Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE RUSSISCHE MARTELAREN WERFT NIEUWE ABONNEMENTi Per kwartaal f3.25 Resell ikklngskosten 0.15) jer week t 0.23. Voor het Buitenland bij Weke- lijksrlie zending „6.— Bi] dagolijksche sending; *7«— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afaondeilijk verkrijgbaar No 2985 A n V E R E N T I N: i'an 1 tot 5 regels f 1.17VS bike reup.l aieer 0.22% Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 Elke regel meer ,.0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend0.10 10e Jaarqanq Dit nummer bestaat uit VIER bladen BIDSTONDEN EN PROTEST- VERGADERINGEN. „Mijn lieve zoon, ons leven is zeer hard. Bid voor ons tot God, maar doe dit voor u zelf, zoodat niemand u hoort." „Tk geloof de gemeenschap der heiligen!" Thans kan het ons duidelijker dan ooit worden, dat d i t artikel uit onze Belijdenis een zaak des g e 1 o o f s is. Naast de Russische martelaren, die om het geloof in God vervolgd worden te gaan staan en hun tot hand en voet te zijn; het is zoo bizondcr moeilijk indien al niet onmo gelijk. Elke stem, die zich daar verheft tegen de onderdrukking, wordt versmoord; elke hand, opgeheven tegen de moordenaarsbende, wordt lam geslagen: de wreedheid heerscht alom. Nochtans mag de eenheid, do gemeen schap der heiligen geen ijdel woord of fic tie zijn, doch klare werkelijkheid. En, waar toe tirannie ook in staat moge zijn, nooit kan zij beletten, dat het gemeenschappelijk gebed van martelaren en wie voor hen bid den, samenvloeit voor den troon der genade De Russische boerin, om het Evangelisch Protestantsch geloof in de gevangenis ge worpen, mag haar zoon vermanen, dal hij bidden moet voor zichzelf, opdat niemand het hoort; zij zou dit advies niet geven, indien zij geen kracht vond in het geloof dat G o d h e t g e b e d h o o r t, ook als het in stille zuchting tot Hein opstijgt. Haar vermaning echter bewijst ook, dat zij gelooft, wat de gemeenschap der heiligen beteekent, voor wie verdrukt is en in boeien zucht De tastbare bewijzen heeft zij niet, integendeel, de z i c n 1 ij k e dingen zijn te gen haar; doch zij houdt vast aan het on zienlijke; ook aan de verborgen gemeen schap der heiligen en de wetenschap, dat haar kinderen en alle geloovigen voor en met haar bidden, versterkt en verkwikt Dat is dan ook de groote beteekenis van de bidstonden, welke voor de vervolgden m Rusland worden gehouden en van do pro testvergaderingen van allen, die aan Goa Almachtig geloovcn. Men zegge tocli niet: Wat baten deze din gen? God hoort het gebed en een krachtig gebed des rechtvaardigen vermag voel. En ook: als heel de wereld protesteert te gen de onderdrukking, al blijft het' bij een protest van woorden (want. op zulke'bijeen komsten wordt zelfs niet op daadwerkelijke interventie gedoeld) dan ook gaat er kracht van uit en spoort het de onderdrukkers tot bezinning aan. Het is merkwaardig, dat onlangs een schrijver in de roode pers de kracht der do monstratie geheel over 't hoofd zag. Op vrij laatdunkende wijze werd gesproken over het „poovere protest" van den Paus: wat zou dat nu uitwerken? Zoo'n protest, zelfs al gaat het als een sneeuwlawinc door, veran dert aan den toestand niets. Het is werkelijk opvallend, dat een jour nalist uit den kring der S. D. A. P., welke menigmaal lijdt aan overschatting van de monstratief optreden, zóó kon schrijven. Ol is het misschien te verklaren met de uit spraak van den schrijver zelf. dat de popen, de geestelijke voorgangers in Rusland, het er naar gemaakt hebben? Deed haat tegen den godsdienst hem zoo schrijven? Indien ja, dan heeft de roode pers geluk kig spoedig ingezien, dat een onaandoen lijke houding tegenover het Russische dra ma haar niet voegt. En zij stemt thans on voorwaardelijk in met het koor der protesten. Echter voert men een bedenking tegen ons aan. welke we gaarne even