Verwarmingsketels i&tfutoelletïrêcöe Courant Qe coöperatieve Aardappelmeelindustrie H PETROLEUM-EMULSIE R, A. DE KROES - 0VERSCH1E LAND- EN TUINBOUW. Bijblad No 25 DONDERDAG 6 MAAR7 mo BROEIRAAMLUSTEN GOED en GOEDKOOP g Vraagi prijs bij H H. DE JONG gH H.-I.-AMBACHT, Oostendam 52 j= m L. DE JONG RIDDERKERK, Lagendijk 43. m Geuzenstraat, Telefoon 31418 ROTTERDAM Haniel in FOURAGE en RUIGE PAARDENMES7 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Men schrijft ons uit de Groninger Veen koloniën: Bekend is het gezegde, althans in het Noorden des lands, dat de aardappel de kurk is, waarop de veenkoloniën drijven. Wanneer we inplaats van „de Veenkolonü-n" lezen: „de Veenkoloniale landbouw" dan is deze uitspraak in overeenstemming met de werkelijkheid, want de aardappel neemt on der de landbouwgewassen van die streek, de voornaamste plaats in. Het is volstrekt g-on uitzondering als de Veenk. landbouwer 2/3 van zijn land met aardappels heeft bezet. Als men nu weet, dat de aardappel op ouden Veenk. grond verbouwd, als con sumptie-aardappel niet in de eerste plaats wordt gevraagd, dan volgt daaruit dat de landbouwer daar, voor den afzet van zijn hoofdproduct op de aardappelmeelfabriek is aangewezen. Tot het laatst der vorige eeuw was de aardappelmeelfabrikatie geheel in handen van speculatieve ondernemers, van wie de heer W. A. Scholten web de meest bekende mag worden genoemd. In 1S97 werd op initatief van genoemden fabrikant een bond van speculatieve aardappelmeelfabri- kantcn opgericht, welke Euréka werd ge doopt. Het hoofddoel van dezen bond was uniforme prijzen voor fabrieksaardappels vast te stellen. Concurrentie tusschen de verschillende fabrikanten was nu uitgeslo ten; wilde de landbouwer zijn aardappels Verkoopen, dan kon hij zich tot Euréka wenden. Het spreekt vanzelf, dat de wakke re Veenk. boer zich niet erg prettig gevoel de, toon hij dezen bond op zijn weg ont moette. In deze Eurekaansche uniforme prijsregeling zag hij in hoofdzaak een po ging om zijn aardappels zoo goedkoop mo gelijk te goedkoop machtig te worden. Reeds eerder was door vooraanstaande landbouwers aangedrongen op het stichten eigen, coöperatieve, fabrieken. Dit idee kwam nu weer naar voren. Wel was intus- schen door Euréka de gelegenheid voor de verbouwers geopend hun aardappels vol gens het zoogenaamde participatiesysteem te leveren, en voelden sommige boeren voor dit aanbod, doch in een vergadering van landbouwers te Veendam gehouden, werd besloten niet in te gaan op dit aanbod van den bond. De cooperatiebeweging nam nu gaandeweg in kracht toe, en.in het volgende [jaar 190S) wepden drie coop, aardappel meelfabrieken gesticht: „Eersteling", „Een dracht" en „1T Esporance". „Alle begin is lijk", dat ondervonden ook de Veend. coöperaties. Zij sloegen zich echter dapper door alle bestrijding en moeilijkheden heen. Toen het, na verloop van enkele jaren, bleek dat toepassing van coöperatie op dit terrein niet onbelangrijke voordeelen voor de deel nemers afwierp, breidde zich het aantal coop, fabrieken vrij snel uit. Thans is dit aantal tot een 19-tal gestegen, die de vorige campagne 15 millioen H.L. aardappels ver werkten. Terloops zij opgemerkt, dat van deze fa kieken 16 zijn vereenigd in het coöperatieve aardappolmeelverkoopbureau der vereenig- "s boerenfabrieken. Het doel van dit bu iau blijkt genoegzaam uit zijn naam. Zoo pas werd door mij genoemd het kwantum aardappels dat in de vorige