Jlktttpr geitetift (imirmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De gunstigste tijd EERSTE BLAD. BINNENLAND. EERSTE KAIVIER Gemengd Nieuws. (Besctilkklngskosten f0.15) 9er weck t 0.25. Voor hel Buitenland bij Weke lijksche zending -6.— Bit dagulijksche zending Alles bil vooruitbetaling Losse nuniniers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Eonrtagsblnd niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2992 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 7 MAART 1930 A n V E B C E N T I e N: Van 1 tot 5 regel blke regel meer „022Yi Inge* xcdedpt lingei. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.43 1 Bij contract belangrijke korting. J Voor het bevragen aan het bureau 1 .wordt berekendƒ0.10 I J 10e Jaargang e voor het werven van abonné's E Wie zich heden als kwartaal-lezer opgeeft of E doet opgeven, ontvangt de tot 1 April a.s. ver- E schijnende nummers van ons blad GRATIS. Wij hopen en verwachten een groot getal nieuwe E abonné's te mogen inschrijven. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen *t* MINISTER D JRAAFF. Het nieuwe apparaat in de Tweede Kamer, de geluidversterker, is aan de reputatie van minister De Graaff ten goede gekomen. Toen deze oud-minister van koloniën op nieuw in het kabinet-Ruys werd opgenomen lokte, dit in een deel der pers groote veront- waardiging uit. Die keuze was wel zoo slecht mogelijk. De rechtsche pers sloeg een anderen toon aan, maar een enthousiaste begroeting viei daarin dezen minister ook niet ten deel. Wij wisten wel, dat de heer De Graaff Indië kent als weinigen en dat hij een knap en krachtig leider van zijn departement was; doch zijn optreden in het parlement stelde menigmaal teleur. Zijn redevoeringen wa ren te egaal, tc koud zelfs en niet zelden onverstaanbaar. Er was dan ook aan onze zijde eenige verwondering, dat Mr. Ruys den oud-minis ter van koloniën in zijn kabinet opnam; al hadden we in den minister-president vol doende vertrouwen om aan te nemen, dat hij wel wist wat hij deed. De waarheid daarvan-is bij de breede be handeling, welke de Indische begrooting thans ten doel viel, gebleken. De geluid versterkers, wélke de woorden van minister De Graaff tot in alle hoeken der zaal deden doordringen, hebben menigeen anders doen oordeelen dan vroeger. Door sommigen is dat openlijk erkend; an deren, voor wie dat wellicht door de poli tieke tegenstelling te zwaar viel, gaven ten minste toe, dat de heer De Graaff zijn weetje wel weet Ook kan men niet naar waarheid bewe ren, dat deze minister zijn oogen sluit voor de eischen van den nieuwen tijd. Dat was trouwens voldoende gebleken bij zijn verde diging van de herziening der Indische staats inrichting. Voorzichtig beleid en gezonde democratie gingen daarbij hand aan hand. Met bijzonder genoegen namen we ook kennis van het standpunt, dat de Minister inneemt ten opzichte van de poenale sanctie. Wat wij daarover meermalen geschreven hebben, komt, kort gezegd, hierop neer: Principieel is de poenale sanctie, de lijf straffelijke rechtspleging tegenover een weg- geloopen koelie, onmenschwaardig en te ver oordeelen. Maarmet de afschaffing van -dergelijke gebruiken moet men in een land als Indië hoogst voorzichtig zijn en wij ach ten ons niet bevoegd het tempo der afschaf fing te bepalen. Minister De Graaff neemt blijkens zijn verklaring hetzelfde standpunt in. De meening der regeering, aldus sprak hij komt hierop neer: dat de poenale sanctie vroeger reden van bestaan had, doch thans bestemd is om snel en geleidelijk te verdwijnen. Vrije emigratie en kolonisatie zullen daar zeker het hare toe bijdragen. Geleidelijk, maar zoo snel mogelijk, het is naar ons hart gesproken. Minister De Graaff heeft de sombere voor spellingen, bij zijn hernieuwd optreden ge daan, op kostelijke wijze gelogenstraft OFFICIEELE BERICHTEN TOEZICHT OP DE VISSCHERIJEN. Bij K. B. is aan den technisch-opziener der CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is