Jlirtiurr £riitsdjr (ïaarant De gunstigste tijd EEN VIJAND OP EIGEN ERF BINNENLAND. Gemengd Nieuws. (Boschikklngskosten f 0 15) Voor hel Buitenland bij Weke lijksche cemlinp Bil .lageliikschc zending „7.- Alles hit vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondngshlnd 7 h cent Eondngsblnrl niet afzondeilijk verkrijgbaar No 2999 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 15 MAART 1930 A O V E R E N T 1 E N: Van 1 tot 5 rebels ft.17^ bike rece.l neer 2.30 Elkt regel meer 0-45 Bij cuntmct belangrijke korting. Voor het bevragen aan liet bureau word! berekend fO-10 10e Jaarqanq E voor het werven van abonné's :E Wie zich heden als kwartaal-lezer opgeeft of doet opgeven, ontvangt de tot 1 April a.s. ver- Ei schijnende nummers van ons blad GRATIS. Wij hopen en verwachten een groot getal nieuwe abonné's te mogen inschrijven. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. IV. Het individualisme is een kwaad, dat in onzq, dagen op het gebied van Kerk en Staat een krachtige kerkelijke en politieke actie dergenen, die nog één zelfde belijdenis in eere zeggen te hou den, belemmert. Waarin echter zal het zijn tegen wicht vinden? Het socialisme tracht een dam op te werpen tegen het indivi dualisme, dat vooral onder het libera listisch systeem zoodanige afmetingen aannam, dat het organisch karakter der saamleving daardoor ernstig werd geschaad en de onderlinge verhoudin gen in het volksleven zoodanig ver stoord, dat de tegenstellingen in het maatschappelijk leven tot reactie dwon gen. Deze reactie zien wjj in het socialis me belichaamd worden. De naam reeds zegt ons, dat men het sociaal karakter der saamleving bijzonderlijk op het dog had. Het streven van het socialisme ken merkt zich echfer niet alleen door een nieuwe eenzijdigheid, welke ook tot on houdbare consekwenties zou voeren, doch daaraan kleefde ook het euvel van den klassestrijd. Uit den aard der zaaK toch kwam het liberale stelsel vooral den beter gesitueerde ten goede. Onbe perkte vrijheid is het ideaal en het ligl voor de hand, dat eer. zoodanige vrij heid den sterkste steeds ten goede komt en den machtsstrijd moest inlui den. Tegen een liberale aristocratie, welke zich op alle terrein de heerschappij wist te verwerven, stelde zich de reac tie van het socialisme. Deze verzamelde de arbeiders tot een georganiseerden strijd tegen- de heerschende klasse, welke zij met den naam van kapitalis tische bestempelde, en wierp den ar beid als een macht in de weegschaal tegenover de macht van bezit en heer schappij. Mocht het naaste doel daarin gele gen zijn, dat men den arbeidersstand wilde opheffen en daaraan voordeeli ger arbeidsvoorwaarden bezorgen,-on der de leiding van het talent der be gaafden, die hun belangstelling aan dezen strijd schenken in binnen- en buitenland, vormde zich het ideaal van een socialistischen staat, welks verwe zenlijking de taak van het proletariaat zou zyn. Op het principe der Fransche Revo lutie, dat de souvereiniteit des volks predikte, verbond men de democrati sche gedachte van den georganiseerden arbeidersstrijd, klasse zette zich tegen klasse met het welbewuste doel den Staat langs parlementairen weg of mei revolutionnair geweld om te vormen naar het voorgenomen model. Voor den liberalen modelstaat zette men het sociaal-democratisch patroor tot het doel zijner verwezenlijking. De nadere beschouwing van dien mo-> delstaat laten wij thans rusten, doch waar het. nu op aankomt is veel meer, wat er bij dat streven terecht komt van het sociaal karakter, dat men zich voor stelt. Het mag duidelijk zijn geworden, da liet individualisme te kort doet aan nen organisch^) aard der gemeenschap. Oók het Italiaansche nationalisme, waaruit het Fascisme, althans voor een belangrijk deel is voortgesproten, heeft dit verstaan. Corradini, een van zijn voornaamste woordvoerders en leids lieden legt dan ook zeer grooten na druk op de volksgemeenschap en streeft naar den volksstaat. Waai' een volk is, daar is een staat, die mei den aard van het volk overeenkomt en vorm