llimitrr ^riJi5djr (£éuranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. as ::r r» per kwartaal f 3^5 f Beschikkingskosten 10.15) ler week t 0.25, poor het Buitenland bij Weke- üjksche tending „O-— Bil dagelijksche tending Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1 h cent Eondagsblad niet afzondei lijk verkrijgbaar No 3025 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 15 APRIL 1930 A D V C B E N T I N; Van 1 tot 5 regels fL17V$ Like regel cneer 0.22 Vj Ing?r xede<1er Hnget. van 1—5 regels ..2JQ Elke regel meer .0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekendf 01® 10e Jaargang bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. OE SCHOOLARTSENDIENST Het instituut van den schoolarts, dat thans in bijna elke. plaats vaneenige beteekenis ingeburgerd is, 'behoort tot die vraagstukken welke .niet 'met een. eenvoudigja' of' neen zijn af te dpen. Daarom verstaan wij het zoo uitnemend wped, dat ménig raadslid, die voor een beslis sing inzake deze materie gesteld wordt, moeite heeft om weifeling te overwinnen en ernstig beraadt voor hij een decisie neemt. Ook van' de zijdé der oudei's, wier kinde ren er bij betrokken zijn of worden, bereiken ons meermalen vragen over dit onderwerp En wij zijn niet ongenegen, op dringend ver- li, onze opinie, zoo eenvoudig mogelijk, nogmaals uiteen te zetten, hoewel we konden volstaan met verwijzing naar het Medisch Feuilleton, waarin onze geachte, medewer ker, Dr. G. K. Schoep, nog maar kort ge leden het onderwerp uitvoerig besprak. Het rapport van het Geref. Schoolverband werd daarin zoo nauwkeurig bezien, dat diepere bestudeering van het vraagstuk ze ker niet achterwege zal blijven. Wij beginnen voorts met de erkenning, dat ln onzen kring, jammer genoeg, meermalen tot beginsel is verheven,, wat het in den grond der zaak niet was, omdat het slechts s vraag van meer of minder gold. Deze houding, welke op Prinzipiënreiterei gaat lijken, hoewel we dit woord te sterk en te kras vinden, is uitermate gevaarlijk. De practijk heeft dat wel getoond. Wan neer iets waarlijk beginsel is, dus op onze innige levensovertuiging berust, dan is transigeerén, schipperen, absoluut ongeoor loofd. Dan mogen we er nooit in berusten en het later veel minder goed praten. We behoeven slechts aan de Leerplichtwet Vi herinneren, om het ge-'aarlijke dezer hou- aan te géven. Druischte deze wet zoo «chtsdraads tegen onze gewetensovertuiging in, als het niet zelden is voorgesteld, dan dng Zou men thans toch zeker vaa een schuldige lauwheid en onaandoenlijkheid inzake het beginsel moeten spreken. Wie zwijgt, wanneer hij bij de aanranding van een heilig beginsel gelegenheid heeft om te spreken en te protesteeren, staat schuldig. Als vanzelf komen we nu tot de vraag: hoe zullen we staan tegenover het instituut m den schoolartsendienst? Met een beroep op Dr. Kuyper, die, be houdens tijden van epidemie en dienstplicht met kracht en overtuiging de stelling hééft Verkondigd, dat de Overheid over het leven en lichaam onzer kinderen niet beschikken raag zónder onze ouderlijke toeslemming; met dit beroep zijn we niet klaar. Want dit beginsel behoeft geenszins in 't gedrang te komen. Zeker niet bij den Schoolartsendienst, x>rzoover deze slechts een onderzoekend, adviseerend en waarschuwend karakter heeft Wie de praktijk laat spreken zal dit on middellijk toegeven. Gij zendt uw kinderen naar school; niet omdat de wet dit voorschrijft, doch uit plichtsbesef, uit gehoorzaamheid aan Gods gebod en uw doopbelofte. Het schoolgebouw is feitelijk gelijk te stellen, .met een plaats, waar hot publiek vrijen toegang heeft, want praktisch kunt ge er niets aan verhelpen met welke andere leerlingen uw kind in eenzelfde lokaal, zelfs op