H ETSERS B VKT TE KOOP Ontwerpen 0p systeem LEIDEN-OEGSTGEES COMPLEX OUWKUNDIG BUREAU KRALINGEN (s-Gravenhof) Dc woonwijk voor de goed gesitueerden van Rotterdam Aan den LAMBERTWEG hoek VAN SOMERENWEG VILLA'S en HEERENHUIZEN in prij'zen vanaf ff 24.500. Inlichtingen: S. J. MOOK, Telefoon 32518 en 32732 BOUWBLAD 179. 44, PAO. 3 MAANDAG 7 APRIL 1930 ESTI ET GEBRUIK VAN TRAS IN NEDERLAND Een interessant gesprek iusschen de heeren Dirkzwager en Scharroo. 1 In liet artikel „De evolutie van de beton- techniek" („Bouwbedrijf", 1928. No. 21) werd o.rii. het volgende opgemerkt: „Talrijk zijn de onderzoekingen, welke over het vraagstuk van de toevoeging van tras voor betonwerken in zeewater werden verricht. Gebleken is echter, lezen wij in het Bouwbedrijf, dat door de toevoeging van tras, de vastheid, vooral van magere mor- tels, kleiner wordt, terwijl bovendien daar door het cementbeton bros wordt Waar voor betonwerken in zeewater, vooral ook van gewapend beton, een groote dichtheid wordt yereischt, is dan ook de toevoeging van tras niet aan te bevelen. Bovendien is bij den tegenwoordigen stand van de beton- techniek deze toevoeging van tras niet noo- dig, aangezien ook zonder deze toevoeging, door een goed geregelde korrelgrootte van den toeslag, een dicht beton vervaardigd kan Worden, dat bovendien een grootere vast heid heeft dan cement-trasbeton. Ook voor gewoon betonwerk, buiten zee water, is toevoeging van tras niet noodig en vindt deze toevoeging, ook naar aanleiding van de ervaring, welke bij verschillende groote werken in de laatste jaren werd op gedaan, geen onverdeelde instemming. Zeker mag de toevoeging van tras nooit leiden tot Vermindering van het cementgehalte van de mortel. Wordt tras bijgevoegd, dan mag het doel slechts zijn het vergrooten van de dicht heid van de mortel, zoodat de toegevoegde tras eigenlijk dienst doet als toeslag. Zoo als reeds werd opgemerkt, kan deze groote 'dichtheid tegenwoordig ook zonder toe voeging van tras, zeer goed worden bereikt." Naar aanleiding hiervan had ik met den heer S. Dirkzwager, Directeur van de N.V. Verkoopkantoor van tras en tufsteen een onderhoud, dat mij belangrijk genoeg voor komt om dit in „Bouwbedrijf weer te geven. Hoewel ik met zeer veel interesse uw betoog over de evolutie van de betontech- nick heb gelezen, kan ik het niet eens zijn uw opinie over de mindere waarde van Deging van tras in beton. Ik zou u daar om gaarne mijn meening hierover willen gen. maar aangezien u ons gesprek in luwbedrijf" wil publiceeren, wil ik op voorgrond stellen, dat ik alleen zuiver iwctenschappelijk met u wil praten, want ik zou niet gaarne dc schijn op mij laden, dat ik in mijn hoedanigheid van Directeur van het Verkoopkantoor van tras en tufsteen op deze wijze reclame wil maken voor het ge bruik van tras. Natuurlijk! Ik ben overtuigd, dat ook dc lezers van „Bouwbedrijf' gaarne uw ob jectieve meening zullen hooren over dit vraagstuk, dat zoo velen interesseert. Ook de Redactie wil niets liever dan alle vraag stukken van de bouwtechniek van verschil lende zijden belichten, zoodat zij dit het tijd schrift bestudeeren, zelf zich een oordeel kunnen vormen. Laat ik u dan mogen zeggen, begint 'dc heer Dirkzwager, dat het mij bekend is dat er in ons land ingenieurs zijn, die het aandurven beton in zeewater te verwerken zonder tras. Verreweg de meeste hunner, idoen dit echter uit een oogpunt van be zuiniging en mijns inziens niet uit over tuiging. Ieder ingenieur, die waterdicht en solied werk wil hebben, schrijft het