TE HUUR Wie niel adverteert Is U voornemens in RIJSWIJK te gaan wonen? Verzuim dan niel eens te gaan k: ken aan de CAAN VAN NECKLAAN. U vindi drar. PORTIEKHUIZEK Prima afwerking Aanrairdin? par Jam a s Bouwbureau GE8R. v. d. L00 !ri".,c STBV BOUWBLAD No. 44, PAO. 4 if A A ND AO T APRIL t»30 WSmKMMMMWmKUaNBmÊÊMMmaÊBBÊKmHÊtBÊÊHÊli Staatstoezicht op Rioleeringswerken gewenscht? Hoe eer hoe beter moet het door het Rijk gevolgde systeem, worden L. verlaten en vervangen door de stichting van een Rijksbureau. AAN HET HOOFD EEN VOLKOMEN VERTROUWD TECHNISCH INGENIEUR In het „Technisch Gemeenteblad" staat 'n uiterst betangwekkend artikel van den dim tcur van Gemeentewerken te Groningen, den heer H- P. J. Schut, hetwelk den titel draagt van „Staatstoezicht op rioleeringswerken gewenscht". In dit artikel komt, hoe verschoonend het overigens ook is gesteld, op heldere en dui delijke wijze uit, dat de Nederlandsche tech nici Zich er over het algemeen niet op kunnen beroemen, in voldoende mate met rioleeringsoangelogenheden op de hoogte te zijn met 't gevolg, dat niet alleen in diverse gemeenten, doch zelfs van Rijkswege op dit gebied ernstig moet zijn gezondigd. In brecden kring heeft dit artikel de dacht getrokken en het is, gezien do belang rijkheid van dit onderwerp, alleszins de moeite waard een en ander eens nauwkeurig te 'bezien. We namen dan eerst kennis van een geval, waarin de leidende Rijksoverheid, ten gevolge van onvo:doende voorlichting van de door haar gekozen deskundigen, in een rio- leeringskwcstic het spoor bijster was geraakt Daarom zou het gewenscht zijn, dat het De partement van Arbeid werd uitgebreid met een bureau, aan het hoofd waarvan een op dit gebied van rioleering in haren vollen PERSPECTIEF TUINBOUWHUISHOUDSCHOOL TE BARENDRECHT Architectuur: H. A. Knevel, te Barendreeht. omvang volkomen vertrouwd technisch In genieur zou moeten worden gesteld. Aange geven is daarbij waarom aan deze in stelling alle rioleeringsontwerpen van het Rijk, de Provinciën, de Gemeenten enz. zou den moeten voorgelegd. Het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater zou dan een onderdeel van dit bureau behooren te zijn Uitvoerig worden daajrna besproken dp redenen, waarvoor alle rioleeringsobjecten aan het Rijk ter beoordeeling zouden moeten worden overgelegd. Eenige elementaire cischen van een rioleeringsplan toonen dan aan, dat het samenstellen van een project voor een goed werkend rioleeringsstelscl 'n handen dient te worden golegd van krachten die de techniek geheel beheerschen. Behoudens enkele grootere ge meenten, beschikken de techni sche diensten niet over de v e r- eischte, meer gespecialiseerde krachten. De gevolgen kunnen niet uitblijven en niet zeidon zal kunnen worden opgemerkt, dat onjuist berekende, te groot opgezette riölee ringen, in stede van goed te werken, meei en meer dichtslibben, totdat tenslotte het kleine profiel is overgebleven, dat de con structeur had dienen te berekenen. Onnoodig te zeggen, dat door de openbare kas in dergelijke gevallen ONGEHOORDE SOMMEN teveel voor de rioleering zijn of worden uit gegeven. De rioleeringswetenschap is betrekkelijk ingewikkeld en in verband hiermede moot het dan ook van belang worden geacht, dat tegen het begaan van misstappen door voor lichting van een centraal punt uit zoo spoe dig doenlijk wordt opgetreden, hetgeen vol gens de meening van den heer Schut alleen zou kunnen geschieden door van Staatswege alle desbetreffende projecten te doen na gaan, waarbij van de reeds sedert jaren, wellicht met schade, opgedane ervaringen van steden in het binnen- en buitenland kan worden geprofiteerd. 