ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS lezing mr. p. j. idenburg van het stadhuis. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, gezien het verzoek van de N. V. Holland- sche Constructiewerkplaatscn om vergun ning tot het uitbreiden van do constructie werk plaatsen op de perceelcn Zoeterwoud- scheweg, kadastraal bekend Gemeente Leiden, sectie O. No. 153 en 183: en het ver roek van C. Borgsteijn cm vergunning tot het oprichten van een timmerfabriek op het perceel Haag eg No. 80, kadastraal bekend Gemeente Leiden, sectie O. No 1287. Gelet op da artikelen 6 cn 7 der Hinden wet, geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op >1» Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn: nismede dat cup Zaterdag, den Sen Maart e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge reehtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. LEIDEN, 22 Februari 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Voorzitter VAN STRIJEN, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat, Joh. van jDam, 4e Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor ge- bru.k ter plaatse van verkoop in het per ceel Lammermarkt 13, alhier. Leiden, 22 Februari 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRYEN, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dot P. Brou wer, te Leiden, een verzoek heeft inge dieiid ter bekoming van verlof voor den verkooj van alcoholhoudende drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik tér plaatse van verkoop in het perceei Janvossensteeg no. 26, alhier. Leiden, 22 Februari 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRYEN, Secretaris. KIEZERLIJST, DIENST 1930/1931. Burgemeester en Wethouders van Lelden Gelet op art. 100 der Kieswet; Brengen teT algemeene konnis: lo. dat de lijst van personen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Ihveerie Kamer der Sta,ten-Generaal, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad voor het dienstjaar 19301931, door hun College heden is vastgesteld; 2o. dat deze lijst van 23 Februari a.s tot en met 16 Maart d.a.v. voor een ieder ter secretarie dezer gemeente (Bovenzaal, van de Sociëteit „Amicitte", Breestr. 70/80) ter Inzage id' nedergelegd en, tegen betaling der kosten in afschrift, en stemdistriets- gewijze, in uittreksel verkrijgbaar gesteld; 3o. dat tct en met 9 Maart a.s. een ieder bevoegd is bij het Gemeentebestuur schrif teiijk1 verbetering van die lijst te vragcnt op grond da hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt. ni-et behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Leiden, 22 Februari 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRYEN, Secretaris. Jaarvcrgadiring- De afdeel'ng Leiden van bovengenoemd ge nootschap hield haar jaarvergadering in de kirderklnick aan den Riinsburgerweg onder leiding van Prof. Dr. E. Gorter. De rekening, die dcor de kascomm'ssie was naaezien en accoovd bevonden, werd onder dankzegging aan den penningmeester goedge keurd. Hierna bracht de secretaresse, Zuster J. W. van Ingen Schenau, het jaarverslag uit. Hiet- ain is het.volgende ontleend: Kcewel er 81 December 1928 nog een be drag van f 206 in kas was en het bestuur kon rekenen op het vastgestelde maximum gem.- subridie van f 600 en de vaste contributies van da leden, zoo zou de afdeeling toch niet in staat zijn geweest zooveel kinderen naar buiten te zenden, wanneer er niet af en toe een extra gift van particulieren, van de Coöperatie „Vooruit" en het „IlsaMonds was binnen- ekomen. °n de eerste plaats wijdt het verslag dan rölde.n van dank aan de gemeente Leider, de subsidie, aan de stadgenocten. die het r weer in staat stelden zooveel te kun- in het be'ang van het zwakke kind. T)p Rfdeeling heeft in het jaar 1929 84 kin- faj]li^unnen uitzenden met 1412 verpleeg omfe™, me s-bestuursleden zorgden trpvPQtn cn brengen der kinderen, tevens paald waaYby &°mmige ouders geheel moe ter? 