IHrtturr $Vihsd)t (ümtraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. 1B0NNEME NTs Per kwartaal f3.25 (Beschikkingskosten 10.15) |er week t 0.25 Vooi het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.— BD dagelijksche tending „7.— Alles bi) vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/9 cent Eondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2982 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 24 FEBRUARI 1930 ADVERTENT1ËN! fan 1 tot 5 regelsf 1.17V4 iJke resel meer .122% Inge? a.eilPilP! 'ingei. van 15 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen O H EEN SOCIALISTISCH SFEER. In een onzer vorige nummers maakten we melding van de critick, welke in „de So cialist" geleverd werd op de beschouwing, die de algemeenc directeur van de Arbeiders pers ten beste gaf over het sociaal-democra tische dagblad. De heer Van der Veen betoogt nu in liet „Volk", dat de schrijver hem onrecht aan deed en zijn stelling, dat het brengen van nieuws de hoofdzaak van het roode dagblad moest zijn, overdreef. We zijn op die stellingen zelf niet diep ingegaan en behoeven dus van de aange brachte correctie ook ni$t meer te zeggen. Hoewel de nu nauwkeuriger omschreven stelling, „dat men van een dagblad slechts in ge ringe mate verdieping van het socia listisch weten kan verwachten." en dan veralgemeend, niet door ieder dag bladjoumalist onderschreven zal worden. Dagbladstijl en boekenstijl mogen zeer terecht verschillen, ook het dagblad be doelt, zoowel occasioneel als in opzettelijk daarvoor geschreven artikelen, verdie ping van inzicht en wetenschap te bev deren; al moet het brengen van nieuws hoofdzaak blijven. Men moet trouwens met de werkelijk heid rekening houden, dat er voor menig een naast het lezen van het groote dagblad van heden weinig tijd meer overblijft om boeken te bestudeeren. Intusschen, niet om dit te zeggen, komen we nog even op deze discussie terug. Wat ons daartoe drijft is de omschrijving welke de heer Van der Veen geeft van de taak der krant en waarmee zoo volkomen bevestigd wordt, dat wij terecht spraken van een nieuw gevaar. De krant, aldus heet het, „heeft vooral een andere, niet minder be langrijke taak, die ik aanduidde als het scheppen van de socialistische sfocr het arbeidersgezin". Precies, dat is de bedoeling. De krant moet een socialistische sfeer schep pen in het arbeidersgezin. Zonder dat de lezer er opzettelijk bij bepaald wordt, zal elk gebeuren in het roode licht geplaatst worden. Geen opzettelijke artikelen om het socialis me aan te bevelen, maar een betoog dat ge fundeerd is op de, als heel gewoon, veron derstelde socialistische levensbeschouwing. Ziedaar het groote gevaar van de oogen- scliijnlijk bleekroode, bijkans neutrale krant; doch die in het gezin een „socialistische sfeer" schept. Waarom de heer Van der Veen dan ook naar waarheid opmerkt, „dat, indien deze zaak goed en op socia listische wijze wordt vervuld, de krant tot een beter en scherper strijdwapen voor het socialisme wordt dan als het een dagelijksche verzameling van propaganda- lektuur is". We mogen het ons voor gezegd houden en de eigen pers versterken! UITVOERING ZIEKTEWET DE GENEESKUNDIGE CONTROLE RAPPORT COMM. NED. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNDE SCHEIDING VAN BEHANDELING EN CONTROLE BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot deurwaarder bij de arrondissementsrechtbank te Alkmaar ter standplaats Texel: S. Prins, bureau-chef op een deurwaarderskantoor te Amsterdam. KOOPEN OP AFBETALING Zaterdagmiddag is door den Minister van Justitie een commissie geïnstalleerd, aan ■«elke is opgedragen te onderzoeken, of overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet kuimm worden gere geld. Minister Donner hield een rede, waar- In hij er op wees, dat bij de overeenkomsten van koop en vrkoop op afbetaling aller eerst gedacht moet worden