KOFFIE.SOORTEN v. ROSSEM's DINSDAG 25 MAART f930 DERDE BLAD PAG. 9' WAAR DE GODSDIENSTSTRIJD WOEDDE DE CONFESSIE VAN AUGSBURG PLECHTIGE HERDENKING IN DIT JAAR Het zal dit Jaar 400 jaar geleden zijn. sinds de confessie van Augsburg op den in deze stad vergaderden Rijksdag aan keizer Karei V werd overhandigd. Dit was een gebeurtenis van fundamenteels beteekenisin de geschiedenis van de Hervorming. De Confessie van Augsburg is nog heden een der- zuilen, waarop de Evangelische leer en het Evangelisch geloof rusten. Nog staan hier en daar in Duitsohe ste den, kerkelijke en wereldlijke gebouwen, waardoor de weg van Martin Luther naar de Confessie aan Augsburg leidde. Zij zijn vaak veranderd, soms zelf niet meer te her kennen, maar zij staan nog en getuigen van de ontwikkeling van don man wiens webk met. Pinksteren te Spiers en in October in fltille uren te Marburg werd herdacht In een nederig huisje te Eisleben werd Martin Luther geboren. Dit stadje, gelegen tusschen zacht-glooiende heuvels, is een der belangrijkste oordon van de Protestantsche wereld geworden. Immers, hier trad een der grootste mannen, die de wereld ooit heeft gekend, in het leven en in de eeuwigheid Luther heeft een weinig zonnige en harde jeugd gehad. Dat bleef zoo tot hij opgeno men werd In het huis der welgestelde fa milie Cotta. Dit huis, waarin hij de meest zorgelooze Jaren zijner jeugd heeft doorgebracht, is door brand verwoest Ook is er niets van overgebleven, wat voor persoonlijke herin neringen hij aan deze jaren had. Maar Luther heeft steeds Eisenach zijn „lieve stad" genoemd. In Juli 1501 komt hij In Erfurt als trek kend soholier. Hier begon een zeer bewogen wereldsch leven. Doch zelfs het vroolijke stu dentenleven slaagde er niet meer in den tobberigen ernst uit zijn versomberde ziel te verdrijven. Hij streed en leed door zijn ver langen naar God, door den wensch eens za lig te worden. Een pest-epidemie, de plot selinge dood van een vriend en een vreese- lijk onweer, waren, zooals wij weten, de on middellijke oorzaken, die hom bewogen naar het klooster te gaan. De kloosterkerk met haar hooge vensters, waar hij zijn gelofte als monnik aflegde, is nog behouden en de Dom, waarin hij tot priester werd gewijd, verheft zich ook heden majestueus boven de bloeiende stad. In het gebouw van de vroegere Universiteit is thans een Hoogere Burgerschool gevestigd. Het klooster aan de „Wcisse Gera" werd door brand geteisterd. Hierbij werd ook de inrichting van zijn cel Verwoest Niet minder belangrijk dan Erfurt was het veel kleinere Wittenberg, waar de Her vormer 38 jaren van zijn leven doorbracht Dat werd hot middelpunt voor de Protestan ten der aarde. Hier, op 31 October 1517 nagelde hij zijn ®5 stellingen aan de deur van de slotkerk. Hier werden zijn grootste innerlijke con flicten uitgevochten. Van hier uit leidde hij de ontwikkeling der jonge kerk. In de slotkerk heeft hij ontelbare malen van den kansel het woord gericht tot volk «n unverslteit, tot vorsten en ridders, tot burgers en boeren. Haar beide torens, die door een brug met elkaar zijn verbonden, Wikken stil over de stad in de uitgestrekte, groene vlakte, over den ouden eik aan de Eistertor, daar waar Luther de bajnbul ver brandde, over de woningen van Melanchton. Bugenhagen, Cranach, over het fraaie stad huis op de Markt en over de twee stand beelden der hervormers onder hun Gothi- sohe baldakijnen. WAAR