£ciit5ri)f (lounuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De gunstigste tijd EERSTE BLAD. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. IBONNEHENTt Per kwartaal 5.23 (Beschlkklneskosten f 0.153 »er week t 0-25 Voor hel Buitenland bij Wek» lifksche tending ft— Bil dngelijksche zending «7>— Alles bii vooruitbetaling Losse nummers S cent met Zondagsblad 7 cent Eonriagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3000 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. AOTEB.VENT1GK; Van 1 tot 5 regels fL17V5 bike reeel meer --0.221/3 Inge» Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevrapen aan het bureau wordt berekend 0.1# MAANDAG 17 MAART 1930 10e Jaargang voor hei werven van abonné's E Wie zich heden als kwartaal-lezer opgeeft of doet opgeven, ontvangt de tot 1 April a.s. ver- schijnende nummers van ons blad GRATIS. Wij hopen en verwachten een groot getal nieuwe abonné's te mogen inschrijven. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen GOUDA. Dc lange Gouwenaar van Goedewaagen raakt op den achtergrond en naar Goudsche schandaaltjes grijpt men haast even graag als naar Goudsche kaas en siroopwafelen. Met politiek behoeft het één al even wel nig te maken te hebben als het andere had: maar het nare van het geval is voor de libe rale staatspartij, dat de heer Goedewaagen van de onschuldige pijpen als verdediger van Gouwenaars, die lid van zijn partij zijn, moet optreden. Nop maar zeer kort geleden kwam het eer ste Goudsche schandaal: vieze en gore blaadjes werden bij een liberaal drukker in beslag genomen. Het heeft blijkbaar en helaas heel weinig geholpen: vorige week bood men op het Haagsche stationsplein de vuil-lektuur al weer aan. Terwijl over 't eerste geval de tongen nog niet rusten, kwam de gijzelingskwestie, waar bij de secretaris van den Vrijheidsbond als hoofdpersoon betrokken was. Deze zaak heeft twee kanten: een zakelijke en een politieke. Wat het eerste betreft, stond de schuld eischer wettelijk volkomen in zijn recht: gijzeling is bij de wet toegestaan, al wordt zeker ook om financieele redenen wel nig gebruik van dit middeleeuwsche dwang middel' gemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid wordt er een cere-raad benoemd, en dan blijkt misschien, dat er wederzijds gezondigd is tegen de hu maniteit en de zorgvuldigheid, welke wij el kander In den dagelijkschen omgang ver 6chuldigd zijn. Zelfs is het zeer goed denkbaar, dat de gij zeling haar gereede verklaring vindt in on verschilligheid en laksheid van den schut denaar. Hoe dit alles zij, wij wachten ons voor voorbarige conclusies, doch al stond de schuldeischer in zijn volste recht, dan heeft hij naar onze meening de humaniteit uit het oog verloren. Men moet In zulke gevallen, zelfs al heeft de schuldenaar het er heelemaal niet naar gemaakt, rekening houden met de wreede gevolgen, welke gijzeling over het gezin brengt Zoo oordeelde er blijkbaar ook een vriend van den schuldeischer over, die bij hem aan drong om genade voor recht te doen gel den. Gijzeling is een wreed verweermiddel en men moet alle belangen wel zeer zorgvuldig tegenover elkaar afwegen, voor men er toe overgaat De politieke kant van deze zaak moet ook wel eenigszins in het vage gehouden worden. Wie zegt: een politieke partij heeft niets te maken met het particuliere leven van haar leden is even onjuist, als wie be weert: de partij moet aansprakelijk gesteld worden voor de persoonlijke misdragingen van haar aanhangers. Een algemeene omschrijving is hier niet te geven; van het private leven blijve men zooveel mogelijk af; doch vooral wie voor man in een partij is, mag wel nauwkeurig toezien hoe zijn handel en. wandel In het maatschappelijke leven is. En de