Gemengd Nieuws. BINNENLAND. DINSDAG 25 MAART 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 LIJFSDWANG HET GOUDSCHE GIJZELINGSGEVAL Wat moet onder gijzeling worden verstaan? I Fr zijn onderwerpen, die telkens weer dt- gemocuercn in beweging brengen. Na een tijd van rust staan zij plotseling wederom in bet centrum van de belangstelling. Er behoeft muar een of ander voorval plaats re grijpen, of de pennen komen in beweging en I bfilt'gö debatten worden ontketend. Tot deze onderwerpen zou ik ook 't vraag stuk van den lijfsdwang willen rekenen. Op gezette tijden werd de kwestie in de vakpers I of op een of andere juristenvergadering aau de orde gesteld en bij iedere gelegenheid j vond dit middel zoowol warme verdedigers Bits ernstige bestrijders. Wel was bijna deze I periodieke terugkeer der belangstelling ver I broken, omdat tal van nieuwe wetsontwei pen de aandacht eonigermate hadden afgcr leid, maar gelukkig zorgde kort geleden I Gouda voor een verrassing. De lazers zullen waarschijnlijk reeds met bet Goudsche gijzelingsgeval op de hoogie zijn. Met name in" onze nummers van Za terdag 15 en Maandag 17 Maart jl„ is hc: geval reeds uitvoerig beschreven. Om nop een kort resumé te geven: Een zekere Dor I gp ili o uit Gouda had een vordering vac I 137.95 op zijn stadgenoot Duyvestevn ltuyvesteym wilde niiet betalen en Dorgelo heeft na vorunis te hebben verkregen, Duy- I vesteym laiten gijzelen. Aangezien de schuld I niet betaald werd, heeft de gijzeling meer 1 dan drie maanden geduurd. Ten slortte heeft men gemeenschappelijk het geld bij elkaair gehradhit en iB de man op vrije voeten ge- Vanzelfsprekend was de vrede hierdoor niet hersteld. Daar kwam nog bij, dat dc geheete zaak intusschen een politiek tintje had gekregen. Gouda behoort uil. niet tot die plaatsen, waar. zooals onlangs in een DuitsMi stadje, de verkiezingen wegens gebrek aan belangstelling worden vergeten. Integendeel dn politieke tegenstellingen zijn daar zeei sterk en vaak is een persoonlijk element I aan den strijd niet geheel vreemd. Voeg daar nog bij. dat de heer Dorgelo een voor aanstaand liberaal daar ter plaatse is en dat de socialisten bij wijze van reclame zich als de bevrijders van het slachtoffer opwierpen en ge zult begrijpen, dat de gijzeling van Duyvesteyn heel wat politiek en plaatselijk stof heeft opgejaagd. Ook buitenstaanders gingen zich met dp zaak bemoeien en mr Duys nam de gele genheid te baat, om den Minister v.ragen te stellen. ZeOfs ligt het in zijn bedoeling om In opdracht van den schuldenaar den schuldeischer een proces tot schadevergoe ding aan te doen. Ge ziet, het muisje heelt een staart en voorloopig zal de twist nog wel voortduren. Nu Ligt het niet in ons voornemen een oordeel te vellen, welke partij gelijk heeft. Zoo iets is trouwens niet mogelijk, nu de l kruitdamp nog niet is opgetrokken en met mime oog ouitluidleflijk ris, of Duyvesteyn door een verkoop van zijn meubelen zich I met opzet aan een verhaal van de vordering I heeft onttrokken. Al valt er echter niet aan te denken bij Iöil gebrekkige licht een definitief oordeel te vormen, toch moet het ons van het hart, dat het er allen schijn van heeft, dat Dorgelo te krachtdadig is opgetreden. Er moeten wel zeer ernstige grieven zijii tegeïi. een 1 schuldenaar, indien een vastzetting van i meer dan 100 dagen voor een vordering van j nog geen f 38.ethisch gerechtvaardigd is Een dergelijke handelwijze is even nadeelig j voor