IlieuHie 2Triit5djr (ïmtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De gunstigste tijd EERSTE BLAD. BINNENLAND. ÏBONNEUENTt per kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten 0.15) »er week f 0.25. Voor het Buitenland bi] Weke- lijksche tending „S-— Bi) dagelijksche tending ,7. Alles bi) vooruil betaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad h cent Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar No 3008 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 5893a WOENSDAG 26 MAART 1930 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17VS b'.ke regel cneer 0.22% Ingez -lededei lingei. van 1—regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. J Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendf 0.10 1 10e Jaargang e voor het werven van abonné's E Wie zich heden als kwartaal-lezer opgeeft of doet opgeven, ontvangt de tot 1 April a.s. ver- E schijnende nummers van ons blad GRATIS. Wij hopen en verwachten een groot getal nieuwe E abonné's te mogen inschrijven. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen TEKORT AAN ONDER SCHEIDINGSVERMOGEN De aandacht is er van verschillende zijden op gevestigd, dat ten aanzien van de geloofs vervolging in Rusland de sociaal-democra ten zooveel mogelijk aan den kant van den weg blijven staan. Dit is duidelijk. Ondanks de vleugjes van religieus socialisme is deze levensbeschou wing anti-godsdienstig en hoewel de aan hangers hoofd voor hoofd, niet gaarne beuls werk zouden willen verrichten of doen uit voeren; vinden ze toch, dat wij eigenlijk niet te maken hebben met dc inwendige aangelegenheden van Sovjet-Rusland. -De Spotters in dien kring, die elke gelegen heid aangrijpen om geloof en godsdienst be lachelijk te maken, ridiculiseeren het geval door zaalweigering aan sociaal-democraten op één lijn te stellen met de geloofsvervol ging- Hierin zit zoo weinig ernst, dat elke dis cussie op dit punt achterwege kan blijven. Het moest toch eigenlijk beneden de waar digheid zijn van een mensch, die gaarne voor .humaan wil doorgaan, om deze vergelijking té treffen ert de marteling van geloovigen tot onderwerp van een grappigheidje te maken Neen, dan hebben we meer aandacht voor andere stemmen, die in elk geval den ernst der dingen inzien; zelfs dan, wanneer ze de zaken lichter en anders voorstellen, dan ze werkelijk zijn. Tot deze groep behooren blijkbaar de kun stenaars en intellectueelen, die zich om het zeer gevaarlijke tijdschrift „Nieuw Rusland" scharen. Blijkbaar hebben ze nog niet ingezien, hoe ze eerst door de Russische filmliga en on langs nog door den filmartist Einstein bij den neus zijn genomen. Het schijnt nu eenmaal het noodlot van kunstenaars te zijn, dat ze vaak blind zijn voor de werkelijkheid en onder de leuze „de kunst om de kunst" alles binnenhalen wat gewiekste „kunstenaars"-propagandigten aan den man willen brengen. Een van deze nieuw-Russen, Dr. Jan Ro mein beweert in de „Groene Amsterdammer" dat er in Rusland eigenlijk geen sprake is van godsdienstvervolging. Dat is waarlijk verbluffend nieuws. Tot heden waren er wel sommigen, die de ver volging zoo'n beetje goed wilden praten, om dat de popen en de Christenen het er naar gemaakt hebben; maar zij gaven toch allen onvoorwaardelijk toe, dat in de Sovjet-unie vervolgd en gemarteld werd. En de mededeeling van den zwakkeling, die nog Kerkvorst heet, werd alom met de grootste reserve ontvangen. Dr. Jan Romein weet het beter. De Sovjet-Unie houdt zich aan de oude, beproefde sociaal-democratische formule, dat