partijlei ding is geroepen om uit te stooten, wie zich ergerlijk gedraagt Het is echter vaak een kwestie van aan. voelen en het oordeel kan zich niet naar vaste regels richten. DE HOUDING DER S.D.A.P. Het valt ons zeer moeilijk om met waar deering en bewondering te spreken over de wijze, waarop zich de S.D.A.P. met het Goudsche gijzelingsgcval ingelaten heeft. Indien met name de heer Van Staal te vergeefs gepoogd had om den schuldeischer te vermurven; of hij had zonder resultaat de bemiddeling van den heer Goedewaagen in geroepen; - dan zouden we gaarne een op roep om den losprijs bij elkaar te brengen, gesteund hebben; geheel afgezien van de rechtsvraag. Terecht o.l. verweet de Voorzitter den Goudschen rooden wethouder, dat hij noch zijn partijgenooten een beroep op de men schel'jkheid gedaan hadden. Men rook politiek wild en stoof daarop onbesuisd af. De man zuchtte in de gevangenis en zijn gezin leed ellende; doch de S.D.A.P. greep niet onmiddellijk in; ze liet er minstens zes dagen over verloopen, voor ze werkelijk ac tief werd. Zoo werd de man en zijn gezin lijdend voorwerp van politieke propaganda. En na dat hij lang genoeg daaraan dienstbaar was gemaakt, ging men ln optocht naar Den Haagde S.D.A.P. opent de kerker deuren! Iets minder hoogen toon te voeren, ware daarbij wel van pas geweest. Blijkbaar heeft men in die kringen, waar men trou wens gaarne voor alles op de overheidskas leunt, nog weinig geleerd om te offeren. Voor het politie-gezin te Maastricht kwa men de gelden slechts met moeite binnen; telkens hief men in de roode pers een nood kreet aan. Te Gouda ging het niet anders. Daar was slechts een kleine 300 noodig en direct toen de partijgenooten hoorden, dat er geld moest wezen, kwamen er tallooze giften binnen; zoo jubelde men. Ten slotte bleek echter, dat van niet- partijgenooten een flink bedrag ontvangen werd en dat er toen nog een aanzienlijke som geleend moest worden om de kosten te betalen. Voor zóó schoon doel, dat men angstval lig ten behoeve van de partij geannexeerd had, kon men de volgelingen zelfs niet warm krijgen. Te roemen is de S.D.A.P. in deze zaak dan ook waarlijk niet oorbaar. Durft de heer Van Staal ook de conse kwenties aan van zijn betoog op de vepga dering der liberale klesvcreeniging, waar hij i vrijelijk het woord kon voeren? Mogen we alles, wat zijn partijgenooten in hun parti culiere- en zakentcven doen en spreken, vooi rekening en verantwoordelijkheid der partij stellen? Och, wanneer we er slechts even op wij \n, dat de mannen, die op volksvergaderin gen uitroepen; wij, arbeiders en wij proleta riëre! Tlat deze mannen in het gewone Ie ven echte en onvervalschte „kapitalisten" zyn. dan worden we uitgescholden voor alles wat leelijk is. Ook had Mr. Boon groot gelijk, toen hij er op wees, dat Mr. Duys nu ineens erg ge agiteerd doet over de „gijzeling", maar dat noch hij, noch één zijner partijgenooten er in de Kamer ooit een woord ovër gezegd heeft 't Is ook ln dit geval bij de S.D.A.P. weer alles even opgeschroefd en reclameachtig Een groote vergadering en een eereraad is niet voldoende; Duys en Van Staal zullen in een meeting uit dit geval alle politieke vet braden, dat er maar met mogelijkheid inzit en dan beweert de laatste nog, dat er an politieke bijbedoelingen geen sprake is. Neen, de Goudséhe liberalen beleven geen gouden dagen in den laatstentijd; maar de actie der SJ9.A.P. is evenmin bewonderens waardig. NOG EENS HET ROKIN! Zou het de lezers buiten Amsterdam wel interesseeren wat er alzoo over het Rokio is gesproken en geschreven? Soms twijfelen wij er wel eens aan. Maar wij Amsterdam mers zijn er vol van en het bèhoort de laat ste weken tot ons morgenlied en onzen avondzang te vragen: ,,Hoe staat het