EERSTE KAMER TWEEDE KAMER Kerknieuws. Radio Nieuws. Kunst en Letteren- Uit Oost-Indië r DONDERDAG 20 MAART 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 DEFENSIEBEGROOTING PROF. V. EMBDEN VERPRAAT DEN NATIONALEN TIJD Vergadering van 19 Maart 1930 Als we het eens oneerbiedig mogen zeg gen: de kletsica. begint in den Senaat hoogtij te vieren. De voorzitter heeft er zijn stem tegen verheven. Bij den aanvang der verga dering verklaarde hij, dat de Kamer volgen de week Vrijdag onherroepelijk met haar werk gereed moet zijn. Zij zal dan 5 weken vergaderd hebben. En bij Buitenlandsche Zaken en Arbeid is het aantal ingeschreven sprekers reeds zeer groot en bij het Wegen fonds stijgt het nog dagelijks. Beperkt de Kamer zich niet, dan zal volgende week 'n avonds ergadering, die desnoods in een nacht vergadering overgaat, gehouden worden. Een goede verstaander heeft maar een half woord noodig, zoo besloot de president Het woord is aan den heer v. Embd?n. Maar deze bleek Oost-Indisch doof. Had hij Dinsdagmiddag reeds U/2 uur ge- aproken, gistermorgen knoopte hij er nog ongeveer twee uur aan vast met 'n bespre king van zijn pacifisme. Het nut van zulk een betoog in de Eerste Kamer vermogen we niet in te zien. Laat de heer v. Embden een boek schrijven over deze dingen en uitgeven, maar zijn volledige wijsheid over deze dingen niet over een lichaam als de Eerste Kamer telkens weer uitstorten. De Eerste Kamer is geen deba- ting-gezedschap. Handelden alle Kamerleden naar het llechte voorbeeld van don heer v. Embden, dan kon de Kamer van 1 Jan. tot 31 Dec. blijven vergaderen. Volgens den heer v. Embden -dan willen de vrijz.-dem. een daden-pacdfisme; de Ka tholieken hebben het niet verder gebracht dan een veirzuchtings-pacifisme. Het oude verhaal werd herhaald, dat onze weermacht gevaren voor ons in het leven roept. Zij zal als een magneet werken. Nieuw was al evenmin de redeneering, dat we technisch toch niet op één lijn met de groote staten ons kunnen wapenen. We zullen er onze lezers niet verder mee lastig vallen. Maar wel willen we onze er gernis er over uitspreken, dat het den heer v. Embden toegelaten bleef een minister der Ifroon allerlei invectieven toe te voegen en met insinuaties lastig te vallen, die alleen verklaarbaar zijn, indien men aanneemt, dat het vrijz.-dem. pacifisme dezen senator geheel uit zijn evenwicht heeft gebracht. Het schijnt hem een soort obsessie te zijn geworden, 't ls alleen herhaling van wat reeds meermalen uitvoerig is betoogd, na dat de vrijz-dem. partij in de defensiezaken haar draai genomen heeft. I Na de pauze was de heer v. Lanschot (R.K.) aan het woord. 1 Hij begon met de opmerking, dat de rede i van den heer v. Embden in een brochure I thuis behoorde. In diens rede was geen en kel nieuw argument. Voor eenzijdige nationale ontwapening ls in het parlement in afzienbaren tijd geen meerderheid te vinden. Dj gevoelsargumen- ten van den heer v. Embden in dit vraag stuk zijn allerminst beslissend en winnen j door de telkenjare herhaling er van niet aan kracht De heer v. Embden, die nog verder gaat dan zijn partijleider, is er niet in geslaagd te bewijzen, dat zijn middel, ontwapening,, beter is dan het orize, dat op handhaving onzer weermacht is gebaseerd. De heer v. Lanschot bestreed daarha nog eens verschillende argumenten van .den heer v. Embden. Prof. de Savornin Lohman (C.H.) Vroeg of de deugdelijke aanvoering van ons leger is verzekerd. Ten opzichte van de anti-militaristische propaganda adviseerde hij bij de artillerie inrichtingen geen onbetrouwbaar personeel in dienst