DINSDAG 18 MAART 1930 DERDE BLAD PAG. 9 DROOGMAKING ZUIDERZEE Verdere inpoldering misschien over twee jaar. GEEN REDEN VOOR PESSIMISME In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tol vaststelling van de bcgrooting van inkom- aten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1930 betreurt de Minis ter de mecning van de leden, dat de gang van zaken met groote bezorgdheid moet worden gadegeslagen. Wel is waar zijn de kosten der werken tot nu toe tegengevallen, maar het is niet aan te nemen, dat de oor zaken, welke de minister reeds heeft uiteen gezet, zich ook verder in gelijke mate zul len doen gevoelen, zoodat deze aanvankelijke tegenvaller niet als maatstaf voor de nog aan te vanger* werken behoeft te worden aangenomen. Immers de prijzen hebben zich reeds in dalende richting bewogen cn ge bleken is, dat deze dalende richting zich nog verder voortzet. De Minister ziet bij gebreke van feitelijke gegevens, welke in een andere richting zou den wijzen, voorshands nog geen aanwijzin gen, dat de uiteindelijke waarde der gron den geringer zal zijn dan tot nu toe is aan genomen. Met het oog op de thans in uitvoering xljnde werken, zullen nog zeker ruim twee laren verloopen eer er sprake van zal kun nen zijn met de uitvoering der werkzaam heden,voor de verdere polders aan te vangen. Wat de verdere voortzetting der werken betreft, wijst de minister er op, dat het uit voeren der groote werken ten slotte geen doel is, maar middel om tot verbeterde eco nomische toestanden te geraken. De Regeering is inderdaad van meening. dat thans met den grootsten spoed een aan vang moet worden gemaakt met de voorbe reidende maatregelen tot het in cultuur brengen van de Wieringermeer en met het instellen van een orgaan, dat daarbij de leiding op zich zal moeten nemen. R.K. STAATS- EN VOLKSPARTIJ NAAR HET HERSTEL DER EENHEID Overeenkomstig het voortdurend verlangen van het bestuur der R.-K. Staatspartij naar eenheid op bet geb der politi ke organi satie, heeft dit bes! i de besprekingen mei het bestuur der R.K. Volkspartij hervat. Deze besprekingen hebben geleid tot hel formuleeren van emige voorstellen, die tei beslissing aan de betrokken partij-instanties jvorden voorgelegd. BELGISCH BEZOEK SPOOR- EN TRAMWEG-AUTORITEITEN Naar de „Maasb." verneemt, zullen deze week e:n twintigtal Be'gische spoor- en tram wegautoriteiten een bezoek ruan ons lano brengen ten einde hier het tramweg-wezen te hesfudeeren. Vermoedelijk zal ook de Beigi sche Minister van Spoorwegen van het gezel schap deel uitmaken. Zaterdag komen ze te Leiden ten einde daar het bndrijf van de N.Z.H.T.M. in oogenschouw te r .i n. TWFE CONTRAST-TYPEN Boven: Daimler, de automobiel-pionier, ln zijn 2 P.K.-voertuig, thans 40 jaar geleden. Beneden: De au to-renner Kay Don, in den „Zilveren Kogel", een wagen van 4000 P.K., waarmee hij ihet snelheidsrecord hoopt te verbeteren. EEN VLIEGTUIG MET DUBBEL LANDINGSTOESTEL Bovenstaand vliegtuig, een product der Junk er-fabriek en, is bestemd voor landen waar dikwijls sneeuw ligrt, Met het oog hierop is het van sleden voorzien. Is de bodem van sneeuw, dan kan de bestuurder van uit de „cockpit" de raderen in werking stellen, zoodat de sleden dan nietmet den grond in contact komen. DE RIJKSMIDDELEN OVER DE MAAND FEBRUARI De Rijksmiddelen hebben in de afgeloopen maand opgebracht ƒ39.851.118 of bijna 2V? millioen méér dan verleden jaar, en dat nog wel bij den tegenvaller op den post „Succes sierechten", welke met zijn opbrengst van ƒ3.588.793.— ongeveer ƒ1.09.000 bij het vorig jaar ten achter bleef. Aan grondbelasting werd ontvangen ƒ794.238.— of ƒ290.000.— meer dan in Febr 1929. De Personeele belasting bracht in de afge loopen maand in de Schatkist een bedrdp van ƒ986.337.