geeft aan den waren volksstaat. Het liberale stelsel voert tot een ont aarding der saamleving, waarop het woord van Kaïn past: „Ben ik mijns broeders hoeder?" De sociaal-democratie echter heeft ook geen oog voor den eigenlijken volksstaat. Zij moet leiden tot klasse heerschappij. Daarom vormt zij ook geen volkspartij in den goeden zin des woords. en kan zij niet wezenlijk so ciaal zijn. Zij tracht het euvel van het individualisme te bezweren door maat regelen en wetten, welke de staatsbur gers tot nakoming van z.g. sociale ver plichtingen dwingen. Reeds vaker hebben wij er op gewe zen. dat men op deze wijze een dwang systeem in toepassing brengt, dat door velen wellicht om materieele voordee- ien wordt toegejuicht, doch hetwelk, uit zedelijk oogpunt gezien, aan het waarachtig sociale leven veeleer schade, doet dan nut. Alleen als reactie tegen de conse kwenties van verderfelijke vrijheidsleer kan het worden- begrepen. De natuui laat zich niet straffeloos verkrachten Dit geldt van de liberalistische politiek, maar ook van die van het socialisme- Niemand meene. dat hierdoor het indi vidualisme wordt overwonnen. Beide stelsels zyn in den grónd revo lutionnair en missen de zedelijke basis, waarop alleen een gezonde saamleving mogelijk is. Zy missen die zedelijke ba sis, wijl zij het „ni Dieu, hi maitre" hul digen. Daarom is er iets groots er. verhef fends-m, dat*nrorrs-vaderland de kracht van het Reveil zich niet alleen in het kerkelyk leven, maar ook op staatkun dig terrein deed gevoelen en de belijde nis van het Evangelie opriep tot den strijd tegen de beginselen der Revolu tie. Lange jaren streed een aanvanke lijk kleine groep volks tegen een over macht van liberalisme. Zelfs kerkelijke gedeeldheid vermocht gedurende jaren de politieke eendracht niet te verbreken. Reeds daarin bewees het antirevolu- tionnaire volk een gemeenschap Le zijn en een innerlijk sociale kracht te be zitten in liet geloof en het bewees daar in ook de kracht des geloofs. Immers, de zonde had de kwade vrucht der ont binding ten gevolge. Slechts de kracht der wedergeboorte kon hier genezing brengen, wijl zij gehoorzaamheid werk te aan de Hoogste Souvereiniteit en zich der Wet Gods onderwerpt: „Gij zuJt den Heere uw God liefhebben en uw naasten als uzelf." De liefde is de ver vulling der Wet. De Christelijke levens- en wereldbe schouwing komt dus op uit beginselen, die rechtstreeks ingaan tegen de revo- lutionnaire denkbeelden. Daarom moest een volk, dat uit deze beginselen leeft bij machte zijn om het liberalisme te bestrijden en te verzwakken, zooals ook inderdaad geschiedde. Zoolang het volk in de eenheid zijn kracht zocht, mocht het een gezegenden strijd voeren. De historie van de laatste jaren zag echter die kracht gebroken worden. Ook in de gelederen van het Christen volk bleek de geest van individualisme ter versnippering van krachten zoozeei in te dringen, dat de band der gemeen schap, de ware sociale kracht gebroken werd en daarmede het élan in den strijd. Thans ontbreekt het zoozeer aan wijs heid en gemeenschap, dat de réchter zijde in 't parlement niet in staat is een krachtige regeering tot stand te bren gen, ook al zou het Protestantisme, dat tot op zekere hoogte nog als orthodox wil gelden, nog een aaneengesloten par tij kunnen vormen van genoegzame sterkte om niet alleen haar zelfstandi gen invloed te laten gelden, maar ook om over de grondslagen van een Chris tel ijk volksleven te waken en een aan zienlijk aandeel te nemen in de vorming en onderhouding van den echten volks staat, die in de negentiende eeuw in derdaad veel geleden heeft. Daarom is het te meer betreurens waardig, dat het individualisme op Christelijk erf de krachten verdeelt. Ook hier ontbreekt de gehoorzaamheid aan het centraal gezag. Al te zeer is dat geloof zoek, dat zich onderwei" aan Gods Woord. Het komt helaas v - i dat men voorgeeft voor dat gezao strijden en zich voor dat Woord nie' buigt, doch een eigenwillig gezag Dre dikt onder het devies: Naar den Woor de Gods. het youngplan aangenomen HET RADIO-VRAAGSTUK officieeLe berichten GEMEENTEFINANCIËN. Bij K. B. is benoemd tot secretaris van de [tijkscommissie van advies voor de Gemeen tefinanciën, W. Wagenaar, referendaris bi.i het Departement va P. T. T. Bij K. B. zijn benoemd tot referendaris iler P. T. T. de referendarissen 2e lel. W. A Kloosterboer, directeur van het P. T. T.