te houden. De heer Michiels v. Kessenich (R. K.) wenschte inlichtingen in verband met de ongerustheid onder de onderofficieren ten opzichte van de dubbel rangen, voor hun toekomst en hun pensioengrondslag. Ook de heeren B 1 o m j o u s (R.K.), 8 me enge (Lib.) en Wassenaar van Cat wijk (C.H.) maakten nog enkele, niet nieuwe opmerkingen. Daarna was het woord aan den minis ter van Defensie. Dr. Deckers begon met uiteen te zetten het essentieele nut van de zeemacht in In- die. U?k in de oorlogsjaren is dat gebleken. Mocht voor Curasao aanvulling noodig lijn, dan zal deze niet uitblijven. Hij verklaarde zich overtuigd, dat de landvliegtuigen hun verkenningstaak langs de kust en op zee naar behooren zullen w% ten uit te voeren. Daarna kwam het leger aan de beurt De afschaffing der dubbel rangen, ver klaarde de minister, is niet buiten het ge organiseerd overleg geschied. Niemand zal buiten zijn wil worden gepensionneerd. De onderofficiersvereeniging „St Marti- mis" heeft den juisten weg bewandeld in tegenstelling met de onderoffiiersver. „Ons Belang", die een serie onrustwekkende ar tikelen en moties het licht heeft doen ziea Het vooroefeningsinstituut moet niet al leen gehandhaafd, doch ook tot hoogeren bloei gebracht worden. Wat de mobilisatieslachtoffers betreft hoopt de minister, na afdoening der begroo ting, zioh bezig te houden met een bestudee ring van het rapport der oomrnissie-Aalber- se, dat 5 dezer is ingekomen. De positie van de oudigepensionneerden heeft de volle aandacht en ook die van het kabinet in zijn geheel dat te dezen opzichte eveneens homogeen is. De uitingen van mi nister De Geer ten deze zijn hoopgevend vror de oud-miJitairen.Men wachte nog even de publicatie der te nemen maatregelen af. Indien de minister 't praedioaat „enfant cheri" mag aanvaarden, dat mevr. Polhuis- Smit hem toekende, dan hoopt hij, dat die afgevaardigde haar stem aan zijn begroo ting zal geven. Of moet men als minister van Defensie bepaaldelijk .gehoond" wor den door militaire deskundigen, om den door mevr. PolhuisSmit goed geachten weg te kunnen bewandelen? De minister kwam daarna tot het betoog van prof. v. Embden en hij bestrijdt diens gedachte van weerloosheid, die ons zou kun nen brengen tot een toestand, waarbij een tweede Jeanne d'Arc zou moeten opstaan om de verdediging van de burgerij ter hand te nemen. Dat men in Londen niet meer zal bereiken dan waarschijnlijk is, betreurt spr. Bij meer dan een gelegenheid hebben on ze Nederlandsche afgevaardigden te Genève en elders vredelievende woorden gesproken. Dat zijn ook de tegenwoordige officieele af gevaardigden, op wier aanwijzing ook de minister invloed heeft mogen uitoefenen; zij vatten hun taak met den grootst mogelijken ernst op. Prof. v. Embden: Prof. Rutgers, onze afgevaardigde, acht nationaje ontwapening in strijd met hét Volkenbondsstatuut, de Deenschc afgevaardigde niet. Minister Deckers: Om dat te beant- oorde-n zou ik de volledige uitlatingen in het juiste verband moeten nagaan. Het is 's ministers overtuiging, dat onze houding in 19,14 ooizaak is geweest, dat ons land buiten den oorlog is gebleven. Evenmin is juist wat de heer v. Embden zeide ten opzichte van de werking als mag neet van een weermacht. De gasoorlog wordt ons als iets geschil derd, waartegen geen verweer mogelijk zou zijn. Maar dezé meening wordt volstrekt niet daar de werkelijk deskundigen gedeeld en zoo zal bijv. Frankrijk zich zeker niet zonder verweermiddelen merci van Duitsdh land stellen. Ln volstrekten strijd met do waarheid heeft de hegr v. Embden de conclusie getnok