WOENSDAG 19 MAART 1930 TWEEDE BLAD PAG, fl STADSNIEUWS BAZAR TEN BATE VAN DE MAREKERK-UCHTKRONEN DE 0FF1CIEELE OPENING Nadat we gisteren reeds een beschrijving gaven van de Bazar in de Stadsgehoorzaal ten bate van de lichtkronen voor de Mar* kerk, die zooals men weet geheel gerestau reerd is, dienen we thans nog even terug te komen op de officieele opening. Allereerst werd het woord gevoerd door ds. M. J. Punselie. Deze sprak een woord van dank allen, bijzonder de leden van 't eere-comité voor zoo veler tegenwoordigheid. Met be langstelling, aldus spr., hebben wij de g* schdedanis van de restauratie van de Mare kerk gevolgd. Hulde aan die vier mannen, die in Juli 1923 met elkaar spraken over den desolaten toestand, waarin die schoone kerk verkeerde en besloten een comité op te riohten om aan dat nobele heiligdom een waardig kleed te schenken. Zoo als meer ge beurt brachten zij onder woorden, wat reeds lang als sluimerende overtuiging in de ge meen to leefde en hun comité was de prins, die de schoone slaapster wekte. Met be won derenswaardige ijver zijn de mannen en vrouwen aan het werk gegaan en hebben soms met forsche, doch over het geheel mei kleine middelen belangstelling gewekt en gelden verzameld, met zulk een resultaat dat de Gemeente-commissie eindelijk wijken moest voor den drang, doch ook in de be toonde belangstelling de vrijmoedigheid vond om te besluiten het groote werk van de restauratie ter hand te nemen. De voorzit ter dier commissie, de heer W. Fontein ont wierp een plan, waarin natuurlijk ook naai verhouding van de beschikbare middelen de verlichting was opgenomen. Toen rees bij iemand de gedachte of het nu niet de tijd was om te pogen zulk een verlichting aan te brengen, die geheel zou passen in de heerlijkheid van het Kerkgebouw. Ook deze gedachte wekte wondersnel geestdrift in grooten kring. Binnen zeer korten tijd was er een Bazar-comité gevormd, dat pogen wilde gelden voor lichtkronen bijeen te breD gen. En die pogingen zijn aanvankelijk won der-wel geslaagd. Van alle zijden en waar lijk niet alleen uit de kringen van eigen Ge meente werd steun geboden. Ik kan geen namen noemen, doch wil alleen mededeelen dat ook Hare Koninklijke Hoogheid. Prinses Juliana, uitgenoodigd om de opening van dezen Bazar bij te wonen, hoewel verhin derd om zelf tegenwoordig te zijn, toch van Haar hooge belangstelling blijk gaf door hel schenken van een belangrijke gift. Om kori te gaan, ik verwacht dat straks de Bazar u een openbaring zal zijn. Dit alles verheugt ons als Leidenaars. De Marekerk beheerscht, vooral sedert den Stadhuisbrand het silhouet van onze stad Wij voelen het als een daad van piëteit aan een kunstwerk, ons door onze vaderen nage laten, een waardige aankleeding te geven Doch er is nog een andere overweging waardoor dit alles ons verheugt. Het is een oorzaak van groote blijdschap, dat men hier de kerk nog eens in het centrum van de be langstelling durft plaatsen, de kerk, die mei haar torenspits hpt hunkerend verlangen dat daar leeft in 't mensohenhart, symboli seert. Hoe kan ik de waarde van onzen xerk gang teekenen? In onzen tijd die veel leelijks van de kerk zegt, denk ik als ik dezen bazar open aan de dame, die Vin-et op een vergade ring zag en vroeg: Wie is die leelijke man toch, die zoo mooi wordt, wanneer hij spreekt? Een Duitsch geleerde noemde de kerk een verzameling van dégénérés. Wij laten dit woord kalm over ons heengaan, want hier voelen wij weer iets van de rege neerende kracht, die er in de kerk schuilt Met zijn beste wenschen voor het weisla gen van den bazar besloot spr. Aan de piano begeleid door Dr. J. Rie men s zong vervolgens mevr. van Leeu wen-de Paauw ecnige liederen. Daarna was het woord aan den burge meester, Mr. A. van de Sande Bak- huvien. Spr. begon met te zeggen dat hij met ge noegen aan de uitnoodiging om dezen bazar te openen voldoet, omdat het hier geldt niel alleen een belang voor de Ned. Herv. Gem. maar geheel Leiden. Op degenen die hier aanwezig zijn behoeft spr. geen beroep te doen om dit werk te steunen, maar door middel van de pers wil hij het gaarne doen op zijn gemeentenaren die hier -niet zijn Spr. hoopt dat velen hun bijdrage zullen offeren. Er is symboliek in het feit dat de vrouwen voor de lichtkronen zorgen in de Marekerk. Het mooie werk tot stand ge bracht door de mannen wordt door de liefde van de vrouw, ook in het gemeenteleven, bekroond. Spr. brengt