r ".G 8 APRIL 1930 TWEEDF pi An PAG. INGEZONDEN HEDEDEELING. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lekten, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. Cobra. C. J. on P. van der Loo, en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden vap de waschinrichting in het perceel Haarlemmerweg No. 32 kn dastraal bekend Sectie K No. 3699; b. J. Schuster en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een sigarenfabriek in bet perceel Paradijssteeg Nos. 33 en 35 kadastr. bekend Sectie PI Nos. 1S77 en 1S7S. Leiden, S April 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat de N.V. Wernink's Tennisvloeren, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voer den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in liet club lokaal van perceel Hooge Morschweg 86 b, alhier. Leiden. S April 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag li April 1930. nam. 2 uur, m liet gebouw „Tot nut van 't algemeen (Steensciiuur 21). De vergadering zui, zoo uood'ig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van 1 schoolartsen, voor liet tijdvak van 1 April 1930—1 April 1931. 2. Benoeming vaai een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. 3. Benoeming van een lid van het bestuur van de vereeniging „de Ambachtsschool". 4. Benoeming van een Regent van hit IJ. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 5. Praeadvies op het verzoek van mej. E. J. van Grieiiiuysen, oai eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Maresingel 15. 6. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der beg rooting, dienst 1929, waarvan de raming te laag is gebleken. 7. Voorstel bot verpachting vam de exploi talie van den Burcht en u« Graanbeurs, als mede van het voormalige z.g. Notarishuis, «an A. Backor. S. Voorstel tot verpachting van het recht van tolheffing van schepen, voertuigen en voetgangers van de Leiderdorpeche brug. alsmede van het koffiehuis met woning ca., aan P. J. Ramaker. 9. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de' gemeente van eenige strookjes grond, gelegen respect, aan don Ouden Rijn, don Zoerterwoudschen Singel, den Haagweg, den Stationsweg en de Hen drikstraat 10. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strookje grond aan den Hoogcn Rijndijk, Seclin M No.4473, ged. 11. Voorstel tot overdracht aan de gemeen te Bloemend-aal van den eigendom, voorzoo- veel het aandeel van de gemeente Leiden betreft, van het onder de gemeente Bloemt rt- daal gelegen gedeelte van den Haarlemmer- trekvaariweg, kad. bekend onder Sectie D Nis 1072, 889 en 892 ged. 12. Voorstel in zake den verkoop aan do Vereeniging tot oprichting en in6tand.hu 1 dang van scholen voor lager cn meer uitge- bmreid lager onderwijs op Geref. grondslag (Gercf School vereeniging), van een gedeelte der onteigende perceelen aan de Koppen hink steeg. Sectie Nis 2206, 122 en 2306, en van een gedeelte van het Kaasmarktterrsm 13. Voorstel: a. tot verkoop van een perceel bouwter rein op het Raemlomd, gelegen aan de Fruinstraat, groot pl.m. 555 M2., Sectie M no. 4208, ged., aan B. Buurman q.q.; b. tot verkoop van een strook grond op het Raamland, gelegen aan de Fruinstraal, groot pl.m. 30 M.2, Sectie M No. 4208, gel., aan F. Visser; c. tot wijziging van het Raadsbesluit wan 13 Januari 1930, in zake beschikbaarselling van een terrein aan de Cobetstraat, ten be hoeve van de vestiging van een onderstation ca., door de Elec tri cited tsfahriek. 14. Praeadvies op het verzoek van het be stuur van de vereeniging „de Ambachts school" te Leiden, in zake uitbreiding van het schoolgebouw. 15. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Bloembollenkweekerij en Handel vh. firma J. de Groot en Zonen te Noordwijk, in zake verbetering van een gedeelte van den Haar- lemmertrekvaartweg bij de Piet-Gijzenbrug. 16. Praeadvies op het verzoek van den Bond van Leidsche Zangvereenigingen, om toekenning van eon gemeentelijke subsidie, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Wilmar, in zake het toestaan van gei den ter subsidieering van muziek- en zang vereenigingen, 17. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de toekenning van een vergoeding aan ambtenaren, die, we gens den brand van hert Raadhuis, extra werkzaamheden hebben verricht. 18. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem.biad No. 43), rege lende de samenstelling van de Bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeentelijken Reinigings- en Óntsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht: b tot benoeming van een Administratief Hoofdambtenaar bij den dienst der Ge meentewerken. 19. Praeadvies op het verzoek van de Vpreeniging tot Bestrijding der Tuberculose, om verhoogimg van de haar toegekende jaarlijksche subsidde. met het desbetreffend schrijven van den heer H. W. Blote, arts, alhier. 20. Voorstel in zake de verbetering van den Lagen Rijndijk, de omgeving van de Zijlpoort en de Haven en tot beschikbaar stelling van de daarvoor benoodigde gelden, met behandeling tevens van de desbetreffen de voorstellen van de heeren Schüller en Eikerbout. GEMEENTEZAKEN Graanbeurs en voormalig Notarishuis Op 1 Mei a.s. "eindigt de pacht van den Burcht en de Graanbeurs en van het voor malig „Notarishuis". De verhuring van de beide eerste gebouwen geschiedde aan den heer A. Backer ingevolge raadsbesluit van 29 September 1924 voor de som van 3200, terwijl de verpachting van liet Notarishuis plaats had bij raadsbesluit van 21 Februari 1S27 tege.i een prijs van 1200.—, welk be drag iu den vorm van een vergoeding we gens door de gemeente in het pand nange brachte veranderingen later werd verhoogd met 63.70. De pacht van het voormalig Notarishuls werd aan den heer .Backer opgedragen, om o.m. ook dc hotelgelegenhcid te dezer stede uit te breiden, in verband waarmede hem ric verplichting werd opgelegd ten minste d vertrekken tot hotelkamers in te richten De bedoelde veranderingen hielden hiermede verband. Bij B. en W. is intusschen reeds geruimen tijd de vraag in overweging, of het met 't oog op de behoefte aan hotelgelegenheid niet ge- wenscht is te achten, om van het Notaris huis met Graanbeurs een volledig hotel café-restaurant te maken, daar uiteraard bij de tegenwoordige wijze Van inrichting, zoo wel wat betrcit het aantal beschikbare, bruik bare kamers al de outillage daarvan, slechts n benerkte mate in die behoefte wordt voorzien. In overeenstemming met de Connnissio van Fabricage hebben zij daarom den Dircc teur van Gemeentewerken opgedragen oen gedetailleerd plan met kostcn-raming te maken van alle voorzieningen, die noodig zouden zijn om het gebouwen-complex vol ledig geschikt te doen makon voor een ex ploitatie als hotel-café-restaurant in moder nen zin, docli met inachtneming van de historische tradities van den Burcht. In afwachting van. de verdere behandeling van UC24J aangelegenheid, zouden B. cn W de pacht op den tegen woordi gen voet voor Icopig voor één jaar wilen verlengen» waar toe de pachter bereid is. Zij gmen den Raad daarom in overweging dc exploitatie van den Burcht en de Graan- beurs, alsmede het voormalige z. g. ..Nota rishuis" wederom aan den heer A. Backer alhier te verpachten voor den tijd van één jaar. ingaande 1 Mei 1930, tegen een geza menlijken prachtprijs van 4463.70, en ver der onder de bestaande, m. m. gewijzigde voorwaarden. Overname i SPREEKUUR WETHOUDER. De Wethouders van Financiën en Onder wijs, de heer Goslinga en Tepe, zullen mor gen eerst te hallvier spreekuur kunnen houden. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen: a. van T. Bakker, weduwe van D. Neder- lof. te Leiden, het strookje grond, ter grootte van 0.7 M2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie H. No. 545, gelegen aan den Ouden Rijn, hoek Kuipersteeg; b. van O. V. R. Spatkowa. te 's-Graven- hage, het strookje grond, ter grootte van =t-- 23 M2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie 51, No. 2181, gelegen aan den Zoeterwoua- schen Singel; c. van C. de Munnik en J. F. Hamann, beiden te Leiden, de strook grond, ter grootte van 258 M2, deel uitmakende van bet perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie O, No. 1286, gelegen nabij den IJaagweg; d. van N. A. van Zijp, te Leiden, hel strookje grond, ter grootte van 2 M2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie A. No. 123; e. van L. Zwart, te Leiden, de strookjes grond, ter gezamenlijke grootte van 9S M2, deel uitmakende van de perceelen, ka dastraal bekend gemeente Leiden sectie B. Nos. 2605. 