aan den heer S. Vos op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vice- consul der Nederlanden te Bradford. De waarneming van het vice-consluaat Is opgedragen aan den heer B. H. Vos. De Consul der Nederlanden te Posen (Po len), de heer dr. St. Pernpczijnski, is over leden. De waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer Si. Lange. De heer Kmillio Clard y Pi nol, Consul- Generaal van Spanje in Nederland, is van dienstverlof in het buitenland op zijn post te Rotterdam teruggekeerd en heeft de leiding van het Con mlaat-Generaal weder op zirti genomen. De waarneming van het Consulaat der Ne derlanrlen te Amoy is opgedragen aan den heer B J Israël. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal Maandag 10 Maart niet plaats hebben. WERELDTENTOONSTELLING TE LUIK. Bij K. B. is benoemd tot lid der Centrale Commissie voor de Nederlandsche deelne ming aan de Internationale Tentoonstelling van Industrie, Wetenschappen en haar toe passingen te Luik in 1930 de heer mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bij K. B. is benoemd tot referendaris der P. T. T., de referendaris 2de klasse A. W. de Vries, directeur te Dragten. HOFBERICHTEN GASTEN TEN HOVE. Aan den disch van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten gisteravond aan Z.Kxc. generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van Land- cn Zee macht, en de actief dienende vlag- en opper officieven van zee- en landmacht, belust met een commando, of chefs van een onderdeel der organisatie van leger en vloot. P. T. T. BENOEMINGEN. Bij beschikking van den directeur-generaal der P. T. T. is aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Bussum de referen daris C. A. Otten, thans directeur te-Gorin cbem; als directeur van het P. T. T.-kantoor te Amstelveen de adjunct-referendaris A. J. C. Bogaerts, te Rotterdam (telegraafkantoor). VERBLIJFSVERGOEDING EERSTE KAMERLEDEN In de M- v. A. aan de Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp inzake de reis en verblijfkosten der Eerste Kamerleden merkt minister De Geer op, dat hij aan gezien het hier om geen groot nationaal be lang gaat, voornemens is het door vele leden gegeven advies te volgen en de intrekking van het wetsontwerp zal bevorderen. DE ALGEMEENE TRANSPORT ONDERNEMING De Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Amsterdam heeft een schrijven gezon den aan den minister van Waterstaat in ver band met het feit, dat de gestie van do Al- gemeone Transport Onderneming, dochter maatschappij der Ned. Spoorwegen, in bree de kringen van vervoerders een toenemende beroering wekt. Voor een ieder waar te nemen is het. dat de A. T. O., opgericht voor zooveel destijds naar buiten is gebleken als middel tot voeding van het goederenverkeer per spoor, zich sindsdien op een veel ruimer arbeids veld is gaan bewegen: immers, thans voert zij niet slechts goederen ten vervoer door de spoorwegen aan, doch belast zij zich ook op verschillende trajecten met het verver daar van tot aan het adres van bestemming, zon der dat daarbij van den spoorweg ook maar eenig gebruik wordt gemaakt Daarom juicht adressante het denkbeeld zeer toe, om een onpartijdige commissie in te stellen, welke een onderzoek naar alle hierbij 'in aanmerking komende fagtoren zal instellen en van haar bevindingen rapport zal uitbrengen. Adressante dringt er op aan, aan dat denkbeeld gevolg te geven en de gelegenheid tot veelzijdige overweging van dat rapport open te stellen. VERBETERING OVERIJSSELSCHE VECHT In de Memorie va.i Antwoord aan de Eer ste Kamer over de Begrooting van Water staat voor 1930 wordt o. m. het volgende medegedeeld: De plannen tot verbetering van de Ovet ijselsche Vecht zijn in voorbereiding. Intus- schen kan nog niet gezegd worden wanneer met de werkzaamheden kan worden aange vangen. Bij de plannen voor den aanleg van het Julianakanaal was er oorspronkelijk op gerekend de steencn Maasbrug bij Maas tricht te vervangen door een