dan ook het dames bazar-comité hulde voor het werk, hier tol stand gebracht. Spr. hoopt dat de bazar een groot succes zal worden en dat vele stadge nooten aan de foyer van de Gehoorzaal een bezoek zullen brengen. Dr. Riemens gaf daarna nog een piano solo, waarna Ds. Punselie een kort gebed uitsprak. Hiermede was de officieele opening ver richt en begaf men zich naar de foyer om de bazar in oogenschouw te nemen. DE STADHUISBRAND De Tweede Kamer heeft heden aangeno men het wetsontwerp inzake Maatregelen met het oog op het verloren en verminkt zijn van registers van den burgerlijken stand alhier als gevolg van den Stadhuisbrand. BENOEMING. Tot klerk bij den gemeente-ontvanger to Katwijk is benoemd de heer J. H. Plooy al liier. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN' Op 24 Maart a.s. zal bovengenoemde Ver- eeniging haar 5e Concert van dit seizoen geven en wel door de Violiste Jelly d'Aranyi met medewerking van Theo van der Pas. Jelly d'Aranyi, woonachtig te Londen, is Van een zeer muzikale familie, heeft zeer vele concerten in het buitenland gegeven met zeer veel succes en dus belooft het vooi da leden weer een mooien avond. De heei Van der Pas is reeds meermalen opgetreden en dus wel bii allen bekend. GOUDEN JUBILEUM Fa. POLLMANN Heden viert de N.V. Galanteriënhandel V./h. J. J. Pollmann, gevestigd Nieuwe Rijn 1 en Hoogstraat 3 en 4 haar gouden zaken- jubileum. In ons nummer van Zaterdag Vonden we reeds gelegenheid in 't kort de ontwikkeling van deze zaak te schetsen. Het heugelijk feit is weliswaar niet on opgemerkt voorbijgegaan, maar toch geheel zonder officialiteiten gepasseerd. Van ver schillende zijden zijn gelukwenschen inge komen, terwijl de firma voorts van zaken relaties bloemen ontving. De firmanten heb ben voorts van de gelegenheid gebruik ge maakt om reclame te maken naar buiten voor het aanbieden van cadeaus. HET PORTRET IN DE ROMEINSCHE KUNST Prof. dr. G. A. S. Snijder uit Amsterdam heeft gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden alhier een voordracht gehouden over „Het portret in de Romeinsche kunst". Spreker begon met er op te wijzen, dal men voor kort het portret placht te bo schouwen als een tak van kunst, waarin de Romeinen inderdaad eigen en origineel werk hebben voortgebracht. In den laatsten tijd is echter een strooming te bespeuren, die bet Romeinsche portret uit den tijd der Republiek tracht af te leiden van Grieksche voorbeelden. Sommige schrijvers gaan zelfs zoo ver, dat zij elk aandeel der Romeinen aan hun „nationale" kunst ontkennen. Mei name wat het portret betreft, acht spreker dit onjuist. Z.i. wordt niet genoeg rekening gehouden met de locale Italische traditie, te onderscheiden in a de realistische Etruri sche portretkunst, waarin vele Italische elementen besloten zijn; b. de terra-cotta- plastiek en c. de gewoonte, van gestorve nen gipsmaskers te nemen en de daaruit gegoten wasportretten (cerae of imagines) te bewaren. Hij toonde vervolgens met verschillende voorbeelden aan, dat de Italische kunste naars al zeer vroeg een groote vaardigheid aan den dag legden in het individueel wij zigen van conventioneele, uit vormen ge drukte klei portret ten en het vrij vormen van zeer persoonlijke, eermalige portretten in klei. Tegenover de Grieksche opvatting, die den menscli altijd min of meer als ver tegenwoordige!' van een type ziet, staat de Romeinsche, waarin het absoluut natuur getrouwe, unieke portret op den voorgrond Rtaat. De eenvoudigste manier, nu. om een volkomen betrouwbaar conterfeitsel te ver krijgen, is zonder twijfel het afnemen van een masker. Deze gewoonte, die op oude re- ligieuse voorstellingen berust, is lang in zwang gebleven, maar daarnaast komt blijkbaar de behoefte op, portretten in duurzamer materiaal te bezitten. Op grond der wasmaskers worden nu marmeren por tretten vervaardigd. Als medium werd volgens spreker's mee oing kle-i gebruikt en hij toonde eenige klei- schetsen, die als schakel tusschen de cerae en de daaraan nog sterk herinnerende pu blieke portretten dienden. Zoo ontstaat uit de mechanische reproductie het persoon lijke kunstwerk, waarbij de kunstenaar door het onderdrukken van bijkomstighe den en het sterk naar voren brengen van vitale hoofdzaken er in slaagt, ongemeen overtuigende portretten te scheppen. Wan neer clan in het eind van de Republiek en het begin van den Keizertijd het aantal por tretten van levenden noemt, dan