2606, 2607, 2608, 2609, 2610 cn 2611: f. van E. J. Wurzer, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van =fc 9 M2, deel uitma kende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie B, No. 2604, gelegen aan de Hendrikstraat. B. en W. geven den Raad in overeenstem ming met het advies van de Commissie van Fabricage, in overweging te besluiten van N. P. M. Dieben kosteloos in eigendom en onderhoud hij de gemeente over te nemen het strookje grond, ter grootte van 50 M2, deel uitmakende van het perceel, kada straal bekend gemeente Leiden, Sectie M, No. 4473, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, zulks onder voorwaarde, dat in afwijking van het bepaalde sub 6°, van het raadsbe sluit van 29 Augustus 1927 de aan N.P.M. Dieben in eigendom verblijvende grond dooi dezen op zijne kosten, ten genoegen van B. en W., van het in eigendom over te dragen stukje grond wordt afgescheiden. De Bond van Leidsche Zangvereenigingen heeft zijn verzoek om ter bevordering vun de vocale zangkunst een subsidie voor ge noemden Bond op de gemeentebegrpoting uit te trekken herhaald. Thans wordt ge vraagd om een bedrag van 1000.beschik baar te stellen. De Bond zal deze som wel op dezelfde wijze wenschen te zien aangewend als hij in zijn adres van het vorig jaar aangaf, n.l voor de helft ten bate van den Bond en voor de andere helft om gemaakte concert- tekorten van de aangesloten leden te helpen dekken, hoewel in het thans aan de ordo zijnde verzoek alleen het in de tweede plaats vermelde doel met name wordt genoemd. Voorts werd bij de behandeling van dc gemeentebegrooting 1930 ten fine van prae advies naar B. en W. verwezen een door den heer Wilmer overgenomen voorstel van wijlen den heer Spendel om: a. op de begrooting 1930 een post groot 1000.te brongen waaruit muziek- en zangvereenigingen kunnen worden gesubsi dieerd, welke tot het geven van volksconcer ten zullen worden uitgenoodigd; b. een raadscommissie te benoemen, welke belast wordt met de uitvoering van het sub. a. vervatte besluit. In een bij het verzoek overgelegde toelich ting treedt de Bond in een bestrijding van de motieven van het praeadvies van B. en VV. op het eerste adres, met welks afwij zende conclusie de Raad zich vereenigde in hare zitting van 21 Januari 1929. Instedo van B. en W. te overtuigen van de wenschelijkheid van subsidieering in dezen, heeft hetgeen de Bond in zijn toelich ting tegen een en ander tracht in te brengen, hen veeleer versterkt in de opvatting, dat voor het verleenen van geldelijken steun in casu geen aanleiding bestaat. De toelichting bevestigt integendeel bijna stuk voor stuk t door B. en W. aangevoerde. Erkend wordt, dat er veel zangvereenigingen zijn en dat er gebrek aan organisatie heerscht; toegegeven wordt vervolgens, dat het aantal aangeslo ten vereenigingen te klein is, terwijl ten slotte worden toegestemd de consequenties met betrekking tot andere zangvereenigin gen én tot muziekvëreenigingen. De moeilijkheden, waarmede de zangvei- DE BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN EEN ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad van de gemeente Leiden is het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: ondergeteekenden A. J. Schoneveld en J. A. Yerkuylen, resp. voorzitter en wn. secretaris van de Federatie van tc Leiden en Omstreken gevestigde Woningbouw ver eenigingen, ten deze domicilie kiezende Zijlsingel 53; dat zij kennis genomen hebben van de plannen van liet gemeentebestuur, medege deeld bii de behandeling van de gemeente begrooting 1930, om medewerking te ver leenen tot den bouw van 204 arbeiderswo ningen, te bouwen dor de verschillende Wo- ningbouwvereenigingen; dat zij erkennen, dat door deze medewer king, voor ccn zeer bescheiden gedeelte in ile huisvesting der arbeiders wordt voor zien; dat zij echter van oordeel zijn, al wordt bovengenoemd aantal woningen gebouwd, daarmede nog niet in voldoende mate is zien in de nijpende behoefte aan arbei derswoningen; dat het aan hen bekend is, dat dc ge meente nog beschikt over terreinen, welke oor arbeiderswoningbouw