EBPALESTA WOENSDAG 19 MAART 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 EERSTE KAMER GESTRAFTE TRAAGHEID? KLEINE WETSONTWERPEN DEFENSIEBEGROOTING Vergadering van 18 Maart lt De Eerste Kamer moest haar afdeelingcn vernieuwon. Tot nieuwe afdeelingsvoorzil- ters bleken later gekozen de heeren v. Was senaar* v. Catwijck, v. Voorst tot Voorst, v. d. Bergh, Polak en Fock. Drie links dus on twee rechts. Vermoedelijk is slappe opkomst van de leden der rechterzijde oorzaak van dezen uitslag. Traagheid is dan gestraft.. Een aantal wetsontwerpen van geringen omvang werd daarna goedgekeurd, o.a. dat betreffende de verbetering van de Vlissing- gche haven. Vervolgens werd de bcgrooting van Defensie ean de orde gesteld. De oud voorzitter, Baron v. Voorst tot Voorst (R. K.) opende hot debat en be toogde, dat het ijveren voor den vrede nim mer de zorg voor een goede landsvcrdcdi- Sing mag doen verslappen. Frankrijk en elgië geven van ontwapening het tegen deel te zien. Zelfs Denemarken denkt niet aan ontwapening, wijl het zijn internatio nale verplichting niet wensoht te verzuimen. Aangedrongen werd op opheffing itelsel der dubbelrangen en op krachtige (steun aan het vooroefeningsinstituut. Tot waakzaamheid tegenover het Russi- Bchc gevaar spoorde de heer Koster (Lib.) aan. Maritieme beschouwingen hield de heer HeerkensThijssen (R.K.) Hij vroeg waarom in plaats van het scheepje de „Arend" niet een flottieljevaartuig i ragao was gezonden en zou wenschen, dat een dezer vaartuigen er voortdurend bleef kruisegu De marinevliegtulgen moeten behouden blijven; er Is uitstekend mee te manoevree- ren. Mevr. Pothuis-Smit (S.D.) informeerde of de commissie-Aalberse voldoende reke ning houdt met de wenschen van den Bond van rnohilisatieslachtoffers. Voorts bepleitte rij beter behartiging van de belangen der oud-gepensionneerden. Betreurd werd, dat. de heer v. Voorst tot Voorst zoo weinig geloof in den vrede had getoond. Mevr. Pothuis verklaarde i wapening te gelooven en achtte het uitgeslo ten, dat Nederland, indien het zou zijn ont wapend, zou worden aangevallen. Prof. v. E m b d e n (V-D.) fulmineerde in gelijken geest en op zijn bekende manier tegen wat hij noemde „oorlogsuitgaven". Met autoriteit verklaarde hij, dat de wa penfabrikanten de Londcnsche conferentie tot een paskwil maken. Betoogd werd zulks in strijd met de getuigenissen van de Duitsche legerleiding dat onze weermacht in 1911 van geen be teekenis is geweest. De -Volkenbond zit ook nog vol met ver keerde opvattingen. De opvatting moei daar wonjen losgelaten: Ln eiken oorlog staan twee partijen tegenover elkaar, die ieder voor zich meenen het oorlogsmiddel terecht toe te passen. De vrijz.-dem. staal Biet op het standpunt van individueel? weerloosheid en zij erkent ook voor den Staat het recht van verdediging tegen ruis en opstand, ook al zou men daarbij bloed moeten vergieten. Maar de strijd te gen misdaad en opstand, die een politie taak is. eischt in de verste verte niet hot aantal slachtoffers van een oorlog van weer macht tegen weermacht Het beste middel om ons te verdedigen is de verdediging in rechte. De heer v. Embden was om half 6 nog niet uitgesproken en zal heden zijn rede Voortzetten. KRING VAN WERKGEVERS CENTRALES EEN VERVOLG OP ..EEN VERBLIJDEND SLOTSTUK" In ons blad van Maandag 27 Januari werd onder het hoofd „Een verblijdend slot stuk" afgedrukt een verslag van een verga dering van don „Kring van Werkgoverscen- tralon". Wij namen dit verslag woordelijk over uit de „Mcdedeelingcn" van de Christelijke