nieuwe. In ver hand met de daartegen te berde gebrachte bezwaren wordt thans een oplossing gezocht in den houw van een tweede brug naast de bestaande Wat de verbinding Amsterdam- Rijn be treft, zal de minister, voor zooveel zulks slechts in zijn vermogen ligt, een snelle af doening bevorderen. RI1K5BEGR00TING 1930 BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW DE MINISTER SPREEKT Openhartig en ongedwongen heeft Minister Ruys zijn opinie gezegd over burgemeesters benoemingen en hét optreden van sommigen hen. Zoo'n benoeming is voor de Re geering altijd een moeilijk ding, omdat, met 'crschillende overwegingen rekening moet vorden gehouden. Allereerst met de politiek. Is er i'n een" gemeente een oude rechtsche if een andere geprononceerde meerderheid, dan is men gauw klaar en komt het er al leen maar op aan om dén meest'geschikten c.andidaat te benoemen. er niet zoo'n meerderheid, dan wordt de keuze moeilijker. En daar de Minister, wat bekwaamheid en geschiktheid betreft, meestal op ambtelijke adviezen moet afgaan worden er wel eens vergissingengemaakt. Maar met Amsterdam en Arnhem, de hoeren De Vlugt en De Geer, was de Mi nister toch zeker niet ongelukkig. Ook gelooft hij dat de keuze voor Hilver sum een goede zal blijken te zijn. Om een benoeming volledig te kunnen be- oordeelen moet men weten wie de gegadig- en waren. Als regel voor de benoemingen geldt dat 'ordt gekozen uit de sterkste groep der meerderheid in den Raad. Afwijkingen zijn mogelijk en dan moet worden afgewacht of de Regeering een gelukkige hand heeft ge had. Dat valt dan wel eens tegen. Zooals nu in Noorbeek, waar Minister Kan een jong- rnensch benoemde, die heel spoedig wat meer tact en beleid zal moeten leeren, want anders zal de Minister moeten overwegen, wat er gedaan kan worden om aan den on- houdbaren toestand een einde te maken. De burgemeester van Sleen behoort niet tot de beste burgemeesters; hij moet nog heel wat leeren. De overheidspersonen heb ben zich stelselmatig te onthouden van eenige bemoeiing in arbeidsconflicten. Deze ministerieele opmerkingen, in 't open baar gemaakt, zijn zeker niet plezierig voor de betrokken burgemeesters; het moge een waarschuwing zijn voor anderen, over wier optreden rechtvaardige klachten rijzen. Deze vinden bij Minister Ruys een open oor. Hij verdedigt zijn ambtenaren zooveel het kan, doch niet door dik en dun. Gelukkig! Het brandgevaar. De Minister geeft toe, dat men met circu laires tot geen betere bestrijding van het brandgevaar komt. Het brandweerwezen Is uit zijn aard een gemeentezaak, Groote verwachtingen mogen worden ge koesterd van de wijziging van de Gemeente wet, die hij de Tweede Kamer aanhangig is en welke samenwerking tusschen gemeen ten tot een rationeele inrichting der brand weer zal vergemakkelijken. Intusschen zit de Regeering niet stil; er is voortdurend overleg met de Kon. Ned. Brand weervereeniging en de Minister wint ook in lichtingen in over de politic-brandweer. Raadskelders zijn waarschijnlijk niet zoo brandgevaarlijk als de heer Polak denkt; een deskundige was van meening, dat er ook voordeelen aan verbonden- waren; ware er een te Leiden geweest dan was het raad huis niet verbrand. ~»e Kon. Landbouw Vereen, heeft meege deeld, dat zij een ernstig onderzoek instelt naar de vraag, hoe het verbranden van kan tegengegaan worden Het misbruik van trekhonden is sedert de keuring tén zeerste afgenomen. Thans den alleen sterke dieren gebezigd. Het zitten op de kar is in 't algemeen ver- hoden; burgemeesters kunnen echter dispen satie verleenen. Voor bescherming der vogels wordt gedaan wat mogelijk is. Een algemeen verbod van vangst Is met het oog op andere belangen niet mogelijk; al hebben leven en vrijheid der vogels recht op eerbiediging. Bij de werkverschaffing moet men niet letten op ae top- maar op de gemiddelde loonen en deze zijn in 't alge meen niet te hoog. Het verloop der loonen wordt nauwgezet nagegaan. De prikkel om zelf werk te