Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Leger en Vloot. per kwartaal 3.23 (Beschikklngskosten f 0.15) per week 0.23. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „8.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3019 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 8 APRIL 1930 ADVERfENTIEN: Van 1 tot 5 regels f I.17V4 bike regel cncer -0.221/» Inger u.ede>1ef Hngci. van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendf 0.10 10e Jaarqanq Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BRIEVEN ÜIT DE HOOFDSTAD KLEINGEESTIG GEDOE. Niet zonder aplomb brengen do roodc ka merfracties ter algemeeno kennis, dat zij voortaan de plechtige opening der Staten Generaal weer niet zullen bijwonen. Zij vreezen, dat het trommelvlies hunner republikeinschc ooren zal scheuren van het hoerageroep „Leve de Koningin! Leve de Prinses!", en dat hun handen gaan jeuken als het de heer Duymaer v. Twist zien staan als „vóórspreker". Die angst voor het oordeel van den man in de straat, waarover Mr. Duys in de Lie- bermann-affaire zoo minachtend sprak; in een aangelegenheid, welke volgens den heer Henri Polak het eigenlijke streven der S.D.A.P. onaangeroerd laat, is werkelijk om er medelijden mee te hebben. Het is akelig klein gedoe. Men aanvaardt het koningschap als een feit in ons land en keurt het goed, dat de Koningin als hoofd der regcering de Volks vertegenwoordiging toespreekt; doch tegen over deze erkenning van de rechten der Staten Generaal moet zelfs de eenvoudigste vorm der burgerlijke beleefdheid achterwege blijven. Wat een inconsekwente kleinzieligheid! We zullen maar niet de voor de hand lig gende vraag stellen, wat voor halfslachtige sociaal-democraten het in Engeland, België, Denemarken en elders zijn, die veel meer dan „burgerlijke beleefdheid" aan gekroonde hoofden bewijzenals do S.D.A.P. in 't nauw zit komt ze toch met den dooddoener, dat de roode fracties in ons land haar „eigen verantwoordelijkheid" hebben. Liever maken we een andere opmerking. Steeds weer ontmoet men de opvatting, dat de heer Duymaor van Twist op eigen houtje het sein geeft om een groet aan de Koningin te brengen. En ook de roode fracties zeggen in hun poteske mededeeling, dat de burgerlijke Hamerleden de openingsplechtigheid mis bruiken voor een monarchistische manifes tatie. Het is echter bekend, dat niemand in dc vereenigde zitting der Stater Generaal het woord mag voeren zonder toestemming van den Voorzitter en dat het juist die Voor zitter is, die telkens den heer Duymaer van Twist verzoekt bij het vertrek der Konink lijke familie „het woord te nemen". Nu zal, bij leven en welzijn, de eerst komende vereenigde zitting door den nieu wen voorzitter der Eerste Kamer geleid worden en de roode fractie in het Hoogerhuis had heel wel een gelegenheid kunnen vin den om te informeeren, hoe 't in de toe komst zal gaan. De S.D.A.P. had dan eens in ronde woor den kunnen aangeven, wat haar eigenlijk bij dit kinderachtig gedoe bezielt; en de niet-anti-nationale fracties hadden haar eens kunnen aantoonen, dat er van een monar chistische demonstratie geen sprake is, doch slechts van een uiting van beleefdheid en dankbaarheid over de zegenrijke re- geering van het Oranjehuis. DE TRAGISCHE KLOOF. Onlangs publiceerde de roode pers op de voorpagina en met blijkbare instemming een verklaring van de religieus-socialistische groepen ii^ Europa over de geloofsvervol ging in