDAPPELEN In Westerwolde (Gr.) deden de aardappelen nog 40 tot 50 cent per H-L. Thans zijn ze niets meer waard en geven landbouwers de piepers af als ze weggehaald worden. ONVERKOOPBARE GROENTEN Door de lage prijzen, welke den geheelen winter voor kool, uien en wortelen werden besteed, zijn de voorraden dezer producten nog betrekkelijk groot. De laatste week zijn de prijzen der verschillende koolsoorten zoo danig achteniit geloopen, dat de kool bijna waardeloos is. Uien en wortelen worden verkocht voor f 0.10—f 0.30 per 100 K.G., zoodat vele verbouwers deze producten la ten verrotten. ADVERTEERT DIT BLAD vervaardigd volgens de beste principes, heeft proefondervindelijk bewezen in alle opzichten aan de spits te staan. Vraagt inlichtingenM. J. J. GOUDRIAAN - Delft

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10