ken dat deze regeering middelen zou voor bereiden om bui ten lands oh e steden met gas aan te vallen. De werkelijkheid is, dat ook de Nederland solie regeoring die middelen verafschuwt, doch zij is van meening, dat wanneer eenig vijandelijk leger tegenover onze bevolking den gasoorlog te baat zou nemen, ook onze weermacht haar toevlucht zou hebben te ne- len tot die middelen. Vervolgens wees de minister er op dat ve- van 's heeren v. Embden's partijgenooten diens standpunt der eenzijdige ontwapening volstrekt niet deel en. Waarom stelt hij niet eens de vraag of, wanneer een communistisch leger ons land zou binnenvallen, wij dat leger maar r'n gang zouden moeten laten gaan? Prof. v. Embden: Het oommundame U een product van de wereldoorlog. Minister Deckers: wij hebben met de realiteit te maken .Maar ik kan mij voorstel len dat de heer v. Embden op het oogenblik geen beter antwoord dan dit, dat uitmunt door zwakheid, bij de hand heeft Ten slotte beantwoordt de minister de ar gumenten van piv/f v. Embden inzake aan vallen uit de lucht, een middel dat ook da minister verschrikkelijk vindt Indien wij althans een leger hebben, dan hebben we ten minste een middel tot ver weer. De heer v. Embden acht dit probleem onoplosbaar. Maar er is toch een middel: te gen de aanvallers op te treden. Het meest eenvoudige middel in dat opzicht belangrijk eilect hebben: met die bedoeling is ook het door den heer v. Emb den bedoelde boekje betreffende verdediging tegen gasaanvallen uitgegeven. Overigens zijn de gemeentebesturen de aangewezen colleges om maatregelen ter bescherming te treffen. Doch dit wil vol strekt nietizeggen dat de Regeening er on verschillig tegenover zou staan. Het Deepsche ontwerp beteekent geens zins ontwapening. Hoogstens is het een voorstel tot een meer of minder belangrijke vermindering van de bewapening. De Nederilandsche Regeering wil eveneens vermindering van bewapening. De minister zal daaraan de grootst mogelijke medewer king verleenen, en daarbij zij men overtuigd van zijn vredesideaal. Het bezit van dit idepal verhindert echter niet, dat men doet wat noodzakelijk is in het belang van 's lands verdediging. Op 's ministers rede volgde een stevig, welverdiend applaus. Er werdén geen replieken gehouden. Met 29 tegen 13| stemmen van soc.-dem. en vrijz.- dem. werdde begrooting goedgekeurd. Vandaag;! koimt Buitenlandsche Zaken on der; ihet mes. DE WERKLOOSHEIDS-INTERPELLATIE HET RUSSISCHE PARADIJS 80 MILUOEN AAN BELANGRIJKE WERKEN VOORLOOPIG GEEN WETTELIJKE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Vergadering van 19 Maart 1930 OVERZICHT De Kamer heeft zioh nog heel den middag met een vrij onvruchtbaar Werkloosheids debat bezig gehouden. De veelheid van on derwerpen, die werd „aangesneden", was oorzaak, dat geen enkel punt behoorlijk werd doorgepraat en de Minister van Binnenland- sche Zaken zonder al te veel moeite de tal rijke sprekers óp zijn bekende, zioh op de vlakte houdende manier van antwoord "kon dienen. Slechts een enkele notitie valt te maken. In de eerste plaats schopte de heer Ku- pers met allerlei feiten het heele Russische paradijs door elkaar, 't Werd eenchaos, wadrover de heer Wijnkoop zich bepaald boos maakte. Ook zijn glaasje water stond klaar en spoedig kwam hij weer op normale temperatuur, De héér de Visser had na hem weinig meer te doen. MinisterRuys maakte' met onweerspreke lijke cijfers een eind aan de legendarische praatjes over lage loonen bij de werkver schaffing/Natuurlijk zijn er ook arbeiders, die beneden 't gemiddelde van hun groepen blijven, maar;dat