is reeds een Romeinsche portrettraditie geschapen, die door geen invloed van Grieksche vor men zooals b.v. in Augustus' en Hadria- nus' tijd meer verzwakt kan worden en die zien in den geheelen Keizertijd blijft handhaven. Aan een reeks van Keizerportretten toon de spreker ten slotte de verdere ontwikke ling van het portret, waarin steeds sterker het bijkomstige onderdrukt wordt, en de hoofdlijnen een meer en meer expressief, soms zelfs expressionistisch karakter aan nemen. Hij wees er in het bijzonder op, hoe men in den spiegel van het portret, de lot gevallen van het Romeinsche imperium en de wisseling der levensbeschouwingen weer kaatst vindt, en eindigde met de hoop uit te spreken, dat hij door deze korte, uiteraard eenigszins oppervlakkige behandeling van het onderwerp immers over het vrouwen en kinderportret heeft hij nauwelijks kun nen spreken er toe heeft mogen bijdra gen, de belangstelling voor deze interessan te tak van kunst te doen toenemen. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Wij ontvingen het jaarverslag over 1929 an de R.K. Vakschool voor Meisjes Noord einde te Leiden. Het geeft aan welke muts ties plaats hadden in het leerarenpersoneel. hoe de toestand der school is etc. 539 leer lingen bezochten de school van 1 Jan.1 Sept. '29. 514 van 1 Sept.—31 Dec. *29. Met diploma verlieten de school: IS huishoudkundigen; 8 hulp in de huis houding; 8 lingerie- en costuumnaaien; 10 costuumnaaisters; 4 voor den 3-jarigen vol- ledigen avondcursus. De rekening over 1929 wijst een eindcijfer aan van f. 95.646.26%, met een saldo van f. 11.205.36V2- Het totaal der uitgaven be draagt f. 95646.26%het totaal der ontvang sten f. 34099.90; blijft f. 61546.36%. Hiervan te ontvangen: 70 pCt. Rijkssub sidie f. 43082.45%; 30 pGt gemeentesubsidie f. 18463.91. De R.K. Volkshuishoudcursus Duinzicht te Oegstgeest, (een onderafdeeling) werd door 69 leerlingen bezocht De rekening geefl als eindcijfer f. 3505.76, met een saldo van f. 605.38. DE LEIDSCHE WINKELSTAND Fa. v. <L Spek en Lagas De bekende dameshoedenzaak van de fa.. d. Spek-Selier in het perceel Haarlem merstraat 9294 is uitgebreid met een af- deeling dames-stoffen en wordt thans voort gezet onder den firmanaam v. d. Spek en Lagas. Niet alleen is de etalageruimte be langrijk uitgebreid, maar bovendien is een geheel afgescheiden afdeeling tot stand ge komen voor de verkoop van damesstoffen- Deze afdeeling is keurig ingericht met een geheel eiken betimmering en moderne stof lage, waardoor een fraai geheel is verkregen, dat voornaam en toch gezellig aandoet. Een uitstekende verlichting zorgt er voor, dat de kleuren der stoffen goed tot hun recht ko men, zoodat de dames niet bevreesd behoe- •en te zijn voor de bedriegelijkheid vaar een kunstverlichting. Deze verlichting kwam tot stand door de goede zorgen van de fa. I.E.M.C.O*., Mare. Aanneemster was de fa. Bia en Breedeveld, die voor de fraaie betimmering heeft gezorgd terwijl de schilder Jansen voor de decoratie zorgde. Het spreekt vanzelf dat ook de hoeden- afdeeling onverminderd door de firma blijft behartigd. EEN BELANGRIJK GESCHENK. Het Rijks Ethnographisch Museum te Lei den heeft van den heer Dr. O. L. E. de Raadt te Oegstgeest (Wilhelminapark 21) ten ge schenke ontvangen een gouden plaatje met een voorstelling van Bh atari Ratih, de Indische godin der liefde, en relief, in staande houding, met vier armen. Uit hei Oudjavaansch inschrift aan den bovenrand blijkt, dat dit plaatje minstens 1000 jaar oud moei. zijn. Het is waarschijnlijk afkomstig in den Oengaran op Java. Daar in de archaeologische verzameling van dit Museum nog geen beeld van Ratih was. is dit geschenk van groote waarde. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. RECTIFICATIE. In het verslag van de alg. jaarl. vergade ring van de Vereen. „De Ambachtsschool" is een storende fout ingeslopen. Ir. A. M. Touw sprak volgens het verslag van het toenemen de snelverkeer met zijn eischen voor v e r- harding van wegeDit moet zijn ver breeding van wegen. KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG De Raadszitting van Maandagmiddag j.lj geeft weinig aanleiding tot commentaar. De agenda bevatte slechts negen punten, waar van er nog een af is gevallen, een aantal, dat ver beneden het normale blijft. De eerste zeven punten gaven weinig stof tot bespre king, hoewel er hier en daar een woordje over viel. Bij het laatste punt intusschen