,27% Godesia Geysers „TIMEROID' „TlMEROID" Dakbedekking lELDEN beschikbaai Prachtige Showrooms- DAKBEDEKKING. N.V. „ERDO" - Rotterdam KRALINGEN ('s-Gravenhof) De woonwijk vooi de goed gesitueerden van Rotterdam Aan den LAMBERTWEG hoek VAN SOMERENWEG VILLAS en HEERENHUIZEN in prijzen vanaf ff 24.500. Inlichtingen: S. J. MOOK, Telefoon 32518 en 32732 BOUWBLAD No. 45, PAG S MAANDAG 14 APRIL 1930 DP3<? BK) BSSTBOOBtPE? r gebouwde HEEREN "U1ZEN i Schellinglaan, hoek van Deventerlaan te Voorburg. Te bevragen op het werk en bij Erlll. DEN DODEN, Prins Htilriklun I, Eigsljigsi. Til Kfl staatstoezicht op Rioleeringr- werken gewenscht? Oud-Minister Van IJsselstein contra den heer Schut. Er bestaat geen enkele aanleiding om aan de rioleeringswetemchap minder aandacht te besteden dan aan de overige onderdcelen van de tech nische wetenschap. Zooals reeds werd opgemerkt1) heeft de uiteenzetting van den heer Schut, Directeur van Gemeente Werken te Groningen, met betrekking lot de wenschelijkheid van Staatstoezicht op rioleeringswerken, in bree- den kring de aandacht getrokken. Ook het Centraal blad der Bouwbedrijven hoeft zich met deze materie bezig gehouden en merkt op, dat de heer Schut het aanwij zen van de wondeplek over het algemeen op een voo." de betrokkenen zeer verschoonen de wijze heeft gedaan, hetgeen des te meer te waardceren valt, daar de schrijver zie het desbetreffende artikel in „de Bouwwe reld" van 7 April door de Rijksdeskundi gen niet altijd op de prettigste wijze is be handeld. Het kalme en rustige betoog, dat in alle opzichten den indruk maakt van wel door dacht te zijn, zal aan de volksvertegen woordiging dan ook wel de overtuiging schenken, dat er „Something rotten" is. Dit is geen verrassing; immers, de tech nici. die van rioleeringsaangelegenheden op de hoogte zijn, zijn niet gezaaid, met als ge volg, dat in tal van gevallen de ondeskun digheid op rioleeringsgebied hoogtij viert. De redactie hoopt, dat het door den heer Schut bedoelde Rijksbureau spoedig tot stand zal komen. Terecht merkt zij op, dat het hoog tijd wordt, dat men aan de onderwijs inrichtingen zoowel die van het middel bare als van het hoogere technische onder wijs de rioleerings-wetenschap eens wat beter verzorgt. Er bestaat toch geen enkele aanleiding, om hieraan - minder aandacht te besteden dan r- ian de overige onderdeelen van de technische wetenschap. CRITIEK. Inmiddels Is op vriendelijke wijze critiek geleverd op het artikel van den heer Schut en wel door den Oud-Minister H. A. van IJsselsteyn, den Directeur van Gemeente werken te Hilversum, Ir. J. F. Groote, idem van Rotterdam, den heer P. Wirtz en den Directeur van het Openbaar Slachthuis te Apeldoorn, den heer W. Scheuter. Oud-Minister H. A. van IJsselsteyn begint met de mededeeling, dat hij op het artikel m den heer Schut een ander licht wenscht li werpen, niet. om diens denkbeelden te be- /i/éiten of te bestrijden, doch omdat, deze di recte en zijdelingsche aanvallen richt op het Rijksinstituut tot zuivering van afvalwater, met welk instituut hij (de heer v. IJssel steyn) zich op verschillende wijzen verbon den acht.2) Voorts merkt hij op, dat hij de meeste in stallaties, die door het R.I.Z.A. zijn ontwor pen heeft bezocht en dat hij nooit eenige aanmerking heeft