LUTHER ZIJN STELLINGEN AAN SLOEG. De deuren van de Slotkerk te Wit tenberg, waaraan Luther op 31 October 1517 zi]n 95 tegen den aflaathandel gerichte stellingen sloeg. Dan weerklinkt ook, voor de eerste maal in de geschiedenis der Hervorming, de naam van het vorstelijke Augsburg in de geschie denis der Hervorming. Luther wordt ter verantwoording geroe pen naar deze stad. Twee cn een half jaar later stond hij voor den Rijksdag te Worms. Daar sprak hij hei uit: „ik kan niet anders, God helpe mij Steeds hooger sloegen nu de golven van het Evangelisch geloofsleven. Opnieuw weerklinkt de naam van Augs burg. Daar werd in 1530, dus vier eeuwen geleden, de „Confessie van Augsburg over handigd en den volgenden dag voorgelezen door den Saksischen kanselier in een ver trek van het bisschoppelijk paleis. De onderhandelingen duurden tot in Sep tcmber. In antwoord op een tegenschrifi uit Rome overhandigden de Protestanten him apologie. Daarna reisde Luther terug naar Wittenberg. Maar ook voor hem begint het einde van den levensloop in 't zicht te komen. Zijn vrouw, Katharina van Bohra, zijn Jieber Dokter Kathe", sterft Ook hij wordt oud. De laatste vier preken van zijn leven heefl de zwaar zieke man in de het Marktplein overheersohende Andreaskirche van Eisle ben gehouden. Tegenover de kerk staat met zijn fraaie deur- en vesterprofielen. zijn sterf huis. De Protestantsche wereld hoopt dit jaar naar Augsburg te komen om de dagen van de „Confession Augustana" te herdenken. Op 15 Juni 1930 zal ln de Vorstenzalen van het Stadhuis de „Reformatie-tentoonstelling" worden geopend. Voorts zullen opvoeringen van „Festspie- de", en concerten worden gegeven, o.a. in de „Gouden zaal", de fraaiste Renaissance zaal van de wereld. De officdeele feestelijk heden vinden plaats op 24 en 25 Juni. Gods dienstige plechtigheden en lezingen zullen op het programma prijken. Het herdenkings jaar zal worden besloten met een Luther week. Uit de gansche wereld worden gasten ver wacht En de vreemdelingen zullen een stad leeren kennen, die in schoonheid en harmonie harer gehouwen, straten, bronnen en plantsoenen, niet licht kan worden over troffen. Daar zal tevens de herinnering wor den verlevendigd aan den man, die den Rijksdag van Augsburg bezielde. AMSTERDAM MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON IN 1928 De verhouding tusschen Overheids- en particuliere steun OVERZICHT VAN DEN VERRICHTEN ARBEID Heel vlug ditmaal is verschenen de Fi- nancieele Statistiek van Maatschappelijk Hulpbetoon in 192#. De Armenraad bezorg de ons, als gewoonlijk, in keqrigen wrru, dozo interessante mededeelingen. w Wat is er in een groote stad tooh veel te doen en wat krijgt allo zorg eeu publiek en ambtelijk karakter. Het is de eisch van den tijd voor de menschen die hulp behoe ven. Dat is gevolg van don afstand, die in de steden komt tusschen de menschen, die geen band meer voelen aan elkander. Dat is mee vrucht van de verslapping van het kerkelijk leven en de verschrompeling van het diaconaat. Zeker, het was goed, dat in meer dan één geval voor de barmhartigheid het recht werd geëischt Maar wij leven nu in een tijd waarin de barmhartigheid vlucht voor net vermeende recht Daaraan zijn sommige politieke strevin gen niet vreemd en in eigen kring sluipen ook heel licht verkeerde opvattingen in. Moge de Kerk hier blijven waken. Een enkel cijter moge ons een beeld