— waardoor de ontvangst op dezen post in 1929 met ƒ236.729 werd over troffen. Daarentegen bleef de „Inkomstenbelasting' mot haar opbrengst van ƒ7.490.034 ongeveer ƒ370.800 bij het vorig jaar ten achter. Ook de vermogensbelasting kon het bedrag van verleden jaar niet bereiken. Zij bedroeg f 1.251.165 of ƒ24.000 minder dan in 1929. Evenzoo bleef de dividend- en tantième belasting in opbrengst beneden het vorig jaar. Deze belasting beliep thans 777.183. of 319.720 minder dan in Februari 1929. Maar hiermede hebben we dan ook alle tegenvallers gehad. Al de andere posten heb ben méér opgebracht dan verleden jaar. Aan invoerrechten werd ontvangen ƒ5.789.405.—, tegen ƒ4.673.710.— in dezelfde maand van het vorig jaar. Hier valt dus een voordeelig verschil te boeken van ƒ1.115.695 Het Statistiekreoht bedroeg ƒ336.876.en geeft in vergelijking met 1929 een voordeelig verschil van ƒ38.362. De accijnzen op zout, geslacht, wijn, gedis tilleerd. bier, suiker en tabak brachten resp nn ƒ213.422.—, ƒ969.874.—, 257.08- 2.785.396.ƒ1.065.652.—. ƒ4.275.757.— en f2.264.40S.— en overtroffen daardoor de op brengstcn van Febr. 1929. resp. met ƒ42.015, ƒ160.218—, ƒ3367.—, ƒ394.341.—, ƒ225.047.—, 105.535.— en 297.776.—, zoodat deze ac cynzen tezamen 1.238.300 méér opbrachten dan in 1929. De belasting op gouden en zilveren werken bracht op ƒ85.730—, waardoor de opbrengst van het vorig jaar met ƒ3300.— werd over troffen. De zegelrechten met hun opbrengst van f2.195.619.— kwamen ƒ11.758.— boven ver leden jaar uit. Bij de registratierechten, welke ƒ3.720.687 beliepen, is in vergelijking met 1929 een voordeelig verschil te boeken vah ƒ781.021 De opbrengst der domeinen bereikte in de afgeloopen maand 't bedrag van 659713.— terwijl in Febr. 1929 op dezen post slechts f 190625.—t werd ontvangen. De Staatsloterij bracht op 166.709,— of 593 minder dan verleden jaar. En eindelijk dient de post „loodsgelden" nog vermeld te worden. Aan loodsgelden werd ontvangen 408.402,of 79.868. méér dan het vorig jaar. Over twee maanden hebben de Rijksmid delen opgebracht S4.307.704,of ongeveer 5 pet méér dan 2/12 der jaarraming. Er is dus alle reden om met dankbaar heid en vertrouwen de toekomst tegemoet te RADIO-DISTRIBUTIE Het standpunt van de V.A.R.A. De vereenigingsraad van de V.A.R.A. heeft, naar Het Volk meldt, als zijn stand punt ten aanzien van radiodistributie vast gesteld, dat in het belang van de luisteraars overtheidsexploitatie van ddsti?butie-een- trales noodzakelijk is. Waar overheidsexploi tatie niet mogelijk is, verdient z.i. coöpera tieve exploitatie de voorkeur boven particu liere. Het hoofdbestuur kreeg opdracht, voor de propaganda van dit standpunt intensieve actie te voeren. Besloten werd tot stichting van een naamlooze vennootschap, die de aanschaffing van radio-toestellen en -onder- deelen zal vergemakkelijken. UIT HET SOCIALE LEVEN. Kerknieuws. Volgens mededeelingen zal in den loop van dit jaar een Christelijke Internationale van Overheidspersoneel worden gesticht Verschillende organisaties daarvoor in aan merking komende, uit Duitschland, België, Nederland, Oostenrijk en Zwitserland, heb ben zich in principe reeds voor,aansluiting bij een dergelijke Internationale uitgespro ken. NATIONAAL ZEEMANSFONDS. De raad van commissarissen van het Nati onaal Zeemansfonds heeft vergaderd. Uit het verslag over 1929 blijkt, dat zich steeds meer oud-zeelieden aanmelden, die gedurende de oorlogsjaren op de Nederland- sche koopvaardij- en visschersvloot voeren Zij hebben in die jaren het vaderland ge diend Ln nijpend levensgevaar en het zou zoo wordt in liet verslag gezegd, wenschelijk zijn, indien vele Nederlanders door een jaar- lijksche bijdrage of een gift ineens, welke inkomst besteed wordt om het leven van den zeeman op zijn ouden dag wat minder gelijk te doen zijn, op blijvende wijze, hun erkentelijkheid toonden. De uitkceringen voor rijksrekening ge schieden in den vorm van renten aan de nagelaten betrekkingen van zeelieden, die op zee zijn omgekomen, alvorens de Zeeonge vallenwet van kracht was, of in den vorm van toeslagen aan personen, voor wie de uit- keering zeer gering was. Bovendien worden voor rijksrekening uitkeeringen gedaan behoeftige redders van schipbreukelingen en hun gezinnen. Van eenige personen en instellingen