ieuw friitsriir Qlmmat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. EEN VIJAND OP EIGEN ERF BINNENLAND. Uit Oost-Indië lftONNSUBtCtl Per kwartaal 3.25 (Reschlkklngskosten f 0 15) jer weck 1 0.25 Vuor net Buitenland bij VVeko lijk ache «ending „8.— Hi» lugelilkwhe «ending »,7«— Alle» bit vooruitbetaling Losse nutiitiien» S cent met Zondagsblad 1 cent 'Jondaesblnd niet atzondeilijk verkrijgbaar No 2987 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postfliro 58936. ZATERDAG 1 MAART 1930 AnïEB.MENTION: Van 1 tot 5 regels f 1.17^ bike regel -neer 0.22Va Inge? -tededei (ingeu van 1—5 reuels „2.30 Elke regel meer „0.45 BIJ contrnct belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend0.10 10e Jaarqanq Dit nummer bestaat uit VIER bladen II. Wij teekenden het individualisme als een ontaarding, welke zoozeer tot heer schappij kwam onder den invloed van de revolutionnaire beginselen, dat ook het Kerkelijk erf daarvan niet onbesmet bleef. Voor een deel vindt dit ook zijn aan leiding in de institutie van het kerkelijk leven, welke wij aantreffen in de refor matorische eeuw. Instede toch van een geloofsgemeenschap te formeeren nKat haar eigen levensbeginsel en belijdenis, omspanden de landskerken der reforma tie nagenoeg de gansche natie. Weldra zou het reeds aan den dag ko men, dat dit type van kerkformatie in een tijd als de reformatorische wel zeer geschikt is om het geheele volk mder beslag van de kerkelijke leer te brengen en een stempel op de natie te drukken. Daar zijn ook meerdere factoren te noemen, welke deze oplossing van den reformatorischen crisistoestand in de hand hebben gewerkt, en daaronder mag zeker niet worden voorbijgezien de groote geloofskracht, welke aan het re formatorische leven eigen was. Wij heb ben echter geen behoefte om de vorming van nationale kerken nader te verkla ren en kunnen volstaan met het feit, dat op zichzelf geer. weerspraak vindt. Van meer gewicht is het echter de aandacht er op te vestigen, dat niet al de roering en beweging der geesten in de dagen, waarin zoo groote veranderin gen in het leven der volkeren plaats grepen, oorzaak vond in den geloofs strijd van het ontwakend religieus gees telijk leven. Daar werkten ook andere geestelijke strevingen in de toenma lige beroering, strevingen, welke man veelal aanduidt onder den naam huma nisme, waarvan reeds toen een streven naar vrijheid en heerschappij van den mer.schelijken geest het kenmerkende was. Deze geest was zoozeer in beginsel onderscheiden van het reformatorisch Christendom, dat reeds spoedig conflic ten tot uiting kwamen en deze namen weldra een zoo vijandig karakter aan. dat het humanisme openlijk den striid tegen het bolwerk der reformatorische theologie, het gezag der H. Schrift, aan ging. Uit den aard der zaak moest dit pro ces zich binnen de landskerk voltrek ken, juist, omdat zij schier de gansche natie omvatte. Immers het kerkelijk systeem, dat men volgde, was mrzaak, dat de geïnstitueerde Kerk en 1.2 geor ganiseerde gemeenschap des gelocfs elkander niet dekten, zoodat zij gccste lijk gezien een homogenen levenskring vormden, maar de landskerk besloot in haar boezem ook al die zaden van he' conflict, waarvan de humanistischt geest zwanger ging. Hoewel wij het geenszins onmogelijk achten, dat ten spijt van het humanis me, een nieuwe reformatie, indien de God der Kerk de vervallen hut van Da vid andermaal opricht, ook andermaal het leven van natiën zal beheerschen. wijzen wij toch de verdedigers van hef reformatorische kerktype, de volkskerk, op de groote gevaren, welke