met het Rokin?" En nog staat het of misschien juister, ligl het Maar hoelang het zal blijven weet ook na een driedaagschen veldtocht, nog nie mand. Het schijnt dat sommige kwesties niet een oplossing kunnen vinden. Veertig jaar is men er nu reeds mee bezig, alles is er geweest, onderzoek en prijsvraag en voor stellen en adviezen, maar wat men noodig had om tot oplossing te komen, een behoor lijke meerderheid was er niet en is er eigen lijk nog niet Zeker, de mogelijkheid is aanwezig, da» straks het \\>orstel ter Haar, om te de:n- Den, met 2322 stemmen wordt aangenomen of verworpen en dan is er een beslissing. Maar het treft toch hoe gering de meerder heid is voor een kwestie die een beteekenis heeft ver uitgaande boven de oogenblikke lijk practische. En het eigenaardige is, dat het met zoo veel belangrijke kwesties in hoi stadsleven, «lie niet direct liegen in de po litieke zóne, pren®.* zoo gant. Dan wegen d* voor- en tegenstanders telkens tegen elkan der op. En de beslissing die dan valt is dik wiis een die afhangt van de afwezigheid van een bepaald lid Qf ook wel eens van den sucgeofieven inhoud eener redevoering. Dat maakt het werken aan de diensten wel eens buitengewoon moeilijk. Zij zijn deskundig. Zij hebben een oplossing voor hereid die in hun nog de beste is en dan komt een onberekenbare uit niet-des kundigen snmengesteld. en gooit de boel onderstboven. En dan vloeien er wel eens minder aangename woorden van de lippen der verantwoordelijke ambtenaren. Wij staan dat. Maar toch kan en moet het naar ons oor deel niet and. rs. Stedenbouw is wetenschap, is matlirn ithiek als ge wilt, maar het is ook nog iels meer. Ook een ethische factor komt bij de snnceting van onze oude stads- deelen in het. geding. En daarom is er in debatten, als nu zijn gevoerd, die warme ondertoon, die Dien toch niet anders dan waardeeren kan. ook al acht men zc over dreven. Het zal wel iuist ziin wat er in de. discus sies door den wethouder Werd veronder steld. dat hij een volksstemming de meer derheid /ou kiezen voor demning Maar .wie dat zegt doet toch wel iets anders dan een argument plaatsen. Want de groote massa heeft waarlijk niet altijd gelijk. Hel omge keerde zal wel meer voorkomen. En boven dien zou er toch van de regeering van land en stad weinig terecht komen als men zich bij kwesties als deze moest laten leiden door een volksstemming. Als de Wethouder deze stemming monioreerde, dan is dat zijn zaak, maar wij zouden toch niet onderschrij ven de rneening van een onzer bladen, dat hij dit terecht deea. Het beroep op den volkswil is in zaken als dezen volstrekt mis. Het is eigenaardig dat in een zaak als deze, die geheel buiten dc politiek ligt, toch de politiek veel belangrijker rol speelt dan men wel zou denken. En dit is voor ben d'e van democratie en parlementarisme niets moeten hebben wel eens aanleiding ge weesl om over een debacle van het parle mentaire stelsel te spreken. Wat wij in bet concrete geval bedoelen? Wel dit. «lat er leden waren die nog in No vember j.l. niets wilden weten van demping en tegen elk aanraken van. de .oude stad schier onverzettelijk stonden, maar nu „m.r niebts dir nichts" fot demping willen over gaan. Het lijkt vreemd, dat de moeilijkheden in de communistische groepen invloed uitoef» nen op de beslissing inzake een verkeers weg en een gracht in Amsterdam Toch schijnt het ons toe dat dit verband er wel is. Verklaring voor de omkeering van do twee clandestiene communisten is er andei's niet. Ze zijn trouwens de eenige bekeerlingen niet. Er schijnen er te zijn onder de sociaal democraten, zelfs onder hen die èn nu en vroeger zitting hadden in het college, er ongetwijfeld ook bekeering hij een der vrij zinnig-democraten. De Wethouder verklaar de royanlweg „vroeger was ik tegenstander, maar ik ben door de gegevens en feiten overtuigd"; zijn partijgenoot is niet over tuigd. maar stemt toch Voor. Wonderlijke dingen beleeft men in de politiek. Daar zijn de Vrij hei dshonders. 