Werkgevcrs-Vcreoniging. Ons doel hiermee was, om, waar eenige wrijving was ontslaan tusschen de georga niseerde Christelijke werkgevers en de werknemers, de goedo verhouding te helpen herstellen. De publicatie hoeft bij den „Kring van Werkgeverscentra len" ontstemming ge wekt, zoowel om het feit der publicatie zelf, alsook omdat wel de rede door den heer F. L. van der Bom, als waarnemend voorzitter van dien Kring gehouden, volledig en woor delijk word weergegeven, doch niet hetgeen in antwoord daarop door anderen gezegd werd. Hierdoor werd, aan dc hand der voor melde „Mededeellngen", die woordelijk ge citeerd worden, ten aanzien van die ant- woorden eon onvolledig en onjuist beeld ge geven. Thans geven wij nog gaarne den vol- ledigen tekst van de antwoorden van de heeren ir. J. A. Kalff, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers; J. Goedkoop, voorzitter van „Centraal Over leg" en J. P. J. Asselbergs, voorzitter van de Alg. R.-K. Workgcvers-Veveeruging, tot wel ke publicatie do .Kring van Werkgevers- contralcn" liet Bestuur va.n de Christelijke We.rkgevers-Vereeniging machtigde. Na de rede van den heer F. L. v. d. Bom zeide de heer Kalff, dat hij liever niet het woord gevraagd zou hebben, maar zich ge noodzaakt ziet naar aanleiding van de woorden van don waarnemend voorzitter eenige opmerkingen te maken. De heer Van der Bom heeft aan spreker vooraf toege stuurd wat hij voornemens was te zeggen. Spreker heeft dit gewaardeerd, maar moet bekennen, dat zijn verwondering over den inhoud van het gesprokene door deze voor afgaande toezending niet is verminderd. Spreker stelt er prijs op in deze openhartig zijn meening te zeggen. Het nut van wat men zou kunnen noemen de „getuigenis" van den heer Van der Bom is spreker ont gaan. Immers de heer Van der Bom zeide, dat hij de vraag zou kunnen stellen, of het Verbond van Nederlandsche Werkge vers ook voortaan in den „Kring" als-grond slag onzer samenwerking zou aanvaarden „een volledige eerbiediging van de beginse len, waarvan de R.-K. Werkgevers-Vereeni- ging en de Protestantsc.il Christelijke Werk gevers-Vereeniging uitgaan, zoodat ook ver der bij het aan de orde stellen van onder werpen, bij voorbaat er tegen worde ge waakt, dat niet dan punten van practisch beleid ter sprake komen, welke op grond hiervan een vruchtbare bespreking doen verwachten. Doch de heer Van der Bom ver klaarde verder, dat hij deze vraag niet wilde siellen, omdat hij ervan overtuigd was, dat de uitingen van -mr. Philips eèn persoonlijken indruk waren, zooaJs trou wens door dezen zeif destijds nadrukkelijk is verklaard. Welnu, wat heeft de heer Van der Bom nog meer van noode dan deze overtuiging, die hij reeds bezit? Overigens zou deze vraag, naar sprekers meening, ook prac- tische be-teekenis hebben gemist, omdat het immers uitgesloten is, dat in dezen „Kring" zaken worden besproken, die een der leden niet zou wenschen te bespreken. Natuurlijk kunnen de te behandelen onderwerpen al leen met aller instemming ter tafel komen en spreker heeft niet den indruk, dat hier eenige moeilijkheid zou kunnen rijzen. Als men niettemin een omschrijving zou willen geven van het werkterrein van den „Kring", dan kan spreker zich zeer wel aan sluiten bij de opmerking van den heer Van dei* Bom, dat bij de keuze der onderwerpen, welke hier in bespreking worden gebracht, rekening wordt gehouden met den aard an bet onderwerp, zoodat die vraagstukken, welke een principieele beslissing vorderen, hier niet aan de orde worden gesteld of slechts in zooverre worden bezien, als de