den schulideischer als kwellend voor den schuldenaar. Ze wekt den schijn, dat de lijfsdwang niet hieven is zuiver een executiemfddel om betaling van een vorde ring te verkrijgen, maar is ontaard in een methode om zijn tegenstem'der eens lekker dwars te zltrtcn. Het is duidelijk, dat van bet dóór de wet verleende midden vam lijfs dwang msrihrutik wordt gemaakt, irodien dw- geliike motieven een ról zouden gaan spe len. Hieronder hoop dik, bij de bespreking vam het pro en oont/ra vam drilt dwangmiddel, op dit punt nog even terug te komen. Het Goudsche incident ris hiermede, al thans voor -een zuiver juridisch artikel, vol doende belicht. Het wo-rdit dam ook tijd, dat wij van het bijzondere naar het aigemeene overstappen en het middefl van dien lijfs dwang eens nader gaan bezien. Wat moet ondier lijfsdwang of gijzeling worden verstaan? In sommige gevallen, voornamelijk bij handelsschulden, heeft de schuldeischer I naiast het gewone executiiemriiddei] van be slaglegging nog het bijzondere redhit, om na I beteekening van het vonnis door een deur- waard pt den schuldenaar te laten vastzet ten in het Huis van Bewaring. Verschillen de formaliteiten moeten daarvoor in aoht worden genomen, maar ik vrind het niet noodig deze hier op te sommen. Belangstel lenden worden verwezen naar de aritkelen 58c612 Burgerlijke Redbtisvordieming en den commentaar van Van Rossem over het j Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Op enkele bijzondere punten moet echter nog de aandacht worden gevestigd. Allereerst zij er op gewezen, dat lijfs dwang voor den schuldeischer een duur middel is. De kosten, aan den deurwaarder I verschuld:gd-, zijn reeds zeer aanzienlijk. Daar komt mog bij, dat de schuldeischer bovendien moet zongen voor het Levenson derhoud van den gegijzelde. Iedere maand moet hij daarvoor een bedrag beschikbaar stellen. Het ris duidelijk, dat deze hooge kosten vaak gijzeling zullen voorkomen. Al leen ails uiterste, middel zal een schuld eischer van gijzeling gebruik maken, daar hij weet, dat het middel voor hem erger kan zijn don de kwaal. In de tweede plaats moet nriiet urit het oog worden verloren, dat 'door faiiOilisspjment da gegijzelde uit zijn cel wordt verlost. Men kan dus altijd bet vexatoire van dezen maatregel ontkomen, door zijn eigen faillis sement aan te vragen. Om in dit verband nog even op het Goud sche geval tea-ug te komen, voor Duyvesteyn bestond deze redding niet., omdat deze reeds faiilbet was geweest en dit faililiiissoment wezens gebrek aan baiten was opgeheven. Alsdan kan het faillissement n.l. niet op nieuw worden uitgesproken alvorens is aangetoond dat er voldoende actief aanwe zig is. Meestal wondt door de Rechtbank een bedrag van f 200 als minimum gesteld. Aan gezien Duyvesteyn dit bedreig niet had. kon fadi'lissement voor hem geen u h,komst bren gen. In die derde plaats moet wen op da ver- zetmididieien, die de gegijzelde heeft, gewezen Dadelijk hij gijzeling kan het slachtoffer zich er op beroepen, dat de gijzeling niet wettig is, omdat de formalliiite-'tcn niet in acht. zün .genomen. Hij moet dan krachtens Brkikel 501 Burgerlijke Rechtsvordering voor den President dier Rechtbank worden gelend drie onverwijld uitspraak doet. Zit de gegij zelde eenmoiafl riin zijn cel, diam kam hij bij De lente Icomtl De ludht wordt zachter, de knoppen zwollen en in het Park wordt het wetr druk.....: wi de kinderwagens, Hleitovent «en eerste „run op de batikt Te Franeker is het 3-jarig meisje Maartje Hoitinga bij de ouderlijke woning in een eloot geraakt en verdronken. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. de voerman Reinen uit Wychen (Gld.) een vracht meel zou gaan halen te Havensteyn, kwam hem op den Vormersche- weg een auto achterop, waardoor het paard schrikte en op hol sloeg. Het dier weid door een wegwerker gegrepen en vastgebonden. Reinen was van den wagen geslingerd en werd door een melkauto naar Wychen ver voerd. Hij is Zondag aan de bekomen ver wondingen overleden. Hij was 28 jaar oud en ongehuwd. KORTE VREUGD. De Dulfcscher S., die onlange uit de straf gevangenis to Breda is ontsnapt, is door de rijke veld wacht dm de bosschen ondier Maas tricht m Limburg gepakt en te Breda weer ïm verzekerde bewaring gesteld. VERDRONKEN. DE ACHTSTE JAARVERGADERING. Onder voorzitterschap van den heer R VV o 1 d r i n g weid gisteren in hotel Victo ria te Groningen de 8e jaarvergadering vam de Vereen, vam Ghr. Vaoamitaekalomaehui- len gehouden. De voorzitter deelde in zijn openingswoord nedie, dat die sohuipeniasi der Vereen, nog groot dB. een gevolg vam de snelle groea der vereenigriing. Aam het Jaarverslag ram den secretaris, dien heer Dr. D. J.Jon k- hoff, anitleenen we dat er drit jaar een federatieve samenwerking is tot staind geko men tusschen die Vereenriigrimg en de Vereeni- giing voor Chr. Gezondheids- en Vaoamtie- Kolonieh in Nederland. In totaal waren er 183 kinderen in „Eldim" met 6583 verpleegdagen, een vooruitgang aam 540 dagen. Het jaarverslag werd met dank aan den secret a nis goedgekeurd. Hertzelfde was 't geval met het jaarverslag rara den penningmeester, den heer Joh. 5 warts. Er was een nadeeldg saldo van 122.211/0. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren R. Wol dr ing te Groningen en D. Hoeks t-r a te Leeuwarden. Tot lrid der oommdssde van toezicht werd herkozen die heer T. H. Hummete te Gro ndingen. In de vacature W. Hofman te Schier monnikoog 'werd met het oog op plannen van het Gewest Groningen N.O. van Patri monium tot steun van de kdnderuirtzenddng E'Lim tot bestuurslid gekozen de heer M. N. L u 11 e r te Groningen. De benoemden, voor zoover aanwezig, ina- nen de benoeming aan. INGEZONDEN MEBEDEELING*. Dr. h.NANNING'S KINADRUPPELS I EETLU5T-0PWEKKEND. ƒ1,30 p.fl. Dat juist maakt hem zoo populair. Hij is onzer één gebleven. Wars van alle streberei. Hoe kan hij in persoonlijk gesprek toornen tegen hen, die de kiezers lonkjes geven en over hun ruggen heen klauteren naar de zoo vurig begeerde plaatsen, maar als ze daar eenmaal zitten, al te spoedig vergeten hen, die ze zoover gebracht hebben. Een hart- grondigen afkeer heeft hij van dezulken, die de politiek misbruiken om daarin zichzelf te zoeken. Neen, Mr. Dieleman behoort niet tot dit gilde. Hij dringt zioh niet op. Tot welke po sitie hij ook geroepen wordt, hij blijft zich geven met hart en ziel aan de bevordering der belangen van zijn geliefd Zeeland. Die blijve'n hem steeds voor oogen staan. Niet allen deelen direot zijn, zienswijze. Ondank en critiek zijn ook hem niet gespaard, maar als hij weet te dienen, gaat hij rustig verder en laat «ieh niet afschrikken. Mr. Dieleman is een Zeeuw. Nog nauw keuriger: hij is een geboren Zeeuwsch-Vla- ming. Hij voelt zioh dat nog altijd. In hem vindt ge het type van den gemoedelijken, jo- vialen Zeeuwsch-Vlaming, maar die zijp doel in 't oog houdt en daarop afstevent, terug. Wij verklappen geen