HAARLEMMERSTRAAT Uit den Omtrek. DINSDAG 4 MAART 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 WAALS PROPAGANDA MAAND dat is BETERE ARTIKELEN VOOR LAGERE PRIJZEN Vitrages - Karpetten - Lingerie - Heeren-Modes STADSNIEUWS ETALAGE-VERLICHTING Bede van den heer R. Swierstra. Gisteravond heeft de heer R. Swierstra, directeur van Philips-demonstratiozalcn te Amsterdam, voor de Middenstandsorgani saties, ter gelegenheid van de Electriciteits- tentoonstelling een lering gehouden ovei bovengenoemd onderwerp. Wanneer men de etalageverliqhtingen in groote en kleine steden zoo eens door den bril van den criticus beziet, aldus ving spr. can, dan blijven er nu niet zoo beel veel over, die men nu werkelijk als volkomen geslaagd kan beschouwen. Er is gelukkig een kentering' Te weinig zijn de winkelier en de bouwer van de etalage er van doordrongen, dat de kunstverlichting bij de ontwerping van de etalage miustens even veel zeggend als de dagver!ichting, ja zeer vaak domineerend moet rijn- De tijden zijn voorbij, dat het kunstlicht een hulpmiddeltje was om neg even bij het eindigen van'den dag wat licht te krijgen. Dit itordt zoo zoetjes aan voorhistorisch. De grootste magazijnen rijn hiervan door drongen en beginnen reeds vroeg op den middag hun lichten te ontsteken. De winke lier. voor wien licht van boven noodig is, moet daartoe voldoende gelegenheid bezit ten dit te maken en hij die licht van de zijden of van beneden wenscht, moet niet voor de noodzakelijkheid staan het acstc tisch aanzien van zijn etalage te verknoeien, omdat er niet op gerekend is, een feit dat men dagelijks kan constnteercn. Voor de etalageverlichting is slechts één lijn te volgen en deze is: plaatsdelicht- bronnen steeds zoo.dat ze den kijker voor de etalage op geener lei wijze kunnen hinderen; de etalage moet zijn het toon eel, waarnaar het op straat staande publiek, zonder eenige vermoeie nis kan zien. Vraagt men waar de lichtbronnen zijn aan te brengen, dan kan men algemeen genomen de plaats boven langs het raani aanwijzen, waarvoor dan glazen spiegelre- flectorcn (Philiray) zijn te gebruiken, die door hun groot reflecteerend vermogen een zeer economische verlichting waarborgen. Ontbreekt hiervoor de plaats, dan zijn ver- spiegelde etalagelampen eventueel langs bovendorpel of kalf van het raam aan te brengen. Om tot een goede etalageverlichting te ko1 men is het verder noodig enkele algemeene principes vooj; oogen te houden. In de allereerste plaats denken we aan de wijze waarop het licht op de voorwerpen yalt De natuur heeft ons in dezen, twee sterk van elkaar verschillende wijzen geleerd n.l. die van het gerichte en die van het ver strooide of- diffuse licht. Staat de zon aan de heldere hemel, dan toovert het gerichte licht de scherpe schaduwen en duizenden spiegelingen; is de hemel bedekt, dan zijn door het van alle kanten komende nagenoeg even sterk licht hot diffuse licht c' schaduwen en de spiegelingen verdwenen. Welnu deze eenvoudige ervaring zegt al direct dat een diffuse verlichting in etalages met voorwerpen, die door gebrek aan spie geling en schaduwvorming dof en mat den, niet de juiste is. Het hangt dan verder van de vorm der voorwerpen en de wijze waar op ze zijn opgestapeld af, hoe de lichtbron nen zijn te plaatsen. Zoo zullen b.v. de voor werpen van cilindrische vorm (men denka aan jam- en honingpotten, flesschen met li monade en wijn) zeer gebaat zijn met een verlichting langs de zijden en benedendorpel van het raam, mits goed aan het oog ont trokken. Tal van modezaken zullen met voordeel een diffuse verlichting toepassen. Immers hierbij is vaak en dit geldt in het bijzon der bij plaatsing van mannequins het op treden van schaduwen zeer hinderlijk, ter wijl het toeschouwen gemakkelijk gemaakt wordt om de kleedingstukken zoo goed mo gelijk uit verschillende richtingen te bezien. Behalve