gehoord over de voorlich ting zijner technici, doch dat hij integendeel zoo goed als altijd, ook ongevraagd, warme betuiging van ingenomenheid ontvangt over de wijze, waarop deze hun taak vervullen. Ook uit het buitenland zijn, naar hij mede deelt, herhaalde malen bewijzen van groote waardeering ontvangen omtrent hetgeen hier v^iaK met geringe middelen, is tot stand ge bracht. Vervolgens neemt hij de Zuiveringsinrich ting bij het slachthuis in Apeldoorn in be scherming, waarbij hij zegt, dat men bij de opmerkingen, die de Directeur van het slachthuis in zijn verslag omtrent de zuive ringsinrichting maakt, niet uit het oog moet verliezen, dat er wel geen werktuiglijke in richting bestaat, die niet eenige kinderziekte moet doormaken. Daarna merkt hij ta.v. de reinigings-in- richting te Rijswijk op, dat de hoeveelheid te loozen afvalwater grooter is, dan door den heeC Schut was aangenomen en dat de voor waarden, die Delfland stelde voor de lossing op zijn boezem, hoogst bezwarend waren, waardoor de ontwerper van de Zuiverings inrichting genoodzaakt werd de afmetingen op te voeren, hetgeen invloed op den prijs heeft gehad. Ten. slotte zegt de heer v. IJsselsteyn, dat hem nog een opmerking van het hart moet over hetgeen aan het slot van het schrijven van den heer Schut staat, n.l. dit: „Teneinde allen schijn te vermijden, zal aan het personeel van het genoem de Rijksbureau opgelegd kunnen worden, dat in reinigingsprocedé's wen- soheJij'k gebleken veranderingen niet mogen worden gepatenteerd en dat hieruit geen voordeel mag worden getrokken" (spatieering van den heer v. IJsselsteyn). De heer v. IJ. vindt het niet noodig, hier op verder in te gaan. daar alle voordeelen, die kunnen worden genoten uit patenten, ver en door het personeel van het R.I.Z.A. voor zooverre zij de zuivering van afvalwa- -.r betreffen, ten goede komen aan e Staatskas. REPLIEK VAN DEN HEER SCHUT. Het moet wol aanstonds opvallen, aldus de hee.r Schut: le dat de heer v. IJ. niet in bescherming neemt hei door het Rijk gevolgde en door mii aangevallen systeem, hoewel hij zich hiervoor verantwoordelijk stelt, en -2e. dat de heer v. IJ. wel het R.I.Z.A. in bescherming neemt tegen vermeende directe of zijdelingsche aanvallen, welke door mij in werkelijkheid geenszins op dat instituut tiln gericht. Het schriftuur van den heer v. IJ. gaat dan ook geheel langs het betoog van den schrijver heen. Eerst verduidelijkt de heer Schut zijn be wering inzake reiniging van het afvalwater door dn slad Groningen of wegpersen naar ;e. De feiten zijn als volgt: In een vergade ring van het Kon. Inst, van Ingenieurs is den Directeur van het R.I.Z.A. gezegd, r de gemeente Groningen reiniging 10 goedkooper zou zijn dan het onder plan van wegpersing naar zee. Zulks zou Mijnen indien overeenkomstig de door hem gereleveerde officieele Engelsche gege vens verstrekt door het iMnistry of Health, wordt aangenomen als stiohtingskosten 800.000 en als jaarlijksohe bedrijfskosten f 30.000 f 37.000. Deze door den heer Kessener (Dir. R.I.Z.A) zelve als vergelijkingsobject aangegeven of ficieele 'grens heeft de heer Schut later ver werkt met officieele gegevens verstrekt door tie Gem. Waterleiding en door de Afd Be volking. Deze verwerking van de aldus vaststaan de gegevens