-kan foor te Cocvordon en J. J. Lavcll, directeui van het P. T. T.-kantoor te Barnevcld. LEGER EN VLOOT. Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ontsla gen de luitenant ter zee 2e klasse IC W Born kamp. on is hij. benoemd bij Koiunk lijke Marine-reserve; is benoemd bij het wapen der infanterie tot reserve-majoor F. Treffers van het legei in Nederlundsch-Indjc; is benoemd hij het personeel van den ge neeskundigen dienst tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse A. Mulder, arts. ENKHUIZEN GEEN ZEEHAVEN. Bij K. B. is ingetrokken de aanwijzing van linkhuizen als los-, liehtings- cn landplaag hij in- cn uitvoer ter zee. RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeüng van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 10 Maart 1930, des voormiddags te half 11 uur. AUDIËNTIE'S. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs' zal in plaats van op Maandag 17 Maart, op Woensdag 19 Maart e.k. des na middags twee uur worden gehouden. De audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Woensdag 19 dezer niet plaats hebben antwoorden van ministers DE BANNINKSALLEE. Op vragen van liet Tweede Kamerlid Mevr. B a k k e r—N o r t-inzake de bescha diging van zware eikenboomen langs de Bunninksallce door het leggen van telefoonkabel in den rijksweg van Deventer naar Hengelo heeft de Minister van Water- slaat geantwoord, dat na overleg niet don eigenaren van het landgoed de Bannink bereikt is dat de kabel buiten deze laan ge legd wordt. invaliditeits- en ouderdomswet WEDUWEN- EN WEEZENRENTEN. Op 1 Februari 1930 werden 14418 wodu wementen en 11076 wcezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 79973 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden por week. Voorts genoten 25878 personen een in- validiteitsrcnte, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art 24 der Ouderdomswet 1919 (gesubsidieerde verzekeringen) waren op vorengenoeniden datum 129419 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per weck. Met aantal renten, voort vloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet gesloten verzekeringen (selfsupporting verzekeringen) met rentcbedragen van drie tot 20 gulden per week, bedroeg 1166. Bedroevende voorbeelden kunnen daarvan worden waargenomen. Zon bleek nog bij de jongste Kamerdebat ten, dat zy, die eer. absolute toepassing van Gods geboden over het gansche land zeggen te bepleiten, de uitspraak van het Convent te Jeruzalem en het goeddunken des 11. Geestes (Hand. 15) als van geenerlei gezag en beteekems achten. Persoonlijk inzicht waagt mei: met vroom gebaar tegen de Schrift te stellen, hoewel de belijdenis zegt, dat de Waarheid Gods boven alles gaat. rijksrechercheur de jong Op vragen van het Tweede Kamerlid F. Vos betreffende de plaatsing van den Rijks rechercheur De Jong bij de 'pascontróle te Hock van Holland, heeft de minister van justitie geantwoord: De onciorgoleckende heeft de overtuiging, bezit daarin voldoende waarborgen, dat de bedoelde post door den betrokkene naar 'sch zal worden waargenomen. afschaffing stedelijke kunstbelasting Het Comité van Actie tot afschaffing van Kunstbelasting heeft epn rondschrijven ver zonden aan de Kroon, dé Ministers, Leden van Eerste- on Tweede Kamer en verder aan alle personen en corporaties, werkzaam op rechts-, kunst- cn onderwijsgebied, waarin het m. zegt: •Sedert een aantal jaren is er ten opzichte van ons Nederlandsch Muziekleven een steeds toenemende en werkelijk onrustwok kende inzinking te constateéren. Volgens het adres zullen ontegenzeggelijk binnen afzienbaren tijd de gevolgen van de zen terugslag zich op geestelijk cn zedelijk gebied doen gevoelen. De hoofdzaak