MANSION POLISH KAMPEN WORDT GEUS! Ue/JwudpJ c/jxttge Radio Nieuws. SAMBO EN JOCKO VRIJDAG 28 MAART 1930 DERDE BLAD PAG. 9 DOOR E. D. J. DE JONGH JR. Jail Arentsen of A erts, oorspronkelijk mandenmaker van beroep, die wegens zijn aanhangen van de Gereformeerde leer uit Alkmaar, waar hij woonde, de wijk had moeten nemen naar Engeland. Hij kwam nu naar Kampen, waar hij reeds vroeger vertoefd schijnt te hebben, en begon op het kerkhof van het Cellebroe- dersklooster (op de plaats waar nu „de Weeshuizen" staan) zijn prcdicaties te hou den. Dat de kloosterbroeders dit toelieten getuigt «wel «van een welwillende gezindheid Wns de nieuwe leer. Teneinde deze zaak te bespreken kwam de raad met de beide gemeenten op het raadhuis (bijeen, waar besloten werd om do twee burgemeesters, A rent Brant en Berend Wcsselinck, met twee stads dienaars uit te zenden om Arentsen voor hen te brengen. Nadat hij daar verschenen was werd lieni gevraagd waar hij de stout heid vandaan gehaald had om binnen de stad te komen en daar te prediken, waarop hij antwoordde, dat hij door de,burgers daartoe was uitgenoodigd. ITem we ril nu ge jast om op staanden voet de stad en haar vrijheid te verlaten; twee stadsdienaars ge leidden hem tot over de IJsselbrug. Toegeeflijker dan tegenover Arentsen was men jegens Mr. Christiaan van Driel en den rector der Latijnsche School, Mr. Caspar Hols tech (die later in de Ge reformeerde Kerk van Kampen een rol van beteekenis zou spelen), wien schepenen cn raad vergunden „het sacrament des altaars onder twee gedaanten" aan de zieken, die luiks begeerden, tc nierstrekken. Onder Alva's bewind. De toestand werd er niet toeter op met de komst van A1 v a als landvoogd in de plaats van de hertogin van Parma, van welke be noeming koning Philips bij schrijven van 13 October 15G7 aan de Staten van Overijssel kennis gaf, met bevel hem alle onderdanig heid te bewijzen. Weldra, namelijk in het begin van 1568. zond de nieuwe landsoogd lijn luitenant Z e tg e r van Groesbeeck met eenigen van 's konings raden naar Kampen, met de boodschap, dat. bij ver nieuwing van den stedelijke» raad. im-vlp katholieke personen «zouden gekozen word n en dat de namen zoqacI van de nieuw-ge- kozenen als die der aanblijvenden hem moesten worden opgegeven. De raad van Kampen antwoordde daarop, dat hij zich steeds in gehoorzaamheid aan den koning gedragen had en dit zou blijven doen; dat er in Kampen geen beeldstormerij of iets dat er op geleek had plaats gehad, dat geen enkel geestelijk persoon eenig leed was aan gedaan en dat alles bij het oude gebleven V In den zomer van 1568 maakte Al va een rondreis door Overijssel. Eerst bezocht hij Deventer, ging van daar in de gauwigheid naar Groningen om den voor de zaak der vrijheid zoo noodlottigen slag bij Jemmin- gen tc leveren en kwam den 5en Augustus te Kampen aan, waar hij twee dagen vertoefde. Hij wal vergezeld van zijn oudsten zoon Don Fred e ri k en van zijn natuurlijken zoon den groot-prior van Malta,' benevens een groot gevolg. Hij nam zijn intrek in het huis van de weduwe Cruise of Kroeze in de Oude straat, waarschijnlijk het huis No. 163. Al va was den burgers van Kampen niet ongenegen, ook al omdat de beelden storm hier ter stede niet was doorgedron gen. De stadsregeering van haar kant ver eerde den hertog een vat wijn, een vetten os en een last haver, welke geschenken de landvoogd met dankbaarheid aanvaardde. Sinds op'l April 1572 door de inneming .on den Briel dc kansen gekeerd waren, hadden verschillende steden zich aan de Geuzen overgegeven En ook in deze streken lieten zij zich gelden. Hoe langer hoe meer trokken