ge ven van wat er in Amsterdam op dit ter rein gebeurt Daar waren 138 instellingen, die in 1928 behooltigen met geld of in na- tura 6teuiiden, eu het aantal gevallen, waarin min of meer geregeld steun werd verleend was niet minder dan 30.750. Dat is, dit moge ons tot blijdschap stemmen, bijna 7000 lager dan een jaar tevoren. Van deze vermindering profiteerden in hoofdzaak de Uverheiusinsteilingen, die 85.3 pet van het totaal bedraguitgeven. De kerken en particuliere instellingen komen niet verder dan tot 14.7 pet en tegenover de f 5.333.UUO, die de Overheid heeu uit te geven aan steungelden en administratie, staan ongeveer 9 lun door alle andere ker kelijke eu charitatieve instellingen hijeen gebracht Hij deze bedragen is geen rekening ge houden met de uitgaven der zg. „crisis commissie", die in 1928 heeft gesteund 4895 0eziuneu tut een bedrug \an t 843.404, welk uedrag vermeerderd met nog f 83.750 ad ministratiekosten, geheel voor rekening der gemeente komt Voorschotten. Door een 12-tal instellingen, alle particu lier of kerkelijk, werden in 1928 pirn. 2000 voorschotten verstrekt tot een totaal bedrag van f 183.263. Op deze voorschotten, die op enkele uitzonderingen na onder borgstel ling worden verleend, behoefde niet meer dan f 5475 als oninbaar te worden afge schreven. Werkverschaffing, Een zevental instellingen hield zich be zig met werkverschaffing, waarvan 4 uit sluitend aan blinden. Hierbij is ook een gemeentelijke werkverschaffing. De totaal uitgaven bedroegen f 374.082, waaronder aan arbeidsloonen f 243.187. De gemeente gal voor dezen arbeid pl.m. f 94.000 subsidie. Van geheel anderen aard is de werkver schaffing aan valide werkloozen bij de ver schillende werkverschaffingswerken. In 1928 werden er 593 geplaatst izi Wilnis, in Overijssel en in Friesland. De uitgaven be droegen hiervoor I 206.181, waarvan plm. f 173.000 kwam voor rekening der gemeente. Gestichtszorg voor kinderen. Ongeveer 2400 kinderen worden in ge stichten verpleegd. Sterk blijft hier over- heerschen het aantal Roomsch-Katholieke kinderen, het is zelfs toenemend, terwijl het aantal Protestantsche kinderen nog te rugloopt ln totaal waren de uitgaven f 1.267.845. Het is verblijdend, dat hier voor alle groe pen instellingen het aan vrijwillige bijdra gen ontvangen bedrag is gestegen en dat der subsidies geleidelijk is afgenomen. Ondeliedenzorg. Niet minder dan 3570 oude lieden en vol wassen behoeftigen werden verzorgd in ge stichten. De uitgaven ten hunnen behoeve bedroegen f 2.110.118. Ook hier is het aan tal Katholieken naar verhouding hoog. De kosten van de beide Gemeente-Armenhui zen bedroegen f 598.539. Bij deze tak van zorg behooreai de hofjes. Aan 1882 personen werd een vrije woning verstrek^ dikwijls met geldelijke ondersteu ning. Hier is het aantal Protestanten iets grooter dan dat der Katholieken. Men rekent de totaal uitgaven hier op f 590.672. De inkomsten overtreffen hier de uitgaven met pijn. f 40.000. De hofjes trek ken hun inkomsten voor het meerendeel uit bezittingen. Tocvlncbten enz. In z.g. Tocvluchten werden in 1928 we der niim 3800 personen opgenomen. Dit aantal is de laatste jaren vrijwel stationair. Voor deze zorg komt men tot een rekening van f 341.655, waarvan ongeveer de helft door de Overheid -«Is subsidie wordt ver strekt In doorgangshuizen werden 334 meisje# opgenomen, dat is niet een buitengewoon hoog cijfer. De