VRIJDAG 11 APRIL 1930 DERDE BLAD PAG. 9 Gevleugelde woorden MAAK ER GEEN... PHRASEN VAN PRACTISCHE ZELFBEPERKING DOE... wat gij doet! Er zijn uitdrukkingen, die inslaan, zoodra ze eenmaal zijn uitgesproken. Ze worden overgenomen, gebruikt., ja soms ook mis bruikt en vaak weten de gebruikers niet eens meer hoe die uitdrukkingen in de we reld gekomen zijn en wie ze het eerst heeft gebezigd. Tot die gevleugelde woorden be hoort ook de uitdrukking: „De eere Gods op alle terrein des levens." Ze is afkomstig van Dr. A. Kuyper en men kan ze hooren uit de mond van tal van jongelingen en jongedoclitcrs, doch ook uit die van ouden van dagen. Ze is een leuze geworden en ze loopt daardoor gevaar haar krarht en betekenis te verliezon, zoals mij reeds herhaalde malen gebleken is, als zc gebruikt werd door mensen, die ze niet be grijpen en ze daardoor misbruiken. Twee gevallen uit de laatste tijd wil ik hier citeren. Aan de meisjes, die tot de Gereformeerde meisjesverenigingen be horen, werd kort geleden de raad gegeven toch vooral ook studie van de politiek to maken, „omdat we de eer van God op alle terrein des levens moeten bevorderen". In het tweede geval laat men een lid van zulk een vereniging het be handelen van de vele onderwerpen in haar samenkomsten verdedigen met de woorden: „we willen op alle terrein <j e s le- .vens Gods eer bevorderen". Als in deze twee gevallen de leuze goed gebruikt was, zou ik wensen, dat ze nooit was neergeschreven, want dan zou ze aan sporen tot de grootst mogelike oppervlak kigheid. Of het de roeping is van onze meis jes zich te verdiepen in de politiek, blijft hier onbesproken; ik kom alleen op tegen het mo tief. Is het werkelik onze roeping voor ieder persoonlik op alle terreinen des levens de eer van'God te bevorderen?? Dan moeten wij allen dus studie maken, niet alleen van politiek, maar ook van theologie, dogmatiek, ethiek, enz. enz. Dan moeten wij alle we tenschappen en ook alle kunsten beoefe nen; dan is het groot aantal vakken, waar voor leidraden worden geschreven, nog veel te klein, want buiten dat grote aantal zijn er nog bij dozijnen te vermelden. Inderdaad: de leuze aldus gebruikt, geeft niet slechts aanleiding tot oppervlakkigheid, maar vraagt het onmogelike, want zelfs een genie als Dr. A. Kuyper is niet in staat geweest alle wetenschappen en alle kunsten te beoefenen. En toch wordt, niet in theorie, zoals hier boven geschiedde, maar in de praktijk dat gevleugelde woord toegepast door heel veel ouders ïen öpzlchte van hun kinderen. Die ouders willen hun kinderen kjiap zien worden op alle terrein des levens. Ze zijn niet tevre den met het onderwijs op de lagere school, neen de kinderen moeten allen naar de Ulo, naar H. B. S., naar het Lyceum of Gym nasium. Daarenboven moeten ze muziekles sen hebben, zingen leren, piano of orgel be spelen, nuttige en fraaie handwerken ma ken, huisvlijt beoefenen; kortom: waar het niet bereikbaar is op alle terreinen des levens de eer van God te bevorderen, dan toch op zoveel mogelik. Of ze allen inder daad dit motief hebben, staat nog te betwij felen; misschien gaat het nog meer om de fier der ouders en der kinderen dan om de eer van God. Doch hoe het zij: men zoekt het èn in de gezinnen èn in de scholen èn in het verenigingsleven in de veelheid, in de breedte en in de lengte, doch niet in de diepte. Zo iets heeft Dr. Kuyper met zijn gevleu geld woord nooit bedoeld. Hij wilde eenvou dig dit zeggen: „Gij predikant! beoefent theo logie, dogmatiek enz.; heel goed, maar zoek daarbij niet uw eigen eer en ook niet de eer van uw hoorders, doch alleen de eer van God". Dit geldt de onderwijzer, die op het terrein der paedagogiek en didaktiek