de Staatsche «roepen dezen kant op, steeds driester wer den zij in hun optreden. In Juli overviel eon bende van 200 of 300 ruiters het kloos- in Brunnepe, een buitenwijk van Kam- maar toen de burgers aanstalten tot tegenweer maakten, trokken de aanvallers at in de richting naar Epe, den roof der huislieden met zich voerende. Den 9en Augustus verscheen graaf van den Berg met zijn leger voor Kampen. Zijn commissaris Hendrick van Broek huizen zond hij vooruit om met de stads- Xring omtrent de overgave te onderhan- Deze wilde daarvan echter niets weten en zeide dat zij den koning trouw bleef. Van den Berg liet daarop de stad van drie zijden beschieten en roofde al het vee op Sevelingen, de Groente, de Melm (dat zijn stadsweiden) en elders. De kracht van de belegeraars werd versterkt doordat som mige burgers op hun hand waren; dezen lieten zich des nachts met touwen over de muren neer en verstrekten aan Van den Berg allerlei inliohtingcn omtrent de ge steldheid van dc stad. Andere burgers eischten de overgave van de stad en onder handelden met de belegeraars. Den raad zonk alras dc moed in de schoenen en van de aan Alva en Hierges gedane beloften bleef al heel weinig over. Er werd besloten dc sted over te geven, zij het oök onder protest. Den Hen Augustus, dus na een beleg van slechts twee dagen, gaf men dan ook de stad oyer, na eenigc besprekingen, die uit een venster van dc Hagcnpoort werden ge voerd. Tot de voonvaaiden, waaronder de overgave plaats had, behoorden deze, dat geen kloosters of priesters, geen geestelijke of wereldlijke personen eenig letsel zouden ondervinden, en dat hun, die van de Room- sche religie zoowel als hun, die van de Augs- burgsche Confessie waren, vrijheid van gods dienst zou worden gewaarborgd. Hierna is graaf van den iBerg met zijn staf binnen de stad gekomen. Kampen weer Spaansch. Wie gemeend zou hebben, dat de stand van zaken zooals die nu was, van blijven- den aard zou wezen, zou zich deerlijk ver gist hebben. De bloeddorstige en fanatieke hertog van Alva was er de man niet naar om het lijdelijk aan te zien, dat in het Oos- icn des lands de prooi hem was ontnomen. Op ontzettende wijze zou hij wraak nemen. Toen dan ook op den 19cn November de tijding van de inneming van Zutfen en de menschonteerende gruwelen, die haar had den vergezeld, tot Kampen doordrong, sloeg ieder de schrik om het hart De ruiters, die in de stad lagen, namen ijlings de vlucht; dc burgers, die daartoe in staat wa ren, trokken uit de stad en begaven zicli naar Gcnemuiden. Be gravin van den Berg, Maria van Nassau, een zuster van Prins Willem van Oranje, schoon zij in hoogst zwangeron toestand verkeerde, trachtte, als een dienstmaagd verkleed cn op- een mest kar gezeten, over de IJsselbrug te ontkomen, maai- aan de wacht over de rivier gekomen werd zij door do soldaten herkend, uitge scholden en genoodzaakt naar de stad terug te keeren. De soldaten van de bezetting schoolden samen op de Koornmarkt en wilden oproer verwekken; zij scholden op den graaf en waren van zins de stad te plunderen, maar dit werd door hopman Jan R ij k h o 11 ge lukkig voorkomen. Het Oude Stadhuis te Kampen, De St. Nicolaaskcrk te Kampen, Graaf van den Berg, die in de eerste helft des jaars door de steden van Gelderland en Overijssel als stadhouder voor den Prins ge huldigd was en die van Kampen uit geschre ven had, dat hij dc stad tot den laatsten ademtocht verdedigen zou, nam op lafhar tige wijze de vlucht. Op den dag waarop dit alles plaats had, kwam er hier ter stede een schrijven uit De venter, waarin aangeraden werd om, gezien het schrikkelijk droevig lot, dat