practlsche toepassing zulks eischt, of met liet oog op een toelichten van elkanders standpunt tot beter verstaan gewenscht wordt geacht Inderdaad, het ligt voor de hand, dat slechts op deze wijze ln dezen „Kring" prac tisch werk gedaan kan worden. Spreker zou het bij deze opmerkingen kunnen laten, omdat het verdere betoog van den heer Van der Bom meer gericht was tegen de rede van den heer Philips, zij het ook in diens afwezigheid. Spreker acht zich niet geroepen, noch gerechtigd, hier een verdediging van die rede te geven. Dit kan trouwens veilig aan mr. Philips zelf worden overgelaten. Een uitzondering wil spreker echter maken voor de opmerkingen van den heer Van der Bom, dat mr. Philips een „voorstelling" zou hebben gegeven „alsof d' beginselen van de R.-K. Werkgevers en de Protestantsch Christelijke Werkgevers liier in den „Kring" verdoezeld worden". Deze opmerking klinkt alsof mr. Philips in strijd met de waarheid te kennen zou hebben gegeven, dat de R.-K. en de Chris telijke Werkgevers in den „Kring" hun con- fessioneele overtuigingen zouden hebben verloochend of losgelaten. Vast staat, dat dit door nu*. Philips nimmer is gezegd of be doeld. Alleen heeft hij er op gewezen, dat hem niet was gebleken, dat het verschil Ln levensbeschouwing geleid had tot een aude- re verhouding tusschen patroon en arbei ders een opmerking, die overigens voor rekening van mr. Philips blijft, maar die toch moeilijk aanleiding kan geven om te twijfelen aan do beginselvastheid van dc confessioneeie ccntralon. Voorts kan toch wel aangenomen worden, dat de reputatie van deze centralen integendeel voldoenden waarborg oplevert, om eiken twijfel ten de ze uit te sluiten. -Voor het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers is reeds uit hoofde van de velschillende levensbeschouwingen zijner leden voor een dergelijken twijfel geen aanleiding. In verband met deze reputatie is het spr. niet duidelijk geworden, waarom de opmer king van mr. Philips tot een zoo ernstig betoog als thans door den heer Van der Bom is geleverd, aanleiding zou moeten ge ven. Spreker wil intusschcn ten overvloede gaarne verklaren, dat, voor wat het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers be treft, steeds de bedoeling heeft voorgezeten en blijft voorzitten om in dezen „Kring van Werkgeverscentralen" alle moeilijkheden in verband met de beginselen van de confes sioneeie centralen te vermijden. Het Ver bond wenscht niet anders, dan alles achter wege te laten, wat in dit opzicht aanstoot zou kunnen geven. Het liefst zegt spreker tenslotte en hij zegt dit met een zekeren nadruk dat hij hoopt, dat hiermede het laatste woord ge zegd is, wat óver deze zaak te zeggen valt. In verband met het voorstel van den •aarnemend voorzitter om spreker tot voor zitter van den „Kring" te oenoemen, merkt spreker op, dat hij, hoewei dit voorstel waardeerende, voor het oogenblik geen aan leiding kan vinden deze benoeming te aan aarden. Spreker stelt daarom voor den heer Van der Bom als zoodanig aan te wij- De heer Goedkoop merkt op, dat door den waarnemend voorzitter in zijn rede ook een oogenhlik Centraal Overleg is genoemd. Spr. wil ziph daarom gaarne aansluiten bij de woorden van den heer Kalff en verzekert gaarne, dat ook op Centraal Overleg steeds de bedoeling voorat de beginselen van an dersdenkenden te eerbiedigen. De heer Asselbergs had aanvankelijk wel ;t een en ander willen opmerken naar aanleiding van het door de heeren Van der Bom en Kalff gesprokene, doch wil dit ach terwege laten in verband met den wensch van den heer Kalff, da.t thans over déze aangelegenheid het laatste wóórd gezegd zou zijn. Spreker volstaat derhalve met de opmerking, dat de meening van de Alge- leehe R.