aan den dus-u:- naamden huurkoop. Bij de samenstelling van de commissie is naar veelzijdigheid «c strccfd en dit maakt haar taak niet gemak kelijk: doch het resultaat van haar arbeid kan daarom van te grooter waarde rijn De voorzitter der commissie, Prof. Mr. E. J. .T. van der Heyden, beantwoordde 's Ministers rede met een toespraak, waar n hij het kooppn op afbetaling een snel groeiend maatschappelijk verschijnsel noen» j de. dat niet ontkomen is aan overdreven, aanprijzing noch aan overhaaste veroordeo ling. Deze terug te brengen binnen juiste banen hohoort niet tot de taak der comrnis- Het stelsel wordt maatschappelijk aan J nemelijk geacht, mits het, dig civielrechtelijk, geregeld. Het gereed gekomen rappori van de in 1926 benoemde commissie in zake dn ge neeskundige controle onder de Ziektewet uit de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der geneeskunde, is thans gepu bliceerd. Wij ontleenen er het volgende aan. De commissie bestond ui* de doctoren Ca hen (Dordrecht). Kruisinga (Devi rer), Metz (Amsterdam), Ren s sen (Am- hem), Schmidt (Utrecht), Veldhi zen (Amsterdam) en W ess el (Hilversu waarvan t'e heeren Renssen en Cah later vervangen zijn door de heeren K y z en Van Daal (beide uit Amsterdam. De opdracht luidde: „Het uitbrengen van een rapport over ge neeskundige controle in het algemeen en in het bijzonder over de begrenzing van het gebied waarover geneeskundige controle zich moet uitstrekken, dc regeling der con trole en de taak van den controleerend cn behandelend geneeskundige". De commissie komt tot dc volgende conclusies, 1. Medische controle is noodzakelijk, om dat behandeling en controle gescheiden die nen te blijven. 2. Metrische controle behoort alleen door geneeskundigen uitgeoefend te worden. 3. De controle voor de sociale verzekerings wetgeving worde niet gecombineerd met' andere sociaal-geneeskundige werkzaamhe den. 4. Bij de uitvoering der controle voor de sociale verzekeringswetgeving worde een specialisatie doorgevoerd. 5. Voor de Ongevallenwetten zijn chirur gisch opgeleide geneeskun 'igen noodzake lijk, liefst half-ambtenaren. Voor de controle Hjr ongevalspatiënten zal een chirurg door den behandelenden arts liet meest gewaardeerd worden. Controle op de behandeling zal hier niet ontbeerd kunnen worden. 6. Voor do Ziektewet en de Invaliditeits wet zal men afzonderlijke vol-ambtenaren niet kunnen missen. 7. T)e te benoemen controleerend-genees- kund-igen moeten te voren geruimen tijd in de algemeene (chirurgische- of huisartsen) praktijd werkzaam zijn geweest. Zij dienen zich bovendien eenigen tijd speciaal voor bereid te hebben voor de uitoefening der controletaax. 8. Bij de geneeskundige controle buiten de wettelijke verzekering worde zooveel moge lijk naar concentratie gestreefd. 9. Wat de honoreering der controle betreft worde het salaris zooveel mogelijk bepaald in verhouding tot het aantal verzekerden en volgens een vast tarief. 10. De controleerend geneeskundige dient op een arbeidsovereenkomst aangesteld te worden, waarbij inzonderheid een gopde rechtspositie voor hem vereischt is. 11. Bij de uitvoering der controle verdient het systeem dat iedere zieke gecontroleerd wordt de voorkeur boven het uitkiezen van bepaalde gevallen. Verder behoort de con trole steeds van het begin tot het einde der ziekte of \an h^t ongeval verricht te worden. 12. Zonder medewerking van den belian delenden geneesheer is controle niet uitvoer baar. Een goede verstandhouding tusschen Iroleerend en behandelend geneesheer is noodzakelijk. 