campagne door de coop, fabrieken is ver malen. Er dient de aandacht op gevestigd te worden dat dit niet een normale cam pagne is geweest, tengevolge van de buitenge woon groote aardappelopbrengst hadden de aandeelhouders veel meer grondstof voor hun fabriek beschikbaar, dan zij op hun aandeelcn verplicht waren te leveren. Dit overschot werd als „overmalers" geleverd, waarvoor een door de fabrieksbesturen vast gesteld „maalloon" werd betaald. De bestu ren namen deze overmalers gaarno af, want hoe meer aardappels in een campagne wer den verwerkt, hoe lager de exploitatie kosten per H.L., en bijgevolg hooger uil- keeringsprijs. Don laatsten tijd echter gingen er stem men op, welke beweren dat ook in dezen geldt de waarheid dat men van het goede teveel kan krijgen. Er is in de beide laatste jaren zooveel aardappelmeel geproduceerd ook in 1928 gaf het aardappelgewas een zeer hooge opbrengst dat thans van over productie van aardappelmeel kan worden gesproken, vandaar, meent men den huidige zeer lage mcelprijs. In een onlangs gehouden vergadering van den „Vccnkolonialen Boerenbond" was op verzoek van do afdeeling „Zuidwending" de vraag op de agenda geplaatst: „Is het niet van belang, dat wordt overwogen in krimping van den verbouw van aardappels, en de coop, aardappelmeelfabrieken te ra den eischen inzake leveringsplicht te ver lichten?" De inleider, de heer Tepper, was van oordeel dat deze vraag in toestemmen den zin moet worden beantwoord, en de splicht der aandeelhouders r minstens 20 pCt. moet worden verlaagd. Zijn denkbeeld vond op cfeze vergadering vrijwel algemeene instemming en eveneens bij de fabrieksbesturen, al erkent men ook dat bij de.uitvoering van dit idee zich moei lijkheden zullen voordoen. Een der bezwa ren daartegen is gewassen te vinden, die voor de minder te verbouwen aardappels in de plaats kunnen komen. Met koren rogge en haver geeft gewoonlijk op de veenk. gronden een goed beschot, doch voor uitbreiding van den korenverbouw is de landbouwer dit jaar alleen op den verbouw van haver aangewezen, daar immers de tijd voor roggezaaicn voorbij is. Bovendien is uitbreiding van den korenbouw niet het middel om het landbouwbedrijf rendabel te maken, immers de korenprijs is momenteel uiterst laag. De vooruitzichten voor den Veenk. land bouwer zijn buitengewoon zorgwekkend. Blijft de prijs van het aardappelmeel op liet tegenwoordige lage peil, dan zullen de (9 coop, fabrieken voor de, den vorigen herfst, vermalen aardappels eenige millioe- nen guldens minder kunnen ultkeercn dan voor het gewas in 1928, hoewel de prijs toen volstrekt niet hoog was. Geen wonder dan ook, dat gevraagd wordt: is deze noodtoestand de Regcenng bekend; kan zij niet, op de een af andere wijze, iets doen om de noodlottige gevolgen van dezen toestand te voorkomen? Gezien echter het negatieve resultaat door het Kamerlid van den Heuvel behaald, met zijn voorstel inzake steun aan den bietenver- bouw, kan de verwachting In dezen niet hoopvol zijn. