G §fer éeV/PCmyM. c H. BOTH H. BOTH RET ONNES Over nieuwe vrouwenberoepen ORDIJNSTOFFEN in groofe verscheidenheid GEGARANDEERD LICHTECHT Ziet onze etalages PASSAGE NOORDBLAAK, ROTTERDAM man nr. vrouw, Ko. s Onlvangen een schillerende colleclie nieuwe des ns Ziet onze etalage PASSAGE NOORDBLAAK. ROTTERDAM iEEIEHlIIlfflEllllffllMfflHEHIS In de vrouwenrubriek van het H.bl. water werd verkocht Het middeltje sloeg in. wordt weer eens geschreven over de grooteDe clientèle breidde zich, van jaar tot jaar Kwestie die we ook hierr eeds meer dan eens J uit De eeno zuster na de andere werd ge- w recruteerd en nu staan de zeven dames tie die we ook hier reeds voor ele vrouwen uit onzen tijd, die zich door veranderde omstandigheden genood zaakt zien, eiger brood te gaan verdienen, terwrd ze, hoe goede opvoeding ze ook al mogen hebben genoten, toch niet voldoende onderlegd zijn in een speciale richting, om daar met succes een werkkring te zoe ken. Bovendien wordt in de meeste beroepen de vraag zoozeer overtroffen door het aan bod, dat tenslotte alleen superieure krachten, die haar werk ten volle verstaan nog bij sinds lang zóó voor, dat zij een groote fa briek en een bloeiende zaak, die in het bui tenland verscheiden filialen heeft, haar eigendom mogen noemen. Tenslotte zij nog vermeld, dat een ont wikkelde jonge vrouw onlangs in Berlijn een, speciaal voor kinderen ingerichten, boekwinkel heeft geopend. Alles wat te koop wordt geboden, heeft de eigenaresse van de zaak eerst aandachtig gelezen; en alleen die vacatures in aanmerking komen, en in den I werken, welke zij voor haar cliëntèle go- Guic op allc gebipd schikt acht» komen voor den verkoop in aanmerking. Naar men ons zeide, worden de woedt, zich kunnen handhav.... Het wordt dan dikwijls, óf een sukkelig meezeulen in betrekkingen, die ver onder de markt betalen, of een wanhopige strijd te gen de klippen op, tenzijde vrouw in kwestie genoeg fantasie en originaliteit be zit om iets te bedenken waar tot dusver nog geen ander over had gedacht Immers (ook hierover schreven we vroe ger reeds) de vrouw die als het ware een ge heel nieuw beroep weet .e scheppen, dat dit mag men niet vergeten, want het is de hoofdzaak: in een werkelijke behoefte voor ziet die heeft als zij dat beroep op de juiste wijze weet te vervullen, het pleit op hetzelfde oogenblik gewonnen en zal zeker op behoorlijke inkomsten kunnen rekenen. Natuurlijk is het niet ieders zaak om zc„ iets te bodenken, al komt het toch veel va ker voor, dan men, oppervlakkig beschouwd wel zou denken. En nu geeft het artikel in het H.bl. er een paar voorbeelden van die .we hier eens willen vertellen. Speciaal Amerika kan ook in dit opzicht op een aantal knappe koppen bogen. Zoo is het ons bijvoorbeeld bekend, dat de dochter van een groote antiquair in Montreal eenige jaren geleden een zoogenaamde ..gift-shop" opende, die zich weldra in de belangstelling .van de halve stad mocht verheugen. Bij het uitwerken harcr plannen liet de dame in kwestie zich leiden door het feit, dat een groot aantal lieden nooit weet, wat zij bij een bepaalde gelegenheid ten geschen ke moeten geven, met het gevolg, dat maar al te vaak voor duur geld waardelooze rom mel wordt gekocht In de „gift-shops" nu. want het denkbeeld van de antiquairsdoch ter heeft reeds volop navolging gevonden, in die speciale zaken dan, die veelal in .een tearoom zijn ondergebracht, wordt terdege met de cliëntèle geredeneerd. Allerlei bij zonderheden van dengene voor wie het ge schenk bestemd is, wenscht men er te we ten en