13. Voor alle geschillen, die zich bij de controle kunnen voordoen moet beoordceling door een scheidsgerecht mogelijk zijn. 14. Zuiver intercollegiale moeilijkheden be- hooren door dc geneeskundige beroeps rechtspraak beslecl.' te worden. Tijdens haar werkzaamheden werd door het hoofdbestuur het advies van de Commis sie gevraagd over het volgende voorstel der afdeeling vmersfoort en omstreken voor de ?Se Algemeene Vergadering der Maatschap pij. heigeen luidde: 1. Controleerende geneesheeren zullen nim mer hun eigen patiënten mogen controlee maar zijn verplicht in deze gevallen de controle over te dragen aan een collega Ook zullen zij nimmer gecontroleerde pa tiënten in behandeling mogen nemen, c.q. aar zich zelf verwijzen- voor behandeling. Dit geldt zoowel voor huisartsen als voor specialisten. 2. Controleerende geneesheeren in dienst an een onderneming met vaste aanstelling, vaarbij het honorarium niet is geregeld per controle doch in zijn geheel voor het ge controleerde personeel of deel er van, ver plichten zich in de gezinnen van dat per soneel geen geneeskundige praktijk uit te oefenen, ook dus niet bij de vrouwen en kinderen. aanzien van dit voorstel heeft de Commissie geantwoord, dat zij het in het al gemeen zeker gewenscht acht dat de contro- leercnd geneesheer in dienst van een onder neming met vaste aanstelling zoo mogelijk geen praktijd uitoefent in de gezinnen van de gecontroleerden. De Commissie heeft echter bezwaar tegen een bindend besluit omdat iedere afwijking van den regel op zichzelf diont te worden beoordeeld. De controle wil de Commissie opgedragen zien aan af zonderlijk uitsluitend controleerend genees kundigen, in dienst van de uitvoerende or ganen van de Ziektewet en gerecruteerd uit de practiseerende geneeskringen (specialis tische praktijkuitoefening overbodig). aste honorarium van deze genees kundigen zou ten minste gelijk moeten zijn aan het gemiddeld inkomen van een alge meen geneeskundige ter plaatse met ruim- 10-jarige praktijk. Het dient volgens de mee ning der commissie, daar zelfs bovenuit te gaan. wil men de hand kunnen leggen op prima krachten. De arbeidsvoorwaarden van de controlee rende geneesheeren zou de commissie gere-j geld willen zien in een door de maatschappij voor -neeskunst op te maken modclcon-1 track Volgens de Commissie vereischt in het algemeen de controle-arbeid over 10.000 per- DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Fransche premier, omringd'door pers-muskieten KRIJGEN DE POSTERIJEN EEN VRIJE ZATERDAGMIDDAG? De postale commissie van overleg heeft, zoo meldt de „Telegr.", een sub-comimissie samengesteld, die zal nagaan, of de maat schappelijke omstandigheden zich zoo g-*- wijzigd hebben, dat het publiek thans min der behoefte heeft aan openstelling var kantoren, enz. op Zaterdagmiddag dan tijde van het eerder ter zake ingestelde on derzoek. Als voorzitter van die sub-commis sie is aangewezen de heer A. B. v a n Beers, directeur van het postkantoor te Amsterdam. De directeur-generaal heeft zich bereid verklaard, zijn medewerking voor dit hernieuwde onderzoek te verleenen en zal ambtenaren aanwijzen, die namen? de betrokken leiding aan dat onderzoek zul len deelnemen. P. T. T. TELEFOONVERKEER MET WEENEN. Op het rijkstelfoonkantoor te Rotterdam is een nieuwe internationale telefoonverbm ding met Weencn in dienst genomen. In verband hiermee zullen voortaan ge sprekken met Oostenrijk en Hongarije, wel ke in het Zuidelijk aedeelte van het land worden aangevraagd, via Rotterdam in plaats van via Amsterdam worden afge wikkeld. Een Telegraafdraad Rotterdam—Utrecht is met behulp van een vierdraadsius on dergronds gebrachh De vrijgekomen luclit- draad is vervallen. DE PROV. GRIFFIE VAN NOORD-HOLLAND VERHUIST ENKELE INSCHRIJVINGEN. De provinciale griffie van Noord-Holland te Haarlem zal half Mei van de .Tansstraat naar paviljoen Welgelegen aan de Dreef verhuizen. Van de Haa^lemsche inschrijvers voor de verhuizing vroeg de hoogste f 11.900 en de laagste f 9000. Gecombineerd inge schreven vroegen de Haarlemsche inschrij vers f 7000. De laagste der Amsterdamsche inschrij vers vroeg f 7500 Tenslotte zijn de werkzaamheden gegund aan een soliede Utrechtsche firma voor f 2000. DE ROERIGE