BINNENLAND. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930EER5TE BLAD PAG. 3 KON. NED. MIDDENSTANDS BOND VERGADERING DER GROEPSBESTUREN. Congres te Groningen. In dezer dagen gehouden gecombi neerde vergadering der beide Groepsbestu ren van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft de voorzitter, de heer Ed. G. Schür- mann, de twee nieuwe leden van Groeps bestuur B. geïnstalleerd. De heer J. Cohen ('s-Gravcnhage) is opgetreden als vertegen woordiger van den Alg. Nederl. Drogisten- bond, wegens bedanken voor deze functie van den heer Volkert Swier. terwijl voor den onlangs tot den Bond toegetreden Nederl. Bioscoopbond zitting heeft genomen de heer S. Zondervan (Leeuwarden). Uitvoerige besprekingen hebben plaats ge had over de aanwijzing van de stad, w; het 27e Nationaal Middenstands Congres de algemeene vergadering in 1930 gehouden zullm worden. Na ampele overweging werd besloten de uitnoodiging der Algemeene Groninger Winkeliers Vcrcenlging te aan vaarden en dit jaar te Groningen, zoo mo gelijk in September, bijeen te komen. Een uitvoerige gedachtenwisseling heeft voqrts plaatsgehad, naar aanleiding van een schrijven van het Comité van actie tot be strijding van den verkoop met cadeaux. Besloten werd aan genoemd Comité mede ta doelen, dat men voortzetting der actie in algemeenen zin, mits na overleg met de daarbij betrokken organisaties en lichamen, wenschelijk acht, geheel afgescheiden van het oordeel over het Rapport der Commissie van Wijnbergen. De vergadering achtte na dere bestudeering en voorlichting te dien aanzien gewenscht, alvorens het standpunt van den Bond te bepalen. D? vergadering aanvaardde dankbaar het aanbod van den Nederl. Bond v. Behangers- en Meubelmakers Patroons, welke ter gelc- genl eid van diens 25-jarig bestaan den Bond een vlag ten geschenke wil geven. De Bondsvoorzitter kon in deze vergade ring tot zijn voldoening mededeelen, dat sedert het Congres te Enschedé (Augustus 1929) reeds 20 nieuwe vereenigingen met te- samen meer dan 10.000 leden'tot den Bond zijn toegetreden, terwijl er naar alle waar schijnlijkheid spoedig nog meer zullen vol gen. Medegedeeld werd, dat de actie inzake de Pcrsoncele Belasting thans in het stadium der procedure is. Ingevolge aanwijzing lici Ministerie van Financiën zal een bezwaarschriften door den Raad van Beroep te Amsterdam worden behandeld. De vergadering wijdde voorts besprekingen can de Algemeene Middenstandsbedrijfsvcr- eeniging, door den Bond opgericht ter uit voering der Ziektewet, waarvan de organisa tie intusschen haar beslag gekregen heeft. Ten aanzien van het gewijzigd ontwerp- Drankwet werd medegedeeld, dat aar aangesloten vereenigip gen is verzocht e tuoele uit haar ledenkring opgekomen be waren ter kennis van het Bondsbureau te brengen, waarna nader zal worden beslist, of en zoo ja in welken geest aan de Staten Generaal zal worden geadresseerd. Van de gelegenheid om bij het Bonds bureau bezwaren tegen het vigeerende Werk tijdenbesluit voor winkels in te dienen, wordt druk gebruik gemaakt. Besloten werd, dat 'le termijn van indiening dezer bezwaren nog tot 1 Maart a.s. zal worden verlengd waarna het Bondsbureau ccn rapport zal samenstellen, op grond waarvan de eerstvol gende Groepsbestuursvergadering een nader adres aan den Minister van Arbeid zal vast stellen. Nadat besloten was, krachtige medewer king te verlecnen aan een ruime versprei ding van het waardevolle Jaarverslag van den Middcnstandsraad over 1929, werd de vergadering gesloten. Op uitnoodiging van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de Kon. Nederl. Middenstandsbond zich onlangs be reid verklaard een gemeenschappelijke com missie ter bestudeering van het afbetalings stelsel te vormen. De aanleiding tot deze samenwerking werd gevonden in het rap port, dat door den heer J. J. Korff terzake op het Middenstandscongres to Enschedé is uitgebracht en waarin nader onderzoek wordt aanbevolen. Aanvankelijk waren door den Kon. Ned. Middenstandsbond in dezo commissie be noemd de hceren R. O. Boüinga tc Utrecht, J. J. Korff te Amsterdam en II. J. Peletier te Leeuwarden. De benoeming van den heer Korff tot lid der Staatscommissie zal echter aanwijzing van een plaatsvervanger nood zakelijk maken, hetgeen binnenkort zal ge schieden. De gemeenschappelijke commissie heeft in tusschen reeds een tweetal vergaderingen gehouden. De