7.e stellen een motie aan het eind van een zeer langdurig debat, een motie om nadere toe lichting, want ze kunnen nog geen beslis sing nemen. Die motie had. zooals was te voorzien, geen kans. Nu hadden zij practisch hun doel kunnen hereiken door tegen heide voorstellen *e stemmen. B. en W. hadden dan do gelegen beid gekregen 1o handelen in hun peest Maar dit doen ze niet De eenige. die eon zuiver standpunt innam, was Mr. Rutgers. Maar de anderen die geen beslissing kondjn nemen waren oogenblikkelijk klaar toen het voorstel ter Haar in stemming kwam Toen wisten ze het ineens wel. F.n met z'n drieën stemden ze voor demping. De vijfde man ontbrak. Hoe hij zou gestemd hebben wet-m wij niet. Maar toch dat hij dezelfde fout zou hebben gemaakt lijkt haast onaannemelijk. Zoo blijft een kwestie soms sleepende, ooK al wil ieder een oplossing. Het vermogen om een goede oplossing te vinden is echter niet steeds aanwezig. En de regeerder,.die het psvchol >gisch moment voorhij laat gaan. schaadt de zaak die hii voorstaat grootelijks Het Rokin-vraagstuk is een Amsterdam sche kwestie. Maar alles wat zich er om heen beweegt is toch van veel wijdere strek king en betreft ons groote stadsleven waar het zich ontwikkelt En daaraan ontleende ik de vrijmoedig heid nog eens een brief te wijden aan het oude maar nog bestaande Rokin. Misschien zien wij het nimmer meer. AREND VAN AMSTEL. OFFICIEELF BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is de bronzen eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend aan J. Dircken, boerenknecht te Oudenbosch. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van SIR ERIC DRUMMOND WEER NAAR GENEVE. De secretaris-Generaal van don Volken bond, Sir Eric Drummond, is gisterochtend uit de residentie naar Parijs vertrokken, waar hij nog enkele besprekingen heeft te voeren, en keert daarna naar Genève terug Hij heeft Zaterdagmiddag afscheid geno men van minister Beelacrts van Blokland in diens departement. VERBLIJFKOSTEN EERSTE KAMERLEDEN De minister van financiën heeft thans het wetsontwerp tot wijzing van de wet van 26 April 1918 tot regeling van de reiskosten van de leden der Siatcn-Generaal en de verblijf kosten van de leden der Errste Kamer inge trokken. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND DE UITBREIDING VAN WASSENAAR. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben goed keuring verleend aan het besluit van B. en W. van Wassenaar tot wijziging ingevolge art. 11 van het Woningbesluit, van 't uitbrei dingsplan der gemeente, waartegen dr R. F. baron van Heeckeren van Wassenaar 113 Ambt-Delden bezwaren had ingebracht. DE NATIONALITEIT DER GEHUWDE VROUW DE CONFERENTIE GESLOTEN. Vrijdagavond is met een souper in het restaurant „De Twee Steden" te Den Hang de conferentie over dc Nationaliteit der ge huwde vrouw besloten. In een kleine speech dankte mej. Van Leghen, de voorzitster dei Conferentie, mej. Mac. Millan, die het initia tief tot deze conferentie had genomen, voor de prettige samenwerking. Ook mej. Rosa Manus dankte spr. hartelijk voor het vele werk door haar verricht Vervolgens richtte zij zich tot het Neder landsche comité, waarhij zij_eerst de presi dente, mevr. BakkerNort. en de seereta resso, mevr. v. d. SchalkSchuster, hufde bracht voor het vele werk, dat zij hadden gedaan en daarop de comité-leden, mevr. Palthe, mevr. Koechlin, mevr. v. Beresteyn Tromp en njej. Belinfante, mej. Blnauw. mevr Cohen Tervaert—Israels en mej. Hoch stadter huldigde. Mej. Corbett