o NS PRAATUURTJE De crisis in den Landbouw bernard-m; RUPSEN-PLAGEN onmiddellijk door ons Bestuivings-Praeparaat 1 :'i .71 luss ;„"t5Erz 1 Nicotinedamp, I oij slerke planien d or 1 Blauwzuurgas. T. van den Seukei Wat ik hoorde en za%; las en dacht. Oo reis en thuis. 'k Zou wel haaet geneigd zijn om er nu eens een zwijguurtje van tc maken. Dat wil zeggen voor ditmaal. Want als men gaat praten over onze aan gelegenheden, dan gaat onwillekeurig het gesprek zich concentreeren over de crisis- aangelegenheden. En daar krijgt men ook eens genoeg van Niet alleen genoeg van de crisistoestanden ook van de crisisbesprekingen. Versta me goed: 'lc Wil niet beweren, dot we niet meer over deze zaak moeten praten, integendeel, we moeten er veel over praten en schrijven, hoe beu men er ook van wordt Maar we wilden wel dat we eens zwijgen konden. Zwijgend toekijken naa«r daden. Want werkelijk met praat komt men niet verder, als op deze praat ook niet eens een daad volgt. We wachten nu EEN DAAD VAN DE REGEERING En daarop zou ik zwijgend willen wach ten. Doch 'k vrees dat er dan heelemaal niets komt van een daad. We moeten onze bezwaren uiten. Ze moe ten gehoord worden. Ook als er een geste van de regeering komt, die enkel als schoon gebaar moet den beschouwd. Een schoon gebaar om de noodige daad nog een poosje uit te stellen We bedoelen het instellen van een staats commissie voor de bestudeering van de land bouwcrisis. Als je me nou! Moeten ze nu nog gaan studeeren?!?! Neen, maar zoo maken ze toch wel, dat de gal je door 't bloed loopt. En 'k ben het hartgrondig met den beken den secretaris van het Koninklijk Neder landsch Landbouwcomité, Dr. H. Molhuijzen, eens, als hij het raak zegt: „De boeren wil len geen commissies, zij willen nu daden zien Stel je voor dat, toen ik dezer dagen getui ge was van een heel ernstig auto-ongeluk, waarbij één heel zwaar gewonde en drie zwaar gewonden dringende hulp noodig had den, ik gezegd had: ,,'k Moot eerst even be- studeeren hoe je in zoo'n geval handelen moet". Ik heb dadelijk gehandeld en meen een menschenleven gered te hebben. Laat do regeering nu ook eens handelen m LAND- EN TUINBOUWERS REDDEN VAN EEN ERNSTIG DREIGENDEN ONDERGANG. Geen geld watbl^ef? Hou de mil- lioentjes, die voor de Zuiderzeedemping be stemd zijn don maar een of twee jaajr vast. Of nu die plas in 1955 of in 1956 droog is komt er toch niet zooveel op aan. 'k Weet wel, allo werk waar ze nu mee bezig zijn geheel stop te zetten zou niet goed zijn. zou schade beteekenen. Doch een of twee jaar enkele millioentjes er op uitsparen kan heel goed. 'tGaat niet, zeggen departementale ambte naren. (Wat een reuzen woorden leer je al niet gebruiken hé, als je zoo gewoon bent te babbelen). 'tGaat niet, omdat het onder geheel ver schillende departementen ressorteert (alweer zoo'n dik woord, 't lijkt besmettelijk). Wat blief? Onder verschillende departe menten? Kom nu! Loop rond! Als mijn kind dadelijk terwillo van zijn gezondheid iets noodig heeft, dat nog al veel moet kosten dan neem Je het geld daar voor, waar je het hebt liggen. Je zegt niet. dat is voor mijn zomeruitstapje, of voor een nieuwe fiets, of voor iets anders, dat#ook wel noodig io. Neen, je neemt het. want het is noodig. Maar WAT MOET DAN GEDAAN WORDEN? Ja dat vragen er wel meer Doch op hoe veel plaatsen, door hoeveel specialisten