niet eigen eer, doch de eer van God heeft te be vorderen. En dit geldt ook voor alle profane vakken: de musicus, de beeldhouwer, de schilder evengoed als de dichter en de proza schrijver moeten nooit eigen eer, maar Gods eer zoeken te bevorderen door hun arbeid. Men kan en mag dus nooit zeggen: be oefen of bestudeer de politiek, want ge moet Gods eer ook op dat terrein bevorderen; maar wel mag en moet men zeggen tot de man, die door God geroepen is aan politiek te doen: „Zoek daar niet uw eigen eer, ook niet de eer van uw volk, zelfs niet de eer der Koningen, doch vóór alles en boven alles de eer van God." Tegenover het misbruik, dat gemaakt wordt van Dr. Kuypers gevleu geld woord, zou ik gaarne herinneren aan een ander gevleugeld woord, n.l. aan dit: „Lerne nicht vieles, sondern viel". Van wie dit afkomstig is, weet ik niet, maar wel wat het betekent en wel dit: „Werp U niet op velerlei dingen om daarvan iets te leren, maar zorg diep door te dringen al was hel slechts in één ding; zoek dat door en door te kennen; zoek het niet in de lengte en de breedte, doch liever in de diepte. Aan die raad herinner ik de ouders, als ze willen, dat hun kinderen opgevoed en niet alleen onderwezen worden; aan die raad herinner ik onze jongelingen en jongedochters, die niet tot oppervlakkigheid mogen vervallen, want daarbij worden geen karakters kweekt Oppervlakkige mensen hebben we meer dan genoeg; aan karakters hebben gebrek. Karakters worden niet gekweekt door het te zoeken op alle terrein des le vens; ze worden wel gekweekt, als we het kleine, het begrensde terrein, dat God ons ter bewerking gegeven heeft, waarlik goed bearbeiden en daarbij dan niet onze eer. maar Gods eer zoeken, zoals ook uitgedrukt wordt in een Engels gedicht van Edith Hickman Divals, waarvan „Thimoteüs" de volgende vertaling gaf: „Verbeteren gansch de wereld", och, Laat zulk een pogen varen! Gij kunt niet doen in één minuut, Wat 't werk zou zijn van jaren. Houd gij maar een klein hoekje schoon, Wil 't lijdzaam trouw verrichten; Volbreng uw dagtaak goed, en help Uws naastens last verlichten. „Steek af naar de diepte" worde meer en meer de leuze in onze gezinnen, in onze scholen en ook in het verenigingsleven, waar men niet geroepen is v i e 1 e s te doen, doch wel v i e L J. C WIRTZ Cz. HET GASVOORZIENINGS- VRAAGSTUK Door de Commissie van Toezicht op de Gascentrale „Oosteinde", omvattende de ge meenten Krabbendijke, Rilland-Bath, Waar de, Kruiningen en Schore, is met algemeene stemmen van de hand gewezen een aanbie ding van de gemeente Goes tot gaslevering uit de Goessche gasfabriek, daar aanneming financieel nadeel zou beteekenen voor de be trokken gemeenten. AUTO'S. DIE NIET MEER MEE KUNNENI uiten de groote Amerlkaamsdhe steden treft men veelvuldig stapelplaatsen van oud óuto-maitemiaai aan, waardeloos goed, waar men geen raad mee weet Zoo lagen eertijds de uitgebleekt© beenderen langs de groote kameel wegen der woestijn. W«eflk een af staand edheidt ons van diiit patriarchaal tijdperk! DE GROEI DER NATIONAAL- SOCIALISTISCHE BEWEGING EEN UITEENZETTING VAN GREGOR STRASSER (Van onzen Duitschen correspondent). Heel even zag het er voor de zooveelste maal naar uit, dat de rijksdag naar huis ge stuurd zou worden. Had Hugenberg den nieuwen rijkskanselier niet op 't laatste nip pertje de hand toegestoken, dan zou een vo tum van wantrouwen aan de régime van Brüning een ontijdig einde gemaakt hebben. In dit geval waren nieuwe verkiezingen uit geschreven en zou men een gansch andere partij-indeeling beleefd hebben. Het wil mij toeschijnen, dat we dit binnen afzienbare» tijd toch zullen beleven, ook al zou hot nieuwe rijkskabinet tot nader order gehand haafd