wer den giften ontvangen en door de welwillende mecSwerking van gezagvoerders, administra teurs en officieren der mailstoomers zijn be dragen voor '.iet Fonds bijeengebracht De instelling wordt bestuurd door een raad van commissarissen, waarin de organisaties van zeelieden ter koopvaardij en visscherij zijn vertegenwoordigd. NED. CHR. BOUW ARBEIDERSBOND. De Ned. Chr. Bouwarheidersbond heeft thans een ledental van 10.000 bereikt In 1929 was het ledental van 6931 tot 9700 opgevoerd. CHR. INTERNATIONALE VAN OVER- HEIDSPERSONEEL. Te Keulen vindt binnenkort een voorhe reidende conferentie plaats voor de stichting van een chr. internationale van overheids versonee! in den loop van dit jaar. Duitsch land Nederland, België, Oostenrijk en Zwit serland hebben plan zich hierbij aan fp sluiten. BOND VAN OHR. HOUTBEWERKERS EN MEUBELMAKERS. Met het ledental van deze organisatie gaat het niet onvoorspoedig. Van 2456 steeg het ledental tot 2753 in 1929. Op heden* is reeds het cijfer van 2800 gepasseerd. Er zit dus groeikracht in deze organisatie, die mag doen verwachten dat binnen niet te langen tijd de 3000 zullen worden gehaald. Door het hoofdbestuur werden 1 Maart 19S0 voorstellen bij den Minister ingediend tot wijziging van het reglement der Werk- H. L. G. Ouwerkerk te Groed-e. NED. HERV. KERK. Beroep eo: Te Spijkemsse, N. Luyen- dajk te Hoek van Holland. Te Willige Langeraik, cand. J. Fokkema te Utrecht. Te Bunsohoten, R. J. van der Meulen te Pur- merland. Aangenomen: Naar Monster, A. F. P. Pop te Vaassen. Naar Heerlen |vac.-D. Tromp), Fr. Pcstma te Haarlem. Naar Bunschoten, R. J. van der Meulen te Pur- mertand. Bedankt: Voor Oost- en West-Souburg, Fr. Postma te Haarlem. Voor Spijk (Gr.), J. Naoita Azn. te Sexbierum. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Vliesimgen, J. W. van Ree te Barend recfht. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Urk, K. van Anken te Delft en R. J. van dier Meulen te IJmuiden, Beroepen: Te Ferwerd, S. Wouters te Dronrijp. BEROEPINGSWERK. Te Haarlem heeft de afdeeling van den Geref. Bond aan den Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente verzocht om een afzonder lijke predikantsplaats te creëeren voor de aanhangers harer richting. Onlange had de afdeeling Haarlem van de Vereen, van Vrij zinnig-Hervormden hetzelfde verzoek tot den Kerkeraad gericht, om een Vrijzinnig predikant te beroepen. Thans heeft de Ker keraad (Ethisohen en Confession eel en) mee gedeeld, dat er geen termen aanwezig zijn de verzoeken van de Vrijzinnig- en van de Gereformeerd-Hervormden in te willigen. Te M i d w o 1 d a (Oldambt) bestaat, naar men ons meldt, het voornemen binnen, kort een Chr. Geref. predikant te beroepen. Te MIjnsheerenland is door den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente overeenstemming verkregen met den Raad van Beheer voor de Prodikantstractementen Rinnenkort kan nu handopening verkregen worden en overgegaan tot het beroepings- werk. De Gemeente is sedert November 1925 vacant. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. J. van Dongen, van Stavoren, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Baptisten-Gemeente te Hairlingen door Ds J. van der Schans, van Haarlem. Aan de handoplegging werd mede deel? door Ds. J. van Beek, ouderling Stellingwerf. De bevestiger had tot tekst 2 Cor. 5 18b. De® avonds verbond Ds. van Dongen zich aan zijn nieuwe Ge meente met een predikatie over Lukas 4 16 —22a. Aan het einde werd hij toegesproken door Ds, van Beek, nestor der Baptisten- predikanten; door ouderling Stellingwerf en door zijn broeder uit Zaandijk. Het kerkge bouw was meer dan vol; velen bekwamen slechts een staanplaats. Ds. A. J. F a n o y, overgekomen van Ferwerd, is bij de Geref. Kerk van Eindho ven als tweede dienaar des Woords beves tigd door zijn ambtsbroeder, Ds. K. Sietsma. die tot tekst had Matth. 