EERSTE KAMER 8n't Haar wal DIE ZIJN LEVEN VERLIEST ZATERDAG 1 MAART 1930^ DERDE BLAD PAG. 3 rtIJKSBEGROOTING 1930 DE INDISCHE POLITIEK MORALITEIT Katholicisme en socialisme onverzoenlijk Vergadering Februari 1930. De Senaat heeft thans zijn woord gespro ken. A.s. Dinsdagmiddag te half 2 hoopt de minister-president de gevoerde beschouwin gen te beantwoorden. De heer Fock heeft aan den minister van Koloniën steun toegezegd en degenen, die zoo geweldig afgeven op het regime Fock- de Graaff, uitgedaagd met hun beschuldi gingen voor den dag te komen. Maar feiten! De meest belangrijke redevoeringen van den dag waren verder die van de heeren Polak en Serrarens. Eerstgenoemde, bij wien zich zijn partij- genoote mevr. Pothuis-Smit later aansloot, hield zich voor een deel bezig met bestrij ding van de rede van Prof. Steger. Er be staat geen monopolie van zedelijkheid, was het thema van beider redevoeringen. Hoofdzakelijk echter poogde de heer Polak aannemelijk te maken, dat de Engel sche Labour Partij een echte socialistische partij is. De heer Serrarens leverde echter een rustige, gedocumenteerde bestrijding van deze stelling en toonde duidelijk aan, dat de Engelsche socialisten van geheel an dore mentaliteit zijn dan de uit de Marxis tische gedachten wereld levende vastelands- socialisten. Bij hen bestaat voor godsdienst en tradi tie nog zooveel respect, dat de Katholieke Kerk vooralsnog tegen het lidmaatschap van katholieken geen bezwaar maakt. Ware het Engelsche socialisme van hetzelfde ge halte als dat, hetwelk we op het vasteland kennen, dan zou haar houding een gansch andere zijn. Want katholicisme en socialis me zijn en blijven onverzoenlijk, zoolang het socialisme zijn klassenstrijdleer en be strijding van privaat bezit handhaaft en zich tegen de diepste waarheden van het Christendom blijft kanten. De heer Serrarens kon uit dien hoofde den rooden heeren dan ook weinig uitzicht bie den, dat het gemakkelijk tot een samenwer king tusschen de R.-K. Staatspartij en de S.D.A.P. zou komen. Wat niet weg nam, voegde hij er aan toe, dat men voor eikaars bedoelen en arbeid waardeering kon heb ben. j Het zal moeilijk vallen, dit zakelijk en gedocumenteerd betoog te weerleggen. Slechts de oppervlakkigon zullen een poging wagen om dit alsnog te doen. We verdenken er den heer Hermans ernstig van, dat hij het voornemen koestert de Kamer te dezen aanzien nogmaals op zijn looze beschou wingen te tracteeren. Baten zal het echter ïiirt. Hij kan de feiten mooil'ik loochenen. Zooals gezegd komt de minister-president Dinsdag aan het woord. VERSLAG De derde dag der algemeene beschouwin gen werd geopend met een korte rede van den heer Fock (lib.). Hij had scherpe critiek op de houding der Regeering ten aanzien van het gebeurde op Curacao. Het aan don gouverneur gege ven „eervol" ontslag vond hij neg niet zoo erg, maar wel de daaraan toege voegde dankbetui ging voor de aan don lande bewezen dien- Deze onderschei ding ls daarmee van veel recele waarde beroofd en verlaagd tot een zin ledigen vorm; die bij het ambt zou hooren. Bij Arbeid zal de herplaatsing van den heer Fruytier bij de Arbeidsinspectie aan de orde komen. In het beleid van minister de Graaff ver klaarde de oud-gouverneur-generaal groot vertrouwen te stellen. Z.i. moet de minister, die zich een krachtig bewindsman heeft getoond, de richtlijnen voor het beleid in Indië aangeven; de uitwerking er van kan aan de Indische Regcering worden overge laten. Natuurlijk blijft de minster verant woordelijk. Verder zou de heer Fock gaarne vernemen welke bezwaren men tegen het bewind Fock-de Graaff heeft. Men kome maar met de feiten voor den dag bij de e.v. behande ling der Indische bcgrooting. De heer Ossendorp (s.