'worden geholpen en het ontbrekende s wT,^n dan tijdelijk wordt verstrekt. Dit .wijls heel wat hoofdbrekens om altijd catiev v j word; het w:\. ziet roldoende voorraad en de lbi- op het ocgenblik niet ai te Voor do afdeeling Leiden van de Chr. Hist. Unie hield Mr. P. J. Idenburg een derde cursusavond over de Christelijke Staatkun de in Nederland in de 19e eeuw. Spr. stond allereerst stil bij den persoon van Groen van Prinsterer, een der grootste staatslieden in de 19e eeuw. Geboren in 1801 te Den Haag uit Christe lijke ouders, kwam hij als Leidsch student in aanraking met Thorbccke, Bilderdijk, da Costa e.a. Bilderdijk en da Costa legden een vasten geestelijken grondslag voor Groen: met Thorbecke een van zijn beste vrien den verschilde hij aanmerkelijk in prim cipicel staatkundige opvattingen. Na zijn studie werd hij spoedig geplaatst aan het kabinet van Koning Willem I en kwam daardoor in aanraking met de intiem ste staatkundige vraagstukken. Omstreeks 1S30 komt een reactie op den lauwen tijdgeest van de vorige eeuw (het zgn. reveil); ook Groen voelt zich aangetrok ken tot deze beweging en sloot zich aan bij diegenen, die het Christendom op alle terrei nen des levens wilden propageeren, en ook meenden, dat Nederland slechts groot kon zijn niet in de allereerste plaats door ver andering van wetgeving maar door gehoor zaamheid aan Gods geboden. In dezen tijd geeft Groen ook voor het eerst zijn „Neder- landsche Gedachten" uit Hij komt door het Reveil in aanraking met mannen als de ClerCq-Heldring; uit de samenspreking van deze mannen werd menig stuk sociaal en philantropisch werk geboren (Hoenderloo, de Heldring-gestichten, werk in do achterbuur ten van Amsterdam, Zondagsscholen). In het algemeen werd de strijd aangebonden tegen het ongeloof en de verslapping van het Christendom. Groen trekt ook partij voor do Afgeschei-, denen, die om des geloofs wille door de Re geering vervolgd werden op een geweldadige wijze. Niet dat Groen "het eens was met de wijze van handelen van de Afgescheidenen, maar hij eischic, dat de Overheid buiten de interne kerkelijke aangelegenheden bleef; zijn vriend Thorbecke keurde de maatrege len veiwolging, boeten, inkwartiering goed! Groen houdt vast aan de ongebroken Volks kerk maar de Kerk zelve blijve vrij. Hij plaatste zich daardoor tegenover den Koning; het gevolg was, dat hij ontslag nain Eenzelfde opvatting koesterde Groen ook tegenover de Roomsc-lien; gelijk recht voor alle gezindten en toen in 1S53 er een protest werd ingebracht bij den Koning over de voor genomen invoering van de bisschoppelijke or ganisatie der Roomsche Kerk in Nederland bleef Groen op den achtergrond. Wel bepleit te Groen, dat Nederland een Christelijk land was, dat het gezag uit God was, dat de Her vormde Kerk de volkskerk was, maar dat het woord Christelijk opgevat moest wordpn in Nationalcn zin. Eerst na 1810 begint de strijd over het On derwijs. De Onderwijswet van 1806 gaf aan. dat de school moest opleiden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden; dat sloot toen in, dat de school met gebed er bijbellezing aan gevangen werd, maar dat geen leerstellig on derwijs gegeven mocht worden. De praktijk in latere jaren werd evenwel anders: het ge bed en schriftlezing word verboden, omdat niemand gekrenkt mocht worden in zijn gods dienstige gevoelens. Onderwijzers, die dit verbod overtraden, werden geschorst en ontslagen. Ook deze onderwijszaken werden bespro ken in den kring van .yrie.nden, waaj- zich ook hau bijgevoegd Mr. van der Brugghen. advocaat te Nijmegen, een pleitbezorger voor ile onderwijzers, die om bovengenoemde re denen ontslagen waren. Van der Brugghen had zelf in Nijmegen een Christelijke school gesticht, waar geen dogmatisch onderwijs werd gegeven, maar wel eerbied voor Gods Woord werd geleerd. Mr. van der Brugghen pleit voor de Chr. school, omdat men het Christendom niet moet opdringen aan andersdenkenden; Groen en vele anderen pleiten voor de Openbare Christelijke School. Do Grondwet van 1848 zorgde uitsluitend vdor het openbare neutrale onderwijs; alleen mocht de oprichting van bijzondere scholen niet tegengewerkt worden. De uitvoering van het onderwijs-artikel van 1848 was niet zoo makkelijk; eerst in 1S57 lukt dit aan van der Brugghen. Een po ging, om dit bijzonder onderwijs van staats wege te subsidieeren, mislukte; de wet zelf werd aangenomen, maar Groen stemde te gen. Door deze wet kwam vast te staan, dat het Openbaar Christelijk Onderwiis werd prijs gegeven; het Christelijk volksdeel moest zich maar op een aparte