Minister van Arbeid heeft erkend als hedrijfsvercen. de Algemeene Middenstands- bedrijfsvereeniging, gevestigd te 's-Graven- hage- Deze volwaardige bedrijfsvereeniging werd opgericht door den Kon. Nederl. Midden standsbond, het Nederl. Verbond van Vak verenigingen, het R.K. Werkliedenverbond in Nederland en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland. De administratie dezer bedrijfsvereeniging geschiedt door Centraal Beheer. Kerknieuws. WEDEROM OVER „SAMENWERKING". Wat ..Een Gereformeerd predikant" schrijft over 't strijden met gesloten vizier (al is 't waar, dat er helaas velen zijn, die schij nen zich niet te kunnen verheffen boven personaliteiten, om alleen op de zaak te zien) laten we hier ter zijde, om cle aan dacht niet af te trekken van de hoofdzaak, 't Komt mij voor dat hij 'tgeen ik schreef en wat van „een andere zijde" beweerd wordt, maar dat ik niet voor mijn rekening nceni. door een wart. Ik kom hier dus alleen op voor 't geen ik geschreven heb. Welnu, hoe kon uit 't geen ik geschreven werd, deze conclusie trekken: „En toch moet op samenwerking (in casu met de Moder nen) worden aangedrongen". Zelf voert u aan, dat ik die samenwerking „dwaasheid, meer nog een verloochening van Christus, genoemd heb. Maar ik heb gewezei on de historie van 't Nederl. Bijbel. G"".. fv-nrdoor no" anderhalve Moderne in 5t. N.G.B. is overgebleven) en opgeroepen om r&formeerend werkzaam te zijn ook in dezen, wat ik ook steeds gepoogd heb te DE CRIS1S-WERKL00ZEN OPHEFFING COMMISSIE STEUNVERLEENING INS TELL ING BEROEPS-COMMISSIE Onze Amsterdamscho redacteur schrijft: In 1920 werd in Amsterdam ingesteld een commissie tot steunverlecning aan crisis- wcrkloozen, zulks op voorstel van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken. Oorspronkelijk meende men onder deze commissie te moeten brengen de arbeiders in welker bedrijven, tengevolge van do eco nomische malaise, abnormalo werkloosheid was ontstaan. Later breidde men de zaak dier commissie uit en vielen alle leden van organisaties die een werkloozenkas hadden, onder deze com missie. De gedachte zat blijkbaar voor, dat de gëorganiseerde arbeiders, die door de abnor malo tijdsomstandigheden werkloos waren gemakt niet op een lijn konden worden ge steld met invalide arbeiders of met de z.g. „boroeps"-wcrkloozcn.. Nog later werd de crisis-uitkeering prac- tisch een verlenging van de kas-uitkeering, ze had plaats ten kantore der vakvereeni- gingen en de invloed der organisatie was bij het aangeven en vaststellen der regelingen niet gering. Reeds eerder is gesproken over verandering en opheffing der crisis-commissie die haar oorspronkelijk karakter geheel had verloren. Maar altijd achtte men het aantal werkloo- zen nog te groot. Nu echter meent men is de tijd gekomen om te komen tot verandering. De bestaande werkloosheid, die niet abnormaal genoemd kan worden, draagt thans een min of meer permanent karakter en dus acht men thans het oogenblik geko men om te veranderen. Evenwel zal men niet terugvallen op de oude regeling, doch dc uitgetrokken leden van vakvereeniglngen blijven behandelen op de wijze als dit bij de crisiscommissie het geval was. Men brcnct deze wcrkloozonznrg dus recht streeks onder het college van B. cn W. dat zich hiertoe laat bijstaan door een comm van Advies en uitvoering bestaande uit den wethouder voor Maatschappelijke Steun, de Directeur van Maatschappelijke steun, van do Arbeidsbeurs, de voorzitter van Sub-commissie tot ondersteuning van valide werkloozen en een vertegenwoordiger van de Vakcentrales. Daarnaast komt er oen Beroepscommissie die zoowel over de genomen beslissingen als over de afvoeringen haar oordeel desge vraagd, geven kan. De betreffende bezwaar schriften kunnen alleen door de organisaties worden ingediend. Dc vakcentrales hebben zich met deze wij zigingen vereenigd. doen, zoo als secretaris van de Prov. Com missie van Friesland en als secretaris van de afd. Zwijndrecht vnn 't N.G.B., daar al leen belijders van de Drieéenheid voortaan stemrecht zullen hebben. Steeds heb ik er op gewezen, dat, zoo er Modernen lid van kunnen zijn, zelfs van het bestuur, zij ook 't recht hebben een opwek kende rede te houden, waarbij 't Evangelie van Jezus Christus wordt verloochend en de Bijbel dus zijn beteekenis verliest Ik zou dit dan ook uitspreken, indien ik lid zou moeten worden van een afd., waar