Ashby dankte nog in het bij zonder de Deenschc vertegenwoordigster. Zaterdagmorgen is een deputatie van het internationale congres voor de nationaliteit van de gehuwde vrouw ontvangen door het bureau van de codificatie-conferentie, ter aanbieding van een memorandum, bevatten de de wenschen door het congres geuit om aan de vrouw dezelfde rechten te geven, als de man bezit tot behoud of verandering van haar nationaliteit. Mr. Heemskerk, de voorzitter der Confe rentie, ontving de deputatie in de kleinp rechtszaal van het Vredespaleis. De voorzit ster van het Congres,, mej. Mac Millan. sprak een rede uit, waarin zij wees op dp onbilllijkheden en moeilijkheden, die onder den thans bestaanden toestand mogelijk zijn roet name, dat de vrouw, die met iemand van andere nationaliteit huwt, beschouwd wordt als een vreemde in haar eigen land. pn als haar echtgenoot een Engelschman is ode in Engeland als vreemdelinge wordt behandeld. De eenheid van het gezip op grond waarvan de bestaande toestand wordt verdedigd, bestaat dus ook thans niet Mevrouw Maria Vérona te Parijs voegde eenige woorden toe aan hetgeen de vorige spreekster had gezegd. Mej. Hansen (Denemarken) steunde na mens de Scandinavische vrouwen de in hel memorandum geuite wenschen. Mevrouw Cécily (België) wees op de fou ten in dé wetgeving van haar land. Mej. van Eeghen, secretaresse van den Intern. Vrouwenraad, merkte ten slotte op, dat het vraagstuk der nationaliteit van de gehuwde vrouw alle volken, klassen en ras sen raakt en dat zij niet alleen een zaak is voor de intellectueele vrouwen, maar even goed voor de vrouwen der arbeidersklasse. Mr. Heemskerk, zegde toe, dat het aan- gebodèn memorandum en het procesverbaal van deze ontvangst als document aan de eerste commissie zullen worden overgelegd P. T. T. VERPLAATSINGEN. De commissie bij den P. T. T.-dienst J. C de Keuning is, onder eervolle ontheffing van het gevoerde beheer van het P. T. en T. kantoor te Klundert, verplaatst naar Gorin chem. De commies hij den P. T. en T.-dienst J. van der Brug is verplaatst van Dordrecht naar 's-Gravenhage. DE SCHENKING SORGHVLIET HET STANDPUNT VAN DE REGEERING. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een overeenkomst voor de schenking Sorgh vliet, zegt de regeering, dat de inrichting in het te stichten gebouw van een aantal re ceptiezalen, inzonderheid te gebruiken hij Internationale Conferenties, niet in strijd is met de bedoeling der schenking. Aan den wensch tot openstelling van het park voor vrije wandeling, zoolang een beslissing om trent c^e definitieve bestemming nog niet is gevallen, kan onder zeker voorbehoud wor den voldaan. VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK JAARVERSLAG. Aan het jaarverslag over 1929 van den Volksbond tegen drankmisbruik wordt het volgende ontleend: Omtrent de bemoeiienisscn van de veree- ninging in het belang van de verzorging van de talrijke arbeiders bij de Zuiderzee werken wordt medegedeeld, dat deze in 1920 begonnen. Er zijn thans 7 ontspanningsin kalen gelegen te Wieringen, den Oever, Kol- horn, Medemblik, Breezand, te Kormvcrder- zand en op het oud-marineschip „Bellona" Voortdurend wordt uitbreiding gegeven aan de gelegenheid tot ontspanning, waarhij veel medewerking wordt verleend niet al leen door de directie der Zuiderzeewerken en de uitvoerende ingenieurs, maar ook door de M.U.Z. Dank zij de voor dat doel toegestane gelden is er in de cantines reeds veel muziek te genieten, hetgeen door de ar beiders op hoogen prijs wordt gesteld. Veel zorg wordt besteed aan het verschaf fen van passende lectuur aan de bezoekers der cantines. Voorts wordt in de laatste jaren getracht om uitbreiding te geven aan het aantal volks huizen en dergelijke, welke