in aanmerking komen en welke direct voor eventueele be bouwing kunnen worden toegewezen; eshalve zii uwen Ra li verzoeken te be sluiten zijn medewerking te verleenen: a. dat dc terreinen, welke onmiddellijk grenzen aan de bestaande woningcomplexen van dc W.B.V. ..Eensgezindheid", „de Tuin- stadwijk" en „de Eendracht", als bouwter rein en worden bestemd voor de genoemde W.B.V.: b. dat deze Woningbouwverenigingen in de gelegenheid gesteld worden plannen in te zenden voor bebouwing van genoemde terreinen: c. dat de benoodigde gelden, hetzij als jorachotten van het Rijk. hetzij door het gemeentebestuur worden beschikbaar ge steld. MONUMENT VOOR HET NEDERL. REDDINGWEZEN Daartoe door het Hoofd-Comité uitgenoo digd heeft de Burgemeester, Mr. A. van dd Sande Bakhuyzcn, het initiatief genomc-n tot de vorming van een Provinciaal Comité dat zich zal belasten met de inzameling van gelden voor de oprichting van een Monu ment ter eerc van het Nederlandsche Red dingwezen. Het plan daartoe is ontstaan tijdens de grootsche plechtigheden bij de begrafenis van den alom bekenden redder Dorus Rïi kers. Het monument bedoelt te zijn een getui genis dat Nederland trotsch is op zijn koene zeehelden, eenvou^e mannen, die vrijwil lig en zonder aarzelen hun leven wagen om dat van anderen, die in nood verkeeren, te redden. Het Comité voor de provincie Zuid-Hol land, met uitzondering van de gemeenten 's-Gruvenhage en Rotterdam, is samenge steld als volgt: Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minis ter van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Eere-Voorzitter; Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Burgemeester van Leiden, Voorzitter, de burgemeester van Alphen a. d. Rijn, Oud-Bcyerland, Brielle, Delft, Dordrecht, C.orinchem, Gouda, Hille- gom, Katwijk, Maassluis, Middelharnis Noordwijk, Ridderkerk, Sliedrecht en Zwijn- drecht, F. G. Rosier, Referendaris ter Ge meente-Secretarie van Leiden, Secretaris. H. M. Sasse, Directeur van de Bank-Asso- ciatie, Breestraat No. 61, Leiden. Penning meester. Dezer dagen hoeft de Voorzitter de Com missie geïnstalleerd in een vergadering ten Raadhuizo te Rotterdam. In die bijei*ikomst werden de kringen vastgesteld, waarbinnen de door de leden te vormen plaatselijke comité's zullen werk zaam zijn en werd de wijze van geldinzs meling besproken. Het Comité verwacht dat de giften zóó rij kelijk zullen vloeien dat, na aftrek van d kosten van het Monument, nog een flink bedrag overblijft ter tegemoetkoming in he* levensonderhoud van lion, die hun leven voor anderen hebben veil gehad. Wij hopen spoedig mededeeling te kunnen doen van de samenstelling van het plaatse lijk Comité voor Leiden en omstreken. MILITARIA. De te Leiden tot arts bevorderde semi-arts J. A. G. Roeters van Lennep is bestemd tot rve-officier van gezondheid 2de kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht. De te Leiden tot arts bevorderde semi-arts H. G. A. Castermans is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2de klasse bij het reserve-personeel van het leger hier te lande. ONDERWIJZERSBENOEMING. (Verbeterd bericht.) De heer S. Boorsma, onderwijzer aan de Chr. School voor U.L.O., Noordeinde, hoofd de heer C. J. W. de Reuver is in gelijke betrekking benoemd aan de Geref. Burger school voor U.L.O. te Utrecht, hoofd de heer D. W. Don dorp. eenigingen en ongetwijfeld ook de mu- ziekvereenigingen hebben te kampen, be hooren tot het particuliere terrein; zij moe ten dan ook door particulier initiatief en door particulier overleg opgelost of vermin derd worden; de overheid, i.e. de gemeente heeft hier geen taak te verrichten en zeker niet door het verleenen van subsidie, ver mits, gelijk werd opgemerkt, hierdoor hei euvel slechts zou worden verergerd. Ten opzichte van het voorstel-Wilmer wordt opgemerkt dat van het denkbeeio. zooals dat in dit voorstel is neergelegd, prac- tisch geen effect kan worden verwacht en 't ook niet wel voor uitvoering vatbaar, is. Moeten B. en W. derhalve eveneens aan neming van dit voorstel ontraden, wel zijn zij bereid bij de voorbereiding van hun praeadvies op het voorstel-Groeneveld om een bedrag van 5000.beschikbaar te stellen ter bevordering van het doen geven van góede volksvoorstellingen op het gebied van zang, muziek en tooneel, nader te over wegen in hoeverre in de richting van het voorstel-Wilmer iets kan worden gedaan. Zij geven den Raad mitsdien in over weging: a. afwijzend te beschikken op het verzoek van den Bond van Leidsche Zangvereeni gingen tot toekenning van subsidie; b. niet aan te nemen het voorstel-Wilmer tot beschikbaarstelling van een bedrag van 1000.