onder de oogen willen zien. Zij is deze, dat er van ecu protest onzerzijds niet of weinig sprake was, toen sociaal-democraten ten bloede toe ver volgd werden door de Sovjet- en andere tirannen. Dit nu ontkennen wij; al wordt natuurlek toegegeven, dat vanwege het geheel eenig karakter van de godsdienstver volging deze zaak bizondere aandacht trekt en tot buitengewone activiteit aanspoort Nu en steeds ondersteunen wij ela protest tegen de aanranding van het hooge goed der geestelijke vrijheid; onverschillig wien het geldt. Op vrijheid van geweten en politieke overtuiging heeft iedereen recht. Telkens, wanneer wij het barre en bar- baarsche optreden der Sovjets vernurdeel den, had zulks ook betrekking op de onder drukking, waaronder sociaal-democraten le den. Nooit of te nimmer maakten wij ons schuldig aan klein'eercnde beschouwingen of goedpraterij van geweld, gelijk onlangs in een soc democratisch dagblad gebeurde. Dat zich niet een actie ais nu ontwikkelde is evenwel zeer goed te verklaren. In de eerste plaats waren de berichten over onderdrukking niet zoo offieieel-stellig als tegenwoordig. Thans wordt in Rusland met verschrikkelijke oprechtheid, ja, met sa tanische vreugde dé „oorlog tegen God" ge- voprd. Zoowel in maat als in karakter gaat de vervolging thans boven elke vroegere uit. Ook op het karakter moet men letten. Zonder ook maar in 't minst iets te willen goedpraten, moet men toch wel onderscheid maken tusschen een politieke en een geloofs vervolging. De tiran, die zich aan de eerste schuldig maakt, kan zich zij het ten on rechte beroepen op de noodzakelijkheid. Politieke tegenstanders bedreigen zijn gezag, ondermijnen zijn macht; beramen moge lijk aanslagen. Voor een politieke vervolging is dus mo gelijk eenige verklaring te vinden, al geeft zulks nog geen,schijn van rechtvaar diging. Een vervolging, louter om het geloof, mist echter elke verontschuldiging. Ze komt eenig en alleen op uit den haat tegen God en Zijn dienst, in welken vorm dan ook. Heeft men van de kerkgangers en Bijbel lezers in Rusland eenigen politieken aanslag te vreezen? Immers, geen sprake van. Dn geloovigen buigen zich onder het gezag der Sovjets, al mogen de tirannen hun gebed wèl vreezen; zij vragen alleen onbelemmer de uitoefening van hun eeredienst. In do godsdienstoefening worden geen complotten gesmeed. Ziedaar, waarom er een golf van veront waardiging over heel de wereld gaat;.waar om tegen alle onderdrukking ln Rusland ge protesteerd wordt, doch inzonderheid tegen de geloofsvervolging. Hier herhaalt zich de geschiedenis van Darius de Meder en Daniël de Jood (Daniël 6). Alleen tot den koning mocht gedurende dertig dagen een verzoek gednan worden en omdat Daniël voor ;,zijn open venster tegen Jeruzalem aan" bad tot zijn God, werd hij in den kuil der leeuwen geworpen. En de veralgemeening van dezen geve.rg den eeredienst tegenover schepselen vindt ge in het slot van Openharing 13: dat nie mand mag Uoopen of verkoopen, dan dio het merktecken heeft van het beest Maar ook, „hier is de lijdzaamheid en het geloof der heiligen". Het geloof, dat God ook nu nog, als hij Daniël, zijn engelen uitzendt ten dienste der- genen, die de zaligheid beërven zullen; en de lijdzaamheid, dat in het Babylon der vei- drukking „gevonden zullen worden het bloed der profeten en der heiligen en al der genen die gedood zijn op de aarde"; maai dat daarna volgen zal van Hem, die op den troon zit: „Ziet, Ik maak alle dingen nieuw En God zal alle tranen van hun oogen al wisschen; en de dood zal niet meer zijn. noch rouw, noch gokrijt, noch moeite zal meer zijn!" BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN LANDMACHT. Bij K. B. is eervol ontslagen kapitein II H. E. Deelken van het 1ste regiment onbe reden artillerie; tweede-luitenant op non- activiteit J. L. Veerman van het wapen der artillerie; reserve-majoor E. J. Duetz, het regiment, genietroepen; reserve majoor M. Eu ld, van het dienstvak der mi litaire administratie; en reserve-kapitein G Aars, van liet 7de regiment infanterie. Benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve-paardenarts tweede klasse O. Bosgra, veearts; hij het wapen der infanterie, tot reserve-tweede-luMcnam ■oor speciale diensten de dienstplichtige .ergeant C. F. Poortvliet, van het regi .neut grenadiers; en bij het personeel van don geneeskundigen dienst, tot res.