o.a. te Deventer. Vlaardingen en Zutphen zoo nuttig zijn ter bevordering van het doel van den Volks bond. De exploitatie van de op verschillende plaatsen aanwezige, vanwege den Volksbond opgerichte Koffiehuizen, wacht- en schaft lokalen. kiosken, paviljoens, dorpshuizen e «I is over het algemeen gunstig te noemen. In vele gemeenten werden wederom op aan sporing van de plaatselijke afdeelingen bij de aangifte van de geboorte van een kind de bekende Ouderkaarten uitgereikt VEREEN. TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN JAARVERGADERING TE AMSTERDAM. Rede Dr. Koningsberger. Onder voorzitterschap van Mr. van Tien hoven hield de Vereeniging tot Behoud vun Natuurmonumenten in Nederland Zaterdag middag haar algemeene jaarvergadering in de groote aula van het Koloniaal Jnstituut te Amsterdam. De bijeenkomst was druk bezocht. Ondei de aanwezigen merkten wij o.a. op Z K. II Prins Hendrik en den heer P. Visser, referen daris van het departement van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris. Dr. Jac. P. Thysse, is het vol gende ontleend: Allereerst werden gememoreerd de achen king van het Buursche Zand, de aankoop van een heideterrein in Drenthe en de on derhandelingen over de Rhedensche Worth-Rhedensche Heiden met de land?- deren Herikhuizen en Beekhuizen. Doordien een heideveld geen opbrengsten kan opleveren, moest het benoodigde bedrag ad f 100.000 door giften bijeengebracht wor den. Tot dusverre werd ontvangen een be drag van ongeveer f 71.000. Met erkentelijkheid wordt gewag gemaakt van den steun ondervonden van alle leden van het Koninklijk Huis. Pogingen worden aangewend om bij di a.s. publieke verkooping van den grond®!» der Rhedensche en Worth-Rhedensche Mar ken het bekende heidegebied aan den Vein wezoom aan te koopen. Een tweetal leden der Vereeniging hebben voor dit doe! eep zeer aanzienlijken steun beschikbaar gestel I Behalve over deze heidegronden wordt tezamen met de Gemeente Rheden onder handeld over den aankoop van delandgoe deren „Herikhuizen" en „Beekhuizen" te Velp. Voor deze terreinen is de koopsom nog niet gevonden, doch de Vereeniging verwacht van zooveel zijden steun, dat hot bedrag ad f 300.000 bijeengebracht zal kun nen worden. Voorts werden verschillende aankoopen en schenkingen gememoreerd. De aanwas van het ledental is niet in overeenstemming met de uitbreiding van het werk der Verpeniging. De ledenlijst teil thans 12040 namen. De Provincie Noord-Brabant verhnoedi haar jaarlijkseh subsidie aan de vereeniging van f 500 tot f 1000, terwijl het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen een bedrag van f 10.000 beschibkaar stelde ter terugbetaling van registratierechten voortvloeiende uit de vele aankoopen. De Vereeniging is thans haar 25ste jaar ingetreden en de secretaris spreekt den wensch uit, dat in het komende jaar ee belangrijke feestgave bijeen zal komen, b< stemd voor de uitbreiding van hot werk der Vereeniging. Bij de bestuursverkiezing werden d< tredende bestuursleden herkozen. Als nieu we leden van het hoofdbestuur werden g? kozen de heeren Dr. W. C. de Leeuw te Bilthoven. H. P. J. Bloemers, burgemeester van Rheden, de Steeg; Prof. Th. Weeve; Amersfoort en Mr. A. E. Baron van Voorts tot Voorst,, Commissaris der Koningin in Overijsel. Na de rondvraag hield Dr. J. C. Konings berger, oud-minister van Koloniën, een voor dracht over Intern, natuurbescherming en haar beteekenis voor tropisch Nederland. ELECTRISCH GEMAAL TE WALCHEREN Zaterdagmiddag werd te Koudekerke vlak hij Middelburg het electrisch gemaal, dai door den polder Walcheren is gesticht, in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quaries van Ufford, den ingenieur van den polder Jhr. Boreel, leden van