-d.) deed, een beroep op het kabinet tot herziening van het Bezoldigingsbesluit De minister van Financiën moet maar niet al te star op zijn standpunt blijven staan. Door den heer Polak (s.-d.) werd lich telijk betwijfeld of het practisch veel nut heeft om lange voor drachten over aard en wezen van het huidige kabinet te houden. Z.i. had het vorige kabinet met de beide kleurloozc ministers gerust, kun nen blijven zitten. Toch wilde hij de vraag bespréken hoe het komt, dat wij in len ongewensc.hten 'oestand verkeeren, lat geen parlemen tair kabinet kan ge vormd worden. De heer Polak erkende, dat hij geen ndeuvve dingen zou zeggen. De oorzaak van het ge noemde verschijnsel zocht hij in het hand haven van de onwezenlijke partijgroepee ring rechts-linksj het moet gaan naar eco nomische opvatting, wil het beter worden. Dus democratisch-conservatief. Met links op zich zelf is het niets meer gedaan. Met de liberalen zal de S.D.A.P. niet spoedig samengaan. Daarna volgde het gebruikelijke betoog, dat de Engelsche socialisten net socialisten zijn als die op het vasteland. De katholie ken kunnen daarom gerust met de Neder- landsche socialisten samengaan, gelijk ook in Engeland katholieken zich zeer thuis gevoelen in de Labour Party. Smeekcn om de samenwerking doet de S.D.A.P. echter niet Want zij begrijpt dat zij bij een nieuwen toestand van haar eigen wenschen grootendeels afstand zal moeten doen, ter wille van de dan te voeren com promissen-politiek. De wensch tot krachtdadig optreden te gen excessen op zedelijk gebiëd, achtte de heer Polak gebaseerd op een overdreven voorstelling van zaken. Klachten over zeden verval zijn altijd vernomen. Het is nu waar lijk niet erger dan in welk ander tijdstip der geschiedenis. Toch gaf de heer Polak toe, dat er een mate van moreele inzinking is te con stat co ren, maar-die heeft de wereld oorlog - voor zijn rekening. En die oorlog is vrucln van do kapitalistische maatschappij. In de moreele inzinking zag hij een be geleidingsverschijnsel, dat-steeds te consta- teeren was bij den -overgang van het eene cultuurtijdperk lp het andere. Zoo kon het nu wel zijn, dat de tegenwoordige inzinking den overgang van de kapitalistische naar de socialistische maatschappij aanduidde. Monopolie op het gebied van zedelijkheid erkende de hoer Polak niet Het boek van Lindsay achtte hij een poging om van aller lei maatschappelijke ellende nog iets te recht te brengen. Men kan in diens denk beelden ook een middel zien om het onwet tige samenleven, als gevolg van de econo mische onmogelijkheid om legitieme samen te leven, in behoorlijke banen te leiden. Er zijn nu eenmaal niet altijd aan banden te leggen mensc-helijke natuurdriften. Een taalzuiverend preekje vormde het slot van de rede van den heer Polak. Na de pauze had mevr. F o t h u 1 s-S m i t (s.