gemiddelde verzorgingsduur per persoon was ruim 3 maanden. De to taal koston worden berekend op f 145.742. ARBEIDSMARKT De debatten over de werkloosheid in de Tweede Kamer gevoerd, waxen vrij pessi mistisch. Ook de positie in Amsterdam staat niet bepaald hoopvol, al is met het oog op den tijd des jaars de toestand niet zoo heel ongunstig als wel eens wordt gedacht Eind Februari was het aantal werkloozen ingeschreven bij de Arbeidsbeurs 14042. Dat is iets gunstiger dan in Januari, toen wij nog bijna 900 werkloozen meer registreer den. Dat is 267 minder dan Ln dezelfde maand van het vorig jaar, toen de weers omstandigheden hel werkloosheidspercen tage heel sterk beïnvloedden. Men moet met het trekken van conclusies heel Voorzichtig zijn. In de eerste plaats is er nog een heel groote werkloosheid in het diamantvak. Ruim 2200 diamantwerkers vonden geen emplooi. Door deze bijzondere bedrijfsomstandigheden worden de cijfers zeer sterk beïnvloed. Bovendien moet men rekenen met het feit, dat vele kaswerkloozcn uitgetrokken zijn, op maatschappelijke steun geen recht hebben en nu de inschrijving bij de Beurs niet doen vernieuwen. Het feitelijke cijfer is dus licht nog wel wat ongunstiger dan wat door de Beurs wordt gepubliceerd. Maar het totaal beeld is niet gunstig, al is in het bouwbedrijf weer eenige verbete ring te bespeuren. Trots de verbetering no teerden wij pl.m. 2600 werklooze bouwvak arbeiders. Het diamantbedrijf blijft daar maar een paar honderd beneden, de onge schoolde beroepen tellen zelfs 3749 werkloo zen en het transportbedrijf ruim 1700. Bedui dend is nog de werkloosheid onder kantoor- en winkelbodi inden en onder de metaal arbeiders. De Beurs noteerde als cijfers on derscheidenlijk 1240 en 963. Deze week begint weer de uitzending naar de werkverschaffingen. Wellicht geeft dat eenige verademing. Want ook uit de nu ge publiceerde cijfers bleek wel dat wij er nog niet zijn. Wetenschap. DE BESMETTELIJKE KINDER VERLAMMING Naar Dr. W. S c h u u r m a n e S t e k- hoven. van Utrecht, in de Geneeskundige Gids schrijft, heeft die epidemie van besmet telijke kinderverlamming diie in 1929 Ons land teisterde, niet voldoende bel angst eMing terwij] zij dat toch ten volle verdient èn vanwege haar omvang èn vanwege haar «rost èn vanwege haar nasleep. In 1929 toch kwamen 506 gevallen, waar van 99 doodelijk, voor, terwijl deze cijfers in 1928 nog maar rest». 75 en 18 en in 1927 50 en 14 bedroegen. In 1929 waren er tweemaal zooveel ziek tegevallen als in alle zes voorafgaande ja ren tezamen en evenveel sterfgevallen als in dd-B zes jaren, terwijl zelfs vrij zeiter twee maal zooveel ziektegevallen zijn voorgeko men ails in die stuitiratrieken vermeld worden omdait mi-et alle to>t officieels konnis komen en de sterfte 10 procent gemiddeld bedraagt. Een niet onbelangrijk deel der gevallen zijn trouwens twijfelachtig. Schr. wijst er aan de hand van de maand cijfers op, da-t het een praatje is, dal polio myelitis - ep i demi èn alleen 's zomers optreden De top viel veeleer in het najaar. Schrijver vraagt dan of er geen verband is mot de pokken-plus-inentrngs-epidemia, in zooverre, dat een aantal als poliomyelitis te boek staande gevallen eigenlijk het eti- quet encephalitis vacCinatoria had moeten dragen. Doch hij wijst erop, dat de pokken- plus-inentings-epidemie eigenlijk pa6 in September begon toen de poliomyelitis reeds 3 maanden