Ged. Staten en vele genoodigden officieel geopend. De voorzitter van het polderbestuur, de heer Mr. H. F. Laatshecr, no®nde de ope ning een historisch moment voor Walche ren. Thans is het werk geheel voltooid aldus Spr. en twee pomp-agregaten op gesteld, elk met een uitslagvermogen van 200 Kub. M. per minuut. Spr. noemde he» een goede gedachte dat commissarissen be sloten het gemaal met den naam „De Boreel" te doopen. Voorts voerden nog enkele aan wezigen het woord, waarna de Commissaris der Koningin het gemaal in werking bracht De Rijkswaterstaat heeft toestemming ver leend het overtollige polderwater in het Ka naal van Walcheren te loozen. NEDERLAND IN DE WEST De. door de afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlaiidsch Verbond georgani seerde economisch-historische tentoonstelling „Nederland in de West" is Zaterdagmid dag in het Koloniaal Instituut te Amster dam, in tegewoordigheid van verschillende autoriteiten, o.w. de heer W. de Vlugt, bur gemeester der hoofdstad, geopend door den heer E: Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam en voorzitter van het algemeen be stuur der tentoonstelling. De gebeurtenissen op Cura<;ao in Juni jl. waren aanleiding, dat het bestuur der af deeling Amsterdam het plan opvatte de serie vordrachten „West-Indië in Verleden en Heden" te besluiten met een historische tentoonstelling, niet alleen betrekking heb bend op ona gebied van thans, Suriname en Curacao met onderhoorige eilanden, maar ook op 't vroegere gebied, waar een maal de Nederlandsche vlag wapperde, nl. Brazilië. Van de vele interessante inzendingen ver melden we de inzending van H. M. de Ko ningin. Deze bestaat uit een op een zilve ren voetstuk geplaatst oud-Hollandsch schip vervaardigd is van Surinaamsch goud Het geheel is een geschenk van de ingezet» nen van Suriname, aan H. M. aangeboden ter gelegenheid van Haar huwelijk op 7 Februari 1901. Voorts een inzending van schilderijen van het Rijksmuseum, aan kaarten van 't Kon. Oudheidkundig Genootschap enz. De tentoonstelling blijft tot 15 April a.s. jcopend. DE VERMOORDE ONNOOSELHEYT DE S.D.A.P. 13 TEGEN ALLE UITBUITING. De engelachtigste partij in ons lieve va derland is gewis de S.D.A.P. Nooit of té nimmer scheldt zij op andera partijen of personen; altijd zijn haar woord en penvoerders even objectief; steeds weten ze personen van zaken te onderscheiden; nooit proheeren ze uft strubbelingen in an dere partijen politieke munt te slaan; altijd dienen ze, zonder bijbedoelingen het alge meen belang, de Gemeenschap. Hun vertegenwoordigers in dr- Tweede Kamer wijzen alle bijverdiensten af en leven sober van de schamele vergoeding van 5000 de roode senatoren voeden zich in het dure Den Haag met water en brood, omdat go iets anders voor 20 per dag niet kunt krij gen; hun wethouders ziin verklaarde te genstanders van cumulatie (d.i. samenvoe ging) van pensioenen; zij verafschuwen arbeidsloos inkomen en gruwen van het be zit van aandeelen, effecten, couponscharen en eigendomsbewijzen. Nu ja, hun wethouder te Gouda, de heer Van Staal, is wel eigenaar van 13 inboedels, maar dat is bij ongeluk gekomen, en vele partijgenooten bezitten nog niet één in boedelgemiddeld en partij-matig is het dus in orde. En vanwege al deze waarheden, glanzig als koeien in de voorjaarswei, hindert het mij zoo verschrikkelijk, dat anderen telkens kwade gedachten van de S.D.A.P. koesteren. Alsof zi' sommige gebeurtenissen zoo uit buiten ja, uitbuiten, net als kapita listen!