kwamen de tongen los. Het ging hier over het geliefkoosde en uit een politiek oogpuni teere onderwerp: Het onderwijs, in casu het bijzonder Onderwijs. De vereeniging tot sticli Ling ea instandhouding van Scholen met den Bijbel te Oegstgeest had aan de gemeente Leiden medewerking verzocht tot den bouw van een Bijzondere (Geref.) School in hel Rijnsburgerkwartier. Het praeadvies van B en W. luidde, dat aan de wettelijke voor schriften was voldaan, zoodat in overweging werd gegeven de gevraagde medewerking te verleenen. De oppositie tegen dit voorste' kwam hoofdzakelijk van c.h. en van s.d zijde, tegenover a.r. en r.k. die het voorstel steunden. De zakelijke zijde van het onderwerp was roer duidelijk. Deze ging uitsluitend over de vraag of het Rijnsburgerkwartier door toe name van de bevolking tot de stichting aan leiding geeft. Wij voor ons zijn geneigd dil te gelooven, omdat toch zeker niet kan woi den ontkend, dat deze afgesloten wijk ziel" in een dagelij ksche groei, wat het be vol kingsaantal betreft, verheugt. Hierin zou op gesloten liggen dat de 25 leerlingen van de ingediende lijst, die te Leiden gelijksoortige bijzondere scholen bezochten, konden worden meegerekend zoodat het bij de wet gestelde quantum zou zijn bereikt Intusschen geven we gaarne toe dat wij hier met betrekkelijke begrippen te doen hebben en dat men ovei deze dingen van meening kan verschillen Hierover ging evenwel het debat in hoofd zaak niet. Het ging ook nog niet hoofdzake lijk over de financieele zijde, die zooals Wet houder Goslinga aantoonde, weinig gewicht in de schaal legde. Het ging veel meer over gevoeligs kwesties, die eerst nog wat bedekt werden, maar die later meer openbaar zijn geworden. Het spreekt vanzelf, dat deze dingen weinig aan de zaak af of toe konden doen, omdat tenslotte uitsluitend bovenge noemde zakelijke kwestie bij het al of niel aannemen van het besluit gewicht in do schaal kon leggen. Maar in de eerste plaats moesten de esdeapeeërs, die weder zagen de overschaduwing van het openbaar door hel bijzonder onderwijs, hun overkropt gemoed lucht geven. Ze deden 'dit bij monde van den heer Groene veld, die wat oppervlakkip praatte over verdeelde meeningen ten op zichte van den Bijbel en daarmede zijn on kunde ten opzichte van deze materie bloot legde. Uit zijn betoog klonk de antipathie tegen het Bijzonder Onderwijs als ondertoon door en we hadden dat ook niet anders ver wacht Als de oppositie alleen van dien kan', gekomen was, was dit de vermelding niel eens waardig geweest. Ook de c.h. fractip echter verklaarde zich unaniem tegen hei voorstel bij monde van den heer Meynen, niet zoozeer op formeele gronden als wel op grond van gevoelsargumenten. De heer Meynen betreurde het dat in Oegstgeest een breuk zou geslagen worden tusschen Geref. en Hervormde samenwerking. De heer Wil brink had zeer officieus en daarom leek ons dit argument al zeer ongelukkig geko zen gehoord, dat de Vereeniging, die de medewerking vroeg, bang was dat haar de leeggekomen o. 1. school ter beschikking zqu worden gesteld als zij zich tot het Gemeente bestuur van Oegstgeest wendde. Het debat tusschen de heer Wilbrink en Wethouder Goslinga werd eenigszins scherp, omdat de Wethouder als zijn meening uitsprak, dat hier naijver aan den dag zou treden tusschen Hervormden en Gereformeerden, waartegen de heer Wilbrink met kracht opkwam. We willen dit dan ook geenszins aannemen Veeleer zijn we geneigd te gelooven, dat de kwestie „Oegstgeest of Leiden's Belang" en vooral ook de kwestie van de breuk tusschen Hervormden en Gereformeerden, den door slag heeft gegeven. Wanneer het echter er zoo voorstaat dat deze breuk door de c.h. slechts vermeend is en dat het juist is wat de heer van Es en Wethouder Goslinga betoogden dat de harmonie tusschen even- genoemde richtingen in het minst niet ver stoord is, maar dat hier slechts sprake is van een uiteengaan, omdat dit zonder schade gaat en nuttig kan zijn, terwijl de gelegen heid er gunstig voor is, omdat er gebrek aan schoolruimte is, dan moeten we het toch betreuren, dat de bespreking in dezen geesi verloopen is, omdat naar onze meening het bijzonder onderwijs kier niet mede kan gebaat zijn, terwijl toch en dit staat toch zeker wel vast de christelijk-historischen warme voorstanders zijn van het bijzonder onderwijs. AANRIJDING. Op den hoek van de Langebxng en de Pa pestraat heeft gister een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door A. C. uit Haarlemmermeer, en een vrachtauto, bestuurd door B. L. IL uit Lei den, waarbij de eerste auto ernstig werd be schadigd, zoodat ze weggesleept moest wor den. Ook de andere auto was beschadigd. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. HANDELSREGISTER. Wijzigingen 18 Maart: „Elite", Leiden, Nieuws-traat 34, bonbon- en suikerwerkfa- briek. Overt. E.: H. J. van Heilsbergen, Lea den, d.d. 11 Maart 1930. J. C. Oud, Leiden, Oude Heerengracht 17, Vleeschhouwerij- Spe'kslagerij. Het filiaal te Leiden, Ma.gda- lena Moooïsstraait 15, is dxl. 10 Maart 1930 overgegaan aan J. D. Mulder. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: S P Pronk—van Vaneveld d. M A de GeusRink d. A J MaasCaron s. D J JansenLoerakker z. W M van Velzen van Leeuwen Z- C C W Freeke—Petit d. C M de Vroomen—Hoogeveen z C Verhoog— Ciggaar d. C RosierDobbe z. K Scliuvm hard— Stokkel d. P Ouwerkerk—Distelvelt z. M M M A Schmidt—Klenjet d. C J v d Eng:Warmerdam d. E J v Leeuwende Ridder z. M A de JeuZandvliet d. GE van Hoeken—Splinter z. A Cchaudron—Par - don d. M van LeeuwenVergeer z. J P J E de Haanvan Gelderen z. M J B Mootje - - - -T Hofman—Bos d. G i Velzen— M Zlrkzee—van der Retjden z J Siebert—van Heuzen d. H M J van ZÖPEarning d. C Labordus de Blauw z M HaneveldSchellingerhout d C J Wapenaarvan Haften d. AL Holawll derHoups d. J J H van Loenen—van der Tuin z. J M Blonk—van Dissel d. OVERLEDEN: W Rutgers jm 23 mnd. J v d Vlist wedr. 84 J. M Dissevelt—Zitman wed. 70 j. A P Hollebeek jd 18 J. W Staf leu vrouw van H v d Moer 83 j. J Krol m. 68 j. P Glezen jm 4 J. J Verwejj de Win ter man 74 j. P J van Es jm 73 j. M C Kloos jd -- J. - - I Cleef—de j. P P Devlleo jm 21 j. C Schroude 64 j. C v d Hoorn jd 9 j. C FontUn jd. 72 A van Hell man 66 j. P Sasse man S9 j. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN BEVORDERING In ons blad van Zaterdag kwam een be richt voor dat de heer C. M. Langeveld Is benoemd tot adjunct-opzichter bij de Pro vinciale Waterstaat. Dit is niet geheel juist. Het betrof hier geen benoeming maar een bevordering. KATWIJK AAN DEN RIJN LEZING. Voor de Tuinbouwvereeniging .Katwijk en Omstreken" werd gisteravond in de zaal van den heer Fennes door den heer Mank, Rijkstuinbouwleeraar, een lezing gegeven over Kali-bemesting, Ring in aardappelen en Zwartbeen en koolmaden onder kool. De heer Mank werd hierbij ter zijde gestaan door den heer Balk, die met lichtbeelden een en ander aanschouwelijk voorstelde. Nadat de voorzitter van K. en O., de heer J. v. cL Perk, de vergadering had geopend, werd het woord gegeven aan den geacliten spreker, die eerst sprak over de bemesting in het algemeen om dan te behandelen hel punt hoe kunstmestbehandeling moet ge schieden, hierbij naar voren brengend dal de eene vrucht zekere soort kunstmest zeer coed tot zich neemt, hetgeen met een andere vrucht soms weer in het geheel niet het ge val is. De heer Balk begon met te zeggen dat hij de natuurmest zeker niet onder schat, doch bij de toediening krijgt men dik wiils een wanverhouding, nl. van het eene te veel. van het andere te weinig. Ook dan kan kunstmest goede diensten duen door aanvulling. Echter, er worden bij die toedie ning ook dikwijls fouten gemaakt, waardoor men negatieve resultaten krijgt en de kunst niest in de veroordeeling komt. Aan de hand van verschillende voorbeelden op het doek wordt aangetoond van hoe groote beteeke nis het gebruik der kunstmest is en van hoe groot belang het in het algemeen voor den tuinbouw is. Nadat een tweetal komische films waren gegeven, waarbij ook de kunstmest wel op den voorgrond kwam. was er gelegenheid om vragen te stellen aan de sprekers. Hier van werd een ruim gebruik gemaakt Allen werden naar genoegen beantwoord. De voorzitter bracht hierna dank aan de heeren Mank en Balk en sprak de wensch uit dat zal mogen blijken dat deze avond oen leerzame en nuttige avond is geweest Genoemde hoeren deden nog de toezegging mede te zullen werken, in overleg met hel bestuur van K. en O. om hier proefveldies aan te leggen. Daarna sluiting der verga dering. De opkomst was matig. VERKOOP. Door onderhandsche aankoop is de heer W. J. v, L. eigenaar geworden van 't pand staande bij de Kwakel, bewoond door den heer K., voorheen eigenaar de heer L. PERSONALIA. Tot klerk ten kantore van den gemeente ontvanger is benoemd de heer J. H. Plooij te Leiden. KATWIJK AAN ZEE