school terugtrekken. Een der gevolgen van deze wet was ook, dat er een schelding ontstond tusschen Groen en zijne vrienden eenerzijds en Mr. van der Brugghen anderzijds; de laatste werd open lij" genoemd een verrader van het Christe lijk onderwijs. Zonder succpsliecft Groen nog gepleit voor zij^ ideaal; eerst later hooft Groen di.t opge geven en toen ook gewerkt voor de Chrtete lijke school; in het bijzonder voor de in 1800 opgerichte Verceniging voor Christelijk Na tionaal Onderwijs. verslag ven den penningmeester dat het jam: 1929 een vermindering van èn bracht, door vertrek, of bedanken ot verlijden. Eet aantal leden was 31 December ^929 141. In kas was met 1 Januari 1929 f 206.91, de bijdragen ouders en giften van particulieren bedroegen f 574.15, van het „Ilra-fcnds' f 100 en van de Coöperatie „Vooruit'' f 250, bijdrage van leden f 308.45. gem. subsidie f 600 en opbrengst Vlaggetjes dag f 341.4-5. Verpleg'ngskosten en uitgaven reis en vracht f 2259.20. In het bestuur kwam geen verandering. Het tegenwoordige bestuur is samengesteld als volgt: Frof. E. Gorter, voorzitter, Mr. A. v. d. Est, penningmeester, Morsehsïngel 2, Zr. J. W. v. Tngen Sclienau, secretaresse, mej. C. Coebergh. Zr. H. van Ommen, Dr. A. J. B. Poortman en de heeren J. H. Nijbuis en H. M. Pont. ONGEGROND VERKLAARD. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard de beroepen van de gemeente Lisse en de N.-Z. Hoi 1Tramweg Mij. te Haarlem tegen de beschikking der Ged. Staten van Zuid- En'.ianrJ, waarbij aan de N.V. Autobusonder- n^ning „de Sleutelstad" te Leiden voor den tijd van drie jaar vergunning is verleend toi het in werking houden van den autobus- dienst. tussohen Leiden en Lisse. EEN STUDENTENGRAP? E bewoner van den Rijnsburgerweg hpo-t ".-vteeüng gedaan, dat in zijn tuin een tuinbank is gedeponeerd. Inlichtingen bij de politie. PROF. DR. J. DE VRIES Prof. Dr. J. de Vries, hoogleeraar in het Gotisch, Angebaks'seh, vergelijkende gram matica der Indogermaansche talen, middel Hoogduitsch, oude talen en letterkunde der Germaansche volken zal in de eerste weken van Maart e. k. een drietal voordrachten houden te Londen op uitnoodiging van de London-University en twee voordrachten te Oxford. In aansluiting aan hetgeen wij onlangs op verzoek van den Armenraad sohreven over de juffrouw, die mot boekjes colpor teert, naaiwerk vraagt c.d., kunnen wij m ee deeten, dat, dank zij optreden der politie, thans naam en adres van deze juffrouw bekend zijn. De Armenraad beschikt thans over nauw keurige gegevens betreffende de omstandig heden en het verleden van deze vrouw. BAZAAR DIERENBESCHERMING. De Bazaar ten bate van het Leidsche Dieren-asyl in het Nutsgebouw is Vrijdag avond gesloten. Veel en velerlei mooi's werd ontvangen, waarvan zeer veel verkocht werd tegen goede prijzen, zoodat de bruto-opbrengst on geveer 13 a 1-400 gulden bedraagt. Als bij zonderheid kan nog worden gemeld, dat, op een daartoe gedaan verzoek, ontvangen word van den ex-keizer van Duitsohland een bijzonder fraaie majolica aschbak, met be geleidend schrijven. Na sluiting bleven de dames en hceren medewerkers nog even gezellig bijeen en bedankte de Voorzitter van Dierenbescher ming, Mr. Nord Thomson, voor de krachtige hulp en de zoo aangename samenweridng. EEN LEIDSCH BROKKENHUIS. Eenigen tijd geleden wendde zich iemand tot het bestuur van den Armenraad met tle mededeel ing, dat hij eenige dingen wensch- tc op te ruimen, die hij toch te goed vond om zoo maar weg te doen; hij zou graag zien dat ze een goede bestemming kregen, b.v. in gezinnen met kleine beurzen. Het bestuur vond daarin aanleiding een onderzoek in te stellen naar de werking dor zoogenaamde Brokkenhuizen, zooals men ze in verschillende plaatsen van ons land heeft: instellingen, die bij ieder, die iets heeft op te ruimen, de goederen laat afha len, om zo tegen een klein prijsje, of in bij zondere gevallen ook wel om niet, af te staan aan behoeftigen, en ook aan gezinnen, die wel niet behoeftig zijn in den zin van armlastig, maar die toch moeten tobben om met krappe inkomsten in alles te voorzien wat noodig is. Dit onderzoek leverde ver rassend resultaat; het bleek, dat de brok ken huizen in korten tijd tot belangrijke in stellingen zijn gegroeid, wier