kunnen worden. Komt het eenmaal zoover, dan zal men in Duitschland rekening moeten hquden met een partij, wier snelle groei ze geplaatst heeft in de voorste poli tieke gelederen. Beperkt men zijn opmerkzaamheid geheel t de nationaal-socialistische beweging gaat men de leidende motieven als Hitier Strasser, Goebbels na, dan wordt men al spoedig gewaar, dat hier opvattin gen heerschen, welke onze waardeering niet hebben. De afkeer van het jodendom, het plan, om de tienduizenden Israëlieten over gansch Duitschland als vreemdelingen onder we wetten te stellen, de haat vooral tegen de Poolsche joden vindt bij ons weinh instemming. De scheiding tusschen politiek en godsdienst, welke den nationaal-socialist ertoe beweegt, om het katholieke centrum als partij van de hand te wijzen, trekt nog minder aan en de naive wijze, waarop men de rijksfinanciën wil regelen, werkt op onze lachlust Breidt men echter zijn aandacht wat uit, kijkt men wat verder om zich heen, let men op de scherpe tegenstelling tusschen v heen cn thans, dan werpt deze scherpe tithese eenig ander licht op de nationaal- socialistische beweging. Men gaat ze als een zooal niet absoluut noodzakelijke, dan toch niet ongewenschte bliksemafleider van de internationale strooming, welke van Rusland uit over Duitschland is bemerkbaar geworden. Waar het conflict tusschen rijk en staat de algemeene aandacht op zich vestigde, waar in het nieuwe kabinet dr. Wirth, wiens sympathie voor de socialistische strooming niet onbekend gebleven is, plan schijnt om Frick, den nationaal-socia- listischen minister van Binnenlandsche Za ken, naar Berlijn te roepen, om tegenover de rijksregeering rekening en verantwoor ding van zijn daden af te leggen, daar leek mij 't de moeite waard, om eens het woord te laten aan een der mannen, die omtrent den gang van zaken op de hoogte is. Ik wendde mij hiertoe tot Gregor Straser, de vriend en vertrouwensman van Adolf Hitler, die als hoogste leider der Duitsche organisa tie in opdracht van Hitier herhaaldelijk Berlijn naar Weimar ging, om met zijn par tijgenoot Frick een en ander te bespreken Van beroep was Strasser apotheker en pas sedert 1924 bekleedt hij in het politieke leven een vooraanstaande plaats. Hij is pas 37 jaar oud en beschikt over een groot redenaarstalent Gregor Strasser gaf mij de volgende uit eenzetting: „De strijd van den voormaligen min. van binn. zaken Severing tegen zijn collega in Thüringen is eigenlijk een strijd tusschen S. P. D. en N. S. D. A. P., terzelfder tijd een strijd tusschen den door de socialis ten gepropageerden eenheidsstaat feuderalisme. Hiertoe bood Thüringen onder den eersten nationaal-socialistischen minis ter een prachtgelegenheid. Ik was herhaaldelijk in Weimar en was tegenwoordig bij de besprekingen der ver schillende partijen. Ook al waren velen het met Frick lang niet eens allen zondér onderscheid keer den zich tegen het dictatorisch optreden van Severing. Zelfs Saksen en Beieren protes teerden tegen Severing's tactiek en we heb ben vastgesteld, dat diens bedreigingen niets als bluf waren. Thüringen had de gelden voor zijn begrooting allang geincasseerd en voor de politie stond een voorschot van M. 500.000 ter beschikking. Bovendien zou Severing door weigering niet ons, maar zijn partijgenooten geschaad hebben, want ook in Thüringen is de politic GEDENKPENNING BISMARCK-HINDENBURG De Duitsche Rijksmunt te Berlijn heeft een gedenkpenning vervaardigd met de koppen van Bismarck en Hindenburg, grondvester en beschermer van het Duitsche Rijk. Deze penning draagt de 25 wapens van de vereenigde Duitsche landen. AMSTERDAM VERMENIGVULDIGINGSFACTOR De vaststelling van den belaertingfactor heeft