— voor subsidieering van muziek- en zangvereenigingen. (Wordt vervolgd) ZUIDERZEEFONDS VOOR DE NED. HERV. KERK VERTOONING ZUIDERZEEFILM Voor een geheel gevulde Gehoorzaal is gisteravond de Zuiderzeefilm vertoond. Ds. J. Groot Knzermk, voorzitter van de classical e commissie uit de classis Leaden, ingesteld om gelden voor het Zuiderzee- fonds te verzamelen, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de secretaris van hel d&golijksch bestuur vaai het fonds, ir. C. W. E. vaai Voorst van Beest, diie dezen avond een en ander over het werk voor het fonds zou roededeelcn, waarna hij voorging in ge bed. Hierna kreeg ir. v. Voorst van Beest ge legenheid een cn ander over de Zuiderzee werken en meer iai het bijzonder over het werk voor het Zuiderzeefonds der Ned. Hèrv. Kerk mede te doelen. Spreker bracht censt hulde aan de clas sical e commissie, die haar taak tot heden zoo loffelijk heeft vervuld. Hij sprak de wensch uit, dat nog velen zullen mede-ar beiden «an dut grootsche werk. Want wan neer im 1933 de cerate polder, n.l. de Wie rimgérmoerpolder. voor bewoning in gereed heid zal zijn gebracht wordt gerekend, dat daarin 12.000 leden der Ned. Ilerv. Kerk zullen komen wonen. Deze mcnschen nu zullen moeten worden geholpen aan kerken cn pastorieën. Men denkt, dart in de Wie- rimgermcer zal blijken noodig te zijn 1 groo- le kerk en 3 kleinere, mot even zoovele pastorieën. Men denkt hiervoor noodig te hebben 500.000 en dut bedrag moet vóór 1933 bijeen zijn. Spreker wees er voorts op, dat het dagelijksch bestuur in nauw con tact staart met de Synode, dat het slechts be oogt in ddrecton zin de stoffolijke belangen van leden der Ned. Herv. Kerk te dienen, die zich metterwoon in de Zuiderzeepolders zullen vestigen en dart de commissie nim mer partij kiest in eenige richtimgstrijd in dc Kerk. Vervolgons leidde spreker de aanwezigen in in de werken vam droogmaking der Zui derzee. Hij ging na hoe het vroeger wns ge weest, de verschillende, plannen die in d»n loop der tijd waren opgeworpen om dan slil te staan bij het heden en eenige bijzonder heden mede te dealen oni de film te verdui delijken. Hierna werd de film vertoond. Zij is het eigendom van de Maatschappij Let Uitvoering der Zuiderzeewerken en geheel kosteloos afgestaan. Deze film geeft ons eon treffend beeld van de machtige werken die hier worden uitgevoerd. Mede door de veie luchtopnamen krijgt men een volledig beold van wat er tusschen de kusten vam Noord- Holland en Friesland wordt gepresteerd Dag in dug uit werken er machtige machi- neriën om uiteindelijk 225.000 II.A. vrucht bare grond aan de zee te ontrukken. Het pu bliek liet dan ook met een dankbaar ap plaus zijn tevredenheid duidelijk blijken. Na het vertoonen der film ging spr. na or welke wijze in de classis Leiden op het vruchtbaarst zou gearbeid kunnen worden voor het Zuidcrzeefonds en wekte allen op zich spontaan hieraan te geven. Ds. Janssen Schoonhoven, van Oegstgcest. dankte Ir. van Voorst tot Beest hartelijk voor zijn uiteenzettingen, waarna bij voor ging in dankgebed. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Met dc voltooiing van het Administatie gebouw van het nieuwe Academisch Zieken huis is men thans zoo ver gevorderd, dat sedert gisteren de geheele administratie van flit ziekenhuis daar is kunnen worden onder gebracht. De ingebruikneming van de op de le ver dieping gelegen aula, welke in de toekomst in plaaits van het Groot-Auditorium der uni versiteit bij belangrijke academische plecn- tigheden dienst zal doen, zali echter nog ge ruimen tijd op zich laten wachten met hei oog op den toestand van het aula-fonds, 40-JARIG JUBILEUM. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer W. F. H. Tuinhof de Moed in dienst trad bij de firma A. D. Hakkenberg, kleer makerij, alhier. Ter gelegenheid hier#an is de jubilaris hedenmorgen door zijn patroon gehuldigd, wxarbij deze hem een geschenk onder couvert overhandigde, terwijl hij voorts ook van verschillende andere zijden blijken van belangstelling heeft mogen on dervinden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving. 7 April. Van Reisen en de Beci fB.P.). Sassenheim, Rusthof laan IS. Bloembollenkweekerij en -handel Vein. H. J. van Rijzen, zich noemende en schrijvende H. J. van Reisen, Sassenheim. A F. G M. de Beer, Sassenheim. A. van Dam, filiaal Leiden. Turfmarkt 2 IToofdz.Zwartsluis W. 1 No. 95. Scheeps benoodigdheden, aannemersartikelen. Ge- volm. E. D. de Goede. Leiden (E.P.). Wijziging. 7 April. Coop. Boerenleenbank Leiderdorp, Hoofdstraat 96. Uittr. L. Raad v. Toez.T Rijnsburgr, Leiderdorp; N. Lid Raad v Toez. J. Rijnsburger. Opheffing. 7 April. C B'oot Pzn. Katwijk aan Zee, Nieuwsteeg 0, Handel in kruide nierswaren. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN KIESVEREEN. „NED. EN ORANJE" De heer >M. de Grauw, die in de laatst ge houden ledenvergadering van de A. R. Kies vereeniging tot bestuurslid werd gekozen, beeft voor deze benoeming bedankt. Overleden: M Munnik vrouw van J Lrkel 71 j. M Snel wede. van A Vis 78 j. i. M Haverkamp jd. 2 A de Jager wed an A P Hendrikson 85 j. BOSKOOP CENTRALE BAKKERIJ Zaterdagmiddag is de laatste hand gelegd, aan de groote schoorsteenpijp van de Centrale bakkerij. De bewoners van de Nieuwstraat en omgeving zullen met dankbaarheid genie ten van het imponeerend beeld van den schoor steen, doch bovenal zijn zy nu verlost van rook, en roetplaag. HAZERSWOUDE DOOR DE ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. De heer J. Blom te Aarlanderveen legde in een garage te IJselstein een nieuwe band om het wiel van zijn auto. Een knecht, die met een electrische booglamp behulpzaam was, had het ongeluk deze te stootcn, waar door de electrische stroom hem door het lichaam ging. De ongelukkige was op slag dood. VEE IN VLAMMEN. Door onbekende oorzaak is te Hazerswoude een sci/iur van den veehouder S. afgebrand, 15 koeien, eenige varkens, ccn stier en 101- kippen werden een prooi der vlammen. H.t woonhuis bleef behouden. KATWIJK AAN DEN RIJN JAARVERGADERING TUINBOUW- VEKEENIGING. Gisterenavond hield dc Tuinbouwer .Katwijk cn Omstr," haar jaarvergadering in een der zalen van Hotel „De Roskam". Zooals we dat met deze belangrijke verga dering gewoon zijn, was de opkomst ook nu groot De Voorzitter, <Ie lieer I. van der Perk sprak ccn openingswoord. Wanneer we ons het vorig jaar in herinnering bren gen, zei Spr., dan kan ik mc voorstellen, dat er velen onder ons zijn, die met een gevoel van teleurstelling op het afgcloopen jaar te rug zien. Immers daar is reden voor. De nw- laisse, waarover algemeen in den tuinbouw wordt geklaagd, hebben ook wij op onze veilingen ondervonden. Velen onzer hebben het zeker nog nooit of althans zeer zelden meegemaakt, dat sommige producten zoo weinig opbrachten. We konden van vele producten niet spreken van „niet loonend". maar moesten die bestempelen met „ver licsgevend." Welke oorzaken zijn hiervoor aan te wij zeu? vraagt Spr. Een verschijnsel der laat ste jaren is wel de enorme uitbreiding dei tuinbouwbedrijven. Tegen deze uitbreiding is de lnalstc jaren voortdurend gewaar schuwd, omdat gevreesd werd, dat dit den een of anderen tijd spaak zou loopen. Deze uitbreiding op groote schaal had niet alleen plaats in ons eigen land, doch ook buiten onze grenzen. Het streven van alle landen, voorname lijk na den oorlog, om te trachten zelf zoo veel mogelijk te produceeren, en zelf zoo veel mogelijk in eigen behoefte tc voorzien, lag hier zeer zeker wel ten grondslag. Wel wordt door onze organisatie, en wc willen zulks met dankbaarheid vernielden, al het mogelijke gedaan om reclame tc nia ken voor onze producten cn spant zich do handel uitermate in oin het afzetgebied to vergrooten ,toch zal het dc groote vraag zijn of de afzet wel gelijken tred zal kunnen houden met de uitbreiding zooals deze de laatste jaren is toegepast, vooral wanneet we letten op de vele en groote moeilijkheden welke de uitvoer ondervond, voornamelijk door de steeds hooger