Zutfen ge troffen had, gezanten naar Don Frederik te Zutfen te zenden om genade af te smeeken en zich weer onder de gehoorzaamheid van den koning van Spanje tc stellen. Aan de zen wenk gevolg gevende vertrokken reeds den volgenden dag twaalf afgevaardigden uit deze stad naar Zutfen en toen zij die stad genaakten was het afgrijselijk om te zien hoe de boomgaarden langs de wogen vol hingen met naakt uitgeschudde lijken, zoo van burgers als van soldaten. Te Zutfen aangekomen maakten de gezan ten eerst hun opwachting bij den stadhou der Hierges; na een voetval voor hem ge daan te hebben beloofden zij hem gehoor zaamheid en verzochten zijn voorspraak bij Don Frederik, die hun werd toegezegd. Vervolgens werden ze bij den zoon van Alva toegelaten, voor wien zij eveneens een knieval maakten, en wien zij in de onder- danigste bewoordingen smeekten om hun hun afval van den koning van Spanje te ver geven en hen weer in genade aan te nemen. Don Fréderik's antwoord was dat hij hun verzoek zou inwilligen, maar dat zij het voor lief moesten nemen, dat hij een garnizoen in de stad legde. Daarna gaf hij aan al de af gevaardigden de hand. In Kampen .teruggekomen gaven o'e atge- •zanten verslag van hun bevindingen, en on middellijk daarna werden de nieuwe regee- ringspersonen, die door graaf van den Berg waren benoemd, ontslagen en de oude in hun ambt en waardigheid hersteld. Zoo was dan al spoedig de blijdschap de Gereformeerden in droefheid verkeerd. Gedaan was het met de vrije oefening van hun godsdienst; ontnomen werd hun weer de kerk, die zij nu drie maanden lang voor hun eeredienst hadden gebruikt. De aan vankelijk zoo heerlijk vervulde hoop, zoo lang gekoesterd, om God te .mogen dienen naar de inspraak der consciëntie, was, wie weet voor hoe lang, de bodem ingeslagen, en wederom was er een periode ingeluid, waar in zij het juk van de krenking der gewetens vrijheid, ja misschien van een duldelooze geloofsvervolging in al zijn zwaarte te dra gen hadden! Rennenberg liet niet veel tijd verloopen eer hij tot de uitvoering van zijn voornemen overging. In 't laatst van Mei 1578 zond hij zijn hopman Wo 11 er Hegeman op Kampen af met opdracht om de stad bij verrassing in te nemen. Hierin slaagde hij niet, maar den 30en Mei kwam het buiten INGEZONDEN MEDEDEELING. de Veenepoort tot een treffen tusschen de troepen van Hegeman en het Duitsche gar nizoen, dat zich buiten de poort gewaagd had, met het gevolg dat dc bezetting gesla gen en weer de stad in gedreven werd. Hegeman begon nu de stad te beschieten ran de zijde van de Veenepoort en trok zelf rm de stad heen naar Brunnepe. De voor stad de Hagen was nu het tooneed van her haalde uitvallen, waarbij aan weerszijden velen het leven lieten; ten laatste moest de bezetting zich binnen de stad terugtrekken, nadat zij tal van huizen cn het sclioone Ba- gijneklooster, waaruit de nonnen gevlucht waren, in brand gestoken had. Rennenberg zelf kwam ziüh ook in Brunnepe legeren, maar de troep, dien hij bij zich had, was ren ongedisciplineerde bende, terwijl hij 'oor kruit noch lood gezorgd had, en zelfs geen geld had om de soldij te betalen. Om streeks het middon van Juni kreeg hij ech ter versterking uit Holland, doordat hem toegezonden werden twee vendels onder Didrik Sonoy en drie vendels onder bevel van Aert van Duivenvoorde. Maar met dat al waren al dc soldaten, die de stad lagen, nog geen 10UO man sterk. De bezetting deed stoute uitvallen uit de Cellebroeders- en de Broederpoort, waarbij aan beide zijden heel wat dooden vielen. In- tussohen steeg de nood in de stad bij den 'ag. De belegeraars, die bij vernieuwing