eenzelfde bank komt te zitten. Die nauwe omgang met anderen brengt altijd bezwaren met zich mee; bezwaren ook van hygiënischen aard. Het levert voor het gezonde kind niet weinig gevaar op, als het eit naast of speelt en. stoeit met een kame raadje, dat een ernstige ziekte onder de le den heeft of daaraan reeds lijdt. Nu komt de schoolarts. Hij onderzoekt de kinderen. Hij consta teert bij sommigen ziekten en kwalen. Hij concludeert, dat intieme omgang met deze leerlingen voor de andere kinderen gevaar lijk. is. Verder gaat hij echter niet Hij behandelt de zieke kinderen niet; hij opereert niet; hij schrijft zelfs geen recept Van een en ander stelt hij echter de ouders der gezonde kinderen op de hoogte. Wanneer men hierbij nu nog bedenkt, dat in de meeste gevallen, voorzoover wij we ten, de toestemming der ouders noodig is om een eenigszins uitvoerig onderzoek in te stellen; dan vragen wij met nadruk: In welk opzicht komt het ouderlijk gezag hier nu in 't gedrang; wat is er principieel tegen een zoodanigen Schoolartsendienst aan te voeren? Echter moeten we er aanstonds aan toe- Voegen, dat deze werkmethode tot onge- wcnschte gevolgen zou kunnen leiden. Immers, de ouders der gezonde kinderen louden deze thuis kunnen houden, omdat ze gevaar voor besmetting duchten. Het spreekt daarom wel vanzelf, dat de schoolarts niet volstaat met het onderzoek in te stellen doch aan de ouders der zieke of rioktekiemdragende kinderen meedeelt, welk gevaar deze kinderen voor zichzelf loopen en voor anderen opleveren. Dit is ongetwijfeld een andere kant van de zaak; doch wij kunhen niet inzien, welk bezwaar tegen deze methode 'kan rijzen, zoo lang de beslissing van hetgeen er verder zal gebeuren, bij de ouders blijft Een ander gevolg van het onderzoek lean zijn, dat het kipd van de school weggezon den wordt, tenzij b.v. .het haar afgeknipt en het hoofd verbonden wordt. Moeten 'we dit, mét dé Communistische schoolcel-Kattenburg van' de Pioniersgroép „Soegono". afwijzen? Deze schoolkinderenwerd per circulaire voorgehouden; datze recht hadden op hetere schoolkl'eeding, en beter school voeding, maar ze moesten een revolutionaire houding aan-, nemén tegenover den dokterseisch, dat een radicale „lioofdreiniging" noodzakelijk was om tot de school toegelaten te worden. Wij staan ér: anders tégenover. De verwaarlodzing, de vervuiling der kin deren kan zoo erg zijn, dat ze. uit de klas en van de school geweerd moeten worden en zulke oudei's doen; het best oip de reiniging dan maar aan een „zuster" over te. laten. Wij kunnen er dus niet toe komen om een veroordeelend vonnis over het instituut der schoolartsen te strijken; al zullen onze geest verwanten bij de praktische uitvoering er ter dege op moeten letten, dat de rechten der ouders niet in verdrukking komen. Met de schoollandverzórging staalt de zaak weer eenigszins anders; doch dit artikel zou te lang' worden, als'we, hoezeer het in de lijn ligt, dit onderwerp ook thans behan delden. We komen er dus-wel nader op terug. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD A.V.O. Zoo langzamerhand weten de meesten reeds wat deze letters beteekenen. Wij heb ben in onze stad een groot A.V.O. congres gehad, en is na dit congres een A.V.O.-ver- eeniging gesticht, en een staatscommissie benoemd,, cn sedert zijn in onderscheidene steden, plaatselijke A.V.O.