-d.) ook nog een en ander op to merken over de rede van Prof. Steger. Zij vond dat deze wel een wat hoog standpunt' had ingenomen. Te gengaan van porno grafische lectuur, van- vlooken.endan- <en had ook ha^r instemming. Ze aerkte bij dit laatste p, dat het in Am- 'erdani door den rijzinnigen burge- icester Teilegen steeds gehandhaafde dansverbod door den anti-rev. burgemeester de Vlugt is opgehe- INGEZONDEN MEDEDEELINO. ven. Niet alleen de rechterzijde zorgt voor de zedelijkheid. Voor de jeugd kon, meende mevr. Pothuis, de danscommissio misschien wel iets goeds uitwerken. De Russische godsdienstvervolgingen vond ook mevr. Pothuis verschrikkelijk. Den gods dienst uitroeien is iets dwaas en onmoge lijks. Maar de Kerk moet niet vergeten, dat zij menigmaal haar plicht verzuimd heeft. Ook in Rusland ls dat zoo geweest Men leze Tolstoi er over. Onder het czaristisch regime is het zaad gezaaid, waarvan nu de wrange vruchten worden geoogst. De Overheid in Rusland, gesteund door de Kerk, heeft ont zaglijk veel haat gezaaid. Daartegen is nu een niet te verdedigen reactie ontstaan. Tusschen de Christelijke leer en haar toe passing is vaak, ook bij ons, een groote tegenstelling. En dat maakt de menschen afkeerig van den godsdienst, die zich niet verzet tegen het militairisme. Met gebieden en verbieden komt men mét de zedelijkheid niet ver. Eonvoudig en sober leven zal veel verder brengen in de richting van hoogor leven. Betere economische om standigheden zullen ook de ethiek verhef fen en leiden tot beter ontwikkeling van het geestelijke In den mensoh. De heer Serrarens (R.-K) bestreed den héér Polak. Hij betoogde, dat de R.-K. partij construc tieve politiek wil en uitgaat van de gelijk waardigheid der standen, waarvan niet de eene de andere moet ovcrheerschcn. Daarom kunnen de Roomsche arbeiders zich er in vinden, ondanks conservatieve elementen, die er in mochten zijn. In de tweede plaats werd uiteengezet de onvereenigbaarheid van het socialisme met zijn klassenstrijd en het katholicisme. Die onverecnigbaarheid wordt door de Katho lieke Kerk nog steeds aanvaard voor alle landen, maar het socialisme is niet overal het zelfde. Het program der Labour Party klinkt soms radicaal in zijn vage leuzen, maar Sidney Webb heeft duidelijk doen verstaan, dat zulks in wezen allerminst voor 100 pet het geval is. Wat levens- en wereldbeschouwing betreft bestaat er tusschen de Engelsche en vaste lands-socialisten een groot onderscheid. De Labour Party is op dit punt volkomen tra ditioneel. Op deze wijze is het standpunt der Katholieke Kerk in Engeland te ver staan. Mocht de Labour Partij den klassen strijd gaan propageeren, dan zullen haar katholieke leden zich moeten terugtrekken. Van toenadering tusschen socialisme en katholicisme geloofde de heer Serrarens niets, tenzij het socialisme veroudert Ten slotte drong hij aan op waardeering niet alleen uit tactische overwegingen voor het werk en bedoelen wederzijdsch. Het woord was daarna aan den mini ter-president. Deze was erkentelijk voor de heuschheid der bestrijders en dank baar voor den toegezegden steun. Dinsdag a.s. te half 2 zal hij zijn rede voortzetten. Schoolnieuws. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te N ij v e r d a 1 zal morgen, 1 Maart, de APPEL OP HET LINIESCHIP ..HANNOVER" „Elzas", welke men op cLen JUBILEUM-J. DE GRAAFF Op 1 April a.s. zal de Chr. School voor B.L.O. te Rotterdam 25 jaar bestaan. Op diienzelfden datum hoopt de heer J. de- Graal'f zijn 25-jarig jubileum als hoofd dezer School te vieren. Opgeleid aan de Geref. Kweekschool te Amsterdam, diende hij achtereenvolgens de Chr. Scholen te Broek op Langendijk, Led- den, Amsterdam, Zaandam en te Soheer- poort in Transvaal. Toen de oorlog met Engeland uitbrak streed hij mee „Voor Vrijheid en Recht". Door