ligt dan niet aan het werk, noch aan de loonnormen. Dat in 1930 ongeveer 80 millioen aan be langrijke werken zal worden besteed, was een medédeeling, die niet zonder beteekenis' mag worden geacht. En ten slotte nieuwe lasten ten gevolge in een wettelijke regeling der werkloosheids verzekering zullen voorloopig niet aan het bedrijfsleven worden opgelegd. Eerst moet de Ziektewet wat doorgewerkt hebben. Aan de voorbereiding der wettelijke regeling wordt inmiddels voortgewerkt. Vandaag behandelt de Kamer een wijzi ging der Arbeidswet. Daarna komt de inter pellatie-v. d. Heuvel over de landbouwcrisis in de orde. VERSLAG Na regeling van werkzaamheden zette de Kamer het debat voort over de interpellatie de Visser betreffende het Werkloosheidsvraagstuk. de centrale werkverschaffing zal, meende hij, een té! klein jaarloon kunnen worden verdiend. Een toeslagregeling zal daarom noodig zijp. Meer aandacht moet gegeven aan de ujjtvoering van waterstaatswerken. Door den heer H i e m s t r a (s.d.) werd er op aangedrongen om de gevolgen van de ra- tionalisatié in den landbouw zooveel moge lijk te beperken. Ook hij wenschte herziening van de loonnormen bij de werkverschaffing. Verzochf werd de premie der ziekteverze kering voor de te werkgestelden geheel voor rekening van het Rijk te nemen, terwijl ook nog verbetering van enkele andere maatre gelen bepleit werd. De heer! Kuiper, (r.k.) vond, dat de in terpellatie!! niet op het goede tijdstip gehou den was, pi aar verpraatte er niettemin heel wat tijd a!an. Bij de regeering werd aange- drongen op waakzaamheid. Prof. Slotemaker de Bruine (cJj.) voelde veel voor concentratie van diensten welke bij pet werkloosheidsvraagstuk betrok ken zijn: Werkverschaffing, werkverruiming, verzekering, emigratie, arbeidsbemiddeling, „omvormipg" van arbeiders, het verzamelen van economische gegevens en dergelijke. Het vraagstuk der philanthropische werk verschaffing en van de steunregeling mag door de Regeering wel eens nader worden bezien. Ndjodig is het te weten in hoever de ■ingeschreven vverkloozen waarlijk als ectmo- miseh werkloozen zijn te beschouwen. Het beste middel is natuurlijk werkver ruiming. Daarvoor ware misschien een nau wer contdct te leggen tusschen Binnenland- sohe Zaken, Arbeid en Waterstaat. De loonpn in den landbouw zijn allerminst hoog, maar het is toch.de vraag of zonder meer kan! worden aangedrongen op verhoo ging van loonen bij de werkverschaffing. De heey Schaper (s.d.) besprak de vraag deij vreemde arbeiders in Nederland. Moet daar niets tegen worden gedaan?' Hij voelde erjiwel voor. De héér Braat (plaittel.) had met de uijkeeringen weinjg op. Beter is het voor het geld wegén te 'laten aanleggen. Dr. Ko!r ten horst (r.k.) wenschte een beschermende welvaartspolitiek en het plaatsen jyan orders in het binnenland. Ook het onderiiajidelmgstarief werd nog eens aangeprezen,- De heer Snoeek Henkemans (cJi.) beschouwde de nieuwe werkkrachten niet als een euvel' en waarschuwde tegen be- pcheraiingsmaatrégel en. De heer K u p e r s (s.d.) betwistte den heer De Visser, dat in Rusland de loonen zoo gunstig zjjn. Rekening houdende met het indexcijfer beteekenen de Russische loonen niet meer dan de helft van wat ze nominaal zijn. Het ('werkloosheidscijfer in Rusland is eveneens!; ongunstig; de uitkeeringen beloo- pen ten hoogste 50 van het loon en na 5 jaren niét hieer dan 30 Geen enkede vak-- vereenigiiig eisoht er vol loon. De 7-urendag en de 40 uren-week zijn prac- tisch niet te verwezenlijken. De Russische arbeiders, lijden ernstig onder de invoering er van. De