-commissies opge richt Voor hen die trots al deze belangrijke za ken, bij het lezen dezer initialen nog in het duister dolen, diene, dat men met deze let ters bedoelt aan te duiden de bevordering van het verkrijgen van passender arbeid aan onvolwaardige arbeidskrachten, men schen die'doorlichamelijke gebreken of geestelijke defecten, moeilijk een plaats in de Maatschappij kunnen verkrijgen. Het onderwerp is niet specificiek Amster- damsch maar krijgt een Amsterdamsch ca chet, wijl wij eerst dezer dagen tot oprich ting van een plaatselijk comité konden over gaan. Er zaten bijzondere moeilijkheden, die den organisatievorm en den invloed- der ver schillende groepen raakten, welke den voor bereidenden arbeid, ernstig hebben belem merd. Echter de moeilijkheden zijn thans uit den weg geruimd, dc organisatorische sta ketsels weggenomen, een modus tusschen de verschillende begeerten getroffen, maar nu kómen de eigenlijke moeilijkheden eerst aan. Congressen houden is.tenslotte niet zoo .moeilijk en zelfs het werk van Staatscom missies niet onuitvoerbaar, maar het een voudige practische werk, de toepassing dus van de leer dér congressen en staatscommis sies is buitengewoon lastig Natuurlijk wil ieder graag dat er op dit terrein iets wordt gedaan. Doch als b.v. de Directeur van den Geneeskundigen Dienst in het instituut van Directeuren er op aan dringt dat de Gemeente het voorbeeld moet geven en een aantal onvolwaardigen te werk stellen en de dienst van Arbeidszaken een vraag richt tot de bedrijven, hoeveel onvol waardige arbeidskrachten geplaatst zouden kunnen worden, clan is het resultaat zoo gering, dat het de moeite niet loont er mee te beginnen. Ieder ziet ze het liefst bij een ander. De kwestie ls ingewikkeld. Daar zijn eerst de onvolwaardigen zelf, die geneigd zijn te gelooven dat ze voor veel meer arbeid ge schikt zijn, dan in werkelijkheid het geval zal blijken. Ten tweede de idealisten, humanisten, filantropen, die elk bezwaar dat naar voren wordt gebracht, met een gemoedelijke ex clamatie denken weg te ruimen. Ten derde de valide arbeiders, die geen werk kunnen vinden, en zich door al die bijzondere zorgen achtergesteld voelen, die meenen allereerst in aanmerking te moe ten komen als er plaats is. Daar zijn ten vierde do vakorganisaties, die niet kunnen hebber, dat de loonstan- daard zou worden gedrukt, of dat Voor de belangen van deze groep die van andere groepen worden vergeten. Men zal hier al tastend en zien wij het goed, eerst langzaam vooruit kunnen ko men. En de officieele lichamen. Rijk en Ge meente zullen zeker zelf het voorbeeld moe ten geven, ook door het steunen van pogin gen die worden aangewend om de onvol waardigen de noodige vakkennis en han digheid bij te brengen. Men zal trouwens zich hier allereerst door het verstand moeten laten leiden. Het is volstrekt niet zoo. dat alle z.g. onvolwaar digen een behoorlijk loonende plaats in het bedrijfsleven kunnen krijgen. Er zullen on der de blinden, onder de gebrekkigen altoos zijn, die voorwerp van barmhartigheid zul len blijven. En tegelijkertijd zijn er onder deze onvol waardigen, die na eenige scholing en mits op de juiste plaats gebracht, volkomen vol waardrgen arbeid kunnen presteeren. Daartusschen liggen dan in allerlei scha keering personen, die voor een deel bruik baar, zichzelf zullen kunnen helpen, zoo spoedig men maar begint met hun hulp te verleenen. Voorop moet staan dat men door zijn ac tie breekt de gedachte dat onvolwaardigen bestemd zijn steeds onvolwaardig te blijven. Dat men ook hier voor de z.g. barmhartigheid die dikwijls profiteerde van het lichamelijk gebrek van den ander weer het recht in schakelt. En deze actie heeft de meeste kans van slagen wanneer de gezonden zich -ér voor spannen en met de organisaties van belanghebbenden, den strijd gaan voeren.' Daar naast moet gebroken de .ziekelijke gedachte, dat men aan allèn een plaats/gé ven moet,'en dat dan', dé Overheid möét suppleeren. Ook zij, dié niet kunnen'moeten geholpen, ongetwijfeld, maar .wil men niet de géheeïe zaak doen mislukken op- andere wijze 'dab degenen die wel meekunnen. Nu is de tijd v'oór deze actie niet bepaald gunstig te: noemen. De werkloosheid moge vergeleken mét andere'landen niét'buiten- gewoon groot zijn, liet aantal dergenen dié-j zoeken naar geregeldën' arbeid is toch- zéér belangrijk. Ennu komt de vrees voor de concurrentie.' c. .V j De man zonder arm is in beklag en heeft.] bij sommigen-eep slagvoor. .Komt daar" clan j bij, dat men'toestaat dat hij benedén;hef geldende loön werkt, dan'is'het ge vaar/por loon druk ook aanwezig, en het verzet' van den kant der georganiseerde' arbeiders zekér te wachten. 