den oveimachtigen vijand gevangen genomen, werd hij naar St Helena getransporteerd en na den on dergang der Boeren-republieken uit Zuid- Afrika verbannen. In Holland teruggekeerd, was hij eerst eenige maanden -werkzaam aan de Chr. School te Mijdrecht. Daarna begon zijn arbeid onder de abnormale jeugd aan het Medisch Paedagogisch Instituut van den heer A. J. Schreuder te De Bilt. Op 1 April 1905 opende hij eelf een School voor achterlijke kinderen te Rotterdam. Deze telde aanvankelijk 4 leerlingen. Het was de eerste Chr. dagschool voor B.L.O. in Nederland. Omdat Rijk noch Gemeente subsidie verleenden, kwamen de kosten dezer School in het begin geheel voor eigen rekening. f Er waren echter ook nog andere moeilijk heden. Het onderwijs aan Zwakzinnigen begon zich pas te ontwikkelen. Voor ver schillende leervakken moest de juiste me thode <nog gevonden worden, terwijl er van de vele speciale leermiddelen van thans nog slechts enkele waren uitgedacht Er was moed voor noodig om onder zulke omstan digheden het werk onder de geestelijk mis- deelden aan te vangen. De eerste aoht jaren van haar bestaan was de School gevestigd in een heerenhuis aan den Noordsingel. In 1913 werd het ge bouw in de Vijverhofstraat in gebruik ge nomen. Onder de energieke leiding van den heer De Graaff is de School tot grooten bloei gekomen. Thans telt zo ongeveer 100 leerlingen en gaat ze uit van de Vereeni- ging voor Chr. Onderwijs aan Zwakzinnige Kinderen te Rotterdam. Ondanks zijn drukken schoolarbeid vond de heer De Graaff toch nog tijd zijn gaven en krachten te geven aan verschillende vereenigingen. De jubilaris was één der oprichters van de Vereeniging tot Bevorde ring van Chr. Onderwijs aan Achterlijke en Zenuwzwakke Kinderen, van welke Veree niging hij jarenlang voorzitter is geweest. Door zijn rustig en kalm optreden was de leiding der vergadering bij hem in goede handen. Zijn openingswoord was altijd uit stekend verzorgd. Hét zou" ongetwijfeld dè moeite loonen, daarvan een bloemlezing samen te stellen. Tijdens zijn voorzitter schap is er veel gearbeid in het belang van het Chr. Onderwijs aan Zwakzinnigen. Voorts vindt de Vereeniging voor Chr. B.O., waarvan hij secretaris is, in hem een actief bestuurslid. Van de afdeellng Rotter dam van de Vereen, voor Onderwijzers en Artsen ls hij eenigen tijd voorzitter ge- wecsf. Reeds jaren is hij bestuurslid van de Afd. Rotterdam van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland. Van het in 1928 gehouden 3de Nat. Chr. School congres was hij 2e secre taris. Om te komen tot oprichting van meer dere Chr. Scholen voor Zwakzinnigen was hij altijd bereid propaganda-lezingen te houden. Enkele gesohriftjes van hem ver schenen in druk. Hij heeft meegewerkt aan het tot stand komen van den Studiecursus voor het L.O. en is lid van ,de Museum commissie voor het Buitengewoon Onderwijs. Met dankbaarheid mag de heer De Graaff op zijn arbeid onder de misdeelde jeugd terugzien. Voor velen is hij tot een zegen geweest. Nog steeds verricht hij met toe wijding en opgewektheid zijn werk. Moge 1 April een blijde dag worden voor den jubilaris. Eten herdenkingssamenkomst ter gelegen heid van dit dubbele jubileum zal gehouden worden D.V. Dinsdag 1 April a.s., des na middags 2 uur in het Gymnastieklokaal van de School Vijverhofstraat 97. Bovendien zal er 's avonds van 7.30 tot 9.30 nog gelegenheid zijn den heer De Graaff geluk te wenschen. LAGER-ONDERWIJSWET 1920. Bij