-K. Werkgevers Vereeniging zich ./rijwel dekt met de meening, die door den heer Van der Bom naar voren is gebracht. Spreker stelt er evenwel prijs op te verkla ren, dat de Algeméene R.-K Werkgevers- Vereeriigïng vol vertrouwen onze verdere samenwerking in den „Kring van Werkge- vers-Centralen" tegemoet treedt. EEN MERKWAARDIG SOORT VAN' ZWEEFVEER. WAT EENS OP 19 Maart hoog en torsoht een veergondel, welke vie-r w-De ijzeren brug, welke men bier ziet, is 33 M. vindt men tusschen Rasbeoht e>n Os ten (D). agens en veertig personen kan Het transport geschiedt electrisdh over de ruim 90 M. breede rivier. Het advies van den Radioraad VOOR DE K.R.O. PRINCIPIEEL ONAANVAARDBAAR DE V.A.R.A. WIL 25 PROCENT De r.-kartüi. Maasbode bevat een artikel over de verdeeliing van den zendtijd volgens het advies van den Radioraad, waarin aan de A.V.R.O. 26 prooenit, de drie „gekleurde omroepen elk 18 procent, aan bijzondere onn- roepvereenigiingen tésamen 5 procent wordt toegekend, benevens 15 procent aan een al gemeen programma, dat iedere week door een andere omroepvereenigimg zal uitgezon den wordon. Het artikel noemt dit advies voor de katholieken principieel onaanvaard baar en bovendien practisch onuitvoerbaar. Wat dóet dit advies?, vraagt het stuk. Hot deelt ons volk in twee groepen: de „neutralen" en de „bijzondeu-an". Wij aan vaarden deze onderscheiding niet: de eenig werkelijke scheidslijn die one volk heeft is: rechitsoh-liniks, termen die iedereen begrijpt Die lijn is duidelijk gemarkeerd in pera en politiek, in bet geheele onderwijs en ook in de radio evenals in elke andere organisatie. En daar komt nu de Radio-raad en ne geert niet alleen de werkelijke scheiding, die in ons volk leeft, maar neemt daarbij d« vrijheid de minderheid tot meerderheid te maken. Want volgens het gepubliceerd advies krijgen de .^neutralisten" 82 pet „A.V.R.O." 4- zgn. algemeen program) en is de reet van den zendtijd voor de „bijzondere" j groepen. De Katholieken, die lh van de be- volking uitmaken, (35.06 pet.) krijgen minder dam */s van den te verdeelon radio-zendtijd. Dat zal ons Katholieke volk, dat zijn radio heeft gebouwd tot een sterken burcht, aooit begrijpen. De Radiio-raad stelt nu een „nationaal" of m „algemeen" program voor op zendtijd, die uitsluitend aan de p rincipleel-christelijke groepen wórdt ontnomen. Dit is volslagen in strijd met de wet, die spreekt van een verdeeling naar „billijkheid" en met het Katholiek program, dat ook „billijke verdee ling van den beschikbaren zendtijd" wil. Er komt nog iels bij. In zijn Memorie van Antwoord inzake de ïgrooting van de Posterijen enz., aan de Eerste Kamer, schrijft de Minister van Wa terstaat o.a., dat hij voor een oplossing van het zendtijdvraagetuk de Radio-wet geens zins een belemmering acht,.„ook niet indien voor deze oplossing samenwerking tusschen de omraepoigairuisatiiiea vereischt is." Dit zinnetje schijnt er op te wijzen, dat de minister meent het hem uitgebrachte ad vies op dit punt te kunnen volgen. Mij wil een deel van den zendtijd geven aan de ge zamenlijke omroeporganisaties, die gedwon gen worden im onderlinge samenwerking een algemeen program uit te zenden! Het is ons een raadsel, dat men den minis ter het recht zou toekomen te verordenen, dat een algemeen program moet worden uit gezonden. Wij zouden tegen dergelijk recht overwegend bezwaar hebben. Op een goeden dag