Rusland. Dc hoofdgedachte was, gelijk haast vanzelf spreekt, dat het Christendom in zijn sociale roeping is te kort geschoten, en dat dit de gevolgen zijn. Het Christendom was te wei nig socialistisch en daarom is dit de tragi- seho kloof: Het vlammenschrrit der Russische ge beurtenissen belicht naar onze mecning de tragische kloof, die in de zoogenaamde Christelijke wereld openbaar geworden is en waarin zij dreigt onder te gaan: de kloof tusschen wat het socialisme wil en dat wat Christus beteekent. Wij vinden het niet bevreemdend, dat deze verklaring op de voorpagina van „Het Volk" werd opgenomen. Immers viel het juist in een periode, dat ijverig gepoogd werd om de „tragische kloof" tusschen Christendom en socialisme te overbruggen en dus kwam do verklaring der religieuze socialisten juist van pas. Maar de heer Gerhard, lid der Tweede Kamer en overtuigd vrijdenker, vond het opnemen van het stuk en nog wel zonder eenig bijschrift, begrijpelijker wijze wèl bevreemdend. „Is, zoo vroeg hij, he t befaamde „godsdienst is privaat zaak", wat ik, gelijk ge weet, in een be paalden zin betwist, doch nog steeds ons richtsnoer is, thans vervangen door dc stelling, dat het socialisme de voorschool is van het Christusgeloof. nog slechts door een kloof gescheiden, welke kloof door de socialisten moet worden gedempt tot „een nieuwe ontvankelijkheid "oor het Kruis"? Och, zegt de redactie, die er natuurlijk «enigszins mee zit: de beschouwingen laten wij uiteraard voor rekening der religieus- GEDENKEN Onlangs werd door een inzender in een onzer bladen bezwaar gemaakt tegen de viering van een jubileum wijl hij meende dat een tijdsverloop van.tien jaren te kort was om daarover drukte le inakjn. In liet algemeen zal dat wel juist zijn. In het bijzondere geval is het voor de buiten wacht niet te beóordeelen. Men moet de menschcn vrijheid laten niet te jubileercn, al mng ook deze vrijheid niet onbeperkt worden toegestaan, maar men moet ook de gelegenheid laten, indien daar redenen voor zijn, niet te wachten tot bet zilver er is of de man die men eens wilde.-tooncn dat hij gewaardeerd werd, reeds is overiedem Men late in dit opzicht de mensc'non maar vrij en bedenke dat sornmigr arbeid wei eens in het licht moet worden gebracht terwijl men ook wel eens gelijk kan hebben met niet op een bepaalden persoon, maar op een speciale tak van arbeid de aandacht te vestigen. Daarom jubileercn onze vereenigingen en bonden mee. Zeker de dankbaarheid dringt tot gedenken, maar de liefde voor den ar beid die nog wacht evenzeer. En als men het. bescheiden doet wie zal het wraken. Wij berinnoren ons hoe ter gelegenheid va.n de 100e vergadering van den Raad van Arbeid in onze stad, bet personeel een bloe menhulde bracht aan de leden van den Raad. Het trof samen met de invoering van de Ziektewet, maar het teekende ook de goe de verhouding die hier bestaat. Noodig is het niet, maar af te keuren zeker evenmin, dat men daar min of meer openlijk blijk van geeft Is het nu een groote sprong als ik ga schrijven over de jeugddiensten in de Nel. Herv. Kerk? Het schijnt wel zoo. Maar ik kom er toe. omdat juist dezer dagen ook een soort jubileum is gevierd. Het was de honderdste jeugddienst die werd gehouden. In 1925 begon men .net een enkele jeugd dienst in de Nieuwe Kerk. In 1928 bleek uit breiding noodig en mogelijk en werden '»ok in de Oude Kerk soortgelijke diensten ge houden. Sedert kort kwamen daarbij nog