spookte en de poiiomyelMiis-epi- demie haar loop in Nov. en Dec. vervolgd heeft ondanks het luwen d-er pokken en van den vaccinatie-ijver. De sterk wisselende sterfte doet schr. veronderstellen, dat we daarin te doen heb ben met een der uitingen van het zoo selvailMge en verraderlijke karakter dezer ziekte, dat ook blijkt uit de ongelijkmatige verd-eelmg der ziektegevallen, over weken en maanden en over de verschillende provin- Spr. ziet evenwel verband. Zoo ziet hij In het groote aantal dat voorkwam in Lim- brug en het kleine in Friesland samenhang met het naar verhouding veel grooter ge boortecijfer in Limburg. Voorts schrijft hij de hooge Limburgsohe cijfers toe aan de na bijheid van den virulenten Belgischen be smettingshaard. Merk waardig is, dat de vier groote steden, op Den Haag na, allen bene den beot rijksgemddld'alde blijven en het platteland eer meer dan minder besmet was dan de steden, wat in België juist niet NU PASCHEN OP KOMST IS! zoo schijnt te zijn. Daar zijn echte, de cij fers vee] minder betrouwbaar bij ontsten tenis van verplichte aangifte. De epidemie 1929 bleek in Februari, ver moedelijk door het uitblijven van feil# win terkoude, nog voort te duren. Schr. acht het te gewaagd om voorspel lingen te doen. Hij aoht a priori evenwel terugkeer der epidemie reeds zoo spoedig weinig waarschijnlijk omdat de thans be langrijk verhoogde bevolkingsimmuniteit de kans daartoe zeer vermindert. Doelmatige bestrijding aoht echr. niet mo gelijk omdat de verwekker niet bekend is en isolatie van weinig belang is gebleken. Ook de internartnonale bestrijding waarvan persberichten vertellen kan op echr. geen serieuzen indruk maken omdat van „ont dekken" en „onschadelijk maken" van „be smettingshaarden" nu eenmaal bij poliomye litis geen spraike is. H«t virus is sedert jaar en dag praotisdh alom tegenwoordig en wacht slechts op gunstige epidemiologisch e verhoudingen een laag peil van bevol- kingsimmuruiteit en een zekere samenloop van metereo'.ogsiche omstandigheden, die de verspredidiing bevorderen, c.q. den alge- en eenen weerstand verminderen. Misschien is er therapeutisch tets te be ginnen (reconvalescenten- en apenserum, se rum van Petit). In den Amerikaanschen staat Manitoba had men groot succes met reconvalescenten- serum. Nog vóór de epidemie haar hoogte punt had bereikt was er voldoende serum beschikbaar om er de meerderheid der ge vallen mee te behandelen. Sóh. raadt aan op dezelfde Wijze aan te pakken, nationaal en internationaal, om van een eenmaal uit gebroken epidemie zoo veel mogelijk te pro- ffteeren ter vermeerdering van onze kennis aangaande eventueels therapeutische wape nen. „Samenwerking tusschen klindoi en serologen, huisartsen en neurologen, hygië nisten en bacteriologen, ziekenhuis-artsen en geneeskundige ambtenaren, is daarvoor noodig. „Teamwork geen praatjes". Tot dusvre blijkt er in deze, volgens 6chr., eemig-goede rcihtlng niet gedacht te zijn. Van de hoofdinspecteur der Volksgezond heid, Dr. Terbrugih, ging vóór en tijdens de jpnicjete epidemie geen eaam bindende en or ganisatorische propaganda ln deze richting uöit. 16 dit te verklaren en te vergoelijken iin verband met de massapsychose wegens pokken en ailastriim, Schr. reageert daar toch op om ai het weinig om het lijf hebbend ge praat over „internationale samenwerking op het gebied der poliom y elitie - best ri jddn g" voor de naaste toekomst, en met name voor de volgende epidemie in betere, vruchtbaar der banen te ledden, die vruchtbaar werk ten bate got maatschappelijke gezondheids zorg mogelijk maken. PROF. JAMES MACKAYE. Radio Nieuws. i lelden door Ds. de heer H. Her i. 13.30 Tijdsein. 