zou zoo'n recht,msibruikt door een kwaadwillig minister, noodlottig kunnen worden voor iedere uitzending van een be paalde kleur. Resuméerend besluiten wij: dat de Katho lieken geen opgedrongen „nationalen" om roep kunnen aanvaarden; dat een „algemeen" of „,natJio^naaT, pro gram niet mag worden uitgezonden ten koste van de Christelijke groepen alleen; dat een regeling, als voorgesteld in het advies van den Radio-raad, strijdig is met d® Radio-wet en met het program van de Ka tholieke Staatepairtij. Hoe toen de wet en dit program ook uit- legge, het is onbestaanbaar, dat men er zou kunnen uithalen, dat een Minister van Wa terstaat de bijzondere omroepen zou kunnen dwingen tot eenigertei medewerking aan de uitzending van een „algemeen" pro gram. Daarom as het advies van don Radio-raad voor ons principieel onaanvaardbaar. Ook de socialistische radio-liefhebbers blijken niet in te stemmen met het advies. In de op 15 Maart gehouden vergadering van de V.A.R.A. is door den voorzitter ge zegd, dat de weelde van de A.V.R.O. berust op het onrecht aan de V.A.R.A. aangedaan en dat laatstgenoemde onverzwakt haar eiisoh op een kwart van den beschikbaren zendtijd handhaaft. Dit veroorzaakte luiden bijval. De voorzitter zei verder: „en wij verklaren ons bereid om mee te w-erken aan de verzorging van ©en algemeen program- JEUGDHERBERG HEYENOORD WORDT TE ARNHEM GEOPEND Te Arnhem zal de volgende maand de jeugdherberg Heyenoord worden g/eopend Het huis, waarin de gouverneur van Ned.- Indië, jhr. mr. A. C. D. de Graaf, 's zomers verblijf hield, is thans ingericht tot een dei- mooiste jeugdherbergen van Nederland. Het huis is gelegen op een heuvel, begrensd door een uitgestrekt bosch nabij het welbe kende Mariendaal. Voor het huis staande heeft men een schitterend uitzicht op een groot gedeelte van de Betuwe, zelfs op de grensplaatsen van Duitschland. GEBEURDE: Het was op den 19den Maart 1813, dat le Blintyre (Lanarkshire) David Livingstone werd geboren, een der merkwaardige per soonlijkheden der negentiende eeuw. Hij was de zoon van Neil, die bij de En- gelsche marine had gediend, zeer geloovig was en in de laatste twintig jaar van zijn leven, diaken was te Hamilton. David was zijn tweede zoon, die reeds op zijn tiende jaar naar de katoenfabriek werd gezonden. Tot diep in den nacht wijdde hij zich aan godsdienstige studiën, daar hij zendeling wilde worden. Bovendien verslond hij aller lei werken over godsdienst en natuurlijk© historie, doch geen romans. Hij wilde eerst als zendeling naar China gaan. Daar woedde evenwel de opiumoorloog en eindelijk aan vaardde hij een aanbod voor Zuid-Afrika. Van Natal werd Livingstone naar het land der Bechuanas gezonden, een ong. 700 mij- Ion ten noorden van Kaapstad gelegen streek waar hij tot 18-45 als zendeling werkzaam was. In 1849 ondernam hij voor het eerst jen bepaalde ontdekkingsreis, waarvan het doel was het nog door geen Europeaan aan schouwde Ngami-meer. Dat doel gelukte. In 1852 bracht hij vrouw en kinderen naar Kaapstad, nam voor twee jaar afscheid van hen en zond hen naar Engeland. Tusschen 1852 en 1856 onderzocht hij den Zambesistroorn. Hij volgde van Linyanti de zen stroom door het Portugeesche gebied tot den Indisclien Oceaan. In 1856 keerde Livingstone naar Enge land terug en ook nog in 1865. In dit laatst© jaar trok hij van kaap Delgado Afrika weer in. Livingstone heeft daar bijna zeven en een half jaar in het onmiddellijk ten zuiden van den evenaar grenzende gedeelte van het binnenland van Afrika gezworven. Op deze reis is Livingstone, Mei 1873 ge storven. Waarschijnlijk tengevolge van het doortrekken van een moerassige streek, waar men soms uren achtereen, tot over de heupen door het water moest gaan, leed hij aan dysenterie. Zijn lijk, dat, zij het op primitieve wijze door zijn getrouwe zwarten was gebalsemd, werd naar Engeland vervoerd. Op den 18 April 1874 werd het stoffelijk overschot van den grooten man naar de Westminster abdij overgebracht. INGEZONDEN MEDETEELING. SNIJ-. SCHAAF-, STOOT.. 