de diffusiteit speelt de kleur van bet licht een rol welke in de allereerste filaats bepaald wordt door de soort van de ampen. Vergelijk de z.g. vacuumlampen en de gasvullingslampén, dan blijkt het licht van de eerste meer geelachtig, dat van de tweede meer wit te zijn. In sommige geval len zal men goed doen een combinatie van beide tc riemen, als noch het eene noch het andere mag overwegen. Speelt de kleur van het licht van de licht bron eenerzijds een rol, anderzijds moet er ook om gedacht worden, dat de kleur van de wanden invloed heeft op de kleurindruk; immers door deze wordt een indruk van hei daarop vallende licht terug gekaatst en dat deel geeft ons juist den indruk van de kleur der wanden. Verder .speelt nog de hoeveelheid licht eeii rol, waarvan de juiste beteekenis door de meeste mcnschen niet beseft wordt en alleen door demonstraties overtuigend kan worden aangetoond. De sterkte van de verlichting, die men op de tafel in de huiskamer heeft, mag in geen geval als maatstaf dienen voor de verlich ting van de etalage. Meet men op de eerste een sterkte van b.v. 100 tot 250 eenheden (Lux), in de etalage is te rekenen op een 5 tot 10 voudige sterkte (800 tot 1500 lux). Natuurlijk is het aantal en de sterkte dei- lampen afhankelijk van: le. de grootte van de c-talage; 2e. de kleur van de geëtaleerde stoffen en de kleur der wanden; 3e. van de verlichting der omgevende etalages, die ge woonlijk ten nauwste samenhangen met de belangrijkheid der straat. Waar de kwestie van de hoeveelheid licht direct verband houdt met de financieele zijde van het bedrijf, is dit gewoonlijk de factor, die het sterkste spreekt- Zeker, ieder bedrijf houdt z'n onkostenposten liefst zoo klein mogelijk, doch het is onjuist gezien do verlichting van de etalage alleen als zoo danig tc beschouwen. De etalr.gcverlichting is niet zoo iets als een noodzakelijk kwaad, het is een van de prachtigste en meest effec tieve reclamemiddelcn waarover men te be schikken heeft. Het is meer: het is de on ontbeerlijke bediende, die voortdurend de waren aanprijst on den kooper lokt. Wethouder T. S. Goslinga woonde deze le zing bij als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur. De vergadering stond onder leiding van den heer ten Cate Brouwer, voorzitter van de K. v. K. voor Rijnland. VAN HET STADHUIS HINDERWET. B. en W. ^^PBi meene kennis, dat door hen vergunning is bureaux bestaan met ondersteuning van de j stuur der vereeniging kwamen complimen- rekening van den heer W. v. V. aan den N'cderlandsche Vereeniging tot bestrijding teeren behoorde een afvaardiging van he* j Molentuinweg door de firma Gebr. Slinger- erleend aan- hebben, is dus in Leiden reeds a. J. li. Moene en rechtverkrijgenden tot inrtunoling van nieuwe geldmiddelen lederen I De N.V het oprichten van een palangrookerij in het mogelijk, perceel Klooster No. 26, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie II. No. 1749; b. de N.V. Algemeene Brandstof fcnbende 1 ..Lei den" te Leiden en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsclie af- tapinriehtimg in en op.het perceel Haagweg No. 15. kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie O. Nis 716 717. Ledden, 4 Maart 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. die i patroonsbond cn voorts tal van len J digers van 1 zonder de jubileerendc rniging in an der Reyden's Meel- handel stefdc voor de vereeniging isignes beschikbaar, voor d n DE ELECTRICITEITSTENTOONSTELLING.een gouden, \oor de bestuursleden De tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal is gieter bezocht door 3225 personen. Aan de öUOOste bezoeker werd door een der standinoudeirs, de N.V, Electrostoom, een broodrooster ten geschenke gegeven. Ook de 7500ste bezoeker wacüt een bijzon dere attractie. Reeds nu kou gezegd worden dat de tentoonstelling een groot succes is. n zuiver zakelijke