Jlicuuir £el ïtsrijr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONKEEZSflfi Per kwartaal 3.2c Besch i k k 1 n gskost en f 0.15) jer week 1 ®-23 Voor hel Buitenland bi) Weke- lijksche zending .6.— Ui) dagelijksctie zending «,7.~ Alle9 bi) vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent fondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3023 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 12 APRIL 1930 1 DV CBTCNTItNl Von 1 tot 5 regels tun* f,!ks regel neer t22Vs trigs? Aededtu Mngei. van t—6 regels Elke regel meer ,.®-43 Bi) contract belangrijke korting. oor het bevragen aan bet bureau wordt berekendfl.ll 10e Jaargang bestaat uit VIER bladen GEESTELIJKE STRIJD EN GEESTELIJKE VRIJHEID Wie de worsteling der geesten nauw keurig gadeslaat, zal opmerken, dat er ten eigenaardige tegenstelling bestaat tusschen een vrijheid, waarin men zich verheugt, en de vrijheid, die men zoekt. Immers wij verheugen ons in een vrijheid van gevoelen, denken en geloo- ven. Men kan zijn meeningen en inzich ten schier onbeperkt propageeren en allerlei geesten doen een aanval op den volksgeest om dien te veroveren. Spreek niet over censuur, raak de vrijheid niet aan, want gij zult ervaren, dat men deze als een kleinood van groote waarde in bescherming neemt en geen de min ste krenking zal toelaten. Men verheugt zich in die vrijheid en geeft die niet prijs. Waarom nietï Waarom beschermt men die vrijheid voor allen en allerlei geestesrichting ook niet b.v. in Sovjet-Rusland? Waar om kan de fascistische regeering in Italië deze moderne vrijheidsidee laten varen en censuur uitoefenen Waarom zal de communist in het land, waarin hij slechts minderheids partij is,tegen alle censuur zich ver zetten en zoo hij de meerderheid ver krijgt, of als minderheid ook maar de macht, zelf de meest gestrenge censuur uitoefenen en alleen het communisme vrijheid laten? Deze feiten vragen om verklaring. Zij mogen thans heel scherp spreken uit de gedragslijn der Bolsjewisten, doch zij zijn algemeen voor iedere gees telijke strooming, die zich baan breekt en tot heerschappij geraakt. Ook het liberalisme, dat zich aan rent als beschermer van de vrijheid voor allen, dat zegt te ijveren voor de vrijheid van denken en gelooven, heeft bewezen, dat het tot macht en heer schappij gekomen geen middelen heeft nagelaten om de alleenheerschappij te veroveren. Het moge zich onthouden hebher. van een vrijheidsberoving door wettelijke bepalingen, ook zonder dat bleek het mogelijk aan de gansche natie een liberalistischen stempel op te drin gen en het openbare leven in al zijn officieele uitingen te liberaliseeren. De school in al haar graden en instellin gen, de pers, het gestoelte der eere, alles werd dienstbaar gemaakt aan de libera liseering des volks. Moeten wij uit een en ander de con clusie trekken, dat een geestelijke stroo ming in haar'opkomst en eerste inwer king op het volk vrijheid van uiting en propaganda eischt, om naarmate zij heerschappij neemt andere geestelijke stroomingen te bedwingen, den pas af te snijden en desnoods, zoo het mogelijk is uit te roeien? Ongetwijfeld en zonder tegenspraak, wijl het in het karakter van het geeste lijk leven ligt om heerschappij te voeren, en feitelijk niet anders is dan de uiting der geestdrift, het drijven des geestes. De menschelijke geest is niet tevreden met een inner lijke orde der dingen in een gesloten levensbeschouwing, hij is niet tevreden met de vrijheid zulk een beschouwing te mogen koesteren in zich zelf, te mogen opschrijven in een boek, of te kunnen mededeelen aan anderen. De zucht tot uiting en