5 Toch zal ook deze moeilijkheid- overwore ■neri kunnen wórden' mits" m'en' van- mëet-'af in nauwe samenwerking - met de. - vak.veri. eenigipg,'hct vraagstuk van 'de loonen en verhoudingen zoekt te.rogelén. 'k Geloof dat er hier een groot tekort is in te halen. Moge de arbeid van de Vereeni: ging en. van ons Amsterdamsch Comité wor den gezegend! AREND VAN AM STEL EEN TU1NBOUW-VOORBEELD-BEDRUF OFFICIEELE BERICHTEN DIRECTE BELASTINGEN, ENZ. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen, enz. H. T. van der Meulen verplaatst van het kantoor Alphen aan den Rijn naar het kantoor Assen. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij beschikking van den Minister van Ar beid zijn voor den tijd van drie jaar opnieuw aangewezen als lid van den Raad van Toe zicht op de Rijksverzekeringsbank mr. W M. J. van Lutterveld, te Amsterdam, en A C. A. van Vuuren, te 's-Gravenhage.. LEGER EN VLOOT. Bij K. B. is benoemd tot resêrve-oflfcier van gezondheid 2de klasse de heer R. K Dijkhuizen, arts; is bepaald, dat het vaartuig voor politie toezicht op de Noordzeevissclierij Nautilus te Rotterdam zal worden in dienst gesteld en is de kapitein-luitenant ter zee, W. K Maurits tijdelijk belast met het bevel over crenoemden bodem. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de; heer mr. J. P. van Tienho ven erkend en toegelaten als consul-géneraal van Oostenrijk te Amsterdam, voor de pro vinciën Noord-Holland, Friesland, Groningen Drenthe, Overijssel en het gedeelte van de provincie Gelderland ten noorden van den Beneden'Rijn. NEDERLANDSCHE ADEL. Bij K. B. zijn Francina van der Goes, Anna Maria van dér Goes en Hendrika van dei Goes, allen wonende te Leiden, verheven in den Nederlands'chen adel, met het praedi- caa't van jonkvrouw. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is de gouden eeremedaille, ver honden aan de Orde van Oranje-Nassau. toe gekend aan mej. Cl. H. Thies, hoofdverpleeg ster bij de stichting „Rosenburg". te 's-Gra venhagé (Loosdu'incnj; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau P. H. van Setten, gemeente ontvanger, te Doorn; is toegekend de aan de Orde van Oranie- Nassau verbonden eeremedaille: in zilver, aan B. D. van den Broeke, ager.i bij de N. V. Amsterdamsch Levensverzeko ring Genootschap te Amsterdam; in brons, aan mej. M. Oostendorp, dienst bode to Nieuwer-Amstel; G. H. van der Linden, behanger te Maas tricht: A. J. van der Horst, kuipersknecht te Rot terdam. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 18 April a.s. niet plaats hebben. HYPOTHEEKKANTOREN EN PUBLIEK De Minister van Financiën heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in het verrichten der diensten aan de hypotheekkantoren ten behoeve van hel publiek het beste wordt voorzien. BOND VAN JONGE LIBERALEN INTERNATIONALE SAMENWERKING. Tusschen de landelijke organisaties van jonge liberalen, radicalen en democraten in de meeste landen van Europa zijn onder handelingen aan den gang ten einde te ge raken tot internationale aaneensluiting In deze besprekingen, die in een gevorderd sta dium verkeeren, is sinds eenigen tijd voor Nederland de Bond van Jonge Liberalen be trokken. Tusschen deze orggnisatie en hc internationale comité van voorbereiding is thans overeenstemming bereikt, waardoor de Nederlandsche jonge liberalen aan de in wet ding zijnde internationale organisatie zullen deelnemen. Hoofddoel dezer internationale oriëntoe ring ls bet gezamenlijk zoeken naar oplu.