der kwaal is vol eens he' adres de z.g. vermakelijkheidsbelasting. Had men zich nu beperkt tot het werkelijk nuseinentshedrijf zooals sensatiefilms danszaal, bokswedstrijden, kortom tot alles wat niet bijdraagt tot verheffing van hel moreel |Jeil, dan was ons volk er wel hij ge varen, doch nu beging men echter de onver «eeflijke dwaling om ook uitvoeringen ten dienste van Kunst en Muziekonderwijs on der vermakelijkheden te rangschikken. Met den meesten spoed dringt het adres aan op afschaffing van deze onredelijke en drukkende belasting, ten aanzien van hel Muziekonderwijs en Kunstbeoefening. sir eric drummond DE GAST VAN VOLKENBOND EN VREDE De Verecniging voor Volkenbond cn Vrede heeft gisterenmiddag aan sir Eric Drum mond, secretaris-generaal van den Volken bond in Huize Voorhout te 's-Gravénhage een thee aangeboden, waarvoor een groo aantal autoriteiten uitgenoodigd was. Onder de velen, die den salon van Huizi Voorhout vulden, waren oud-gouverneur generaal Fock, prof. van Hamel, oud hoog; commissaris van den Volkenbond te Danzii staatsraad mr. Limburg, prof. Francois, ge- neraal-majoor'Schuurman. gep. luit.-generaal Kalff, dr. Josephus Jitta en dr. Jacob ter Meulen, bibliothecaris van het Vredespaleis. de nationaliteit der gehuwde vrouw EEN SCHHIJVEN VAN MAC DONALD. In de conferentie van den Intern. Vrou wen raad en de nationaliteitscommissie vai don Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht ei gelijk staatsburgerschap heeft Miss Mac- nil I a n een schrijven van Mac Donald voorgelezen waarin deze namens de Brit sche regeering de delegatie ter codificatie conferentie in Den Haag machtigt en in structie geeft om de gevraagde vrije keuze van nationaliteit der gehuwde vrouw te ver dedigen. 's Avonds had in de groote zaal van ,Dc Twee Steden" de groote openbare propagan 'la-bijeenkomst plaats. De vergadering, welkp gepresideerd werd door Miss Chrvstal M a c n i 1 I a n, be son met een vlnggcndemonstratie, waaraan een groot aantal jongedames medewerkte Vervolgens was het woord aan prof. W nifred Cu 11 is. mevr. dr. Liidcrs (Duitschland), lid van den Rijksdag, en Constance Tsime G a u n 11 e i r Nadat vervolgens het F.ngelsche Lagerhuis lid miss Ellen Wilkinson nog herinnerd lino aan de boodschap der Labour-régeoring aan deze conferentie, deelde de Presidente mede. dat de voorzitter der commissie voor de na Banaliteiten uit de Internationale t'odifica tieconfe.rentie zich bereid verklaard heeft hedenochtend hnlf.twanlt een deputatie uil de vergadering te ontvangen. Vertegenwoor digers van' den Internationalen Vrouwen raad en van den Wereldbond voor Vrouwen iesrecht cn Gëtjjk S'natshlirgerscbap zullen deze deputatie vormen en door den heer Po- litis worden ontvangen. advies van den radioraad DE N.C.R.V. KRIJGT 18 Zooals we reeds meldden, heeft Minister Reymer j.l. Woensdag in de vergadering dei Eerste Kamer medegedeeld, dat hij het ad vies van den Radioraad inzake de zendtijd verdceling int vangen had. Van wei-ingelichte zijde verneemt liet „Ilbld." dat dit advies hierop neerkomt. Voorgesteld wordt over de beide zender- (Hilversum en Huizen) per week te geven: aan de V. A. R. A.. IC. R. O. en N. C R. V IS procent; aan de A. V. R. O. 26 procent: aan de bijzondere omroepverceniginze» 5 procent. Voorts zal 15 procent bestemd zijn voor uitzending van een algemeen program ma (eveneens over beide zenders), echter met dien verstande, dat iedere week een nn dere omroepvereeniging dit programma zal uitzenden. Ditmaal is het ad-vies van don Radioraad éénstemmig geweest. Het blad verneemt evenwel, dat een groep van den Raad (vor mende een minderheid) een soort „minder heidsnota" heeft ingediend, waarin de mo tieven worden uiteengezet, waardoor deze leden tot onderteekening van bedoeld advio zijn gekomen. De zegsman deelde mede dat dit geschied is om „nog erger te voorkomen". Bij informatie hij den Minister van Wa terstaat over den inhoud van het advies dor meerderheid van den Radioraad deelde vlo Minister aan het „Hbld." mede, dat hij zich moest