heeft plaats gehad met een overzichtelijke rekenwijze, die de heer Kes sener later ook zelf toepast (is het dan ook met andere eenheidscijf-ers! ilet resultaat was, dat reiniging, in tegen stelling met de uitspraak van den heer Kes sener, 17,8 pCt. duurder is dan wegpersing beer v. IJ. merkt de schrijver op. dat het aan de kas van den Staat der Nederlanden ten goede kwam alle voordcelen, die kun nen worden genoten uit patenten, verworven dcor het personeel van het R.I.Z.A. Zulks toch wil in rond Hollandsch zeggen, dat de gene die zijn rioleeringstoestanden door rei niging met een patent, verworven door per soneel an het R.I.Z.A., wil verbeteren, sinds üe oprichting van dat instituut bij den Staat over de brug moet komen. Dat deze politiek alles behalve stimuleerend werkt, doch in tegendeel van ons doel tot verbetering van de hygiënische toestanden (voor zoo weinig mogelijk geld) afvoert, is duidelijk. Voor de toekomst wachten wij thans nog op een wettelijke regeling o.a. ten einde beter dan thans te kunnen optreden tegen ontoe laatbare vervuiling van het openbare water door Gemeenten en groot industrieën. Voor hit systeem van wetgeving zou naar de mee ning van den heer S. op goede gronden kun nen worden bepleit subsidieverstrekking ocor het Rijk, gelijk bij een sociale wet als de Woningwet het geval is. I n stede van subsidie te verleenen, he ft de S t a a t a. h. w. „b e I a s t i n g" van de genen, die den goeden weg op willen en dit is toch wel wat al te har. DE MEUBELTENTOONSTELLING TE BERLIJN Aannemingsbedrijf vh.ZWOLSMAN Het door de N.V. Aannemingsbedrijf v. h. Zwolsman te Den Haag uit te keeren divi dend over het afgeloopen boekjaar is vast gesteld op 10 (v. j. 20) pCt. pxcursie naar Denemarken en Zweden Het Civiel- en Bouwkundig Studenten Ge zelschap Practische Studie te Delft, organi seert een excursie naar Denemarken en Zweden van 5 Juli tot 22 Juli 1930. In Denemarken zullen o.a. de vermaarde kasteelen worden bezocht, welke aldaar on der den invloed van de Nederlandsche Renaissance zijn gebouwd. In Zweden is het hoofddoel der excursie het bezoek aan de Tentoitistelling op ge bied van Bouwkunst en kunstnijverheid te Stockholm. De leiding zal zijn in handen van prof. dr. ir. D. F. Slothouwer. Het voorloopig pro gramma luidt: 5 Juli: Hamburg; de nieuwe gebouwen. Ontvangst door B.D.A.; 6 Juli reis naar Kopenhagen; 711 Juli: Kopenhagen en omgeving; 12 Juli reis naar Stockholm; 1116 Juli: Stockholm. Bezoek stadhuis, enzi Bezoek ateliers en tuinen Carl Milles. 1718 Juli: Tocht langs de kasteelen van het Mélar-Meér. 19 Juli: Reis via Trelle- borg Sassnitz naar Lübeck. Ontvangst B.D. A. 21 Juli: Terugreis, eventueel met opont houd te Bremen. Op deze belangwekkende tentoonstelling kan men historisch juiste woninginrich tingen bestudeeren van vroeger tijden. Hierboven een Neurenberger kamer van omstreeks 1500, met een verrassende overeenkomst wat betreft de eenvoudig moderne lijnen en zakelijkheid van tegenwoordig De heer K. laat dan zijn eigen (d.i. de of ficieele Engelsche!) eenheidscij fers geheel los, gaat dit stilzwijgend voorbij en zegt niet, dat hij zich met zijn uitspraak in het K. Inst van Ingenieurs heeft vergist. Indien zoo de voor een ieder te controlee ren feiten zijn, dan kan hetgeen de