ver sterking hadden gekregen, gingen voort met de stad duchtig te beschieten. Tusschen de Kalverhekken- en de Hagcnpoort werd ei sen groote bres, 33 sohreden lang, in den Jtadsmuur gesohoten, waarvan het puin in de graciht stortte. Hoewel de belegerden deze bres meesterlijk herstelden en niet tegenstaande zij krijgsvoorraad genoeg had den, waren zij bevreesd voor de nadering an den Paltsgraaf Joan Casimir, die met een groot leger in Overijssel gevallen was. Daarom vroeg de magistraat den 17en Juli aan Rennenberg vrijgeleide voor ge zanten, die hij zCnden wilde om over de overgave der stad te onderhandelen. Die samenspreking had plaats buiten de Veene poort en had tot gevolg, dat de stad zich overgaf. Graaf van Rennenberg legde nu drie ven dels Staatsch krijgsvolk in de stad, hetgeen in 't geheel niet naar den zin was var J* burgerij. Daarom wendden de leden vai gezworene gemeenten en de hoplieden der schutterij zich tot ridderschap en steden alsmede tot den stadhouder met een uitge werkt vertoog, waarin de nood der stad uit eengezet werd en duidelijk werd gemaakt, dat die zijn ooi-zaak vond eerst in het Duit sche garnizoen, waarvan zij zes jaar lang den druk had ondervonden, daarna in de belegering, die zij had doorgestaan. Alle bronnen van inkomsten waren opgedroogd, talrijke burgers verlieten van wege hun ar moede de stad en gegoede ingezetenen ston den hun voorbeeld te volgen, als zij niet ontheven werden van het onderhoud van het garnizoen. In dit smeekschrift werd verder belooofd, dat burgemeesteren, sche penen en raad en alle burgers en ingezete nen van Kampen zich met 'n plechtigen eed zouden verbinden om de stad trouwelijk te houden en te bewaren voor Zijn Koninklijke Majesteit, de Generale Stalen en evenzoo voor Zijn Genade als wettigen Stadhouder. Dit vertoog bleef niet zonder uitwerking; Rennenberg liet zich vermurwen en reeds den 14en October liet hij het krijgsvolk uit de stad trekken. Echter niet dan nadat Rid derschap en Steden beloofd hadden, dat de magistraat veranderd zou worden Ln den zin van den in 1572 na het vertrek van Van den Berg'-afgezetten raad; voorts dat er voor zorgd zou worden, dat noch de Roomsohen noch de1 Hervormden gehinderd zouden worden in het houden van hun godsdienst oefeningen. Nog enkele dingen meer werden overeengekomen, zooals het in bewaring hebbers van de sleutels van de stad, als ook dat de stedelijke regeering er in toe moest stemmen, als de stadhouder dit noo- dig zou oordeelen, dat er weer een bezetting in de stad gelegd werd. Tot nakoming van deze voorwaarden verbonden zich Ridder schap en Steden, terwijl bovendien Eggert Ripperda, drost van Sallard, Joh an S1 o e t, drost van Vollenhove, Robert van Ittersum en Johan van Voerst zich daarvoor persoonlijk verantwoordelijk stel den. INGEZONDEN MEDEDEELING. POESJE: „Je zal er van langs krijgen wannéér mevrouw dat oude been op haar prachtig gewreven vloer ziet." HONDJE: „Wel nee ze zal zeggen „Die lastige Fik 't is een geluk dat met een beetje Mansion Polish die vloer weer in orde komt." maakt Vloeren en Meubelen vlug fijn glanzend, en de kleur cn nerf van het houtwerk fraaier. Het is ook een uitstekende Wrijf- was voor en het behoud van Linoleum. Donkere Mansion is de specials Was voor Ebbenhout, Donker Eiken en andere soorten donker hout. Overal verkrijgbaar. Importeurs: N.V. HANDEL MAATSCHAPPIJ RECK1TIS, Rotterdam de vertegenwoordigers der drie metaalbe werkersbonden, waarin werd besloten een Collectief Contract te sluiten tusschen de leden der R.K. Werkgeversverceniging, die zich vóór het C. A. hadden uitgesproken en de genoemde bonden. Met