meermallen in onzen Raad aandeddiing ven tot ernstige fimamtaeele en politieke debatten. Wij herinneren ons, dat de vorige Gemeen teraadsverkiezing door deze kwestie vrijwel werd beheerscht, toen de wethouder W 5- b a u t al te onvoorzidhtig een factorverhoo- ging ha-d voorgesteld en de meerderheid van den Raad hem niet wenscht© te volgen. Bij 't overleg tusschen de partijen waarop het huidige college van B. en W. steunt, ie gestipuleerd dat tot 1931 geen verhoqging van den factor zou worden voorgesteld. De voordracht die gieter verscheen, bracht dus geen nieuws. B. en W. stellen voor in de vermenigvuldigingsfactor geen wijziging te brengen en dus ze vast te stellen op 0.6 Men rekent tot het geraamde bedrag ran ƒ31.183.000 te komen op de volgende wijze: 1/3 van bet jaar 1929.'"30 ƒ9.216.500, 2/3 ram het jaar 1930/'31 18.366.500. Blijft te dekken een bedrag ram ƒ3.600.000 dat voorloopig zaJ worden ontleend aan het Reservefonds in de hoop, dat dit bedrag zoo min als vo rige jaren rcoodig zal blijken. Land- en Tuinbouw. MUZIEKLYCEUM. De vereeniging het Muzieklyceum heef: een subsidie van de Gemeente gevraagd. Burgemeester en Wethouders wiizen dit af Zij zeggen wij hebben hier het Conservato rium en er is geen verschil van richting, er is dus geen enkele reden om twee instel lingen te subsidiecrcn. Voor die redeneering is wel iets te zeggen, al lijkt ons toch de afwijzing niet geheel billijk. Toen het Muziek-lyceum werd opga richt was het conservatorium wel een beetje in de versukkeling gekomen. De oprichting van 't Lyceum heeft stimu- leerend gewerkt. F.r is een frisschere geosf gekomen, een nieuwe directeur, de vroegere directeur van het Muziek-lyceum heeft mee» op de eischen van den nieuwen tijd gejet en heeft dikwijls de aanwijzing en het Ini tiatief van het Muzieklyceum gevolgd. Aan den anderen kant is het wel te ver staan, dat B. en W. huiverig zijn met de subsidleering verdpr te gaan dan dringend noodig is, temeer waar hier door het Rijk en de Provincie geen subsidie wordt ver leend. Wetenschap. Dr. P. VAN HAMEL ROOS TACHTIG JAAR De bekende Amsterdamsche scheikundige Dr. P. van Hamel Roos heeft gister zijn tachtigsten verjaardag gevierd. overwegend lid der socialistische partij! De bedreiging met een proecs wegens landverraad liet Frick koud, want bij het staatsgerechtshof in Leipzig weet niemand van zulk een aanklacht iets af. Men wilde met financieele bedreigingen Thüringen langzaam uithongeren, maar voor zulk een beleid was Frick niet te krijgen. Thüringen denkt er niet aan, zich bij Pruisen aan te sluiten en de tegenwoordige regeering in Weimar wil van een socialistischen een heidsstaat niets weten. Mocht het kabinet-Brüning gestort worden dan is de katholieke rijkskanselier voorne mens, den rijksdag te ontbinden. Naast het centrum en de communisten zouden wij hierbij het meeste winnen. Radio Nieuws. Zalcrdic 12 April. HUIZEN <1875 M.) KRO. 8.15—».3( >nc«rt_ 11,10—12 Godsdi-nstl* l.alfjur -CIS Lunchmui.êk door het KRO-Trt r&raofoonpUteu. 23.15 Kinderuurtji ursus Esperanto voor beginner», door Hellker uit Hoofddorp. Ou5 1'laU —6 Debut an ten uurtje. 6 TUdsein van Hok. 6.01—6.15 Sportprantje door d- i J. Borsten over de ..Stayer". 6.15 Noord-Afrika. Eurc II TH dee HILVERSUM (298 3 10 TUdseln. 10—10.1 8 TOó^ln. 8.01—rv Gra .oncert. 9.30—«.35 Nleu...bcrl. 9.3510.05 Optreden van Lou i Vervolg van het concert 11 C •an Lou Bandy. 11.30II Gra ding officieel* 12—3 Mlddaj uur 1671 M.) AVRO wUdintt. 