anderzijds is voor een uitgebreide collectie van de meest uiteenloopende voor werpen gezorgd. Het aardige van de zaak is, dat een werkelijk eerste rangs gift-shop" er een eer in stelt om alleen die artikelen aan te bieden welke vrijwel nergens anders te krijgen zijn. Soms zijn aan zoo'n zaak uit gebreide ateliers verbonden, waar ontwer pen die het eigendom zijn van de firma, worden uitgevoerd. Soms ook laat men din gen uit andere landen en werelddeelen ko men. In elk geval wordt er voor gezorgd, dat de geefster of de gever voor den dag komt met iets dat aanspraak kan maken op de qualificatie origineel, hetgeen op zichzelf al geen geringe verdienste is. Sinds de eerste „gift-shop" werd geopend, zijn nog slechts luttele jaren verstreken, des niettemin verdienen honderden vrouwen in Amerika tegenwoordig in dergelijke zalven een flinke boterham. Een andere Amerikaansche kwam op het, zeker niet minder lumineuze, idee om ouders en andere vriendelijke geesten bij het koopen van kinderspeelgoed van voorlich ting te dienen. Aanvankelijk bepaalde zij er zich toe om tegen een matige vergoeding in de bestaande winkels datgene te bestellen en uit te zoeken wat haar voor een bepaald kind het aardigst en het doelmatigst scheen. Naarmate zij er zich meer inwerkte, voelde zij de leemten, die .er op dit gebied boston- den. Zij stelde zich in verbinding met fabri kanten, wien zij nieuwe en vaak buitenge woon goede en origineele ideeën aan de hand deed. Uit deze samenwerking ontstond een zoogenaamde „speelgoed-salon", een soort toonkamer, een adviesbureau beter ge zegd, waar, sinds jaar en dag, niet alleen ouders, maar ook vcreenigingen van den meest uiteenloopenden aard, hun licht ko men opsteken als het er om gaat, kinderen op do een of andere manier bezig te houden en genoegen te bereiden. Uit Scandinavië komt liet denkbeeld van een restaurant, waar uitsluitend vruchten en gerechten van vruchten gefabriceerd, orden opgediend. De Stockholmsche, die dit denkbeeld voor het eerst in praktijk bracht, heeft van haar initiatief louter vreugde en voldoening beleefd. Leiden, die haar etablis sement bezochten, schetsen het als een eer sterangs gelegenheid, waar men onder de tonen van een strijkje in een mondaine om geving zich te goed kan doen zoowel aan het meest uitgelezen ooft als aan de aller goedkoopste vruchten. De kostbaarste pri meurs liggen er, op appetijtelijke wijze ge arrangeerd, ten toon. In alle kleuren en soor ten lokken de vruchten en de geurige slaatjes die ervan worden bereid. De bezoek sters en bezoekers eten zich als het ware gezond en de energieke vrouw, die met de vitaminen zoo zeer haar voordeel wist te doen, is hard op weg om schatrijk te wor den. Haarspecialistes noemen zich de zeven zusters die in een der deftigste straten van Londen een salon exploiteeren, waar, van den morgen tot den avond, voortdurend druk werk aan den winkel is. De oudste van het zevental kwam, jaren geladen, als win keljuffrouw in een voorname hoedenzaak van het Westend. Als -ij dan de geachte clientèle de kostbare noofddeksels oppaste, viel het haar meer dan eens op, dat vrou wen, die, naar haar kleeding te oordeelen. geen geld behoefden te sparen om haar uiterlijk op peil te houden en indien moge lijk, te verboteren, er klaarblijkelijk geen notie van hadden hoe zij het haar op de meest doeltreffende wijze konden verzorgen. In dit verband dacht het jonge meisje aan een haarwatertje dat een van haar zusters zélf had uitgevonden en dat door de geheele familie sinds lang met succes werd toege