de andere leden der werkgeversvereniging zal door haar Bestuur nog nader overleg worden gepleegd Het C. A. zal geacht worden uiterlijk 5 April te zijn ingegaan. Te Antwerpen vergaderde de Internationa le Commissie ter Bevordering van den Han del en Industrie in Diamant. Op deze vergadering werd de wensdhelijk- hekl van een hernieuwde stopzetting der diamantnijverheid besproken. Aanwezig waren de afgevaardigden van de verschillende werkgeversorganisaties en van de beurzen van Amsterdam, Antwerpen en Patrijs. Na langdurige discussies werd met bijna alge-meene stemmen besloten de ledenver gaderingen van de daarvoor in aanmerking komende organisaties te adviseeren om de in Februari j.l. opgeheven gedeeltelijke stop zetting van de industrie opnieuw in te voo rren en wel in dien zin, dat in Amsterdam zal worden gewerkt drie dagen per week en in België geheele dagen, doch ian ora de andere week. Het besluit zal gelden voor onbepaalden tijd en niet kunnen worden her roepen, zond 'i' dat deze Internationale Com missie daartoe haar advies zal hebben ge geven. ZATERDAG 29 MAART. 12 Godsdienstig halïuurtje. 12.— Tijdsein. 1?.16 1 Gramofoonpl "I U| jij-- 6.15 Sportpraatje. 6.156.40 Gramofoonmü»!ek. -7 Journalistiek koverzicht. 7—7.TO zondheldshalfui latie. 6.Tijdsein- 6.Concert jn Gramofoonplat MOORD OP HAAR KIND Het Gerechtshof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak tegen Nolda van T-, die door de rechtbank was veroordeeld wegéns moord op haar kind tot drie jaar gevange nisstraf was veroordeeld. Het Hof bevestigde het vonnis der Rechtbank en legde de ver dachte eveneens drie jaar gevangenisstraf op. UIT HET SOCIALE LEVEN. HET CONFLICT IN DE BOUWBEDRIJVEN De R.K. Bond van Bouwpatroons heeft in een vergadering met 14 tegen 3 stemmen goedgekeurd het resultaat van de Maandag j.L met den Rijksbemiddelaar prof. mr. Aal berse gehouden conferentie. Naar aanleiding van het feit; dat in de ledenvergadering der R.K. Vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid van 24 Maart 1.1. de statutair vereischte meerder heid van drievierde der stemmen voor het afsluiten van het Collectief Contract niet was verkregen, heeft op Donderdag 27 Maart een conferentie plaats gehad tusschen het Dagelijksch Bestuur der R.K. Vereeniging van Werkgevers ioa de Metaalnijverheid en VAN EEN LEEUW EN EEN AAP 131. De bloem der Broek-op-Zandsche [schoonen, Staat schuchterblozend in een rij, Getooid met bloemen, lint en strikjes, Gehuld in kant en witte zij. De jongste draagt als welkomstgroet Een ruiker liefelijk en zoet. 132. Tuut-tuut-romhom daar komt de [spoortrein, Houdt knarsend stil bij het station, Waarop het zangkoor vol van geestdrift Terstond het welkomstlied begon En bij het klinken van 't refrein Richt ieders oog zich op don trein. (Wordt Maandag vervolgd.) FEUILLETON Onder Zijn vleugelen Door ZENOBIA BIRD. (2U Dick Met Warren eerst praten, hem aan moedigend zijn wederwaardigheden, zijn hopen, zijn plannen en zijn ambities te ver tellen, zijn angst voor de consequentie wan neer hij zijn leven zou geven in Gods hand. Hij debatteerde niet met hem, maai- toen hij uitgesproken was begon de man, die zijn God kende en die dezelfde overgave in zijn eigen leven meegemaakt had, zijn vriend te vertellen, wat de Heere Jezus voor hem beteekende. Hoe zijn leven gewor den was met die hand van liefde en wijs heid en macht aan het roer. De Geest Gods werkte. Plotseling, als ^elen de schellen hem van de oogen, zag ■Warren. Zonder één woord viel hij voor God op 'le knieën te midden der dennennaalden en stortte zijn hart uit in een gebed tot algeheele overgave, terwijl