zoeken, moet blijven. Evenwel, de stadsarbeiders moeten wel meer verdienen, dan die op 't platteland, omdat, ze hun gezin in c'c stad ook hebben tc onderhouden. Ze staan los van de arbei- dersmarlct op het platteland. De toestand van den landbouw. geeft reden tot zorg. De regeering helpt, voor zoover mogelijk, door onderwijs, voor lichting, 't zoeken naar afzetgebieden, het vergemakkelijken van deelnemen aan bui tenlandsche tentoonstellingen. Een directeur-generaal zal niet benoemd worden. De Landbouwuitvoerwet beschermt in de eerste plaats den producent; daarna komen de belangen van den handelaar. Bij toene- menden' uitvoer hebben beiden belang. Boomplantdagen kunnen ongetwijfeld de liefde van de jeugd voor de natuur aankwee- ken. De belangen van het landbouwhuishoud onderwijs zal de Minister met zijn ambtge noot van onderwijs bespreken. Na eenige, al te uitvoerige replieken, werd de begrooting z.h.s. aangenomen. BEGROOTING VAN JUSTITIE. Administratieve rechtspraak. Nadat de Begrooting van Koloniën (dat is niet de Indische Begrooting, maar het Ne derlanieche aandeel) zonder bespreking en z h.s. was aangenomen, kwam de begroo ting van Justitie in behandeling. Dat zal n:et zoo vlot gaan, want gistermiddag na pauze hebben slechts twee sprekers hel no. d gevoerd en vooral Mr. Mendels was zeer uitvoerig. Eerste spreker was prof. Kranenburg, de vrijz.-democraat. Deze behandeltij twee onderwerpen. In de eerste plaats de admi nistratieve réchspraak. Dat deze noodig is, behoeft niet meer te worden betoogd. Met is op allerrlei wijze in de laats.a jaren geschied. En Prof. Struyc- schreef er in 1910 een prachtig boek Toch is Prof. Kranenburg liet niet eens met het negativist.ische standpunt van don schrijver. Hij meent met den Minister, dat een afzonderlijke administratieve recht spraak noodig is. Echtér, naar zijn oordeel schijnt de Minia te. tamelijk wel tevreden te zijn met den tegenwoordigen toestand en deze heeft toch het groote gebrek, dat da in de laatste ja- verkregen administratieve rechtspraak eel verbrokkeld is. Het is gewenseht, dat dé Minister orde schépt in den chaos, ook met het oog op de nieuwe wet op de financjeele verhouding; waarbij ongetwij feld allerlei kwesties zullen zijn. In de tweede plaats besprak Prof. Kra nenburg de recruteering van de rechterlijke macht. Naar zijn meenimg is deze niet, zooals het behoort te zijn. De leden der zittend? magistratuur krij gen meer en meer een ambtelijke carrière. Ze beginnen om zoo te zeggen, als griffier en klimmen dan op. Doch zoo mag het niet zijn. Zulke rechters verliezen den kijk op den mensch, ze staan te ver van het leven en hangen aan formaliteiten. De Minister zoekt de rechters, zoo hij zegt, ook onder de advocaten en dat is goed. maar het is moeidijk ook, want een advo solliciteert niet voor rechter, wanneer hij niet vrij zeker is van een benoeming: om dat hij dan zoo licht zijn praktijk ziet loopen. Bij dit alles komt nog. dat de salarissen bij de rechterlijke macht te laag zijn In dit. opzicht moeten we een beetje meer Engelsch worden. De tweede spreker, Mr. Mendels (s.d.) bepaalde zich niet tot een tweetal punten, maar haalde in zijn vaak geestige rede al lerlei overhoop. Geestig is Mr. Mendels. Soms alleen door do wijze, waarop hij iets zegt of de komieke gebaren; soms ook ten koste van zijn eigen geloofsgenooten. Toen de heer Van den Bergh (lib.l op een gegeven moment instemmend knikte, grap- piigte Mr. Mendels: mijn rasgenoot is het al met mij eens. dus zal het. wel waar zijn. En later heette het, toen datzelfde lid bedenke lijk gebaarde: Van den Bergh en ik weten wel wa t een bril kost En van den Minister werd gezegd: 't zou jammer zijn van zoo'n bekwamen jongen man als hij nog vasthield aan dde ouderwet- sche begrippen. Dit gold voornamelijk olk kennen, althans wat den zakelijken in houd van de rapporten betreft. i Minister schudde met het hoofd van neen. Een uitvoerig rapport zal er dus niet •schijnen en Mr. Mendels zal wellicht een poging doen om in een motie overlegging ragen 1 't voorb.jgaan wees Mr. Mendels er nog op, da* he' verhoor nog vaak ouder- wetsch-inquisitoriaaJ is. zooals met den brandstichter te Maartensdijk, die van 'onds tót 's morgens half 5 geprest werd om te bekennen. En voorts meent bij, dat het vooronder zoek n>iet door den rechtfer-commissaris mag eschi-edon. Deze tot de zittende ma gistraten en mag geen boevenjager zijn. Het Openbaar Ministerie moet daar zelf maar voor zorgen. Het gebeurde te Maastricht gaf Mr. Mendel.'