arbeid zeer wordt gewaardeerd. Het Pestuur heeft daarop tot een aantal ingezetenen het verzoek gericht het initia tief te willen nemen tot oprichting van een brokkenhuis te Leiden en heeft de volgende personen hiertoe bereid gevonden; Mevr. de Wed. S. Koert-Bouman, Mevr. J. Manders- Vermeulen, mej. A. de Vries en de heeren W. Caben, J: B. Heijdeman, B. van Kleef, Mr. P. A. van Toorenburg en J. M. Vos Jzn. Dezen hebben zioh geconstitueerd tot een commissie, welke zal trachten een brokken huis tot stand te brengen. Gaarne wekken wij onze lezers op om aan dit bericht goede aandacht te schenken. Het zal niet lang meer duren of met de konist van.de lente zal ook de schoonmaak woede de Hollandsche huisvrouw weer aan grijpen. Er zijn dan licht dingen op te rui men waaraan men zelf niets meer heeft, maar die een ander van zeer veel nut kun nen zijn. Men denke dan aan het Leidsch Brokkenhuis, als het waaraan we niet twij felen, tot stand zal zijn gekomen. BUITENLANDSCH BEZOEK. Op Donderdag 17 April a.s. zal een 70-tal onderwijzers en onderwijzeressen afkomstig uit de Britsche Dominions him jaarlijksch bezook aan Leiden brengen. MET DE FILM DOOR BORNEO. Dinsdagmiddag 25 Febr. a.s. zal voor het Leidsche publiek, hoofdzakelijk bestaande uit wetenschappelijke personen in intiemen kring, voor den toegang waarvan speciale kaarten zijn uitgegeven een deöl van de film over Borneo, opgenomen door den be kenden heer H. F. Tillema, worden afge draaid. Reeds eenigen tijd geleden plaatsten wij over deze zaak een uitgebreid artikel van de hand van den heer Tillema, zoodat we meenen hier thans niet nader op behoe ven terug te komen. Wij vernemen, dat naar alle waarschijn-, lijkheid in het najaar een van de films in de Stadsgehoorzaal zal worden vertoond. DE TENTOONSTELLING IN ZOMERZORG. De sluiting. Gisteravond is de tentoonstelling van bloeiende bolgewassen en vaste planten, die vanwege de afdeeling Ocgstgeest en Om streken in „Zomerzorg" werd gehouden, ge sloten. Do voorzitter van de afdeeling, de lieer T. van Egmond, heeft hierbij 'n korte toespraak gehouden, waarin hij o. m. wees op het feit, dat de tentoonstelling uitnemend is geslaagd. Uit alle deelen van het land is een groot aantal personen de expositie komen bezoeken en de verschillende inzen ders zijn dan ook over de zakelijke resulta ten zeer Tevreden- Spr. bracht voorts hulde cn dank aan aen héér Batenburg, den di-" recteur van „Zomerzorg", voor de wijze waarop hij alle mogelijke medewerking heeft verleend en zeide dat de Vereeniging gaarne gebruik zal maken van de toezeg ging, die de heer Batenburg heeft gedaan, om het volgend jaar de beschikbare ruimte aanzienlijk uit te breiden. DE DIENST DER APOTHEKEN. Avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken van Maandag 2-4 Februari tot cn met Zondag 2 Maart apotheek P. de Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. OOK DE STOOMTREINEN SNELLER. Behalve dat de electrlsohe treinen met den a.s, Zomerdienst sneller zullen gaan rijden, zal ook de snelheid der stoomtreinen (behalve op hot ba an vale Leiden—Woerden —Rotterdam Maas) tot 100 K.M. per uur verhoogd worden. Daar nu de gemiddelde snelheid 6590 K.M. bedraagt, zal de rijtijd over groote afstanden belangrijk verkort worden en een groote tijdsbesparing geven. EEN SCHADEPOST. Te S uur hedenmorgen is een met twee paarden bespannen wagen van de firma De K. door de gladheid van den weg op den Zui-dsingel ter hoogte van de Oranjegracht te water gereden. De wagen was beladen met 85 balen meel, die bedorven zijn. De be stuurder wist zich bijtijds in veiligheid te brengen. De paarden werden zonder letsel op het droge gebracht. Te ongeveer half elf was de'wagen geborgen. bodegraven. HERDENKINGSAVOND. De herdenkingsavond van het tien jarig bestaan van den 'Bijz. Vrijw. Landstorm is definitief vastgesteld op Vrijdag 7 Maart in Hotel van Rossum. Op het Foestprogram staan o.a. als spre kers: Dr. Mr. N. G. Veldhoen, Groot-Majoor M. T. J. Phaff, Commandant van dc Gcw. Landstorm Comm. Zuid Holland-West; den heer v. Kcssel, Kapelaan te Bodegraven en de heer D. J. Karres, secr. van de Gew. Land storm Comm. Z. H. De verschillende programma-nummers zul ten afgewisseld worden door zang, muziek en