N. Samsom te Alphen a. d. Rijn is verschenen de 7de druk van de L. O. Wet 1929, voorzien van marginale aanteekeningen en alfabetisch register. Evenals in de vorige drukken wordt in noten verwezen naar de wijzigingswetten, waarbij de veranderingen tot stand gebracht zijn, naar de overgangs bepalingen en naar de uitvoeringsmaatrege len. Een zeer handige en practisc-he uitgave De uitvoeringsbesluiten vormen het tweede deel van deze uitgaaf. WEERKUNDIGE OBSERVATIES IN VOLLE ZEE De Hamburger zee wacht heeft met het oog op het toekomstig trans-oceanisch lucht verkeer observatie-stations in volle zee geopend, waar men o.ul door proefballons windrichting en -sterkte vaststelt. DE UITVOER VAN HET MELKBESLUIT BESTURENVERGADERING CHR. BOND VAN MELKSL1JTERS EEN RESOLUTIE Bestoren-vergadering te 's-Gran*enhage bijeen ter bespreking van de wijraiging van art. 31 le lid c van hel MelkbesluiL In een breed betoog lichtte de secretaris, de heer H. Bouwmeester., deze wijziging toe. Hij schetste hoe in het oude art 31 c een ernstig verkoopverbod school, doch dat het nieuwe artikel alleen geweerd wil hebben wat schadelijk is voor de te verkoopen melk en dat de regee ring hiermede is' teruggekeerd tot de bedoe ling van de Warenwet, en zij bij eventueele nieuwe voorstellen ran de Commissie ad art. 17 van de Warenwet beter zal letten op de gevolgen dezer voorstellen. Wat nu in melkwinkels verkocht mag worden, zegt Spr.. hangit niet af van een zekeren gril van de adviseurs van B. en W., maar is in de wijziging zelf aangegeven, n.l. de vraag of een zekere waar schadelijk ls voor ae te verkoopen melk. Spr. raadde verder aan om ernstig te let ten op de „Adviseurs" van B. en W. en op de uitvoering van de wijziging en ook op het gebruik dat eventueel gemaakt wordt van de door den Minister te verleenen r>e- voegdheid aan B. en W. om „bijzondere be palingen". te treffen en op de dingen waar voor de .goedkeuring van den Minister' gevraagd zal worden. Ook de vertegenwoor diging van de Melkslijtersbonden in de Commissie van art. 17 der Warenwet en de benoeming van de plaatselijke afde.elingen in Tornmissies' voor plaatselijk overleg om trent de toepassing van het Melkbesluit wordt eecr urgent geacht En wanneer men een uitweg mocht gaan zoeken om nu aan de inrichting van onze bedrijven strengere eischen te gaan stellen, let er dan op, zegt Spr.. dat dan de grenzen van art 32 niét worden overschreden, want ook dit moet re delijkerwijze binnen de kapitaalkracht van het kleinbedrijf blijven De vergadering nam de volgende resolutie ,De Protestantsch Christelijke Bond van Melkslijters in Nederland, in Besturemer- gadering bijeen op Woensdag 26 Febr. 1930 in het Geb. voor Chr. Belangen, Prinsen gracht 75 te 's-Gravenhage, gehoord de m leiding en bespreking van de Wijiziging van artikel 31 le lid c.van het Melkbesluit van 1 Februari 1930 spreekt uit dat: 1. door de vervallen-verklaring van de woorden aanvangend met „behoudens" en eindigende met „vrijstelling" in art 31 Ip lid c een ernstig verkoopverbod is wegge nomen. 