hij gebroken voeg om vergeving, dat hij zóó zijn lief hebbenden Zaligmaker en Heere gewan trouwd en aan Hem getwijfeld had. HOOFDSTUK XIII. Een nieuw gezichtspunt Als een „wolkelooze hemel" was de vol gende dag. Nooit scheen er één deze gelijk geweest te zijn. Vreugde overal! Warren Hethringt.cn kon bijna niet uitspreken zelfs al had hij 't geprobeerd de over groots M-eugde, verlichting, en opwellende dankbaarheid die hem tot overvloeiens toe vervulde. Met den Bijbel in de hand ging hij naar het Bijbelstudieuur. Zacht voor zichzelf fluitende: Als 'kU ooit liefhad mijn Jezus, dan is het nu." De stuclie dien morgen was buitengewoon. Hij verwonderde er zich over hoe hij ooit dien man saai had gevoncen. Iedere bladzij, edere tekst uit zijn Bijbel scheen met nieuw licht te flonkeren. Hij genoot er van evenals 'n gezond mensch van natuurlijk voedsel geniet Het uur van Zendingstudie had hij ver schillende malen verzuimd. Dezen morgen luisterde hij met de grootste aandacht naar de klare roepende stemmen en ten slotte schreef hij verscheidene cheques, welke op verschillende plaatsen dienst konden doen. Tijdens het uur van de Christelijke levens problemen lachte hij bijna hardop; er sche nen deze morgen geen problemen te zijn. Eén groot probleem bleef en dat was het leven zelf en onophoudelijk zong er in zijn hart „Mij is het Leven Christus." Ja er ■zouden vele raadsels komen, dat wist hij zeker, problemen en moeilijkheden, maar zóó totaal was zijn overgave geweest, zóó geheel geloofwaardig zag hij zijn God, dat de toe komst hem niets moeilijks scheen in het licht van deze overgave nu voor altijd ge daan. Hij luisterde heilbegeerig naar alles wat gezegd werd over die kleinere zonden van eiken dag, welke hij wist dat zoo ont- eerend waren voor dien Christus. Hij zag met klare helderheid dat ons, wanneer wij onze zonden belijden er later barmhartigheid geschieden zal en dat Hij ons reinigen zal in het dierbaar bloed van Christus, reiniging witter dan sneeuw. Teksten, in zijn jeugd ge leerd, kwamen hem nu in herinnering. Ze waren als verborgene rijkdom aan het licht gebrachtl Op weg naar het diner passeerde hij het meisje dat hij al eerder had gezien. Ze lachte en praatte met een vriend en scheen hem niet te zien. Door haar glimlach scheen hij opnieuw in haar Hilda Carroll te zien. Deze keer was de gedachte hem niet on sympathiek en hij liet zich gaan in het schil derijtje dat in zijn herinnering zag: een aardig plaatje van 'n lief levendig meisje met een diepte en trouw in haar karakter dat maakte dat de jongen van lang geleden haar op "n voetstuk plaatste ver boven alle anderen. Opnieuw vei wonderde hij zich, waar zij toch moest zijn, waarschijnlijk getrouwd, natuurlijk, voegde hij er bij. Hij herinner de zich nu hoe zij placht te spelen met het kleintje van de buren. Ja, verkoos zij niet eenmaal thuis blijven bij dit kindje, toen ziin moeder ziek was. boven uitgaan en roeien met hem? „Een man heeft een ju weeltje van een vrouw en lieve kindertjes dat. denk ik." bezielt mij nu toch?" Hij had zich voorge nomen te trouwen, maar „het" meisje was nog niet gekomen en hij had het le druk gehad om er veel aandacht aan te schen ken. Op de Bijbellezing gaf hij zijn eerste pu blieke verklaring, wanneer dat zoo genoemd kan worden. De andere jongelui waren blij en er was een ongewone toon van dank in het kringetje dien avond. Warren zelf nam aandeel in het gebed en hij deed het zoo vrijmoedig, dat hij nau welijks kon gelooven, dat het jaren geleden was sinds hij hardop met zijn God gespro ken had. Later, toen hij voor zijn bed knielde, dacht hij plotseling