bepalen tot het standpunt, dat hij in de Eerste Kamer heeft ingenomen. De Minister wist niet, of er wellicht nog een advies van de minderheid komt en bo vendien wil hij, nu hem in de Tweede en Eerste Kamer de volgende week wetsont werpen ter behandeling wachten, ge.en over haaste beslissing nemen, maar k tête repo- sée het advies van den Raad, dat een jaar is uitgebleven overwegen. De heer Vogt heeft gisteravond voor de microfoon van de A. V. R. O. de meening uitgesproken, „dat de voorgestelde regeling der Nederlandsche Radio-omroep tot een be treurenswaardige chaos zou voeren". Hij wees erop. dat er allerlei bezwaren van prnc tischen aard tegen deze regeling zijn omdat een radio-zonder nu eenmaal niet een instru ment is als een stadsschouwburg, die men nu eens aan dit en dan weer aan dat gezel schap verhuurt. Hij verwacht dat het plan van ijen Radioraad den Nenerlandsohen Om roep tot het Voorwerp van spot voor geheel Europa zal maken en hij hoopt, dat de Mi nister van Waterstaat zal voorkomen, ..dat wij in Europa met den vinger zullen worden aangewezen als radlo-psychopathen". De nieuwe Koers HET DILEMMA VAN DE LEMMER. Een enkele, en nog niet eens stoute ver gelijking kan u soms een probleem oplossen. In bet maandblad „De Nieuwe Koers" voor alle pacifisten en anti-militairisteii lees ik een artikel van den ex-predikant B. de Ligt over „Gereformeerde Inquisitie'' in de Lem mer. Daar vordert, naar ccn bericht meldt, het bestuur der Christelijke school, op straffe van ontslag van een onderwijzer dat hij een verklaring teekenen zal, waarbij hij zich verbindt in en buiten de school af te zien van propaganda voor ontwapening en dienst weigering. j De schrijver oordeelt, dat het schoolbestuur misschien het recht heeft om tc eiscljen, dat binnen de school geen anti-militairistische propaganda gemaakt wordt; maar één mach tig nationaal protest moet opgaan legen den aanslag op de gewetensvrijheid, en het schoolbestuur heeft er niets mee te 'maken, wat de onderwijzer in zijn vrijen tijd buiten de school doet. Terwijl ik er over zit te piekeren, wat dit met de nieuwe koers te maken hëeft, waait een krantenknipsel naar mij toe. Het han delt over een ex-predikant van hetzelfde soort als de geciteerde schrijver; n-1. het vroegere christelijk-communistische Kamer lid J. W. Kruyt. Ik belijd nederig, dat ik niet weet, of de Ligt al even geavanceerd is als Kruyt en ook reeds bij de links-communisten terecht kwam, maar 't is hegt mogelijk. Welnu, wat zegt hij er dan wel van, dat Kruyt die thans te Berlijn werkzaam is als heambte bij dc Roode Arheidershulp of zbo iets een verklaring onderteekende, waarin hij zich onvoorwaardelijk onderwerpt aan het communistisch gezag; zich zonder eënig voorbehoud stelt achter de eenige en recht matige communistische partij Holland,, haar leiding en de door haai' voorgestane politiek; en voorts belooft dat hij Wijnkoop en zijn actie ten scherpste zal bestrijden. Ik heb een vaag vermoeden, dat Kruyt kruier-af zou zijn. nis hij in zijn vrijen tijd. (of zoogenaamde vrije tijd, zou de Ligt zeggen) een woord ten gunste van Wijnkoop sprak. .Ta, ja, dat is de nieuwe koers: een Christe lijk schoolbestuur mag een onderwijzer niet verbieden, dat hij buiten de school leepn- gen verkondigt, waartegen hij zijn leerlingen in de school behoort te waarschuwen; mgar een communistische partij mag wél geeste- lijke-slavernij en gewetensdwang van haar ondergeschikten eischen. Ongetwijfeld dat is de nieuwe, de Russi sche koerst Het dilemma van de Lemmer, 't zij ten overvloede gezegdis in 't bovenstaande natuurlijk slechts even aangeraakt de berkumersluis EEN ADRES AAN DE TWEEDE KAMER. In verband met de aanstaande hehande lii.g in de Tweede Kamer van het rapport der commissie uit die Kamer omtrent dc door den minister van Waterstaat verstrek te inlichtingen op een adres van B. en W van Zwolle, inzake de instandhouding der Rerkumersluis, is door de besturen der Coöp Landbouwersbank en Handelsvereniging „Zwollerkcrspcl", van het departement Zwol le der Mij. voor Nijverheid en Handel, van de R.