2. dat door de nieuw toegevoegde zinsne de „Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar het bedrijf is gevestigd, kun nen vrijstelling verleenen voor den verkoop van andere waren en,'of artikelen, indien deze kan plaats vinden zonder schade voor de te verkoopen melk" de maatstaf voor wat niet mag worden verkocht in de wet zelf is aangegeven, n.l. de schadelijkheid van een bepaalde waar en/of artikel voor de te verkoopen melk; 3. dat de vaststelling van deze „schade lijkheid" niet afhangen moet van de een of andere gevoels-appreclatie, maar uit den aard van het schadelijk artikel zelf moet vaststaan, of wetenschappelijk moet kunnen worden aangetoond; 4. dat in gouvernementeel verband met de behandeling van artikel 31 le lid c, m de Tweede Kamer op 10 Dec. 1929, en op grond van den tekst van do nieuw toegevoegde zinsnede, B. en W. nu inderdaad vrijstelling behooren te verleenen voor den verkoop van d i e waren en/of artikelen, „die niet scha deliik zijn voor de te verkoopen melk"; 5. de vergadering spreekt verder den wensch uit, dat Z.Exc. de Minister ook on FEUILLETON Door T. P. RIKSEN. (37 Het diepst onder den indruk van dit Paaschfeest waren Van Eekeren en zijn vrouw. Door ervaring konden zij het woord van den dichter tot het hunne maken: „God is ons eene toevlucht en sterkte; 1-Iij is krachtiglijk bevonden eene hulpe in be nauwdheden". Wat zag Van Eekeren de toekomst nu ge heel anders in dan ten tijde, toen zijn zelf bewustheid nog niet verwonnen was door ootmoed. Hij was bereid, zelfs verlangend opnieuw zijn beste krachten te geven aan 's Heeren dienst maar thans als offer der dankbaarheid en eerst dan, als hij zich door God geroepen wist Al was Von Eekeren ervan overtuigd, dat nieuwe moeilijkheden in zijn leven zou den voorkomen, voor het oogemhlik zag hij ze niet. Wat kwam de weg hem nu veel gemakkelijker te bewandelen voor dan toen hij dien in eigen kracht ging en hoe was hij thans tot dingen in staat, welke hij vroeger als onmogelijk van zich zou h'b- ben afgezet. Want zonder dat Mien hem hiertoe had aangespoord, had hij de vorige week Ds. de Boer opgezocht en dezen vrijmoedig de eigenlijke ooi-zaak en de oplossing verteld van het conflict met zijn zoon. Er was een groot verschil met het ge- gesprek, dat enkele maanden geleden tus schen hen had plaats gevonden. Nu was het Van Eekeren, die voornamelijk aan 'twoord was geweest en bepaalde de predikant zich tot luisteren. En toen Da de Boer ten slotte tot antwoorden kwam, was het niet het woord geweest van een overwinnaar, die zijn toekomstvoorspelling bevestigd ziet Oprecht en eenvoudig had Ds. de Bóer ge zegd: „Ja, Van Eekeren, en die durft be weren, dat opvoeden gemakkelijk is, be wijst daarmede, dat hij er niet het minste besef van heeft. Voor hem, die wandelt bij :het licht van Gods Woord, blijft het leven tot de laatste stonde een vallen en opstaan." Het was de ondergrond van hetgeen dien middag tusschen heide mannen werd be sproken. Van Eekcren had geen lust om, toen hij den predikant de reden van zijn bezoek had bekend gemaakt, over te stap pen op alledaagsche onderwerpen en Ds. de Boer begreep en waardeerde dit. liet was hem het beuijs en bot stemde hem tot groo te dankbaarheid, dat de man, die voor hem zat, eon was van die velen, dien, na een langen, engelmanden weg, van uit de verte een b'ik was eemind op de tinnen van h<- nienwe Jeruzalem. N"* konden zij elkander verstaan, 't stre ven om de meeste te zijn, was hun vreemd; ih volkomen oprechtheid, als van hart tot hart, spraken zij over de dingen, welke niet gezien worden en hun gesprek was het be gin van een vriendschap, welke eerst zou eindigen met den dood. Kerkmuren mochten hen scheiden, maar zij wisten het nu van zichzelf en van elkander, dat tot hen beiden, als eens tot Nicodemus, gekomen was dat majestueuze woord van den Heiland: „Voorwaar, tenzij dat iemand wedergeboren wordt, hij kan het Koninkrijk Gods" niet zien". In verband met Corry's ziekte was Van Eekeren op dezen Paasohdag sleohts één maal in de gelegenheid geweest den gang naar het bedehuis te maken. Diep onder den indruk der prediking was hij Vain de zen avonddienst thuis gekomen. Ds. Mertens had gesproken naar aanlei ding van den tekst uit 't Lu kas-Evangelie: „en is van Simon gezien". Hoe had voor Van Eokeren, als nimmer tevoren, Jezus' uitnem.iide liefde geblonken in het feit, dat Hij zijn gevallen discipel het eerst en al leen had opgezocht Blijdschap en dankbaarheid streden op dezen dag in Van Eekeren om den voor rang, maar zij uitten zich niet zoo zeer, zijn stemming was meer diie van stille ontroe ring. Na avondeten, onder het lezen van de Paascbgeschtedcnris was het hem trou wens een oogendlik te machtig geworden Dat was geweest, toen hij genaderd was tot hét 19e vers van het 20e hoofdstuk vam Johannes, waarin de evangelist de treffen de ontmoeting van Jezus met Zijn discipe len beschrijft: „Als het dan avond was, op dienzelven eersten dag der week, en als de deuren ge sloten waren, waar de discipelen vergaderd waren, om de vreeze der Joden, kwam Jezus en stond in het midden, en zeide tot hen: Vrede zij ulieden". Daar ging op dat oogenblik veel in Van Eekeren om. Zulk een stonde beleefde hij en zijn ge zin thans. Vereenigd Ln liefde en vrede. Satan voor korten tijd aan bonden gelegd. En Jezus in hun midden! Met een blik van welbehagen zagen Van Eekeren en Mien naar het groepje, dat om het orgel geschaard stond. Lena speelde, de andere kinderen zongen. En YVim onttrok zich nieL Ilier was nu dat eenvoudige, stille geluk, dat' hij versmaad had en thans dub bel waardeerde. „Ik geloof nieL dat je het vandaag erg naar je zin hebt," zedde Mien, terwijl zij zich over haar man heen boog. „Jè bent zoo stil!" „Dat weet je wel beter!" antwoordde Van Eekeren „Maar je kunt wel zoo intens ge lukkig zijn. dat de lust tot spreken ont breekt. Zulke uren zou men wel willen -ast houden „Maer je moet ook aan dp kinderen den ken. Zij willen zoo gaarne, dat wij mee doen. Geef jij nu eens iets te zingen op," moedigde Mien hem aan. Even verwonderde Mien de keuze van het vers, dat Van Eekeren opgaf, doch daarna begreep zij, dat hij gezocht had naar een psalm, waarin hij zijn gansch e hart kon uitstorten. En, terwijl in oogenbllkken van stilte de storm daar buiten zich in onverminderde kracht deed hooren, stemden, op Van Eeke- ren's voorstel, allen in met den psalm van de zielevrede: Gods verbolgen omgang vinden Zielen, daar zijn vrees in woont; 't Heil geheim wordt aan zijn vrinden, Naar zijn vree verbond, getoond. D' oogen houdt mijn stil gemoed Opwaarts, om op God te letten; Hij, die trouw is, zal mijn voet Voeren uit der boozc netten. Daar was een verloren vader. En er was een verloren zoon. In het hart van den vader was uit de duisternis het licht geboren. En in het hart van den zoon was weer de sterke begeerte te zijn als zijn vader was. INGEZONDR\ MEDL'DEF.LING. Oploop van Vrouwen. De plaatselijke Schout-bij-Nacht te Den Helder vond eergisteren toen hij naar kan toor ging een oploop van vrouwen voor zijn deur, die hem den weg versperden. Zij wil der weten hoe het waschgoed, dat op het wachtschip te drogen hing, zoo helder kwam en trokken tevreden af toen ..de hooge oome" verteld had, dat de Marinewasch tegenwoor dig behandeld werd met Zeeppoeder „Ozil". Radio Nieuws. zondag 2 maart. N C.R.V. 9.50 Kerkdien Kerk aan den Hulzerweg te Bussum. oer. Ds. A. J. Wormgoor, Ned. Herv. daar. Organist: de heer F. Ph. M. ilar.v 2 Zingen: Pealm 43 ircdlkatie. 