propageeren verraadt juist, dat hij meer verlangt, men wil aanhang voor dezelfde be schouwing bij anderen, gemeenschap pelijk leven uit zijn beginselen, reaji- seering in zijn levensfeer, heerschappij. Daarin geniet de geest van den mensch de gewenschte vrijheid, dat hij heerscht in het leven. Dat is eerst ware geeste lijke vrijheid. Duidelijk is derhalve, dat geestelijke vrijheid en geestelijke heerschappij bij elkander behooren, doch juist daarin ligt besloten, dat een geest eenmaal tot heerschappij en vrijheid doorgebro ken, terwille daarvan de alleen-heer schappij nastreeft en aan andere gees ten betwist. Daaruit volgt dus, dat iedere geest, die opkomt, van anderen eischt, wat hij tot heerschappij gekomen anderen niet gunt, vrijheid van uiting en krachts ontplooiing. Dit proces volgt a.h.w. uit de wet des geestes en verklaart den strijd der geesten in de wereld. In de eerste phase werkt iedere geest door propaganda om zoo spoedig hij daartoe in staat is en genoegzame geestelijke heerschappij heeft verkre gen ook naar de uiterlijke machtsmid delen te grijpen «n zoo mogelijk het gezag en de macht der Overheid daar aan dienstbaar te maken. Het behoeft dan ook niemand te ver- i wonderen, dat een geest, die uit de wereld is, en zulk een machtspositie bereikt, niet redeneert over de macht en de bevoegdheid der Overheid, doch zich alle vrijheid aanmatigt en een voudig beveelt en doet. Tegen zulk een overheid is geen macht bestand dan dc natuur der dingen, indien zij zich tegen haar heerschappij verzet en met haar machtsoefening den spot drijft, of een andere geest, welke machtiger is, en in het volk tot reactie wordt gewekt. Geestelijk dieper gezien vindt zulk een macht God zelf op haar weg, zoowe' in de orde der schepping als in het werk van Zijn Heiligen Geest. Immers ook de religie is een geeste lijke kracht, die uit haar aard naar geestelijke heerschappij streeft en in zonderheid in de zuivere openbaring van den Schriftuurlijken gói'sdienst streeft zij naar niets minder dan de overwinning der wereld, wiil Christus de wereld overwonnen heeft Machtiger dan eenige geestelijke macht, die uit de wereld is, wordt zij meer dan eenige andere gevreesd, zoo zij zich openbaart en geestelijke heer schappij neemt. Meer dan anderen heeft zij verdruk king en vervolging te verduren en meer dan anderen overwint zij desniet tegenstaande. Meer dan anderen staat zij onder verdenking van haar heer schappij aan anderen op te dringen en men tracht zich reeds bij voorbaat te hoeden. Intusschen openbaart zij niet zelden haar onweerstandelijke kracht daarin, dat zij den meest verharden tegenstander tot gehoorzaamheid brengt. Het is dus niets bijzonders, dat de Christelijke religie na eenmaal een volk te hebben aangegrepen de gan sche natie onder haar geestelijken 111- vloed betrekken wil. In dat opzicht heeft niemand ons iets te verwijten. Het eenige verwijt zou kunnen zijn, dat de religie des kruises de wereld overwint en dat men op haar onover winnelijkheid stoot. Het is ook van zelf sprekend, dat de geestelijke heerschappij der Christe lijke religie zich allereerst openbaart in een allengs krachtiger leven der Kerk, welke te midden eener natie verrijst en dat naarmate zij machtiger invloed op het volksleven uitoefenen kan, ook op den aard der publieke in stellingen inwerkt en op het staats bestel als geheel. De Overheid moet met haar rekenen, maakt haar religie tot de hare, wordt door haar eisch ge wonnen en leert haar taak in het licht des Woords als dienaresse Gods ver staan. In onzen tijd van verwarde en ver broken, ontegenzeggelijk levende politieke