declamatie. Aan 't eind zal de prijsuitrei king plaats hebben van den onderlingen jaarlijkschen schietwedstrijd. WIJK- EN ZIEKENVERPLEGING. De jaarvergadering van de Chr. Wijk- en Ziekenverpleging zal op 27 Febr. a.s. gehou den worden in „Rehoboth". boskoop CHR. MUZIEKVEREENIGING „CONCORDIA". Donderdagavond had de tweede muziek uitvoering van „Concordia" in hotel Klaas- sen plaats. De uitvoering onder leiding van den heer J. Noordanus uit Leiden, kwam wederom goed tot haar recht De heer J. L. Feyten, declamator uit Utrecht wist tusschen de muzieknummers het zeer talrijk opgekomen publiek kostelijk te amuseeren. De concerten van „Concordia zijn hier mede afgeloopen, en gezegd mag worden, zij zijn uitstekend geslaagd. hazerswoude OUDERAVOND. Donderdagavond werd in de Geref. Kerk de Ouderavond van de Chr. School gehouden, bij gewoond door vele ouders der leerlingen en belangstellenden. De heer D. de Bruijn, voorzitter van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs, opende de samenkomst In korte treCo- ken werd door hem gewezen op de rijke zege ningen in het afgeloopen jaar, daar het fedt van het 60-jarig bestaan mocht worden her dacht en de school tot een U.L.O. werd uitge breid. Het aantal leerlingen gaat steeds vooruit Met een ernstige opwekking tot medele- 'fven en gebed, besloot spreker. Door den heer W. van der Spek ward: „Iets uit de Geschiedenis van het Christe lijk Onderwijs" medegedeeld. Op zeer dui delijke wijze werd een beeld gevormd van den toestand in verleden en heden van de Chr. School. Door den heer D. van der Laan, werd be handeld: „Beroepskeuze". Vele practische wenken werden hierbij gegeven. Mej. H. M. Vos zong enkele liederen met orgelbegeleiding van den heer J. B. van Wie ringen. De heer A. H. Wessels gaf ter afwisseling een pakkend verhaal, getiteld: „Moment opname". Tt» de pauze werden ververschmgen uit- trereikt en orgelmuziek ten gehooro ge bracht Uit" den Omtrek. alphen aan den rijn. CHR. VROUWENBOND. Dinsdag 18 Maart a.s. hoopt in de Gym. zaal van de Chr. II. B. S. voor de afdeeling Van den Ned. Chr. Vrouwenbond Mej. M. F. Leijnse, zuster van den bekenden zendeling Leijnse, een lezing to houden over het zen dingswerk in China. De lezing zal worden toegelicht door een filmvertooning. t A. R. KIESVEREENIGING. Donderdag vergaderde de kies vereeniging onder leiding van haar Voorzitter den heer Westerbrink voor de 5e maal in dit winter- Een 125-tal aanwezigen hadden twee loka len van het gebouw „Concordia" gevuld, toen de Voorzitter dc vergadering opende. Na de opening en het lezen van de notu len en jaarverslagen werd tot bestuursver kiezing overgegaan. Gekozen werden de heeren M. de Grauw en M. Oudhoff. Hierna verkreeg Ds. van Andel het woord om zijn inleiding tc houden over „Lijkver branding". Spreker zette eerst het Chr. standpunt uit een en besprak vervolgens hoe of de over heid, volgens A.R. beginselen, tegenover deze aangelegenheid heeft te staan. Op de inleiding volgde een aangename bespreking. Ds. Bosch sloot de vergadering met dank zegging. VLET GEZONKEN. In den Bijn is, door onvoldoend uitkijken cn te laat uithalen van den schipper H. uit Ouderkerk a.d. IJ., een geladen vlet van de fa. van D. alhier aangevaren en gezonken. Door de Prov. Waterstaat zijn maatregelen genomen om de bewuste plaats voor het scheepvaartverkeer aan te wijzen. katwijk aan zee STAND DER WERKLOOSHEID. By het Bureau voor Arbeidsbemiddeling zijn thans ingeschreven 219 werkzoekenden, zijnde, 62 grondwerkers, 3 metselaars, 4 op perlieden, 2 schilders, 1 straatmaker, 2 tim merlieden, 123 losse arbeiders, 6 kuipers, 1 matroos (groote vaart), 10 visschers, 1 fa brieksarbeidster, 1 tuinman* 3 landarbeiders. Geplaatst werden 5 grondwerkers cn 8 losse arbeiders. Er is gelegenheid tot plaat sing van meisjes boven 14 jaar oud. DE BASTAARD ZIJDERUPS De gemeentetuinman heeft in houtgewas en hoornen reeds 3000 nesten van de bas taard zijderups vernietigd en gaat met dat werkje neg steeds voort. Daar uit elk nest zich een 200 tal rupsen kunnen ontwikkelen is er al een goed werk verricht. Particulier wordt ook aangeraden nu den strijd tegen die rups aan te binden, daar hot er heden nog den tijd voor is. AANRIJDING Gistermiddag had hoek Sluisweg, Burgerdijk