Modernen zitting hebben in 't bestuur. Mo dernen zijn óbjecten van bewerking voor 't N.B.G., opdat zij voor den Bijbel cn zijn evan gel ie gewonnen worde-n. En als ik op die wijze mijn doel niet zou bereiken, zou ik naar art. 4 der wet (v.h. N.B.G.) minstens tien personen zien te vergaderen, uit ver schillende kerken, maar belijders van de Drieëenheid, die te samen minstens f25 con tributie bijdragen, om een positieve afdee- ling daarnaast te stichten. Hoezeer we ook Modernen, Joden, Heidenen, Mohammedanen in liefde" moeten zoeken tc winnen, moei toch aan dit „monsterverbond" met de Mo- dcjiien een einde worden gemaakt Is 't niet allerschrikkelijkst, dat zelfs öp de wercldzendingsconferentic te Jeruzalem, de iModerncn 't positieve Christendom (dank zij hun slapheid en beginselloosheid), dreigden te overvleugelen, zoodat de contnentalen een aparla vergadering te Kairo moesten houden om dit gevaar te bezderen? Als we 't „absolute" van 't Christendom loslaten, als we Christus niet meer handha ven als „de eenige Naam onder den hemel gegeven,cl oör welke wij kunnen zalig wor den", hebben we Hem verloochend en 't recht verbeurd ons met Zijn Naam te noe men. En daarom moet 't Ned. Bijb. Gen. (evengoed als 't M. v. B. B. G.) niet alleen praktisch, doordat de Modernen zich almeer onttrekken, wijl ze zich in dit gezelschap niet thuis voelen, maar ook theoretisch van dat standpunt afgebracht worden en zoo ook alle Christelijke actie, die nog hinkt op-twee gedachten. We hebben 't echter met belijdenis van zopden, van de onzo en van die onzer va deren „dat 't helaas juist de verdeeldheid der geloovigon is, waardoor de zwakkeren in 't geloof, door heimwee naar eenheid ge dreven, hun armen uitstrekken zelfs naar hen, die toch feitelijk hun Hoere verlooche nen. maar Hem met den mond roemen en die eenheid zieken, omdat de Christennaam hun begeerlijk vooi-komt". O, dat we ons toch metterdaad een vriend cn metgezel too nen, van ailen, die den God en den Christus der Schriften ootmoedig vreezen, ons allen tezamen scharend, ook als Kerken, rondom de banier van onzen Heiland tot een Kerken bond, maar met behoud van volkomen zelf standigheid, opdat we niet afzakken naar 't pcïl van de grootste gemeene deeier. Dat we allen jagend naar de volmaaktheid In leer cn leven beide, elkander dan mochten prikkelen ot een heilige jaloerschheid, om al meer naar Zijn heiligen wil te handelen en te wandelen, zoo zal de pluriformiteit dei- Kerk. al is 't een gevolg der zonde, nog een zegen blijken te zijn in deze zondige aard srhe bedeling. Geve de Heere ons de Geest der saambin d'ng! Dat t N.B.G. de bijbel wenscht te versprei den zonder kantteokening of uitlegging is volkomen juist, voor allerlei rihtiengen on der de christenen hier samenwerking. Een Bijbel met Ethische, Baptistische, enz. enz., knntteekeningen zouden wij Gereformeerden niet graag op onze kosten verspreid zien, en evenmin omgekeerd. Maar Gods Woord is een lamn voor onze voet cn een licht op ons pad. 't Zal niet ledig wederkeeren maar doen al wat Ham behaagt en dus verwachten we door dat Woord en zijn Auteur den zegen. Kunst en Letteren. RABINDRANATH TAGORE. Tagore Is een merkwaardige persoonlijk heid. Een figuur van groote beteekenis, even als Ghandi. Hij is dichter, wijze en paeda- g°og. Tagore's school „Shantinikctan is een instituut, vooral gericht op de levens praktijk. „Hij is zeer afkerig van de vorming van klassen en waar dit maar oenigszins moge- lik is, geeft hij de voorkeur aan een vrijwil lig groeperen van de jongens om de leraren in de verschillende vakken. Voor muziek en zang en de andere kunsten, voor godsdienst en kennis van de Indiese grote voorgangers worden geen klassen gehouden. De leerlin gen komen rechtstreeks met hun vragen DU de onderwijzer. Natuurlik verliest Tagore ook niet de grote prakt.iese vragen van Inuie. uit liet oog. Er is een apart gedeelte dat be stemd is voor de studie van de landbouw, terwijl hij ook in dit opzicht tracht in de naaste omgeving door een juiste en econo mische voorlichting invloed uit te oefenen" Tagore bedoelt evenals N'oto Soeroto le zijn een trait-d'union tusschen Oost en West. Hij gelooft in de mogelijkheid van een alge meene. broederschap, en van een gemeen schappelijk streven naar de kennis vun „de Verhevcn-Ene", de God, die allen aanbidden. „Daarom bepaalt hij zich in zijn school, waar