-officier van gezondheid tweede klasse de dienst nlichtige vaandrig W. Mosselman, van de lste compagnie hospitaalsoldaten. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de heer W. Falk benoemd tot consul der Nederlanden te Klaipeda (Memel). BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 Februari werden 297 gevallen van roodvonk en 159 van diphtheritis aangegeven. In genoemde weck werd afgeleverd ent stof voor 1733 personen. Er werden geen ge vallen \an encephalitis na inenting gecon stateerd. ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is toegekend de bronzen eereme- daille der Oranje Nassnu-orde aan O. C. Klomp, arbeider te Utrecht. BELASTINGDIENST. Fi- Bij beschikking van den minister nanciën is de registratie-ontvanger met den persoonlijken titel van inspecteur der domei nen N. G. van Hasselt, belast met het beheer van de inspectie der domeinen te Amsterdam. de registratie-inspecteur A. F. Boersema verplaatst van Amsterdam naar Zutphen; de registratie-inspecteur P. Knook ver plaatst van 's-Gravenhage naar Tilburg; de registratie-inspecteur P J. A. Adriani verplaatst van de inspectie Amsterdam 2e afd. naar de inspectie Amsterdam le afd.; en de registratie-inspecteur J. J. A. Phaff van de inspectie Amsterdam le afd naar de inspectie Amsterdam 2e afd. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van FRANSCH BEZOEK AAN ONZE OESTERCULTUUR Door een Fransch gezelschap werd deze week een bezoek gebracht aan de Oeslercultuur te l'erseke. Onder leiding van den bacterio-loofl Dr. A. Grijns uit Bergen-op-Zoora kwam 't gezelschap 'zich op de hoogte stellen van dit bekende Zeeuwsche bedrijf. RECHTERLIJKE MACHT. Bij beschikking van den minister van Justi tie zijn aangewezen in de enkelvoudige Kamer vooride vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de rechtbank te Haarlem tot plaats vervangend lid: mr. A. L. M. van Berckel en mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, bei den rechter. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. NED. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Door den heer Van der Meys zijn aan den minister van Buitenlandsche Zaken vragen gesteld aangaande de dubbele belastingbeta ling door Ned. arbeiders, welke in, Duitsch- land werken en die reeds jaren uitzien naar een afdoende regeling in deze zaak tusschen de betrokken regeeringen. Voorts vraagt de heer v. d. Meys of de mi nister de oorzaken wil mededeelen, die deze vertraging, welke door de Duitsche regeering aan Nederland wordt toegeschreven, hebben doen ontstaan. Het Tweede Kamerlid dr C. J. van Kempen heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Koloniën gericht: Wil de minister mededeelen of hy het twee de gedeelte van het rapport van de commissie Hoorweg/Bennewitz, waarin voorstellen zul len worden gedaan nopens de reorganisatie der militaire en politioneel? machtsmiddelen op het eiland Curasao, reeds heeft ontvangen? In dien dit het geval is, wil de minister dan me dedeelen of de Kamer spoedig in de gelegen heid zal worden gesteld van dat gedeelte van het rapport kennis te nemen, zooals ook ge schied is ten aanzien van het eerste deel van meergenoemd rapport? DIPLOMATIE SPAANSCHE LEGATIE. Toe militair attaché bij de Spaansche le gatie te 's-Gravenhage is benoemd luite nant-kolonel Ungrira Jiménez. VISSCHERIJ DICHTVISSCHERIJ De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het van 1G Maart tot 31 Mei 1930 verboden zal zijn met een dicht visscherij of dichtzet en daarbij behoorende aalfuiken te visschen in de wateren, waarop het Bijz. Visscherijreglement II van toepas sing is. GIREFORM. VEREEN. VOOR DRANKBESTRIJDING EEN EERE-COETITE. In verband met de 6 en 7 Aug. a.s. te Den Haag te houden algemeente vergadering der Ger. Ver. voor Drankbestrijding, die tévens samenvalt met het 30-jarig bestaan der ver eeniging. heeft zich een -eere-comité ge vormd. Ais eere-voorz. treedt op Mr. Dr. J Donner, Min. van Justitie. Leden van het eere-comité zijn de heeren oud-Min. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar voorz. der Nat. Chr. Onth. Ver.; Ds. W. Bech. geestelijk verzorger oer stichting „Wolfheze" te Wolfhezen, voorz. van den Prov. Geld. Bond van afd. der ver..; Dr. C. Bouma, Ger Pred. te Den Haag-Oost; Ds. N. Buffinga. Ger. Pred. te Rotterdam; Ds. J. J. Buskex Jr., Ger. Pred. in II. V. te Oosterend (Texel), Ds D. J. Couvee, Ger. Pred. te Hillegersberg Straatweg, oud-voorz. der afd. Meppel; Ds. Th. Deileman, Ger. Pred. te Giessén Oud- en Nieuwkork; Mevr. M. M. Havelaar—v. Beeck Calkoen te Den Haag, pres. van den Ned. Chr. Vrouwenbond: Mr. Dr. H. Hovy te Am sterdam, oud-burgemeester van Lnosduinen, nud-secr. der afd. Den Haag: Lod Kooyman. hoofd der Chr. school te Pijnneker, sccr van de afd. Z.-IIolland; van den Ned. Bond van J.V. op Ger. grondslag: Dr. S. O. Los. Ger. Pred. te Den Haag-Oost; Ds. C. Mak. Ger Pred te Medan, oud-hestuurslid van den Prov. Z.-Holl. Bond, oud-voorz. der afd Bridle; Ds. C. von Meyonfeldt, Ger. Pred. te Feyennord, bestuurslid van den Prov. Z Holl. Bond; Ds. J. Smelik, Ger. Pred. te Loosduinen, oud-voorz. van den Brab.-Lim hurgschen Bond en Ds. H. Veldkamp, Ger Pred. te Kralingscheveer. Behalve Dr. Slo temaker de Bruïne. die voorz. is van een zuster-organisatie, zi-'n alle leden van het cere-comité ook leden der vereeniging. DE STRIJD TEGEN HET PORNOGRAFISCH VUIL KRASSE MAATREGELEN DER JUSTITIE Het standpunt van „De Telegraaf" We spraken reeds onze voldoening uit over het optreden der Amsterdamsche en Rotter- damsche -Justitie tegen de uitgave ,»an en tweetal pornografische weekbladen. Zoo ver men weet werden de afgedrukte oplagen en do daarvoor gebruikte cliché's in beslag genomen en de persen waarop de beide blaoen waren gedrukt verzegeld. De uit gevers dezer bladen zullen strafrechtelijk ver volgd worden. Het zoo juist verschenen nummer var bet .Nieuwsblad voor den Boekhandel", deelt om trent deze zaak nog het volgende mede: De verspreiding van het weekblad „Pan' is eenige jaren geleden scherp gecontroleerd door do justitie te 's-Gravenhage en Rotterdam, en de mededeelingen, welke wij indertijd hebtvn 'gepubliceerd over het optreden der justitie tegen pornografische geschriften, waren o.m. ontleend aan de officieele stukken welke op deze controle betrekking hadden. Men zal zich de zaak herinneren: voor de winkels waar exemplaren van „Pan'1 werden \eikochz werd een politiepost geplaatst; koopers die met een pakje don winkel verlieten werd gelast dit pakje te openen, en exemplaren van „Pan", daarin aanwezig, werden in beslag genomen. Bovendien trachtte de politie de verkoopers terug te brengen van dezen handei; lukte dat niet. dan verscheen de politiepost voor de deur. De zendingen van ,„Pan'' werden te s-Gravenhage en te Rotterdam aan de sta- tioris opgewacht en in beslag genomen Zen dingen over tusschenpersonen werden nage gaan en eveneens aangehouden. De oplage werd door de politie dan eersr on derzocht en somtijds vrij gegeven; dat kon ech ter eenige weken duren. Op deze wijze werd getracht de uitgevers te dwingen, binnen ze kere grenzen te blijven, wat dan ook gemkte, totdat korten tijd geleden de inhoud dezer bladen weer veel erger werd en optreden noodig maakte. Dit