daarin schuilen. De historie heeft deze gevaren ten duidelijkste aan het licht gebracht. De volkskerk mist de sociale levensopen baring, welke, aan de geloofsgemeen schap eigen, haar waarlijk antirevolu- tionnaire kracht is te midden van het nationale leven. Immers in de volkskerk vergadert men alles wat niet van de kerk is 111 één gemeenschap met hen, die den Christus eeren als hun Verlosser en Koning. Humanisme en Christendom worden binnen de kerkelijke organisatie besloten. Wie den mensch kent, weet, dat ook in de geloofsgemeenschap het humanisme niet is uitgebannen, wijl de oude Adam zelfs den wedergeborene een bestendige vijand is, die slechts door de tucht des geloofs kan worden gebonden. Doch wat moet er van een kerkelijke organisatie worden, die ongeloof en bij geloof in één vergadering saambrengt met een bescheiden minderheid van ye- loof Hoe zal daar de tucht des Woords de groote menigte binden dergenen, die zich moedwillig daaronder niet buigen? Het gevolg kon niet anders ziin dan hetgeen de historie te zien geeft: hu- maoïstische strevingen kwamen aPengs tot meer openlijk verzet en trachtten zich redelijk te handhaven, ja verover den heerschappij in het volksleven, d. i. in de nationale Kerk. Onder het mom van een verlicht Christendom brak het humanisme baan op het kerkelijk erf, zonder dat de ker kelijke organen daartegen konden op treden, want het was alles één lichaam. De kerkelijke organen werden ook zelf aangetast, gingen in dit proces op. Plet gevolg van dezen toestand moest dus wezen, dat zij, die aan de traditio- neele leer getrouw wilden blijven, niet de Kerk tot een baken en lichttoren hadden temidden van het ongeloof en de geloofsbestrijding, doch zij klemden zich vast aan een godzaligen leeraar en prediker, die temidden van de verkon digers eer.er onzuivere leer in dezelfde kerkelijke saamleving zich onderscheid den, Voetius, Koelman, Brakel, en zoo veel anderen, die nog in onze dagen ge liefd en geprezen zijn. Men kan hierin de ontwikkeling van het individualisme aanschouwen. Wijl de Kerk niet de waakzame getuige van Christus kon zijn temidden van een na tie, werd ook de heerlijkheid van Zijn naam en gezag in de schaduw gesteld van de namen dier getrouwe getuigen. Dit geschiedde niet, omdat deze mannen zulks zouden hebben gezocht, zij zouden als ware dienaren, evenals de Apostel Paulus, daartegen hebben gestreden, maar dit geschiedde door de menschen, die hen in onderscheiding met anderen zoo hoog waardeerden. Het nageslacht ging de zuiverheid van leer toetsen aan die te recht hoog gewaardeerde getuigen en verleerde al lengs de Waarheid Gods boven alles te stellen, gelijk de belijdenis des geloofs dat eischt. De tegenstellingen binnen het kerkelijk erf door de leeringen de* menschen ontstaan drongen in dien weg en het is ook gansch verklaarbaar, doch men zag voorbij, dat met dat al dit in dividualisme der vrome onderscheiding ondermijnend werkte voor het gezag dei- Kerk en schade berokkende aan de ge meenschap des geloofs, welke geen an der gezag mag kennen dan het gezag van den Koning der Kerk. De geschiedenis der Kerk in de 19c eeuw heeft hierin geen verandering ten goede gebracht. Nog steeds Hangt de persoonlijke gezindheid en richting veel tijds aan den naam en den arbeid van personen. In waardeering van dien bij het licht des Woords wedijveren w\j met hen, die hun godzaligheid en talen ten als gaven Gods roemen, doch gezien in het licht van individualistische schei ding en eigenwillige afzondering vra gen wijIs Voetius, Brakel, Comrie, ol welke