tentoon- steliling geen kans van slagen zal hebben is geheel onjcust. gebleken. De onderwh'sientoonstellimg is hed-en be- GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Onderwijs Mr Tepe 5 verhinderd morgen spreekuur te houden LEZING IN DE ACADEMIE Op Donderdag a.s. zal prof. dr P. Tillich hoogleeraar in de godgeleerdheid te Dres den op uitr.oodiging van tien V. C- S. B. de N C. S- V. en de Theologische studen ten faculteit des avonds te SVi uur in het kléin-auditorium der Universiteit een le zing houden over „Religion und Tcchnik' CHR. LETTERKUNDIGE KRING. Lezing van den heer De Die. De heer J. J. de Die heeft voor den C.hr. Leterkundigen Kring een inleiding gehou den over „Inger Skram" en „Eén uit velen" van J. Olendahl. Een juiste typeering van Eva's karakter, een verklaring, waar mogelijk, van haar le vensuitingen, laten ons den groei zien van haar leven naar de overgave toe. De kwalificatie van inl.: „Een verheffend boek" vindt instemming, ook al is de con ceptie van dit werk minder sterk. „Inger Skram", dat vervolgens de aan- dach vraagt, lokt uitvoeriger behandeling uit. J. Oterdahl teekent in haar een ..wils- sterke, geestkrachtige vrouw, die veel zor gen en verdriet te doorworstelen heeft, maar door zielenadel en gelcofsaanvaarding tot volkomen overwinning komt Inl. gaat na, lme in Ingers jeugdbeschrh' ving de bouwstoffen voor haar karakter zijn gegeven: plichtsbesef, schoonheidsdwanc haken naar bezit sterke behoefte om hel zwakke, het ongelukkige te helpen, bovenal de sluimerende moedertrekken diep in haar hart de sterke wil om vooruit te komen en dan nog het half visionaire, half mystieke weten. De verdere ontplooiing van Ingers karak ter teekent inl. in den gang van het ver haal, dat duidelijk het einddoel; het offer, doet zien. Hier is het menschenleven naar vaste, klare belijning geteekend als een leerschool van lijden, maar het doet ook zien welke dc eenige krocht is die den lürtende schraagt Een interessante uitwisseling van gedach ten volgde. In het Nederl. tijdschrift voor geneeskunde komt het volgend artikel voor van de hand van Prof Dr. H. W. Siemens: Dr. Van der Hoog te Leiden heeft aan artsen en andere personen, die er zich voor interesseeren. een boekje verzonden over de bestrijding der geslachtsziekten. Bij dit boekje is een circulaire gevoegd, welke o.a. de volgende zïnssneden bevat: „Speciaal de behandeling brengt moeiten en bezwaren met zich mede. Zij is dikwijls zeer langdurig en kostbaar, zoodat vele personen er zich vroegtijdig aan ont trekken. Om aan dit alles tegemoet te komen is het wenschelijk, dat in iedere stad van eeni ge beteekenis een consulatiebureau bestaat, van waaruit de strijd tegen bovengenoemdi ziekten wordt aangebonden, waar iedereen, zonder dit groote financieele bezwaren met za,ch brengt, raad en inlichtingen kan krij gen cn waar iedereen, die besmet is, behan deld kan worden zonder dat hij behoeft te vreezen, dat dit zijn finantieelen ondergang beteekent. In enkele plaatsen van Nederland bestaan reeds deze consulatiebureaux, maar de kring waarin zij werken, en hun algemeene be kendheid zijn nog lang niet groot genoeg. Het is onze bedoeling in Leiden een derge lijke centrum van behandeling en voorlich ting op te richten". Voor dit consultatiebureau worden giften in geld gevraagd in den vorm van een bij drage, waartoe een formulier erbij gevoegd staan, i Graon- n aantal oorzittei en gront zilveren en voor de gewone leden een kleir zilveren. De Dclftsche Gist- en Spiritusfabriek schonk ton behoeve van het secretariaat een archiefkast je De avondvergadering had, zooals gezegd, een intiem karakter, zoodat wc hierover wei nig kunnen mededeelcn. zocht door 761 Lekische schoolkinderen, door 30 uit Oegstgeest en door 272 uit Lisse. Blijkens een advertentie in dat nummer zaJ de lezing van Ir. van der Sta-.!: dóe gis termiddag