zoowel Hindoe als Mohammedaanse jongens hun scholing krijgen, ook religieus tot dc verbreiding van de meer algemene godsdienstige waarden, die aan beide gods diensten ten grondslag liggen". „Eenmaal ln de week heeft er een soort kerkdienst plaats De tempel, waarin geen afbeelding van go den mag worden geplaatst cn waar ieder rust en gelegenheid moet kunnen vinden voor de aanbidding van zijn eigen God, K betrekkelijk klein maar rustig en zonder veel overbodige, versiering gebouwd". We wenschen het flinke muandblad vttp het Nederl. Jongelingsverbond alles goedeo. wekken belangstellenden in dergelijke lec< uur op een proefnummer aan te vragen bij dc administratie: Singel 58, Amsterdam. HET KORENLAND. Het eerste nummer van de 7e jaargang van Het Korenland, maandblad voor cultuur en Jeugdvorming, geeft een art van G. Seubring, over de Afrikaansche negers. Drs J G Leibbrandt poneert de stelling W e r- ken is heerschen. De memsch werkt, moet tenminste werken, omdat God hem op gedragen heeft, de aards te onderwerpen en te beheerschen. A. A. Wi'dschut schrijtt over de verhouding van het ik tot dc anderen. P. LI. Muller over Gcds werk in Sovjet-Rusland. E. M. van Diffelen vertelt over Tagore als opvoeder. UNIVERSITEIT EN LITERATUUR. J. van Heugtcn S.J. schrijft in Boeken schouw eenige knntteekeningen bij 'de her denking van iiet vijfjarig hestaan van Dc Gemeenschap. Hij komt daarbij ook te spreken over de verhouding van universiteit en literatuur. „Herinnert u de stichting der Nijmeegsche Universiteit, nog geen tien jaar terug, die hoogburcht van geestesactiviteit, waar het Katholicisme een academisch cachet ging krijgen, waar een brandpunt van katholieke wetenschap cn cultuur zou geschapen wor- Doch zie! gelijktijdig bij-na met de Nij mccgsche Universiteit staat er een groep •jongeren op „kwajongens" toen nog, zonder eenige reverentie voorwetenschap en traditie voor toog en baret, voor allerlei academisch ritualisme, maar in wie dat is gebleken! de vlam van het heilige vuur brandde, en wier in verwoesting aanstormend idealisme geen ritualia noodig had om tot overwin ning te geraken. En het merkwaardigste is, dat geen enkele dier stormloopcrs „univer sitair besmet" was, academisch" vorming had genoten, ja zelfs dat slechts heel' enke len onder hen klassiek geschoold waren i Van Heugten/legt hier de vinger op een wondoplek in hot katholiek literair léven. Gelden zijn opmerkingen ook voor ons, voor hei Christelijk literair leven? Oók wij be zitten een universiteit i iet een volledig in gerichte literaire taculteir. Ook in ons kamp is geheel hii'tcn do hoogojehool om, onder di j ngeror een lettcrl-'i 'ij;e. heweging ont- se'it-.n de literaire boveguig in onze krirnzen m oi,ze universiteit womig nf geen verband of contact Onzes inziens is dit zeer te be treuren. Want wie toch beter don onze eigen pro fessoren, wetenschappelijk èn principieel on derlegd, zijn in staat over de talloozo kwes ties op het gebied der literatuur-historie ons volk. speciaal onze jonge mensehen, voor lichting te geven? Een voorlichting, die men anders gedwongen is te zoeken bij geleerden welke niet leven uit Christelijk beginsel. Is het niet merkwaardig, dat juist verschillen de professoren aan openbare universiteiten zich in het bijzonder schijnen toe te leggen op het heinvlocden van het brecde intcllec- tueele publiek? We herinneren maar aan wijlen Prof. Kal ff Sr. en Prof. to Winkel, aan Prof, de Vooijs met zijn N i e u w e T a al gids, aan Prof. Prinsen met zijn Hand- fa o e k en Geschiedenis en kritieken in de N. R. C. en de Groene, aan Prof. Verwey. Waarom beziten wij nog immer geen let terkundig handhoek, dat onze letterkunde vanaf Christelijk standpunt belicht? Hoe komt het, dat nog zoo weinig documenten .'an groot belang voor de Christelijke lite- ■atuur, in 't algemeen, de Calvinistisch- in het bizon-der, uit vroeger eeuwen in po pulaire edities voor onze menschen zijn te bereiken? De vragen zouden te vermenig vuldigen zijn. Het is er ons, we zeggen dit mot na druk, niet om te doen, kritiek uit te oefe nen. Wij ennstateeren slechts een feit, dat o.i. schadelijke gevolgen kan hebben voor de ontwikkeling 'onzer jonge literaire beweging. „BELEEDIGING IS ZONDE". In hetzelfde nummer van Boeken schouw handelt van Heugten over de fel le strijdtoon, de scherppersoonlijke en vaak zeer grievende signalementen