actie van het Christelijk- partij leven, kunnen wij waarnemen een algemeen streven naar de verovering van de volksziel door verschillende kerkelijke en geestelijke richtingen. Het verdeeld partij leven beschuldigt en spreekt een oordeel uit, dat blijkens al die actie algemeen in de Christelijke gelederen wordt gevoeld: n.l. dat de verscheurde en verdeelde Kerk niet bij machte is die heerschappij op het volksleven geestelijk als de getuige der Waarheid uit te oefenen, waardoor het uiterlijk gelaat van ons volksleven de trekken der religie weerspiegelt. De Christelijke partijen bedoelen ieder voor zich en op haar wijze zulk een heerschappii te veroveren, op gevaar af, dat zij slechts teleurstelling zullen oogsten. Zoolang ons gereformeerde volk niei op een welgeordend kerkelijk leven aanstuurt en de kracht zoekt in een kerkelijke saam werking, die op kerke lijke eenheid gericht is. ontbreekt aan alle actie het machtigste geestelijke wapen, daar de profetische kracht der getuige van Christus wordt verzwakt. Eerst, wanneer dat geschiedt, kun nen wij heil venvachten ook voor het nationale leven en zal onze natie een uiterlijk gelaat der Christelijke religie kunnen vertoonen. Op één ding willen wij nog wijzen. Wij wezen er op, dat de geest der wereld, eenmaal de politieke macht veroverd hebbende, een schier onbe perkte heerschappij poogt uit te oefe nen. Dit echter kan een Christelijke overheid niet doen. Daarin verschilt zii van andere geesten. Zij weet zich ge bonden aan Gods ordinantie. Als de Christelijke religie in een volk tot zoo danige heerschappij komt, dat ook de Overheid uit haar leeft, heeft zij een hoogen trap van vrijheid bereikt, op dienzelfden trap van vrijheid zal een andere geest, die onbeperkt uitoefe nen. Dat kan een Christen niet Hij is gebonden, ook als Overheid aan Gods Woord er. heeft te vragen, waartoe zij als zoodanig bevoegd en niet bevoegd is Daarom b'ijft er voor anderen meer "rijhv. 1 onder Christelijk bewind, dan or Ier beotier van anderen geest CIJFERS, DIE SPREKEN. Wij hebben eerbied voor gemoc&sbczwa-1 ren, welke rusten op een diepe en heilige overtuiging, ook dan, als wij ze niet kun- ;n declen en als dwaling verwerpen. Maar wij moeten toch van tijd tot tijd, dc aandacht van hén, die maar al te vaak vergoten,, dat God middellijk werkt, vragen voor cijfers, die spreken. Uit één der laatste publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de sterftecijfers voor 1928 lager zijn dan ooit het geval was. Het was 9.61 per 1000 inwoners; 9.73 voor mannen on 9.50 voor vrouwen. Hoe laag dit cijfer is, blijkt wel uit dc statistiek over de jaren 1840-'49, toen het sterftecijfer 26.56 per 1000 inwoners bedroeg. Men moet die cijfers eens lang en ernstig aankijken, om te beseffen en zich te realisee- wat ze tot ons zeggen, om de ware beteekenis er van te verstaan. Ze houden dat er in 1840 van elke 100.000 inwoners in ons land 2656 stierven en in 1928 slechts 961. Is dat toeval? Neen, het is genade Gods. Maar dan ook weer geen „toevallige" ge nade, waarbij de mensch lijdelijk blijft: het is de zegen op de middelen. Wie het oog sluit voor de genade, doet aan Gods eere te kort; wie de middelen niet wil zien, miskent Zijn wijsheid in het wereld bestuur. Hij opende het oog voor dc middelen: bestrijding van tuberculose cn zuigelingen sterfte; maatregelen tegen besmettelijke ziekten en ongezonden arbeid; sociale wet geving, voortreffelijke z.ekenhuizen, huis vesting, drinkwater, veiligheidsvoorschrif ten; verbod van kinderarbeid en wat niet al. Iet is waarlijk te veel om op te noemen; uaar het is ook niet te