is gehouden voor de svrou- icnorganisalii-es, vanwege de er- e be langstelling die ervoor bestond Donderdag middag a.s. te half drie in het Nutsgebouw worden herhaald. NED. CHR. VROUWENBOND. De heer Makkelie over de Zeemanszending. In de groote Nutszaal heeft gisteravond x>r de afdeeling Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond de heer Makkelie, de wak kere zeemanszcndeling uit Amsterdam, ver teld over zijn werk. De vergader.ng stund onder leiding van de presidente der afdee ling, mej. van Loo, die na de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend te hebben, een kort welkomstwoord sprak, speciaal aan het adres van den spreker. Bij een groot aantal lantaarnplaatjes hield daarna de heer Makkelie oen vlotte cau serie over het zeemansleven, losse grepen uit de geschiedenis van duisternis en licht van de zeehavens. Spr. gaf een beschrijving van het karakter dezer menschen, die dik wijls bruten indruk maken, maar die veelal hulpvaardig en vriendelijk zijn als het er om gaat het verdrukte en ellendige te be schermen. Aan den wal van elke haven waarin zij landden ligt het gevaar op hen te loeren en nergens vindt de duivel zoo ge makkelijk zijn slachtoffers als hier Het is onbegrijpelijk, dat door de Christe nen in ons land nog steeds niet voldoende ingezien wordt, hoe groote taak voor hen op dit gebied is weggelegd. Nederland staat wat betreft zijn zeevaart bovenaan in de rij der landen, wat zijn zeemanszending betreft evenwel onderaan. De Duitschers hebben schier in iedere haven een Christelijk zee manstehuis, mnar een Nederlandsch tehuis van dien aard treft men al zeer sporadisch Aangrijpend waren de verhalen, die spr. deed uit zijn ervaring onder de zeelieden, die opgezweept door anarchistische en socia listische theoriën, bruut optreden tegen al les wat Christelijk heet, maar die ten slotte toch snakken naar het heil, dat in Christus is. Hoe moeilijk het werk van den zeemans zendeling ook is, telkens merkt men, dat het door God wordt gezegend. In de geheele causerie lag een opwekking tot de aanwezigen het mooie werk, dat in de schepen en aun de havens verricht wordt, te steunen, opdat er meerdere uitbreiding aan kan worden gegeven en het Evangelie zijn gezegend licht uitstrale tot heil van vele zielen. Bij het uitgaan werd èen collecte gehou den voor het werk der zending onder de zee lieden. EIGEN VOLK. Het tweede nummer van den nieuwen jaargang opent met een schets van J. Hop man, waarin verschillende bijzonderheden verteld worden over het „kraai houden" in Bunschoten en Spakenburg. Mevr. J. H. BergmansBcins draagt een schets bij in Drentsch dialect: „Een praotein over veur- loopen (Een praatje over voorteekens). Dan volgen drie bijdragen van de heeren G J. Klokman en A. Jonk en L. A. Dieleman over zuiver dialectische onderwerpen, n.l.: De taalschat van den Gelderschen Achterhoek; YVcstfriesch en Woorden uit ,het land van Axel". De aflevering wordt als naar gewoon te door de rubriek „Vraag en Antwoord", een uitgebreide rubriek „Boekbesprekingen" en de vragenlijsten van Nederlandsche folklore besloten. land een burgerwoonhuis worden gebouwd. BEGIN VAN BRAND In den afgeloopen nacht is een begin van brand ontstaan aan de achterzijde van het Gemeentelijk Wasehbureau in de Zesstr. waar het houtwerk van een raamkozijn stond to smeulen. Een voorbijganger waar schuwde een surveilleerende politieagent, die daarop het vuurtje bluschte. AANBESTEDINGEN. B. en W. van Leiden hebben hedenmorgen aanbesteed in het Bureau van Gemeente erken. Breestraat 125: het aanleggen van een weg ten Zuiden ra de trambaan der H.T.M. vanaf den Rijnsburger weg tot de Zuidwestelijke grens an het terrein -van Nieuw Academisch Ziekenhuis. Ingeschreven was als volgt: J. T. Zijm Co., Rotterdam, ƒ68.380; J. H. Sanders. Delft, ƒ72.036; fa. A. Rooverts Co., Made, ƒ78.999; Wamaar en