is deze vraag al niet behandold en zijn richt lijnen aangegeven? Laten ze, zegt dr. Molhuysen nu maar op het Departement nagaan, wat uitgevoerd kan worden. Wol ja, de verlanglijstjes zijn ingeleverd. Geloof maar gerust, dat zo dit op het De partcment ook wel onder de oogen krijgen. Nog niet zoo lang geleden kwam ik op een der departementale bureaux en bij do bespreking, die volgde, werd aan een amb tenaar order gegeven oven op te zoeken wat ik voor een jaar of twaalf geschreven had. Men moet dus niet zeggen, dat ze daar niet weten wat in de pers komt te staan Maar ik zie, dat ik inplaats van zwijgend afwachten, wat ik half en half van plan was druk aan 't babbelen ben gegaan, over wat ons op 't oogenblik het zwaarst weegt: onze bestaansvooruitzichten. Do spoorwegvrachttnricven, waar vcleD nog al iets van verwachtten, bleken een wassen neus te zijn. Daarover praatten wij de vorige week al. Neen dan houd ik meer van DE WIJZE WAAROP DE K.L.M. DE BELANGEN DER VERZEN DERS DIENT. Ge ziet de advertentie steeds tusschen mijn babbeltje staan- Daar weten zo anders dan bij de Spoor wegen eigen en andorer belang te combi necrcn. Daar heeft men meer een meeleven met do belangen der verzenders. Ik weet dit van zéér nabij, 'k Meen er over te kunnen oordeelen. Er zijn er, die nog niet het groote belang van verzonden per K.L.M. begrijpen. Laten ze eens een proefzending aan do K. L. M. toevertrouwen. Laten ze eens de vrachtprijzen vergelijken- De vrachtprijzen van den vliegdienst en van de spoorwegen of de stoomvaartlijnen. Laten ze eens alle factoren goed bestu- deeron. Het sneller vervoer. Wat beteekent dat niet voor 't fijne fruit en de teere bloemen. In wat beter conditie komen ze daan niet aan. Ook al omdat geen stooten, schudden, bot sen enz. een slechten invloed kan uitoefenen. 't Neerkomen en opstijgen dan met het taxiën over het vliegveld, zult ge zeg gen. Dit speelt geen. rol. Ik heb tenminste meer last van het rijden met de trein over een der vele, vele wissels, dan 'k van 't opstijgen en dalen der vliegmachine onder vonden. Vooral voor nieuwe producten z.g. pri mcurs is de vliegdienst van veel beteekenis- Aardbeien bijv. en de dure bloemen. En de weinig meerdere kosten, want zoo duur is het niet, hoor, krijgt ge dubbel en dwars terug door beter prijzen. De tijd zal komen, is er al. dat het etiket: VERZENDT UW AARDBEIEN PER „verzonden per K.L.M." gelden zal als een extra fijne keur op de waren. Dat. zou bijv., hoewel het nog niet gedaan wordt, het geval kunnen zijn met EIEREN PER K.L.M. naar Londen, Parijs en misschien naar Ber lijn verzonden. 'k Begrijp niet, dat nog niet de een of ander ondernemend handelsman of pluim veehouder deze zaak met kracht aanpakt. Weet ge wat een delicatesse het is een melkversch, een pas gelegd ei? 'k Ben een dol liefhebber van kievits eieren, doch een melkversch kippenei is no? fijner. Men krijgt ze echter zoo zelden op z n tong. En in de steden al geheel niet. Dat de smulpapen in Londen en Parijs ex niet graag een extraatje voor over hebben, wil er bij mij niet in. 's Morgens gelegd, kan het ei in den na middag al te Londen of Parijs gegeteD worden. Kom, Wie begint er eens mee? 'k Wil graag helpen als is kan. 