12 Polltie- k. VARA. 2 UltNtoa ig. VARA. 8 Uitzending e Orde van Goede Tempelu van Voa Dia». VARA-Vai Op 28, 29 en 30 Augustus wordt er te Olst (Ov.) een nationale landbouwtentoon stelling gehouden, waaraan verbonden een groot concours-hippique. Deze tentoonstelling belooft op het gebied van Maas-Rijn-IJsel- rundvee de grootste te zullen worden, welke er de laatste jaren gehouden zijn. Voorts wordt een groote tentoonstelling georganiseerd voor paarden, varkens, geiten, schapen, konijnen, pluimvee, bijen, land- en tuinbouwgewassen, zuivel, industrie en reclame. Het concours ie vastgesteld op Zaterdag 30 Augustus. Op dien dag wordt tevens het springconcours voor officieren ge houden. Er heeft zich een eere-oomité gevormd, waarin ojn. zitting hebben geno men: Jhr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, eere-voorzitter, Mr. J. B. Kan, Oud-Minister, terwijl door Prins Hendrik een groote zilveren médaille reeds beschikbaar individueels antenne door de gemeensehap- VOOR DE MICROFOON. Dinsdag 15 dezer zal op uitnoodiging van de Ned. Chr. Radio Vereeniging des mid dags van 45 uur voor de microfoon van Huizen (golflengte 1875 M.) een radio-zie- kenuur worden gegeven door Dr. C Bouma, Geref. predikant te 's-Gravenhage-OosL Dr. Bouma zal spreken over Joh. 12 27 en 14 1: „Nu is Mijn ziel ontroerd, en wat zal (k zeggen? Vader, verlos Mij uit deze ure! Maar hierom ben Ik in deze ure gekomen. Uw hart worde niet ontroerd; gijlieden ge looft in God, gelooft ook in Mij." Muzikale medewerking verleenen de hee- ren J. H. en H. Smit Duijzentkunst te Hil versum, bariton en kerkorgel. Gespeeld zal worden het slotkoor uit de „MetthSus Pas sion", terwijl gezongen zal worden Psalm 89 7 en 8, 43 4 en 5 en Gezang 180 3 en i DE GEMEENSCHAPPELIJKE ANTENNE. In het Aprilnummer van Radio Nieuws zet ir. H. Mak uiteen hoe men in de radio- ontvangst een belangrijke vereenvoudiging kan aanbrengen door vervanging werd gesteld. Voor de afdeeling rundvee wordt zeer veel buitenlandsch bezoek ver wacht. De tentoonstelling wordt besloten met een groot vuurwerk. WESTLANDSCHE UIEN. Te Ouddorp op Flakkee wordt voor de Westlandsche uien der ba campagne in voorkoop reeds f 1.50 per 60 kilo geboden. Gemengd Nieuws. ERNSTIG ONGEVAL. Op het gevaarlijke kruispunt van den Rijksstraatweg aan den Lingedijk te Gelder- malsen had een CTnstige aanrijding plaats tusschen een uit de riohting Den Bosch komenden auto en een wielrijder, komende uit de riohting Tiel. De wielrijder, een zekere E. uit Vlaardingen, botste tegen den auto op, met het gevolg, dat hij ernstig gekwetst werd en per brancard naar een zieken- inrichting te Geldermalsen moest worden vervoerd, waarna hij per ziekenauto naar Vlaardingen werd overgebracht. Hij heeft waarschijnlijk een schedelbreuk bekomen. EEN VECHTPARTIJ TUSSCHEN SOCTS EN COMMUNISTEN. En de internationale zal heerseken op aard'. fa den raad der gemeente Beerta (Gr.) is het Dinsdagavond tot heftige tooneelen gekomen. Aan de orde was een voorstel tot aansluiting bij een ontginningsmaatschappij waarbij aan vele werkloozen de gelegenheid zou worden geopend om werk te vinden in de werkverschaffing te Jipsinghuizen. Reeds tijdens de bespreking, waarbij de soc.-dem. wethouder het voorstel verdedigde en van communistische zijde werd bestre den, ging het soms heftig toe en liet het talrijke publiek niet na zijn meening weer te geven, waarop de voorzitter met ontnii ming van de tribune dreigde. Toen de beslissende slag gevallen was ontstond tusschen de soc.