de jeugddiensten in de Bethlehcmkerk axn de overzijde van het IJ. Daar zijn meer jeugd- en kinderkerken in onze stad, maar dat is geheel iets anders. Hier wordt een dienst ingericht door den Kerkeraad geheel en uitsluitend gericht op de jeugd der Gemeente. Daar zou over jeugddiensten nog even veel te zeggen zijn, als er reeds over gezegd géschreven is. Heel veel pro en heel veel contra. l-'Ji het is zekor niet moeilijk een be toog te houden dat ze er niet behooren te zijn. Wie zelf gewend is geregeld op te gaan met de Gemeente Gods en zijn kinderen vroeg aan het meegaan heeft gewend, wie iets van de liefde voor de gemeente Gods toont in zijn levenshouding, zal heusch niet veel bezwaren bij zijn kroost hebben te overwinnen. De praktijk is daar, door de genade Gods, om dit aan te toonen Ik voel dus niets voor jeugddiensten. Maar ik verheug mij er toch tegelijk in, gegeven de practijk van onze groote stad dat ze er zijn. Omdat ze, het is ook weer de les van het leven, noodig zijn gebleken cn omdait ze voor velen een zegen zijn geweest Men heeft, het was Ür. de Vryer, die er i de herdenkingssamenkomst „de Jeugd bond" aan herinnerde, gezien dat men de jonge menschen kwijt was. In de kerk kwa- :en ze niet, op de catechisatie ontbraken Welnu toen heeft men begrepen dat men trachten moest tot hen te gaan! Natuurlijk met de bedoeling om ze weer te brengen tot de Kerk en tot de gewone diensten. Neen, Ds. den Hertog die sprak over de Kerk voor de Jeugd, dacht er niet aan de Kerk door de jeugd te laten oordeelen. Maar hij stelde het zoo, dat de Kerk een zegen voor de jeugd te geven heeft in de nrcdi' king van het haar toevertrouwde EvaJi- gelie. En Ds. Koningsberger, sprekend over al lerlei religieus- stroomingen en aller'.» buiten-kerkelijk leven, wees de jeugd, die in grooten getale was opgekomen op de Kerk die de liefde van haar leden verdient en die blijven za.1 ook in de stormen van dezen tijd. Zeker, het had ook nog anders, er had ook nog iets meer gezegd kunnen worden. Maar in alle redevoeringen was toch een lijn, de jeugddienst is maar hulpmiddel, ge moet komen tot de Kerk, tot de verkondi ging van het Woord in de samenkomst der Gemeente. En ons verblijdt het, als er honderden jongeren komen en luisteren en de jeugd dienst bijwonen en het Evangelie hooren. Want het Woord Gods zal niet ledig weder- keeren tot Hem. Ook in de eigenlijke Jeugddienst j.l. Zon dag gehouden, kwam dezelfde gedachte tot uiting als in de „jeugdavond". van Limburg) was voorganger, en liet zoo duidelijk uitkomen, dat er wel groo te reden tot dankbaarheid was maar geen jubelstemming. Het ideaal van de jeugd diensten is niet om een volle kerk met jeugdige personen te krijgen. Hpt ideaal is om jonge menschen te helpen bij het vin den van God. De jeugddiensten zijn gebo ren uit nood en benauwenis. jeugd keer de zich af van de kerk, maar ze verviel in steeds grooter zielenood. En hoeveel bezwa ren en bezwaarden, er ook waren, tenslotte meende de Kerkeraad, dat het „geef gij hun te eten" ook hier gelden moest. Zoo zijn de jeugddiensten begonnen, zoo voortgezet en zoo herdacht. Zoo kunnen ook wij ze waardeeren en er Gods zegen over afbidden. socialisten. Voor ons blijven zoowel gods dienst als vrijdenkerij privaatzaak. Natuurlijk, men kin niet anders spreken, wil men heel den organisatorischen onder bouw der S.D.A.P. niet ontwrichten. Want deze negeert alle godsdienst en nadert dus practisch de