is dus thans geschied en mar meu ziet op krasse wijze Eenige jaren geleden trachtten '3 ea'W. van Amsterdam den verkoop dezer bladen op de stations en door de kiosken te verbieden. Tegen dien maatregel werd toen o m. gepro testeerd door mr. Van G'gch, die zeide, dat de vrijheid van drukpers, door de grondwet gewaarborgd, aldus werd bedreigd. En in bet dagbad „De Telegraaf" ver-'cheen toen een plaat, waarop afgebeeld Willem de Zwij ger, die dramatisch uitriep: dat is nu de vrijheid waarvoor wij 80 jaar hebben ge vochten! Da plaat was zeei dwaas, wa-t de Zwijger zou zeker niet ter wille van „Pan" en de „Kat" hebben gevochten, en bovendien was zij onjuist, want het was Willem de Zwijger, die de censuur dat is de vooraf gaande goedkeuring van elk gedrukt stuk door de autoriteiten, instelde, welke censuur onder Prins Maurits nog slechts zooveel te scherper werd. RAAD VAN STATE Voor den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, is behandeld een beroep van het gemeentebestuur van Sneek tegen het besluit van Ged. Staten van Fries land, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit lot wijziging der gemeente- begroot ing voor 1929. Bij dit raadsbesluit werd een post der be grooting verhoogd met 500.— als kosten voor verplaatsing van arbeidskrachten naar buiten. Ged Staten zagen hierin armenzorg, terwijl de gemeente deze kosten onder die voor de arbeidsbemidde mg wilde rang schikken. De Kon.beslissing volgt later. DE TOESTANDEN OP CURACAO In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het departe ment van Koloniën voor 1930 zegt minister D e G r a a f f, dat ook hij betreurt, dat de toe standen op Curasao in menig opzicht zeer veel te wenschen overlaten. Naar grondige verhe- tering wordt evenwel met kracht gestreefd en de minister beeft niet nagelaten om met den nieuwbenoemden gouverneur zeer uitvoerig overleg te plegen nopens hetgeen ten dezen voorziening vereischt. TWEEDE KAMER EEN BEROEMDE NAAM INDISCHE BEGROOTING 1930 NOG STEEDS POENALE SANCTIE Vergadering van 26 Februari 1930. Nadat de voorzitter medegedeeld had, dat op 6 Maart afdeelingsonderzoek za! plaats hebben van de nota van wijzigingen op het ontwerp-Drankwet, werd de behan deling der Indische begrooting voortgezet. De heer W ij n k o o p (Comm.) hield be schouwingen over het rechtlooze Inclië, waar het recht misbruikt wordt tegen de bevol king. Voor hem was poenale sanctie 'n vorm van slavernij. Dr. Beumer (A.R.) was van oordeel, dat de krachttermen, die de communisten ge bruiken om de toestanden in Indië te schil deren, meer op Rusland betrekking hebben Daar bestaat nog steeds de doodstraf en die wordt daar zelfs zonder vorm van proces toegepast. De kwestie der poenale sanctie wordt meer en me.r in de politieke sfeer gebracht Het is te betreuren, dat het Internatio naal Arbeidsbureau tc Genève over deze kwestie Nederland in discrediet heeft ge bracht. Zonder den heer Kupers van kwade trouw te beschuldigen, meende Dr. Beumer toch te mogen zeggen, dat deze wist, dat zijn ge gevens niet de nieuwste waren. Nederland behoeft zich in 't geheel niet te schamen, dat in Indië nog de poenale sanctie bestaat. Er zijn vele andere landen, die dit systeem nog kennen. Ook de Labour-regeering kent het. De heer Vliegen (S.D.): Dat is een val- sche voorstelling. Die heeft er niets mee ,te maken. De heer Beumer: Dan zou men ook kunnen zeggen, dat Nederland niets met de poenale sanctie te maken.heeft. Van die poenale sanctie verklaarde hij zich allerminst een bewonderaar en hij juicht de plannen, ook van de ondernemers, toe om te komen tot beperking ervan. Het is noodig veel meer de hand te hou den aan den Zondag.' De meerderheid ne geert dien geheel. De heer Engels (R.K.) wees er op, dat de Christelijk georganiseerde arbeiders in Nederland volledig de Regeering steunen iri haar streven om een communistische