Hoogstraten, Leiden, ƒ63.975; De Later en Meyers. Lei den. 78.990; J. v. Dekten, Groningen, -8.900; D. Esser, Delft, 71.900; C. J. van Dorlh, Leiden, 79.887; v. d. Velden er Jong. Oegstgeest, ƒ73.447; De Winter en Van We eren, Ledden, ƒ66.666; v. d. ELshout en Huid rechts, Voorburg en Schevenimgen, ƒ79.000; N.V. Honigraat en Balsenbroek, Bloeraendaail, 68-888H. Bax, Haarlem, ƒ73.890; N.V. Transportlin netel, Amsterdam, 76.700; De Moed en Hermes, Arnhem, 76.000; W. de Jong. Amersfoort, ƒ76.480. C. de Vries, Purmerend, ƒ77.980; Koning, Leiden, 64.900; P. Kooiman. Uithoorn. ƒ74.200; C. Verwater. Made, ƒ79.900; N.V. Beton-Mij., Gouda, ƒ76.300; W. J. Wolfjes, Heerenveen, ƒ75.750; L. P. v. Geen en Stuif zand, Leiden, ƒ64.888; N.V. Visser en Zn., Wassenaar, ƒ70.000. Voor het leggen van een stamriool In den Stationsweg werd ingeschreven door: Wamaar en Hoogstraten. Ledden, 44.900; J. Sluis. Boskoop, ƒ51.250; W. Boerema, Bus- sum. ƒ48.200; N.V. Hontgraaf en Boven broek, Bloemendaal, ƒ38.889; C. J. v. Dorth, Leiden, ƒ36.543; N.V. Visser en Zn.. Was senaar, ƒ60.000; v. Balen, Bilthoven, ƒ46.407; N.V. Beton-Mij., Gouda, 48.900; Van tiet- Velde en De Jong, Oegstgeest, 41.234; R. Bijker, Haarlem, ƒ51.000; J. T. Zijn Co., Rotterdam, ƒ50.830; C. Hoogendoorn, Oegst geest. ƒ41.500. Voor het leggen van hoofdiriolen in de Kooiikain, de Ringkade en den Lagen Rijn dijk, met bijbehoorende werken, was de in schrijving als volgt: Warnaar en Hoogstraten, Leiden, ƒ59.850; J. Sluis. Boskoop, ƒ63.200; J. v. Delden, Gro ningen, ƒ58.950; N.V. Visser en Zn., Wasse naar, ƒ55.000; O. v. Balen. Bilthoven. ƒ58.000; C. J. van Dorth, Leiden, 50.74-8; v. d. Velden en De JJong, Oegstgeest, 47.654; N.V. Hout graaf en Bolsenbroek, Bloemendaal, 43.330. BINNENLAND KATWIJK AAN ZEE COMITÉ VOOR WINTERLEZINGEN. Heden, Dinsdagavond, om 8 uur zal in de Gemecntezaal do 4c lezing gehouden wor den door den heer Adolf Bouwmeester var. Amsterdam. Hij zal fragmenten voordragen uit „Allerzielen" van Heijermans, „lm Wes ten nichts Neuos" van Remarque en „De nhchtwatht van Rembrandt" van Justus van Mauri k. AFSLAG. In de week van 20 tot en met 27 Februari kwamen tc IJntuiden de navolgendo vaar tuigen aan don afslag: 109 Hollandsche stoomtrawlers, 4 Duitsche, 1 Engelsclic, 10 stoombeugers, 48•motortrawlers, 1 zeiltrawl- logger, 85 kustvisschers. De totaal-aanvoer .bestond uit 1.029.735 K.G. trawlvisch en 49.862 K.G. bcugvisch. De totale opbrengst bedroeg f 307.601.99. SCHOOLNTEUWS. Het Bestuur van de Chr. U. L. O. School, hoofd de heer W. B. Hofman, heeft met 6 stemmen vóór cn 2 stemmen tcgon besloten om den grond te koopen, waarop liet erf van de Gebrs. Taat is gelegen met 3 kleine huis jes in de Badstruat en een bijgebouwtje. De gemeente zal dus weldra voor het gedwon gen feit staan om de gelden daarvoor be schikbaar te stellen. Dc bedoeling is dan om de bestaande school aan de gemeente over te dragen, 't Lijkt het voordeeligst voor de gemeente om daarop in te gaan. De bestaan de school in de Mich, de Ruyterstraat zou dan Ambachts-tcekenschool kunnen worden. De Visscherijschool zou dan kunnen verhui- naar de Voorstraat, waar tegenwoordig de teekcnschoo! gehouden wordt. De naai school zou kunnen blijven in do school in de Burgersdijkstraat. MONUMENT. Het monument, dat opgericht zal worden ter nagedachtenis aan de vele Katwijksche risschers, die in de oorlogsjaren hun leven >p zeo verloren hebben, zal komen te staan foor de Oude Kerk op den Boulevard en .vel daar, waar de lage muur, die zich voor de kerk bevindt, links naar achteren wijkt, nen met het front naar de kerk zieL Inzake do faciliteiten voor de Ned.