kwaliteit der producten is achter uitgegaan onder de ononderbroken werk- Bij verschillende opmerkingen van den heer v. d. Tempel sloot de heer Kupers zich aan. Ook wenschte hij productie werkver DE ONDERTEEKENING VAN HET P00LSCH-DUITSCHE HANDELSVERDRAG d. KKO-Klok. 12.15—1.15 L,ui KRO-Trio. 1.15— EEN AMERIKAANSCH AMUNDSEN-GEDENKTEEKEN sohaffing, wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering en doelbewuste welvaarts politiek, die niet tot armenzorg wordt ver laagd. De heer Wijnkoop (Comm.) strekte de beschermende hand uit óver Rusland en be streed het verderfelijk protectionisme van den heer Kupens. De meest uitgesproken pro tectionist, Dr. Kortenhorst, kon het hem niet verbeteren verklaarde de heer Wijnkoop. In Rusland is het veel beter, daar is geen over productie, welke door de massa niet kan worden geconsumeerd, verklaarde hij. De heer Wijnkoop verbaasde zich over het gelach, dat bij deze bewering weerklonk. Den heer Kupers werd verweten, dat hij van onjuiste gegevens gebruik gemaakt had Falsificaties, ondersteunde de heer D e Vis se r. Het is alles ophitsing tegen Rusland, ver volgde de heer Winkoop, die wou weten wanneer het handelsverkeer met Rusland Weer zou worden hersteld. Wat anderen voor de vverkloozen willen doen, bedoelt eenvoudig hun pauperisatie, be toogde de heer Wijnkoop ten slotte. Eindelijk kon Minister Ruys aan het woord komen. ons land is 10 der ingeschreven werkloozen naar de werkverschaffing ge bracht Wat in het buitenland bij wegen en bruggenbouw is te werk gesteld, wordt werk loosheidsbestrijding door werkverschaffing genoemd. Naar dezen maatstaf gerekend, staan wij heel wat gunstiger dan het buitenland. Reden tot bijzondere ongerustheid is er nog niet, zegt de Regeering met den heer v. d. Tempel. Zij is paraat en zal zoo noodig, niet aarzelen de noodige maatregelen voor te stellen. Reeds in November 1929 is dat ver klaard. De Regeering denkt er niet aan om ruw weg mee te werken aan afbraak der crisis- steunregeling. Consolidatie van het regee- rixigsstandpunt zal misschien noodig worden Met het oog daarop is ingesteld de Com- tussie Steunregeling Armenwet. Haar taak i eenzeer moeilijke. •WaaP mogelijk wordt aan dé voon/breng- elen van Nederlandsch fabrikaat de voor keur gegeven. De crisisperiode, waarin wij leven, maakt het noodig met het opleggen van nieuwe lasten aan het bedrijfsleven v00™0^? te zijn. Daarom moet de Ziektewet voorgaan en moet de wettelijke werkloosheidsverzekering wachten, al wordt met de voorbereiding van deze laatste wel voortgang gemaakt. De economische voorlichting heeft de volle aandacht der Regeering. Over de reorganisatie van den staats dienst, voor zoover die met de werkloosheid te maken heeft, is nog gi Het is moeilijk betrouwbaar statistisch ma teriaal te verzamelen. Het begrip „werk loos, heeft niet voor alle gemeentebesturen dezelfde beteekenis. Echter zal worden na gegaan of de Kamer nog vollediger is in te lichten dan nu in allerlei publicaties reeds geschiedt. De loonen bij de werkverschaffing nauw keurig vast te stellen is heel moeilijk. In 1929 waren de gemiddelde loonen bij verschillen de werken 26, 28.60 (Amsterdammers) 29, 27.10 (Rotterdammers); 31.50, 28.50 (Hagenaars); 38, 27.30 (Utrechtenaars). Utrecht had naar een bepaald werk de beste, werkloozen gezonden, die een hoog loon maakten. Maar men moet niet alleen op de hooge loonen letten. Er waren ook lagere. Telkens opnieuw moeten de tarieven wor den bekéken. Voor 1930 zal zeker 80 millioen voor belang rijke werken worden besteed. Het vraagstuk der buitenlandsche