geheim, als we zeg gen, dat Mr. Dieleman nog altijd graag in zijn geboortela'ndje vertoeft. We vingen wel eens dit van hem op: „Ik moet me er altijd weer toe dwingen, als ik in Neuzen sta, om de Schelde over te steken". Wat bemint hij Zeeuwsch-Vlaanderen! Hij is thuis In alle deelen van ons gewest Wilt gie daarvan bewijs? Lees dan maar zijn redevoeringen, die hij telken jare op de algesmeene vergaderingen der Zeeuwsohe Landbouw Maatschappij houdt. Ze zijn rijk vakinhoud en schoon van vorm. Ja, in de leiding der Z. L. M. is hij in zijn volle kracht. Landbouw en veeteelt liggen hem na aan het hart. De Zeeuwsohe Land bouw Maatschappij heeft een voorzitter, waarmee ze te feliciteeren is. Ook op waterschapsgebied Zeeland is nu eenmaal 'n land van polders is hij bijzon der goed thuis. Hij is voorzitter van den Zeeuwsohen Polder- en Waterschapsband en op de jaarlijksche vergaderingen blijkt wel, hoe goed hij hier georiënteerd is. Ook het verkeer heeft zijn belangstelling. Veel heeft hij gedaan aan de totstandkoming der Zeeuwsdh-Vlaamsohe Tramweg Maat schappij en nog steeds is hij secretaris van den Raad van Commissarissen dezer Maat schappij. Dan de electriciteit Mr. Dieleman is lid van den Raad van Bestuur der Prov. Zeeuw sohe Electriciteits-Maatsobappij en tot zijn taak als lid van Gedep. Staten behoort ook het verdedigen der electriciteits-voorstellen in de Statenzittingen. Vervolgens ëe waterleiding. De Zeeuwsch- Vlaamscho Waterleiding-Maatschappij koos hem tot haar voorzitter. Hier heeft hij wel bijzonder krachtigen tegenstand moeten overwinnen en nog te overwinnen. De wa terleiding is er in Zeeuwsoh- Vlaanderen nog niet! Ook het onderwijs mag zich In zijn steun verheugen. Hij is o.a. voorzitter van de Chr. Kweekschool en van de Handelsschool, bei den te Middelburg. Dat hij ook op sociaal gebied meeleeft, is nog dezen winter gebleken, toen hij op ver schillende plaatsen voor Patrimonium lezin gen hield over het loonvraagstuk. Als wij nog hebben meegedeeld, dat Mr. Dieleman ook voorzitter is der A. R. Kies- vereeniging te Middelburg en steeds, voor zooveel in zijn vermogen is, bereid is voor de A. R. Kiesvereeaiigingejn op te treden, dan mag zeker wel gezegd: Zulk een man hoort in de Staten thuis. Dóór is hij op zijn plaats. Hij is een scherpzinnig man. Als hij zich iets geeft, werkt hij er zioh direot in, in te kunmen brengen, dat Zeeland van nut kan zijn. Hij staat op de bres, als hij meent, dat aan zijn geliefde provincie door onkunde, tegenwerking of kortzichtigheid schade zal worden toegebracht Dan slaat hij van zich af en staat zijn man. Reeds vele jaren is hij lid van Gedep. Staten (van 1905 tot 1907, 1911 tot 1913 en van 1916 tot heden). De politieke verhoudingen waren oorzaak dat hij een enkele maal door de toenmalige linksohe meerderheid gewipt" werd. Mr. Dieleman is een eminent lid van Ge dep. Staten, een bekwaam woordvoerder van dit college. Hij is een man van de pen, maar ook van het woord. Als hij spreekt wordt er in de Statenzaal geluisterd, onverschillig of men zijn standpunt deelt of niet. Hij kan een schitterende rede opbouwen en met den gloed der overtuiging uitspreken, Dat bleek nog in de laatste Statenizitting. Hij gevoelde het als een groote onrechtvaar digheid aan de R. K. Landbouwschool te Hulst minder subsidie te verleenen dan aan de Rijks Landbouwwiiiterschool te Goes. Daartegen kwam zijn rechtsgevoel in op stand. Daarom stond hij in volle kracht, om hier de gelijkstelling te verdedigen. Mr. Dieleman laat zich niet spoedig ont moedigen. Dat is wel, behalve in de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding (waar menigeen reeds lang het bijltje er bij zou hebben neergelegd) ook gebleken in de P. Z. E. M.