'k Geloof dat er wat in zit Mits van meet af stipt eerlijk wordt ge handeld en geen ei van den vorigen dag verzonden wordt Dat zou de heele zaak bederven. Zooals DE GOEDE NAAM VAN DE NATUURBOTER BEDORVEN WORDT DOOR MELANGE. Dat beweert de F. N. Z- (de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond). Hij heeft daarom den minister dringend verzocht maatregelen te nemen om te voor komen dat melange verkocht wordt Dit mengen van boter en margarine schijnt een goed zaakje te zijn. De mengbedrijven waar dan hoogstens 15 pCt. boter door de margarine verwerkt wordt, nemen toe als paddestoelen in het bosch. In 1925 waren er 74 in ons land en vier jaar later, in 1929 was het getal al 213. En alle mengen een likje boter door veel mar garine en noemen bun product melange, terwijl ze het met heel kunstig bedachte namen, in den handel brengen. Zoo wordt, zegt de F.N.Z., het publiek in de waan gebracht dat ze natuurboter koo pon, terwijl ze margarine met hoogstens 15 pCL natuurboter ontvangen- Maar dat is toch erg dom van de Neder landsche huisvrouw. Ik dacht dat die wel goed wist, dat als op een pakje boter: „Me lange" staat, ze dan margarine met een beetje roomboter krijgt Maar ik kan mij vergissen. Dat gebeurt wel eens meer. Zoo zou ik bijv. als 't mij gevraagd werd, dadelijk verklaard hebben dat het aantal paarden in Duitschland natuurlijk afneemt. En toch Sedert 1913 zijn er ongeveer 100.000 paar den in Duitschland bijgekomen. En dat bij het overweldigend aantal auto's, dat in die jaren in Duitschland werd gebruikt. Maar zooals wel bekend zal zijn behoeven onze paardenfokkers en -handelaars zich niet lekker te maken. Want practisch zijn de grenzen voor paarden tusschen ons en Duitschland gesloten. Er is in Duitschland een streven om te komen- Die eenigszins de Duitschers kent weet met hoeveel energie, met hoeveel kracht onze naburen zich op zoo'n plan werpen. Met hoeveel taaie volharding ze volhouden, trots tegenslagen. En uit dat streven, dat werken, worden allerlei nuttige dingen geboren. Op het gebied der veefokkerij hebben ze al heel wat bereikt Doch vooral op het technisch en het schei kundig gebied munten ze uit Er valt bij hen veel te leeren. is het zoo WEET GE dat Duitschland weer plannen heeft de in voerrechten te verhoogen en, wanneer met andere landen verdragen zijn aange gaan, waarbij de tarieven eenmaal zijn vaeteesteld, deze verdragen op te zeggen, alö ze niet tangs minnelijken weg opge heven kunnen worden, dat Hollandsche tuinbouworganisaties zul len deelnemen aan de tentoonstelling, die midden Juni te Zurich gehouden zal wor den, dat daar speciaal extra reclame voor het Nederlandsche fruit zal gemaakt worden, dat het Bureau d-er Tuinbouwveilingen in Nederland telegrafisch don minister heeft gevraagd om verlaging der vrachtarieven op de Nederlandsche Spoorwegen, dart deze vrachttarieven veel hooger zijn dan in Duitsohlaod, België, Frankrijk en Italië, dat in Juni a.s. ons vee geteld zal worden op last van den minister, en dat in elke gemeente de burgemeester de leiding heeft, dart de Rijkslandbouwproefvelden in Utrecht bewezen, dat door grasland Zwavelzure Ammoniak verreweg de meest voordeeli- ge 6tikstofmest is; dat te Hoofddorp een vereeniging fts opge- rioht om de landbouwers voor te lichten omtrent den teelt van bloembollen, dat de grasverpachingen in de Midden-Be- tuwe bijna de helft minder opbrachten dan het vorige jaar, dart op de La ndibouw ten toonstelling te Mi laan de Friesche