-dem. en de com munisten een vechtpartij, waarbij vooral de a-d. wethouder het moest ontgelden. De burgemeester sloot de vergadering, terwijl het publiek tal van scheldwoorden uitte en bij het heengaan dc Internationale «mg. INGEZONDEN MEDEDEELING. pelijke, waarop een groot aantal toestellen tegelijk en onderling onafhankelijk kan wer ken. Hot komt er daarbij in hoofdzaak op aan, dat de toestellen niet zoo ingericht zijn, dat de antenne deel uitmaakt ^pn den for sten afstemkring, maar dat deze aperiodisoh is en direct aan het rooster van de toestellen verbonden. De aperiodische antenne heeft geen „voorliefde" voor een bepaalde golf en vangt dus alle trillingen, die in den aether zijn, op. Elk normaal handelstoee*el is, volgens ir. Mak, principieel geschikt om aan een gemeenschappelijke antenne ge schakeld te worden, niet direct, doch onder tusschenschakeling van ongeveer 10.000 Ohm weerstand, die voldoende separatie geeft en slechts gemiddeld 10 der hoogfrequente spanningen absorbeert. Alleen bij elechte spoelen heeft men veel sterkte verlies. Heeft men een plaatselijken stoorzender, zooals voor Den Haag de zakelijke omroep, dan kan men alle luisteraars met één enkele goede zeef van de onaangenaamheden van zulk een station afhelpen. Schr. heeft een aantal toestellen van verschillend makelij op één antenne geprobeerd en het succes was zóó railedig, dat er zelfs niet eens ern stige last werd ondervonden van een aan gesloten toestel, dat op genereeren gesteld was in de golf, waarin de andere toeetellen bezig waren te ontvangen! Het opnemen van een apcriodischen hoogfrequent versterker in een centrale antenne maakt het mogelijk le. veel meer toesteilen te bedienen en 2e. veel krachtiger hoogfrequent stroomen dan uit de antenne komen aan de toestellen toe te voeren, waardoor men met eenvoudiger en goedkooper toestellen kan werken. Toch blijven ook daarbij alle normale toestellen bruikbaar. Krijgt men te veel energie toe gezonden. dan ia het toch geen kunst, met b.v. regelbare toschakelweerstanden van O tot 500.000 Ohm, de sterkte te bedwingen. BRANDEN. Te Akkrum (Fr.) ie de boerderij van H. Kerkstra afgebrand. Het vee kon worden gered. De oorzaak van den brand ia onbe kend. Te Harenkarspel (N.-H.) is een boerderij van J. Kooy afgebrand. DOODELIJKE AUTO ONGELUKKEN Te Arnhem is de 45-jarige slager Straat man uit Elden, die op den Rijksweg Eist- Arnhem door een auto werd overreden en •■rnstig gewond, overleden. S. laat een gezin met 11 kinderen achter. In het ziekenhuis te Winschoten is over leden het 3-jarig kind van het echtpaar da Vries te Flnsterwolde, dat daar door een auto werd overreden. BRANDSTICHTING. Bij ©en caféhouder te Laren (Geld.) ont stond op twee plaatsen tegelijk brand. Er rezen tegen den eigenaar van het pand sterk© vermoedens van brandstichting, welk* bij een door d« justitie uit Zutphen inge steld onderzoek werden beveetiad en door den kroeghouder werden bekend. FEUILLETON Onder Zijn vleugelen Door ZENOBIA BIRD. (30 Maar op de een of andere wijze in dezen donkeren pijnlijken tijd kwam het tot be wuste vastheid in haar leven, zooals de plaat van een fotograaf in het fixeerbad de groep waarvoor hij eens was gebruikt weer terug geeft en de lijnen ontwikkelt en duidelijker maakt. Ze had gedacht, dat het voor altijd voorbij was en was pijnlijk verbaasd toen ze merkte dat het daar al die drukke gelukkige jaren gelegen had, verborgen, maar niet verloren. Ze was er dankbaar voor dat de weinige weken vóór haar vertrek ze het te druk had met andere bezigheden om veel tijd tot den ken over te hebben. Haar Verdriet om Charly te verlaten scheen niet minder te worden maar ze trachtte vroolijk te zijn om haar familie. De laatste dag was gekomen. Charly had haar den laatsten tijd ontweken, maar hij moest toch mee met het kleine groepje dut naar het station ging om haar uitgeleide te doen. Er waren tranen in zijn eerlijke oogen toen hij op. keek en haar aanzag: maar spre ken kon hij niet. Het gaf veel drukte om zich in de groote Zendingsschool te installeeren en Betty was spoedig