godzalige leeraar en leidsman ook voor u gekruisigd? Zyt gij dan niet allen, die de godza ligheid roemt, van Christus? Het is merkwaardig, hoe ook de he- dendaagsche strijders in den kerkelij ken kamp nog steeds vereerders van zulk een individualisme blijken te zijn in stede van de gemeenschap te zoeken en de sociale kracht des geloofs in den Christus te openbaren. Voetius, Brakel, Groen van Prinste- rer, Kuyper, om slechts enkele namen te g: ven, worden in de strijdorganen voortdurend genoemd, zelfs met een be roep op hun woord, waartegen zij zou den protesteeren, zoo zij het hoorders te.-wijl tc~h ook hun gezag in geestelijke zaken niet verder reikt dan de sanctie de H. Schrift toestaat. Daar zou gewis een schat verloren zijn, indien de geschriften van zoovele lichtende sterren in de kerkelijke we reld als op één tijdstip van de aarde /erdwenen en wij zouden het daarom betreuren, doch indien ons gereformeer de volkje eens niet anders overhield dan het Woord Gods en het persoonlijk ge loof, zou het niet dichter tot elkander naderen? De rijkdom der vaderen is ons niet in alle deelen een zegen geworden. Het zou goed zijn, indien men van de H. Schrift uitging en indien nauwkeu rig en ernstig onderzoek op eenig punt tot een overtuiging leidde omtrent Gods welbehagen en des menschen roeping, kan het ons sterken, zoo wij ontdekken, dat godzalige en geleerde vaderen der Kerk uit dezelfde overtuiging leefden. Dat brengt ons in hun gezelschap en bewijst de gemeenschap des geloofs ook met het voorgeslacht. De wereld kan zich op niemand an dere beroepen dan op een mensch, wel ken zij gezag toekent, wijl zij - zichzelf souverein maakt en God verwerpt, maar de Christen heeft het Woord zijns Ko- nings, waaraan ook alle menscheljjk ge zag onderworpen is. Daarom zal ook in de Kerk van Chris tus niet mogen worden geduld, dat een mensch regeert in de plaats van Chris tus of boven Hem, ook niet. door de waardeering, welke men aan een per soon en zijn woord toekent, zoodat zijn gezag boven het Woord Gods wordt ge- eerd. BEGRAFENIS VAN NELLIE VAN KOL Op het kerkhof te Doorn had gistermiddag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de bekende dichteres Nellie van Kol. Zusters van het Leger des Heils droegen de kist naar de groeve. OFFICIEELE BERICHTEN kon. onderscheiding. Gep. gencraal-majoor der intanierie D. de Ronde Bresser te 's-Gravenhage is benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. buitenlandsche onderscheidingen Bij K. B. is aan G. A. baron Tindal, te 's-Graveland, verlof verleend tot het aunne- nvan het ordeteeken van ridder in de Orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche Republiek ver leend. raad van state. De eerstvolgende openbare vergadering in den Raad van State voor de geschillen in bestuur zal worden, gehouden op Woens dag 5 Maart 1930, des voormiddags te 10.30 uur. V. v. het wervenvraagstuk. Instelling commissie. De minister van defensie, dr. Deckers heeft gisterochtend in een der lokalen va» het departement de door hem ingestelde commissie betreffende het werven vraagstuk geïnstalleerd mot een korte rede, welke dooi den voorzitter der commissie, ir. J. A. Kalff, oud-directeur der Nederlandsche Spoorwe gen, werd beantwoord. gezant j£ rio de janeiro. Dr. J. B. Hubrecht, gezantscl apsraad aan r. Ms. gezantschap te Londen, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rio de Janeiro. landmacht. Bij K. B. Is op zijn verzoek eervol ontsla gen officier van gezondheid der tweede ie H. Dekker, en is hij benoemd tot reserve-officier v. gezondheid