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid om kennis te maken met het bedrijf van de N. V. EERSTE MAASSLUISCHE ELECTRISCHE- EN AUTOGENE- LASCHINRICHTING, ANNEX MA CHINEFABRIEK EN KETELMA KERIJ VAN DE FIRMA R. v. d. BEND. Met loffelijk streven liad deze firma moeite gedaan een verwarmingsketel te ver vaardigen, die werkelijk bin nen ieders bereik valt. Nu zijn de aanschaffings- kosten van vele verwarmings installaties, menigmaal een groot, overwegend bezwaar voor vele kleinere tuinders, die toch in den steeds feller wordenden strijd om het be staan, gaarne mee willen concurreeren. Een dure ketel kan er niet af. Bovengenoemde firma, die dit door dagelijksche erva ring wist, heetf alle moeite gedaan het bezwaar der tuin ders weg te werken. En is geslaagd. We mogen toch zeker wel van geslaagd spre ken als nauwelijks vier jaar nadat de eerste geplaatst werd er reeds meer dan 300 van deze verwarmingsketels afgeleverd wer den. En dat de voordeelen van deze ketel van beteekenis zijn, blijkt wel uit het feit, dat ze zelfs in Engeland gevraagd worden. Deze ketel, die in 5 verschillende afmetin gen vervaardigd wordt van 5 m.M. dik staal- NAAR IANADA vertrekken gezelschappen Nederlanders op 13 Maart en 10 April a.s. van Rotterdam. vfraagt inlichtingen bij: CANADIAN PACIFIC Coolsingel 91 - Rotterdam - Telef. 12805-06 BIIIWHIIIIiIBWWIIIIIllllllMlllillllllllllllllllllllimilI Mc. DOUGALL's Het beslist afdoende middel tegen spint; absoluut onschadelijk; bevordert den groei der planten. GEBRUIKSAANWIJZING- Men mengt 1 Liter Petroleum-Emulxie intensief op 100 Liter water en bestuift hiermede krachtig en zorgvuldig de planten, hoofdzakelijk den onderkant der bladeren. Men herhaalt deze be stuiving aog eens na vijf dagen. 2.40 5 10.- 10 18.- 20 35.— 90 HO.— 180 200.— EENIG IMPORTEUR VOOR HOLLAND: Boston-Rubberslangen in alle maten. Zware uitvoering. Lichte Rubberslangen ter ver vanging van He mcpsiangen Het adres voor Kweekers: T. v. d. BEIIKBL Tuinbouwwerktuigen, MONSIER. Iel. 22 ZUIVELMACHINES EN GEREEDSCHAPPEN voor groot, klein en niïddelbedrijf Bekw. monteurs ter beschikking Zaakkundig en reëel advies N.V. HEYMANS' TECHN. HANDELSVENN. AMSiERDAM'Z. Lomanstraat 29 Tel. 29262 Telegr. adres Heymansius Wilt gij Uw boerderij ver koopen, Uw land verpach ten, zoekt gij hypotheek op huizen, bouw- of tuin grond, plaatst dan Uw advertentie in ons eiken Maandag verschijnend Bij blad l)È BOUWWERELD Luchtinrichtinsen enz. a< adres voor Tuinders en Bloemisten Aanbevelend, Verwarmingsketel van de firma vd'. Bend. plaat, is zoo geconstrueerd, dat doorbranden niet voorkomt. Immers overal, waar het vuur met het ijzer ln aanraking komt, is ook water in den ketel Nederlandsch fabrikaat van Nederlandsche deugdelijkheid lijkt me deze ketel. Trou wens, de kwaliteit wordt ten volle gegaran deerd door deze firma. En zij kan dit doen, omdat de ketel geheel in hun fabriek ver vaardigd wordt.. Van economische beteekenis lijkt me het feit, dat voor deze installatie geen kostbare bemetseling, geen kelder noodig is. Geen dure schoorsteen. Een van 10 M. hoogte, van staalplaat vervaardigd, die ge makkelijk verplaatsbaar is. Daarbij goed koop. En als wij nu nog mededeclen, dat in deze ketel bijna alle brandstof aangewend kan worden, zelfs bries, dan behoeft het niemand te verwonderen, als we zeggen, dat het ons voorkomt, dat deze ketel economisch We hoorden van een tuinder dat hij met een ketel voor 2250 ramen, per raam slechts voor 4-9 cent verstookt had en het eerst aan de veiling was. den gebruiker geen na- BERICHT De vele aanvragers om adressen waar Ni'tropheska is te verkrijgen, deelen wij me de, dat elke goede kunstmesthandelaaT die kan leveren. Red. Land- en Tuinbouw. et 9e Tuinbouwcongres te Londen Te houden van 7 lot 25 Augustus a.s Dit belangrijke congres wordt te Londen gehouden van 7 tot 15 Augustus a.s. Er zul len o.m. de