2e. Welk procédé voor reiniging van afval water zal worden toegepast, bekeken uit economisch en practisch oogpunt. Het eerste vraagstuk ligt meer op tech- nisch-economisch gebied, het tweede op biologisch, waarmede echter geenszins wordt gezegd, dat de grens tusschen déze beide ge bieden altijd even duidelijk zal zijn te trekken. Dat de thans gevolgde weg geen bevredi ging schenkt, toont de schrijver aan door het geven van enkele voorbeelden. De uit de technische literatuur reeds overbekende reinigingsinrichting van de Haagsche Tram- wemaatschappijen te Rijswijk, welke aan stichtingskosten voor elke M3. per dag te reinigen afvalwater een bedrag heeft gevor derd van niet minder dan f 1200.zoomede de biologische reinigingsinrichting van het openbaar Slachthuis te Apeldoorn, welke blijkens het door den Directeur van die in richting gegeven verslag over 1928 ook wel1 een en ander te wenschen overlaat, spre ken voldoende. Na gewezen te hebben op oen polemiek, die de heer Schut in „De Ingenieur" met den Ingenieur H. Kessener, Directeur van het Rijksinstituut voor zuivering van afval water heeft gehad, betreffende do bekende kwestie dat voor de gemeente Groningen reiniging goodkooper zou zijn dan het on dernomen plan van wegpersing naar zee (de heer Schut heeft, aangetoond dat reini ging duurder is), merkt do schrijver op dat hoe eer hoe beter het door het Rijk gevolgde systeem moet worden verlaten en vervan gen door de stichting van een RIJKSBUREAU met aan het hoofd een op het riolec- ringsgebied inzijn vollen om- Niet langer zal het R. I. Z. A. zich moe ten bewegen op het, als gevolg van de om standigheden door haar onbevoegd betreden gebied, n.l. de beoordeeling van de vraag, of afvalwater al dan niet zal moeten wor den gereinigd, daar alles moet worden ver meden, waardoor, zij het ook onbewust, eon eenzijdig advies zou kunnen worden ver kregen. In dezen gedachtengang zal, inplaats van het R. I. Z. A., dat slechts op het gebied wordt vergeten. PER 1 MEI A.S. RUIME WINKELS MET WONING. FLATWONINGEN. 3EVATTENDE 4 OF 5 KAMERS, 3ADKAMER. HALL, KEUKEN MET BERGING. VAN ALLE MODERNE GEMAKKEN VOORZIEN ■■111 van de reiniging van afvalwater en in het geheel niet technisch georiënteerd is, met deze meer technisch-economische aangele genheid een daarboven geplaatst Rijksbu reau moeten worden belast. Ten einde allen schijn te vermijden, zal aan het personeel van het genoemde Rijks bureau opgelegd kunnen worden, dat in rei! nigingsprocédé's wenschelijk gebleken ver anderingen niet mogen worden gepotenteeri en dat hieruit geen voordeel mag worden getrokken. ECONOMIE EN FINANCIEN BINNENLAND INDEXCIJFERS ZEEVRACHTEN Nog verdere daling. Het algemeen Indexcijfer voor zeevrachten ln ée vaart naar en van Nederlandsche havens, met de gemiddelde vrachten ln de jaren 1924 t.e.m. 1936 als basis, is voor Maart weer 10 punten of 1.45 pet. lager dan voor Februari, terw^l het nadeellge verschil met Maart 1929 niet minder dan 266 punten of 28.09 pet bedraagt Het nidexcijfer voor kolenvrachten van Rot terdam is iets minder ongunstig dan voor Fe bruari. doch de geringe verbetering