URBINA Een joist bericht? DELFLANDS BOEZEM BESTRIJDING DER VERONTREINIGING EEN AFVOERRIOOL VAN DELFT NAAR DEN HAAG In December 1919 vroeg de gemeente Delft aan het hoogheemraadschap Delfland gunning tot het uitslaan van rioolwater op Delflands boezem, ten behoeve van stadsuit breidingen in den Wippolder en den Voor- dijkshoornschen polder. Dijkgraaf en hoogheemraden lieten aan het gemeentebestuur van Delft weten, dat daartoe slechts tijdelijk en wel voor ten hoog ste tien jaren vergunningen konden worden verleend, aangezien het hoogheemraadschap zich in de toekomst van den last der ver ontreiniging van zijn boezem door het Delft sche stadsvuil wenschte te bevrijden. Dit werd aanleiding, dat het rioleerings vraagstuk te Delft nader onder de oogen 'werd gezien, zoodat daarover in 1927 een uitvoerig rapport verscheen van den dienst van openbare werken, hetgeen 6edert door den raad is aangenomen als grondslag voor de rioleering van dc gemeente. De afvoer van het rioolwater zal daarbij geschieden naar Den Haag via h»ri jaagpad langs den Delftschen Vliet, waarbij aan de Hoornbrug op het stamriool te Rijswijk zal worden aangesloten. Met de gemeente 's- Gravenhage is hierover overeenstemming bereikt Aangezien de door Delfland verleende ver gunningen tot loozing van het rioolwater uit den Wippolder en uit den Voordijkshoorn schen polder medio 1931 eindigen, rnoet ver wacht worden, dat het afvoerriool naar Gravenhage dan door Delft zal zijn vol tooid. Door deze maatregelen zal de boezem, ook bij w rm weer, bij voldoende verversching ten naaste bij stankvrij worden. We schrij ven „ten naaste bij", aangezien de water- verversching sterk afhankelijk is van de weersomstandigheden. Uit Oost-Indië CRITIEK OP ANETA. Naar aanleiding van de debatten in de Tweede Kamer over de Indische begiooting deelt Aneta ons mede, dat de daarbij uitge- sproker meening als zou Je directeur der N. V. Persbureau Aneta tevens directeur zijn van r'e N. V. Reclamebedrijf Aneta onjuist is. De volkome»: gescheiden ondernemingen staan elk ander et». andere directie. Reeds eenige jaren geleden, toen de heer Cramer deze zelfde op- erking in de Kamer lanceerde, is hem een categorische tegenspraak hierop door Aneta verstrekt. Deze mededeeling was gedateerd 23 December 1927. Sindsdien heeft Aneta dc In Een marineman schrijft ons: In het 2e blad van 18 dezer, pag. 7, le en kolom, staat een bericht ontleend aan een schrijven van 2-1 Jan. jl. uit Curacao onder j verstrekt. Deze mededeeling w L?. opschrift. December 1927. Sindsdien heef Dit bericht bracht in militaire kringen dische regeering in de gelegenheid gesteld nogal wat ontroering en verontwaardiging deze kwestie te onderzoekon. Het onderzoek, mede 1 gevoerd door der. regeeringsgemachtigde, mr. De vraag rijst: „Is het bericht niet te on-IJ. J. Schrieke, heeft de ongegrondheid van de waarschijnlijk om waar te zijn?" en indien J bewering van den heer Cramer bewezen, inderdaad liet in genoemd bericht vermelde NED. VEREEN. CHR. KANTOOR. EN HANDELSBEDIENDEN Nat. Vakgroep Handelsreizigers DE JAARVERGADERING Tn aansluiting aan ons verslag van Zater dag kunnen wq nog het volgende rr deelen. Jaarverslag. Bij de bespreking van het jaarverslag van dort secretaris kwam inzonderheid naar vo ren dat men het contact met de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden an ders wilde. De afd. Apeldoorn diende een motie in, waarin werd uitgesproken dat dit contact weer evenals vroeger moest plaats vinden door een lid uit de Vakgroep in het hoofdbestuur der Vereen., met een advisee- rende stem Met betrekking tot deze motie-A p e l- doorn werd de gedachte, die aan de tie ten grondslag ligt, aan liet bestuur in overweging gegeven, zoodat dit zich hier over nader met het hoofdbestuur zal ver staan. Na de pauze kwamen het financieel var slag en de begrooting voor 1930 in bespre king en beiden werden, na