straat een aanrijding plaats tussohen een autobus van v. d. P. en een rijwiel van P. de B. Van het rijwiel werd het voorwiel ver nield. Van d. P. zal de schade vergoeden. JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER" De zaal voor Prot. Belangen was tjokvol bezet. De voorzitter, de heer J. v. Duyn, heette allen namens het bestuur hartelijk welkom op deze vergadering en sprak een warm woord ter aanbeveling van de coö peratie. Hierna hield dc heer v. d. Sluis een pleidooi voor de coöperatie, somde de voordeelen daarvan op en wekte allen op om daar hun benoodigdheden te koopen. Ver volgens werd de film „De Maarschalkstaf" vertoond, waarbij de heer van Sluis de noo- dige verklaringen gaf. Aan het eind bedankte de heer van Duyn heni voor zijn medewerking van dezen avond. UITVOERING „LOOFT DEN HEER". „Het Lied van de Klok". Gisteravond gaf „Looft den Heer" haar 26e uitvoering in het H.B.G.-gebouw. Vele honderden hadden zich in dit groote ge bouw een plaats weten te veroveren. Vol verwachting was ieder hoe „Looft den I-Ieer" een oratorium als „Das Lied van der Glooke" ten uitvoer zou brengen. Op een bewonderenswaardige manier kweet „Looft den Heer" zioh van haar zéér moeilijke taak. Van begin tot einde frisch, muzikaal en prachtig van klank, terwijl ook uitspraak volkomen in de puntjes ver- irgd was. Het gaat niet aan allo gezongen koren n voor één te noemen, maar twee willen wij toch gaarne memoreeren, ml. de prach tige vertolking van het z.g. „brandkoor no. 12" „I-Ioort ge trillen door de luoht" en het zeer treffend en breed uitgezongen koor no. 21 „Heilige orde, zegenrijke hemelbode". Deze koren zijn werkelijk subliem ge zongen. Als solisten van deze avond hoorden wij mevr. C. Veurman—Nlenhuis (sop raam, mevr. Rie v. d. Stap—Laros (alt), de heeren Marcus Plooyer (tenör)en Bram v. d. Stap (bas). De sopraan, mevr. Veurman, beschikt over een mooie heldere stem, welke zij met goede muzikaliteit weet aan te wend9n. De alt, mevr. v. d. Stap, had een voor een altstem extra zware partij, waar zij met haar donker gotimbreerd geluid een heele goede prestatie mee wist te geven. De heer Marcus Plooyer liet ons genieten van een echte tenorstem, welke in alle re gisters even gemakkelijk klinkt, terwijl hij met overtuigende muzikaliteit zijn partij vertolkte. Een extra compliment voor de duidelijke uitspraak. De meester-partij was in handen van den bekenden bas-bariton, de heer Bram van der Stap. Ilij heeft de hoofdpartij met zijn gemakkelijk zettende cn mooie stem prachtig en met groote routine vertolkt. Het was een genot hem in zijn soli te volgen. Dan rest ons nog de begeleiding, welke bestond uit leden van het Residentie-Or kest. Wij mogen „Looft den Heer" wel he*l dankbaar zijn. dat zij zulk een orkest naar Lisse heeft laten komen, want zonder zulk een schitterende hegeleiding zou alles njg eens zoo zwaar geweest zijn. Een extra woord verdiende de jeugdige pianist, de heer Hermans uit Leiden, en de orgelist, de heer Zonneveld uit Lisse. Beiden kweten zich muzikaal en slagvaardig van hun moeilijke taak. En dan „lest-best" hij, die dezen avond met energie, élan cn beheerschirig heeft geleid, de kranige dirigent, de heer C. v. d. Keur Jr., uit Leiden Bravo. Directeur!! Gil hebt in het 'muziekleven van Lisse een mijlpaal geplaatst. Gij hebt ons een in nlle opzichten schitterende uitvoering van het „Lied van de Klok" geschonken. Onze op rechte dank voor deze prachtige prestatie. noordwijk. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het alhier gevestigd correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn dezen week als werkzoekenden ingeschreven 94 personen, t w. 4 losse arbeiders, 34 hand arbeiders. 