ter- tfiur te voorkomen. Op de ondernemingen moet een meer ethisch beleid gevolgd worden, al zijn er nog veel te veel ontoelaatbare toestanden. O.a. de arbeid der gehmv ie vrouw en de Zondagsarheid. Op suikerondernemingen wordt door den Europeaan 150 dagen ach tereen gewerkt. Zóo'n toestand is onduld baar. Daarna was het woord aan den minis ter van Koloniën. Hij merkte op, dat toepassing van de doodstraf slechts zelden plaats heeft. Helaas kan het tuchtmiddel der lijfstraffen nog niet worden gemist. De regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen is door-de Indische regeering ter hand genomen. De theoretische en practische vorming «Ier ambtenaren van do arbeidsinspectie zal be langrijk verbeterd werden. Wanneer de amh tenaar zijn komst niet aankondigt, komt hij vaak voor niets. Echter zijn ook bezwaren verbonden aan het vooraf aankondigen. De minister zal één en ander nog eens over wegen. Ten aanzien van do poenale sanctie achtte de minister den heer Kupers niet deskundig. Het instituut is geen slavernij, maar geeft wel aanleiding tot knellende banden. Dp werknemer heeft echter n vele gevallen een te kleine opvatting van zijn-verplichtingen. Een absoluut verband tusschen de poenale sanctie en de aanslagen bestaat niet. Vele gevallen zijn een gevolg van het elkander niet hegrijoen. De Europeaan kan zich dik wijls niet indenken in de mentaliteit van den inlander. Men zal een proef moeten acmcn met het aanstellen van inlandschc opzichters in plaats van Europeesche. De Zondagsrust komt meer en meer naar vo i, ook op de suikerfabrieken. Stopzetting op diei dag zou ecliter zeer moeilijk zijn. De betrokkenen dienen hun rechten te doen gelden; straffe bepalingen zijn niet mogelijk Tenslotte verklaarde de minis ter, dat de poenale sanctie ge leide! ij k, doch zoo snel moge 1 ij k moeten verdwijnen, maar dit gaat met groote moeilijkheden gepaard. Door communistische agitatie tegen den werk ge zonden ernstige toestanden kunnen ont staan. De termijn van afschaffing is onmo gelijk nu te bepalen. Het is te hopen, dat de oproerkraaiers in Indië en hier met deze laatste ernstige woorden rekening zullen willen houden. Na replieken werd het hoofdstuk Justitie z.h.s. goedgekeurd. RIJKSAANBESTEDING ONDERHOUD DER RIVIERWERKEN AAN DE MERWEDE Vanwege den Rijkswaterstaat werd aan besteed het onderhouden van 9e rivierwer aan de Mei-wede, gedurende de jaren 1931 en 1932. Laagste inschrijvers wa ren: perc. 1. J. S H. Baumann te Greve >or 9938.- perc. 2. J. van Loon C.D.zn. te Werken dam voor 12,580.—; Massa:. J. van Loon C.D.zn. te Werken dam voor 22.170.Alles per jaar. DE BANKBILJETTEN VAN ƒ25 UITGIFTE VAN EEN GEWIJZIGD MODEL De Directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zy een bankbiljet van f25 in omloop zal brengen, hetwelk op de volgen de punten afwijkt van het in circulatie ge brachte biljet. KAN VAAK ZWAAR TE DRAGEN ZIJN. Wat ben ik blij, dat ik maar een erg dood gewone, alledaagsche naam heb. Zoo één, die ge heel 't land door vindt en die dus geen enkele gedachte aan een be kend verleden hetzij ten goede of ten kwade, beroemd of berucht opwekt. Stel u voor, dat u Thorbecke heette en maar een heel doodgewoon man was, indien niet erger, dan zou elke nieuwe kennisma king onaangenaam voor u zijn. Want ge zoudt, bij 't noemen van uw naam telkens een glimp van verbazing over het gelaat van uw nieuwe kennis zien gaan, alsof hij zeggen wou: Heet gij Thorbecke? (Een feit is, dat men personen met een zeer doorluchtiger) naam terug; zou kunnen vinden in het sjofele pakje van iemand, die in de richting Veenhuizen gaat; of ook in de uniform van een trambeambtc of politie agent). Wandel eens met kennissen, die althans iets weten van de Schoolstrijd langs een huis met het naambordje Kappeyne en on willekeurig hoort ge zeggen: hé, daar woont een Kappeyne, zou dat familie zijn