12 de Ned. Her N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst Cerk. Keizersgracht 566, t. A. Knopper •ofu. 5 Schriftles 6 Gebed. 7 Lezen: Zondag 9 van c S Zingen: Psaim 89 6 en 7. 9 :dikatle. 10. Zingen; Psa ng: Psalm 318. n Catechismus, lerste gedeelte m 1138 1. 11 12 Dankgebed. 1 Zegening. 15 Orgel- 10.30 Tijdsein. 10.3011 Korte Ziekend :lden door Ds. A. C. Diederiks. Ned. .—11.30 Lezen van i. J. C. M. Doyen. te Hilvei Pred. Lectu 12.30 Tijdsein. 12.30—1.45 57e bi de Hei burgwal, te Amsterdam, door den orgelist kerk, den heer Jan Zwart. 2.Tijdsein. 2— Uitzending voor Scholen. Spreker de heer Post, Voordrachtskunstenaar, te Schevc-nln- Onderwerp: „Lezen". 2.16-7-3.15 Spreker de A. J. Herwig, te Bussum. Onderwerp: „Het ïggen -van Borders". 3.15—3.45 Cursus pen en "Stofversieren door het Instituut 5.A.X.DTolsteegsingel 54, te Utrecht. 4. •tje, te leiden door Ds. H. 'red. der Ncd. Geref. Hilvi srkini M. F. —7,10 Spreker de heer P. Lults Onderwerp: „Landbouwstatlstiek en de prak tijk". 7.10—8 Uurtje voor de Rijpere Jeugd. meester van 's.Hertogenbosch: Ds. D. do Wit. Geref. Pred. te 's-Hertogenbosch; de heer G. Lodder, hoofd der Prot. School te 's Hertogen- k^v,. o v, d Wal t0 'g.Hertogen- HILVERSUM. (1875 M.). A.V.R.O. 10.— Tijdsein lek. 6.45—7.16 L.... us Engelsch beginners. 7.45 Poiitieberi Tijdsein. 8.01—11 Carnavalaprogr; iaarna Gramofoonmuzielc. 12.Sluiting. zen Bond spoedig de gelegenheid geve om zioh te doen vertegenwoordigen in de Com missie van art 17 van de Warenwet 1919. S. no. 58 I; 6. Maatregelen te willen nemen, waardoor voor de uitvoering van het Melkbesluit het Georganiseerd Overleg tusschen Burgemees ter en Wethouders en de plaatselijke Melk- slijters-organisaties ook locaal worde go- regel d. Besluit een en ander door te zenden aan de Regeering en Middenstandsraad en spreekt haar groote erkentelijkheid uit voor de aangebrachte wijziging en aan alle licha men en personen die daartoe het hunne heb ben bijgedragen: en roept alle zusterorgani saties op om atdlhaesie aan deze resolutie te betuigen". Gemengd Nieuws. LEVEND VERBRAND. De 64-jarige juffrouw V. te Beverwijk, die ten gevolge van het vlamvatten van haar kleeren bij het vullen van een brandend petroleumstel ernstige brandwonden kreeg, is aan de gevolgen daarvan overleden. DOODELIIK SCHOT De marechaussee R. was gisteravond in de depotkazerne te Apeldoorn bezig met het sdhoonmaken van zijn revolver. Hij wist niet dat nog een kogel in de revol ver zat. Plotseling ging er een schw af, dat ziin kameraad Groen trof. Deze is aan de gevolgen overleden. VANDALISME. Men meldt ons uit Zevenhuizen (Z.-H.)ï Toen een der onderwijzers in de Chr. school zijn lokaal binnentrad bemerkte hij, dat zijn boekenkast was opengebroken, waarschijnlijk door de pennen uit de schar nieren te slaan en een der wervel sluitingen, te vernielen. Alhoewel er een groot aantal spaarzegels aanwezig waren, wordt daar van niets vermist Het geld wordt steeda naar huis meegenomen. Wel werden er ko len op de boeken aangetroffen, zoodat meer aan vandalisme, dan aan poging tot dief stal wordt gedacht. Verdacht hiervan wor den een of meer der leerlingen van de land bouwwfcnterschooL

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9