gebruik .van tras voor. Daarvan zou ik u de be- Jrijzen kunnen toonen, als u dit wenscht. Tegenover die bewijzen, antwoorde de neer Scharroo, zou ik dadelijk minstens even veel voorbeelden kunnen stellen van beton werken in zeewater, waarbij zonder toe voeging van tras, de beste resultaten zijn verkregen. En ook zijn verschillende werken te noemen, waarbij het gebruik van tras peen bevredigende resultaten heeft gegeven. Denk bijv. eens aan de practische proeven, welke ir. Verhey indertijd in Den Helder nam en waarbij hij tot de conclusie kwam dat voor betonwerken in zeewater de toe voeging van tras niet noodzakelijk is zelfs niet ls aan te bevelen. Dat de ingenieurs, die beton in zeewater zonder tras verwerken, dit niet uit over tuiging zouden doen, kan ik dan ook niet onderschrijven. Ook is niet altijd juist, dat beton zonder tras bezuiniging geeft. Wordt de toegevoegde tras gebruikt ter vervanging van een deel van het cement, dan is cementtras- beton goedkooper dan cementbeton, daar ce ment duurder is dan tras. Maar deze wijze van toevoegen van tras acht ik zóó verkeerd, dat ik ze zelfs geheel buiten beschouwing laat Nooit mag in beton tras ter vervanging van een gedeelte van het cement voorkomen. Toevoeging van tras zou alléén nog kunnen overwogen worden, wanneer de tras wordt beschouwd als een verbetering van de toe slag en wel door de vermeerdering van het aantal fijne toeslagdeeltjes in die mate, waar- In dit noodig is. En nu komen wij op dit kardinale punt. Beton in zeewater moet een groote dichtheid hebben en juist met het oog hierop werd vroeger door velen de toevoeging van tras noodig geoordeeld, om daarmede een toeslag met een van fijn tot grof, goed gemengde korrel grootte te kunnen verkrijgen. De hoe veelheid tras mag dan niet grooter zijn noodig is om de fijne zandkorrels aan te ^Inmiddels heeft echter de betontechniek een groote ontwikkeling doorgemaakt en heeft men ingezien, dat een goed gemengde korrelgrootte van den toeslag een eerste \er- eischte is om een goede, dichte betonmassa te kunnen maken. Met zorg wordt tegenwoor dig die korrelgrootte geregeld en verbetenh Daardoor wordt het overbodig om ook nog de zooveel duurdere tras toe te voegen, als met zand. mits dit een goede koirelgrootte heeft, hetzelfde kan worden bereikt, en daar bij dan tevens de gebreken kurnen voor komen, die bij beton met tras altijd zijn te jreezen. Dit is niet alleen mijn mccning, maar laat ik u als één voorbeeld uit vele, mogen noe men den sluisbouw te Anderten, waar in dit opzicht tal van proeven werden genomen en waarbij werd vastgesteld, dat bij week beton, zonder trastoevoeging en met minder kosten, een minstens even groote dichtheid kon wor den verkregen als bij beton, waarbij een ge deelte van den toeslag door tras was ver vangen. Zeker, men kan ook zonder tras beton saterdicht maken, maar dan moet de ver- ouding zeer sterk zijn. en wordt de specie daardoor zeer moeilijk te verwerken, hetgeen vooral bij gietbeton licht tot ontmenging voert Gebruikt men daarentegen bij gietbe ton ook tras, dan zal de specie veel gemak kelijker door de gietgoten stroomen of zich voortbewegen; in één woord zij zal smediger zijn. Ik zou bovendien de korrelgrootte van tras onder uw aandacht willen brengen, welke juist tusschcn die van zand en cement in ligt Na de chemische verbinding met het cement, zet de tras uit en vult zoodoende de poriën. Men verkrijgt daardoor na verhar ding absoluut waterdicht beton. Dat wil dus zeggen, dat de tras dan een verbetering is van