- singen in liberalen zin voor ernstige staal kundige en maatschappelijke vraagstukken van onzen tijd. Te Klazinaveen werd gister door de Groen vari Prinst er er-vereent gin g het Tuinbouw- voorbeeld-bedrijf „Minister Kan" officieel geopendProf. Br. H. Visscher hield de openingsrede. Verder ziet men-op onze .foto o.m. oud-minister Kan en Jhr. Linthorst Homan (met bóntkraag), Commissaris der Koningin in Drente. VRIJSTELLING WEGENBELASTING VOOR MOTORRIJTUIGEN VOOR HET LANDBOUWBEDRIJF TERUGGAVE VAN BELASTING Bij K B. is bepaald, dat er met ingang van t MeiTÖSO voor motorrijtuigen, welke uit den nard .bestemd zijn om elders dan op wegen te worden' gebruikt, indien die uitsluitend ton di.ist van het landbouwbedrijf vaa den openbaren weg gebruik maken, geen belas ting verschuldigd is. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan houders van op 1 Mei 1930 nog geldige 00 dagénkaarten tegen inlevering van deze kaarten teruggave van belasting zal worden verleend, ten bedrage van zooveel twaalfde gedeelten van het voor de kaart betaalde be drag, als deze op 1 Mei 1930 nog gclietle maanden geldig zou zijn geweest, met dien verstande echter, dat nooit méér zal worden teruggegeven dan zooveel zestigste gedeelten van het betaalde bedrag als er op 1 Mei 1930 nog openstaande vakken op de kaart aanwe zig zijn. De Minister van Financiën heeft'bepaald' Aan houders van motorrijtuigen, die ingo volge Kon. besluit van 27 Maart j 1. op vrij stelling van wegenbelasting aanspraak heb ben, wordt een kostelooze belastingkaart We genbelasting no. 14 of Wegenbelasting no. 15 uitgereikt door den ontvanger, te wiens kau tore een daartoe strekkend verzoek wordt gedaan. Voordat wordt aangenomen, dat de houdei op vrijstelling van wegenbelasting hier te lande aanspraak heeft, dien hij te hehhoti aangetoond, dat hij in Groot Brittannië of Noord-Jerland woont of gevestigd is, en dat het motorrijtuig, waarvoor afgifte van een kostelooze belastingkaart wordt verlangd, in Groot-Brittannië of Noord-Ierland is inge schreven, als toebehoorende aan een persoon die daar te lande woont of gevestigd is. CONGRES DER R.K. VOLKSPARTIJ DE HOUDING VAN TILBURG. De eenige afdecling, die vóór de voorstel len der R. Iv. Staatspartij stemde, was Til burg. Deze afdeeling zal zich echter bij hei besluit der meerderheid neerleggen. Het plan werd eerst gevormd, dat de aftredende bestuursleden reeds Zondag j.l. hun man daat zouden neerleggen, doch in het belang der partij zijn ze later op dit voornemen teruggekomen. Van de aftredende bestuursleden heeft de heer Donders verklaard geen candida tuur voor het nieuwe bestuur meer te zul len aanvaarden. Reden, waarom de pers niet werd toege laten op het congres was wel deze, dat ve len door aanwezigheid der pers verhinderd zouden zijn geweest vrijuit te spreken, om dat bij vorige gelegenheden openlijke ver klaringen als lid der R. K. Volkspartij ge daan, -wel eens ongunstige gevolgen van maatschappelijken aard zouden hebben ge had. NEDERL. SPOORWEGEN EXTRA TREINEN. Op het baanvak Amsterdam—Rotterdam der Ned. Spoorwegen zullen Zaterdag a.s. en den "Tweeden Paaschdag 35 voor- en 35 volgtreimen loopen. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BUNSCHOTEN FEESTELIJKE INTOCHT. Zaterdag is de nieuwe burgemeester van Bunschoten op feestellike wijze in zy'n stand plaats verwelkomd. Door kinderen uit de hoogste klassen der vjjf Chr. scholen werd een zanghulde gehracht en aan mevr De Vries bloemen aangeboden. De heer T. Visser, hoofd der school aan den Eemdijk sprak de begroetingsrede uit. Door verschillende raadsleden werd daarna het woord gevoerd. Vervolgens werd een tocht gemaakt door Bunschoten, Spakenburg en Eemdyk. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE A.S. VOLKSTELLING. Het Eerste Kamerlid Slingenberg heeft aan den minister van bmnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld; 1. Is de Minister bereid, om de motieven de tienjaarlijksche volkstelling gemeentebesturen een vergoeding werd geven, berekend naar den grondslag va-, is? cent per geleiden persoon, terwijl thans, b ij kens beschikking van 13 Maart 1930, een te gemoetkoming zal worden verleend ten be drage van slechts 7l/z cent per getelden persoon? 2. Heeft de minister zich er voldoende re kcnschap van gegeven, dat voor minder geld er thans meer werk door de genieenten zal moeten worden gepresteerd, namelijk hel vooraf ter secretarie invullen deir tol kaarten'' 3. Is dp minister ni-et van oordeel, dat dezp beschikking in strijd is met de gedachte, d'ie ten grondslag behoort te,liggen aan een gezonde regeling der financiéele verhoudina tusschen Rijk cn genieenten, namelijk om de gemeenten niet zonder volledige vergoeding der kosten belangen van het Rijk te doen behartigen? 4. Is de mints teFléreid, dfli alsnog aan de gemeenten een zoodanige vergoeding uil te keeren. dat de volle kosten der volks telling door het Riik aaü de gome-enten zul len word-en vergoed? P. T. T. Naar de „Tel." verneemt, heeft de direc terr-generaa) der P.T.T de volgende dienst order uitgevaardigd: Naar wordt vernomen, kost het aanbieden van postwissels en giro-' stortingen het publiek herhaaldelijk meer tijd dan strikt noodig is, doordat gewacht moet worden op het optellen van 9liton en registers door de lokelambtenaren. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat deze werk zaamheden in rustige oogcnblikken, of wel na afloop van den dienst moeten plaats hebben. WEESINRICHTING NEERBOSCH EEN GIFT. Voor den bouw van een eigen zwembad op de Weesinrichting van Neerb^fc is in gekomen van een Haagsch fonds ef^bedrag van ƒ200. Tot dusverre werd ontvangen van de. voor dit doel noodig geraamde Vijftien duizend gulden H.R32.95, zoodat het bedrag bijna geheel bijeen is. IR. J. VAN LEEUWEN JR. t In Den Haag is in den ouderdom van 73 iaar overleden de oud-rijkshoofdingenieur bij den raad van toezicht op de spoorwegdien sten ir. J. van Leeuwen Jr. Do overledene, in 1857 te Monnikendam geboren, had in 1SS0 zijn studie voor inge nieur te Delft geëindigd. In 1892 werd hij Ito noemd tot districtsinspecteur der spoorweg diensten te Dordrecht en in 1S99 geplaatst op bet hoodfhureau te 's-Gravcnhage als rijks ingenieur. Zijn bevordering tot rijkshoofl ingenieur volgde in 1921. Op 1 Mei 1922 werd hij op verzoek met dank ontslagen en go pensionneerd. De overledene was officier in de Oranje Nassau-orde. Uit de Antirev. Partij. CENTRAAL COMITÉ De aangekondigde vergadering van het Ceniraal Comité zal D.V. plaats hebben op Vrijdag 25 April a.s., des namiddags om half twee in het Kuvperhuls. t Leger en Vloot. GENERAAL-MAJOOR C. PUTMAN CRAMER, f ln 91-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhagp overleden de gepensionneerdc Gcneraal-Ma ioor der infanterie CF.H. Putman Cramer GIJ GEVOEL! DE NOODZAKELIJKHEID DE CHRISTELIJKE PERS IN AL DE HUIZEN DER ONZEN TE BRENGEN? GEEF DAN DEZE MAAND NOG MINSTENS EEN NIEUWEN ABONNE OP INGEZONDEN MEDEDEELLNG CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN HET GEDENKBOEK ONTSTAAN EN ONTWIKKELING VAN DEN BOND Op het verschenen Gedenkboek van den Chr. Bund vau Betastiughnibicnaren, welke Bund lieden te Amsieruam zijn 25-jang be staan