-Indië vluchten heeft de Lugelsche regeering nog ion beslissing genomen. Verschenen is dc Memorie van Antwnurd m de Eerste Kamer over de Justitie bcgroo- ting voor 1930. Blz. 3. Dr. van Doominck waarschuwt tegen do i. onjuiste financieele politiek der geineen- 10 De daling in de indexcijfers der zeevrachten blijft aanhouden. (blz. 5) Het laatste artikel over de Nederl. Chris telijke Radio-Vereeniging. Inzake het drama bij Bennekom zijn be langrijke getuigenverklaringen afgelegd. (bldz. 7) Een moordaanslag te Tilburg. De dader aangehouden. (blz. 9) Oud-Gereformeerden in Zeeland, door A. M. Vv'esse ls. Heden beginnen ve met een nieuw feuilleton: Onder zijn vleugelen, door Zens- bia Bird. ALKEMADE A.R. KIES VEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Vrijdagavond a.s., te hadf acht, hoopt de A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" te Atkemade, een vergadering te houden in de Chr. School te Nieuwewetering. De heer P. M. Oostlander, hoofd der Chr. School te Oudewtering, zal daar spreken over: „Lessen uit den vreemde", 't Is te hopen dat vel* Antirev. mannen en vrouwen deze vergade ring zullen bijwonen. 156. J H 11 straat 26. M 221. J W Tul. KOUDEKERK. BEGRAFENIS G. J. Bzn. CARTS. Maandagmiddag om 2 uur had onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van den heer G. J. Bzn. Carts, in ven ouderling der Ned. Herv. Kerk alhb De overledene, die gedurende meer dan 23 jaren de Herv. Kcrka ls lid van den Kerke- raad met hart en ziel diende, genoot aller waardeering en achting voor de hem eigen blijmoedige wijze waarop hij de belangen der gemeente ai dien tijd voorstond. De kist werd grafwaarts gedragen door de leden van den Kerkeraad en afgevaardigden van het College van Notabelen, waarin dn overledene caeneens vele jaren zitting hnd. Aan liet graf werd. behalve door Ds. Odé alhier, gesproken door de beide vroegere predikanten der gemeente Dr. F. J. Los thans te Amsterdam, en Ds. C. D. Israël, te Hattem. Dmkbaar herdachten de sprekt de groote liefde van den overledene tot den dienst des Heeren en het vele werk door hem in dien dienst verricht daarbij tevens woorden van troost en bemoediging rich- teftd tot de echtgenoote en de kinderen van hem, die zoo menige ledige plaats heeft ge laten in de harten der zijnen en der Ge meente. De plechtigheid werd beëindigd met het zingen van Ps. 32 1, dat de overledene koht voor zijn plotseling verscheiden nog zoo had getroost en bemoedigd. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer aan hun vader bewezen. tllcgom. Heere- i Haarlemmer- 34 3. Mej. M W v Groen vau nstcde Smalleweg 19. Mej. M P v Rootjen, Kloomendaal. Itoovorsbroek 2n* rog 182. Mej. P Have OUDEWETERING. VERGISSEN IS MENSCHELIJKI Toen Zaterdagmorgen de heer L. Kool, hoofd der Chr. School te Nieuwewetering, een bezoek had gebracht aan het kantoor der Coop. Boerenleenbank alhier, bemerkte hij tol zijn schrik, dat zijn rijwiel, dat hü buiten tegen 't gebouw geplaatst had, ver dwenen was. Spoedig bleek echter, dat een andere bezoeker de fiets bij vergissing mee genomen moest hebben, en zijn eigen karre tje voor den heer Kool had la ten staan. Daag de namen der bezoekers op het kantoor be kend zijn, zal het rijwiel wel weer terecht komen. RIJNSBURG „ACHTER DE WOLKEN SCHIJNT DE ZON" Zooals reeds bekend gemaakt, wordt Woensdag a.s. in de zaal voor Christelijke Belangen alhier,de eerste Nederlandsche Tuberculose Film'„Achter de wolken schijnt de zon" vertoond. Niet alleen is de film op zich zelf een bezoek overwaard, maar boven dien steunt men op deze wijze een uiter mate nuttig werk, zoodat wij ieder opwek- ken, deze film te gaan zien. DE MELKPRIJS. De melkprijs is alhier met twee cent per liter verlaagd. Deze bedraagt thans f 0.14 per liter. VERBETERING. Door slooping van een schuur van den heer H. aan den Heerenweg alhier, kan deze weg weder aanmerkelijk verbreed worden. Reeds lang bleek deze drukke verkeersweg naar Katwijk ter plaatse veel te smal, zoo dat de gemeente reeds eenige perceelen aan kocht Voor slooping en wegverbreeding, waardoor een deel op behoorlijke