de toeslag. Zooals u wilt, maar kunt u zich een beter middel denken om beton waterdicht te maken? Trouwens wij zullen het er wel over eens zijn. dat wij op chemisch gebied nog wel iets kunnen leeren van onze Oostelijke buren. Welnu, vooraanstaande chemikers als Prof. Burchartz, Prof. Dr. Gehler, Dr. Grün, Dr. Bach, Dr. Ostendorf en vele anderen, be velen het gebruik van tras aan. Dr. Grün, de leider van het Hochofcnzementsyndikat deelde mij persoonlijk mee, dat hij in zout, noch in zoet water, voor waterdicht werk hoogovcncement zou gebruiken zonder tras. Dr. Grün gebruikt dan de tras om de toeslag te verbeteren en aldus de bctondicht- heid te verhoogen. Maar ik zeide reeds, dat ditzelfde tegenwoordig ook zonder toevoeging van tras, met minder kosten even goed is te bereiken, en dan loopen wij ton minste niet de gevaren, welke aan het toevoegen van tras verbonden zijn. Welke zijn dan volgens u die gevaren? Wel, dat de toevoeging van tras de vast heid van het beton vermindert en dat boven dien dc kans ontstaat, dat het beton bros wordt, terwijl bij gewapend beton ook de aanhechting aan dc bewapening kleiner wordt. Bij het gebruik van tras wordt het bin den iets vertraagd, maar de vastheid neemt absoluut toe. Zelfs na maanden, wanneer be ton zonder tras reeds uitgewerkt is, neemt de vastheid nog steeds toe. om daarna on eindig veel hoogere cijfers te laten zien dan beton zonder tras. Ik begrijp niet, hoe u dit zeggen kunt, als u b.v. eens denkt aan de proeven van Burchatz en van Graf en zoo vele anderen, die tot de conclusie kwamen, dat de trastoe voeging de betonvastheid aanmerkelijk ver mindert, zoodat tras alleen zou mogen wor den toegevoegd, wanneer het beton daardoor zulke belangrijke andere eigenschappen zou HET TECHNIEKHUIS TE ESSEN Bij 'de opening waren tal van vertegenwoordigers van industrie en weienschap aan wezig. Het in moderne stijl opgetrokken gebouw huisvest behalve het yfortbildings- InslUut für Technikerook de Essener Spaarkasse en verschillende winkels. In het algemeen verstaat men onder ont werpen op systeem, het scheppen van vor men, waarbij men zich tot op zekere hoogte bindt aan een of andere geometrische basis. Het ontwerpen op systeem is niet nieuw nauwkeurige onderzoekingen hebben uitge wezen, dat dit aan vele werken der antieker. bij het ontwerpen ten grondslag heeft ge legen, terwijl dit begrip ook den ontwerpers uit de middeleeuwen bekend moet zijn ge weest Intusschen is het niet gemakkelijk .om een definitie te geven van wat deze woorden ontwerpen op systeem inhouden. Zeker, het is ontwerpen en teekenen van stylaties over een stelsel van hulplijnen, maar het is ook nog meer, véél meer. Wellicht komt dit doorgevoerde principe voor den buitenstaander in een helderder licht te staan, wanneer we de tegenwerpin gen, die hierover gewoonlijk gemaakt worden eens trachten te ontleden. Een der voor naamste hierbij is dan wel, dat men zich niet wil laten binden door een bepaald systeem, doch dat men zich bij het bepalen der ver houdingen van een meubel, een versiering of wat ook, moet laten leiden door een ge oefend smaakgevoed en gevoel voor ver houdingen. Nu zal echter dee meest overtuigende voor stander van het ontwerpen ©p systeem aller minst ontkennen dat èn gevoel voor verhou dingen èn ontwikkeld smaakgevoel niet de voornaamste factoren zijn bij het tot stand komen van een goed ontwerp. Vanuit dit standpunt bezien, is het systeem, dat bij het ontwerpen gebezigd wordt, niet anders dan een hulpmiddel, evenals het stramien voor