-aangelcgemheden. Vooral de midden groep leverde hier telkens weer teleurstelling op. Maar Mr. Dieleman liet zich niet uit het veld slaan. Met bewonderenswaardig opti misme verdedigde hij iederen keer weer op nieuw een voorstel. Eindelijk waren de moei lijkheden overwonnen en kan thans de ge- heele provincie van stroom worden voorzien. Zeeland is echter nog niet, wat het wezen kan. Maar tooh is in den loop der jaren veei ten goede veranderd. Mr. Dieleman heeft daaraan veel mogen bijdragen en heeft in vele opzichten leiding gegeven. In den voor uitgang, die geboekt mog worden, heeft hij zich niet het minst verheugd. Het Zeeuwsohe volk, dat zich wel niet zoo spoedig uit, is ongetwijfeld Mr. Dieleman dankbaar voor hetgeen hij hielp tot stand brengen. Moge omze provincie nog lang van zijn vele en rijke gaven genieten. HEIDEBRAND. Te Gardieren (Gtd.) brak Zondag een hei debrand uit, welke door den boschbranid- weerkiiing werd geblusoht Een halve H.A. beide werd verbrand. ONDER VRIENDEN. Te IJmuiden werd 's nachts een man bloe dend op straat gevonden. Hij bleek gestoken te zijn in bet dijbeen. Met eenlge vrienden had hij ouder den dinvloed van sterken drank ruzie gemaakt met bovengenoemd ge volg. Een der vrienden werd 's nachts van zijn bed gelicht ONTPLOFFING IN EEN RIJWIELZAAK ESN ïejARIGE KNECHT GEDOOD. Uit Franeker wordt gemeld: In de rijwielzaak van den heer J. Tol alhier, is Maandagmorgen een moffeloven uit elkaar gesprongen, vermoedelijk doordat zich bij het te laat aansteken van de oven te veel gas daarin had verzameld. De 16- jarige knecht N. de Vries, die de oven be diende, werd zoo ernstig aan het hoofd ge- wond dat hij kort daarna overleed. De door de ontploffing aangerichte schade is niet groot BOERDERIJ EN VEE IN VLAMMEN Zondagochtend omstreeks half acht is te lernaaixl (Fr.) tot den grond toe afgebrand de boederijbeliuizlng met schuur, bewoond door den heer G. M. Fokkema. Het huis was het eigendom van de familie De Blocq van ScheJtinga te Velp. Het vee kon behalve twee kalveren, met veel moeite worden ge red. Het huis en de inboedel waren verze kerd. De oorzaak van de brand is vermoe delijk kortsluiting. Te Borssele, op Zuid-Beveland, zijn schuur en wagenhuis van den landbouwer Van 'tWesteinde afgebrand. Enkele kalve ren en biggen zijn in de vlammen omge komen. De branü moet zijn ontstaan door het lossen van een schot op een kip, die op het dak zat. Zondag zijn te Boxmeer (N.Br.) tweo woonhuizen, bewoond door de gezinnen Hol- mans en Verwei, afgebrand. De brandweer van Boxmeer kon tegen het. viiur niets uit richten. Eenig vee, benevens de inboedel van beide huizen, ging verloren. Verzeke- nng dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Maandag ontstónd brand in röggemij ten an den landbouwer Post te Otterloo. (Gld.) Door den hevigen wind brandden 8 mijten af. Een oogenbiik heeft bezorgdheid bestaan voor de nabij gelegen uitgestrekte bosschen, maar het gevaar dat deze in brand zouden geraken is bezworen. Bij het'verzenden van dit bericht woedt de brand nog fel, maar neemt toch af. De brandweer uit Otterloo en de motorspuit uit Ede bestreden het vuur. Naar de oorzaak van den brand zal een