zeggen, welk een ;unstigen invloed van al deze maatregelen, hulpmiddelen en voorschriften uitging op do volksgezondheid. Men sluite toch zijn oogen niet voor deze klare waarheid en erkenne, dat er iets in ligt van den zegen, ons toegezegd in het eerste gebod met een belofte: opdat gij lang leeft in het land, dat de Heere uw God u geeft. GLASCULTUUR IN ZEELAND OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is toegekend do aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan G. W. F. Kreffer. kurkensnijder te 's-Gravenhage; is verlof verleend tot het aannemen van het achter hun namen vermelde vreemde ordeteeken, aan: Dr. J. J. L. van Rijn, gedelegeerde van Nederland bij het Intern Landbouw-Insti- tuut te Rome. het commandeurskruis der orde van de „Mérite agri'-ole" van Frank rijk en het commandeurskruis der Orde van de Ster van Roemenië, Dr. G. -T. Hoogewerff, te Rome. het com mandeurskruis der Kroonorde van Italië; F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant et d'Ansembourg, gezantschapsattaché <p Ber lijn, het ridderkruis der Orde van Leopold II van België; A. J. H. Vermeulen, afdeelingschef der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Coquilhatville, het ridderkruis der Orde van 7.eopold II van België. LANDMACHT. Bij K. B. is op verzoek eervol ontslagen S. N. P. Tierif- als chef vau dienst bii d« artillerie-inrichtingen. Bij K. B. zijn op verzoek eervol ontslagen reserve-luitenants J. F Janse, W. Bijleveld. J. G. Jacobs en ir. C. FL van Schoonevel.lt Benoemd bij den vrijw. landstorm tot re serve-eerste-luitenant voor speciale diensten G. W. van Nes. DIRECTEUR HUIS VAN BEWARING. Bij K. B. is benoemd tot directeur van hn« huis van bewaring te Dordrecht P. J. van den Bergh. commies ter directie bij het huis van bewaring te Utrecht. VOOGDIJRAAD Bij K. B. is benoemd tot lid van den ZEEMACHT. Bij K. B. is bepaald, dat Hr. Ms. pantser schip „Jacob van Heemskerck" te Willems oord zal worden in dienst gesteld en is aan kapitein ter zee C. Dühl opgedragen het be vel over Hr. Ms. pantserdekschip „Jacob van Heemskerck". KEURING VAN VLEESCH. De Ministers van Arbe.id en van Finan r.iën hebben ingetrokken hun beschikkinger waarbij de gemeente Assen werd aangewo- zen als „eerste kantoor" in den zin van 27 der Vleeschkeuringswet. WEGENBELASTING De Bond van bedrijfsautohouders in Ne derland heeft zich met een adres tot den Minister van Financiën gewend, waarin met betrekking tot de Wegenbelastingwet een zeer beperkte wijziging, nl. een veria ging van de tarieven voor zwaardere auto mobielen gevraagd wordt. Vele der zwaar ste wagens zijn thans buiten gebruik 20 steld. omdat do daarop geheven belasting te zwaar was. Adressant vraagt een maximumbedrag van f 250 's Jaars, dat als wegenbelasti ie voor een automobiel ml wvrf-n De glascultuur neemt allerwegen in omvang toe. Ook in Zeel-and. We geven hier een foto van een model-kassen-bedrijf in 't mooie Zeeuwsche dorp Krabbendtjke. HOFBERICHTEN H. M. de Koningin heeft zich hedenmid dag, bij den rouwdienst in de Dui-tsche kerk te Den Haag, gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin van Zweden, doen vertegenwoordigen door G. Ch. Baron Snouckaert vain Schauburg Groot-Officier bij Haror Ma jest cut's Huis. M. M. de Koningin-Moeder liet zich ver tegenwoordigen door den Groot-Officier Jhr. Mr. Dr. A. G. Schimmelpenninck en Z. K. H. de Prins der Nederlanden door diens adju dant luit-kol. Jhr. W. La-man Tri». H. M, DE KONINGIN-MOEDER BEZOEKT HET PARKHERSTELLINGSOORD EN „BREDERODEDÜIN". Gistermiddag bracht H. M. de Koningin .Moeder met gevolg te Haarlem een bezoek