een borduurwerk of de maatindeeling bij het com poneeren van een muziekstuk. Zoowel aan een statig Bach-koraal als aan de wildste Jazz, ligt op zichzelf altijd stramme maatindeeling ten grondslag; zon der maatindeeling is geen muziek-compo- sitie denkbaar. Opmerkelijk is evenwel het feit, dat het gevoel voor maatindeeling en rhythme, voor zoover dit ons gehoor betreft, zoo goed als een ieder is aangelboren en vaak reeds op zeer jeugdigen leeftijd tot uitdrukking komt, terwijl het gewoel voor maatindeeling en verhouding op het gebied der vormen, hetzij plastisch, hetzij als voor vormen in 'i platte vlak, slechts zeer weinigen is aan geboren en bij niet yelen dooi; langdurige oefening is te ontwikkelen. Evenals we het gevoel voor maatindee ling en rhythme op het gebied der klanken een hoogere functie kunnen noemen van ons gehoorzintuig, evenzoo kunnen we dus het gevoel voor juiste verhoudingen in het rijk der vormen, als een hoogere functie beschouwen van ons gezichtsorgaan en we kunnen hierbij vaststellen, dat de eerste gewoonlijk intuitief aanwezig is cn tweede gewoonlijk niet Beide functies ontwikkelen zich echter op een indeeling van ruimte. Een meer oppervlakkig argument tegen •het ontwerpen op systeem is wel de opmer- king, dat in de natuur de meeste vormen een groote willekeur vertoonen en wanneer dan gewezen wordt op verschillende plant en diervormen, ligt hierin zelfs een schijn van waarheid. Verschillende zaken worden hierbij over het hoofd gezien; zoo wordt, om ons eens tot een roos te bepalen, vergeten, dat de vorm die men daarbij op het oog heeft ken merkend is voor gekweekte soorten, waar bij men doelbewust den primitieven en regelmatigen oervorm van het oorspronke lijke type, door allerlei op zichzelf vaak bewonderenswaardige doch niettemin kunstmatige cultuurmethoden, gewijzigd iheeft in een onregelmatigen vorm. Verder wordt daarbij vergeten, dat alle natuurvormen, zoowel de regelmatige als de meest onregelmatige, voor het over- groote deel zijn opgebouwd uit zeer regel matige, zij het vaak microscopisch kleine, onderdeelen, als cellenweefstels, kristal formaties of andere structuren, waartij zelfs de grootst mogelijke regel- en matigheid aan den dag treedt. Daar waar systeem en wet schijnbaar niet aanwezig zijn, gaat de natuurvorscher uit van de praemisse, dat zij zonder twijfel aanwezig zijn en dat het zijn taak is, om de onbekende factoren op te speuren en om door deze met de bekende te combineeren, tot een wetmatigheid te kunnen besluiten. In tegenstelling met het beweerde, zou dus uit dit argument een conclusie getroK- ken kunnen worden, welke zóózeer pleit voor het ontwerpen op systeem cn wel met zulk een kleim als wellicht moeilijk aan welk ander argument ook, ontleend kan worden. {Wordt .vervolgd.). Een ijzeren huis te Heerlen De Oranje-Nassau-mijnen te Heerlen zijn voornemens een nieuw kantoorgebouw te laten bouwen. Daarin zullen zoowel de administratie als de technische dienst van dit bedrijf worden ondergebracht. Dit gebouw zal geheel uit ijzer worden opgetrokken; ook de muren worden van dit materiaal vervaardigd. Bouwkundig Bureau J. C. Henri van Ingen Rotieraam, Vlieisir.Sb.lel.11748 Verzorging van In- en Exterieur Hinderwet, Drankwet enz. -Alles lot het vak bchoorena- [)e Vechtbrug bij Muiden De werkzaamheden aan de Vechtbrug te Muiden zijn thans zóó ver gevorderd, dat zij waarschijnlijk op 1 Mei a.s. voor het ver keer zal kunnen worden opgesteld. Ten behoeve van het afmonteeren van den bovenbouw, welk werk door de firma