EXCURSIE NED. CHR. BOUWARB.BOND. Door de welwillende medewerking vam de directie der Leidsche Duinwater-Mij. heeft de Kaïtwijksche jeugdgroep van den Ned. Chr. Bouwa-rbeidersbond een excursie ge maakt naar de terreinen en gebouwen te Katwijk aan den Rijn. In optocht van ruim 30 peI-sou en ging men er heen, waar men ontvangen werd door den heer Rückeri, die hen rondleidde en hun de machinerieën en gebouwen liet zien en die tevens op aange name wijze de werking der toestellen ver klaarde, wait met groote belangstelling ge volgd werd. Dankbaar en voldaan ging men daarna weer huiswaarts. Dank zij de directie der L. D. M., die een deskundige als de heer Rückert ons als ge leider toevoegde, mag deze excursie zeker als goed geslaagd worden beschouwd. OPENBARE DRONKENSCHAP. De militair L. B. v. E., die zich Zaterdag avond in beschonken toestand op de Voor straat bevond, werd door de politie naar het politiebureau overgebracht. Daar werd we gens dronkenschap proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Hij zal voor den krijgsraad moe ten terecht staan. BENOEMD TOT POLITIEAGENT. Tot tijdelijk politieagent is hier de heer M. Wdelinga, van Leiden. CHR.-HIST. KIES VEREENIGING. Gieteravond werd de jaarvergadering lm Casa Cara gehouden. De opkomst was zeer bevredigend. Na lezing van 1 Coll. 1—20, opende de voorzitter, de heer \V. v. d. Akker, de vergadering met gebed en heette daarna de aanwezigen welkom. Notulen en jaarver slagen werden goedgekeurd. Een batig saldo bleek in kas te zijn. Herkozen werden de heeren W. v. d. Akker en W. van Beelen, reep. als voorzitter en secretaris. Naar de groote jaarlijksche vergadering de Chr.-Hist. Unie te Amsterdam werden een viertal heeren afgevaardigd en een viertal plaatsvervangers benoemd. Een zeer geanimeerde discussie ontstond over de Chr.-Hist. pers. Ook liep de verga dering nogal warm, toen het over de samen smelting vam de Ohr.-Hist en de vroegere Chr. Volkspartij ging. Besloten werd im na der overleg te treden, daar feitelijk beide pairtijen bij elkaar behooren. Ds. Kalkman sloot met dankgebed. EXAMEN MACHINIST. Geslaagd voor diploma A de heer H. J. W. Huisken, alhier. DE VISSCHERIJ. Daar de lage besommingen der trawlers nog steeds aanhouden, verlaat een deel der schepen de gewone vTsohgronden. Zoowel ver om de Noord tot 60 gr. N.br., als om de Zuid bij Schouwen bank gaat men zijn geluk beproeven. Zelfs wordt onderzocht of vis- schen buiten de Noordzee aan den Zuidkant van de Britsche «Manden eenige kans van slagen biedt. ROODE ZEILEN OP REDDINGSBOOTEN. Onlangs werd in de Decnsche nautische pers voorgesteld om de reddingsbooten dei schepen met roode zeilen uit Ie rusten, ten einde deze daardoor beter de opmerkzaam heid on zich te doen vestigen. Dit voorstel werd door den betrokken minister goedge keurd. Deze maatregel wordt ook door de Heensche reedersveree.niiging en den voor- bitter der Baltic en Internationale Maritieme Conferentie warm aanbevolen. De Enge'sche -eedars hebben een commissie van onder, zoek naar de doelmatigheid van dót voorste) Ingesteld. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen den schipper van ©en motorlogger is te IJ muiden proces- verbaal opgemaakt, wegens het aan boord arbeid verrichten van een 13-jarigen jongen. Tevens was een jong ste aan boord, waarvoor geen arbeidskaart aanwezig was en geen geneeskundige ver klaring. VISSCHERIJ BIJ GROENLAND. In den volgenden zomer is een vermeerde ring van de visscherij vloot in de Groenland- sche wateren te verwachten. De in vorigen herfst gemaakte vangsten hebben bij Engel- sche en Fransche reederijen belangstel lang voor deze visscherij opgewekt en, zooails in Noorsche bladen gemeld wordt, zaJ ook door Holland aan de Groenlandsche visscherij deelgenomen worden. UITGESTELD. In verband met den aankoop van den etoomlogger V'L 106 door de VissoheriJ-MlJ. „Na Lijden Verblijden" alhier, is de voorge nomen ombouw van twee zeilloggers dozoT Mij., de KW 155 en de KW 86, voorloopig uit gesteld. LEIDERDORP. CHR. ZANGVEREEN. „EXCELSIOR". Het was In de Geref. kerk, dat gisteren avond, onder leiding van haar directeur, don heer M. Kouprie, de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" een uitvoering gaf. Nadat Ds j. J. Dijk de bijeenkomst had geopend, ver schenen de leden der zangvereeniging op het podium en zongen verscheidene mooio liederen a capella. Ter afwisseling trad een dubbel kwartel op. De