18 visschers, 7 timmerlieden, 5 metsclaais, 1 stucadoor, 13 opperlieden, 4- schilders, 1 Smid, 1 hotelbediende en 6 jon gens beneden 18 jaar. noordwijk aan zee UITVOERING „L. O. F.". Gisteravond gaf de Chr. Fluitclub „L. O. F." haar eerste uitvoering in carage „Cen traal" alhier. De heer J. Waasdorp, welke deze jonge vrienden les geeft, had eer van zijn werk. De nummers werden allen heel mooi afgewerkt. Dc heeren Joh. Admiraal (orgel) en H. C. Admiraal (piano) verleenden medewerking Deze beide heeren hebben ook veel bijgedra gen tot het welslagen van deze eerste uit voering. De heer E. L. de Witt had de leidiing en opende en sloot op dc gebruikelijke wijze. oegstgeest SLUITING BLOEMENTENTOONSTELLING. Gisteravond is door den Voorzitter, den heer T. van Egmond, de tentoonstelling in Zomerzorg gesloten, Spr. begon met er op te wijzen, dat de tentoonstelling met gemeng de gevoelens werd beëindigd. Er is leed naast dankbaarheid. Leed cmdat al dit schoons morgén tot eeri chaos is verwerkt, dankbaarheid voor het succes wat bereikt is Spr. dankt de inzenders voor hun mede werking, er op wijzend hoe 5 inzenders het middenstuk hebben weten te maken tot een eenheid. Onbewust hebben zij hiermede ge symboliseerd dat door samenwerking zon der annexatie gemeenschappelijke bclan gen worden gediend en bevorderd. De afd. Oegstgeest cn omstreken den nadruk op Oegstgeest leggend heeft Lei den ook tot de omstreken ingedeeld en waar de cultuur zich uitstrekt tusschen Dollard en Schelde is het een eer voor de stad dat zij daar posecren en ook van groot belang. Zij staan echter op historische bodem waar Zomerzorg eertijds (voor 1896, Redactie) tot Oegstgeest behoorde. Iliema dankt hij den heer Batenburg, als directeur van Zomerzorg, voor de welwil lendheid cn groote medewerking en de Ver eeniging denkt er niet aan elders tentoon stellingen tc organisecren, zoolang dit in Zomerzorg mogelijk is. Zij wil een dankbaar gebruik maken van de gelegenheid door den heer Batenburg aangeboden, om de naast gelegen zaal te bezigen bij een volgende ge legenheid, waardoor de tentoonstelling nog meer dan tot dusver tot haar recht komt. „Zomerzorg en winterweeldc" hooren bij elkaar, aldus de Voorzitter. Hij herstelt voorts nog een verzuim door er op te wijzen dat de Bedrijfsvereeniging voor Land- en Tuinbouw een beker schonk. En hiermede behoorde de zeer geslaagde tentoonstelling tot het verledeu. oudewetering LEZING Woensdagavond heeft voor de Vereeniging van Oud-Leerlingen der Landbouw-Winter- Cursussen Ir. W. J. Huisman, Rykszuïvelcon- sulent te Gouda een lezing gehouden over het onderwerp: „Hoe kan de kwaliteit van de Goudsclie Boerenkaas worden verbeterd". Spi*. behandelde uitvoerig de verschillende gebre ken, welke in nog vele gevallen aan de Goud- sche kaas kleven en hij besprak in het bij zonder het „los" in do kaas. Hy legde er daar bij vooral de nadruk op, dat niet dan bij hooge uitzondering de oorzaak van dit gebrek ge zocht moet worden bij het vee, doch dat in byna alle gevallen de besmetting van het zui vel ontstaat bij de behandeling en de berei ding. ^Spr. gaf dan ook sterk in overweging om bij de bereiding steeds gaaf gereedschap te gebruiken en zooveel mogelijk de zuiver heid te betrachten. Een groote rol by de kaas bereiding speelt ook het water, dat wordt ge bruikt en Spr. gaf iederen veehouder den erstdgen raad zich zoo mogelijk by de water leiding aan t^ sluiten. Hierna werden talrijke lichtbeelden vertoond, welke met de daarbij gegeven toelichting het eerste gedeelte van de lezing nog aanmerkelyk verduidelijkten en aanvulden. oud-ade ZILVEREN HUWELIJKSFEEST Morgen zal het echtpaar Olyerhoek den dag herdenken van zyn 25-jarige echtver- eeniging. Hoewel dit feit op zichzelf geen uitzondering is, willen we er hier toch even melding van maken, daar het hier betreft een gezin bestaande uit man, vrouw en 17 kinde ren, die allen nog in leven zyn. Voornaamste Nieuws» binnenland (blz. 1.) (blz. 5) De Tweede Kamer heeft, de algemeene be schouwingen over de Indische begrooting beëindigd. Te Den Haag zijn de Holland-Indië vliel gers gehuldigd. (blz. 9.) De internationale federatie van Prot. Chr. Werknemersorganisaties protesteert tegen de kerkvervolging in Rusland. De voorwaarden waarop de overeenstem ming in radio-handel is bereikt. Dc nieuwe gouverneur van CuraQao heeft zijn ambt aanvaard. Dc Vakgroep Handelsreizigers van de Chr. Vereen, van Kantoor- en Handelsreizigerg houdt vandaag in Utrecht do jaarvergade ring. buitenland (blz. 5.) Chautemps vormt een zuiver radicaal mi nisterie, dat men reeds ten doode opgeschre ven acht. Amnestie voor Tiroolsche verbanncnen. De beraadslagingen in de commissies dear tolbestand-conferentie. Alle kerken te Kroonstad door de sovjet» gesloten. In de Oekraïne 25 rabbijnen