beantwoording van enkele vragen, goedgekeurd Vervolgens kwam het uittreksel uit het verslag der verkeerscommissie in behande ling. Verschillende afgevaardigden zijn onto vreden over de gedragslijn, die de secretaris van deze commissie gevolgd heeft. Verschil lende besluiten had hij buiten den voorzii ter en de leden der commissie om genomen In het verslag had.hij b.v. de kwestie, die er tusschen den voorzitter en hem om bo vengenoemde redenen ontstaan was, niel behandeld, maar wel had de heer Gortei aan de verschillende vakgroepen en niel aan 't hoofdbestuur een schrijven gestuurd, waarin deze aangelegenheid vermeld werd Het bestuur en de vergadering waren ont stemd over deze handelwijze, vooral om.lat de secretaris de instructie wist van het be stuur. De vergadering besloot deze instructie, die inhoudt dat de secretaris verplicht is al' behandelen zaken in overleg met de öv< commissieleden ten uitvoer te brengen, goed te keuren en tevens de internretatie daarvan aan het hoofdbestuur op te dragen. I De heer Gorter deelt mede, dat hii do functie van secretaris der verkeerscommissi. neerlegt, daar hij zich niet met deze beslis stng kan vereenigen. Het vraagpunt van de plaatselijke vak groep Groningen: „ïs de stand van de handelsreizigers-vakbeweging in ons land niet een zoodanige geworden, dat mede in verband met de concentratie der hedrii ven in de naaste toekomst gedacht kan worden aan afsluiting van collectieve ar heidsovereenkom.sten ten behoeve der han delsreizigers?" werd ter bestudeering na:ir het bestuur gezonden. Tot bestuursleden werden, wegens perio dieke aftreding van de heeren H. Bakker te Almelo en J. v. d. B 1 ii te Santfoort, kozen de heer J. v. d. BI ij. die zich weder herkiesbaar gseteld had en de heer H. J Gosselink te Enschedé. De heer Ban ker stelde zich niet herkiesbaar. Na rondvraag, waaraan verschillende le den deelnamen, wordt de vergadering door den heer Nauta met gebed geèind'g'l. Zij nog vermeld dat de voorzitter der Ver- eeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden de vergadering bijwoonde en dc Vakgroep Gods zegen toewensrhte. Leger en Vloot. „ONS BELANG". Het hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" heeft te Utrecht met de voorzitters der afdeelingen verga derd. In deze vergadering werd uiting ge- goven aan ontevredenheid over de stopzet ting van de bevordering van de onderoffi cieren en over het feit, dat de regeering toekenning van liet voor de rangen vastge stelde salaris afwijst en plannen overweeg!, de onderofficieren met 30 dienstjaren te ont slaan, waardoor hun de gelegenheid wordt ontnomen vol pensioen te verkrijgen. Staande de vergadering werd een plan van actie opgesteld, om de regeering ervan te overtuigen, dat de toestand voor het on derofficierscorps onhoudbaar is geworden. Spoedig gevolgd jte dc „Hertog Hendrik" •aarheid bevat, hoe is dat dan te rijmen met de in W. I. aanwezige militaire macht? 'c staan voor een raadsel. Is de berichtgever juist? Hij zal toch ons mooie blad niet bezigen >or sensatie? Is de Telegraaf daar niet uitermate geschikt voor? Is het niet opmerkelijk, dat dc telegram- mendienst er niets over vermeld heeft, ook dat van een bedreiging van Urbin, at doorgelekt door het verzoek oi nog aan te houden We staan voor een reeks vragen. We hopen van harte, dat de berichtgever onjuist is en dan spreken we onze ernstige afkeuring uit over zijn onbegrijpelijke mede- deelingen. Is liet evenwel waar, dan spreken we onze diepe teleurstelling uit over het tweede ge i in West Indië, wat dan het eerste ertreffen in lamlendigheid en waar geest ighe id. Dan past een hardgrondig „Bah". En een tot de orde roepen door do volks- ertegenwoordiging in Lager- en Hoogcr- huis. Maar ook een personeelsherziening bij de eermacht. DE SOC.