volgende punten worden inge leid: De vegetatieve vermenigvuldiging van planten, gezien van het standpunt der ana tomie der planten, door prof. Priestly (En geland); anatomische structuur der houtge wassen met het oog op vegetatieve verme nigvuldiging, door dr. van der Lek (Wage- ningen); vegetatieve mutaties, door dr. Recïcliffe Salaman (Engeland); het verkrij gen van mutaties door invloeden van bui ten, door prof. Edwin Baur (Duitschland) het tot groei opwekken van slapende knop pen door invloeden van buiten, door dr F- E. Denny (Amerika); enthybriden, door een vertegenwoordiger van het John Innes Hor ticultural Institution: het verkrijgen van stammen om op te veredelen door zaad, door dr. Carl G. Dahl. (Zweden); de invloed van bemesting op zaden en stekken op de wortelontwikkcling, door mej. Mary E. Reid (Amerika); over factoren, die op den wortel groei der stekken invloed hebben, door prof P. W. Zimmerman, (Amerika); de w voorouders der vruchtboomen in Turkestan en den Caucasus, door prof. N. I- Vavilow, (Rusland); de vermenigvuldiging van den wijnstok, door dr. H. Faes (Zwitserland); de invloed van den Amerikaanschen wild- stam op den Franschen wijnstok, door Louis Rovaz (Frankrijk); vegetatieve menigvuldignig der cacaoboomen en West- indische Citrussoorten (sinaasappelen en citroenen), door W. G. Freeman (Engeland) het kweeken van citrusboomen in Japan, door Y. Tanaka (Japan); het rijp worden der vruchten, in het bijzonder vijgen en druiven, door dr H. P- Traub (Amerika); Amerikaansche onderzoekingen over de ver menigvuldiging van de bladverliezende vruchtboomen door tak- en wortelstekken, door prof. E. C. Auchter (Amerika); het oculecrcn van rubberboomen. door dr. P. J. S. Cramer (Java); electrische verwarming van den bodem in bakken en kassen, door ir- G. Jacohsen (Noorwegen); het werken van de Russische kruidtuinen voor den tuin bouw in het algemeen, de botanische tuin van den tepenwoordigen tijd, door prof. C. Regel (Litaue). Het uitgebreide programma eindigt met een voordracht door den heer H. J. Rums'ey die zal spreken over: de vooruitgang van den tuinbouw in Australië. Er staan op het programma uitstapjes naar den proeftuin te Ripley, naar den fraaien tuin van sir William Lawrence, te BurfDFd naar eenjge kweekerijen, den plan tentuin te Kew, proefstations, enz. De deelnemers worden officieel ontvangen door de regeering op Vrijdag 8 Aug., en de Royal Horticultural Society biedt een souper aan op Maandag 11 Augustus- Eet adres loor ?eJ"" bestrijdings middelen, voor bespuiting, rook en gas is HD FLACE MAASSLUIS. BLOEMEN VEILINGEN. A dagenJjt8K7 IS^enTü" bloemen: dagelijks Fotphnilen Dinsdag. Don derdag en Zaterdag 8 30 u 3. AMEltKF< )l )RT Dinsdag Donderdag, Zant dug u 4. BEUK 101, EN RODENRIJS Vrüdag11.80°™ 'olplante Jdag 3 3U u. ■i 30 uu 6. BOSK OOI» Maant Woensdag, Vrijdag a i 7. HONKEl.ERKDIJK da lijks U UU uur. 8. NIJMEGEN. Fofplanl Woensdag 10.3U uur y. RJJNSUUKO (liloeinenli Maandag, Woensdag V dug 8.31) u Dinsdag U derdag. Zaterdug 8 uu !0. RIJNSHURM (Flora) Da lijks 8.30 Uuur. LI ROTTERDAM (Fersoc L3 ROTTERDAM^ (FaDrlet 7) Maandag, Woensc Vrijdag 9 uur. otgued Maandat L5URU Dinsdag NEEMT HET ZEKERE Z"ïiS UW GLAS in de betere kwaliteit IRIEW A OOTAARDAFPELEN f n de beste gewassen, als (vroege en 'ate) geteeld op zwaren kleigrond, vóór aflevering zorgvuldig met de hand gesorteerd, te velde gekeurd, en niel gekeurd, worden U voor directo ol voor