13 52. Na nog ge- intrede in aansluiting aan 1 Tim. 3 16. Toe spraken werden gehouden door Ds. J. Kro- neman, van Dudeschoot, als consulent; door Ds. D. van 'Lonkhuvzen, van Hoorneter- zwaag, als voorzitter van de Vereeniging tot Evangelisatie in de classis Heerenveen, en door ouderling Korsten. Toegezongen werden Ps. 133 3 en Gezang 91 3. Cand. P. Warmenhoven, van Led den, werd Zondagmorgen bevestigd als pre dikant der Geref. Kerk te Reeuwijk (bij Gouda) door Ds. J. I). Boerkoel, van Water graafsmeer. met een predikatie over 1 Thees. 5:12—14. Handelende over de in den tekst vervatte bede van den apostel tot de Ge meente. wees spr. op- 1. het werk van den voorganger, en 2. de laak der Gemeente. Bij de bevestiging werd toegezongen Ps. 132 6. Het kerkgebouw was geheel bezet Des avonds deed Ds. Warmenhoven in een over volle kerk zijn intrede met 1 C<»r 3 - 9, wij zende op de onvergankelijkheid van Gods werk in de natuur en de genade, meer be paaldelijk handelende overr: 1. de plaats en d-e beteekenis van den dienaar des Woords tegenover het werk Gods, en 2. de plaats en de beteekenis van de Gemeente te dien op zichte. Ten slotte hield hij de gebruikelijke toespraken en werd zelf toegesproken door ouderling Joh. Hagen, namens den Kerke raad, die Ps. 20:1 liet toezingen; door Ds. D. P. Kalkman, van Moordrecht, namens de classis Gouda; en door Ds. Boerkoel namens de Kerk van Watergraafsmeer, waar door Ds. Warmenhoven dienst als hulpprediker werd verricht Slotzang was Ps. 133 1 en 2. Onder de aanwezigen was ook Burgemeester Lucasse. JUBILEA. Ds. P. Beyer, Ned. Herv. predikant te Overechild (Gr.), 1® 26 Maart a.s. vijf en twin tig jaar predikant. Ds. Beyer diende achter eenvolgens de Ned. Herv. Gemeenten van Sebakleburen (1905—'10), Roitevalle ('10-T8), Foudgum—Hiaure ('18—'26) en staaf sedert 17 Januari 1926 te Overschild. Ds. T j. Petersen, predikant der Geref. Kerk te Boskoop, hoopt Woensdag 2 April a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Na zijn studie aan de Vrije Universiteit ie Amsterdam, aanvaardde hij in 1905 bet ambt te Oosrterrzee. In 1908 deed hij intrede te WLnsum (Fr.), in 1911 te Purmerend, in 1917 te Anjum, in 1921 te Wolvega en staat sinds 1 Oct. 1927 te Boskoop. DE WEG NAAR DEN KANSEL Ter Generale Synode van de Oud-Pruisische EvangePsche Kerk kwam de vraag ter sprake wat de Kerk zou kunnen doen om jongelingen uit den arbeidersstand gelegenheid te verschaf fen tot de theologiische studie en tot het pre dikambt. Besloten werd er zorg voor te dragen, dat ook jongelingen uit den arbeidersstand van nieuwe beurzen voor de theologische opleiding gebruik kunnen maken. Er werd op gewezen, hoe noodig het is, dat ook in den predikantenstand mannen zijij op genomen, die van huis uit met den arbeiders stand voeling hebben en zoo met zijn denk en leefwijze bekend zijn. Procentsgewijze is het aantal theologen dat uit den arbeidersstand voortkomt, nog zeer klein. Bij de Evangelischen is dit 5.22 pCt. tegenover 19.19 pCt. by de Roomschen, Men wencchte, hoewel arbeiderszonen zich niet gemakkelijk in de academische wereld zullen gaan thuis gevoelen, het pad hiertoe "oor hen te openen. Echter werd ook naar voren gebracht welke INGEZONDEN MEDEDEEUNG. De bedoeling daarvan is, de uitkeerings- bedragen eenigszins te verhoogen en het aantal wachtdagen van zes tot drie terug te brengen. weken te hebben op den buitengewonen I waardevolle krachten de middenstand eroeid-er Gemeente, zefcte^ Spr jiiteen^ dafpredikantengezin voor de theo'ogische oplei- ...I— en predikambt sedert oude tijden Heeren aanstellen van Evamgelieprodiki te noemen Is een karakteristiek, een taak en een belofte. Na de beveetigiing werd den nieuwen Ieeraar Ps. 134 3 toegezongen. Ln dezelfde godsdienstoefening deed De. Fancy zijn Intrede mei 2 Cor. 520. handelende over de beteekenis vam de Evangeliedienaars voor de Gemeente, blijkende uil wal zij zijn »n wal zij doen. Hierna rich<bte Spr. zich in H bijzonder tot de Gemeente. Ds. Sietsma als collega, den heer Verbagen, als afgevaar digde van de Classis Den Bosch, den Kerke raad, de Commissie van Beheer en de cate chisanten. Daarna werd Ds. Fanoy toege