12.30 7T. T. de Wilde—Schoffer, .•r. R. A. v. d. Horst -Tijdsein. 2—2.45 Eerste g irt, te geven door mej. Josi Lek, hobo; de he« 4.155 Gramofoonplatem luwer, piano. 2.15— leiden door 6.30 Gramofoonnla' b Radiotechniek, te go- ren door het Ned. Technlcum P.B.N.A- t 7.10—7 40 Causerie over verschillende technla onderwerpen, te houden door het Ned. Tect cum P.B.N.A. te Arnhem. 7.40—8 Spreker nam de Ned. Chr. Relsvereen. de heer R. P. Baas Den Haag. Onderwerp: „Met de N.C.R.V. n Zwitserland, het land van den toerist". 8.1' v. den heer Martin Spanjaard bouw „Musis Sacrum" to Amh Goldenberg, piano. 8.509.10 12.15—2 Muziek. Gemengd Nieuws. EEN OUDE TRUC. Te Oud-Bei]erland bestelden twee vrouwen; bij A. Schipper rijf H.L. kolen. Tevens vroe gen zij guldens met zekere kenmerken ta mogen uitzoeken. Na vertrek van de vrou wen ontdekte S., dat hij f 100 aan bankpa* pier miste. De politie onderzocht de vrou wen en kwam tot de conclusie, dat het geld niet meer in haar bezit was. Echter kwam de politie ter oore, dat de vrouwen aan den Oostdijk op gekapte boomen gezeten hadden. De politie onderzocht dit en 't mocht haar gelukken een plaatsje onder den grond te vinden (waar een klein stokje bij stond), waar honderd gulden aan bankpapier gevon den werd. Niettegenstaande deze bewijzen bleven de vrouwen ontkennen. Ze zijn naar Dordrecht overgebracht INGEZONDEN MEDEDEELING. DE MEEST GANGBARE bij Uw kruideer zijn: STLk zacht, geurig, krachtig 65 cL No. 1 geurig, zwaar 55 cL No. 3 geurig, zuiver 45 et No. 4 goed, zuiver40 et, per half pond. FEUILLETON Onder Zijn vleugelen Door ZENOB1A BIRD. HOOFDSTUK XL Een bekentenis. Op een helderen zonnigen dag vroeg in Juni vonden twee heeren hun weg, door het rustige voorname gedeelte van een aar dige kleine voorstad in een van de midden- westelijke staten. Ze hadden het voorkomen van welgestelde aakenmenschen, die zich verheuguen in een paar vrije uren en in •Ikaars gezelschap. Hoewel er blijkbaar een prettige verstandhouding bestond tusechen de twee, kon men een groot verschil opmer ken tusschen den jongeren on den ouderen man, doch een nauwkeurige blik op beider *elaat overwon alle verwondoring. Zijn hel dere donkere oogen werden verzacht door innerlijke vriendelijkheid. Heel het gezicht van zijn peper-en-zoutkieurig haar tot aan zijn termen vierkanten kin drukte een vriendelijkheid, kracht 'n goedheid en waar deering uit, die maakten dat iedereen blij tou zijn, die hem vriend mocht heeten. Maar misschien zouden meer oogen met •venveel of nog grooter pleizier rusten op den iongen man. Zijn wangen, zijn groote athletisahe gestalte en zijn fijn, sterk, nog bijna jongensachtig gelaat deden prettig Mai. Hij scheen vol leven en energie, met de gezondheid en levendigheid van een jonge man van goede gewoonten en gezonde levenswandeL Zij kwamen terug van de Zondagsschool i het was niet heel moeilijk om te raden dat zij tot elkaar stonden als pupil tegen- 7(tr leeraar. I)e heer Rodman was leeraar aan den bijbelcursus in de Green Avenue Ghurch Warren Hethrington was een populair lid vain de groep, die elke week vergaderde onder zijn leiding. Ze hielden allen