-DEM. IN DEN VOLKSRAAD. SEMARANG. De Locomotief betoogt naar aanleiding van de verwachting der sociaal- de mocraten omtrent de benoeming van den heer Stokvis in de plaats va-n den heer Middendorp in den Volksraad, dat er geen enkele rechte- grond is voor de aanwezigheid van twee soci- j aal-democraten in dit college, aangezien het Indisch vertegenwoordigend lic haam behoort Land- en Tuinbouw. sonen in een niet te groot uitgestrektheid één controlee rend- geneesheer (vol-amhtenaarb De al of niet gemakkelijk bereikbaarheid der verzekerden zal in elk district den door slag moeten geven bij beantwoording van de vraag of hot wenschelijk is van. dezen maatstaf af te wijken. gesteld in overeenstemnv de Indische maatschappelijke omstandigheden. Met één socialist acht het blad de 1. S. D. P. ruim gerepresenteerd. (Aneta;. Tn het afdeelingsverslag betreffende de al gemeene beschouwingen over de ontwerpbe- grnoting voor 1929 werd een nader oordeel der regeering gevraagd over de wetgevende be voegdheid \cn den gouverneur-generaal onder de Indische staatsregeling. 'De memorie van antwoord zegde toe deze- vraag in gezette overweging te zullen nemen. Zou de regeering den Volksraad willen mede- deelen tot welk resultaat haar overweging heeft geleid v heeft de regeering geantwoord: Nopens de hierboven vermelde aangelegen-1 heid is de regeering in overleg getreden met den minister van Koloniën. Met het resultaat van dit overleg zal de Volksraad t.z.t. in ken-1 nis worden gesteld. DE BOND WESTLAND. Het bestuur van den Bond Wcsfland, bij welken bond alle veilingen in het Westland zijn aangesloten, heeft te Naaldwijk verga derd, onder voorzitterschap van den heer J. Barendse. Het jaarverslag van den Bond werd vast gesteld: de kasrekening gaf aan inkomsten een bedrag van f. 12.447.28 aan en uitgaven f 12.371.59, dus een batig saldo van f 75-69. De rekening van de gehouden Westland- sclie Tentoonstelling sloot in ontvangsten met f 11.625.27 en uitgaven f 11.613.28, dus een batig saldo van f f 1.9. De begrooting van den Bond werd vastgesteld op f 4.9S9.08 in ontvangst en uitgaaf, gebaseerd op f 0.25 van iedere f 1000 omzet der aangesloten vei lingen. Do heer K. v. d. Hout bleek in alle af deelingen van den Bond herkozen te zijn. In de commissie tot nazien der rekenin gen werd de heer P. J. Barendse benoemd. Voor de algemeene vergadering zijn de vol gende voorstellen ingediend: Van de afd. Poeldijk een voorstel om de twee hoofdpro ducten van de Westlandsche cultuur, n.l. druiven en tomaten onder het L". C. B. te gaan veilen. Van de vereeniging Westerloo: De Bond treffe maatregelen tot het tot stand komen van een reclame-fonds, speciaal voor| druiven. Van de veilingvereen. Naaldwijk: le. Nemen van maatregelen ziet sluiting van onze veilingen en kweckcrijen voor buiten landers; 2e. Maatregelen tegen misbruik van vooral groentenkisten in het Overmaassche; 3e. Nader instelling groote veiling in 1930; 4e. Uniformiteit in dc druivenverpakking; 5e. In rekening brengen van vollen koopprijs van het fust voor een gebruik aan de koop lieden. INGEZONDEN MEDEDEELING. ^Sütiit$acï£/ steeds Wybert-lableiiei» Gemengd Nieuws. MODE-VAKSCHOLEN E.N.S.A.LD. Op de gehouden examens te Den Haag van de Nederlandsche Modevakschool-Ver- eeniging behaalden de volgende dames een diploma voor CQupe-leerares: Sj. Blanjaar. Kinderdijk; C. C. Nieuweil- huisen, Gouda; A. v. d. Tang, Alphen a.d. Rijn; A.' H. M. de Bruyn, Ter Aar; N. Rot teveel, Haarlem; A. Franken, Bussum; A. Bieriinan, Bussum; V. Hoebeé, Bussum; A. Natier, Poortvliet; J. Vos, Poortvliet; G. Neefjes, Aalsmeer; Chr. W. Ruis, Zwam- merdam; H. S. W. Post de Reiner. Vianen: J. Natier, Poortvliet; G. Mise-Nieuwpoort, Rotterdam; L. v. d. Heuvel-van Eyk, Gou da; S. Langeveld, Zegwaart. Voor Costumière: P. Leyssen, Utrecht; C. Oranje, Utrecht; S. T. te Graaf, Utrecht; J. W. v. d. Steenhoven, Zeist; W. Smooren- berg, Zeist; C. Tap, Zeist; C. Schipper, Dub beldam; A. de Haan, Alblasserdam; C. v. Zon, Dordrecht; A. de