waarvoor in Februari de laagste vrachtprijzen werden geno teerd. Ook ten opzeihte van verleden jaar ver toont het indexcijfer voor kolenvrachten van Rotterdam verbetering, waarbij echter in het oog gehouden dient te worden dat het indexc-ij- fet van de vrachtprijzen voor uitgaande kolen in Maart 1929 een zeer scherpe daling.vertoonde. Het indexcijfer voor graanvrachten is nog iets boven het laagste voor de maand Maart geno teerde cijfer (1926) gebleven, terwijl echter het Indexctjfer van de voornaamste afdeellng der ETaanvrachteumarkt zeer belangrijk beneden het cijfer van Maart 1926 is gebleven: Indexcijfer graanvrachten van de Plata-rivier 428 tegen 53o in Maart 1926. Voor alle andere goederengroc- pen zijn de cijfers lager dan voor 1926. Voor ertsvrachten is het indexcijfer 14.3 (vori ge maand 6.1) pet-, voor graanvrachten 44.0 (40.5) pet. en voor vrachten van En gelach e ko len naar Nederland 2S14 (20.9) pet. lager dan verleden, terwijl het cijfer voor uitgaande kolen vrachten, dat de vorige maand nog 6.3 pet.be neden het peil van verleden jaar bleef, thans 10.0 pet hooger is. Voor de verschillende goederengroepen zijn de Indexcijfers, vergeleken met die van de vorige maand en van twee vorige jaren: -=■ -- •- Mrt. Feb'r. Mrt Mrt. 1930 1930 1929 1928 Erts 839 883 975 838 SSS* W&. .lik- S» IIISSSI"""" Si 'SS? loo Kolen van Rotterdam 678 853 789 768 Algemeen gemiddeld® 681 691 647 815 X Nominaal Na correctie voor seizoenschornmelïng M.icijfer voor Waart 10.2. 810. 1007 «n Teruggaande van 1927 tot 19^4 Is het al-emeen tegen 692 voor Februari Maart en Februari 1929. Voor Maart verschept latdsche havens zijn s' ruimte bevracht, tegen 1928. i 947 en 961 voor slechts"500,000 tons* laad- e bevracht, tegen 600,000 tons voor Maart Het ertsvervoer legde beslag op 170.000 tons. d.l. evenveel als voor Februari R en 60.000 tons meer dan voor Maart 1929. Voor eraanvervoer zijn slechts 226.000 tons opgeno men. tegen 324.000 tons voor Februari 1.1. en 400,000 tons voor Maart 1529; ln de Noord-Ame- - dingen ging zoo goed als n,ets de l Febn i 345.C toger der ongunstige vrachtprijs bi dit cijfer nog c trajecten zön de vracntpru'»ii pos dieper SrtfktHet 1.2to aid, s Atlantl- iets min- .1 blijft ook alle trajecten run ac vraontprunoi nog dieper gezakt. Het ladingaanbod v°°r komende maanden blijft daarbij ulterst kleln, zoodat op de graanvrachtenmarkt de termijnza ken beperkt ziln eebleven denzelfden datum van verleden Jaar. De Index cijfers voor termönvrachten zijn op een nog on- toch nl het algemeen minder sterk gedaald dan Rusland ls_het nidexcijfer 772, tegen 7C8 n Mas prompte afladin: Mede in verbal te aan lading is voor derland gedurende ApH r het ertsi laadruin- i werden betaald. N.V. EFF. EN INC. BANK. Alphen a. Rijn. In. de vergadering: van aandeelhouders van de Effecten en ïncassobank N. V. te Alphen m d. Rijn is de balans- en verlies- en winst rekening goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 5% pet. (als y. j.) De winst aan provisie en interest bedroeg f 17.410 (v. j\ f 16.272), de onkosten bedroegen f 12.929, zoodat een saldo overbleef van f 4481. (v. j. f 4228). N.V. HIJ. VOOR KERKELIJK CREDIET. Dividend 6 pet. (v. J. 4 pet.) De algemeene vergadering van aandeelhou ders der N. V. My. voor kerkelijke credie- ten en beleening van incourante fondsen heeft de balans- en verlies- en winstreke ning