heel van hun leeraar, die zoowel vriend als vertrouwde was. een wijze en liefhebbende raadsman in elk probleem van hun leven. ..A propos, Warren, waar breng je je va- cantie dit jaar door?" Terwijl hij sprak keek Rodman in zijn „Zondagssohoolblad", dat hij op dezen specialen Zondag met zijn Bijbel bij zich droeg. „Ik weet het wiet, meneer Rodman. Ik heb er no* niet veel over gedacht We hebben het zoo druk gehad." ..Des te meer reden om vacantia, te ne men", glimlachte de oudere man. „Dat vermoed ik ook". Warren haalde de schouders op en voegde er een oogenblik later aan toen: „Ik weet alleen, dat ik ver leden jaar besloot om dit jaar iets anders te doen. U weet wel. dat sinds verscheidene jaren een club jongens verscheidene weken in een tent kampeerde aan den v et van Iron Mountain? Buiten was er overvloed van rust zwemmen, visschen en we hebben verschillende prachtige kieken genomen. Ik vond het erg leuk, maar er waren eenige dingen, die lk er niet prettig in vond." „Wel"? informeerde de ander. „Al de jorgene; waren niet zooals u ze graag zou heb! en, meneer Rotiman. 't Was niet alleen wat ze spraken en deden, maar na een week begon ik me af te vra gen, of er niet een manier was om rust en verandering te krijgen zonder zulk een naar benedenhalen van al het andere." „Warren, waarom ga je niet naar de Bij belconferentie in Kesurich Grove, New Yersey?" Je herinnert je misschien, dat ik er eens over sprak in de Idas. En verleden jaar ont moette ik een clubje jongelui, die er ge weest waren en het er heerlijk vonden." Warren keek zijn vriend scherp en onder zoekend aan. „Daar spreken ze over „Het Leven der Overwinning", is 'tniet?" vroeg hij. Meneer Rodman lachte hardop maar dan W86 zijn gezicht weer direct rustig. „Je spreekt alsof deze naam iets uitdrukt dat minstens even erg is als de waterpokken schertste hij. Wat zegt die term jou, dat je zoo je neus voor ophaalt?" Warren grijnsde schaapachtig. „Om u de waarheid te vertellen, weet ik het wer kelijk niet Ik dacht alleen, dat er iets gods dienstigs mee bedoeld werd." „Kijk eens, Warren" en de leeraar legde zijn hand op den arm van den ander. „Je weet wat succes beteekent in de zaken wereld, is 'tniet? dat is om een ding wat je je voor oogen hebt gesteld meer aan zijn doel te laten beantwoorden, het ding dat het best gedaan kauworden °P de beste en meest efficiente manier te doen is dat mak kelijk? Vond je werkelijk dat het makke lijk was?" „Niet zoo heel erg, ik heb tamelijk hard gewerkt" „En hebt je succes gehad?" „Ik reken er wel op", antwoordde Warren bescheiden. „Spijt je dat?" „Spijten, neen, waarom?" ,,'t Heeft Je anders heel wat gekost is 't niet? tijd, geld, elk stukje van Je kraoht en je talenten opeischend, dat 'ieb je alle maal gedaan dat heb je allemaal ge bruikt om de groei van je zaken 'n succes te maken? Was het dien prijs waard?" „Mijnheer Rodman, U wilt ergens heen, ge loof ik, maar ik kan U niet heelemaal volgen." „U wilt me ergens in laten loopen. Ze ker is het de prijs waard. Ik heb me voor genomen zoolang als ik leef er pleizier van te hebben en met evenveel succes te hou den als tot nu toe. Zelfs al was het niet voor de toekomst heeft dat wat het me ge kost heeft om te komen waar ik nu ben, me veel goeds gebracht." „Hoe lang zei je, dat je het op prijs wil de stellen?" „Wel, ik vermoed, zoolang ik leef." „En dan daarna?" Warren gaf geen antwoord. „Warren, wanneer