aan zijn belofte om voor Hil da Carroll te bidden. Hij had heel kort zijn belofte gestand gedaan, maar nu al sinds jaren niet meer. Hij beantwoordde aan wat Gods roepstem scheen cn bad ernstig voor haar, dat zij zou leeren de vreugde, welke hij nu bezat Hij bad zelfs voor haar huis en kinderen wanneer zij ze had en dat haar man harer waardig mocht zijn en den Heere ook liefhebben en dienen. Hij was verbaasd, meer dan verbaasd door de hardnekkigheid, waarmee ze steeds weer hem in de gedachten kwam. Opnieuw vroeg hij af of 't mogelijk zou ziin. dat zij dicht bij was. Het was waarschijnlijk omdat de lucht doorkruist was met gedachten aan anderen dat het meisje hem in herinnering kwam Hij wilde hier voor haar bidden, maai haar onnienw vergeten, wanneer hij naar R terug keerde. De laatste dag van de conferentie was aangebroken. Kleine groepjes wandelden hier en daar over het terrein, een gelief koosd plekje opzoekend of een laatste praatje tnakend met een nieuwe vriend. Warren en Ned drentelden door 't bosch en rond het meer. Een warme, hechter vriend schap dan ooit te voren scheen tusschen hen ontstaan. Zij hielden er van om over de behandel de punten in de morgendienst te praten, ze in hun gedachten te „hameren". „Wat ga jij doen, Warren, wanneer wij weer te R. zijn? Vind je ook niet, dat we iets meer voor den Christus moeten doen dan we ooit deden?" „Ja, en dat ben ik ook van plan." Hij richtte zich op, zuchtte en vervolgde met schitterende oogen: „Als ik er aan denk wat Hij voor mij gedaan heeft, Ned, ja voor ons allen!" dan zachter: „Wat is pen mensch, dat Gij zijner gedenkt of een menschen kind, dat Gij hem bezoekt?" ..Ik ca naar de kerk. bidstond en Zon dagsschool, wanneer ik weer terug ben," zei Ned beslist „Sinds ik hier deze week geweest ben en gezien heb wat groote dingen er in den Bijbel staan en wat een wondervollen Red der wij hebben, en wat een prachtig iets 't Christelijk leven is en behoort te zijn, ver wondert het mij niet. dat onze goeie, do- miné soms ontmoedigd is, dat er zoo wei nig menschen willen komen en hooren wat hii ze te vertellen heeft. Hij is geen groot redenaar, maar een goed man, en ik weet dat hij den geheelen Bijbel even zoo ge looft als ze hier doen. Ik sliep meestal Zondagsmorgens in plaats naar de Zondags school te gaan. Ik ben er ook niet meer dan vier maal dit jaar geweest Soms was ik vroeg genoeg op voor de kerk ,maar meestal niet, 's avonds was ik uit met een meisje of er kwam bezoek en dan praatten we, en maakten muziek of iets dergelijks. Nu schaam ik mij er voor en ik noemde mij zelf nog wel een Christen. Ik ging alleen naar de kerk om fatsoen lijk te zijn, maar wanneer Christus en Gods huis en de prediking en leering van het Woord zoo weinig -oor mij beteekende, en ik werd verondersteld er iets van te weten, hoe kunnen we dan verwachten, dat de menschen, die er niets van weten, zich er toe zouden aangetrokken voelen? Er is een kerk dicht bij ons. waar allerlei ge beurt, en het is grappig, om er eens een kijkje te nemen, omdat de massa er komt, maar de dotniné is modern, schijnt a||een maar 'n halve Bijbel te bezitten en voor dat gedeelte nog niet veel respect te hebben. Heel veel menschen vereeren hem, omdat hij een redenaar is, maar mij zien ze er nu niet meer zoolang er nog een plaats is om te aanbidden, waar men een heele Bijbel en een werkelijke Zaligmaker ver kondigt" De twee vrienden behoorden tot verschil lende kerkgenootschappen; dat van Ned was, znoals hij meende, een van de klei nere. maar zijn ouders waren er actieve leden. ■volgd.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9