tenor de heer J. Rietveld, zong een solo, het bekende „Lied der ruste", van Joh de heer. Heel mooi was ook het lied: .Avond stilte", dat door mej. v. Heusden, sopraan, begeleid door bromstemmen, gezongen werd. Over het algemeen was het een goedge slaagde avond en is een woord van waar deering aan de vereeniging en haar direc teur wel op zijn plaats. In de pauze vergastte de heer C. Los ons op eenige mooie stukken gespeeld op hel kerkorgel. De vereeniging uitte haar erkentelijkheid door haar directeur een muziekstandaard aan te bieden. Ds. Dijk sloot den aivond en -wekte vele jongelui op lid van doze vereeniging te worden. OVERLEDEN: A G LISSE. NIEUWE RJL BEGRAAFPLAATS. De R.K. Kerk zal nabij de nieuwe R.K kerk een begraafplaats doen aanleggen, waarvoor vergunning is verleend. T-i LICHT BROOD. Een bakker alhier heeft voor den kanton rechter te Hoofddorp voor de tweede maai] terecht gestaan voor het verkoopen van te lacht brood. Hij werd veroordeeld tot ƒ50 of 25 dagen hechtenis. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Donderdag om 2 uur veiling van leverbaar. NOORDWIJKERHOUT. Onder zeer groote deelnemende belangstel ling, met name van de zijde der Protestant sche Noordwijkerhoutsche bevolking, vond gister op de begraafplaats der Ned. Herv. Gem. de teraardebestelling plaats van Vrouwe Douairière Gevers van Kethel en Spaland. Een file van een veertigtal auto's wees duidelijk op het groot aantal aanwezigen van buiten de gemeente, waaronder vele adellijke personen. We merkten o.a. op baron Hardenbroek van Lokhorst, kamer heer van H. M. de Koningin, baron van Voorst tot Voorst De kerkeraad van Oegstgeest, 't bestuur der bewaarschool en der Zondagsschool al daar, benevens verscheidene ingezetenen van Oegstgeest waren aanwezig. Zelfs was de eerste groep padvindere te Leiden vertegenwoordigd. We vernamen, dat schriftelijke bewijzen van deelneming inkwamen van H. M. de Koningin en de Koningin-Moeder. Onder hel twintigtal kransen bij het graf geplaatst, zagen we er een van Z. M. den ex-kciizer en zijn gemalin. Het stoffelijk omhulsel werd grafwaarts gedragen door de huurders van eigendom men van de overledene. Een groote krans van lelietjes der dalen en orchideeën dekte de baar. Leden van kerkeraad en kerkvoogdij van Noordwijkerhout sloten zich achter familie en genoodigden aan. Als onder groote stilte de eikenhouten kist in de groeve is neergelaten, treedt Ds. P Hofstede naar voren en zegt, dat op ver zoek van de overledene niet zal worden ge- gesproken. Z.Eenv. leest op verzoek van de ontslapene Psalm 90 en voorts, als een wensoh van de gestorvene tot naasthes taan den zoowel als aanwezigen: „Beveel gerust uw wegen. Al wat u 't harte deert. Der trouwe hoede en zegen Van Hem, Die 't al regeert"(Eenige vereen van Gee. 273) Dan strooien familieleden bloemen De eenigste zoon, Jhr. J. H. Gevers van Kethel en Spaland, spreekt mede namens de familie zijn erkentelijkheid uit voor de vele bewijzen van deelneming, waaruit zoo dui delijk blijkt, hoe geliefd zijn Moeder was. Hij gevoelt zich gedrongen op deze plaats het personeel van „Leeuwenhorst" te danken. Ontroerd vervolgt hij, hoe zijn Moeder „bereid" was. „Het wordt mij zoo gemak kelijk gemaakt" was Moeders woord. „Lieve Moeder, gij zij zooveel voor ons ge weest We hadden U nog lang in ons midden kunnen hebben, God heeft anders gewild Rust in vrede De predikant gaat voor in 't gebed onzen Heiland. Dan verlaten we den doodenakker, met het „memento mori" in ons hart. RIJNSBURG. SCHUUR IN BRAND. Maandagavond, omstreeks half tien, ont stond brand in een schuur van den heer J. de Mooy aan de Vliet N.z. alhier. Spoedig was de brandspuit ter plaatse en onmiddel lijk werd met de blussching een aanvang gemaakt, zoodat de brand spoedig kon wor den bedwongen. Een gedeelte vaai do schuur ging echter verloren. De burgemees ter was mede op het terrein van den brand aanwezig. De ooreaak is onbekend. KOE BIJNA GESTIKT. Een koe van den landbouwer v. K. aan len Oegs tg e ester weg alhier is bijna in een aardappel gestikt. Het van benauwdheid woest geworden dier kon met groote moeite Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (biz I.) Het Roode Kruis neemt het initiatief om te komen tot een eerste hulpdienst voor on gevallen op de groote wegen. De heer Brautigam dient amendementen in op het wetsontwerp regelende de arbeids overeenkomst van kapitein en schepelingen. Het jaarverslag 1929 van de Hooge Raad van Arbeid is verschenen. Het Chr. Nat Vakverbond heeft te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden. (Bit. 5.) De Eerste Kamer Is gister begonnen aan de behandeling van de begrooting voor De fensie. (blz. 9.) In de Tweede Kamer heeft de heer L. de Visser een interpellatie over de Werkloos heid gehouden. Aangenomen werden schillende wetsontwerpen. De dader van de moord in de Faber in de Faber van Riemsdijkstraat te Den Haag veroordeeld tot 5 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. BUITENLAND (bid*. 