breedte ge bracht kon worden. Thans kan opnieuw eenige verbetering worden aangebracht. Uit de hierboven vermelde zinssnode moet iedere onbevooroordeelde lezen, dat Leiden tot de plaatsen behoort, waar geen consul tatiebureau bestaat. Daardoor moet bij het publiek een geheel verkeerde meening over de sanitaire toestanden in Leiden ontstaan. Zoo'n consulatiebureau, waar iedere patiënt met oen geslachtsziekte in Leiden geheel kosteloos geholpen en behandeld kan wor den, bevindt zich namelijk sedert jaren in handen van Dr. Van Kerckhoff. Zijn polikli niek is weliswaar sedert kort slechts 's mor gens geopend; maar dit is een gevolg van het feit, dat do geslachtsziekten, in het bij zonder de syphilis in de laatste iaren ook in Leiden sterk zijn afgenomen (dc statisti sche bewijzen daarvoor worden in de Lcid- sche universiteitskliniek voor huidziekten verzameld en zullen binnenkort gepubli ceerd worden), zoodat het tijdstip voor het inzamelen van bijdragen voor een nieuw r consulatiebureau door dr. Van der Hoog j te kunnen volhouden. Het lidmaatschan. dat niet goed gekozen is. Sedert September 1929 j minstens f 1 bedraagt, kan zeker verhoogd bestaat er nog een tweede consulatiebureau worden en zeer dankbaar zou de vereeni- voor geslachtsziekten in Leiden, n.l. de poli-ging zijn zoo de penningmeesteresse. cliniek voor huidziekten in het Nieuwe Aca- Koekkoek, Zoeterw., Singel 84, met giften demisch Ziekenhuis. Ook hier kan iedere verblijd werd. patiënt met een geslachtsziekte iederen morgen en iederen avond (behalve Zater- LEIDSCHE BAKKERS-PATROONSVEREEN. dag) van 5 30-6.30 geheel kosteloos van j Zilveren Jubileum, dermatologisch geschoolde artsen raad en hulp krijgen Reide poliklinieken ziin ook in De Leidsche Bakkers Patroonsvereemging de gelegenheid om hun patiënten met ge-„Ons Belang" heeft gisteren haar zilveren siachtsziekten door de hulp van de „Neder-i jubileum herdacht in de eerste p aats met ïandsche Vereeniging tot bestrijding der ge- een receptie van 3 tot half 5 in de restauratie slachtsziekten" geneesmiddelen en reisgeld zaal ven „Zomerzorg", terwijl 's avonds in te vergoeden, zoo vaak dit noodig is. Tegen- de vergaderzaal van deze inrichting een over de circulaire van Dr. Van der Hoog. die feestavond is gehouden in intiemen kring ten doel heeft het verschaffen van geldmid- receptie des middags was zeer druk delen voor 't onrichten vr- een consultatie- bezocht. bureau te Leiden, kan dus opgemerkt wor- De zaal prijkte met niet minder dan 30 den dat reeds twee dergelijke consultatie- J bloemstukka. Onder degenen die het be- J a ar verslag. In haar jaarverslag memoreert der afdee ling Leiden van bovengenoemde vereeni ging het overlijden van mej. Nierstrasz. dio jaren lang in het bestuur zitting had en veel voor de blinden gedaan heeft. De over ledene vermaakte een legaat van f 250 aan de afdeeling. Haar nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Als nieuwe bestuursleden traden toe mevr. Van Nooten-van Nooten en mej. Koekkoek. Het geheele jaar 1929 werkten 6 blinden thuis en en brachten iedere week hun bor stel en mandenwerk terug. Over den ver koop was men tamelijk tevreden, doch de omzet zou grooter kunnen zijn. De afdeeling had een jaar vol zorgi vooral op financieel gebied; 1.1. Januari is men met een werkverschaffing begonnen. Dagelijks komen 8 blinden van 912 en van 2—5 uur werken, onder toezicht van e<m werkmeester, in hetzelfde lokaal dat het vorige jaar van de gemeente gehuurd werd. De afdeeling hoopt met. verhoogde subsidie de hulp van liefdadige stadgenpoten dit HAZERSWOUDE A-R. KIES VEREENIGING. De jaarvergadering van de A.