van „de vlieg en de apothekerszalf"? Of ook, lees in de Kamerverslagen, dat Schaepman het wo,ord voerdeEn on middellijk gaan uw gedachten naar den man, wiens geweldig, heel de omgeving van Tubbergen beheerschend standbeeld ge nog 't vorig jaar hebt bewonderd. Schaepman, èèn der grootste mannen van de Christelijke coalitie, de strijder voor de vrije school, de dichter en onvolprezen pro zaschrijverZit zijn na,neef op zijn plaats in de Kamer en herinnert zijn op treden aan dat van zijn grooten naamge noot? Mij dunkt, dat veien het jonge Kamerlid, dat tot voor kort journalist was, doch ten gevolge van het ministerschap van Dr. Deckers als militair deskundigé in de Ka mer rolde, dat men hem te veel met dien extra-ordinairen maatstaf meet en daardoor onbillijk beoordeelt In het Januari-nummer van het maandblad der Alg. R.K. Officieren Vereeniging breekt men zonder eenige clementie den staf over het ondeskundig optreden van het „officieel militair deskundig" Kamerlid. Hij ziet, vol gens de deskundigen van de daad alles ver keerd. Ik verdiep er mij niet in. Als ge in mili taire aangelegenheden één onbedachtzaam woord schrijft, dan komt de critiek als een. mitrailleurslinie op af- En wat ik zeggen wou, heb ik reeds aan 't begin gezegd: Het is lastig, als ge den naam. van een groot man draagt. De voorzijde van dit biljet is, wat de tceke nirig betreft ongewijzigd gebleven, doch thans weder in rood in plaats van in blauw gedrukt De handteekeningen van president en secre taris zijn eveneens in rood aangebracht De achterzijde is, zoowel wat de teekening als de kleur betreft, ongewijzigd gebleven, be hou dens dat de serieletters en nummers, het woord „Amsterdam" eh de datum thans in rood zijn aangebracht. Na bovenvermelde wijzigingen heeft het biljet het volgende aanzien: De voorzijde vertoont in het midden den volgenden tekst; De Secretaris: De President: Deze woorden, met den achtergrond in rood gedrukt, zyn omgeven door een in dezelfde kleur gegraveerden rand, in de vier hoeken waarvan de waarde-aandu'ding „25" voor komt. In dezen rand bevindt zich boven den tekst een medaillon portret van Prins Wil lem I van Oranje (Willem den Zwijger), met ter weerszijden de woorden „Ned. Bank", en in de benedenzijde een Hollandsch rivierge zicht, terwijl in de staande randen, welke het biljet omsluiten links een zittende Mercurius met staf en rechts een oud-Hollandsch zeil schip zijn aangebracht. De voorzijde is gedrukt op een uit gryze ly'nen samen gestelden ondergrond. De keerzijde van het biljet is bedrukt met een geguillocheerde rechthoekige versiering, welke een bijna geheel onbedrukt vak in het midden van het biljet omsluit. Ter weerszijden hiervan in den rand twee groote geguillo cheerde rozetten, waarin het gearceerde cij fer „25" voorkomt. Boven deze rozetten zyn twee rechthoekige vakjes, waarin in blauwe kleur de woorden „De Nederl. Bank" by her haling klein gedrukt voorkomen In deze vak jes, alsmede in het midden van den onderkant het biljet, komt de in rood gedrukte serie aanduiding en nummering voor. Onder de linker geguillocheerde rozet is in roode kleur het woord „Amsterdam", onder de rechter rozet de dagteekening van het biljet geplaatst Een uittreksel uit de artt. 208 en 209 van het Wetboek van Strafrecht is onder het wit gelaten middenvak afgedrukt. De geheel e teekening op de achterzijde Is uitgevoerd in de kleuren donkerblauw, donker bruin en grys. De biljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden pap'er van ongeveer 17.5 bij 10 centimeter, waarin in het minden als watsrmerk voorkomt een gevleugelde staf met de letters N. en B. Zij wJÉen ter voor zijde voorzien van een afdruk der handteeke- ning van den president en den secretaris. De biljetten zyn gedateerd van 15 Juli '29 GEEFT PROEFADRESSEN OP AAN ONS BUREAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1