godsdienst privaatzaak is, dus volledige scheiding van kerk en staat vordert en daar mee uit. De Regeering laat Kerk en godsdienst met rust, al ziet ze wel met eenig welgevallen, dat er een sterke particuliere anti-godsdien stige propaganda gedreven wordt en dat de Kerken het moeten ontgelden. Doch daaruit blijkt dan ook de groote vrij heid der Sovjet-burgerij, dat ze met haar kerkgebouwen mag doen, wat ze wil. Kerk gebouwen staan er in Rusland te over en te veel; scholen en vereenigingslokalen zijn er veel te weinig; en waar de bevolking in een kerk niets anders meer ziet dan een mooi of leelijk historisch gebouw, spreekt 't wel vanzelf, dat deze nuttelooze vergader plaatsen voor kerkdiensten, waarin niemand belang stelt, gesloten worden. Men kan ze veel productiever maken. Deze Dr. Romein weet het. Alleen had hij iets voorzichtiger moeten zijn. Hij had-het bij zijn „zakelijke" mede deelingen moeten laten. Hij gaat echter ver der en beweert; dat door de protestactie in verschillende landen ontstond „de uiterst on- pleizierige, Onheilige Drieëenheid van kapi talisme, politiek en godsdienst, die in den naam der Heilige Drieëenheid den kruistocht predikt tegen de sovjet-Unie, die weer in de zwartste kleuren afgeschilderd wordt als het Rijk van den lijfelijken Satan". Hiermee toont de schrijver maar al te dui delijk „van welken en hoedanigen geest hij is". Niet zijn gevoel voor recht, maar zijn on geloof voert den boventoon. En hiermee valt heel zijn betoog tegen don grond der harde werkelijkheid in duizend scherven. Hiermee komt hij te staan naast de links socialisten in de S.D.A.P., die onverholen hun sympathie voor de verdrukkers uitspreken en verklaren: „De campagne tegen Sovjet-Rusland is voor de sociaal-democratie een gelegen heid om de Russische arbeiders te too- nen, dat wij aan hun zijde staan. Maar dan moeten we ook tegen het optreden der bourgeoisie stelling nei dan moeten wij van onzen kant overgaan tot actie, het gehuichel der kampioenen van godsdienst en vrijheid aan de kaak stellen en openlijk getuigen, dat wij in wertn volkomen solidair zijn met de Russische revolutie". Deze zelfde vreeselijke gedachte werd ook ontwikkeld door Ds. Theesing van Middelic bij Purmerend, bekend om zijn rede: „God is het kwaad". Een vriendelijke hand zond ons het week blad „de VVaterlander", en daarin lazen we het uitvoerige verslag van een vergadering, waarin Ds. Theesing protesteerde tegen de protestvergaderingen, waar pastoors, rabbij nen en dominees critiek oefenden op de godsdienstvervolgingen in Rusland. Blijkbaar heeft de roode pers reeds een dankbaar gebruik van dit verslag gemaakt, want in meer dan een blad vonden wi de insinuatie, welke Ds. Theesing debiteerde: „De ondergrond der protest-actie is te \in den in economische motieven, misschien zit er zelfs wel een petroleumluchtje aan." Een gewaagde, maar toch mooie vondst, nietwaar? Deze „predikvu" betoogde v.iorts, dat dc uitroeiing van don godsdienst de zuivere consekwentie is van de leer van Marx, weike door vele sociaal-democraten is ter zijde ge steld, doch door het communisme wordt nageleefd. En daarom, zoo zei hij: „Om te bouwen aan een maatschappe lijk stelsel waarin de normen van recht vaardigheid verwerkelijkt konden wor den, achtte men het noodig, dat de droom beelden van den godsdienst, waarin het volk was opgegroeid, vergeten zouden worden. Wanneer het Communisme zegt: het atheïsme is de eenige waarheid, dan is dat principieel hetzelfde als een andere bewering van het Katholicisme, doch