heer Schut schreef toch niet als te scherp worden gekenschetst? Is het dan niet een (hoogst ernstige) b-.i schuldiging, indien van een ingenieur wordt gezegd, dat hij een werk f 1,000.000 goedkooperhad kunnen doen uitvoeren? Wat het geval Rijswijk betreft merkt de heer Schut op, dat al hetgeen de heer v. IJ. omtrent deze installatie aanvoert, juist re denen zijn, waarom een dergelijk onderzoek bad moeten plaats vinden. Hoe bezwaren der Delfland's eischen. hoe zuiverder het te loozen water moet zijn, hoe strenger boete kan worden geheven, hoe strenger de bepa lingen zijn voor de intrekking van een ver gunning, hoehoe hooger de installatie kosten en hoe meer reden er was te onder zoeken of reiniging wel het eenig zaligma- k. nde middel was. Ten aanzien van de slotopmerking van den A'gemeene Vergadering E. N. C. I. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Eerste Ne- derlandsche Cement-Industrie te Maastricht is besloten over het eerste bedrijfsjaar geen dividend uit te keeren, maar het winstsaldo van 489.161 voor afschrijvingen te bestem men. Huizen op turf gebouwd Geen navolgenswaard voorbeeld. Hoewel geen navolgenswaardig voorbeeld, willen wij toch niet nalaten, onzen lezers mededeeling te doen van een merkwaardige fundeeringsmethode, die ons dezer dagen van bevriende zijde ter oore kwam, aldus le zen we in Centraal Blad der Bouwbedrijven. Het geval deed zich voor in het Gooi, in de buurt van de Loosdrechtsche plassen. In vroeger tijd werd daar n.l. bij het bouwen van een huis het daartoe bestemde terrein een meter afgegraven en dan stapelde men van korte harde turven een fundeering op staal met een aanlegbreedte van 1 M., en geleidelijk minder wordend tot pl.m. 40 cM., dus op dezelfde wijze als een gewone fun deering van steenen op staal tot stand komt. Op die turf werd dan direct begonnen nv het metselen van een steenen muur. De draagkracht van zulk een verbreed funda ment werd steeds grooter door het aan groeien van de veenlaag, zoodat het huis na verloop van tijd als het ware op één plaat turf kwam te rusten. De gevolgen van deze bouwwijze, die men in die streek ook heden nog vaak terugvindt doet zich echter op onaangename wijze ken nen in vochtigheid, natte muren, beschim melde kasten, enz. Zie ..de Bouwwereld" van 7 April j.l. 3). De heer van IJsselsteyn heeft als Mi nister van L. N. en H. in 1920 het R.I.Z.A. opgericht en is sinds twee jaar voorzitter van de commissie van toezicht op dit insti tuut. Examen Bouwk. Opzichter B.N. A In aansluiting met ons bericht deelen wij mede, dat de afneming van het mondeling gedeelte van het definitieve examen aan vangt op 29 April en ongeveer 4 dagen duurt In de examen-commissie hebben o.a. zit ting de heeren G. Versteeg, arch. B.N.A., voorzitter; Ir. W. de Vrind Jr., b.i. arch. B.N.A., vice-voorzitter; H. J. de Groot, in specteur-generaal bij het Nijverheidsonder wijs, te Den Haag, vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs; Prof. Ir. G. Diehl, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school, vertegenwoordiger van het bestuur van den B.N.A. De Commissie voor de eindbeoordeeling bestaat uit de heeren G. Versteeg, voorzitter; Ir. W. de Vrind Jr., vice-voorzitter; J. Bou- H. B. Broekhuizen, Ir. J. Emmen, T. P. Mieras, Maurits