over 1929 goed gekeurd en na ruime afschrijving het dividend over 1929 op de gewone aandeel en vastgesteld op 6 pet. (v. j. 4 pet) en dat op de oprichtersbewij'zen op f 37.13. DE SIERKAN. In de algemeene vergadering van aandeel houders van de N. V. Melkinrichting „De Sierkan" werd als commissaris herkozen de heer O. A. Abbing. De balans per 31 December 1929 werd goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op f 15 per aandeel; tevens werd bepaald, dat een extra-dividend van f 10 per aandeel zal worden uitgekeerd voor behaalde winst op verkochte landerijen. HASEMEYER EN CO. Winst 358.443 (v. J. 225.441). Het jaarverslag der N. V. Fabriek van Electrische Apparaten v. h. F. Hasemeijer Co. te Hengelo over 1929 vermeldt een vermeerdering van den omzet met 50 pet. en stijging daardoor tot een bedrag van f 3.000.000. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door groote bedrijvigheid, zoodat het in spanning kostte de verplichting voor de af- vering voldoende na te komen. Deze omzet heeft uitsluitend betrekking op de in de fabriek te Hengelo gefabriceerde normale ap paraten voor laag en hoogspanning. De dochterfabriek te Luik, de „Constructions Elec- triques Hasemeyer" welke zich eveneens op bevredigende wijze ontwikkelt, is hierbij bui ten beschouwing gelaten. De export naar het buitenland blijft zich bevredigend ontwikke len. De deelneming in andere ondernemingen was in het afgeloopen jaar bevredigend. Men kan niet ontkennen, dat de omstandigheden voor het komende jaar minder gunstig schij nen. Verschillende ondernemingen gaan reeds onder de gevolgen van den gewyzigden toe stand gebukt en het is niet uitgesloten, al dus het verslag, dat het bedrijf een terug slag van de algemeene malaise zal onder vinden. Wanneer het bedrijf thans nog niet tot bo vengenoemde categorie behoort en nog van voldoende opdrachten voorzien is, zoo wordt dit toegeschreven aan het feit, dat de elec- trotechniek een eenigszins bevoorrechte positie tegenover de andere industrie inneemt. Uit de ba'ans en verlies- en winstrekening blijkt o.a., dat de winst over het afgeloopen jaar f358 bedraagt (v.j. f 225.441) welke als volgt wordt verdeeld: 10 pCt. dividend gewone aandeel en f80.000 (onv.); 3)4 pCt. cb'v. cum. pref. aandeelen f13000 (26000); tan tièmes f114.812 (63.290); dividendbelasting f8416 (7783); reserve f60.427 (33.310); re serve voor speciale doeleinden f 42.187 (35057) extra reserve f 30000 dotatie personeel fondsen f lOCOO. N.V. HANDELSVEREEN. AMSTERDAM. Geen lager dividend. Wy vernemen van de Directie N.V. Handels- vereeniging Amsterdam dat het niet in haar bedoeling ligt te zijner tijd over 1929 een la ger dividend voor te stellen dan over 1928. KON. NED. GROFSMEDERIJ 5 pCt. Obl. leening f 500.000 i In tegenstelling met wat wij Zaterdag jl. NIJMEEGSCHE BANKVEREENIGING Winst f 107.455 De nettowinst der Nijmeegsche Bankvereen. ./er 1929 bedraagt f107.455 (v.j. f59.776). Voorgesteld wordt een dividend uit te keeren 4 pCt. (onv.) aan de aandeelhouders. KOLONIËN SUIKER. De aanplant niet ongunstig. PASOEROEAN, 4 April 1930. (Aneta). Het proefstation voor de suikerindustrie deelt in het jongste weeroverzicht mede. dat in ver schillende streken in Java's Oosthoek en langs de Noordkust de regenval in de tweede helft de maand voldoende is geweest. Intus- Kchen bleef de onregelmatigheid van de West- ?son voortduren. Op