tweede klasse: op zijn verzoek eervol ontslagen tweede-luitenant op non-activiteit J. A. van hel wapen der artillerie, en is hij benoemd tot reserve-lweede-luitenant. Bij K. B. zijn, op verzoek, eervol ontslagen :serve-eerste luitenants II. C. Boes, D. 1J Rempt, G. I!. Veen, D. G. Swanenburg de Veije, J. P. W. Boddaert en P. J. G. Stuiver. zeemacht. Bij K. B. zijn benoemd: tot luitenant ter zee 3e klasse bij de ko ninklijke marine-reserve de heeren O. Ch Schroder, H. Dpekcns, J. H. Hut, D. Roos» boom, F. H. Busse, H. A. Pastoor, A. A. Arps, J. H. Verwijs, K. L. J. Ivoch, J. B. Gou.! schaal, C. A. E. van Rhee en W. Vader Mzn tot officier van den marinestoomvaarl dienst der 3e klasse bij de koninklijke marinereserve de heeren W. Bergsma, C. J Glavimans, A. C. Buyze, A. Wiersma, W. M. Wüthrich, P. L. van de Sande, J. G. Wee- nink en M. Zwaap. DE CRISIS IN DE N.R.V. De afd. Amsterdam van de Ned. Rels- vereeniging heeft in Bellevue te Amsterdam vergaderd. De opkomst was buitengewoon groot en de stemming zeer rumoerig. De reis naar Barcelona en de mededeelingen van den heer van Zwijndrecht kwa men ter sprake, hetgeen tot verwarde dis cussies aanleiding gaf. Heftige protesten en ovationeel gejuich wisselden elkander af. Een heftig dispuut ontstond tusschen de heeren de Vlaming (gezelschapleidcr) en M r. v. d. F 1 i e r. Na veel geschreeuw bleek de vergadering ten'slotte vóór afvaar diging van drie bestuursleden en vier ge wone leden naar Utrecht De politie be waakte de toegangen der zaal. GELUKTELEGRAMMEN opbrengst in december. HET RADIO-VRAAGSTUK VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD DEFINITIEF ADVIF-S VAN DEN RADIO- RAAD SPOEDIG TE VERWACHTEN? In de Memorie van Antwoord op het V. V. der Ferste Kamer inzake de Pcstbegrooting ordt door den Minister van Waterstaat met betrekking tot den radio-omroep en in het bijzonder met betrekking tot het vraag stuk van de verdeeling van den zendtijd het volgende medegedeeld: Ofschpon omtrent laatstbedoelde aangele genheid den Minister het definitief advies van den Radinraad nog niet mocht berei ken, heeft hij niettemin uit de resultaten van de. fnt dusverre gehouden beraadsla gingen den slelligen indruk gekregen, dat zoodanig advies spoedig mag worden ver wacht. Met de mecning van verschillende leden, dat de samenstelling van den Raad de re zijn dat het tot dusver niet is gp- lukt tot een nieerderheirisadvies te geraken, kan de Minister niet instemmen. Er is geen reden tot de onderstelling, dat de mee- ningsverschillen. die thans in den Raad tot uiting gekomen zijn, zouden zijn weggeble ven, indien de Raad ware samengesteld ui* doo- dev leden bedoelde deskundigen. Voor een oplossing van het zendtijdvraag stuk acht hij de P.- en T.-wet geenszms oen belemmering, ook niet, indien voor deze op lossing samenwerking tusschen de omroep organisaties is vereischt- Minister zal zijn gedragslijn inzake de verdeeling van den zendtijd uit den aard de zaak ook ten aanzien van de V.A.R.A. bepalen, nadat het meergenoem de advies van den Radioraad hem zal heb ben bereikt. TWEEDE KAMER INDISCHE BEGROOTING 1930 HOFBERICHT Z. K. TI. de Prins bracht gistermiddag half drie een bezoek aan de Vredes- Volkcnbondstcntoonstelling in de Grafelijke zalen. BEGRAFENIS NELLIE VAN KOL Gistermiddag is op het vredige Kerkhof te Doorn de eenvoudige, vrome dichteres Nellie van Kol ter ruste gelegd. Begeleid door zusters van het Utrechtsche Korps van het Leger des Heils en het Mu ziekkorps ging de stoet den droeven kerk hofgang over de stille wegen, waarover de