wordende tariefmu ren. De toekomst ziet er dus niet bijzondei rooskleurig uit. Een tuinder laat echter niei zoo spoedig den moed zakken, daarvoot stpat hij bekend, en elk voorjaar gaat hij mei nieuwen moed aan den gang, gedachtig aan het woord: De hand des vlijtigen zal ge zegend worden. Ken verblijdend teelcen is, zei Spr., dat dc tuinbouwers meer en meer doordrongen worden van de groote noodzakelijkheid van een goede sorteering, wat onze afzet zekei ten goede zal komen; op dit gebied hebben tuinder en handelaar dan ook de handen in een te slaan. Spr. opende de vergadering met den wensch, dat f4 )d lust en kracht en verstand moge geven tot den arbeid en dat Zijn ze gen in een ruime mate zal mogen worden ondervonden. (Applaus.) Jaarverslag Secretaris. Aan het jaarverslag van den Secretaris, den heer A. K o r p e 1 s h o e k. ontleenen we at volgende: Het vercenigingslevcn ging vrijwel zijn gewonen gnag. Het ledental steeg tot 12G, en het zou geen moeite zijn, dat getal hoo ger op t£ voeren, doch het is ons streven alleen diegenen tot lid toe te laten, die hun bestaan zoeken als tuinder, opdat besluiten niet kunnen be-invloed worden door per sonen, die hierbij geen direct belang heb ben. Er zijn 5 Bestuursvergaderingen en 2 le denvergaderingen gehouden. Besluiten van ingrijpende beteekenis wlrden niet geno men. En de goede verstandhouding tusschen Bestuur en leden eenerzij ds, en van Be stuur tot personeel anderzijds mocht blij ven bewaard. Deze goede stemming mocht ook blijven voortduren tusschen Bestuur kooplieden. De terreinen en gebouwen hebben dit jaar niet zulke kosten aan onderhoud gcëisclit als het vorig jaar. Het plaatsen van een hek bij den opgang der brug van het veilingterrein is een goe de verbetering geweest, daar mi buitentijds het terrein meer vrij wordt gehouden. Van de verkrijgbaar gestelde kunstmest is weder, een ruim gebruik gemaakt. Het omzetcijfer der veilingen heeft bedra gen f272.706.04 tegen een omzetcijfer van f 283.855.38 in *t vorige jaar 1928, een lager veilingbedrag dus van f 11.149.34 welks la ger veiling-omzet ons doet denken aan dc lage prijzen der aardappelen. Aangevoerd werden Due of York en Eerstelingen 489825 K.G., aan Eigenheimers 130950 K.G., aan kleine aardappelen 36025 K.G., in totaal 656800 K.G. tegen een aanvoer van 963350 K.G. in "t vorige jaar een vermindering das van 306.550 K.G. Het verplichtbaarstellen van aardappe- lenveilen is tot 1 October gehandhaafd ge bleven. Uien werden aangevoerd 27/825 K.G. te gen 77420 K.G. in 't vorige jaar; een ver meerdering dus van 2004CS K.G. Waren de prijzen hiervan in 't vorig jaar goed te noemen, in tegenstelling kan het van 't na jaar en nu gezegd worden. Peen werd over de veiling aangevoerd U6300 K.G. tegen 45815 K.G. in 't vorige jaar, het verhandelde voor concervenfabrie- ken was hooger dan 't vorige jaar, en werd ook> voor de markt meer losse peen ge kocht zoodat het een vermeerdering gaf van 70485 K.G. Aan Bospeen werd aangevoerd 208985 bos tegen 310330 bos in 't vorige jaar, een ver mindering van 101345 bos. Aan Bloemkool werd aangevoerd 1099350 stuks, tegen 1025300 stuks in 't vorig jaar, een vermeerdering dus van 74050 stuks, het welk doet uitkomen, de betere gewassen der nakool. Aan Roode kool werd aangevoerd 51295 stuks en 32712 K.G. tegen 36324 stuks in 't vorige jaar, een vermeerdering dus van 14971 stuks en 32712 K.G. Aan gele kool werd aangevoerd 46625 stuks tegen 29S65 stuks in 't vorige jaar; een vermeerdering dus van 16760 stuks, van de ze beide soorten kan gezegd worden dat het ook een minder loonend product geweest is. Aan groene kool werd aangevoerd 19470 stuks tegen 17195 stuks in 't vorige jaar, een vermeerdering dus van 22 io stuks. Doorsnee is het jaar dat achter ons ligi voor de leden der Vereenigijig, de een meer- Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (bit 1.) De minister heeft geantwoord op de vra gen van den heer Duys inzake het gijzelings- geval tc Gouda. Het in de bouwvakken dreigend conflict s voorkomen. (bldz. 9) BUITENLAND (blz. 2). Mac Donald is in het Lagerhuis aan don tand gevoeld over de toezeggingen aan Frankrijk. der en de ander minder gunstig geweest; er zijn 92 veilingen