— ten profijte van de partij. De moord te Giessen-Nieuwkérk; stakin gen in verschillende deelen des lands; on lusten in Indië; het geval-Liebermaim in tweixlc instantie, toen p.g. Duys de groote en lieve man werd; en nu weer het Goud sche gijzelingsgeval en straks waarschijnlijk het proces Rosenstok-Van Hees- Muller Co. Gelukkig, dat wethouder Van Staal te Gouda met volle overtuiging verklaren kon: elke beschuldiging dat wij politieke bijb - doelingen hebben, wijs ik met verontwaardi ging af. Gelukkig ook, dat hij de liberale staats partij aansprakelijk kon stellen, voor wat de secretaris als zakenman deed; want bij de S.D.A.P. vraagt men ook n<x>it om personen van. politieke beginselen te scheiden. Velen mogen dan, vergrijsd in de actie, er glad boven op zijn, ze hebben geen boter op hun hoofd. En wanneer straks Duys en Van Staal in nen groote meeting het hartelooze liberalisme geeselen zullen, dan zal alle propaganda - zucht en alle hengclachtigheid hun vreeïml zijn. Het is maar zoo droevig, dat bijna nie mand het gelooft en dat de S.D.A.P. steeds weer „de vermoorde onnooselheyt" moet zijn. Wat een miskenning! UIT HET SOCIALE LEVEN. Naar aanleiding van het feit, dat de on derhandelingen tusschen de vertegenwoordi gers van de werkgevers- en werknemers or ganisaties in het meubel- en behangersbedrijf over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst niet tot overeenstemming hebben ge leid, zijn dc hoofdbesturen van de drie sa menwerkende gezellenorganisatjes in overleg getreden met hun ledenvergaderingen. Dit overleg heeft geleid tot het besluit, aan da belangrijkste werkgevers te Amsterdam en in Den Haag, die deel uitmaken van de com binatie van werkgevereorganisaties, een ulti matum te stellen. Als er vóór den aflooptermijn van het ulti matum geen overeenstemming wordt ver kregen, dan zullen op Maandag 24 dezer de pereoneclen van tien der belangrijkste werk gevers te Amsterdam en in Den Haag in staking gaan. DE „WILDE" STAKING BIJ HUS. Omtrent het Zaterdagmorgen bij één der broodfabrieken van de fima Hus te Den Haag uitgebroken arbeidsconflict kunnen we nog mededeelen, dat in den loop van den ochtend door de directie met de organisa ties van werknemers is geconfereerd. Zooals men weet, was het personeel ontevreden over de waarborgovereenkomsten, die de directie met hen had getroffen. De directie beriep zich op het arbeidscontract en do daarin genoemde instanties. Eenige toezeg ging kon de directie op dit oogenblik niet doen. Na afloop van de conferentie met do directie verzocht het bestuur der werkne mersorganisatie den bezorgers aan den ar beid te gaan, aan welk verzoek door allen gevolg werd gegeven. Inmiddels was in de bezorging in de wijken Duinoord en Vogelbuurt, welke door deze 80 man worden bediend, een vertra ging van eenige uren ontstaan. Nog zij medegedeeld, dat de directie be reids maatregelen had getroffen, opdat de clientèle in deze wijken haar broodinkoo- pen ruimschoots in de filialen zou hebben kunnen doen. DE VARKENSFOKKERIJ. Omtrent den toestand van den varkenssta pel kan, in verband met de mededeelingen der Rijksveeteeltconsulenten worden ge meld, dat de financieele resultaten vanMc varkensfokkerij in de laatste maanden wener zeer gunstig waren ten gevolge van de hoogc biggenprijzen. Hoewel de prijzen der ge meste varkens daalden, bleef ook dc toestand an de mesterij zeer bevredigend, daar de daling van de prijzen der voedermiddelen "e van de varkensprijzen aanmerkelijk ertrof. Voor de mestere, die niet zelf fok ken, doch biggen of magere varkens moeten aankoopen, worden de uitkomsten echter eenigszins gedrukt door de hooge inkoops prijzen daarvan. De gezondheidstoestand van den varkens stapel was over het geheel bevredigend. Slechts sporadisch wordt van ziektegevallen en van het voorkomen van biggensterfte mel ding gemaakt In Limburg schijnt het on oordeelkundig voeren van aardappelen scha de te hebben berokkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1