voorjaarslevering tegen concurreerende prijzen, op aanvraag, aangeboden door N.V. J. VAN RIJN Mzn's Cultuur-Maaiscli. Kandelsvercen. Tel. 56 en II - 's-GRAVENZANDE Weet ge wel, dat er een appel (zaailing) gewonnen is, die veel op de bekende Present of Engeland gelijkt, doch met veel vaster vleesch en meer bestand tegen rot. dat dezer dagen de winner van dezen appel op een vergadering een appel van de oogst 1928 toonde, die hoewel wat gerimpeld, nog volkomen gaaf was, behalve het klokhuis, dat een begin van een ontsteking liet zien. dat liet Drentsch Landbouvvgenootschap een complex gebouwen heeft aangekocht om deze in te richten voor proefmesterij. dat op de veiling te Broek op Langedijk de omzet van wintergroenten in Januari f 196.000 bedroeg, terwijl Januari van het vorig jaar voor f 200.000 méér geveild werd, of meer dan tweemaal zooveel; dat Italië in 't laatste van December al de eerste wagon vroege aardappelen verzond, veel uitvoer is er echter nog niet. dat de Pruisische landdag een voorstel aan nam waarbij bepaald wordt, dat de invoer rechten op paarden niet minder dan 250 R.M. mogen bedragen, dat in de eerste week van Februari aan de melkveiling te Loosduinen door de 100 boe- Stikstof op Aardappels en Voederbieten lt Lijkt ons niet goed wat we sommige boeren hooren zeggen, dat ze de bemesting willen verminderen. „Dat is de eerste en zekerste winst tegen woordig" hoorde ik iemand beweren. Mis' dat is een kwartje uitsparen om een gulden te verliezen. Zoo moet. men niet doen. Ons streven moet zijn om door een oor deelkundige handelwijze in heel ons be drijf, de grootst mogelijke winst uit dat oe- drijf te halen. Er wordt zelfs nu nog zoo ontzettend veel verknoeid in onze bedrijven. ln de industrie wordt alles, totaal alles uitgebuit om maar zoo voordeelig mogelijk te werken. Dat zien wij in onze bedrijven lang niet overal. Wat wordt er nog veel onoordeelkundig gevoederd aan het veel Wat word er nog veel geld vermorst aan de eène kant met het bemesten en aan dn andere katn ziet men vaak een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Willen wij ons boeren en tuindersbedrijf verbeteren, dan is cle bemesting wel een van de zaken, waarop bepaaldelijk gelet moet worden. Er worden telkens, overal in den lande verschillende proeven genomen. Die zijn heel leerzaam. Doch 't is w<-l eens vermoeiend al die cijfers en tabellen te gaan bestudeeren. En dan moet men er nog bij rekenen ook. Want al is er een meeropbrengst, bij een zwaardere bemesting, dan wil dat nog niet zeggen, da» het voordeel geeft Er moet uitgerekend worden, wat het meer kost aan werk, doch ook aan arbeids loon verhonden aan het meerder mesten, aan het langer oogsten omdat deze grooter is. Er moet daarna gevraagd worden hoe •eel brengt het nu op? En het verschil tusschen de onkosten en de opbrengsten moet de doorslag geven. Niet alle verslagen van bemestingsproef velden geven ons dit. een plaatselijk blad uit de Graafschap zagen we een paar verslagen die wij ver kort hier weergeven. Alleen dat waar het op aan komt laten wij volgen. Bij de eerste proef lette men op de lagen kalktoestnnd en het vaak gunstige resultaa* •an zwavelzure ammoniak. Proef bij gebr.'s Gussinklo te Sinderen: zwavelzure ammoniak op aardappelen. Eschgrond. 