succes in zaken iets goeds, iets gelukkigs is on iets dat heel erg gewenscht is, is het dan onbegrijpelijk voor jou, dat succes in het Christelijk loven ook gewenscht is?" „Neen, mijnheer, niet wanneer u het zoó opvat" -Dat is nu allemaal het leven van de „overwinning" en het meest wonderlijke van dat alles is. dat de Eenige. die ooit een vol maakt leven hoeft geleid, Zijn succes tot het jouwe wil maken. Als het ware Zijn kapitaal en Zijn verzekeringen worden jou succes door Zijn macht. Het is een glorie rijk compagnonschap, jongen." Zijn heldere, diepe stem had eon ernstige klank, en zijn oogen schitterden, terwijl hij sprak. Zijn hoorder wist, dat het een leven in Christus was van zijn oudere medgezel, en het was een succes, in de beste zin van dat woord. Hij wandelde eenige oogenblikken in stil te verder. Toen sprak Warren langzaam, aarzelend en met een ernstige klank ln zijn stem, die recht tot het hart van zijn vriend ging, die hem liefhad als zijn eigen zoon: „Ik weet wel, dat o ons «oms neeft ge sproken over deze conferentie van „Het le ven der overwinning" en ik heb er over ge lezen in uw Zondagsschoolblad, dat u mij zoo nu en dan gaf. ik zal u cons vertellen. - Hij draaide zich om en keek recht in de sympathieke oogen. Er was eens een tijd, dat ik graag zulk een conferentie zou meegemaakt hebben. Toen ik nog geen twintig was, was Christus werkelijkheid voor mij; leefde ik voor Hem en was ge lukkig in Zijn dienst" „En Hij veranderde, is 't niet?" was het svmpathiekc en eerlijke antwoord. Warren keek hem vluchtig aan. „Hij ver anderde niet, maar ik." „O, dus Hij is precies dezelfde en het nog even waard? Hoe kwam het, dat je Hem verliet?" Een harde, bijna bittere blik, vloog voor "en oogenblik over het gezicht van den jon gen man. „Ik verloor Hem ln mijn studie tijd," antwoordde hij zacht „Ik bedoelde 't niet zoo. Ik weet niet wanneer ze Hem van mij afnamen! Ik eeloofde, wat ze mij leer den. Ik bestudeerde, geloofde ln de evolu tie. Ik was gelukkig en ik dacht dat ik toe nam in wijsheid ea ontwikkeling Ik ging naar godsdienstige vergaderingen en hoor de Hem daar prijzen als een groot man, een wondervolle leeraar, een model, ons voor beeld, den Meester. Het was nieuw en mooi en wonderlijk voor me. Maar ik weet nu, dat de Man over wien ze spraken niet mijn Heiland en Heer wa6. Maar, mijnheer Rodman, het na deel was toegebracht en sedert dien is de Bijbel nooit meer voor mij dezelfde ge weest. Ik heb me zelfs afgevraagd of de vreugde en het enthousiasme in die jaren niet zoo iets was als een begoocheling en jongensachtige onwetendheid." Een trek van onuitsprekelijke weemoed trok over het gelaat van den ouderen man en hij deinsde terug alsof ihij plotseling he vige pijnen voelde. Hij wist dat zijn vriend onbewust een pijnlijke plek hél aange- geraakt, want Rodman's eigen zoon was college gaan loopen met een vast geloof in Christus cn teruggekeerd als een overtuigd loochenaar van geestelijke zaken. Hij was spoedig daarna getrouwd en in een ver ver wijderde staat gaan ivonen en naar den mcnsch gesproken, waren de aanhoudende, smartelijke gebeden zijn vaders alles wat hem op dit oogenblik aan den hemel bond. Hierdoor, in de hoop om het geloof van andere jongelui aan te wakkeren, gaf deze drukke zakenman zich zonder voorbehoud aan de Jongens in zijn klas. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9