de doelstelling verschilt, omdat het commu nisme den mensch wil opvoeden tot het bewustzijn van zijn eigen waardigheid, in tegenstelling tot de bedoeling van het Katholicisme". Wie dit beweert, kan natuurlijk ook niet nalaten om den spot te drijven met het ver schijnsel, dat protestanten en roomsch katho lieken, in bond nog wel met Veelszins ver drukte joden samen-protesteeren tegen de geloofsvervolging in Rusland. Doch is dit wel zoo vreemd? Dat de verdraagzaamheid in vroegere eeuwen vaak veel te wenschen overliet, is niet voor tegenspraak vatbaar. Het was de geest van den tijd en deze schreef zwarte bladzijden in onze historie. Thans echter kan men gerust met wijlen de Savornin Lohman zeggen, dat het hout voor brandstapels reeds lang verbrand is. Gewetensvrijheid en ongestoorde uitoefe ning van godsdienstplichten wordt ook door de meest onverdraagzame protestanten en roomsch-katholieken aanvaard. Trouwens, "took reeds in de middeleeuwen gold Nederland voor een veilige schuilplaats voor allen, die om het geloof vervolgd en verdreven werden. Met name de joden weten daarvan mee te praten. En het maakt nog een heel groot verschil, men zijn godsdienstoefening in 'n schuil kerk moet houden; dan wel, dat men om zijn geloof gemarteld, beroofd en gedood wordt. De neiging tot onverdraagzaamheid is een zonde, welke in het hart van ieder onzer leeft en waartegen we te bidden en te strij den hebben. Doch het is geen onverdraagzaamheid, welke in Rusland tot geloofsvervolging leidt: het is niets meer, maar ook niets minder, dan haat, onbeteugelde vijandschap tegen den hèiligcn God. Dédrom valt het protestanten van elke richting, zoo gemakkelijk om met roomschen en joder. samen te stemmen in één protest, ant in de belijdenis van den almachtigen God zijn alien één. EERSTE KAMER STAATSMIJNEN ZUIDERZEEFONDS Vergadering van 25 Maart 1939. De Eerste Kamer is niet geheel tot haar eore do laatste van de vijf weken, welke zij aan de Rijksbegrooting zal besteden, be gonnen met de afdoening van de begrooting voor dc Staatsmijnen. De heer Oudegeest (s.d.) was de eenige die don tijd vermorste met een Tweede Ka merredevoering. Hij vroeg wettelijke regeling der z.g. contactcommissie; een uur korter werktijd voor de ondergrondsche arbeiders, een onderzoek naar de ziekenverzorging on der het mijnwerkerspersoncel en publicatie van de verkoopprijzen der Staatsmijnen. Minister Reymer antwoordde, dat de leiding van ons mijnbedrijf uitstekend is. De positie der arbeiders kan den toets met het buitenland zeer wel doorstaan. Nu een wetsontwerp op de bedrijfsraden in voorbereiding is, ware het minder juist voor de mijnwerkers een afzonderlijke rege ling te maken. De arbeidstijd voor de ondergrondsche ar beiders is teruggebracht tot 8 uur. Dat wordt als men den tijd van dalen en stijgen af trekt, practisch 7% uur arbeiden. Over dc Ziekteregeling zal met Arbeid over leg gepleegd worden, voor zoover gelijkstel ling met andere arbeiders aanbeveling ver- lndicn men van de Staatsmijnen de ver koopprijzen zou publiceeren, terwijl de par ticuliere mijnen dat om goede redenen niet meer doen, dan zou men die Staatsmijnen een handicap bezorgen, die men van een voorstander van Staatsexploitatie als de heer Oudegeest is, zeker niet zou venvachten. Z.h.s. werd de begrooting goedgekeurd De begrooting van het Zuiderzeefonds bracht een rede van den heer West er- dij k (v.d.), die uitvoerig cle latere exploi tatie der gronden besprak. Hij berekende het verlies op de cultuurgronden op meer dan de 200 milioen, waarop