- aanleiding om in den bree de de opleiding der politie te bespreken, na dat hij eerst becritiseerd had, wat daar ge schiedde. Dat de politie groote en grove fouten maakte, heeft de Minister erkend. Maar het rapport wordt achterbaks gehouden. En zoo weet men nu ook niet, wie eigenlijk verant woordelijk gesteld moet worden voor de moordpartij. De polilie-agenten stellen zich zonder voorschrift niet verdekt op in een hinder laag, om er dan maar op los te schieten. De politie heeft een zeer zware en moei lijke taak en de opleiding is daar niet op berekend. Eigenlijk is er geen opleiding. Een paar sch )oltjes te Den Bosch en Hilversum, ,dat is alles. Zoo spoedig mogelijk moet er een Rijks- diploma, doch dan ook een rijksopleiding komen: niet het minst met het oog op de vele zedendelicten, waarbij kinderen betrok ken zijn. Het vooronderzoek in deze dingen kan met door iederen politie-agent geschie den. Daarvoor zijn mannen met veel paeda- gogisch inzicht, takt en menschenkennis noodig. De Minister mag geen verkeerde besluiten nemen, maar hij mag goede maatregelen ook geen dag uitstellen. Elke dag is een dag te laat; zoo besloot Mr. Mendels zijn uitvoerig betoog. Heden voortzetting. de huwelijkswetgeving. op wélk punt Mr. Mendels niet zonder zorg is, nu do Minister zijn intermezzo-pakj heeft uitgetrokken en in een extra-parle mentair costuurü verschijnt. Nu kon hij wel eens a.l te principieel worden. Heel vaak hreft c)e S.D.A.P. den Minister gesteund dikwijls niet zonder welwillendheid, mi als de Minister met voorstellen komt o.. de huwelijkswetgeving, overeenkomstig de wenschen der rechtsche partijen, dan wordt het een felle strijd. Nederland toch is op dit punt het meest conservatieve land; in het roomsche België, in het roode I uitschland en in het Luther- sche Denemarken kan men den huwelijks band veel gemakkelijker losmaken dan hier, wannepr blijkt, dat het een ellendig hu- Tvelijk is. Als man en vrouw het hier met elkaar eens zijn, dat het huwelijk mislukt is. dan kunnen ze slechts door een verstek vonnis, waarbij de een zich laat beschuldigen, scheiding verkrijgen. Maar als een vrouw niet levensgevaarlijk mishandeld wordt (een normale portie slaag mag wel), dan moet zij bij een man blijven, d'ie een liederlijk leven leidt. Het is waar, scheiding tusschen tafel en bed is mogelijk en wordt na vijf jaar defini tief; doch dat ie omslachtig en bewijst al leen, dat bet met de heiligheid van het hu welijk niet zoo nauw genomen wordt. Op het gebied van de ouderlijke macht heeft de rechterzijde toch ook allerlei con cessies gedaan, betoogde Mr. Mendels; waarom dan hier niet9 En evenzoo wat betreft het onderzoek naar het vaderschap. I Hierbij vergat de spreker, wat hij zelf ge- zegd had, dat een 50 jaar geleden vele libe ralen nog Ghristelijk en vele Christenen nog liberaal waren. We onthouden ons echter thans van critiek op het gesprokene. De zaak Glossen Nicuwkerk gaf Mr. Mendels nog overvloedige stof tot ZWOLLE 700 JAAR STAD Zooals wij reeds eerder meldden, zal de stad Zwolle in Augustus a.s. haar 700-jarig bestaan vieren. Van verschillende zijden is men reeds bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor 'de te houden f eest- week. Zoo werd op de dezer dagen gehou den bestuursvergadering der Vereen, voor Vreemdelingenverkeer besloten zich in ver binding te stellen met de K. N. A. C- en K. N. M. V., ten einde te trachten tijdens de feesten een sterrit naar Zwolle te doen organiseeren. Ook zal er bij de Ned- Spoor wegen op aangedrongen worden, extra treinen te laten loopen, opdat de menschen uit omliggende plaatsen nog laat de feest vierende stad zullen kunnen verlaten. DIPLOMATIE HET ENGELSGHE GEZANTSCHAP. De Engelsche gezant te 's-Gravenbage, Sir Odo Russell, is voor korten tijd van zijn post afwezig. Het gezantschap wordt, tot aan zijn terugkomst, beheerd door den heer J. L, Dodds, gezantschapssecretaris. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Tweede Kamerlid B r a a t heeft den minister van Financiën gevraagd of hij in verband met een door den heer G- A. M eye r, oud-rijksontvanger te Emmen, geschreven „Smaadschrift contra minister de De Geer en meerdere hooggeplaatste offi- cieele personen'', voor welk feit de schrij- ver niet gerechtelijk vervolgd was, als nog maatregelen wil nemen, dat zulks geschiedt. Zoo neen, erkent de regeering dan de in genoemd geschrift ten laste gelegde feiten als juist, en is zij bereid, de daaruit voort» loeiende consequenties te aanvaarden? Het Tweede Kamerlid mej. Wester* m a n richtte de volgende schriftelijke vra<» gen tot den minister van Arbeid: Is het den minister bekend dat een der hoofdgevels van het Nederlandsch Pa viljoen op de a.s. wereldtentoonstelling t© Antwerpen het opschrift „Pays Bas"' draagt? Acht de minister het niet noodzakelijk het opschrift dusdanig te wijzigen, dat bovea het woord „Pays Bas" het woord „Neder* land komt te staan? i DE POSITIE DER ONDEROFFICIEREN Het Tweede Kamerlid Tilanus heeft dea minister van Defensie gevraagd: I. Heeft de minister kennis genomen vaa geruchten in do vak- en dagbladen over ge dwongen afvloeiing door vervroegde pen» sionneering van onderofficieren der land macht, waardoor bij deze onderofficieren on* rust is gewekte? II. Is de minister bereid, mede te deelen of, in hoeverre deze geruchten gegrond zijn op. plannen of maatregelen der regeering? Niet, dat dé itchters dwaalden, is het erg ste, dat is nu eenmaal het risico van men schelijke justitie. Fiej ergste is. dat de vvair- borgen, welke de wet stelt, om dwalingen te voorkomen, zoowel bij het vooronderzoek als bij de behandeling, door iedereen zijn geschonden. Dut is zoo verontrustend. Men achtte het in ons land onbestaanbaar, dat getuigen geprest zouden worden om pasklaar ge maakte verklaringen af te leggen en dat er geheime dossiers opzettelijk en met kwaad aardige bedoelingen aan de rechtbank zou den worden gezonden, terwijl de verdediging zelfs het bestaan niet kon vermoeden. In zijn circulaire heeft de Minister het zeer juist gezegd: het is bescha nend, dat zoo iets in ons land kon voorkomen Dat het a.b.c. der "echtspraak aan rechters moet worden voorgehouden! Maar een ^aedagogische fout van den Mi nister was, dat hij deze dingen niet bij de behandeling im de Tweede Kamer heeft ge zegd, doch pa.- veel later in een circulaire. Nu maakt het den schijn, alsof de Minister het niet uit eigen aandrang heeft gedaan en dat was toch zeker het geval. De Minister heeft dé procureurs-eeneraal inlichtingen verzocht hoe het in hun ambts gebied staat. De rapparten waren reeds /óór 115 Febr. binnen en d» Minister heeft in een naar woerden gezegd dat er hier en daar wel wat hanert en wel wat verbeterd zal worden: doch waarom legt hij geen berede neerd, uitvoerig versla: over? Dat moet ons HET WITTE MOBILISATIE-KRUIS Men meldt, dat ook aan den Minister van Defensie, Dr. Deckers, het Witte Mobilisa- tiekruis zal worden aangeboden. De heer Deckers heeft destijds, ais warm voelend vaderlander en uit sympathie voor de weermacht, die te velde stond, veel aan raking gezocht en gehad met de gemobili seerden in den omtrek van Eindhoven. Me nigmaal is hij als spreker voor hen opge treden. Zijn opgewekte, opbeurende, vader landslievende woorden hebben op velen 'n diepen indruk gemaakt, hebben een goede herinnering achtergelaten. Men bericht ons, dat de Minister het kruis persoonlijk in ontvangst zal komen nemen op de feestelijke avondbijeenkomst van de Haagsche afdeeling van den Na- tionalen Bond Het Mobilisaliekruis, in de groote zaal van den Dierentuin op 11 dezer. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN „Pays-Bas". Het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond deelt mede, dat het zich reeds in November 1929 tot het uitvoerend comité voor de Ned. deelneming aan de tentoonstelling te Antwer pen heeft gewend inzake hel- Fransche op schrift op het Ned. paviljoen. Het H. B. van het Verbond beseft zeer goed. dat er in 't al gemeen goede gronden zijn om op een tentoon stelling, naast de landstaal een vreemde taal te bezigen, doch voor do tentoonstelling te Antwerpen is in de huidige omstandigheden af wijking van dien regel gerechtvaardigd en door onze nationale waardigheid geboden. AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat werd aan besteed lo. het verbreeden en vernieuwen van twevakken klinkerbestrating van en hei aanleggen van rijwielpaden op den Rijks weg van Dordrecht naar Moerdijk, onder de gemeente Dordrecht Laagste inschrijver was L. Timmer te Willemsdorp voor f 30.450. 2o. het verbreeden en vernieuwen van een gedeelte der klinkerhestrnting van en 't aanleggen van rijwielpaden met bijbehoo- rende werken op den Rijksweg van Brielle naar Hellevoetsluis in de gemeenten Oost voome en Nieuwenhoom. 't Laagst was ingeschreven door de N.V. Beton- en Woningbouw Maatschappij te .Gouda voor f 9S30. MUZIEK AUTEURSRECHT WIJZIGING AUTEURSWET 1912 jen, ontwerp tot wijziging der auteurswet1912 met het oog op bemiddeling inzake muziekauteursrecht, waarbij deze wet wordt aangevuld in dien zin, dat a. het houden van een bemiddelingsbureau inzake muziekauteursrecht niet zal kunnen ge* schieden dan met toestemming van de oven» b. op het bemiddelingsbureau, dat de toe* stemming zal hebben veriaregen, toezicht zal zijn uit te oefenen. De nieuwe regeling is beperkt tot Neder» land. DE IJSSELBRUG BIJ KATERVEER ONTSTAAN VAN SCHEUREN Onlangs verspreidde hardnekkig zich het gerucht als zouden de peilers der nieuw© IJsselbrug nu reeds op verschillende plaat sen scheuren vertoonen. Dit gerucht scheert afkomstig te zijn van schippers, die dit lit het voorbij varen hadden opgemerkt. En in derdaad vertoont een der peilers scheuren, doch naar thans wordt megedeeld, zijn dit z.g. krimpscheuren, die bij betonbouw vaker voorkomen en zich alleen aan de opper* vlakte vertoonen. HET DRAMA BIJ BENNEKOM Uit Ede wordt gemeld: Nu de verdachte van den moord op mej. Koperberg te Bennekom, Jan Hoek, aan da Justitie is overgegeven, kan het gewone on derzoek als gesloten worden beschouwd. Natuurlijk zullen eventueele nieuwe aanwij zingen onderzocht worden en zal de juist heid van de reeds ingekomen getuigenver klaringen, die tot belangrijke ontdekkingen kunnen leidon worden nagegaan. Het laatste onderzoek met behulp van poli tiehonden heeft evenmin resultaat opge leverd. heden gearriveerde inspecteur van de crimineele politie te Dusseldorf stelt een onderzoek in, naar de symptomen van den moord, die overeenkomst vertoonen met de bekende moordzaken te Dusseldorf. Inder daad toont de aard van de wonden die do moordenaar zijn slachtoffer he^ft toege bracht overeenkomst met die *,an de Dussel- dorfsche moordenaar, maar tot nu toe ont breekt elke aanwijzing dat er inderdaad ver band bestaat tusschen deze moordzaak en de moorden te Dussehlorf. De Dusseldorf sche politie heeft echter £-dert Dusseldorf verontrust is door de be kende moordzaken, de gewoonte om elk geval in het buitenland dat eenige overeenkomst toont met de gevallen te Dusseldorf nauw keurig te onderzoeken. i DE EIERMARKT TE BARNEVELD. Om een indruk te geven van den reusacK* tigen eierhandel te Barncveld diene hel **oI- gende cijfer: De aanvoer der eieren hpdroeg in Februari millinen stuks, of het dub- bele van het getal in Februari 1929.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1