arbei ders is niet zoo eenvoudig. Wat zal men ,met Nederlandsche arbeiders in het buiten land doen? Het openen en sluiten der werkverschaf fing wordt nauwgezet overwogen. De Minister meende, dat de loonen bij de werkverschaffing voor de landarbeiders niet te laag zijn. In de practijk gaan ze belang rijk boven het accoordloon uit. De premie der Ziekteverzekering wordt in het landbouwbedrijf voor de helft door de ar beiders betaald. Wordt dat anders, dan wil de Minister nader overwegen of ook in de werkverschaffing de premiebetaling wijzi ging kan ondergaan.' De lust tot emigratie naar Canada is bij jonge arbeiders in het Noorden niet groot Daarom kunnen de Regeeringsvoorschriften weinig milder worden dan ze zijn. De heer De Visser (comm.) mocht nog een slotwoord spreken. Hij constateerde, dat op twee na de heele Kamer zich solidair heeft verklaard in het genstaan van de belangen der werkloozen Een motie werd ingediend inzake vol loon bij werkverschaffing en een motie inzake verkorting van den arbeidstijd tot 7 uur en i uur per week. Niemand ondersteunde deze moties, zoo dat ze niet in behandeling konden komen. De interpellatie werd gesloten en de ver gadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Regeling van werkzaamheden. Besloten is het ontwerp van wijziging van de Woningwet te verzenden naar een com missie van voorbereiding. De voorzitter be noemt tot leden dier commissie: de heeren Marchant, Schokking, Aalberee, Bongaerts, De Wilde, Knottenbelt, en v. d. Bergh, tot plaatsvervangers de heeren Ebels, Lovink, Hermans, Engels, Smeenk, Ds. Vos en v. d. Sluis. De Noorsöhe kolonie te San Francisco heeft ter nagedachtenis van den grooten pool- v&order RoakJ Amundsen een gedenkteeken opgeri dat tevens een afdeeling van rajn schip bevat, INGEZONDEN MEDEDEELINn Pijn in rug en lendenen Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Ui» pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalante en rust bezorgen. Kloosterbalsem EVANGELISATIE. Den derleeuw (België). Men schrijft Het was Zondag 1.1. voor Denderleeuw België ©en blijde dajg; niet alleen dat daai ln het Evangelisatie'gebomv de klok voo eerst geluid werd, véaar de vrienden iri Den derleeuw zoo lang voor gespaard hadden, maar bovenal omdat daar 16 menschen belij denis van hun gelcwf hebben mogen afleg gen. Na vele jaren arbqids van Ds. A. Lauwere in Denderleeuw, zijn dit de eerste vruchten die hij mag zien na zijn moéizame werk zaamheden. Nadat die broeders en zusters belijdenis hadden afgelegd, wérd daar ook voor het eerst het sacrament van den Heiligen Doop bediend aan een kind van een diér broeders. Voor u, die iederen Zondag gewoon zijt de Heiligen Doop te zien bedienen, is dit niets vreemds, maar voor een plaats als Dender leeuw. waar niets anders wonen dan schen die de Roomscho Kerk den rug heb hen toegekeerd en (iikwijls vijandig r.taan tegenover allen godsdienst, of soms zoo fana tiek Roomsch zijd, dat ze al wat Pro- testantsch is, „uit den duivel" noemen, dit een dag geweekt van groote beteekenis. Ook voor de Geref.; Kerk van Brussel, wier Kerkeraad bij dezegebeurtenis tegenwoodig was. Ook is daar sinds eenige weken ondér lei ding van Ds. A. Lauwers een Jongelingsver- eeniging opgericht, die 12 leden telt en heeft mevr. Lauwere daar een Meisjesvereeniging en Zondagsschool tot stand gebracht, welke ook 'geregeld en trouw bezocht worden. Als wij dit alles nagaan, zouden we gen: „Nu zijn we er", maar laat ons niet vergeten dat bet werk nu pas begint.: Want onder die menschen, die belijdenis hebben afgelegd, en zij die geregeld de samenkom sten bijwonen, maar nog niet tot volle over tuiging zijn gekomen, zijn ook huisgezinnen met kinderen, die ook nog onderwijs moeten hebben. En zou het dan niet wenschelijk zijn, dat wij daar binnen korten tijd school mochten zien verrijzen, waar de kin deren onderwijs ontvangen van hen die ook gelooven in God en- Jezus Christus als hun eenigen Zaligmaker? Welnu, broeders en zustere, gedenkt dan dat er in Denderleeuw nog veel gedaan'moet worden, maar bovenal gedenkt dit werk uw gebed. ZENDING. OnderdeDajaks. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: De uitnemende films van den heer H. F. Tillema hebben in den laatsten tijd de dacht in bijzondere mate op Borneo geves tigd. Een groot deel van het Dajak-volk ligt nog onder den ban van het heidendom. Naar schatting bereikt 70 pet. der kinderen den 12-jarigen leeftijd niet; de meesten ster ven aan longontsteking ©n ingewandsziek ten. Van hygiëne heeft men er nog weinig besef. Hier komt bij, dat de maatschappe lijke toestand der bevolking verre van roos kleurig is vooral door daling der rubber- prijzen. Het Zuid-Oostelijk deel van Borneo wordt bewerkt door de Bazelsche Zending, die dat werk in 1925 van de Rijnsche zending over nam. Er zijn op het oogenblik 17 Zendeling leeraren; 2 jonge zendelingen zijn nog met de taalstudie bezig. Bovendien vindt men er een onderwijzer als leider van de kweek school te Bandjermasin, een arts voor het ziekenhuis te Koeala-Kapoeas, een vroed vrouw-verpleegster. een koopman belast met de administratie en een bouwkundige. Er zijn thans 13 zendingsposten met 50 filialen De zendelingen worden ter zijde gestaan door 29 evangelisten en 86 onderwijzers. De Zending onderhoudt 65 volksscholen met 2986 leerlingen. Hét aantal Christenen i: al hoven de 6000 gestegen (in 1886 warei 1000, in 1901 waren er 2000). In Bandjermasin zal zich een zendeling vestigen, die reeds eenige jaren in China werkzaam was, met het oog op de vele Chineezen en de groote Chineezen-gemecnto daar ter plaatse. Het ziekenhuis werd te Koeala-Kapoeas gevestigd, omdat men daar een meer zuiver Dajaksche bevolking vindt, vandaar uit kan de medische zending invloed oefenen in het binnenland, waar de bevolking aan de oevers der groote ri\ ren woont. Al gaat het werk er prachtig vooruit, blijft nog heel veel te doen over. lekendlenst. KRO. Budd (Het legen). 7.30 Pert odsdlenstig Pei iberichten. 12.15—2 Mid- uziek. 2.05-2.4-5 Uitzending voor scholen. 3 Gramofoon. 3—4 Maak .iet zelf! door C. Schaake—Verkozen. 4.30—5 Gramofoon. 5—5.30 ach: beginne s vanwege het Onder; mrt 7.15—7.45 Sprekei WAT EENS OP 20 Maart GEBEURDE: Op den 20sten Maart 1890 verleende keizer Wilhelm II, den eersten Duitschen kanselier, Vorst Otto van Bismarck, op diens erzoek, eervol ontslag en benoemde hem tot hertog von Lunenburg, welke titel door Bismarck werd afgeslagen, met het verzoek de toekomst, naam en titel te mogen ren, welke hij tot dusver had gedragen. Iet was wel een tragische val van den man, die jarenlang het Duitsche rijk had ge- id en groot had gemaakt- Reeds lang- boterde het niet tusschen den keizer en den Rijkskanselier die in dienst het land vergrijsd, zioh niet meer kon schikken naar de wenschen en verlangens den jongen keizer, die met een vurig enthousiasme de éingen zelf wilde doen en daarbij tegen kabinetsorders en bepa lingen in, den ouden staatsman wel eens negerde. De keizer begon hét langzamerhand tot een gewoonte te maken, buiten den Rijks kanselier om, met de ministers te conferee- ren en keizerlijke besluiten af te kondigen waarover de keizer