-K. Middenstandsvereeniging St. Mi chaël en van de Chr. Middenstandsvereen» ging te Zwolle, aan de leden der Tweede Kamer een adres gericht. Adressanten wij zen daarin op de nadeelige gevolgen, die zi.' sedert 1926, toen de Rerkumersluis door hel plaatsen van een houten nooddeur vóór die sluis, voor het scheepvaartverkeer werd af gesloten, ondervinden. Door deze afsluiting is de kortste verbinding te water tusschen Zwolle en tiet aan het Lichtmiskanaal gele gen cn in de laatste jaren sterk in cultuur gebrachte land, verbroken en moet de onge veer 4 uur langere route via Hasselt geno men worden. Zij vinden hierin aanleiding de Kamer met aandrang te verzoeken te ver hinderen dat een bestaande, doch tijdelijk afgesloten scheepvaartverbinding, waarvan de wederopenstelling door belanghebbenden met ongeduld wordt tegemoet gezien, voor goed wordF verbroken. telefoontarieven in het westland EEN VERZOEK AAN HET P.T.T.BESTUUR Nopens de verlaging van het telefoontarief tusschen Den Haag en de Westlandsche ge meenten, vernemen we nog dat door de Gom missie van Westlandsche Belangen aan het F. T. T.-bestuur verzocht was dc verlaging ook voor de gemeenten Delft en Rotterdam van toepassing te doen zijn, terwijl ook ge vraagd was voor de plaatsen in het West land een vol automatisch systeem in te voe- Door het P T. T.-bestuur is echter mede gedeeld dat verlaging van het tarief ook voor Delft cn Rotterdam te groote geldelijke offers zou vragen, terwijl ook. de aan het be sluit verbonden consekwenties inwilliging van het verzoek onmogelijk maakten. Omtrent automatiseering van het West landsche telefoonnet zijn nog geen besluiten genomen. vereen. van gemeenten IN Z.-W.-BRABANT. Naar het „D. v. N." verneemt, hebben Ge- i dep. Staten van Noord-Brabant aan de ge- j meentebcsturcn van Woensdrccht. Ossen- drecht, Putte en Hüybergen een schrijven gezonden, waarin advies wordt gevraagd over de verecniging der gemeenten Woens- drecht en Huybergen tot één gemeente en de verecniging der gemeenten Ossendrecht en Putte tot één gemeente. Tevens ook ad- vies over de verecniging van alle vier de ge {meenten tot één gemeentè. INGEZONDEN WEDEDEELINGEN. echte friesche üSüIheeren-baai 20-50ct per ons accountantswezen SAMENWERKING VOOR REGELING VAN HET ACCOUNTANTSWEZEN Door het Nederlandsch college van accoun tants is door middel van de dagbladen een verzoek gericht tot alle accountants en ac countants vercenigingeri hier te lande, om, na bcstudeering van het verslag der com missie tot regeling van het accountanlswe- zen, hun meeningen kenbaar te maken aan het bestuur van bovengenoemd college, ten einde tot een vruchtbare samenwerking te geraken inzake de regeling van het accouh- tantswezen hier te lande. boschbrandwezen OP DE VELUWE. Naar aanleiding van de besprekingen, wel ke dén laatston tijd hebben plaats gevonden om te komen tot een krachtige bestrijding der hpschhranden, heeft te Garderen onder leiding van don burgemeester van Barne- veld, den heer J. We strik een vergade ring plaats gevonden, waarin plannen wér den besproken ter bestrijding van bosch en heidebranden. Besloten werd tot oprichting van een hosebbrandweerkring. De actie wordt voortgezet om op alle plaatsen op de Vélu'we zulke kringen op te richten. DENKT OM DE BOCHT Te Woerden reed in de gevaarlijke brug bij de Groepcnbrug door razende vaart de auto van C. S. uit Den Haag op de brugleuning. De auto werd zwaar beschadigd. S. werd door glasscherven aan den neus verwond. Hij werd bij den landbouwer Kool verhonden. Zijn vrouw en dochter, die mede in den auto zaten, en de chauffeur, kwamen met den schrik vrij. AUTO OVER DEN KOP Bij Oldsnbroek (Gld.) kwam de auto van W. H. 'Haubrich uit Amsterdam in aanraking' met een melkwagen, met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg nn zoo goed als geheel vern'eld werd. De bride inzittenden kregen geen noemenswaard^ letsel en vervolgden hun reds naar Leeuwarden per trein*

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1