hadden opgeleverd. Ook wil men voor predi kantszonen den weg tot den dienst des Woords vergemakkelijken. PREDIKANTENCONFERENTIES. De Ned. Herv. Pred ikanten vereeniging houdit haar jaarlijksche vergadering te Utrecht van 2830 April a.s., waar de vol gende referaten aan de orde komen: „Verzoening", door Prof. Dr. Th. L. Hairtje- ma (Groningen); „Hoofdvragen aangaande het O. Testament", door Prof. Dr. F. M. Th. S«.' -ft? w Kerkeraad en Gemeente; door ouderling Verhagen, namens da Kerk van Den Bosob en de Classis, en door ouderling Praaete rink. namens de Kerk van Helmond. De slotzang was Ps. 65 1 en 2. De West-enkerk was bijzonder vol. Onder de aanwezigen be vond zioh ook Ds. F. M. Muller, (rechtzinnig] predikant deT Ned. Hervormde Gemeente van Eindhoven. Ds. D. Hokwerda, van Cothen, werd Zondag j.l. bij de Ned. Herv. Gemeente van KoLIumerzwaag bevestigd door zijn vader, Ds. O. Hokwerda, van Gaastmeer, met Joh 1 29 als tekstwoord. Des middags deed de bevestigde in trede met een predikatie over i Rom. 1 16 (midden). Toespraken volgden door onderling Kloosterman; Ds. C. Kroon, van Woudsend, aJs schoonvader; en Ds. Joh Luuring, van Oudwoude, als consulent. Uit den Ring Kollum waren aanwezig Ds. A Steenbeek, van Surhuizum; Ds. J. H. Weesd, van Burum; en de heer J. G. Koelstra, gods dienstonderwijzer te Twijzelerheide. Aan bet slot werd toegezongen Gezang 96 (eenigs zins gewijzigd). Ds. R. J. v a n d e r M e u 1 e n, van Pur- merland, die het beroep naar da Ned. Her vormde Gemeente van Bunsohoten heeft 1 predikanten omtrent het begin der 17e eeuw aangenomen, hoopt hier Paasohmaandag a-s.heeft men slechts het portret van Ds. Cu- intrede te doen, ma op Palmzondag van zijn j nus kunnen machtig worden. Deze was Gemeente afscheid te hebben genomen. hier predikant van 1604—1618, toen hy naar Ds. Joh, P. Snoep,, gekomen van Srt. 1 Woerden vertrok, waar hy reeds het volgen- Anma-Parochie, werd Zondagmorgen j.l. bij j f'e iaar om Z|ïn Remonstrantsche dwalingen de Ned. Herv. Gemeente te Nijehaske beves- j werd geschorscht. Zes jaren zat hij gevan- tiigd door zijn broeder, Ds. C. A. Snoep, van -en op het slot Loevesteijn, maar hy wist Kantenis, wiens tekst was Lukas 22 26c. -Des naar Rotterdam te onvluchten. Later predik- maddags deed de bevestigde predikant -zijn i te hy nog ten huize van Hugo de Groot, des- Kerk en wij, predikanten", door Dr. J. Chr. Kromsigt (Rinsumageest): „De plaats van het religieuse in het socialisme ln Centr. Europa", door Prof. Dr. J. R. Slotemaker- de Bruïne ('s-Gravenhage). Het moderacmen heeft, tot versterking van de banden met het buitenland, eenige ver tegenwoordigers uitgenoodiigd. O.a. hopen te komen twee afgevaardigden van den Refor- mierten Bund. PORTRETTEN VAN PREDIKANTEN. Te Kralingen (Rotterdam) wordt door Kerkvoogden der Ned. Hervormde Ge meente meegedeeld, dat zy door xrriendely- ke hulp van verschillende kanten erin ge slaagd zijn een collectie portretten van pre dikanten. die de Gemeente als herder en Ieeraar dienden in den loop der laatste eeuwen, bijeen te brengen. Zij is nu te zien in de Kerkeraadskamer der Hoflaankerk. Men vindt een vrijwel aangesloten reeks van de predikanten sinds 1740, aanvangen de met den uit den strijd tusschen Patriot ten en Oranjeklanten zoo hekenden stryd- vaardigen Van der Groe. Van de oudste tyds gezant van de Nederlanden te Parys. Het mooiste portret is ongetwijfeld het schilderij van Ds. Oskamp, dat reeds in de Kerkeraadskamer hing. Hij was de laat ste predikant van Kralingen vóór de stich ting der Hoflaankerk, dus toen de kerk, waarvan een afbeelding in dezelfde kamer staat nog op het huidige kerkhof in den polder stond. Ook vindt de Gemeente er por tretten van nog levende, maar vertrokken voorgangers als Ds. Van M e 11 e en Ds. Van der Snoek en de beeltenis van da nog niet vergeten Van Selms, Has pels en Jonker. Mocht iemand nog aan een ontbrekend portret van vóór 1740 kunnen helpen, dan houden Kerkvoogden zich zeer aanbevolen. De Classis van Geref. Kerken in Hersteld