0RANOWONDEN B2B DOET WONDEREN 13Q «o -75CT DE WEG HALFWEG-SLOTERDIJK WORDT BINNENKORT GEASFALTEERD In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over de Begrooting van het Wegenfonds voor 19301 zegt de minister van Waterstaat, dat van den weg 's-GraverdiageRotterdam het ge deelte 's-GravenhageDelft binnenkort ge reed zal zijn, terwijl snelle aanleg van het gedeelte DelftRotterdam wordt bevorderd. De weg AmsterdamHaarlem voldoet thans in eersten aanleg aan de bestaande verkeers» behoeften. Het ligt in de bedoeling het ge deelte HalfwegSloterdijk bij gedeelten te asfalteeren, naar mate de straatklinkers ver sleten zullen zijn. Vermoedelijk zal dan in 1935 de vervanging geheel voltooid zijn. Voor dien tijd zal ook de nieuwe rijksweg AmsterdamVelsen zijn voltooid. De Minister kan niet toegeven dat met den bouw van nieuwe bruggen te weinig voortvarendheid wordt betracht en 'dat de plannen lukraak worden gemaakt. Nadat ten aanzien van de overbrugging van het Hol- landsich Diep zal zijn beslist, zal worden getracht de uitvoering hiervan in het pro gramma in te schakelen zonder vertraging in het tot stand komen van de beide ander© doorgaande verbindingen. Uit het volle levert GENERAL MOTORS CONTINENTAL S.A. IV (Slot)*) Onze Colijin, men weet het, heeft te Genè- *e getracht de tariefmuren, die om bijna elk land zijn opgetrokken, zooveel mogelijk te Biechten, door het stichten van een tarie- Ven vrede. Wat tariefmuren beteekencn, daarvan Weet een Amerikaansche firma als de Gene ral Motors, die op grooten schaal in Europa invoert, mee te praten. Er zijn landen, die de eigen auto-industrie beschermen doorliet heffen van zulke hooge lasten, dat er voor een buitenlandsch merk bijna geen doorko men aan is. Ook België heeft vrij hooge invoerrechten voor automobielen en in de fabriek van Ge neral Motors te Eeckeren lean men in den tneest letterlijken zin des woords de tarief muren zien oprijzen. Dat zit zoo: Voor de auto's en onderdeel en, die, uit Amerika ingevoerd, bestemd zijn voor het Belgische afzetgebied, moet een hoog in voerrecht worden betaald, terwijl -voor de producten, die doorgaan naar andere lan den, alleen doorvoerrecht moet worden ge stort De goederen nu, d(e voor Belgisch gebruik bestemd zijn, worden streng gescheiden ge houden van die welke voor andere landen borden aangevoerd. Een bepaald gedeelte van de fabriek, met blindo muren omgeven is cr voor bestemd en wil men eens een be paald onderdeel, dat, nooclig is, uit deze af deeling betrekken, dan krijgt men 'het niet los of eerst moet de Belgische' douane die hier altijd aanwezig is, er een loodje aan hebben gehecht, ten toeken, dat liet invoer recht is betaald. 