-R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" zal worden gehouden op Vrijdag 9 Maart a.s., 's avonds ir in het lokaal achter de Geref. Kerk. Naast jaarverslag van den penningmeester en bestuursverkiezing, rede van Ds. Mr. G M. den Hartogh over „Groen van Prinsterer" Trouwe opkomst zeer gewenscht. BIDUUR VOOR 'T GEWAS. Woensdag a-a des avonds 7 uur zal D.V. in de Geref. Kerk biduur voor 't gewas wor den gehouden, waarbij hoopt voor te gaan Ds. Mr. den Hartogh. MELKPRIJS. Dc prijs der melk is met twee cent per li ter verlaagd en nu gebracht op 14 cent po liter. UITVOERING. De muziekvereeniging „Harmonie van Hazcrswoude" gaf Vrijdagavond in café Nat zijl, onder leiding van den directeur, den heer M. Bolderdijk van Leiden, een goed ge slaagde uitvoering. AANBESTEDING. Uitslag van de aanbesteding, gehouden door den heer J. Dekker, architect te Ha zcrswoude, voor het houwen van 10 arbei derswoningen op het dorp te Hazerswoude. voor rekening van den heer A. A. Motze al hier. Laagste inschrijver: Groen en Breg- man te Benthuizen f 22910. Hoogste inschrij ver: F. den Hoed, Zwijndrccht, f 29900. Het werk is aan de laagste inschrijvers, de hee ren Groen en Bregman, aannemers te Bent huizen, opgedragen. LEIDERDORP. ide. H. Rtlndltk =str 2 J Ho- weg 207 A res. Alphon a d Capaan. Haar- .Kudekerk A no 65B ing Alphen a-d. Rijn, dc RuU- Vromans, Zoet« r Laman. Leiden orden. Leidsche rFankrtlk W .-Stichting J: LISSE. ZEER BELANGRIJKE LEZING. Wij vernemen dat Woensdag 5 Maart a.s. 's avonds om half acht i nhet I-I.B.G.-gebouw voor de afd. Lisse van het Hollands Bloem- boll enk weekers Genootschap ,de heer Ir. K. Volkersz een onderwerp zal behandelen over „Dc lx'.iandeling van tulpen in de schuur" Waar deze vraag voor het vak van groot belang is, zij ieder present. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Woensdag 5 Maart om 2 uur 7e voor- veilim/ ZOETERWOUDE. MELKPRIJS. De prijs der melk is per Maart alhier met 3 cent per liter verlaagd en is thans 14 cent, MISHANDELING. Bij de politie is aangifte gedaan, dait de los-werkman H. C. Overdevest, wonende al hier, Zaterdagavond omstreeks half §lf ra de Weipoort, toen hij aldaar de woning van don veehouder G. de W. passeerde, is aange vallen en vrij ernstig mosliandeld door beide zoons van genoemde De W. Proces-verbaal is opgemaakt. ONTRUIMD. Eenige bewoners van den Hoogen Rijndijk wier woningen vanwege de Rijkswaterstaat zijn aangekocht voor verbreeding van den Rijksstraatweg, hebben aanzegging gekre gen, dat hun woningen per 1 November a.s. ontruimd moeten zijn. f 57—5;0 middel t 16 per 20 1.42; kool- kg.) f75 1 De be-sc. -28.5; Oklelne schol 129—7, it f 2.60—0.70; tongschar f 60 ritjes f 11—S; groote ochelv. helv. f 6036; kl. mldd. rchol ne schelvlsch f26—6.7(1; groo kleine gullen f 15.506.50; i Kist van 50 kg.; rog f 36 leet f 4.15—3.25; leng f 3.60— 00.45 per stuk; 1 stour (30 KATWIJK AAN PEN RIJN WONINGBOUW. AR KIESVEREENIGÏNG „NEDERLAND EN ORANJE' De A.R. Kiesvereen. hoopt Wocns-taggav. 5 Maart om he-lf acht haar jaarvergadering te houden. Vragen betreffende de Gemeente-1 politiek moeten vooraf schriftelijk worden /'sÖÓTÏjm' ingediend bij epn der Raadsleden J. P. Se- !76 Holland 2 gers of J. Noorlandt. PLUIMVEE. EN KONIJNENSPORT. Woensdagavond om 8 uur zal er een 1 ndc-n) 2747. VL 204 Sophie Reglna (70 manden) s I. LT 171 (70 manden) 1055. IJ 11 53 Deilka 6 (65 manden) ƒ1521. MM 374 Derika S (200 manden) ƒ2010. 1J11 126 t»e- rlka 10 (115 manden) 16C2. 1JM 119 Mies en ~10 manden) 2354. IJM 51 Catania (ISO 1300. IJM 327 Victoria (8ö mandrill - - - -o rannden) 962. MM iden) ƒ1182. IJM 197 1 3974, 1JM 17 St. Theresla (20 manden) 350. 1JM 12 Joh> (90 manden) 1700; IJM 111 eiympM. (100 r den) 1587. IJM IJM 95 Maria (205 (420 manden) ƒ5200. IJM 253 Sui gad erin? worden gehouden door de Pluim- iden) ƒ4100; ijm sj voorwaarts 115 manden) ree en KonlInensoortvorMn. „I.isse en Om {,','ïïi "brt* »t"J ?1S IJM J streken in gebouw „Vereeniging zeeleeuw os5 manden) 157e. ijm 323 waivisch 1294, IJM 97 Bri

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6