Verband vermeldt op de agenda van haar 25 Maart a.s. te houden vergadering o.m.: „Bespreking over de kwestie van het doen optreden in onze Kerken van predikanten die niet lot ons Kerkverband behooren" (op verzoek van de Kerk van Oosterend). Door den Kerkeraad der Geref. Kerk in H. V. te Amsterdam-West werd voor boven genoemde zaak een commissie van prae- advies benoemd. De Kerkeraad nam na be spreking van dit advies de volgende con clusies: „I. Noch eenig belijdenisschrift, noch de Dordtsche Kerkenordening spreekt zich over deze kwestie uit II. Blijkens de historie van de Geref. Ker ken heeft men er geen bezwaren tegen ge had predikanten uit andere kerken te laten optreden die dezelfde belijdenis hadden (1892). III. De vraag, of predikanten mogen ontre den uit andere kerken, kan van verschillen de z>'dpn worden benaderd. Men kan deze vraag in ontkennenden zin beantwoorden. Men kan zevgen: ja, als da kerk, waaraan zij verbonden zijn, maar de zelfde belijdenis heeft als de onze. Men kan verder gaan en zeggen: als de nredikant maar dezelfde belijdenis aan hangt. IV. Hoe dit zij, het Is stellig ongewenscht, gelet op de tegenwoordige omstandigheden van ons kerkverband, deze gewichtige wij- I ziging van een onder ons heerschende tra ditie, zoo maar. zonder voldoende vooraf- I gaande besnrekine en over recing van even- tueele gevolgen, die voor het voortbestaan van ons kerkverband van verstrekkende beteekenis kunnen zün. ter zi'rle te schuiven en nu bier. dan daar, de wijziging reeds in praktük te brengen. V. Deze zaak is voor ons kerkverband van zooveel gewicht, dat princinieele bezinning vooraf geboden is, terwijl daarnaast ook aandacht dient geschonken te worden aan de vraag, wat onder de gegeven omstandighe den verkieselijk is. VI. Het verdient daarom afkepring dat men deze wijziging reeds in nractijk brengt, zonder voldoende voorbespreking. VIT. De Kerkeraad van Amsterdam-West, op het oogenblik in het midden latende of het princinieel iuist of niet juist moet wor den geacht, dat predikanten uit andere ker kengroep worden uitgenondteid om voor to gaan in de kerkdiensten, dringt er met klera op aan. dat deze zaak in studie worde geno men en dè classis deput°tpn benoeme. ten einde de kerken van voorlichting te dienen. VTIÏ. De classis spreke zich uit, dat do kerken tot zoolang zich gullen onthouden van predikanten uit andere kerken te laten voorgaan, ook al moet in nrincioe worden toegegeven, dat de plaatselijke kerk auto noom is. Autonomie is nog geen anarchie, 't Kan van wijs inzicht getuigen de autono mie ook te gebruiken om iets niet te doen". RECHTS EN LINKS. Te Middelburg heeft ook dit jaar de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden weer een verzoek tot. den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente gericht om aanneming pn bevestiging van vrijzinnige lidmaten al daar te doen plaats vinden. Wederom heeft de Kerkeraad afwiizend beschikt Nu zullen Zondag 9 vrouwelijke en 7 mannelijke per sonen uit Middelburg en 1 vrouwelijke uit Goes door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Bergen op Zoom worden aan genomen e Medisch Feuilleton Het rapport omtrent het Schoolartsenvraagstuk, uitgaande van het Gereformeerd Schoolverband ui. In ons laatste artikel is oi hoe het eenerzijds mogelijk is in hei rapport omtrent het sohoolarisenvraagstuk te zien een pleidooi voor een zeer beperkte taak van den schoolarts, terwijl men anderzijds toch ook \Veer verschillende aanknoopings- punten in de niet geheel consequente con clusie van he! betoog kan vinden die een wel uitgebreider arbeidsveld voor hem niet dadelijk geheel afsnijden. In het eene geval mag hij niets anders doen dan het consta- teeren van verschillende gevaren, die met het schoolleven samenhangen-, in het andere geval mag hij ook de gevolgen van die ge varen crmrl leeren en daarnaar een onder zoek instellen. Als steun" voor deze laatste opvatting kan nu bovendien nog een praclischs overwe ging aangewend worden. F.en van de con clusies van het rapport luidt, dat het meer- blad van malen gewenscht kan zijn, dat de ouders zich geheel vrijwillig verbinden om hun kind aan een onderzoek te doen onderwer pen vóór het de school gaat bezoeken, en verder op bepaalde tijden, opdat zoo groot mogelijke zekerheid ontvangen worde om trent liet afwezig zijn van besmettingsge vaar bij het eene kind voor het andere, ik laat nu daar op welke wijze dit onderzoek moet geschieden, hoewel ook hierbij ver schillende vragen rijzen en die in princi pieel en paedagogisch opzicht van belang zijn. Maar in ieder geval stelt men den ge neesheer voor een moeilijk conflict, als hij bij zulk een onderzoek alleen het besmet tingsgevaar constateeren mag en over ande re ai wijkingen, die hem bij dit onderzoek blijken, moet zwijgen. Gesteld, dat hij geen besmettelijke ziekte ontdekt,maai'wel'n be ginnende verkromming van de wervelko lom, wier ontstaan o.a. ook afhankelijk kan zijn van de wijze van zitten in de school bank, moet hij dan doen, alsof hij niets merkt, zoo-dat een dergelijke afwijking pas veel later aan de ouders duidelijk wordt, die dan veel verder voortgeschreden is? Moet hij zwijgen, als hij bij klachten over hoofdpijn, een niet erkende vèrziendheid van cie oogen vermoedt, of bij beginnende klachten van moeilijk zien in de verte, die in den ecr.-tcn tijd vaak alleen tot de school beperkt blijven en niet dadelijk tot de ouders doordringen, zich doof houden, hoe- I wel hij weet, dat voor bijziendheid een bril zoo spoedig mogelijk gewenscht is? Maakt hij een prinoipieele fout, als hij na zijn pe- riodisoh onderzoek de ouders ook wijst op adenoïde vegetaties, die door hen bij hun kind nog niet opgemerkt waren, niettegen staande het ontstaan van deze aandoening niets met de school te maken heeft, haar gevolgen daarentegen voor het intellect duidelijk merkbaar kunnen zijn? Nog ande re voorbeelden zouden zijn te noemen, maar trenoeg! Laat de praktijk van den schoolarts beslissen, hoeveel kleine dingen, die later tot groote bezwaren aanleiding kunnen ge ven, ju-ist in het begin door de onkunde der ouders over het hoofd worden gezien, terwijl juist een vroegtijdig daarop opmerk zaam maken zooveel leed in de toekomst kan voorkomen. Na alles, wat we tot nu toe geschreven hebben, zal het duidelijk zijn, dat de com missie, als zij de taak van den scho-r.'arts aldus omschrijft: uitdrukk'eUik 1) zaJ den schoolarts uitsluitend 1) moeten zijn opge dragen het constateeren van een besmet tingsgevaar of van gevaar voor het kind, dat voortkomt uit het leren op school" en hem tevens na een vrijwillige verbintenis der ouders toestaat het kind te onderzoeken, in deze zaak het laatste woord nog niet heeft gesproken. In de eerste plaats dekt deze op dracht het arbeidsveld niet, beperkt zij dit, terwijl het lang niet zeker is, of zulk een beperking inderdaad mogelijk is. En in de tweede plaats bleek de voorgesenreven taak niet geheel te pas ren in het voorafgaand ïretocg, waarvan zij bet sluitstuk vormde (zie ens vo-jg artikel), zoodat er nog vra gen overbleven en -mogelijkheden konden V Gursiv. vam mij. worden geopperd, die op het eerste gezicht niet tegen den geest van het betoog ingin gen, alhoewel zij tot een breedere opvatting van het schoolartsenstelsel leidden dan de commissie oogenschijnlijk bedoelde. Het lijkt mij daarom niet ongewenscht toe, dat over de taak van den schoolarts meer licht wordt verspreid en deze nauw keuriger wordt geanalyseerd. Misschien kan men dan daarbij iets meer rekening hou den met de medische en practische zijde daarvan. Aan het feit, dat deze meestal niet voldoende tot haar recht komt, wat ook in het rapport het geval is, moet dan m.i. ook voor een niet gering deel de schuld worden toegeschreven, dat de strijd over het sc-hool- artsenstelsel vaak een zeer verwarden in- druk maakt Het zou dadelijk al een he«' groote winst zijn, als men erkende, dat de I argumenten, die voor een groote stads. school in een armelijke omgeving met kinderen uit uiteenloopende gezinnen j