geïnteresseerd in andere studenten en begon van Bommige veel te houden. Ze had een prettige kamer en was in staat het tot een gezellig mooi plekje tema ken voor haarzelf en anderen die niet zoo gefortuneerd waren. Ze was een goede stu dente en het jaar dat tusschen haar studie en nu lag had haar eeai welgevallen aan de studie doen krijgen, zoodat ze het sdhoone leven vol enthousiasme begon. Haar schoonheid en zachtheid en haar onbewuste lieftalligheid en gratie waren de oorzaak dat sommige leeraren hun hoofden ongeloovig schudden. Zou dit lang duren? Zij oogstte bewondering waar ze ging en het feit dat ze zich heel eenvoudig en smaak vol kleedde, diende alleen om aan haar lief talligheid meer gratie te geven. De mannelijke studenten, beste ernstige kerels, waren er vooral vatbaar voor; maar as er aan gewoon en behandelde ze al len met dezelfde vriendelijkheid. Bij haar verscheidene tochten door de stad, was ze bijna nooit alleen, want onder de studenten waren er altijd meisjes die haar graag ver gezelden. Zij wenschte geen begeleiding van heeren. Een deel van de opleiding der school was praotisch werk in een of andere vorm en tenzij de student voorliefde had voor iets werd dit gewoonlijk hem aangewezen. Bet ty liad, toen ze haar lessen begon, verteld an haar plan om naar den vreemde te gaan en had die eilanden genoemd. Ze verbeeldde zich dat ze eenige verbazing zag toen ze haar terrein noemde en sprak er dus nooit meer over. Het werd gehouden voor een eenzame onaantrekkelijke plaats. Zij hoorde dat de zendoling die gesproken had ook op school was geweest en zijn werk wel bekend was en hoog in eere gehouden, maar dat een zoo lief persoontje, zóó groot gebracht in luxe, dit als haar arbeidsveld zou kiezen, inderdaad bevreemdend. Zij zag er uit, alsof zij 'n leven in een paleis had doorge bracht Was ze ooit in aanraking gekomen met vuile onooglijke, gedegenereerde, ruw© menschen? Zou haar liefde die proef door staan? Dit moest eerst afgewacht worden. Was het alleen bij ongeluk of beproefden ze haar of was het een deel van Gods groote levensplan met haar, vroeg ze zich af, dat zij gevraagd werd om een kleine Italiaan- sche missie in een arm deel der stad te hel pen leidenT Zij wist, dat sommige meisjes in een van de groote stadskerken leerden of assisteerden. Ze zei echter niets maar op den afgesproken tijd ging ze, begeleid van en kele andere studenten. De meisjes hadden opdracht gekregen 's avonds nooit alleen naar een post te gaan of terug te komen, maar altijd in gezelschap van een paar an deren. Het was wel geen gevaarlijke omge ving, maar toch was het het wijste niet al leen in het donker door die straten te gaan. Hot Zendingshuis zelf was van binnen aantrekkelijk, ten spijt van de nare omge ving. De man, die het werk bijna alleen deed, uitgezonderd de hulp der studenten, geloofde dat reinheid en godsdienst nauw verwant, althans samen moesten gaan. De kamer was proper, in tegenstelling mot de vuilheid van ben die er kwamen. Dit had werkelijk veel effect en de kinderen en groafon zagen al spoedig dat schoone handen en gezichten hier thuis hoorden, waar zij leerden van Eén die zelfs hun har ten kon reinigen. HOOFDSTUK XXI. Betty tracht werkelijk te dienen. „Juffrouw Everett, de juffrouw zegt dat ik m'n les goed kende". „O, juffrouw Ev'ret, m'n pappie is zoo ziek eai moedertje is bang dat hij niet meei beter worden zal. Wat moet ik nu toch doen?" „Juf, ik leende dat versje dat u me gaf. Moet ik 't nu opzeggen?" Dat waren de gewone begroetingen van de Itaiiaansche meisjes met hun schitte rende oogjes. Wat vertelden ze graag hun kleine moei lijkheden en hun pretjes waarnaar zij altijd zoo vriendelijk