tec dood veroordeeld. Werkloozonbctooging voor het stadhuis te Chicago. rijnsburg. TUINBBOUW. Er blykt nog voldoende voorraad te zyn. De aanvoeren zijn niet onbelangryik, doch de pryzen zyn nog steeds beneden raiddel-, matig, zelfs al is er voor gele kool een weinig meer vraag en de prijs iets verhoogd. Voor de beste kwaliteit gele kool wordt van f 10 tot f 12.60 per 100 betaald. Roode kool, waarvan de voorraad grooter is gaat voor f8 tot f 10. Ook voor uien was iets meer vraag, doch het aanbod is van dien aard, dat het op den pry's weinig invloed heeft. Als er vraag is komt er dadely'k een flinke massa afzetten. Betaald wordt van f 1 tot f 1.60 per 100 K.G. Met peen blijft het slecht gaan. Grove peen wordt niet afgenomen en van waspeen is nog zeer veel voorradig. Deze gaat van f 4-50 tot f 6. Zelfs het koudere weer heeft dus geen verbetering kunnen brengen. AFLOOP AANBESTEDING. Alhier is gehouden de aanbesteding van het verbouwen van het Voilingslokaal „Bloe- menlust". Ingeschreven is als \olgt: N. van Eigmond f 9.374, C. van Iterson f 9.190, Gebr. de Haan f 8.850, P. van Eg mond f 9.185, J. Mooten f S.240, M. van Eg mond f 8.859. W. van Egmond f 8.560. J. van Iterson f 8.710. LEZING MET LICHTBEELDEN OVER RIJNSBURG. Mevrouw Eerdbeek, van Katwijk, za! haar tweede lezing over Rijn6burg houden op a.s. Maandag 23 dezer, 's avonds 7 uur, in het nieuwe gebouw voor Chr. Belangen in de'Brouwersstraat. wassenaar. STAAT EN KERK. Gister trad voor de Chr.- Hist Kiesvereeii, op Ds. Langman alhier, met het onderwerp Staat en Ivêrk. Spr. wees er op dat Staat en Kerk twee grootmachten zijn die in de loop der his torie om de oppermacht hadden gestreden. Ze zijn beide van goddelijken oorsprong, maar met een eigen karakter. De Overheid is gesteld om te heerschen, de Kerk om te dienen. Er is onderscheid tusschen de roe ping van den Staat en die der Kerk. Spr. toonde aan dat de Herv. Kerk geen Staats kerk is, hoewel de Overheid zich al te vaak 'met haar interne aangelegenheden heeft bemoeid. Overheid en Kerk staan niet los van el kander, doch beide hebben elkander noodig. In Nederland wordt veel gekibbeld over gods dienst. Spr. juichtte dit eensderis toe omdat het voor hem het bewijs was dat er bij het volk belangstelling voor de geestelijke din gen leeft Art 36 van onze geloofsbelijdenis werd ook nog even door Spr. behandeld. Wat hierin wordt uitgesproken is een ideaal dat tot heden nimmer werd bereikt Tenslotte wees spr. op de leus die vaak vernomen wordt: scheiding van Kerk eü Staat Dit was de leus der revolutie, alhoe wel Spr. heel goed weet dat er groot ven- schil bestaat wanneer deze leus door Dr. Kuypcr of door Troelstra wordt aangeheven. Geen scheiding maar wel onderscheiding. Wat God heeft samengevoegd scheide de mensch niet, dat geldt ook hier. Nadat nog enkele vragen door Spr. werden beantwoord wordt de vergadering op ge bruikelijke wijze door Ds. Langman ge sloten. Uit de Antirev. Partij. J.l. Donderdag hield genoemde club haar eerste jaarvergadering, die onder leiding stond van haar voorzitter, den heer "H. d. Berg. De vergadering werd op gebruike lijke wijze geopend, waarna een kort, maar krachtig openingswoord werd gesproken. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Monster, bleek, dat de club groeit Mocht ze aan het begin 24 leden tel len, thans telt ze er 34. Voor haar traden dit jaar op de heeren Dr. S eve rijn. twee keer, burgemeester Jansen M a n e s c h ij n en W. II. Verhoef f, gemeente-ontvanper alhier. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J h. Mol Tz., wees uit, dat het boek laar met een flink batig saldo gesloten wordt. Dc uitslag van de bestuursverkiezing is, dat de voorzitter en penningmeester, heiden aftredend, worden herkozen. Beiden nemen de herbenoeming aan. De reglementswijziging heeft naamsveran dering ten gevolge. Het woord: „Propagan- daclub" wordt omgezet in „Studieclub", om reden, dat ze aangesloten is bij de A R.J.A. De vice-voorzitter, de heer As. Voge laar, dankt namens de leden den voorzit ter en penningmeester voor hun werk. ?ian de club verricht, cn wertsclit hun Gods zegen toe voor den verderen arbeid. De heer V. Sluiter eindigt met dank-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6