vrijdenkerij, doch houdt toch vol, dat niemands geloof schade behoeft te lijden in de -.oode beweging. Het is de tragische kloof tusschen Chris tendom en sociaal-democratie, welke hierin duidelijk tot openbaring komt OFFICIEELE BERICHTEN REGEERINGSGEDELEGEERDE Bij K. B. is benoemd tot regeeringsgedele- geerde bij het eerste internationale congres voor geestelijke volksgezondheid (First inter national congress on mental hygiene), van 5 tot 10 Mei te Washington dr K. H. Bour man, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit té Utrecht. ONDERSCHEIDING Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Raden Adi- pati Ario Soera Adiningrat, regent van Djem bang, provincie Oost-Java. Toegekend de bronzen eeremedaille van de Oranje Nassau-orde aan J. Visser, houtbe werker van de NV. Houthandel P. Rot Czn, te Westzaan. AUDIÖNTIE De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 11 eu 18 April niet plaats hebben. PSYCHOTECHNISCHE CONFERENTIE Bij beschikking van den minister van Onder wijs, is buiten bezwaar van 's Rijks schatkist aangewezen als vertegenwoordiger van zijn Departement bij de zesde internationale Psy chotechnische Conferentie van 2327 April 1930 te Barcelona, dr F. Roels, hoogieeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. COMMISSARIS DER KONINGIN IN Z.-HOLLAND AUDIËNTIE. De Commissaris der Koningin in'de pro vincie Zuid-Holland .al Woensdag 9 dezer geen audiëntie verleenen. PROV. STATEN VAN LIMBURG C. V. J. A. GRABAL. De voorzitter van het Centraal Stem bureau, bedoeld in art. 11b der Provinciale Wet, ter benoeming van een lid van i!e Provinciale Staten van Limburg, heeft in de vacature C. H. Pieter6 benoemd ver klaard tot lid C. V. J. A. G r a b a 1. PROV. STATEN VAN N.-BRABANT De commissie uit de Prov. Staten van Noord-Brabant, welke was opgedragen een verbetering van de bezoldiging en pension- neering der Statenleden voor te bereiden, heeft thans haar rapport uitgebracht. Zij stelt voor met ingang van 1 Jan. 1930 de jaarwedde te verhoogen van f 3500 op f 4500. Het pensioen zal nimmer het bedrag vaD f 2500 mogen te boven gaan. De commissie stelt_ voor het pensioenbedrag van f 100 toe f 125 per dienstjaar te verhoogen. Ten slotte moet het pensioen premievrij zijn. De regeling wil de commissie doen ingaan op 1 Jan. 1929. Voor het pensioen van weduwen en wee zen wil de commissie als maatstaf zien ge nomen het pensioen, hetwelk het lid van Ged. Staten genoot of waarop hij, ware hij op het tijdstip van zijn overlijden pensioen gerechtigd geworden recht zou hebben ge had. Het weduwenpensioen bedraagt 50 pet daarvan, met een minimum van f 500. Het weezenpensioen bedraagt voor elk kind, zoolang de moeder in leven is, 10 pci van het weduwenpensioen en na haar over lijden 20 "ct. Ook het weduwen- en veezen- pensioen is premievrij en de regeling gaat in tegelijk met die van het eigen pensioen vanned. Staten. HET GUZELINGSGEVAL TE GOUDA ANTWOORD TAN MINISTER DONNER. Op de desbetreffende vragen van den heer Duys heeft Minister Donner geant woord: Het is den ondergeteekende bekend, dat onlangs iemand ter zake van een handels schuld gedurende ruim honderd dagen ge gijzeld is geweest De betrokkene had voor de ingijzelingstelling zijn faillissement aan gevraagd, dat toen ook is uitgesproken en •ervolgens weder is opgeheven ingevolge art. 16 der Faillissementswet. Na de ingij zelingstelling vroeg hij opnieuw zijn faillis sement aan ,dat 