hei-denkt, komen wij nog terug, om - er eenige nadere bijzonüeiheueu van mee te deel en. Eu wat samenstelling, én wat uitvoering betreft, is dit een gedenkboek zooals er in den laatsten tijd nietveleverschonen ziju. Het is een boek, waard in het bezit to zijn. van-ieder bondslid! De samenstellers, de heeren C Marees, P. Meijdam en P. Spek, hebben allereerst al een zeer moeilijke taak gehad, daur hen geen enkel archiefstuk uit d<* cersto levens leren van den Bond ter beschikking siund. En toch hebben ze van de beginperiode een schat van gegevens verzameld, welke pracht materiaal verschalt van den socioloog-hiï- toricus. Het gedenkboek bevat staaltjes van de wijze, waarop de z.g.u. neutrale voreeniging van kommiezen de- Christelijke-ambtenaren trachtte te benadeelcn, aa. doon gunstige be palingen bij een collectiel verzekeringscon tract alleen te beschikken aan leden \uh de „neutrale" vereen iging, wier secretaris, een fanatiek S. D. A. P.-er, dit zaakje gobrou- wen had. Mr. Troelstra, directeur vau de maatschappij, waarvan die secretaris agent, was, werd hiermee in kennis gesteld en tikte zijn partijgenoot wegens dezo eigen machtige toepassing ep do vingers. In hot gedenkboek wordt op meesterlijke' wijze heel de ontwikkeling van den Bond nauwkeurig beschreven, waarbij een levens beschrijving van de eersio bestuurders, dio den Bond in den loop der jaren ontvielen, niet ontbreekt. De bestuurswisselingen, do menigvuldige werkzaamheden, in eéu woord al de lotgevallen van bestuurders cn Bond worden in dit gedenkboek met bezieling en liefde weergegeven. Het is ons niet mogelijk alles to relevec- ••en wat in dit gedenkboek is opgeteekend. Alleen vestigen wij bijzonder de aandacht op de meiicdoehngen over de November dagen in 1918, de fusie, do propaganda, do -roei, de salariecring. Onder do opmerke lijke bijzonderheden is de z.g.n. kothe- resolutie wel de opmerkelijkste cn de bijzon dorste. Bijlagen, waaronder grafieken en een personen- cn zakenregister," besluiten het. aedenkboek, waarvan de uitvoering in ar tistiek en in technisch opzicht subliem is. De rijke inhoud gaat bier gepaard met 'n keurig verzorgd uiterlijk. Een handtceke- ning werd ontworpen door een der besten on dat gebied, nl. Wubbo dc Jonge, zoon van wijlen den eersten Bondssecrelaris. Do ontwerper is er zeker in geslaagd om in bet heeld ou den band tot uitdrukking te doen komen den grondslag van den Bond. Het beeld is zoo juist; de Bijbel als grondslug. "n getrouwheid aan het beginsel als het eenige fundament. De vlammende zuil op den Bijbel, waarboven dc organisatienaaiu en het „Je Mainticndrai waarin zoo mooi tot uitdrukking komt, waarop d-vo organi satie is gegrondvest cn waarop zij blijvend zal moeten steunen. Voorts door de opne ming van het Ncderlandsch wapen met in schrift. waarin tot uitdrukking komt de er kenning van de handhaving van het gezag dor de Overheid als Gods dienaren en da wen sell om getrouw te blijven aan den eed Het gedenkboek is rijk geïllustreerd Do tekst is verlucht met tal van prarhiig ge slaagde foto's van do eerste bestuursleden, van de algemeeno verga de ringen, van bet huidige hoofdbestuur, van tal van medewer kers van voorheen en thans. o.a. ook van Ds. E. Th. Ploos van Amstel, die 15 jarr.v medewerker aan het BondsoÉÈan ;- ge- weest tot zijn dood. Interessant is de afdruk van een origi neel van een invullingshilje! van dm ce^ sten donateur: Dr. A. Kuv por. Kunst en Letteren. MAJAKOWSKI, BEKEND RUSSISCH DICHTER OVERLEDEN. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de Ru<< sisrho dirhter Majakowski Maandag over- leden. Het schijnt, dat hij. om onbekende redenen, de hand aan zichzelf geslagea heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1