in haar goudglansen tooverde. Op den doodenakkcr aangekomen werd de baar, welke gedekt was met de witte Leger wade, door de zuster grafwaarts gedragen. Nadat gezongen was „Daar ruischt langs de Wolken, las Kolonel Brouwer van het Hoofdkwart'ier te Amsterdam den 23en Psalm. Vervolgens werd het woord gevoerd door Ds. IJ hem a van Doorn, mëj. Mr. Estella Simons te Utrecht,, namens de Vereen, voor Onderlinge Vrouwenbescher ming, Ds. Kampman te Amerongen, na- de broeders en zusters in Duitschland, mej. Ida Heyermans en Majoor G r i- nyser. Daarna kwam Kolonel Brouwer ian het woord, terwijl Kolonel Feenstra an Utrecht in dankzegging voorging. Een zoon van Nellie van Kol dankte roor de laatste eer aan zijn moeder bewezen. Gisteravond heeft in dc Korpszaal van het Leger des Heils te Utrecht een herdenkings- samenkomst plaats gehad. In de maand December 1929 werden ver- >nden 11149 Gelukstelegrammen bestemd lor het binnenland, G09 bestemd voor het buitenland en 4 voor de Neder. Scheepssta-J on« via de Nederlandsche kuststations. h De opbrenest der Gelukstelegrammen over'hebhpn. deze maand bedroeg f 2333.75, vergeleken 1 Het ligt in het voornemen de nieuwe re- met dp opbrengst over December ln2S valtleeling per 1 Mei ia30 in werking te doen een stygmg van f 1LS0 te co 'eercu. 1 treden. BELASTINGDIENST Men deelt ons van de zijde van het hoofd bestuur van den Centr. Nederl. Ambtenaars bond mede, dat nu de Centrale Commissio ior G. O. in Ambtenarenzaken 25 dezer ndp.lijk in staat is gesteld ten aanzien van de salarissen voor de nieuwe rangen een ng te nemen, de besprekingen over de verder vast te stellen organische rege en in de Bijz. Commissie voor den Be- ngdienst op 7 Maart a.s. zullen plaats ONDERWIJS Vergadering van 28 Februari 1930. Na enkele kleine wetsontwerpen z. h. s. te hebben goedgekeurd, heeft de Kamer de behandeling der Indische begrooting voort gezet Onderwijs en eeredienst was aan de orde. De vrijwel onverstaanbare heer Ger hard (s.-d.) scheen te betoogen, dat er veel te weinig openbare scholen in Indië zijn. Het schijnt, zeide hij, voor de Regeering goedkooper om het bijzonder onderwijs te subsi diëeren. Westersche ontwikkeling en onderwijs op Westerschen grondslag wenschte ook de heer v. Zadelhoff (s.-<l.). Wil de Regeering meer onderwijzers kunnen krijgen, dan moet het salaris worden verhoogd. Over den onderwijswarwinkel sprak de heer Wijnkoop (comm.). Het was een caricatuur van de werkelijkheid. Natuurlijk hield de Regeering opzettelijk de inlanders dom. De heer Lingbeek (I-I.G.S.) had het over het bekende Zendingsartikel uit het Rogeeringsreglement Hij vond, dat de rui mere toepassing er van in den laatsten ijd niet met billijkheid geschiedt Een soort verhaaltje moest beteekenen, dat de Room- schen bevoorrecht worden. Van de goede resultaten van het volkson derwijs gewaagde dc heer v. Kempen (lib.) De bevolking toont echter geen vol doende geneigdheid om de kinderen naar school te sturen. Het bestuur moet dan ook vele rnalen optreden. Deze mindere geneigd heid houdt echter de ontwikkeling tegen. Aan het arnbachtsonderwijs wordt evenwel nog niet voldoende aandacht besteed. De gezondheidsdienst, die uitstekend werk i'erricht, wordt al evenzeer bemoeilijkt door een afkeer bij een groot deel der bevolking oor hygiënische maatregelen. De heer Mo 11 er (r.k.) wees op de groote uitbreiding van het onderwijs in de laatste jaren. Er is echter een tekort aan inland- <che scholen. Men zorge maar voor scholen, dan zal de belangstelling voor het onderwijs ook wel komen. Opvallend is