de heer Colijn het be rekend had. De bouwrijpmaking van den Wieringer- meerpolder dient te geschieden van Rijks wege, betoogde de heer Westerdijk. Het in cultuur brengen der gronden moet geschie den onder landbouwkundige directie. De heer v. d. Bergh (Lib.) herinnerde in de toenemende bezorgdheid over de fi- nancieele gevolgen. Hij wilde niet vooruit loopen op het rapport-Vissering, dat de vol gende week zal verschijnen. Maar wel meen de hij te moeten wijzen op de groote zorgen waarvoor de Staat ten deze zal komen. Vee) geld is er noodig en het risico is groot. Allereerst moet thans de Noord-Oostpolder worden ter hand genomen. De heer v. d. Bergh zou willen adviseeren thans nog niet den dijk EnkhuizenKampen te leggen, doch de resultaten van de beide noordelijke polders af te wachten. De beide zuidelijke polders, die 2/3 van het totaal in beslag nemen, zullen dan niet gebruik behoeven te worden genomen. )or dat alle twijfel zal zijn opgeheven. M i n i st e r Reymer constateerde dat de ramingen thans weder dalende zijn en dat de oplevering van het werk een jaar meevalt. Doorzetten van het werk is noodig zij het niet tot eiken prijs. We zullen op den duur in het bezit komen van 220.000 H.A ruchtbaren grond. Het gereedmaken van den oorspronkelij ken zeebodem voor normale cultuur is een gstuk van inderdaad groote urgentie. Er is echter nauwe samenhang tusschen de com ie-Lovink en de in cultuur brenging. Een orgaan zal in het 'even worden geroepen Onmiddellijk na het advies van den Zuider zeeraad, zal een voorstel volgen. Men zal aldus vanzelf komen tot het in zicht hoe de verdere stappen moeten worden genomen. Het zal nog ongeveer twee jaar duren voor dat de gehcele Wieringermeerpolder in-eul tuur-gereedheid zal zijn gebracht. Met het geen daar staat te gebeuren, zal de Regeering haar voordeel kunnen doen. Wanneer het advies van den Zuiderzee raad is ontvangen', dan zal de indiening van het voor de incultuurhrenging noodïge wets ontwerp worden bevorderd. Het rapport zal zoo ruim mogelijk worden verspreid. Omtrent de uitgifte van gronden worden zoo spoedig mogelijk voorstellen voorbereid. De begrooting werd z.h.s. goedgekeurd. Heden verder. QFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw A. Hoorweg, gep. Ned- Ind. hoofdambtenaar, 1.1. hoofd van de Alg. Politie in Ncd. Indië- is toegekend den titulairen rang van gene- raal-majoor aan den gep. kolonel der infan terie van het leger in Ned. Indië, A. H. Benncwitz, beiden lid der commissie van on derzoek naar bet optreden van de militaire politioncele autoriteiten op Curasao, tij dens de op 8 Jan. 1929 plaats gehad heb benden overval. BURGEMEESTERS. Bij K. B. zijn benoemd tot burgemeester an Oldemarkt M. Kuipers, met eervol ont slag als burgemeester van Diepenveen; benoemd tot burgemeester van Oud-Vosse- meer, J. G. Hamer. RAAD VAN BEROEP. Rij K. B. is benoemd tot voorzitter van den Raad van Beroep (O.) te Amsterdam Mr. F. L. Neppérus, thans secretaris van den Raad van Beroep voor de directe be lastingen nr° 1 en 2 te \msterdam r- rech- ter-plaatsvei ranger in <e rechti.-jn1' aldaar EEN OUD KERKGEBOUW van de Ned. Herv. kerk te Ttheden behoort tot de oudste Godshuizen van het land. Men verzekert, dat het reeds uit het jaar 800 dateert. Geen wonder, dat de meer dan duizendjarige ouderdomsgebreken gaat vertoonen. Men is met een grondige reparatie begonnen. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K. B. Is op zijn verzoek eervol ont slagen, Mr. J. E. Rosen Jacobson, als rech ter in de rechtbank te Rotterdam. NOTARIAAT. Bij K. B. zijn benoemd tot notaris te Breda B. J. W. Drion, candidaat-notaris te Breda; en te Zuidwolde (Drente) M. J. Homan, can didaat-notaris te Gieten. LANDMACHT. Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ontsla gen uit den militairen dienst de reserve lui tenant-kolonel J. P. v. d. Meulen van het regiment Grenadiers. RIJKSGEBOUWENDIENST. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën ia F. J. G. Kinker, thans tijdelijk teekenaar op arbeidscontract bij den Rijks gebouwendienst te 's Gravenhaga, benoemd tot tijdelijk bouwkundig ambterlaar 2e kl. bij dién dienst; D. van Dijk, thans tijdelijk opzichter op arbeidscontract bij den Rijksgebouwendienst te Leiden, benoemd tot tijdelijk bouwkundig ambtenaar le kl. bij "dien dienst; D. C. Scheffer, thans tijdelijk teekenaar op arbeidscontract bij den Rijksgebouwendienst te 's Gravenhage benoemd tot tijdelijk bouw kundig ambtenaar 2e kl. bij dien dienst; J. C. Meysen thans tijdelijk opzichter op arbeidscontract bij den Rijksgebouwendienst te 's Gravenhage benoemd tot tijdelijk bouw kundig ambtenaar 2e kl. bij dien dienst SPOORWEGRAAD. De Minister van Waterstaat heeft den heer A. J. van Driest, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, benoemd tot plaatsvervanger van het lid an den Spoorwegraad, den heer A. Donker. P. T. T. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P. T. T. is als beheerder van het bij kantoor te Blaricum benoemd, de commies bij den p.tt-dicnst H. F. v. d. Poel te Ruurlo. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn be noemd: tot onder afdeelingchef de hoofdcom mies A. M. Roosenstein te Utrecht; tot chef de bureau de bureau-referent H. J. Dijkstra te Utrecht; tot stationchef le kl. B. te Vlaar- dingen de onderstationschef le kl. Th. van Bemmel, FIjenoord; tot stationschef 2e kl. te Baarle-Nassau de stationschef 3e kl. J. Heil Rotterdam B.; tot stationschef 3e kl. te Lochem de chef-commies D. J. Nuesink Nuth; tot chef-commies de commies J. Mersie Bruijn te Amsterdam C. S.; tot chef-commies de mies F. L. V. Julien te Utrecht; tot chef commies te Leiden de commies J. L. Pfund te Zandvoort B. INVOERRECHT OP VLEESCH. Dc Minister van Financiën brengt ter ken- is van belanghebbenden, dat de Commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van 't in voerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 2-i dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvlcesch, versch of gekoeld, 100 Kg. 90; paardenvleesch, versch of ge-, koeld, 100 Kg. 50. Gedurende de maand April 1930 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vlecschsoorten bedragen 10 pCt. van de hiervoren vermelde waarden. MINISTER TERPSTRA IN ZEELAND BEZOEK AAN VEERE EN GOES. De Minister var. Onderwijs heeft gisteren bij zijn bezoek aan Veere het Stadhuis, de Groote Kerk en het Schotsche Huis aldaar bezichtigd Na afloop van dit bezoek zijn de autoriteiten naar Goes vertrokken om de inwijding van du kerk aldaar bij te wonen Tevens heeft dc Minister met het dage- lijkjch bestuur der gemeente Veere een be spreking geh"-d in verband met de restau ratie van hei bekende Stadhuis. Men he"ft hoop dat de besprekingen er toe zullen lei den, dat de rcgecring zal willen meewerken om te komen tot e.n doelmatige restauratie \„n dit gebouw. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DERDEN-ARREST. Het Tweede Kamerlid Goseling heeft den Minister van Justitie gevraagd: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat wetsaanvulling noodzakelijk, althans ge- wenscht is, nu volgens de leer van den Hoogen Raad (arrest 17 Januari 1930 W. 12099) de wet een derde, wiens medewer king noodig is voor het leggen van execu toriaal beslag onder een schuldenaar, niet verplicht die medewerking te verleen-sn, zoodat goederen onder dien derde veelal aan het verhaal van een schuldeischer zijn ont trokken? 2. Acht de minister het niet eveneens noo dig, dat de wet wordt aangevuld in dier voege, dat ook bij wege van derden-arrest beslag op een safe-loket en op dén inhoud daarvan mogelijk is? 3. Indien de Minister de beide voorgaande vragen .bevestigend beantwoordt, wil Z.Exc. dan bevorderen de spoedige indiening van een ontwerp van wet, houdende voorzienin gen, als in de vragen bedoeld? KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARUS De Minister van Koloniën heeft onderden naam „Commissie voor de suikerbelangen" ingesteld een speciale commissie ten behoe ve van de deelneming van Nederl.-Indië en Suriname aan de in 1931 te Parijs te houden Intern. Koloniale Tentoonstelling. In die commissie zijn benoemd tot leden de heeren P. Echauzier en ir. A. G. Böese- ken. HET NEDERL.-INDONESISCH VERBOND DE RIJKSEENHEIDSGEDACHTE. Bovengenoemd Verbond, hetwelk de saam werking op verschillende levensgebieden wil bevorderen tusschen Nederland en zijn Ko loniën, heeft tot uitgesproken doel de ver wezenlijking van de „Rijkseenheidssgedach- te". Het wordt daarbij geleid door het „geloof in de grootsche roeping van Nederland om de oplossing van het koloniale vraagstuk te zoeken in de richting van idealen, waardoor de Nederlandsche natie in internationalen zin en in het kader van dezen tijd weer vooraan kan staan". Het Verbond wil in Indië-zelf de volkeren van het tropische deel van het Rijk het be sef bijbrengen van de noodzakelijkheid der saamhoorigheid van het Nederlandsche volk en de volkeren van Ncderlandsch-Indië, tot heil van de beide deelen van het Rijk. Het is dan ook een welkom verschijnsel, dat twee der leiders van bovengenoemd Ver bond, beiden welbekende Inheemschen uit de gewesten van over zee, de heeren Noto Soeroto en C. Frans, die als Inheem schen zoo goed weten wat Indië behoeft, de bovengenoemde gedachte onder ons volk ten bate lan moederland en koloniën beide, wenschen te propageeren. Hun voornemen bestaat daartoe in verschillende plaatsen van ons land op te treden en aldus meer dere belangstelling voor Nederlanrlsch-Indië in het Nederlandsche volk te wekken. NOORD-BRABANTSCHE „GROENE KRUIS" ALGEMEENE LEDENVERGADERING In het Hotel Cosmopoliet te Breda heeft de algemeene ledenvergadering plaats ge had van het Prov. Noord-Brabantsche „Groe ne Kruis". Van de 22 afdeelingen waren er 17 ver tegenwoordigd. In de Commissie voor de Hygiëne van het kind werden de aftredende leden D r. Hoek te Boxtel en Burgemeester Smits te 's-Gra- vemoer herbenoemd en in de vacature ont staan door het ertrek van Mevr. Plan-, tin ga werd gekozen de heer J. J. Ru ij-, ter te Klein Dongen. PRUGELJONGENS DE GOUVERNEUR DE KOEK EN DE MILITAIREN DE GARD. Als de zoon van vorst of edelman kwaad gedaan had, dan kreeg de prügeljongen stokslagen. Dat wou zeggen: het kwaad moet ge straft worden, doch het weeldekind moet ontzien worden. Laat hem slechts het lij den der kastijding aanschouwen in een menschelijk stuk speelgoed en dan zal hij wel deugdzamer worden. Een dwaze gewoonte. Een vreemde op voedkunde. Een ergerlijk gebruik. En daar om. sinds eeuwen reeds afgeschaft. Precies als de menschonteerende slavernij. Doch wat lees ik daar in de „Haagsche Post"? Niets meer, maar ook niets minder, dan dat de Nederlandsche Regeering dit oudo gebruik weer in eere wil herstellen. F.rper nog, zij beloont den schuldigen knaap met vriendelijke woorden en extra zoetigheid en de speelmakkers worden met dubbele slagen geslagen, omdat ze deden wat hij van hen vroeg. Ziehier, het voorbeeld met man en paardg honing en haver, gard en zweep. Gouverneur Fruytier kwam uit de West terug en de Minister zei: ik dank u wel voor de gewichtige diensten, welke u aan den lande bewezen hebt. En hier hebt u in Den Haag een fijne, zachte stoel (ik heb er een ander afgejaagd!) met een rijk buf fet vlak onder uw bereik Thans verzoek ik de prügeljongens naaï voren te komen. Kapitein Borren en luitenant Berger, n hebt in Curasao gedaan, wat gouverneur Fruytier u opdroeg. Dat is zeer dom en zeer slecht van u geweest U had dat niet moe ten doen. U had u moeten gedragen, zoo als de gouverneur deed, die meer aan zich zelf, dan aan het landsbelang dacht; die den lande geen gewichtige, maar slechte diensten bewees. Dan had ik u ook terug geroepen en dan hadt u een medaille, sala- risverhooging en een extra ster gekregen. Nu u echter gedaan hebt wat u opgedra gen was, daag ik u voor een commissie van onderzoek. „Het is ons bekend, zegt de „Haagsche Post", dat tusschen den procureur-generaal van den Hoogen Raad (nadat deze over da feiten was ingelicht door den procureur op Curacao) en den minister van Koloniën een briefwisseling,is gevoerd over een al of niet vervolgen van den heer Fruytier, od grond van het regeeringsreglement voor Curacao, dat hieromtrent verwijst naar de wet op de ministerieels verantwoordelijk heid. en dat „in *s lahds belang" besloten is. van deze vervolging af te zien" Die achterlijke procureur-generaal dacht zeker, dat het instituut der „prügeljongens" uit den tijd is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. steeds Wybert-tableiieii meenemen, zoo gauw ^hebt U kou gevat, lastig '--zijn de gevolgen. 1 DE CODIFICATIE-CONFERENTIE GASTMAAL BIJ MINISTER BEELAERTS. De Minister van Buitenlandsche Zaken. Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, bood gis teravond aan eenige gedelegeerden ter Co dificatie-conferentie een gastmaal aan. DIPLOMATIE DUITSCH GEZANTSCHAP. De Duitsche gezant Graaf von Zech Bur* kenroda, is van verlof te 's-Gravenhage te ruggekeerd en heeft de leiding van het gezantschap weder op zich genomen. DE ZUID-SLAVISCHE GEZANT. De nieuwbenoemde gezant van bet ko ninkrijk Zuid-Slavië, de heer Bosco Chris- tich, heeft gistermiddag zijn officieel oo- wachtingsbezoelc bij den Minister van Bui tenlandsche Zaken afgelegd. HET NIEUWE CARILLON IN ZWOLLE HEFTIGE DEBATTEN IN DEN^RAAD. Het nieuwe klokkenspel, dat bij gelegen heid van de ingebruikstelling van do IJsel- brug hij Katerveer, aan de gemeente Zwolle door de burgerij w<as aangelioden, heeft aan leiding gegeven tot heftige discussies in den Zwolschen Raad. De S. D. A. P. had het ge bruik van het carillon op 1 Mei verzocht en de rcchtsche groepen hadden zich met B. en W. op het standpunt gesteld, dat het ca rillon aafi de gemeente was geschonken en niet ter beschikking van partijen moet wor den gesteld. Door den heer Rumbrink (SOAP.) werd een motie ingediend, welker verwer ping hij als een oorlogsverklaring aan zijn fractie zou beschouwen. Met veel rumoer werd de motie verworpen. Het voorstel tot het aanstellen van een stadsbeiaardier weed met de stemmen der S. D. A. P. tegen aan genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1