1 is een zonderling gezicht, deze encla ve te midden van de begaiegrondsverdie- Ping. We zijn hier bij onzen rondgang door het fabriek en complex het laatst aangeland en lullen er ook het laatst over schrijven, maar het merkwaardige is, dat vele der ondmdee- Een foto van verschillende leidende figuren van J. Waller Thomson Cy., de grooic publicUeit-firma, die de dagbladreclame van General Motors Continental verzorgt. Zittende v.l.n.r. de heeren L. R. Coleman en C. E. Suiter; staande v.l.n.r. A. Bridgrnan, AFraiteur, L. Smilde en J. H. Cerny. len, die we in de carosseriemakerij en hij de inotorafdoeling reeds hebben zien gebrui ken hier het eerst zijn bewerkt. Wanneer men zich nog dc luchtfoto uit ons eerste ar tikel herinnert, zal men gezien hebben, hoe General Motors te Eeckeren aan een der bassins is gelegen en de grooie zeeschepen met de onderdeelen langszij aanleggen. Als met kranen de geweldige kisten in de fa briek zijn gezwaaid, staan nijvere handen gereed ze uit te pakken. Men moest eens zien, hoe dat geval bin nenkomt. Gróote partijen spatborden en an dere ijzerdcclen worden opgestapeld voor liet gebruik, maar alle zitten zc dik onder bet vet en zóó kunnen ze niet gebruikt wor don. Er is een zeer groote ontvettingsmaclune in de bega ncgrond safdeel ing, wa ar het vet langs chemischen weg -wordt verwijderd. Bij groote partijen worden de nog inge vette onderdeden aan ijzeren staven op gehangen en heel langzaam verdwijnt alles door een transportband voortbewogen in 'n gigantische trommel, die met zijnwindlngon rodelbaan doet denken. Ik een half uurtje op visite te gaan, want er heersdht oen allergemeenst© atmosfeer. Het is er gloeiend heet niet alleen, maar de trichloriethyleon-gassen benemen. U schier den adem en na weinige oogciiblikkcai zoudt ge als buitenstaander misschien be wusteloos in elkaar zakken. Men went echter aan alles en de arbei ders, die hier werken, „halen er hun neus niet voor op" en ruiken niets meer van. de benauwende dampen. Bij het laltbad, dat na de ohtve11ioigskuur volgt, is het al niet veel anders. Die lak is ook geen. zuivere 1711 en de temperatuur is hier bijkans nog iets ondragelijker. De heer Spanjaards, mijn getrouwe leids man, die me tot in de uiterste hoeken van het G.M.C.-bedrijf heeft rondgevoerd, bracht me en :k ben er dankbaar voor, want eeij journalist mag gec.i salonheld zijn ook hier. Het was interessant Ontzaglijke kuipen met autolak stonden rimpelloos klaar, onmerkbaar schier zakte de transportbami, waaraan de nu blanke metaaldeelen hingen, naar benedenéén niet aaaiirad*. j in doze ontsmettingsafdeelingcentimeter, nóg een centimeter en daar raakte het uiterste onderste van 60 spatbor den tegelijk de oppervlakte van de lakkuip, bijna roerloos niet de beweging als van een schuifelende slang zakte de massa lager, al lager, tot alles in de zwarte vloeistof ver dwenen was ©n al weer nieuwe 60 spatbor den nader bijschoven om het bad te onder gaan. Vet glimmend zag men wat verder de ge lakte metaaldeelen na hun onderdompeling weer uit de kuip t© voorschijn komen, lang zaam volgden ze het voorgeschreven traject om uit t© druipen om dan weer heel lang zaam in een droogoven te verdwijnen. Die droogoven was een crimeDe hee- tc-prikkelende lucht van drogende lak be nam je don adem, de thermometer stond hier nog eenige graden hooger en de ruimt© waar we door moesten wringen was krap. In ons gezelschap geraakte een nogal cor pulent persoon klem tusschen den oven en den muur en we vreesden al hem als een plasje terug te vinden, maar gelukkig: hij ,\vist zich los te wringen en naar lucht hap pend vonden we elkaar buiten dit oord der verschrikking weer terug, blij, dat geen nieuw inferno ops wachtte. Weliswaar volgde er nog een lakinstalla- tie de verschillende onderdeelen worden wat men met een vakterm noemt „dubbel gebakken" maar aangezien deze precies hetzelfde was als do eerste, konden we zc gevoeglijk overslaan. Veel meer