2) Hindenburg wijst de Duitsche regeering de politiek die zij op agrarisch en indus trieel gebied dient te volgen. De overstroomingen in Frankrijk. De Oostenrijksche bezwaren op de Tarie- venconferentie uit den we ggeruirad. De Engelsche liberalen zullen' niet stem men voor de conservatieve amendementen op de mijnwet. gebonden worden, waarna het ma veel tob ben mocht gelukken den aardappel te ver wijderen. VOORSCHOTEN DIRECTEUR „BENVENUTO". Tot directeur van het Had-monó-egezelsohaip „Benvenuto" alhier, Ls benoemd de heer H. J. Bokhoven, eolo-clartnetitist vam de Kon. Militaire Kapel vam het reg. Grenadiers en Jagers te Den Haag. WASSENAAR. BIJBELLEZINGEN. Prof. Slotemaker de Bruine zal gedurende de lijdensweken eiken Maandagavond in di Kievi-tekerk over bekende figuren uit de lij densgeschiedenis spreken. Deze samenkom sten zijn voor iedereen toegankelijk. AANNEMERSVEREENIGING. Alhier is opgericht een vereeniging val aannemers van bouw- en grondwerken. Hef voorloopig bestuur bestaat uit de heeren H v. d. Helm, voorz.; I. de Wit, sec.r en P. C v. d. Stoel, penningmeester. ONTEIGENINGSPLAN. Ter gemeentesecretarie ligt ter fmzage eei plan tot onteigening der gronden noodij voor den aanleg van een verbimdingswej Gravestraat—Van Zuylen vam Nijeveltstraat Gedurende veertien dagen kunnen door be langhebbenden bezwaren worden ingediend Naar wij vernemen zal de aanbieding va het huldeblijk aan Jhr. Storm van 's-Gravei sande. bestaande uit portret en teekenir. van den herinneringsbank, plaats hebben Zaterdag a.s. den 22sten Maart in hl Kasteel „Oud-Wassenaar" des middags om uur. Allen deelnemers is voor dit doefl e« uitnoodiging gezonden. Tezelfder plaatse zal na afloop door Jfu Storm van 's-Gravensando een thé worde aangeboden ten einde een, iedeF, die d< wenscht alsnog gelegenheid te geven afschei van hem te nemen aJs burgemec%ter va Wassenaar. Rechtzaken. ONDANKBARE GASTEN. Gisteren hebben terechtgestaaan voor Haagsche Rechtbank de 21-jarige rangeerdi F. F. M., en de 17-jarige koopman F. J. S heiden afkomstig uit Neuss (Duitschland thans gedetineerd te 's-Gravenhage, terzal van diefstal. Voor den nacht van 11 of Febr. j.l. is aan deze verdachten als Duitse! padvinders onderdak verschaft in het cli huis der padvinders te Leiden. Zij hebb toen van die gelegenheid gebruik gemaa om uit dat clubhuis eenig geld en verscb lende voorwerpen als een halsdoek, een ria een compas, een veldkijker, een snelverbai e.d. te ontvreemden. Verdachten bekenden. Zij hadden geld meer om «.ten te koopen en zich ondi dak te verschaffen. Daardoor zouden zij den diefstal gekomen zijn. Mr. Blok het O.M. waarnemende, noem de feiten van ernstigen aard. Verdachti hebben schandelijk misbruik van vertro wen gemaakt. Ook in Utrecht hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal ten deele van de padvinders. Spr. eisohte tejt ieder der verdachten 3 maanden gevanf nisstraf. De verdedigers der verdachten pleitl oplegging van een voorwaardelijke straf anders in ieder geval rekening te houd met de reeds ondergane preventieve he tenis. Uitspraak 1 April as. Visscherij. IJMUIDEX, 19 Maart. Aan den rtjksafslai ren 7 stoomtrawlers. 10 loggers en 2 kus schers. Trawlvlsch. Prijzen: tarbot f1.65- tong f 3.052.20; heilbot f 1.85—1.70 per zetschol f5650: kleine schol f3512: sc: f 16—8.50; bot f 12—6.50; tongschar f52— pieterm.poontjes f 15S; gr. schelvlech mldel schelv. f 45—35; kl.midd echelv. f 39- kJeine schelv. f24-9; gr. gullen f 30—25; gullen f23—11; wtftlng f 13.50—6.50; per 50 rog f25 per 20 stuks: vleet f5.50—1.18; f 3.90—1.66: koolvisch f 1.88—0.28 per sti beljauw f61—42 per 125 kg. De bef SD 99 Fri (330 1 anden) 608-3. Sn s7 Ho Jiden) ƒ3199. IJM 176 Holls m) 46. IJM 184 Plutos (90 mai •ard (55 manden) 0 mandon) 1235. IjM mndon) 5578. IJM 331 HollaD

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6