7.8 pCt. humus. Kalktoestand 24-. In 1927 aardappels op stalmest en kali- zout. In 1928 rogge op stalmest en stoppel knollen op gier en 800 K.G. slakkenmeel. In Clichéfabriek „fiet Oosten" G dempte Slaak No. 128 Telefoon No. 9425 Rotterdam 1929 1000 K.G. slakkenmeel, 800 K.G. patent kali en verschillende hoeveelheden Zwa velzure ammoniak, telkens op 3 verschil lend gelegen perceelen. Uitslag: - aardappels geen zwavelz. amm. gemiddeld 27100 K.G. 290 K.G. zwavelz. amm. gemidd. 32900 K.G. 390 K.G. zwavelz. amm. gemidd. 33900 K.G. 485 K.G. zwavelz. amm. gemidd. 35600 K.G. De aanwending van 200 K.G. zwavel zure ammoniak heeft per H. A. een meer opbrengst gegeven van 5800 K.G.; K. G. zwavelzure ammoniak bovendien slechts 1000 K.G.; en nog 95 K.G. zwavel zure ammoniak 1700 K.G. aardappelen. De eerste 290 K.G. zwavelzure ammo niak, die f 34.22 kostte (f 11.80 per 100 K.G.) heeft zich met 5S00 K.G. aardappelen zeer ruim betaald. Elke 100 K.G. aardappelen meer kostte 59 cent Nog 100 K.G. zwavel zure amonialc a f 11 80 bracht 1000 K.G. aardappelen op, die dus f 1.18 per 100 K.G kostten. De laatste gift van 100 K.G. zwa velzure ammoniak bracht 1700 K.G. op, zoo- dat hiervan elke 100 K.G. f 0.69 kostten. De zeer hooge stikstofhemestingen ga' hier ook voordeel, al behoeft het op dezen grond, die vorige jaren telkens stalmpsi ontving, niet te verwonderen, dat het voor deel bij de zwaardere stikstofbemesting ge- ringer wordt. Proef bij Scholten te Lintelo. Kalksalpe- ter np voederbieten. Humeuze zandgrond. Kalktoestand 20, humus 4 pCt. In 192S bicten op stalmest, gier, kalizout en kalksalpeter. Jn 1929 800 K.G. slakkenmeel, 1400 K.G., kalizout 20 pCt. Voederbieten: Barres van Sludstrup. Uitslag: k.G. blazen Geen kalksalpeter 66400 K.G. bieten 1150') 600 K.G. kalksalpeter 76700 K.G. bieten 17100 750 K.G. kalksalpeter 86400 K.G. bieten 18700 300 K.G. kalksalpeter 93600 K.G. bieten 21000 Wij zien hier, dat de opbrengststijging can bieten per 100^ K.G. kalksalpeter tot 600 K.G. veel geringer is dan tot 750 K.G en zelfs tot 900 K.G., hoewel in iets min dere mate. De stijging aan loofophrengsi gaat met hoogeiv salpetergiften steeds vlug ger. Ook bij dit proefveld wordt de op brengstdaling na 750 K.G. kalksalpeter evenmin als bij -het vorig proefveld, waar genomen. Bij een prijs der bieten van f 10.— per 1000 K.G. en van 100 K.G. kalksalpeter an f 11,— bij verwaarloozing van de •narde van het loof, zou 600 K.G. kalk salpeter een winst geven van f 103—f 66 is f 37 per H.A.; 750 K. G. kalksalpeter winst van f 200—f 82,50 is f 117.50 per II.A.; 900 K.G. kalksalpeter een winst van ""of gg is f 173 per H A er ligt de hoogste rentabiliteit wel zeer duidelijk bij een zware kalksalpetergift. Proef hij gebr. Brethouwer te Bar'.). Kalksalpeter op voederbieten. In 1927 gescheurd weiland. 192S voeder bieten. Kalkzoutonv. 4. Humus 4.6 pCt. In 1929 bemest, met 800 K.G. slakkenmo-l en 1600 K.G. kalizout, 20 pCt, ren-Ieden is aangevoerd 21000 L. melk, die gemiddeld 1 10.10 opbracht, dat het thans tijd wordt om de worteltjes een overbemesting met Nitrophoska te ge ven, een half tot drie-kwart ons per gram. dat Taxus, dat veel gebruikt wordt voor heg gen, zéér vergiftig is voor het vee, dat er gaarne van knabbelt, dat in den Oeral rijke Kalimijnen zijn ont dekt, rijker dan die van den Elzas. dat deze echter ver afgelegen zijn en alleen voor binnenlandsch gebruik exploitable, dat in Groninger Oldambt vele boeren Waal- sche boonen op contract gaan telen, tegen 23 cent per K.G. en suikerbietenzaad tegen 33 cent per K.G. dat men in België het houden en invoeren van