luisterde. In den beginne dacht ze, dat ze de knof- lookgeur waarmee deze verhaaltjes zoo vaak gepaard gingen, bijna niet zou kunnen uit houden, vooral niet wanneer ze ze heel ver trouwelijk haar 't in 't oor wilden fluiste ren; maar ze bad om genade, dat ze 't niet op zou merken en na cenigen tijd hinderde 't haar niet meer. Wanneer elk haar praatje gemaakt had en de gezichtjes straalden als ze tegen ze glim lachten, begon ze haar les voor dien dag. Wat werkte en wat bad ze voor die kleine kleuters, zich sterkende met de gedachte dat ze in die kleine harten lets zaaide van Gods Woord en Hij had immers beloofd dat het nooit ledig tot Hem zou wederkeeren. maar nuttig zou zijn, waartoe Hij 't gezon den had? Ze wist. dat wanneer ze 'n jaar of twaalf waren, hun ouders hen waarschijnlijk vai. de Zendingsschool zouden afnemen en hen dwingen naar de Roomse he Kerk te gaan en zoo benutte ze deze prachtgelegenheid om hun de groote fundamenteele waarhe den van het Christelijk geloof in to pren ten. Wat hoorde zij hen graag opzeggen: ,Want uit genade zijt Gij zalig geworden door het geloof en dat niet uit U; het ia Gods gave." „Juffrouw, fluisterde Ros© Vitori haar, een beetje schuw In het oor, mijn vader zegt dat die text niet goed is; wij batata om zalig te worden; het is geen gave. We betalen aldoor aan den priester." Dit was niets ongewoons cn te bad om ijsheid om de juiste bewoordingen te vin den. Ze moedigde de kinderen altijd aan. alles wat ze geleerd hadden, thuis aan hun ouders t© vertellen en soms rustte daar zegen op De kleine Rose Vitori was een aardig kind met donkere fluweelbnilne oogen en 'n lief zacht gezichtje, doch met een zeker» gewichtigheid die Betty nooit geheel begrij pen kon Ze was er blij om dat God haar liefde had gegeven voor heel haar troepje en ze was er zeker van dat die liefde haar dooi Hom was gegeven, want ze waren lang niet allen zoo lief als Rose. Z© moest er op passen dat niemand ontdekken zqu. dat ze hoe langer hoe meer van dit erne kind ging houden boven al de anderen. Op een Zondag was Rose er niet. Omdat dit niets bijzonders was met de andere kin deren, zocht Betty er niets achter, maar toen -e een tweeden en derden Zondag nog niets van Rr..«j ,xtrde werd ze wat angstig. Wal kon hear "ijn overkomen? Zo vroeg er de andere meisjes naar, maar die schenen er niets van te weten, doordat Rose een eindje van de anderen afwoonde. Ze dacht dat ze het kind maar eens moest opzoeken. Zou ze bij geval vertrokken zijn? Ze kon zich niet indenken, dat haar hartelijke kleine Rose weggegaan zou zijn, zonder eenig woond van afscheid. Ze stond bij «Ie deur van d« Zendingsschool te praten met de andere leerkrachten en informeerde naar de fam. Vitori cn de buurt waarin zij woonde. Niemand scheen het te weten. Plotseling kwam een van de jonge studen ten die les gai aan een klas groote jongens naar het groepje toe en zei aarzelend ct\ kleurend tot aan de wortels van zijn hart; .Js'eem mij niet kwalijk, juffrouw Everett, ik denk dat ik U iets kan rartei'en over Uw kleine beschermelinge, tal der jon- gens van mijn klas la ©cn ne«Je \an haar cn ik hoorde hem vandaag tot de andera Jongens zeggen „Roee Vitoris moeder ia vreeselijk ziek". Het kind is waarschijnlijk de eenige, die haar moeder kan oppa- n. Betty koerde zich om met een dank' ara glimlach tot dengene, die haar derr inlich tingen verschafte, maar David Moffat waa al half de deur uit en ging met groot* stappen weg. Ze was getroffen en merkbaar verbaasd, maar zóó blij, iets over Rose gehoord ta hebben, dat ze pas later zich de heete zaak ncn1cI>1*ilier be*lJe •rI*n»ls herin- CWordt vervolgd.) j

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9