van Alberl Kuylo in De Gemeenschap. Hij zegt daarover iets wat ons uit het hart gegrepen is. Iets ook dat geldigheid kan pretcndceron voor ieder auteur, literair of niet. „Het is niet louter een kwestie van conve- nance of beleefdheid: het gaat over het eer ste en voornaamste van Gods geboden (res sorteert trouwens de beleefdheid niet onder het liefde-voorschrift?) en geen lawines van spot of artistieke de'dain kunnen daarover hinwegtüuschen. Ik wraak niet hef geestig zelfs schcrpgewapcnd optreden tegen werke lijke wantoestanden, maar 't noodeloos mal- tmitëeren, 't sarrend ridiculiseeren van per sonen buiten die wantoestanden om. Ik ken geen andere levenswet dan mijn catechismus dezelfde die Albert Kuyle volgt, ert die zegt mij dat een beleediging zonde i s". Wetenschap. Bij graafwerk op de ,3ouwhoevo" te Groesbeek heeft men belangrijke vondsten gedaan. Opgegraven werden eén groote en een kleine urn, ccn fraai gevormde kruik en een eigenaardig gevormd schaaltje van rood achtig aardewerk. Men vermoedt gestooten te zijn op een oude Romeinsche begraaf plaats. Reeds eerder werden hier resten ge vonden van een Romeinsche nederzetting (een tegelbakkerij), terwijl uit andere vond sten vaststaat, dat hier een Keltische en een Frankische nederzetting geweest zijn. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. DE OVERHEID EN GODS ORDINANTIËN. z'n maandblad „Nederland en Oranje" op genomen referaat (met stellingen) van Dr. K. Dijk, over: „Dc Overheid en Gods ordi nantiën" (de grondgedachte van artt. 3-5 van het Program van Beginselen). Dit refe raat heeft Dr. Dijk gehouden op de jaarver gadering van het Verband, 15 Januari j.l. te Utrecht hëlegd. Het-keurig uitgevoerde boekje is voor den prijs van slechts 15 ets. per exemplaar te verkrijgen bij het Bureau Centraal Comité, Dr. Ituyperstraat 3, Den Haag. ECONOMIE EN FINANCIEN AMSTERDAMSCHE LIQUIDATIEKAS Gevoelig verlies verwacht bij de Oliezaden Import Mij. In de gister gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders is de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd. Het aftre dende lid van den Raad van Toezicht: de heer Mn D. L. Uyttenboogaart werd herkozen. In verband met de déconfiture der Al gem. Commissiehandel in Rotterdam, werd door een der aandeelhouders gevraagd of bij de Oliezadon Import My. die met deze N. V. in nauwe relatie stond, eveneens verliezen zyn te wachten. In antwoord hierop werd medegedeeld, dat aangenomen is dat ook bij de Oliezaden Im port My. een gevoelig verlies zal worden ge leden, doch dat daarin volkomen is voor zien door balanswaardeering onder debi- Dividend 7 j. 6Vi %)- Aan bet jaarverslag 1929 der N. V. Crediet- en Effectenbank te Utrecht ontleenen wij Uit de overgelegde verantwoordingsstukken over het zevende boekiaar blij iet, dat het be drijf zich 'normaal blijft ontwikkelen. De aan haar toevertrouwde gelden gaven wederom een stijging aan. Op 1 Januari 1930 was. in leendepot ver- -atrekt f 359 400.- het deposito tegen onderpand heiiep op dien datum f 170i220.86, de overige deposito's klommen tot f 1034.9L9.90, waarvan f 310.571.79 op langen termijn, terwijl het saldo der crediteuren in rekening-courant f 1.136.114.30 bedroeg. Wat de zekerheden betreft bedraagt het fondsenonderpand, zoowel van fondsencliënten als van handelsdebiteuren met fondsdekking in totaal f 3 035.200, waartegen resp. aan voorschot f 1.271.756.94 en aan bandelscrediet f 074.336.19 werd verleend. Het totaal verstrekt bedrag aan. handels debiteuren beliep op 1 Jan. 193Ö f 1.778.534 91 bjj een toegestaan crediet-maximum van f 2.2C6.500. De statutaire reserve staat voor het maxi mum van f 100.000 te boek. Voorgesteld wordt de bedrijfsreserve met f 30.000 op te voeren tot f 55.000. De resultaten over 1929 toonen wederom een -verbetering. De over 1929 beschikbare winst ten bedrage van f 105.913.63 stelt ons in staat u voor te stellen: van het Bankgebouw af te schrijven f 8.739.05, over te boeken op de Bedryfs- reserve f 30.000, aan het Pensioenfonds toe te voegen f 7500, voor aandeelhouders 7 (v. j. 6% dividend beschikbaar te stellen f 35000, voor tantièmes incl. belasting f 13.869.81, nieuwe rekening f 10.804.77. De balans vermeldt het navolgende: Debetzijde: Kas, bankiers, vreemd geld f 319.445.00 (f 144.367.17), leendepot f359.400 ff 351.150), voorschotten tegen effectenonder pand f 1.271.756.94 (f 