'toen echter is geweigerd, omdat door hem niet overeenkomstig den cisch van art. 18 der Faillissementswet werd aangetoond, dat er voldoende baten waren om de kosten te bestrijden. Het is voor den ondergeteekende niet noo dig te treden in bijzonderheden van het geval, omdat, ook afgezien daarvan, de ma terie der gijzeling, meer algemeen het executie-recht, geacht mag worden te be hooren tot die stof, waaraan de wetgever in niet te ver verwijderde toekomst zijn aandacht zal hebben te wijden. HET BERGERBOSCH STEUN VAN HET RIJK Bij het gemeentebestuur van Bergen is van het Sta atshoschbeheer te Utrecht bericht in gekomen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken bereid is te bevorderen, dat aan de ge meente Bergen gedurende 10 jaar eej bijdrage van f 1600 wordt verleend in de kosten van instandhouding van een deel van het Berger bosch ter groote van 73 H.A. Voor den aan koop van de 9*2 H.A. ten W. van de Sparre- laan, wanrtoe de gemeente op het oogenblik financieel niet in staat is, hoopt men de steun van de provincie -e verk ygen. DE EERSTE NEDERLANDSCHE ZEILVLUCHTEN In de duinen bij Noordwijkerhout werden voor het eerst In Nederland zeilvluchten gemaakt. Het vliegtuig werd gebouwd door de firma Pander, terwijl de heer J. E. Fyen uit Bussum de eerste vluchten maakte. Daar het transportwagentje in het mulle zan;l wegzakte, werd hef Panderzei 1 vliegtuig door de enthousiaste belangstellenden en onder nemers naar de startplaats gedragen. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE De Minister van Arbeid stelt ter zake van het verlegncn van Rijkssubsidie voor de be strijding der tuberculose de navolgende voorwaarde: De vereenigingen voor wijkverpleging, die ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding werk zaam zijn en daarvoor subsidie ontvangen, zijn, wanneer in de gemeente of in het deel van de gemeente, waar zij werkzaam zijn, een door den inspecteur goedgekeurd con sultatiebureau voor zuigelingen of kleu ters bestaat, dat uitgaat, hetzij van de Pro vinciale Vereeniging voor de Hygiëne vaji bet Kind, hetzij van de genoemde vereeni gingen zelf, verplicht de bij haar in dienst zünde wijkverpleegster-huisbezoekster huis bezoek ten behoeve van de kinde/bescher- ming te laten verrichten, voor zoover dit door den inspecteur van de Volksgezond heid, in overleg met den medicus, die het consultatiebureau leidt, noodzakelijk wordt geacht. In zeer bijzondere omstandigheden kan door den inspecteur va.n deze bepaling ont heffing worden verleend. WERKVERRUIMING VERGADERING DER RIJKSCOMMISSIE Dezer dagen heeft de Rijkscommissie Werkverruiming onder voorzit terschap van Prof. Dr. W. H. Nolens vergaderd. Gedurende eenigen tijd hield de commissie zich bezig met te trachten verbetering te krijgen in het volgende. De commissie had de ervaring opgedaan, dat soms aan buitenland- sche inschrijvers een opdracht werd gegeven, omdat zi- een kortoren leveringstermijn kon den aanbieden dan Nederlandsche fabrikan ten. terwijl ook wel geklaagd werd, dat Ne derlandsche fabrikanten angenomen leve ringstermijnen overschreden. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat het aan betrokkenen zelf moet worden overgelaten, maatregelen te nemen, waardoor de geschet ste euvelen niet me»r zullen voorkomen of zullen verminderen. Na overleg tusschen het bestuur van de Koninklijke Brandweervereenigingen, eenige fabrikanten van brandbluschmateriaal en eenige heeren die over aanschaffing van brandbluschmateriaal gemeentebesturen en anderen va.i advies dienen, is besloten maat regelen vast te stellen om te verkrijgen, dat aan brandbluschmateriaal dat aan de eischen voldoet en van Nederlandsch fabri kaat is, bij aanschaffing de voorkeur zal worden gegeven. Mededeeling werd gedaan van een uitvoe rig schrijven aan den niinister van Water staat, waarin de commissie betoogt, dat de Nederlandsche industrie in staat moet wor den geacht de bruggen, welke in de eerste jaren noodig zijn, ook in het tempo, dat ver- eischt zou kunnen worden, te bouwen. Besloten werd zich nader tot den betrok ken minister te wenden inzake het verstrek ken van steun aan een bepaalde onderne ming. Voorts werd mededeeling gedaan van een belangrijk aantal gevallen, waarin de be middeling van de commissie was ingeroe pen. om te verkrijgen, dat orders aan de Nederlandsche industrie ten goede zouden komen. De commissie nam waar, dat buitcnland- sche ondernemingen, welke bepaalde paten ten hebben of bepaald materiaal leveren, beginnen zich te verstaan met Nederland sche ondernemingen, om zooveel mogelijk de te verkrijgen orders hier te lande in s? menwerking uit'te voeren. Een verbetering van de werkgelegenheid zal hiervan, naar de commissie verwacht het gevolg zijn. De commissie stelde tot haar spijt vast, dat de levering van een gashouder ten he- hoeve van een der grootere gemeenten in het zuiden van ons land, is opgedragen aan een buitenlandsche ondernoming, tcnvjji doir het opdrfgen aan een andere onder neming de order zoo had kunnen worden uitgevoerd, dat zij niet alleen goedkooper zou geworden zijn, maar ook de werkgclc- genheid hier t. lande er meer mede zou zijn gebaat. NAT. CHR. GEHEEL ONTHOUDERS-VEREEN. De algemeene vergadering van de Nat. Chr. Geheel-Onthoud-ersvereonigmg zal op 2 en 3 September te Arnhem gehouden worden. ONTSPANNINGSFONDS KOOTWIJK Het Comité Ontspainningsfonds Kootwijk ontving een geldgeschenk van Z. K. H. den Hertog van Brabant. Z. K. H. heeft, naar men zich herinnert, het vorige jaar, een telefoongesprek uit Java met Brussel gevoerd gedurende de reis van het Kroonpinselijk Paar van België door Nederlandsch Indië. WATERLEIDING IN 00ST-DRENTE VERGADERING TE EMMEN. Te Emmen heeft een vergadering plaats ge had in verband met de plannen tot stichting van een waterleidingbedrijf voor Oost-Drente. Op verzoek van het verleden jaar opgerichte waterleidingcomité heeft het rijksbureau voor drink watervoorziening te Den Haag een onder zoek ingesteld en in zijn rapport komt ir. G. J. Glee tot de conclusie, dat het te verzorgen gebied in drieën verdeeld moet worden: le. de gemeente Rolde, die haar water van Assen zou kunnen betrekken; 2e. het noordelijk gebied, omvattende de gemeenten Zuid-Laren, Anlo, Gieten, Gasselte en Borger, en 3e. het zuidelijk gebied, omvattend de gemeenten Em men, Odoorn, Sleen en Oosterhesselen. De to tale lengte van het buizennet zal 332 K.M. zijn terwijl 3 watertorens, nl. te Gasselte, Weerdinge en Erica, 2 pompstations benoodigd zijn. Voor een en ander zal met inbegrip van bedrijfskapitaal en reservefonds een kapitaal vereischt zijn van f 3.570,000. NEDERLANDSCHE JOURNALISTENKRING DE OPLEIDING. Correspondenten. In de Zaterdag jl. gehouden bestuursver gadering van den Nederlandschen Journa listenkring is besloten, dat op Zaterdag 24 Mei a.s. een algemeene ledenvergadering zal worden gehouden te