uitvocrmaatschappij met 10 stamboek koeien zal exposeeron, dart, in een Friesche plaats de landerijen van de Hervormde kerk niet bij opbod, doch bij taxatie verpacht zullen worden. GOED DAT HOLLANDSCHE BOEREN EN TUINDERS EENS NAAR KEULEN GAAN De Duitschers hebben steeds weer jaren lang bij ons geneusd. Ze hebben ons de kunst als het ware afgekeken. Gingen zelf volgens onze wijze han delen. Betrokken bij ons prima fok- materiaal en werkten daarmee met meer ijver dan wij. Dat gaat zoo met iets nieuws. Ze hebben onze werkwijzen bestudeerd, door bekwame lui hier naar toe te zenden om te gaan leeren. Ze betrokken vaak werkkrachten uit land. En niet uit ons land alleen- Overal waar de land- en tuinbouw hoog ston den gingen zij kijken om te leeren. F,n nu hebben ze het veelal verder gebracht dan hun leermeesters. Dat moeten wij eens zien. We worden anders zoo zelfingenomen. Wil blijven anders op dezelfde hoogte We moeten vooruit, anders gaan we achteruit We moeten ons ontwikkélen. En blijf nu niet langer wachten. De gelegenheid, is er. Voor een koopje een schat wetens waardigs. Voor boeren en ook voor tuinders. Want op het gebied van bestrijding? middelen tegen ziekten en beschadig!» gen, staan de Duitschers vooraan in de wereld. Van zeer nabij zullen we dat zien. Er is ons aangeboden op 30 Mei gra tis een tocht ter wereld op dit gebied te maken. Wat daar te zien is. is alleen de kos ten en moeite al meer dan waard. Maar dan moet de derde dag er bij. Doch deze zal dan geen 10 gulden extra kosten. Wij doen alles om bij de minst moge lijke kosten het meest mogelijke den deelnemers te bieden. De gelegenheid die nu geboden wordt, komt vooreerst niet weer. Maar de tijd voor aangifte is spoedig voorbij. Schrijf even een briefkaart naar hel bureau van ons blad, doch voeg er na drukkelijk bij: afdeeling Land- en Tuin bouw. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Ingezonden J^en praatje over Verwarmingsketels Sinds jaren is er getracht een verwar mingsketel te fabriceeren, die #zoo weinig mogelijk toezicht noodig heeft en economisch in het gebruik is. De firma Zegveld in Rijswijk heeft, naar wij vernemen, dezen winter eenige ver warmingsketels voor warm water geplaatst, die do volle aandacht op dit gebied vragen en voor do kweekers van zeer veel belang zijn. Deze ketels zijn vervaardigd van prima materiaal en zijn voorzion van een vul- schacht. Deze is groot genoeg om voor 14 uur brandstoffen te bergen. Zij worden gestookt met magere neutjes kolen. De ketels kunnen geregeld worden om den geheelcn nacht op dezelfde temperatuur te blijven branden, zoodnt de temperatuur in de kassen op dezelfde hoogte blijft, onver schillig of b.v. door oploopende windsterkte, de trek van den schoorsteen wordt verhoogo of verminderd. Dat de gewenschte temperatuur zondei toezicht bij nacht verzekerd is, is een niet te onderschatten voordeel. Zoo het mocht voorkomen, dat men de ge wenschte kolen niet kan bekomen, dan kan men met grove kolen hetzelfde resultaat bo reiken, zoodoende is men in geen geval op oen speciale kolensoorl aangewezen. Hiermede is gelijk liet bewijs geleverd, dat de Nederlandsche Industrie op dit gebieu werkelijk niet voor een buitenlandsrhe fa briek behoeft onder te doen. maar integen deel deze zelfs verre overtreft. De ketels worden in zeer trroote afmetln gen geleverd. Honderden