het slechte be zoek van de vrouwelijke jeugd. De regeering dient na te gaan hoe dit euvel kan worden bestreden. De openbare en de neutrale school kan den leerlingen niets medegeven hun zieleleven. Daarom moet het zendingsonderwijs krachtig worden gesteund. Verbetering in de subsidieregeling nog mogelijk. Voor verschillende dingen staat het bijzonder onderwijs nog achter bij het openbare. Bij gebrek aan een openbare school be hoeft men niet altijd van een confessioneele gebruik te maken, aangezien er vele neu trale scholen zijn, die alle subsidie kunnen ontvangen. Ten slotte drong de heer Moller aan op in rechtvaardige toepassing van art 177. De heer Febtr (r.k.) betoogde, dat het Hollandsch-Inlandsch onderwijs meer zijn doel zou beantwoorden als het meer werd aangepast aan de eischen der practijk 1 de exameneischen werden verzwaard. Verder hesprak de heer Feber den woning bouw. De inlander moet zelf bouwen, e economischer en hygiënischer. De heer De Visser (comm.) hield vol, dat de cijfers, die hij bij de algemeene be schouwingen genoemd heeft, niet weerlegd zijn. Verder was het onderwijs in Rusland veel beter dan in Indië. De hper Kersten warschuwde tegen het gevaar van verroomsching van Indië en drong aan op strakke handhaving van ar tikel 177. De Minister van Koloniën ver klaarde, dat de. Regeering alle krachten zal inspannen jm misstanden op het gebied der volksgezondheid zooveel mogelijk te be strijden. Maar het gaat niet aan te zeggen, dat geld daarbij geen rol speelt Medewerking zal worden verleend aan groote aanpassing van het inlandsch onder wijs aan de eischen der practijk. Dat de onderwijzers niet zijn wat men hier een onderwijzer verwacht, is juist Wanneer men de onderwijzers te veel naar vo brengt, zullen zij vervreemden van dessa. Bij de regeering bestaat niet den druk, dat de onderwijzerssalarissen te laag zijn. De Minister begreep niet, welke bezwaren er kunnen bestaan tegen de z.g. muilkorf- circulaire, die noodig is geworden door de feiten in verband met de groote verantwoor delijkheid, die op de onderwijzers rtist Over de grieven van den heer Lingbeek zal de Minister den Gouverneur-Generaal nadere inlichtingen vragen. Bij instelling van de landstaal als voertaal op de Hol- landsch-inlandsche scholen zouden zich eigenaardige moeilijkheden voordoen. Do meeste leerlingen zijn juist naar die scho len gegaan ter wille van het Hollandsch. Z. h. s. werd het ontwerp daarna aange nomen. Dinsdag gaat de Kamer verder. Bij den aanvang der vergadering zijn een dozijn kleine wetsontwerpen z. h. s. goed gekeurd. Daaronder waren: goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente 's-Hertogenbosrh van de affuitloodsen c.a. aan de St Jacob- straat te 's-Hertogenbosch; gedeel: lijke teruggave van uitvoerrecht in kinabast, kinine cn andere uit kinabast bereide stoffen; goedkeuring eener dading ter beëindiging m een geschil tusschen den Staat en de firma ter Gast cn Nibbrig; goedkeuring van den onderhandschen erkoop aan de gemeente Bergen op Zoom •an gronden, behoorende tot hot terrein Kijk-in-de-Pot te Bergen op Zoom, gelegen tusschen den Zuid Singel, de Oude Ant- werpsche baan en de Antwerpsche Straat; onteigening van perceclen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig ingezonden mededeelingen. Pad!o-liaf e i leed Alvorens tot de aanschaffing van een radiotoestel over tc gaan, geven wij U in over weging het aardige, geestig ge- illustreerde geschriftje „Radio ECHTE ERIESCHE 1 HEEREN-BAAI 20-SOcLptrons DE BOUTENSCHE KUNSTENAARS Het hoongelach, toen er een