1.107.299), debiteuren in rekening-courant f 1.778,534.91 (f 1.693.994.66) bankgebouw en inrichting f 30.000 (f 35.000). Creditzijde: Aandeelenkapitaal f 500.000 (f 500.000), statutaire reserve f 100.000 (f 100.000), bedrijfsreserve f 55.000 (f 25 000), leendepot f 359.400 (f 351.150), deposito tegen effecten-onderpand f 170.220.86 (f 339.960.70). deposito f 1.034.919.90 (f 903503.10), credi teuren ir. rekening-courant f 1.136.114.30 (f 1.006.S86.7S), bankiers f 341.677.62 (f 55-972.37), Pensioenfonds f 16000 (f 8500), dividendi-ekening f 35-000 (f 32.500), onver deelde winst f 10.804.77 (f 8.837.88). ALGEMEENE HYPOTHEEKBANK Voorgesteld dividend 23 (v.j. 22 In de op 19 Februari gehouden vergadering- van commissarissen der Algemeene Hypotheek bank te Amsterdam is besloten aan de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1929 te be palen op 23 (v.j. 22 N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN Een belangrijke uitspraak- De directie der N. V. Philips' Gloeilampen fabrieken deelt ons mede, dat bjj hi tweetal m Januari j.l. gewezen arresten van het gerechts hof te Arnhem is beslist, dat het in de gloei lampen-industrie zeer belangrijke octrooi no 1940 betreffende gasgevulde gloeilampen, z.g halfwgttlampen, alle lampen rmvat met een Wolfram spiraaldraad in een gasvulling. Door deze arresten' is thans vast komen te staan, dat fabricage of verkoop van gasgevulde gloei lampen, w.o. gasgevulde. automobiel lampen e.d practisch niet mogelijk is zonder met ge noemd octrooi in conflict te kernen en derhalv. voor niet licent'ehouders onrechtmatig is. Het Hof veroordeelde de gedaagden tot een schadevergoeding van f 50.000 voor iedere reeuwe inbreuk op dit octrooi. INDISCHE THEERESTRICTIE. Gister werd een buitengewone algemeene vergadering der Vereoniging v^or de Thee- cultuur gehouden. Met nagenoeg algemeene stemmen weid besloten maatregelen te nemen ten einde den Nederlandsch-Indischen thee- oogst van 1930 te beperken tot den oogst 1929, verminderd met 12 millioen halve kilogrammen N. V. OLIEZADEN IMPORT MIJ. Surséance van betaling aangevraagd. Aangezien geen overeenstemming kon wor den bereikt tusschen de betrokken bank-credi- teuren on de firma, die de zaak verder zou financieren, is thans het faillissement der N.V. Oliezaden Import Mij. te Rotterdam aange vraagd. De Oliezaden Tmport Maatschappij heeft daarop surséance van betaling aangevraagd, omdat zy meende, dat het gehcele aandeelen kapitaal niet verloren was en het op den duur wel mogelijk zou blijken het bedrijf in stand te houden. Zooals bekend, werd onmiddellijk na het ge beulde met de Algemeene Commissiehandel beweerd, dat de in nauw contat met deze N.V. staande Oliezaden Import Mij. eveneens haar betalingen zou hebben gestaakt. Werkelijk werd toen gedurende enkele dagen een af wachtende houding aangenomen, totdat het bericht kwam, dat de zaken opnieuw zouden worden voortgezet. Inmiddels blijkt nu, dat de Maatschappij toch niet aan haar verplichtin gen zal kunnen voldoen, waarom zij surséance van betaling aanVroeg. Echter is dit pas ge schied nadat een der grootste crediteuren, een groote bank te Amsterdam, een aanvrage tot faillissement had ingeleverd. Men meende echter, dateen goede afdoe ning der zaken nog mog-elijk was, en dat zelfs het aandeelenkapitaal nog niet geheel verloren zou zijn. Daarom werd surséance van betaling In het 'desbetreffend verzoek aan de recht bank wordt meegedeeld, dat betaling van de opeischbare schulden niet mogelijk is, maar dat op den duur de crediteuren zouden kunnen worden bevredigd. De baten zijn volgens de opgave f 2.438.025. de schulden f 2.418.175. Zooals bekend bedraagt het aandeelenkapitaal f 1 millioen, waarvan in Juli 1929 nog f 600.000 werd uitgegeven. De datum voor de behandeling van het ver zoek om surséance is bepaald op 15 Maart a.s. UTRECHTSCHE PROVINCIEBANK Dividend 5'/z pCt. Door de gisteren gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Utrechtsche Provinciebank, Utrecht, zijn de verlies- en winstrekening en de balans 1929 goedgekeurd; voorts werd het dividend vastgesteld op 5% pCt. (v. j. 5 pCt.) en tot commissaris herkozen de heer Dr. J. W. Th. Lichtenbelt. INANCIEEl WEEKOVERZICir Van 15 tot en met 21 Februari 1930 Belegging, speculatieve belegging en spe culatie, ziedaar de drie groepen waarin de beurstransacties kunnen worden verdeeld. Van de