den regenstaat van het station komen zeer hooge cijfers voor, naast noteeringen van bijzonder lagen regen val. De omstandigheden in aanmerking ge nomen luiden de berichten over den aanplant niet ongunstig. De bloei is later dan in 1929 al beginnen de bloeiverschijnselen ook reeds toe te nemen. De vooranalyses vertoonen nog zeer wisselende resultaten. De boorder- plaag, fusarium, pokkahboeng en geelvlek- kenziekte blijken tot nu toe veel minder ern stig voor te komen dan in het vorige jaar. De oplevering van de gronden voor den nieu wen aanplant valt bijna overal te Iaat. BUITENLAND STANDARD OIL CY. OF CALIFORNIA De netto-winst der Standard Oil Cy. of Ca lifornia bedraagt over het afgeloopen jaar 46.633.000 (v.j. 46.083.000). DE EMISSIE-MARKT IN DE V.S. IN HET EERSTE KWARTAAL 1930 NEW-YORK, 4 April. De voorkeur van het publiek voor obligaties, welke zich in de beurs- crisis in den herfst van het vorige jaar de monstreerde, komt duidelijk tot - uitdrukking in de emissie-statistiek over het eerste kwar taal 1930 in de Vereenigde Staten. In totaal werd in deze periode uitgegeven $1.938.259.000 tegen $2.174.226 000 in het overeenkomstig tijdvak van verleden jaar. Hiervan bedroegen de obligatie-uitgiften 1.696.708.000 en die van aandeelen $241.551.000, tegen resp. $1.108.298.000 en 1.065.928 000 in de eerste drie maanden van 1929. De voornaamste emittenten en de bedragen der plaats gehad hebbende uitgiften blijken uit onderstaand lijstje; J. P. Morgon Co. 337.988.000 Dillon Read Co. 192.400.000 Kuhn Loeb Co. 150.000.000 Harris Forbes Co. 99.358.000 Halsey Stuart Co. 79.615.000 Lee Higginson Go. 48.000.000 Guaranty Company 47.000.000 fOiase Securities Corp. 43.000.000 National City Co. 36.750.000 Bancamerica Blair Corp. 10.000.000 Bankers Company 5.280.000 Continental Illinois Co. 3.700.000 35.000.000 6% obligaties Siemens Halske, de 40.000.000 4% obligaties Koninklijke Pe troleum, beide uitgaande van de firma Dil lon Read Co. en de 40.000.000 obligaties ten laste van de Republiek Cuba door de Chase Securities Corp. Daarentegen is de belangstelling voor obli gaties van investment trusten voor pandbrie ven afgenomen, waarvan resp. 61.750.000 en 12.500.000 aan de markt kwamen. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 1.052.191.000 De public-utility-maatschappijen hebben het grootste bedrag aan kapitaal opgenomen, nl. in totaal 602.1SO.000. De belangrijkste uit giften waren die der American Telegraph Telephone Co. door J. P. Morgan Co. en der American Foreign Power Co., die tezamen een derde van het totaal beliepen. De spoor wegmaatschappijen namen 375.604.000 op en de industrieele ondernemingen 96.400.000 Een opmerkelijk verschijnsel was de opk ring van de belangstelling vov buitenlandscii obligaties, waarvan in de genoemde period' 257.449.000 aan de markt werden gebracht. De voornaamste dier uitgiften waren de Van 29 Maart tot en met 4 April 1930. Op de voornaamste effectenbeurzen is de stemming de laatste 14 dagen belangrijk verbeterd. Behalve de beroepshandel toont thans ook het publiek meer belangstelling. De stoot daartoe is uitgegaan van New- York, waar zich de laatste weken weder een handelsstemming heeft ontwikkeld, die zoo nu en dan wel wordt onderbroken door de aanvallen vam baissiers, maar per saldo toch de overhand behoudt. In verband daar mede namen de makelaars voorschotten in