past. Zij liet de zuster uit het provincie plaatsje, waar zij woonde, naar Londen ko men en opende met haar een uiterst beschei den zaakje waar het zelf vervaardigde haar- bemoeiingen van deze paedagogisch aange legde koopvrouw ten zeerste op prijs gesteld. Zij mag zich in een steeds toenemend debiet verheugen; en bewijst daardoor met de an deren, van wier bemoeiingen wij in dit ar tikel vertelden, dat er voor flinke, intelligen te vrouwen, die zich met hart en ziel op haar werk toeleggen .altijd nog wel een ar beidsveld te vinden is. In dat laatste laten vrouwen die deze dingen lezen, dat toch nooit vergeten ligt het zwaartepunt. Niet tijd en spieren, maar: hart en ziel („zorg"), dat zijn de voor naamste dingen in het werk. KLEIN ONGEDIERTE Over het kleine, niet erg sohadelijke, maar door zijn getal en zijn „brutaliteit" zeer las t:pe diertje, dat ten onrechte door velun voor jonge mot gehouden wordt ik schrtef er hier al eens eerder over schrijft een phytopatholoog bij den plantenziekten kun- dieen dienst: Dat is de suikergasrt, ook wel zilver- vischje (Lepisma Naccharina) gelieeton Flet zijn kleine, zilverachtig geschubde diertjes; het lichaam, dat naar achteren smaller toeloopt, draagt aan het eind 3- hsarvormige aanhangsels. Zij voeden zich met suiker- of zetmeel houdende stoffen (papier, gesteven linnen goed, meel e.a.), bij voorkeur komen zij .n een eenigszins vochtige omgeving voor. zij bewegen zich hoofdzakelijk 's nachts. Om de diertjes te bestrijden, moet men de ruimte, waar zij voorkomen, goed droog aken. De boeken, waarin ze schadelijk voorko- en door het stuk bijten van het papier nneten uit c|£ kast genomen en een gszius open gespreid bij de kachel geplaatst wor den. Tegelijkertijd moet de kast goed droog gemaakt worden. F.en mengsel van poedersuiker (9 dlnv en kiezelflucornatrium (1 dl.,) uitgestrooid op de plaatsen, waar de suikergasten aanwezig moeten zijn, geeft goede resultaten. De diertjes snoepen daarvan en sterven. Bij toepassing van een dezer middelen kan men zioh ongetwijfeld van de ongenoo- de gasten bevrijden. VERSIERING KINDERJURKJES Al zijn tegenwoordig wel is waar de kin derjurkjes al heel goedkoop te krijgen, toch blijft het nog altijd heel wat voordeo- liger ze zelf te maken en 't is jammer, dat er nog altijd zoovelen zijn, die zich er niet aan durven wagen. ,,'t Kost zooveel tijd, en je moet zooveel stof te over koopen", zeggen tcij dan, en vergeten, dat door het geregeld zooiets doen de routine komt, zoodat men er ten lestste slechts een minimum van tijd voor noodig heeft „Dat zal je immers toch nooit lukken, ■b er maar niet mee" hoorde ik eens een jonge man tegen zijn vrouw zeggen, toen zij er over prakklzeerde om eens een ma trozenpakje voor haar kleuter te maken uit een cheviot rok van haarzelf, juist om dat een oude lap zich zoo goed zou leenen een eerste proef, daar was zoo weinig aan te verliezen. Maar toen zij klaar was, - met het broekje -d ze v el erg „getobd" en het pakje keu rig paste en snoezig stond, kon ze heel trotsoh vragen: „heb ik daar nu niet net jes een tien gulden mee verdiend om wai anders voor te koopen? i nu maakt zij matrozenpakjes net zoo vlot als schorten; buiten haar huishou delijk werk (en dat is daar niet weinig) maakt zij soms met gemak een paar kin derjurkjes op een dag, En toch: vóór haar trouwen had zij nog nooit zulk soort dlin- gen gedaan. Iedere vrouw, die normaal-handig is, kan honderden nieuwe dingen waar zij altijd vreemd tegenover gestaan had, met gemak leeren doen, als zij maar ernstig