Plate, Ir. W. K. de Wijs, J. Zietsma. leden van de Commissie van On derwijs; II. J. de Groot, Ir. G. Diehl, verte genwoordiger van het bestuur van den B.N.A A. Baart, K. van Geijn, Ir. Jos Klynen, Alb. Kool, J. P. Logeman, Ir. H. Thunissen. B. de Wilde en Ir. H. T. Zwiers, leden van de examen-commissie. C. B. Importrice voor Nederland en Koloniën: N.V. ErdoEerste Hol- terdamsche Dakbedekking Onderneming. Directeur: de heer J. C. J. van 't Hoff. tn de laatste jaren treedt 't airtikei Time- raid Dakbedekking meer en meer op den voorgrond. Verder deelde men ons het vol- izende mede: Talrijke bouwwerken zijn of worden hier mede afgedekt. Het materiaal leent zich zoowel voor hel lende daken, als voor geheel platte daken, zelfs voor terrassen. Het is een lichte bedekking en laat door de geringe kapbelasting groote overspan ningen toe. Timeroid Dankbedekking bevat geen teer of papier en heeft, wegens het niet gelei dend zijn der grondstoffen, een groot iso leerend vermogen. 0.a. werd het welbekende Circusgebouw aan het Gevers Deynootplein te Sohevemin- gen in den loop van den vorigen zomer van een Timerroiid Dakbedekking voorzien; de totale oppervlakte hiervan bedraagt pkn. 2500 M2. De oplevering geschiedde in roode kleur en trekt zeer de aandacht in de bouwwereld door de keurige afwerking en de strakke logging. Talrijke bekende en belangrijke bouwwer ken werden eveneens van Tlmeroid Lakbedekking voorzien, o.a. paste de Rijksgebouwendienst Timaroid Dakbedek king toe op 3 stuks zendgebouwen te radi- Kootwijk; op de Rijks Universiteitsbiblio theek te Leiden, op de vakschool te Schoon hoven enz. Voorts werd het materiaal toegepast voor afdekking van alle platte daken van het nieuwe abattoir te Breda; de bedekte opper vlakte bedroeg hier pl.m. 2500 M.2. Vrijwel alle daken van de vuilverbran- ddngsinrichting te dezer stede werden voor zien van Timeroid Dakbedekking. Niet onbelangrijk achten wij het mede te deelen, dat momenteel o.a. het nieuwe ketel huis en de machinehal der Provinciale Noord-B ra ba n tsr h e El ectric i tei ts-Maa tsch a p- V>ij te Geertruidenberg, tot een gezamenlijke oppervlakte van ruim 3200 M2., eveneens met deze dakbedekking worden bedekt. Zooals reeds eerder vermeld leent deze dakbedekking zich. zoowel voor afdekking hellende als voor geheel platte daken: in het eerste geval kan worden volstaan met een enkele laag, ih één der vier dikten, zijnde Timeroid dakbedekking No. 1/1 Ply) No. 2 2 Ply), No. 3 (3 Ply), No. 4 (4 Ply) en kunnen deze bedekkingen worden geleverd en gelegd in verschilende kleuren. Als afdekking van platte daken wordt steeds een bedekking van minstens 2 lagen Timeroid toegepast, onderling verbonden met warme Beton-Kleefstof en eveneens met deze kleefstof afgestreken, het geheel wordt daarna voorzien van een laag grint Deze warme Beton-Kleefstof heeft de ei genschap onder elke woersomstandigheid de zelfde te blijven, en wordt nooit vloeibaear, zelfs niet b ijde felste zonnehitte en breekt niet, ook niet bij een Siberische koude. Neuslijsten van goten, onderkanten van dakdelen en dergelijke worden met een kraal beklecding van Timeroid bewerkt, zonder dat hiervoor zink noodig is. Een artikel, hetwelk in den laatsten tijd zeer veel opgang maakt, is Timeroid Weefsel; een zeer