onderzoek worden ingesteld. Men meldt ons uit 's-Gravenmoer: Te Klein Dongen bij Dongen (N.Br.) brak brand in de boerderij J. Kimenai. Toen de brandweer, die oogeiiblikkelyk uittrok, ter plaatse kwam, bleek haar, dat tegen de hoog op laaiende vlammen niets meer viel uit te richten. Het riet op de daken van stal en schuur brandde te fel. In betrekkelijk kor ten tud was dan ook van stal en schuu* niets meer te zien dan puinihoopen. Het hoornvee werd gered, doch vier var- kens, waarvan een met twaalf biggen, kwa- men in het vuur om. Ook een paard liep ernstige brandwonden op. Door het flink optreden van de brandweer kon t woonhuis, betrekkelijk nieuw nog en niet pannen gedekt, behouden blijven. De gemeentepolitie slaagde er in een 6-tal kin- deren uit den stal te halen, toen de moeder ctoor schrik totaal verbijsterd was. De vader was niet thuis. Gelukkig dat de wind ter juister tijd draaide anders was de Christe lijke school door den vonkenregen zeker aangetast De oorzaak van den brand, die uitbrak in den stal, is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. In de boerderij aan den Oudenweg in den Waard erpol der, gem. Haarlemmerliede, ^fa™n K' van B" een kippenfokkerij be zit, heeft een felle brand gewoed, die ont staan is, doordat uit een schoorsteen vonken op het rieten dak viclèn. Daar de boerderij- voor de brandweer zeer moeilijk te bereiken was ging het blusschingswerk met groote moeilijkheden gepaard. Twee schuren en een stal brandden geheel uit, terwijl het woonhuis belangrijke schade kreeg. Een dui zendtal kippen kon nog juist in veiligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. To Akkerwoude (Fr.) brandde do boerderij bewoond door H. v. d. Meulen en W Hat' bertsma, tot den grond toe af. Twee koeien kwamen in het vuur om. Een groote partij hooi en de boerengereedschappen gingen in vlammen op. Alles was verzekerd. OP WEG NAAR PARAGUAY Een zestigtal uit Rusland gevhichte Duitsche boerenfamilies aan boord ran hei s.s. „Bayem", dat hen naax de nieuwe wereld vervoert MR. P. DIELEMAN DERTIG JAAR STATENLID GOED ZEEUW. GOED VADERLANDER BEDRIJVIGHEID OP VELERLEI TERREIN Een menseh aardt naar de streek, van waar hij afkomstig is; naar hel volk, waaruit nij gesproten is. (Mr. P. Dieleman in den Prov. Al manalk voor Zeeland, jaargang 1929) Een aangename taak is het, als Zeeuw, iets te mogen schrijven over een landgenoot, die om zijn vele voortreffelijke kwaliteiten en rijke gaven algemeen wordt hooggeacht en daarom zulk een hooge positie in ons ge west bekleedt. De aanleiding, om aan Mr. Dieleman een artikel te wijden, is gelegen in het feit, dat •hot Donderdag a.s. dertig jaar zal geleden zijn, dat hij zijn intrede in de Prov. Staten deed. We mogen daarom nu wel even aan- daoht aan zij.n persoon en arbeid schenken. Mr. Dieleman is een prettige persoonlijk heid, die zich hee'.emaal niet schuldig maakt aam gewichtigdoenerij. Hij is een Joviaal iman, toegankelijk voor ieder van wat rang of stand ook, vriendlijk en hulpvaardig jegens allen, een tip-top democraat Lees maar, wat hij in den Prov. Almanak voor 1929 schreef: „In den beginne was er niets!" Er werd land, wachtend land, wachtend op den stoe- ren werker, die ontroofde aan het grimmig booze water, dat zijn kasteelenden ziedenden toorn overweldigd zag door zijn overgroote weldadigheid. Het land werd gewonnen, ver overd, afgedamd en bedijkt, beschermd tegen don straks weer boozen vijand. Het polder land was