ketels worden reeds door genoemde firma gefabriceerd en gele verd, zoo dat deze op een jarenlange ondcr- Geachte Redactie, In het Land- en Tuinbouwnummer van 10 April vraagt A d. Z. mij, naar aanleiding van mijn ingezonden stuk, wat de Regeering dan wel zou moeten doen om de landbouw te helpen. Ik wil U in het kort wijzen op de vele ma nieren waarop de Regeering de landbouw kan helpen, doch ik heb weinig hoop dat de Reeeering iets zal doen. Allereerst de sociale wetten door de gemeenschap laten betalen, Het is mijns inziens een fout van de Regee ring om in deze jaren de landbouw steeds meer lasten op te leggen. De grondbelasting verlagen was voor vele boeren een uitkomst. Een Minister van Landbouw is ook im deze jaren niet te missen. Geachte heer Z. U ziet, daar zijn midde len genoeg, maar die middelen kosten geld, en dat is hot wat de Regeering tegon houdt om te helpen. Ik wil hier niet verder over uitweiden. Daar is reeds zooveel gepraat en geschreven, het wordt tijd om te handelen, en dat kunnen wij doen wanneer wij allen vereenigd zijn. Daarom landbouwers verza melt U, en stelt dan uw eisdhen. Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing, P. v. C. Naschrift dor Redactie: Zonder een hechte organisatie met bekwame leiding, komt men niet vorder. Andere maatregelen zullen als tijdelijke (nood-)maafregelen nut kunnen stichten. Blijvende verbetering is slechte door organisatie te verkrijgen. Ingez. stukken buiten verantw. der redactie 1 He Centrale Landbouw-Onderlinge Wat zij deed van 1 November 1928 tot 31 October 1929. De Centrale Landbouw-Onderlinge, waar bij verschillende groote bedrijven als de Heide Maatschappij, het Kroondomein, het Staatsbosch bedrijf, verschillende Ontgin ningsmaatschappijen, aangesloten zijn, bracht verslag uit over haar werkzaamheden in het boekjaar 1 Nov. 1928—31 October 1929. Hieruit blijkt ,dat bijna 35.000 leden zijn aangesloten en dat het verzekerde loon ruim 64 millioen gulden bedroeg. In deze 64 millioen gulden is begrepen hetgeen leden voor zich zelf en voor hun inwonende in het bedrijf medewerkende kin deren vrijwillig verzekerden. Van de gelegenheid- die de C. L. O. bood aan de landbouwers om zichzelf en hunne medewerkende kinderen tegen ongevallen te verzekeren werd door respectievelijk 3042 en 15S8 gebruik gemaakt, terwijl voor de vrijwillige ziekteverzekering van in- en uit wonende arbeiders 11.566 deelnemers zijn in geschreven. Er kwamen aangiften van 8113 bedrijfson gevallen en -ziekten binnen, waarvan na onderzoek 293 niét als zoodanig werden er kend. Van de overige hadden 17 een doodelijkcn afloop, 1 zal blijvend invalide blijven, 502 waren langer dan 6 weken lijdend en 6716 liepen binnen 6 weken af. De vele ongevallen maakten dat de kos ten iets hooger zijn dan het vorig jaar. Niet minder dan 203 ongevalspatiënten moesten in een ziekenhuis opgenomen wor den, terwijl in totaal 401 keer een Rontgen- opname noodig bleek. In 09 gevallen werd een beroep tegen de uitspraak van het bestuur ingesteld. Het totaal der onkosten bedroeg ruim 693.341 gulden of per 100 gulden loon 1.06. DE ONVERKOOPBARE SPINAZIE Te Heemskerk ligt een spinazieveld, waarvan de eigenaar, wijl de prijs van het product de moeite van oogsten niet loont, een bord geplaatst had met het opschrift: „Vrij spinazie halen". Tot dusver heeft zich geen