trok het ons aan nog eens een kijkje te nemen in de afdeelingcn waar we de wielen kant en klaar zagen maken, een bezoek t© brengen aan de groote ruimte-, die is gereserveerd voor de vervaardiging van vrachtcarosseriecn. Dat. is weer een nieuwe tak van dienst van de General Motors, die wel op zal nemen, daar het ook hier moge lijk zal zijn door de grootsche macliinerieën en het vervaardigen van groot© aautalien standaard-modellen den prijs der carosso- rieën te -drukken ien bate van den verbrui ker. Een klein er af deel inkje was gereserveerd voor de vervaardiging van bussen, waarbij 'uiteraard niet zoo in het groot wordt'ge werkt. Typeer énd in contrast met de benauwen de stilt© in dc lak- en ontvettingsovens was 'het lustig gehamer van de autogene lasch* afdeeling, waar do verschillende, onderdeelen electrisch aan elkaar worden geklonken. Van de groote schaftlokalen van het per soneel, die ook beganegronds zij iT inge richt, gaven we tusschen ons vorige artikel reeds een plaalje. - De voor hem waarschijnlijk wel belanrijk rte afdeel in gen had echter de heer Span jaards tot het laatst beward. Dat warén de afdeelingcn „afleveri'.-g" en „propagan- Het eerste contact, met hun elementeen overzicht van de proefbaan der General Motors te Antwerpen, waar alle wagens eerst ter dege worden uitgeprobeerd, voor ze worden afgeleverd. Links ziet men de helling, waar al de auto's „van stapel" looperu Ik noem ze maar in één adem, omdat ze toch niet buiten elkaar kunnen. De aflevering: Stel U voor een bijna niet te overziene hal, die volgepropt staat met alle moge lijke General Motors-producten: Buicks, Ca dillacs, Marquette's, Ghevrolets, Trucks en wat er verder op de markt wordt gebracht. Het is de trots van Ecckeren's f abri eksl ei- ding, piet alleen, dat ze er staan, maar vooral ook, dat er dagelijks groote schoon maak onder wordt gehouden, dat ze bij troo pen de l'abriekspoort uitgaan. Dit isnlet te boud gesproken en men ver- deivke mij er niet van, dat ik nu al aan de afdeeling „propaganda" bezig ben. Wie even een kijkje kan nemen op het kantoor van de „leaders", dat direct bij de afdeeling „af levering" aansluit, kan zien, hoe men zich hier vaak verdringt om af te sluiten en straks met de wagens te vertrekken, door heel België en tot. ver buiten België. Hoevéel duizenden auto's hebben sedert 6 November van het vorig jaar,toen denten we fabriek werd geopend, de „aflevering" al niet verlaten. Hoe dat mogelijk was? Voor een niet gering deel door de afdee ling „propaganda". Onbekendheid is voor een product als de auto doodelijk en be kendheid zonder „propaganda" onmogelijk. Welk een beteekenis cl© „propaganda'" ook voor de General Motors heeft, wc konden er van J. Walter Thomson aan de Avenue d© France te Antwerpen waar een staf van werkers onder leiding van deheeren Pratt en Suttcr de G.M.C.-productcn er met d© dagbladreclame inbrengen als gesneden koek. Maar tochpropaganda en afleve ring, ze zouden beiden tot rudimenten in krimpen, wanneer niet de kwaliteit van 't product voorop stond. Ik ben blij, dat ik ook onze lezers een, zij liet vluchtig, en niet volledig beeld, heb kunnen geven van de groote acuratesse en de sterk doorgevoerde efficiency, die in d© General Motorsfabrielc wordt toegepast om voor weinig geld een goed- autoproduct op do markt te brengen. Hoe goed dat product, hoe voortreffelijk de General Motors-automobielen zich op den weg betoonen, dat kan U elke gebruiker ver tellen en dus behoef ik het niet te doen. IL

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5