gehouden. Onze blik richt zich wecler voorwaarts, het nieuwe seizoen is ingetreden, het teelt plan is opgemaakt, maar laat ons bedenken dut wij in alles Gods zegen van noode heb ben. Moge die zegen dan ook ons deel zijn in het jaar dat voor ons ligt. Huishoudelijke Zaken. Na enkele mededcelingen, o.a. van den accountant, dat boeken en bescheiden van penningmeester en veilingmeester geregeld zijn gecontroleerd en in volmaakte orde be vonden, wordt overgegaan tot de behande ling van Balans en Exploitatie-rekening. De Balans sluit in ontvangsten en uitga ven met een bedrag van f 9lS18.il. Na toe lichting door den voorzitter blijkt dat de werkelijke schuld die op de vereeniging rust, bedraagt f 20.600, waartegenover een bezitting staat van veilingsgebouw, terrein vaart, loodsen, en teelland. De exploitatie rekening geeft aan ccn bedrag van f 15871.91 Reiden worden na toelichting goedgekeurd. De begrooting wordt goedgekeurd in ont vangsten en uitgaven op 1 13118. De aftredende bestuursleden J. v. d. Perk Voorzitter. Nic. Bos. vice-voorzitter en H W. Grimbergen, worden met bijna alg stem men herkozen. Het bestuursvoorstel tot aankoop van een monsterschuit tot een be drag van pl.m. f 1600, wordt na eenige dis cussie z.h.st. goedgekeurd. Volgt reglemonts herziening hetgeen langen tijd in beslag neemt. Het concept wordt op enkele punten nog gewijzigd waarna ook dit wordt aange nomen. Na lange discussie wordt besloten om de Directie der N. II. T. te berichten, dat ge bruikmaking van het terrein en de vaart uitgesloten moet worden geacht vanaf 15 Juni tot 15 Oct. Na nog enkele vragen van meer ondergeschikt belang wordt deze be langrijke vergadering door den voorzitten met een woord van dank gesloten. WAARSCHUWING Daar het den laatsten tijd nogal eens voor valt. dat jonge meisjes, soms kinderen, door meer bejaarde personen worden lastig ge vallen of onder zekere voorwendsels verzocht mee te gaan, hetzij per fiets, hetzij loopend (immers dezer dagen deed zich in de om geving van de tol bij Katwijk aan Zee een dergelijk geval voor) verzoekt de Inspecteur van politie alle ouders hunne kinderen te waarschuwen nimmer met onbekende per sonen, onder welke voorwendsels dan ook, mee te gaan. Bij verdachte gevallen geve men direct kennis aan de politie. KATWIJK AAN 7EE BEGRAFENIS JOH. VERLOOP Az. Onder zee veel belangstelling" uit de ge meente is gistermiddag hier teraarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer V erloop. Verscheidene corporaties, waarvan de overledene deel uitgemaakt had, waren vertegenwoordigd, o.u. de heer Chr. J. Minneo voor de gemeente Spaarbank, waarvan «la heer Verloop vanaf 1915 Commissaris en vanaf 1926 voorzitter was geweest. Toen de kist in de groeve was gedaald, nam Ds. Pras het woord. Hij schilderde in eenige woorden het leven van een mau, die de achting van vcien verworven haa Hij was een man geweest van weinig woor den, ook op zijn sterfbed; maar die weinige wooden hadden meestal veel te zeggen. De heer J. Veltkamp sprak namens da bouwvereeniging en de ambachtsteeken school, waarvan de overledene jaren iang voorzitter was geweest. Spr. wees vooral op de practijk van zijn leven. Hij haalde ook aan, dat een kort woord van den heenga gane dikwijls heel wat te kennen gaf. Spr. bracht in herinnering, wat hij voor zijn vak geweest is, do gebouwen in de gemeente spreken van suyiak en gevoel voor architec tonisch schoon, dat alles kwam in zijn bouw werken tot uiting. Nadat aan het graf gezongen was Psalm 897, bedankte een der familieleden voor de eer den overledene bewezen. De Algemeene Vergadering zal gehouden worden op Donderdag 10 April des avonds om 8 uur in „Casa Cara". Punten van behandeling: 1. opening en notulen; 2. jaarverslag van den serretaris; 3. rekening en verantwoording van den pen ningmeester; 4. benoeming kascommissie: 5 verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding: 6. ingekomen stukken en mcdedeelingen van het bestuur: 7. mach tiging tot het. houden van een strandfeest in 1930 en benoeming commissie strandfeest; 8. bespreking over het organiseeren van voordrachteiiavonden; 9. rondvraag en slui ting, A

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6