aan het Pïu-kherstellingsoord van het Kou de Kruis en aan „Brederodeduin", instel ling van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der T.b.c. te Bloemendaal. In hot Parkherstcllingsoord werd II. M. ont vangen door den voorzitter der afdeeling Haarlem van het Roode Kruis, Jhr. Mr. E k. E. Teding van Berkhout, mevr Levenkamp en verdere bestuursleden der afdeeling. Op „Brederodeduin" waren ter ontvangst aanwezig Dr. L. C. Kersbergen, voor zitter, en Dr. A. A. G. L a n d, secretaris der afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bestrijding dor T.b.c., alsmede de commis saris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. R Be 11. Te ongeveer vijf uur vertrok H. M. weer per auto naar Den Haag. HET GEDENKTEEKEN VOOR JULIANA VAN STOLBERG ONTHULLING DOOR PRINSES JULIANA. Naar de „N. R. C" verneemt heeft het Prinses Juliana behaagd de plechtige ont hulling van het gedenkteeken vor Juliana van Stolberg te willen verrichten. Do onthulling op het Louise de Coligny- plein te 's-Graveuhage zal geschieden op den 23sten April te 1 u. 30 Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is bereid gevonden een rede te houden. Na de onthulling zal het gedenkteeken door het comité aan de gemeente 's-Gravcn haco worden overgedragen. Het gesproken woord, zoomede het belooD der plechtigheid, zal door de A. V. R. O worden verspreid. Op het terrein van de plechtigheid zullen luidspreker? aanwezig zijn. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van den heer V 1 i e g e i in verband met het justitioneel onderzoek naai de toedracht der ongeregeldheden te Maas tricht in den avond van 16 Oct. 1929, heeft Minister D o n n e r geantwoord: De nadere correspondentie, die wat lan gen tijd heeft gevraagd in verband met een aanvullend onderzoek voor enkele pun ten, heeft ondergeteekende kortelings be reikt. 'ie zijner tijd zal de Kamer van het aan het onderzoek gegeven gevolg in kennis ge steld worden. Ondergeteekende heeft reeds bevorderd, dat de militaire justitie het optreden van den politieman, die volgens het onderzoek de doodelijke schoten heeft gelost, zal onder zoeken. Voor het overige behoort deze zaak meer tot het ressort van zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken. UIT DE R.K. VOLKSPARTIJ In een drukbezochte vergadering der afd. Utrecht van de R. K. Volkspartij werd met algemeeno stemmen besloten de voorstellen der R. K. Staatspartij niet te aanvaarden De afgevaardigden kropen nog opdracht om op het congres te Utrecht op a.s. Zon dag mede te deelen, dat de afdeeling met algemecne stemmen heeft besloten het ver trouwen op te zeggen in de heeren Don ders en Beversbe rgen v. Hen ego u w o n. die vóór den terugkeer naar de R. K. Staatspartij zijn. Nog werd medegedeeld, dat er voor zoo ver bekend slechte één afdeeling voor sa mensmelting Is, alle andere afdeelingen bebb«n »r ONZE MINISTERS MINISTER DECKERS TE DORDRECHT. De Minister van Defensde, Dr. Deckers, bracht gistermiddag een bezoek aan de Dordtsche patronen fabriek te Dordrecht De Minister was daarbij vergezeld door kolonel O u de n dij k, hoofd der IVe afd. B (Artille rie Landmacht) vam het Departement cn door den kapitein van den generalen staf Van Weel, landmacht-adjudant van den Minister. MEMENTO MOR! DE ZIEKTEVERZEKERING Het College van Toezicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet, heeft tot de bedrijfsver cenigingen het verzoek gericht, opgave te willen doen van de premie, welke zij den ken te heffen. Uit de antwoorden, welke het college ont ving, zou zijn gebleken, dat door een aantal bcdrijfsvereenigingen een