Klin kenberg te Wormerveer wordt uitgevoerd, werden twee ijzeren montagemastcn van 26 M. hoogte opgericht, elk wegende circa G000 kilo, met een hefvermogen van 50.000 kilo. Langs de fortgracht is, als beschutting van de zandlaag, welke een der opritten vormt, een ijzeren schoeiing aangebracht, bestaande uit ongeveer 140 ijzeren larssen. elk circa 350 kilo wegende. Binnenkort hoopt men de laatste twee bctonbruggen aan te brengen. KELÖEN bcliiaai leMypothsksn. Rente huizen 5%, landerijen 4o/n. eouwcrodieten - Flnancieering - Voorschotten. B. SEVINGA Co. Essenburgs«raa1 71a - Tel. 36566 ROTTERDAM. Onder architecluur gebouwde HEERENHUIZEN aan de Schellinglaan, hoek van Deventerlaan te Voorburg. Te bevragen op het werk en bij EII2. DIK CÜDEX, Prist Hsiiriklaas I. Cijsljeast. Itl 1'47 RUSTIG WONEN te OVERSCHiE m TE KOOP aan deTH. JACOBALAAN. Mooie m VRIJE HUIZEN met tuin. Zeer goede verbinding met Rotterdam—Centrum, f 9000.- en I 9500. jjj Te bevragen bij: RÖL2HAUER, Roti EijwlJ 131. OltlStkil Tc!. 42467 en op het werk'. De N.V. Leid3che Expl.-Maatsch. van Onroerende Goederen Stationsweg 18 Telefoon 1649 LEIDEN 1 biedt zoowel te LEIDEN als te OEGST- U GEEST verschillende perceelen en bouw- TE KOOP of TE HUUR aan. F 7.SO PER WEEK VOLGENS HUURKGOPSYSTEEta TE KOOP SCKIEBROEK \ostlhule. Trappen- taiiliin. .SKUK-SS Inlichtingen F. YAH BOVEH verkrijgen, dat dc vermindering van de vast heid minder beteekenis heeft Ik weet wel, dat de Deutsche Traszbund het tegendeel heeft aangetoond en bij proeven door tras toevoeging tot een hoogere vastheid is geko men. Maar dit resultaat berust op het feit, dat bij deze proeven normaalzand werd ge bruikt en bovendien cement, tras en normaal zand naar gewichtsdeelcn werden gemengd. Het Duitsche normaalzand heeft een vrijwel gelijkmatige korrelgrootte, zoodat de hierme de vervaardigde mortel veel holle ruimten krijgt, die bij traseement gemakkelijker en beter worden gevuld dan bij enkel cement. Maar dergelijke laboratoriumproeven zijn heel iets anders dan onderzoekingen met ma terialen. zooals die in de practijk worden ge bruikt En deze onderzoekingen geven een vermindering van Ie betonvastheid door toe voeging van tras. Met het oog op mechani sche invloeden is dit voor werken in zeewa ter met gew;nschl. Dat cementbeton met trastocvoeging bros zou zijn, is bepaald een vergissing van u. T»;aS maakt beton juist in hooge mate elas- trfieny zoodat het gebruik daarvan in onze slappe grond, waar altijd zettingen men, zeer is aan te bevelen. Ook het feit, dat tras beton meer of min der bros maakt, is door proeven en in de practijk aangetoond. Laat ik om niet te uit voerig te worden, alleen in ons eigen land blijven en u dan wijzen op de ervaringen, die Ir. Jacobs in dit opzicht opdeed en die hij in 1912 in „De Ingenieur" beschreef. En ver der de ondervinding, die Ir. Verhey met hei palen te Hellevoetsluis en Den Helder had. Bij de te Hellevoetsluis geheide betonpalen zonder tras, zes weken verhard, werd het be ton door het heien niet verder beschadigd dan het ijzer. Bij de in Den Helder geheide palen, tien weken verhard en samengesteld uit cementtrasbeton vielen heele stukken beton van de palen af buiten de omwikke ling. En dan is het toch zeker een groot nadeel van de trastoevoeging, dat daardoor de aan hechting kleiner wordt, zoodat dus een van de eigenschappen, waarop het beginsel van gewapend beton berust, in gevaar wordt ge bracht. Ir. Verhey heeft een betonpaal van cementtrasbeton gesloopt De betonlaag bui ten de omwikkeling