enkele liefhebber de moeite getroost m maaltje te snijden. Uit Alkmaar meldt men aan de „N. R. C.r, dat het op de veiling aldaar is voorgekomen, dat 600 bakken met elk 16 pond spina/.iu den minimumprijs van 10 cent per bak niet konden opbrengen en daarom voor vernieti ging waren bestemd. De directeur der rei niging, die de partij zou moeten laten afha len, maakte daartegen bezwaar, en op diens Initiatief werd de heele partij ten geschenke gegeven aan de beide ziekenhuizen en het Piusgesticht (inrichtng tot verpleging van oude r.k. feehoeftigen) te Alkmaar. Reclame collectie Bloembollen Een bespreking in de Holl. Mij van Landbouw heden, waarin de landbouw en inzonder heid de akkerbouwbedrijven verkeeren, tot een onderwerp van ernstige bespreking gemaakt en heeft het naar wegen gezocht welke den toestand kunnen verbetoren Het is hierbij tot de conclusie gekomen, dat naar vervulling der volgende wenschen met kracht dient te worden gestreefd, en het verzoekt de algemeene vergadering zioh hierover uit te spreken. (De volgorde houdt geen verband met de beteekenis, welke aan iedere» wensch kan worde» toegekend.) A. Wenschen waarvan de vervulling dd- rect nut zal kunnen opleveren. L Maatregelen tegen de gevolgen van dumping. 2. Herziening van ons tarief van invoer re oh ten. 3. De suikerbietenteelt dient te worden gesteund. 4 De opcenten op de grondbelasting di* nen te worden afgeschaft, fi. De spoorvraohttarieven op land- en tuinbouwproducten dienen to worden ver laagd. 7. Onderzocht dient te worden of het nuttig en mogelijk zal zijn dat de Reeee ring de credietverleening door de Coöp. Boerenleenbanken verruimt, door zich in bepaalde gevallen borg te stellen. k Watersohappen, die het onderhoud van wegen moeten bekostigen, welke voor K1 a PfTRPP/rHTCW doorgaand verkeer gebruikt worden, dienen MA1CA.1 D&rCILn 1 aw wnrrlon ppctpiinrl In de algemeene vergadering van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw op Woensdag 21 Mei, te 11 uur in Diligentia in Den Haag, zal een bespreking worden gehouden van den slechten toestand in den landbouw. Hieromtrent wordt in de agenda voor de vergadering medegedeeld, dat het hoofd bestuur in zijn vergadering van 5 Maart jl reeds den crisistoestand in do akkerbouw bedrijven had behandeld. Het besloot ter zijner oriënteering de ak kerbouw-afdeelingen uit te noodigen een vergadering bij te wonen ter bespreking van dezen toestand. Deze vergadering is gehou den op Woensdag 2 April jl. Naar aanlei ding van het op deze vergadering gespro kpne heeft het hoofdbestuur de moeilijk Naar men ons mededeelt heeft de fa. C. N. Pieters, Zwart janstraat te Rotterdam, op haar inzendingen zeven medailles verworven t w. een gr. en kl. gouden, verguld zilveren, 2 zilveren, 2 bronzen medailles. Verder is do cacteeënverzamcling van de fa. Jansz, van Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam, be kroon met de gouden medaille. Heemrandslm J. WOLTERS. —32 50: Print ;r reuk. bij ge- :e van minimum 60 7, eiwit- en 8 4 12 ichtigo stoffen C 18.5019.60; Blank Zuld- ïrikaansch Vleeschbeendermeel. bij gehalte minimum 40 eiwit- en 8 4 10 7» vet tige stoffen f 14—15.75: Zuid-Amerlkattnach ei meel bij gehalte van 63 4 68 7„ eiwit- en i 19 70 vetachtlge stoffen f 17.50—19.60. Zuld- Vleesehbeender en vetuchtlge stoffen f 1516. neel. garantie van 70 7. eiwit-. 