Vogel, Dubbeldam; G. v. Leeuwen. Woubrugge; G. J. v. Rhijn, Woubrugge; J. S. Lankhaar, Ter Aar; J. Besteboer, Aarlanderveen; J. Muys, Linscho- ten; R. Uitewaal van 't Hoog, Woerden; T. M. v. d. Kraay, Leiden; M. de Tourbe, Lei den; W. de Koning, Leiden; M. J. Arbouv, T.eiden: A. Dekker, Hoek van Holland: V». M. de Raat. Alphen aan den Rijn II. Pracht, Sassenheim; J. v. Wijck, Tiel; J. A. Krui ff, Tiel; J. v. Meerten, Rijswijk; B. Paardekoo- per, Rijswijk; R. H. Voorendt, Rotterdam. Voor Hoeden-modiste: ,T. Ruiters, Dor drecht: A. G. Barsdorp, Molenaarsgraaf, L. Rotteveel, Haarlem. Voor Lingerie: D. v. Trigt, Gravanzande. Al deze dames teerden volgens methodo E.N.S.A.I.D, EEN TRAGISCH TREINONGELUK. Toen de trein uit de richting Amsterdam aan het station Castrieum aankwam, bevond zich op het perron Mevr. v. d. K., die met haar man, die reeds in den trein zat, zou doorgaan naar Alkmaar. Door onbekende oorzaak is zij onder den nog in beweging zijnde trein geraakt, waardoor haar rechter been werd afgereden. Zij werd per auto naar het ziekenhuis overgebracht, doch bij aan komst aldaar bleek zij reeds te zijn over leden. UIT DE RAADZAAL GEZET. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het communistisch raadslid Hoitink te Hoogkerk wegens huisvredebreuk in het gemeentehuis tijdens een raadsvergadering, waarom hij er uitgezet werd, veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. De rechtbank te Groningen had hem vieV* maanden opgelegd. ONVOORZICHTIGE CHAUFFEUR. De Groningsche rechtbank heeft den 21- jarigen chauffeur, die in den avond van 14 December met een auto onder Kantens in het Boterdiep reed, waarbij mevr. Meinardi te Zandeveer verdronk, wegens onvoldoende onderhoud van de auto en onvoldoende on derzoek naar de conditie, waarin deze auto verkeerde, veroordeeld tot f 30 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De eisch was een maand gevangenisstraf. EEN TAAIE SCHIPPER Te Giessendam speelde zich het volgende af Schipper L. van W. bleef bij het afspringen van het dek met zijn trouwr ng haken, en wel zoodanig, dat de vinger met d«.n ring van zijn hand gerukt werd. Hü raapte den vinger weer op en ging er mee naar een geneesheer, die hem voorloopig verbond. liet tragisch-ko- mische in het geval was, dat de schipper later in het ziekenhuis den vinger uit zijn zak haalde cn voorstelde om hem er maar weer aan te zetten. INBRAAK BIJ EEN ARMBESTUUR Door het uitsnijden van een ruit kon des nachts ingebroken worden in de bestuurs kamer van het R.K. armbestuur in het Sint Jozefgezellengebouw aan het Verdronken Oord te Alkmaar. Het geld uit de uitdee- b'ngszakjes, die in de bestuurskamer lagen, ontvreemd; f410 aan zilver is gestolen, 5 aan centen heeft men achtergelaten. Waarschijnlijk zijn de dieven overhaast te werk gegaan, want ook is er nog wat zilver geld en een briefje van f 25 achtergebleven. Vingerafdrukken zijn genomen. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP Te Moerdijk is een vreemdging «angehou- den, die ontvlucht bleek te zijn uit het krank- -.innigengesticht te Geel in Bri^e. VERDRONKEN Uit de Stadsgracht te Hassel™(Ov.> wem het lijk opgehaald van de weduwe P. Admiraal Vermoedelijk is de 78-jnrige vrouw- door een ongeval te water geraakt. Tt Rolde (Dr.) is uit een sloot opgehaald het lijk van d-n 50-jarige» landbouwer H. K. uit Grollo. De ongelukkige was gehuwl en laai kinderen achter. EEN VERZONNEN INBRAAK. Zooals is gemeld, werd in den narht van Woensdag op Donderdag ingebroken bij den landbouwer Galis te Westwoud (N.H.). Dc brandkast werd naar huiten gesleept en hei geld, ongeveer f 10.000 gestolen. G. was ad ministrateur van de diaconie cn f 9500 be hoorde aan de diaconie. G. heeft thans be kend den diefstal zelf gepleegd te hebben. Hij is ter beschikking van de justitie ge- j steld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1