muskusratten verboden h<-pft. omdat het gevaarlijke kostgangers zijn: dat het vieze „beeren" ook wel eens. uit een oogpunt van volksgezondheid, verboden mocht worden, nu h.v. met Nitrophoska even goede, en betere resultaten te verkrij- dat van IS—22 Februari te Sassenheim in Bloemlust een Narcissententoonstelling wordt gehouden, waar veel belangstelling voor is; dat onze lezers bij hun verkoopingen aan hun notarissen opdracht moesten geven in ons blad „Land- en Tuinbouw" te adver- teeren; dat dit succes zou geven bij de vele duizenden lezers, die we tellen, dat wij altijd graag mededeelingen en wen ken van practische boeren en tuinders ont vangen. dat winter-producten zooals kool, uien en wortelen, tegenwoordig zoowat niets op brengen; dat geitenmelk een uitmuntend voedsel voor kalveren is, dat meer voedingswaarde dan koemelk bevat; dat in 1929 in Overijssel aan 396 personen het diploma „Goed-Melker"' werd uitge reikt, waarmee het getal gediplomeerde melkers en melksters in die provincie tot 1814 is geklommen; dat de strooprijzen vrij plotseling, belangrijk gedaald zijn van ongeveer f 40 tot onge veer 26 gld. per 1000 K.G.; dat het zachte winterweer veel rot in het fruit brengt zoodat het bewaren nadeel bracht in plaats van gewin; dat daarom de prijzen zóó gedrukt zijn, dat b.v. op een veiling dezer dagen 10 kisten A 25 K. G. bellefleurs gingen voor 30 cent, d.i. 3 cent per kist; dat in Duitschland de haverprijzen bedui dend lager zijn dan 1 jaar geleden en nog pl.m. 2 mark beneden de NoordAmerikaan- sche noteeringen; dat de botermarkt zich ook bij onze Ooster buren gaat verbeteren; dat in Duitschland nog 4-300 000 H-A. woeste grond aanwezig is en nog Sy2 millioen H.A. die noodig ontwaterd moet worden; dat dit respectievelijk ruim 9 pCt. en 18 pCt. of in totaal 27 pCt. van de gehcele opper vlakte van het Duitsch rijk is; 88400 K.G. 110100 K.G. 112600 K.G. 115600 K.G. Voederbieten: Groenkraag, Jaapjesbiet Ook hier had men evenals hij de aardap pel en bovenstaande voederbieten, proef velden, telkens 3 perceelen met een gelijke bemesting om zuiver te kunnen vergelijken. Uitslag: Geen kalksalpeter 600 K.G. kalksalpeter 750 K.G. kalksalpeter 900 K.G. kalksalpeter De opbrengsten van het proefveld zijn -us zeer goed, terwijl de gift van 600 K G. kalksalpeter zeer goed rendabel is ge weest. Daar de prijs van kalksalpeter op f 11.— per 100 K.G. kan gerekend wor- was dit met de gift van 750 K G niet het geval, terwijl de nog lioogere gift van 900 K.G. zich wel weer het-aid maakte Dp laatste 300 KG. kalksalpeter. kosten de f 83— gaf bij een prijs der bieten van J Per 1000 K-G. een meeropbrengst^an Vorig jaar vertoonden de twee overeen komstige proefvelden een groeiverminde- ring bij 900 K.G. kalksalpeter. Wij weten dit daaraan, dat bij de heerschenrle droog te de concentratie van hot borlemvncht door de groote giften in éér. keer te hoog was geworden. Nu de giften knlksalpetpr in drie keer werden gegeven, deed zich dit verschijnsel niet voor, ondanks het weer ook dit jaar droeg was. j vestigen nog even r!e aandacht er op, dat wanneer hbr Chili gebruikt was dat met Kelk«ahv!or -olijk te sle'l -i in -een geval voordelen en ,|e7.h„(.f, |,ete. koningen niet zoo v ordeclig zcuden zijn om dat Chili beduidend duurder is. Ook in de keuze der overigens gelijk waardige meststoffen kan men zijn voor deel zoeken. Doe het dan ook!

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11