premie zal wor den geheven, welke belangrijk lager is dan die w elke is vastgesteld door de Raden van Arbeid. Hierdoor acht het College do mogo- lilkheid niet buitengesloten, dat aan nnt einde van h3t boekjaar zal blijken, dat de van de werkgevers govraagdo premie te laag is geweest. Naar aanleiding daarvan heeft het college aan de besturen der bedrijfsvereenipingen medegedeeld, dat het college het standpunt Inneemt, dat. indien na afsluiting van het boekjaar do door de bedrijfsvereenigingen gevorderde premiön zullen blijken niet vol doende te zijn tot dekking van de ten laste van dat jaar komende kosten, dit tekort als nog door de werkgevers moet worden opgebracht en derhalve niet naar een vol gend hockjaar mag worden overgebracht. HET RIJNVAARTVERKEER OP ZONDAG TE LOBITH DE KLAT.INGSUREN. Een onzer lezers te Lobith schrijft en vraagt ons: Door het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart is den Minister van Finan ciën gevraagd, of het in het belang van h scheepvaartverkeer op den Rijn niet in overweging ware te nemen, de klaringsuren te Lobith aanmerkelijk uit te breiden. Ver der wordt dan gevraagd welke bezwaren daar eventueel tegen zouden bestaan. D inzenders van genoemd adres stellen du- den Zondag gelijk mot alle andero dagen en schromen niet daartoe de medewerking te vragen van onze regeering. Bovendien heb ben de K. v. K. van Rotterdam en Dordrecht hun volle instemming mot dit adres betuigd. Dit is toch een spotten met. en een niet eens meer meetellen van de Christelijke be ginselen. Acht u het niet om des beglnselswille nood zakelijk dat al het mogelijke wordt gedaan om deze poging van Zondagsontheiliging te verijdelen en mogen wij daartoe de hulp van u en u,\v blad inroepen? Vroeger werd hier ook den geheelen Zon dag geklaard, doch tentijde van het minis terie Kuyper is dit beperkt geworden tot een bepaald aantal uren. Nu mogen wij toch zonder meer niet toelaten dat datgene wat toen is verworven ons nu weer wordt ont- Naar aanleiding van dit schrijven merken we op: Onze opvatting is, dat ook in het scheep vaartverkeer op den Rijn zooveel mogeliik do Zondagsrust moet worden gehandhaafd. Indien hier ann alle wenschen werd toegege ven, zou het hier niet hij blijven. Natuurlijk zou dan de arbeid in de havens van Rotter dam en elders ook weer in gevaar komen. Eu de winkels moeten dan ook open. Waar om dan ook niet de spoorwegdienst weer uitgebreid? Wij hopen, dat de Minister van Financiën het verzoek zal afwiizen. Iloe d i e leden van de Kamers van Koophandel te Rotterdam en te Dordrecht welke uit be ginsel voor zon sterk mogelijk doorgevoerde Zondagsrust zijn tegenover het adres hebben gestaan, is ons niet bekend. Of is het hun aandacht ontglipt* EEN VEELZEGGENDE SPECULATIE. Er werd iemand gehuldigd. Meer dan cén spreker herinnerde den jubilaris er aan, dat hij eens ziin werk aan anderen zou moeten overlaten. Dat vonden 'een paar spotters, (want zij vloekten) die voor mij stonden, niet behoot- lijk. „Waarom hem nu aan zijn dood her innerd?" Het ontviel me conigszins, maar ik repli ceerde ongevraagd: „Dat is hoog noodig voor iemand, die zooveel voorspoed had." „Dan vast voor mij niet'" zei na eenige oogenblikken van nadenken de eeno weer. „Dót heb ik heelemaal niet beweerd", gaf ik terug. En daarmee was het gesprek uit. Echter bleek al weer, dat dc meeste men- schen liefst nipt over den dood spreken ol hooren spreken. Dat onderwerp moet zoo ver mogelijk uit hun gedachten verwijderd blij ven. Onder Gemengd Nieuws in een der dagbla den las ik, hoe een handig zakenman van dezen karaktertrek profijt wist te trekker- Hij