liet zich gemakkelijk verwijderen, de omwikkeling liet zich zonder bezwaar afwikkelen, terwijl de hoofdbewa- peningstaven door enkele hamerslagen zoo ver uitbogen als de omwikkeling was weg genomen. In de jaaal werden zichtbaar vol komen gladde, halfcirkelvormige cannelures, terwijl aan de staven geen stukje beton bleef zitten. Eindelijk is nog een bezwaar van het ge bruik van tras bij gewapend beton, dat door binding van de vrije kalk in het cement de roestwerende eigenschappen van het beton kleiner worden. Neen, toevoeging van tras acht ik alleen te verdedigen in mortels, omdat deze daar door makkelijker verwerkt kunnen worden. Ik wil u er nog op attent maken, dat cementbeton krimpt Door de juiste toevoe ging van tras voorkomt men krimping. Bo vendien maakt men beton door toevoeging van tras in hooge mate bestand tegen inwer king van allerlei zuren. Mag ik u nog vragen, of in ons land voor mortelbereiding veel tras wordt ge bruikt? Dit is voor mij moeilijk na te gaan, daar het Verkoopkantoor van tras aan han delaren verkoopt. Deze laatste koopen echter regelmatig volle scheepsladingen voor opslag zoodat zij ook en detail aardig wat omzetten. Geschiedt de verkoop van tras in Ne derland alleen door tusschenkomst van het Verkoopkantoor, of wordt ook op andere wij ze tras aan de markt gebracht? De verkoop van tras in ons land en in Oost- en West-Indië geschiedt alleen door ons kantoor als vertegenwoordiger van de „Deut- scher Traszbund" te Andernach, waarbij alle in het Rijnland bestaande trasgroeven aan gesloten zijn. Op andeie wijze kan geen Rijn- landsche tras aan de markt komen. Hebt u er bezwaar tegen om mee te doe len, hoe groot ongeveer het trasverbruik in Nederland ls? Vóór de oprichting van het Verkoopkan toor van tras werd per jaar gemiddeld 5000 6000 ton tras verkocht- Die hoeveelheid was in de jaren 1925 tot 1928 rond 4750, 7000, 13450 en 11350 ton. Voor Eikenhout I Een goed adres: Jac. P.v.d.Bsrg s FIJNHOUTHANDEL Ridderstraat 9-15 1 Weenaplein 8 ROTTERDAM 1 Telef. 41490-43675 WASSENAAR TE KOOP: BETER GEBOUWDE HEERENKUIZEN OP EIGEN GRCND. Voorzien van vasfe wasch- tafels en aanleg toor bad, electr., gas en water, met garage. Billijke prijs. Hooge hypotheek aanwezig. Te bevragen bij P. H. VAN SPR0NSEN, Hanenburglaan 142, Den Haag, Telefoon 34529 en op het work Crocusstraat, Deyleroord. Te Koop of Te Huur onder architectuur gebouwd modern gelegen aan de v. I&usschenbroekstraat, hoek Pasteurplesn, Den Kaag, in de onmid dellijke nabijheid van de Rijswijkscheweg. Prima Geldbelegging. Inlichtingen: Bouwbureau „BÉXAM", Vlierboomstraat 246 - Den Haag - Telef. 39402 r Wat -I zoon bad toch heerlijk! Open de kraan en daar stroomt het dampende water al uit den „Vaillant". U moest toch eens een brochure vragen, ol nog beter - den „Vaillant" op onze monsterzalen in werking komen zien. N.V. Handelmaatschappij R. S. STOKVIS Zü Rotterdam Westzeedijk 50? Amsterdam - Keizersgracht 313 Den Haag - Alexonderstraat 9 n - Hoornschedijk 3 Bovenstaande Waschtafels, Baden, Badkachels, enz. verkrijgbaar bij A. HOGEDOORN Zaagmolenstraat 93 a-b, R'dam, tel. 41616 's-GRAVENHAGE voor het maken van plannen en uitvoering van werken, zoowel nieuwbouw als verbouw. Adviezen Hinderwet Taxatie en Administratie voor Huizen, enz. Accurate en spoedige uitvoering. «5. FLES Copernicusstraat 255. Architect. N .V„V€R KOOPKfl NTOO R van TRfi® KN TUFST€€N ROTreppaM H6PIN#VLieT.32. TCLCF. 53480 PPIMQ QNI7ePNQCHgP.cn BPOHL€PTPftS

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11