Maart, met 12 toe, n.l. met 8 500 millioen en bedroegen zij per ultimo Maart j.I. S 4.656 miliioen. Het trekt de aandacht, dat de groeiende belangstelling voor de aandeelcnmarkt aan den dag treedt op een oogenblik, dat de betrouwbare berichten toch niet onvermengd gunstig luiden. Naar het jongste maand overzicht van de National City Bank mede deelt is de activiteit der staalindustrie weder van 80 op 75 der capaciteit' teruggeloo- pen, terwijl de prijsbeweging onregelmatig blijft. Het feit, dat de industrie zich na het begin van dit jaar niet sneller herstelde, schrijft de bank toe aan de nadien verder gegane daling van de prijzen der stapel producten. Zij vermindert de koopkracht en dwingt tot bezuinigingen, waarvan ook Amerika de nadeelcn ondervindt De vraag doet zich voor of de jongste opleving dan ook niet is te beschouwen als een uitvloeisel van de verwachting van een betere toekomst, doch meer als een correc tief op de voorafgegane daling. Al heeft een baisse nog zooveel reden van bestaan, er wordt steeds bij overdreven. Voeg daarbij het feit, dat de obligatiemarkt na een ge- ruimen tijd de aandacht getrokken te heb ben, op een peil is gekomen, waarbij de grootste aantrekkelijkheid is verdisconteerd, dan is het geen wonder, dat sommigen tot bezinning komen en weer eens voor beleg ging oude favoriet-aandeelen gaan koopen. Allicht worden door de aldus veroorzaakte stijging speculanten verlokt om mede te loopen. Het is dan ook heel goed mogelijk, dat weer spoedig een tijdperk van rust aanbreekt. Hieronder volgen eenige New-Yorksche koersen, waaruit de gunstiger stemming duidelijk blijkt: Am. Smelting R. Am. Tel. Tel. Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Gen. Electric Gen. Motors Kennecott Coppci Radio Corp. Koninklijke U. S. Steel North American Central P. S. Fokker Apnl 262% 78% 107% 41% 86% 40% 53% 59% 54% 193% 126% *1% 32% ^s'oteering per 50. Noteering in certificaten, waarvan 3 uk-s f .100 nominaal. Een blik op onderstaand koerslijstje toont, dat ook te onzent de markt vast van hou ding was. Met uitzondering van Donderdag, toen de stemming algemeen wat minder prettig was, kon de goheele week een bevre digende kooplust geconstateerd worden; in toenemende mate ook van de zijde van het publiek. Het waren weder als voorheen de indus- trieelen, die de grootste belangstelling trokken. Niettegenstaande ook Philipsen daarin deelden, konden zij toch niet monteeren. Baissiers durven hier nog steeds een rol blijven spelen. Margarine Unies maakten met een stij ging van ruim 30% een beter figuur. Londen was geregeld met kooporders aan de markt Het is moeilijk uit te maken of hier reëele vraag aanwezig is of dat de insiders weer aan het koers opzettten bezig zijn. Men weet dat er reeds geruimen tijd geleden sprake was van een aandeelen emissie, welke toen, naar algemeen wordt aangenomen, uitgesteld Is met het oog op de ongunstige beurssituatie. In verband daarmede hebben toen geruchten gcloopen over de uitgifte van een obligatie- leening. Dat insiders, nu het aspect der markt zich verbetert, door koersopzetting aan een emissie een goede ontvangst willen voorbereiden, is zeker niet ondenkbaar. Dit geval laat duidelijk zien hoe ook de beurssituatie een stimulans voor het econo misch leven kan vormen. Men beschouwt de toestand der beurs gewoonlijk uitsluitend als beïnvloed wor dend door de bloei