beleggingstransacties alleen kunnen de talrijke commissionairs niet eten, zij moe ten het in de meeste gevallen voornamelijk hebben van de speculatie of om het in der fraai doch duidelijk Nederlandsch te gen: den gek. Fer sr.dere vraag is of hij die geld verdienen wil, het ook daarvan zien te krijgen. Niet alleen van ons stand punt doch ook uit een algemeen moreel oog punt kan de echte speculatie slechts afge keurd worden. Bovendien lijdt zij gewoonlijk niet tot het doel: geld verdienen. Dat is niet iets dat beredeneerd kan worden, doch kwestie van practijk. De ervaring wijst uit, dat de speculant in derdaad gedurende langen tijd groote winsten kan behalen, doch, dat hij op den duur groote of nog grooter verliezen te boeken krijgt. De behaalde winst maakt het verlan gen naar nog belangrijker voordeelen leven dig. Bijna geen enkele speculant kan zich dan volkomen b'ijven beheerschen en zoodra een fonds met winst verkocht of er moet v iets anders voor in de plaats komen: zoodat hij onafwendbaar aandeelen koopt, die hem een strop bezorgen. Een factor, die het ge vaar bovendien bijzonder vergroot is het fe:t,- dat de meeste speculanten op prolongatie copen. Zjj hebben daardoor zelf geen vol gende financ'eele kracht om een flinken klap met een koel hoofd op te vargen. De betrek kelijk weinigen, die bemiddeld zijn en alleen met hun eigen geld opereeren, behoeven zelfs in crisistijden, als de koersen met sprongen naar beneden gaan, lang niet altijd bevreesd te zijn. Zij kunnen zich de wee'de permitteeren de fondsen onder in de trommel te leggen om dan na langer of korter tijd tot de ontdek king te komen, dat er nog heel wat goed terecht gekomen is. Na regen komt zonne schijn! Ook dat is geen rekenvraagstuk doch weder een zaak van ervaring. Met de speculatieve belegging staat het heel anders. Ten slotte zit aan elke belegging een risico en de grens tusschen de drie hierboven genoemde gebieden is dan ook niet met een liniaal to trekken Wij zouden de speculatieve belegging zoo willen omschrijven, dat zij is die belegging waarbij men te goeder naam en faam bekend staande fondsen koopt met een, naar redelijkerwijs verwacht mag worden,' kans op koerswinst. „On the long run" leveren zulke zaken meer succes op dan de zuivere speculatie. Men moet echter zijn tijd weten af te wach- .n; een zeer eenvoudige regel voor iederen zakenman, doch vooral ook voor den kooper m fondsen. Thans is het de tijd voor speculatieve be legging! De crisis heeft tal van fondsen naar be neden gedrukt. Daaronder zijn er verschillen de, welke inderdaad te hoog genoteerd wa- i. Doch de geforceerde verkoopen hebben ook lagere koersen gebracht voor meer dan één aandeel, dat op grond van zijn mérites geen abnormaal hoog peil kan worden toege schreven. Bij ernstige bestudeering van de prijscourant komt men tot cle ontdekking, dat er aandeelen zijn, die thans een goed rende ment paren aan goede vooruitzichten, welke factoren bij de opleving, die vroeg of laat moet komen, ook koerswinst zul'en brengen, seneens voor den belegger is het nu tijd zijn portefeuille aan een grondig onder zoek te onderwerpen en van de omstandighe den, welke in staat stellen koopjes te halen, profijt te trekken Maar men moet geduld hebben! En met eigen geld werken! Het bericht, dat de Koninklijke Olie da houders barer prioriteitsaanJeelen in de ge legenheid zal stellen hun bezit tegen obliga ties in to wisselen, werd door de beurs on gunstig geïnterpreteerd. Men meent de ge- volgtreking te kunnen maken, dat kasbehoef- ten thans ook wel door een obligatie-emissie i'orden gedekt, zoodat op een claim voorloopig niet zal behoeven te werden gere kend Daar staat tegenover, dat met de obli- gatiegelden ongetwijfeld meer dan de rente zal worden verdiend, wat aandeelhouders slechts ten goede kan komen; al bestaat de mogelijkheid, dat voortgaande financiering op de oude manier tot lager dividend zou moeten lijden. De mededeelingen uit de Olie-industrie wij zen nog niet op een verbeterde positie. Tot een eenigszlns belangrijke productiebeperking kan men maar niet komen, terwyl zoowel som mige olie- als benzine-prijzen in Amerika we derom werden verlaagd. De stemming was voor Oliewaarden onder al deze omstandigheden ongunstig, hetgeen voor Olie's in een koersdaling van 16% resul teerde, Op het verlaagde peil kon het fonds zich goed handhaven. Zoo nu en dan hadden