niet met Bismarck had gesproken. Op den vierden Februari 1890 werd een keizerlijk besluit, betreffende een internationale overeenkomst over sociale maatregelen, gepubliceerd, welk besluit niet de onderteekening van Bismarck droeg. Bismarck herinnerde den keizer aan een ka binetsorder van 1852, waarbij de verplich ting was vastgesteld, dat geen ministerieëel besluit kon worden gepubliceerd, alvorens men den minister-president, hier dus den Rijkskanselier had verwittigd. De keizer gaf hierop Bismarck last dezen kabinets order af teschaffen, wat Bismarck wei gerde. Op den 17den Maart verscheen generaal von Halinke bij Bismarck en deelde hem mede, dat de keizer het ontslag van den rijkskanselier verwachtte en bereid was, hem om 2 uur in den middag te ontvangen. Bis marck antwoordde, dat zijn gezondheids toestand!'niet toeliet uit te gaan en ver zocht tijd om zijn schriftelijk ontslag, in te diénen. De schriftelijke aanvrage om ontslag werd den 18en Maart opgesteld. Het was een -lijvig stuk, omdat, zooals Bismarck zeide, de geschiedenis moest weten, waarom hij zijn ontslag nam. Op den 19den Maait werd het staatstuk ingezonden eii op den 20sten Maart verleende de keizer hem het ontslag en nog den zelf den dag werd generaal von Capriwi tot rijkskanselier en president van het Pruisi sche ministerie benoemd. ARTHUR VAN SCHENDEL- zal dit. jaar een nieuw werk doen verschij nen: Het fregatschip JohannaMa- ria, dat niet, gelijk we van hem gewoon zijn,in Italië spelen zal, maar een door en door Nederlandsch karakter heeft. UNIVERSITAIRE REDEVOERINGEN. Bij WoJters zag het licht: „Historiese taal beschouwing en modern taalinzicht", door J. van Dam, en „Wilhelm Raabes „Schüddo rump"", door Th. C. van Stockum. Bij Tjeenk Willink: „Optimisme en pessimisme in de Russiese letterkunde", door N. van Wijk. DE PLOMPETOREN TE KOUDEKERXE Een commissie, bestaande uit de heereil jhr. C A. v. Citters te Sohuddebeure, A. v. d. Weijde, P. D. Vos en R. Gerritsen te Zierik- zee, S. J. Gast te Duivendijke, Joh. Hoogen- boom te Renesse, jhr. L- v. Citters te Haam stede. W. G. Boot Wz. en J. A. Hubregtse te Burgh heeft zich gevormd, om zoo spoedig mogelijk tot restauratie van den ook in scheepvaartkringen bekenden Plompetoren te geraken. Deze toren, rijkseigendom en dateerende uit het? midden der 15de eeuw, is het eenig overgebleven bouwwerk van het grootendeels door de Ooster-Schelde ver zwolgen dorp Koudekerke. De commissie zal trachten, in overleg met het Rijksbureau voor Monumentenzorg, een algeheele res tauratie van rijkswege te bekomen. UITVOERING VAN DE DEFENSIE VOORSTELLEN In het afdeelingsverslag nopens de aan- vullingsbegrooting ter uitvoering van de de fensie-voorstellen achten vele leden het uit een oogpunt van praktische politiek ge- vvenscht de defensie-grondslagen vast te stellen. Gevraagd wordt, wanneer het wetsort||trerp inzake de kostenverdeeling tusschen Neder land en Ned.-lndië kan worden tegemoet gezien. Verscheidene leden bepleiten de invoering van inlandsche militie, waartegen vele an dere ernstig bezwaar hebben. Gevraagd wordt of de andere oliehavens (Boenjoe Pangkalan Brandan, Sabang, etc.) niet even zeer bescherming behoeven als Tarakan en Balikpapan. Verschillende leden zijn tegen de bestemming van dienstplichtigen voor de artillerie, welk moeilijk wapen, in verband met den korten duur van den militie-dienst ongeschikt wordt geacht voor militieplich- tigen, terwijl de onttrekking van een deel der militie aan de infanterie bedenkelijk wordt geacht. (Aneta)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5