Haarlem, waarin behandeld zal worden het prae-advies door het bestuur uitgebracht inzake de kwestie van de opleiding der journalisten. Op 2S Juni a.s. zal een algemeene verga dering plaats hebben te Deventer. Ter gele genheid hiervan zal de Kring op 2S en 29 Juni de gast zijn van het gemeentebestuur. Op het programma van het tweedaagsch be zoek staan een officieele ontvangst ten stadhuize; een maaltijd aangeboden door de gemeente en gevolgd door een concert, aangeboaen door Vreemdelingenverkeer; 'n autotocht en een koffiemaaltijd op den twee den dag en eenige speciale bezoeken. Het kringbestuur heeft voorts in een aan tal plaatsen van ons land, waar geen af zonderlijke Journalisten-organisatie is ge vestigd, een correspondent aangesteld, die ten taak heeft in bepaalde omstandigheden den Kring te vertegenwoordigen en de aan dacht van het bestuur op bepaalde gebeur tenissen of toestanden, waarbij opgetreden moet worden, te vestigen. Zulk een cor respondent is of wordt aangesteld in de volgende gemeenten: Alkmaar, Assen, Amersfoort, Bussum, Bergen op Zoom, Hee renveen, Hilversum, 's-Hertogcnbosch, Heer- Ion. Leiden, Leeuwarden, Maastricht, Mid- delhurg, Schiedam, Utrecht en Zierikzee. Eindelijk zijn de heeren A. J. Lieve- poed, C. A. Craye en W. C. van Meurs in een commissie benoemd, die het Kringbestuur zal hebben voor te lichten om trent de vraag, of er meer en beter contact usschen den Kring en de Indische journa- isten kan worden gebracht, en zoo ja, op welke wijze. NEDERLANDSCHE ORGANISATIE VAN ACCOUNTANTS DE JAARVERGADE—'NI Onder voorzitterschap van mr. I. Gou- deket vond Zaterdag 5 .April 1.1. te Ut-echt de jaariijksche algemeene vergade ring van bovenstaande vereeniging plaats Jj>t leden van het bestuur werden herbe- Vóemd de heeren L. van Eynsbergen 1 e.i M. van Overeem. In de vacature, ont staan 'oor het aftreden van den heer G. Smits te Haarlem werd de heer \V. F. Zuur- vWcr to Rotterdam gekozen. Fatsoenlijke Schoolmeesters EN GEEN LOONSLAGER OP 'T ABATTOIR Dat de „klasse-onderwijzers" van den roo- den bond van Ned. Onderw'jzers „fatsoen lijke schoolmeesters" zijn, heb ik altijd wel geweten en geloofd. Maar zulks bij vernieu wing te hooren verzekeren en de praktische bewijzen er van te zien; dat is toch altijd weer aangenaam en bemoedigend. En met bijkans algeheele instemming las ik dus in de Amsterdamsche „Volksschool" do volgende plechtige verklaring: „Ach neen, lezers, we zijn geen loonslagers op het abattoir, we zijn geen timmerlui aan de Zaan. Wij zijn schoolmeesters, nietwaar, wij zijn onderwijzers en dus: wij houden ons fatsoen. Wij schelden niet! Wij accepteeren stilzwijgend. Dat is correct! Dat is in orde." Ik sprak van b ij k a n s. Want de verge lijking met loonslagers en timmerlui trof me pijnlijk in dit blad der beschaafden, leden van het N.V.V., de roode arbeiders orga nisatie. Ik ken een lief dorpje in ons land, waar ik vaak tot kalmte kwam. Er wonen geen loonslagers en weinig timmerlui. Doch het zijn allemaal eenvoudige arbeiders. Minder beschaafd dan schoolmeesters? Zie eens, ze zeggen altijd: „hoe maakt uwes het", en dat is taalkundig natuurlijk ver keerd. Ondanks de leerplicht. Maar wie van de innerlijke, geestelijke bescha ving dezer dorpsbewoners mocht genie tenhij hoort de taalfout niet meer. Ook elders heb ik loonslagers van een abat toir en aan de Zaan zelfs timmerlui ont moet, met wie schoolmeesters en met hen gelijkgestelden heel