in den hoek flinke omzetten plaats. Woensdag ontstond plotseling groote be langstelling voor rubberfondsen, als gevolg van de voorgenomen stopzetting van het tap pen gedurende de maand Mei. Hoewel het feit der tot stand gekomen samenwerking op - zich zelf reden tot blijdschap geeft baart de genomen maatregel toch weï eenige verwon dering. Hoogstens zal zij slechts een vermindering der Engelsche voorraden met misschien de helft uitwerken, waarna dan nog een 40.000 ton zal overblijven, ruim voldoende om de vraag voorloopig tevreden te stellen. Na Mei zal de aanvoer de vraag dan weer - gaan overtreffen en zyn we per saldo dus nog rrets vooruitgekomen. Rationce'.er zou het lijken, dat gedurende langen tijd, b.v._ eenige dagen per maand was beperkt, wat ook minder kosten zou hebben medegebracht. Niet onmo gelijk echter is de genomen maatregel slechts een proefballon en worden bij gunstig verloop verdere stappen genomen. Vooral zal dc hou ding der inlanders van belang zy'n. Onmiddellijk nadat de tot stand gekomen samenwerking bekend werd, kwam voor rub- beraandeelcn o.a. van baissiers zijde, goede vraag opzetten, waardoor zelfs een koers van JS7 95? bereikt werd. De overweging, dat ten slotte het resultaat nog maar moet worden - afgewacht, .en wij tot heden van kunstmatig ingrijpen, waar dan ook, op don duur weinig- ple?zier-beleefd hebben, deed dc belangstelling sterk verminderen en bracht wal lagere koer sen. Per saldo is het hoofdfonds 10 gemon teerd. Tabakken waren vast met zoo nu en dan flinke affaire. De rijzing in rubbers deed ook haar invloed gelden en evenals hier kwam ook vcor tabakken de laatste 2 dagen wat reactie, H. V. A.'s konden zich goed op peil houden. Van de industriëeicn zijn de meeste koersen aan het einde dezer week lager dan aan het Margarine Unies liepen terug tot 324 kwamen later weer op 340, waarna een nieuwe rchctie intrad, die den laatsten dag gedeelte lijk kon worden ingehaald. Ook Philips Lampen zetten in met een flinke daling tot 455 welke eveneens door een redres en een hernieuwde inzinking werrt gevolgd, z"odat cle week 10 punten onder het begin sloot. De onoverzichtelijke ruzie met Telefimken werkt deprimeerenii. Aku's liepen eenige percenten heen en weer, doch waren ten slotte ook lager. Küchemneister fondsen liepen verder terug. Definitieve berichten over de samenwerking met de Amerikanen blyven uit. De Accousliek maatschappij blijft zeer diligent naar blijkt uit een overeenkomst met een Zweedse he vennootschap voor exploitatie van het Duit» sche product. De handel in Boetons was gering. Op de Amerikaansche afdeeling was ae stemming Dinsdag en Woensdag kalm, doch vast. Men kocht Public Service en Fokkers. De minder prettige t°on in New-York gedu- - rende de laatste twee dagen bracht natuurlijk ook in Amsterdam eenige reactii De Amerikaansche effectenbeurzen hebben don laatsten tijd weer veel te verduren van de aanvallen der contramine. De makelaava- lecningen namen de vorige week toe met 44 1' millioen tot 3.494.000.0000, tegen 5477 millioen een jaar te voren. De omzetten zijn dus nog niet van belang ontbloot en dat men te^n aanzien daarvan wel eenig optimisme koestert blijkt uit de op brengst van een beurszetel ad 400.000 ci.d. 2C dezer.' hetgeen al belangrijk boven bet laagste peil u'tgaat. De verschillende Amerikaansche telegram men zijn nog steeds van schijnbaar tegenstry- digen inhoud. Het getal der werkloozen is groot, maar cle staalindustrie is van een capa citeit van 40 vóór 2 maanden gekomen op één van 80 Het aantal uitgereikte bouwvergunningen dnalde in Januari, doch het totaal der wagon ladingen was de vorige week 36000 stuks h°o- - ger dan daarvoor. Scheepi aarten totaal verlaten. Beleggingswaarden waren vast. 14 Febr. 6% Nederl. 1922 A.B. f 1000 103,?/io 4JA Nederl. 1917 f 1000 100% Ind 1929 f 1000 97 g.b. 5 Amsterdam 1925 lf.2^ 5 Rotterdam 1925 lül^ie 4V. Nat. Hypotheekbank 9S"/ia Koloniale Bank A 220 Ned, Handelmij Cert. Van Berkei's Patent AKTJ A Calvé Cert. Kitchen mei ster A cc. A. Küchenmeister Ult. A Margarine Unie C. Ned. Ford A. Philips Gem. B. A. Bethlehem Steel C. 21 Fcbr. 103% 10b,s> 9G% 101% lOH/xa 174 333% 269% g l. 5 472% Ohe Aniem Nat. B. A. Ned Inch Gas Nat. B. A. Boeton A. Amsterdam Rubber A. Ned. Scheepvaart Unie A IT. V. A. A. Deli Batavia A. Senembah A.- 392

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3