huurde in Athene, welker inwoners nog steeds gaarne iets nieuws zeggen, zien en hooren, in een nieuw huis, aan een groo: plein, tusschen de fashionabele hotels voor rijken en aanzienlijken een gelijkstraatscho verdieping, voor een dwaas-hoogen huurprijs en onder (de eenige) voorwaarde, dat hij de andere winkeliers, in hetzelfde gebouw ge vestigd, geen concurrentie zou aandoen. Dc nieuwe huurder hield zich stipt aan zijn contract: van concurrentie was geen sprake. Doch den volgenden dag stood heel hot plein op stelten, want over heel de breedte van den winkel prijkte met groote zwarte letters: „Hier wordt geopend een eerste klasse begrafenisonderneming cn lij- keiiafl ?ggerij". 't Gevolg laat zich denken. Ik behoef het proces niet te omschrijven. Het resultaat van actie, dreigen, overleggen, onderhandelen enz. was, dat de huurder het contract terug gaf in ruil voor een som gelds gelijk aan drie jaren huur. F.n, zegt het bericht: „Daarmee was do zielsrust der bewoners teruggekeerd." Helaas ja, men meent zielsrust te hebben, als men de gedachte aan dood en oordeel maar zoover mogelijk van zich af kan schui ven. Zóó is het met den mensch, die met den dood spot, omdat hij hem vreest; precies ai> do mannen van Athene spotten toen Paulu- van de opstanding der dooden sprak en zij tot hem zelden: Praat daar op een andereu tijd maar oerre over. Paulus echter, na er op gewezen te heb ben, dat wij van Gods geslacht zijn: wan* in Hem leven wij en bewegen ons cn zijn wij, liet er op volgen: „God dan. de tijden der onwetendheid overgezien hebbende, verkondigt nu alien menscben alom, dat zij zich bekeoren.' „Daarom, dat Hij oen dag gesteld heeft, op welken Hij de aardbodem rechtvaardig oor- deelen zal door een man, dien Hij daartoe verordend heeft, verzekering daarvan doende ann allen, dewijl Hij hem uit de dooden op gewekt heeft" Dat is de Christelijke levensbeschouwing- geen wegbannen van de gedachten aan dood en graf, maar evenmin een pessimisme, dat ons leven zou verlammen en onze kracht breken! INGEZONDEN MEDEDEELINCEN. DE ZENDTIJDVERDEELING EEN ADRES VAN DE V.P.R.O. Naar aanleidiing van het laatste advies van den Radiorand, Inzake de zendtijdver •leeling, heeft de V P R,O. een ndree aan den Minister van Waterstaat gericht, waar in hot bestuur dezer vereeniging de 8 zend uren. haar io genoemd advies toegedacht, niet meer noodzaVMUk acht en het zooda nig geïnterpreteerd wenscht te zien, dat het aantal zenduren per week thans fl zal be- (dra ren. echte friesche UBjjHEERESl-BAA^ 10-50clptro" Huiduitslag Wasch de aangedane plaatsen met warm water en PuroUeep en doe cr dan wat Purol op; bij vocht-afscheidende uitslag en eczema's bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig i«. UW ADRES VOOR KERKBOEKEN Is (J. Ponlier) BOEKHANDEL OU PON HAARLEMMERSTRAAT 81 - LEIDEN AUTOBUSDIENSTEN De H. T. M. en de Nnord-Zuid-Ifnlland v.he Tramweg Mij. hebben bij God. Sta Leo «cn aanvrage ingediend om verguftnliur Ls verkrijgen tot exploitatie van egft autobus dienst Den Haag—'Wassen*uir^Katwd k— Noord wijk. waarvan de bussen lader uur naar en van Den Haag vertrekken NED. JONG. VERBOND PROV. BONDSDAG TE STADSKANAAL. Naar we vernemen zal Paoschmaandag a.a te Stadskanaal dc Prov. Bondsdag van het Ned. Jong. Verbond worden gehouden. Morgens vindt In dc kerk te Nleuw-Stad» kanaal een wijdlng-samcnkorost plaa's waarin Ds. Steen bock zal voorgaan. In Frascati wordt de bondsvergadering gehou den. waarin zullen spreken Dr. J. C. R ooa A Nad. Herv. predikant t* Groningen, *a mei. m. Bargar la Zeist

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1