8 4 11 1 4 3 7. zout meel, bij gehalte van 00 4 65 eiwit-, 7 4 10 vetachtlge stoffen en 5 4 8 7. zout f 17.50—19.60; Noorsch Vischmeol. bij gehalte 75 4 80 7» elwlt- en vetachtlge stoffen, waarvan minstens 66 70 eiwitachtige stoffen en maximum 3 7, zout f 19 —21: Noorsch Wltvlschmeel. bij gehalte van 66 7. eiwit-, maximum 4 X vetachtlge stoffen en maximum 3 X zout f 22—22 60; Engelsch Wltvlschmeel. bij gehalte van 66 7. eiwit-. f 22—23.50; Wltvl Krachtvoe-1 landbouwbedrijf dient aanmerkelijk verlicht terdam. te worden. stoffen r 321 10- De l°onen bij werkverschaffing en Diermeel-de uitkeeringen aan werkloozen dienen zoo danig te zijn, dat een prikkel aanwezig blijft arbeid in het vrije bedrijf, ook in het land bouwbedrijf, te zoeken. B. Wenschen, waarvan de vervulling van indirect nut zal zijn. (Overheidsbe moeiing.) 1. Benoeming van een directeur-generaal van den Landbouw met zoodanige bevoegd heden, dat een centrale leiding aan de Di rectie van den Landibouw ontstaat. 2. Instelling van een afzonderlijk Mi nisterie van Landbouw. 3. Uitbreiding van het personeel van de Directie van den Landbouw, zoadat in zonderheid de economische positie van den landbouw grondig en bij voortduring kan worden bestudeerd en onderzooht 4 Bevordering van de stichting van La gere Landbouwscholen. 5. Bevordering van den afzet door Inten sievere voorlichting, kraohtigen finanriee- len steun bij het zoeken van nieuwe afzet gebieden en toepassing van de Landbouw- uitvoerwet 6. Bevordering van het gebruik vafn Ne derlandsche land- en tuinbouwproducten bij overheidsbedrijven en instellingen. e van 60 4 65 14 60—15 60: Eng. 4 65 iut f 22—23. alles per 100 K G ande prijzen verstaan zich nf an Juist gehalte, fabrikaat y^JLT gij Uwe boerderij verkooDen, Uw land perpachten, zoekt hij hypotheek op huizen, bouw- of tuingrond, plaatst dan Uw advertentie in ons elke Maandag verschijnend Bijblad DE BOUWWERELD DE CRISIS IN DEN LANDBOUW De prijzen der landerijen. In „Friesdh Dagblad" lezen wij o.a. het volgende: Te Huizum (Fr.) werd een plaats met ruim 40 pondemaat land van verschillende kwaliteit, waarbij vele zwaar belast met reed van derden, ingezet op f 45.762, welk bedrag met pl.m. f 2500 werd verhoogd, ter wijl bij samenvoeging geen bieder was. Het huis en 15 pd. werden ingehouden; de rest aan beschrijvers gelaten. Kooper kon, naar men zegt, een tijd geleden uit de hand f 60.000 voor de plaats krijgen. Is het voor lederen kwe malleste Is voor het stoo Onze NIEUWE KE 1 r te weien wat het doel- drlj'. voor magere fijne kolen rzlcht, en. U behoudt atesda dezelfde temperatuur In Uw kansen A. J. ZEGVELD, Rijswijk (l ij Water- en stofdicht gesloten Automatische smering Minimum Benzineverbruik Radiateur-koeling Voorzien van poelie voor het aandrijven van andere werktuigen 6 jaar garantie ENZINE lOTORPOMPEN NaVa GUSTAAF J. SANDERS' HANDEL MIJ. ROTTERDAM HEEMRAADSINGEL 145 TELFOON 30929 WÊÊÊÊBÊtmam Vanaf begin Mei af tc geven Bloemkoolplanten Le Cerf, longen goed algehard, van zeltgcwonnen zaad gekweekt Vanal 1 luni beste soorten Spruiten, Langend roode witte, gele, Deensche witte. Bloemend gele, Zwijndr groene, f oerenkool. Knolrapen, Knolsellerie, verspeend en onverspeend, Prei, enz. Telef. 2172 ZWIJNDRECHT ADVERTEERT IN ONS BIJBLAD „LAND- EN TUINBOUW"

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12