geboren, na bange weeën, no harden strijd, geleid en gesteund door be kwame hand. En bewerkt en gedwongen tot rijke landouwen en weelderige akkers gaf de rijke klei der Schelde: brood, welvaart, beschaving. En zoo ging 't voort in der eeuwen loop. Stuk voor stuk werd gewonnen, ontwoekerd dat eenig schoone, prachtig vrudhtbare pol derland. Overkoepeld door zijn doorzoutein damp kring! Gekoesterd door de gulden zonne, die gouden tarwe, die vele bieten rijpen deed! Doorzoute grond, die de vruohtbaalflieid on der 's mensohen noesten arbeid tot onge kende hoogte bracht Uit het zout het zoet, gelijk uit het zoete het zout gekomen was. Het ging van polder tot polder, va.n ,dijk tot dijk! De zon en 't zout, het ÓJ behoudt". Zoo beschrijft Mr. Dieleman zijn geboorte grond. Neen, hij is geen geïmporteerde. Wat hij in 1928 sohreef van wijlen P. F. Fruytier, geldt ook van hem: „Een door en door Oostelijk Zeeuwsch-Vla- ming, de de behoeften van land en volk niet van boven af kent, zooals tegenwoordig zoo velen. Onlangs noemde zich zelfe iemand, uit Brabant een blauwe Maandag in Zeeuwseh- Vlaanderen gekomen, Zeeuwsch-Vlaming, alleen maar omdat hij er woonde. Wie zoo weinig van het leven van een volk gevoelt, kan geen goed volksvertegenwoordiger zijn. Men moet het verleden ivan dat volk in zijn In verre geslachten met het volk, dat zwoeg de en beulde, sloofde en leed en streed, lach te en leefde op de eigen bodem, gemaakt door zijn voorgeslacht, waarin zijn vaderen rusten, gelijk zij er op hebben gearbeid. Men moet het verleden vn dat volk in zijn tochten van hart óók hebben doorgeleefd en zelf doorleven. Dón behoort men tot dat volk". Zóó gevoelt Mr. Dieleman zich Zeeuwsch Vlaming. Toch ls hij niet lemaind, die alleen maar oog zou hebben voor dit gedeelte van Zee land. Hij kent de geheeile provincie door en door. Hij is LENTEI de Rechtbank nietigverklaring dier gijzeling vorderen, eveneens Lnidilen die formaliteiten miiet zijn in acht genomen. In grove trekken zijn hiermede de belang rijke pumten, de gijzeling betreffende, opge somd. Er zijn natuurlijk nog verschillende details drie in zulk een kort bestek niet kunnen worden behandeld, maar ik vlei mij toch met de gedachte, dat de lezer eonigermate zal begrijpen, wat onder gijzeling moet wor den verstaan. (Slot volgt.) Mr. TI. BAVINCK. DE NOODTOESTAND IN DEN UITVOER VAN LANDBOUW PRODUCTEN EEN ADRES AAN DE TWEEDE KAMER. De Rotterdamsche Vereeniging van Fruit en Groentenexportcurs, kennis genomen hebbende van de interpellatie van den heer Van den Heuvel in de Tweede Kamer, in verband met den sedert maanden ingetre den noodtoestand van den uitvoer onzer land- en tuinbouwproducten, verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer medewerking voor onmiddellijke verlaging van de spoor wegvrachttarieven op de Ned. trajecten, be doeld als bescherming van den land- en tuinbouw. KOOPEN OP AFBETALING ADRES AAN DE TWEEDE KAMER. Aan de Tweede Kamer is door den Ned. Bond van Credietgevers een adres gezonden naar aanleiding van het verschenen Voorloo pig Verslag op het initiatief-voorstel der hee ren Van den Berg c.s. inzake „wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf'. Adr. wijst op de gevaren, die juist voor de geldnemers gelegen zullon zijn in ongewijzig de aanneming van het onderhavige wetsont werp. CHR. VACANTIEKOLONIEHUIZEN IN NEDERLAND •en hlstorlevoncher bij uitne mendheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5