best en zonder zich te encanailleeren, kunnen omgaan. Dat wou ik maar even zeggen en dat heb ik op het citaat van de „Volksschool" tegen. Ovrigens ben ik het er roerend mee eens. Ik ben blij, dat deze sohrijvers en hun col lega's „fatsoenlijke schoolmeesters" zijn. Ook ben ik blij, dat zulkr in de praktijk telkens weer blijkt. Om u er van te over tuigen, sla ik slechts een paar nummers van „de Klasse-onderwijzer", dè.t z.in de Rotter- damsche roode" onderwijzers, op. Zoo lees ik daar een beschouwing over een artikel van een oud-wethouder van onderwijs te Dordrecht mot het opschrift „De Mumme- laars". Dat is de beschaving in het geschre ven woord. Op dezelfde hoogte staat die in het weer geven van eens anders meening. Want een ander artikel begint aldus: „Met de hulpe Gods en het Paardenspel. Profanie? Een ogenblik; het is slechts een sitaat, en nog wel afkomstig uit een hoek, waar men in dit opzicht een fijne neus heeft, tenminsteals het anderen betreft." Van hetzelfde gehalte is ook het fatsoen in den eigen gedachtegang, overeenkomstig den eerbied, verschuldigd enz. Zie School wet Want in een ander artikel lees ik: „Een meevaller (de overvloed van graan in Amerika), want nu kan men gemakkelik met een heerlik vroom gezicht een lading graan uit Rusland, waar wie zal 't weten al een dikke strop aan zat, weigeren. Natuurlik uit pure vromigheid. Maar het tij kan keren, de rogge en de haver kunnen duur worden, 't Volgend jaar, hopelik zijn dan de geloofsvervolgin- gen wel gestaakt. Als 't zover is, zullen er wel betere berichten uit dat Satansrijk komen." Nietwaar: wij zijn „fatsoenlijke school meesters". En we begrijpen er maar niets van, dat er te Rotterdam en elders zooveel ouders zijn, zelfs loonslagers en timmerlui, die hun kinderen niet aan onzen beschaven- den invloed toevertrouwen TERAARDEBESTELLING BURGEMEESTER WAGENAAR Te Nicuwolda had de teraardebestelling plaats van den heer A. W a g e n a a r, in leven burgemeester van Workum. Aan de geopende groeve, die gedekt werd door kransen van familie, vrienden en ken nissen, uit Workum gezonden, sprak Ds. H. van Dijk. Ned. Herv. predikant, die den overledene herdacht als Christenmensch en hem nog'dank bracht voor hetgeen hij voor de Ned. Herv. Gem. te Nieuwolda heeft ge daan. Daarna sprak de heer B a r 1 a g e n eenigo woorden namens de vrienden van den over ledene. De heer S t e e n h u i s, uit Assen, oom van den overledene dankte voor de woorden van sympathie door de sprekers geuit Behalve de familie woonden enkele vrien den en kennissen deze eenvoudige plechtig heid bij. REORGANISATIE VAN DEN VRIJW. LANDSTORM. Het ligt in de bedoeling vn.i0 minister Deckers om voor het Vooroefeningsinsti- tuut van den Vrijwilligen Landstorm een afzonderlijke inspectie in het leven te roepen Generaal-majoor B o r e 1, due met ingang van 1 Mei a.s. aftreedt als inspecteur der Infanterie, zou, naar „De Avondpost" ver neemt, na zijn ontslag benoemd worden tot inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm De leerlingen van de Rotterdamsche Bin- nenvaa*tscholen van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, die binnenkort examen zul len doen ais schipper bij de binnenvaart, zul len in de week na Paschen met het Instruc tievaartuig „Prjns Hendrik" van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart, een oefen- tooht naar de Zeeuwsche stroomen maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1