ten gunste van een schoolarts zouden kun nen pleiten, niet steeds behoeven op te gaan voor scholen op het platteland, waar men I elkaar goed kent en ook de dokter prak tisch met elk gezin op de hoogte is. Niets is hier gevaarlijker dan een schema, dat voor e.lle schc-len geldt. Verschillende categroieën dienen te worden opgesteld en te worden overwogen in het licht van enkele algemeen geldende principes. Een böltaigr., .0 daaronder is die, welke ;door het rapport aldus wordt geformuleerd: '„De behandeling van de zieke afwijking Imoet worden overgelaten aan den door de ouders gekozen huisarts. Ook behoort sohoolats zich niet te laten verleiden tot het verwijzen van het kind naar een bepaalden met name genoemden specialist, of naar een bepaald met name genoemd instituut". Met betrekking tot dit laatste, kan de vraag wor den gedaan, of dit ook geldt voor de vacan- tiekolonies. Maar hoe dit ook zij, met deze stelling waakt de commissie ervoor, dat het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders voor hun kinderen niet wordt ondermijnd. Zij tenslotte hebben te beslissen of zij de waar schuwing ter harte zullen nemen of niet En hiermee heeft de commissie m.i. het be- i zwaar, dat velen tegen het schoolartsenstel- sol koesteren, en zijn grond heeft in de vrees, dat het de plichtsvervulling der jonders verzwakt, op de juiste wijze.vervan- gen. Trouwens, mijn persoonlijke ervaring •met het söhoolartsenstelsel zooals dat in Rotterdam zijn toepassing vindt en dat ook slechts adviseerend mag optreden, is in dit opzicht zeker niet ongunstig, zonder dat ik evenwel daarmee een uitspraak doe, of aan het Rotterdamsche stelsel de voorkeur moet worden gegeven. Door de meeste ouders wordt het gewaardeerd als een hulp in de juiste veiwulling van hun oudertaak, die hierdoor in plaats van ondermijnd te wor den, vaak beter tot haar recht kan komen, j Vat ik nn tenslotte mijn conclusie over i het rapport samen, dan meen ik te mocen (zeggen, dat het ons enkele zeer belangrijke principieele aanwijzingen omtrent het schoolartsenvraagstuk geeft, zonder dat het idaarmee het vraagstuk tot een afdoende op lossing gebracht 'heeft DR'. O'. K. SCHOEP. De Haagsche oud-predikant, Ds. A. J. A. Vermeer, heeft zich met een open brief tot de Haagsohe Ned. Herv. Gemeente ge wend, om haar nog eens uit te leggen, wat de E. V. eigenlijk wil tot hed.1 der Vaderlamdeche Kerk. De Haagsche oud-predikant constateert twee feiten, namelijk: 1. dat Con feesteneden wèl den moed hebben E. V. te bestrijden, maar niet in openbaar debat; en 2. dart vele tegenstanders van E. V. ach-ter den rug van de Kerkelijke kies vereeniging E. V. haar belasteren. Wart E. V, wal, wordt daarna nog eens uit eengezet KERKGEBOUWEN. Te Hees bij Nijmegen werd vorige week een bazar gehouden ten behoeve va-n de rec ta uratie der oude Ned. Herv. kerk. Deze bazar werd zeer druk bezocht en leverde een ue-tto bedrag van 1800 op. LIEVER NIET DE KERK DAARVOOR. Onlangs is itri de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam een .aantel officieren van den Burgerwacht beëedigd. Naar aanlei- o.a. het volgende: „De Kerk is strikt geno- men een geestelijk instituut (de vergadering der geloovigen. de gemeenschap der heili gen). De Burgerwacht is van een geheel an dere ord-e en hoort daar zeker n-ret thuis. „Tenzij in dit geval de kerk louter be schouwd wordt als gelegenheid tot samen komst, en dan zou het beter zijn die kemk be schikbaar te stellen voor Evangelisatie en geestelijke bij-eenkomsten, die nü worden ge weerd. „Een Kerkgenootschap, dart de Buleger wacht in de kerk laat becedigen, geeft voed sel aan het wantrouwen tegenover de Kerk dat onder de arbeiders bestaat als zouden Godsdienst en militalrisme (al is bert ver keerd) één zijn. „En juist waar dit wantrouwen minder werd, is het voorgevallene in de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam dubbel te betreuren „Er zijn voor dat doel meer geëigende ge bouwen dam kerken!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9