van handel en nijver heid, doch ziet over -het hoofd, dat de hou ding der effectenmarkt door haar al of niet ingesteld zijn op het opnemen van een lee- ning of aahdeelen-uitgifte ook weer invloed uitoefenen kan op de conjunctuur. Een gunstige beursstemming geeft gelegen heid tot kapitaalverschaffing en zoo ook tot het op peil houden of uitbreiden van zaken. Calvé's liepen het moederfonds achterna en verbeterden 8%. Ultraphoon aandeelen waren vast op da verwachting, dat de spoedig te publiceeren resultaten over het afgeloopen jaar gunstig zuilen zijn. Ook Accousticks behaalden een belangrijk avans. Behalve de algemeene stemming was hier van invloed der overeenkomst met de Fransche groepen, waardoor de Western Electric uit de Fransche, Spaansche en Tsjecho-Slowaaksche markt is gedrukt. De berichten over de productiebeperking brachten voor de Aku-aandeelen een koers teruggang tot eenige percenten onder pari. een niet goed verklaarbare vaste stem ming te Berlijn. In van Berkel's Patent waren weer de oude duistere verkoopmachten aan het werk. Al weet nog niemand iets positief ongunstigs, het is geen wonder indien ook bonafide houders zich door de voortdurende druk ongerust laten maken en tot verkoop over gaan. Zeer goed gekocht werden ook Koninklijk! Olies. In Amerika gaat men zich t o. v oliewaarden eveneens optimistischer gt 3 April 21 Mil 54% 243? Standard Oil Cal. Standard Oil Texas Corp. Philips Petr. Mid. Cont P. C. De reis van Sir Deterding naar Pariji wordt gunstig uitgelegd en in verband ge bracht met zijn pogingen de Russen in hun olie-export te bemoeilijken. Frankrijk n.l betrekt voor haar marine groote hoeveel heden uit Rusland Van de binnenkort te ondernemen reis naar New-York naar het heet om een nieuw kantoorgebouw te openen wordt aangenomen, dat zij zal dienen om opnieuw contact te zoeken met de Standard. Voor Cultuurwaarden was de belangstel ling gering. Tabakken, eerst lager, konden de laatsto dagen flink monteeren. Amsterdam Rubbers waren reeds den eer sten dag wat hooger en daarna prijshoudend, Suiker aandeelen waren in het begin der week iets beter, doch later weer flauwer. Op de Amerikaansche afdeelLng ging we. nig om. In overeenstemming met New-York waren de koersen hooger. 28 Mrt 4 ApriL 6% Nederl. 1922 AB. f1000 103% 102% 4%% Nederland 1917 f 1000 100^/ia 1003/ 4y2% Indië 1929 f 1000 96% 967ii 5 Amsterdam 1925 101% 101% 5 Rotterdam 1925 101"/ie 102 5 Den Haag 1925 1013/ 101 4% Nat Hypotheekbank 100% L 99% Koloniale Bank A 201 201 Ned. Handelmij. Cert. 170% 173 Van Berkel's Patent 152% 144% AKU A. 102% 107% Calvé Cert 147 155 Küchenmeister Acc. A. 110% 122% Küchenmedster'Uit A. 102% n2 Margarine Unie C. 341% 375 Ned. Ford A. 2G3 265 Philips Gem B.A 4571% 456 Bethlehem Steel C. 106% 1081%i Kon. Olie A. 393% 4093/ Anlem Nat B.A. 325 33S Ned. Ind. Gas Nat. B.A. 236 246 Boeton A. 166% 168 Amsterdam Rubber A 1493/ 153% Ned. Scheepvaart Unie A 17,831 179 H.V.A A 542 541 Deli Batavia A. 406% 411 Senembah A 414% 416% Propaganda Februari tot en met 15 Mei 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adressen volledig invullen). Onderteekenlng van aanbrenger: Voor de premies, waarop de nropaKandl ooekj*. waarin deze vermelc" exemplaar hiervan gezonden. Op te zenden aan het boreau van ons blad. hebbel Direct na het Inzenden' van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12