elastisch product, het welk o-a. voetlood vervangt en veel billij ker in prijs is dan lood. Het kan worden gehecht op alle mogelijk materialen, zooals op steen, ijzer, beton glas. enz. Uit een rapport van onderzoek, ingestelu naar de samenstelling en hoedanigheid van deze dakbedekking door het chemisch-tech- nisch laboratorium onder leiding van Dr. lx>bry de Bruyn te Amsterdam, treedt de prima hoedanigheid van het artikel zeer duidelijk naar voren. De conclusie van dit rapport luidt dan ook als volgt: Timeroid is een dakbedekkingsrciatcriaal samengesteld uit vilt met ruim 75 pet mi neraal-bi turnen, oppervlakkig met talkpoe der bedekt; mechanische eigenschappen van het dakbedekknigsmateriaal zijn goed, het resultaat der buigproeven zeer goed. Het materiaal is goed bestand tegen water en verhoogde temperatuur. Wij verwachten dat het product zeer goed zal voldoen. Amsterdam, 14 Januari 1929. (w. g.) Chemisch Techn. Laboratorium Dr. L. DE BRUYN. De waterdichtheid van het materiaal blijkt ook duidelijk uit dit rapport, waar bij een waterdruk van 30, resp. 60 c.M. en beproe ving gedurende 6 X 24 uur het Timeroid absoluut geen water doorliet Een hernieuwd onderzoek, eveneens in gesteld door het zelfde laboratorium, bracht voor alle dikten hetzelfde resultaat Importeur van het artikel Is de N.V. „Er- do", Admiraliteitskade 80b, Rotterdam, di recteur de heer J. C. J. van 't Hoff, welke op het gebied van dergelijke bedekkingen een zevenentwintige jarige ervaring heeft. illinium Bouwkundig Bureau J. C, Henri van Ingen Rotieruam. Vlieisir.8b. lel.11748 Verzorging van in- en Exterieur Hinderwei, Drankwet enz. -Alles 'O» hei vak behoorena- leHypotheien. Rente huizen 5 o/n, landerijen Bouwcredieten - Finsncieering - Voorschotten. B. SE VING A Co. Essenburgsirasl 71a - Tal. 36566 ROTTERDAM. Koopt nevenstaande ar tikelen bij het vakkundig Installatiebureau S.C.DE HAAN Rotterdam, Taborstr. 26 Telefoon 13237. VERLAGING LAAT UW WONING BOUWEN TE APELDOORN AAN DE Van Haersma de Wittlaan Mr. Van Hasselt laan en Prinsenlaan mat het prachtig uitzicht tn het Prinsenpark Bouwterrein te koop van 300 tot ÏOOO NI*. Meerdere terreinen tegelijk tegen zeer billijken prijs. Te bevragen bij den eigenaar P. VL1ETSTRA, Teunisbloemlaan 1 te 's-Gravenhage en bij den architect G- W. V. D. BE LD, Van Swietenlaan 6 te Apeldoorn. Wijd open da kroon, Godesio Gay- tars hebban aan groote-copocitei» Op onza «noniferzolen zijn ra in werking fa zien. moor aan brochur. - d>e wij U groog zenden - brengt U ook volkomen op de hoogt; ndelmo R. S. STOKVIS Z? te koop of te huuri Bijzonder geschikt voor AUTO- en WINKELBEDRIJF. Centrale Verw. Afwerking kan met huurder of eventueele kooper nog geregeld worden. - Inlichtingen op het werk. Tel. 37928. Zie geïllustreerde beschouwing in dit blad d.d. 7 October. Op aanvrage gratis verkrijgbaar b(j TH.J.W. HAGERAATS, Monsterschestr.200 - THHSarOTIL PER t MEI A.S. RUIME WINKELS MET WONING. FLATWONINGEN. BEVATTENDE 4 OF 5 KAMERS,1 BADKAMER. HALL. KEUKEN MET BERGING. VAN ALLE MODERNE GEMAKKEN VOORZIEN 'Jtiü kü Z- üGeschikt voor alle dakvormenü Monsters, beschrijving en prijsopgave zendt gaarne tranco op aanvrag* Admiraliteitskade 80", Tel. 50343 T .lof "41754)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11