Gelukwensch- telegram van minister Terpstra voorgelezen werd gedurende den feestmaaltijd van den dichter Boutens, geeft ook aan Morganatus van Het Vaderland een boutade in de pen. Hij weet nu, zoo zegt hij, hoe hij „fijne** manieren moet leeren. Boekjes getiteld: „Hoe gedraag ik mij onberispelijk in prima gezelschap", zijfi maar lapmiddelen; het blijft alles stijf. Aanzitten aan een diner van kunstenaars, dót is je ware. „Nou, u hebt 't ook gelezen; al dat praten over een heel hoog lintje; dat er niet was Kijk, ziet u, dat was nou echt 'n openbaring En nóg sterker: toen dat telegram van minister Terpstra; dat „met hoongelach" ontvangen werd. Echt; met hoongelach, 't Staat in me krant; en ik heb er nog eens een andere krant op nageslagen voor de securiteit; en daar staat ook zoo iets: „da verend sarcastisch gelach" slaat daar. Nu, tóén heb ik pas echt gevoeld, diep gevoeld, zooals de dichters zeggen, hóé ver ik nog van 't fijn-en-los af ben. Want dat zou ik nou echt, of u 't gelooft of niet, nóóit gedacht hebben, dat zoo-iets nou „je" is! Ik heb ook wel es 'n felicitatie gekregen zonder cadeautje; en van iemand van wien ik dacht: „Das kaal"; en dat was-ie me s c h u I di g geweest! Maar dan vond i k, dat je je toch goed moest houden, en je heele gezin ook; en dat je niets moest laten merken; maar zoo iemand rustig en vrien delijk aankijken; en zonder „sarcasme" of „hoon" bedanken." Toen zei een vriend tegen Morganatus: „als dc minister zélf was gekomen; ze zou den dan zelfs heel eerbiedig hebben gedaan". Nou, maar óls dat waar is affijn, ik heb er nu eenmaal niet 't minste benul van, dat blijkt, hé maar dan had i k gedacht, dat 't „fijn" was, om dan zoo'n telegram net zoo te ontvangen a! heeft dat geen ooren en geen oogen als je den minister zelf ontvangen zoudt. In elk geval: rustig afdoen. Maar nou heb ik me ook genoeg bloot gegeven; en nou ga ik leeren, leeren, en nog es leeren: dat zoo'n lintje iets is, dat o p g e i s c h t wordt: en dat 't „fijn" is om iemand te hoonen, die niet zooveel, eerbe wijzen stuurt, als je verwachtte. En dat zoo'n eerbewijzen-gever evenveel eerbied móét hebben voor een verdienstelijk man, als je zelf hebt; en dat je hem uitjouwt altijd: als hij er niet bij is wanneer hij dat niet doet. En enik geef 't op, want ik leer dat allemaal nooit „los" toepassen Misschien ook, omdat ik dan eerst ook nóg zooveel meer gewicht aan een lintje en een minister zou moeten hechten Batavia. De inspecteur der afdeeling Zie kenhuiswezen van den dienst der volks gezondheid, de heer O. Dcggeler, zal 2 April in opdracht van de regcering naar Europa vertrekken om er het zickenhuis- n te bestudeeren. (Aneta.) zionistische propaganda op java. Batavia. De heeren mr. I. Hen. voorzitter an don Israëlietischen raad, S, I. van Kre- eld, vertegenwoordiger van de Israëlitische •ereeniging Krenhajesod, zullen in Maart een propaganda-reis over Java m^cn om belangstelling te wekken voor het pionierswerk in Palestina. (Aneta.) de moordzaak groeneboom. Soerabnja. De raad van justitie heeft, in visie uitspraak doende, in de moordzaak Groeneboom, de vonnissen van rlen T^md- verbetering en aanleg van een weg raad van 10 en 8 jaar vernietigd Houten nó$r Schalkwijk in de gemeen- moordenaars veroordeeld tot 15 gevangenis straf. (Aneta.) te Houten en Schalkwijk; onteigening van perceclen, erfdienstbaar- hed enen andere zakelijke rechten, noodig voor aanleg van het gedeelte Rotterdam- station Moordrecht van den ontworpen rijksweg RotterdamGouda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1