wil, aan pakt en doorzet Door 't geregeld doen komt dan vanzelf wel de routine. Want dat is, wat de vrouwen die zoo laat dunkend soms kunnen zeggen: nu wat heb i van al je getob, als je nu eens rekent wat een zee van tijd je hebt verdaan met zooiets dat je toch niet goed kunt" dat is wat wij vorgeten: dóór en mét het tobben komt de handigheid, waarmee het tobben steeds meer tot het verleden gaat behoo- ren. De winst die rnen uit het maken van zoo'n kleedingstuk haalt, is niet alleen liet maakloon, plus het gebruik van een lap die anders misschien ongebruikt bleef, (dus: de stofkosten). maar behalve die twee. opzichzelf al belangrijke voordeelen, is er ook het groote voordeel van de oefening, de gewonning aan het werk, waardoor het latei vlotter en steeds vlotter gaan zal. Precies hetzelfde geldt van borduurwerk, waarmee men kinderjurkjes zoo aardig versieren kan. Ik ken verscheidene moedertjes, die heel handig jurkjes maakten en pakjes, maar als het op borduren aankwam, al gauw zeiden: „nee hoor, dat kan ik niet, daar heb ik nooit aan gedaan" en dan heb ik wel eens een and ie of beestje .voor haar ge werkt, maar dan keken ze er vaak zelf van op, hoe doodeenvoudig dat eigenlijk is, En ten slotte deden ze het zelf even vlot. Daarom, wie van onze lezeressen er nog vreemd tegenover staat, er haast niet aan 'durft beginnen, zal, wanneer er maar een maal een proef genomen, een begin ge maakt is, er zelf verbaasd van staan, hoe een vlot en prettig werk het is, en hoe han dig het afgaat. Laten we nu, om met het eenvoudigste te beginnen eens wat doodgewone steekjes ne men, die gemakkelijk uit de hand gewerkl worden zonder patroon. Ook voor degenen, die kinderiurkies mcesta' gemaakt koopen, komt dit goed te pus. want deze iurkics zijn vaak zoo uniform ge maakt, dat het prettig is, er althans iets eigens aan te geven door er wat aard'ge sierrandjes op to werken. Om te beginnon nemen we de doodgewone flanelsteek die iedereen kent, en die zeer eenvoudig op vele manieren te variecren is. Ten eerste zie afb. 1 kunnen we, na een rand van flanelsteek, met een andere kleur daar kleine staande steekjes in de open ruimten tusschenwerken. Verder zie fig. 2 zijn zulke steekjes ook in de loopende richting aan te brengen, zoodat ze gewerkt worden als een gewone rijgsteek. In fig. 3 komt over de flanelsteek een ander slangetje van donkerder kleur, dat met de gewone platte steek gewerkt wordt Ten vierde kunnen we twee rijen flanel steken van dezelfde breedte, maar verschil lende kleur over elkaar werken. Waar de twee draden over elkander vallen, kunnen we met een staand steekje, desgewenschl in een derde kleur die draden vasthechten. Andere, meer ingewikkelde randjes, die echter ook heel gemakkelijk zijn, maakt men voornamelijk met de platte steek. Omdat de afstanden van de steken zelf, hier grooter zijn, en de randen oek breeder, wordt her. nu wat lastiger, om uit de hand in rechte lijnen te blijven gaan. Maar men kan dan vooraf strepen trekken met potlood, of (cn) stippen teekenen waar de steken moeten komen. Het eerste bestaat in hoofdzaak uit een slingertlijntje van platte gteken. Boven en onder laat men uit de punten een drietal kleine steekjes komen, de middelste lood recht en wat langer, de andere twee in scluii ne richting. Men kan natuurlijk voor die drie steekjes een andere kleur nemen dan voor het slangetje Het tweede randje is een heel lief en vlug loopend figuurtje. Neem voor het bovensle en onderste slingerlijntje, en de groote kruis jes, één kleur, voor de kleine kruisjes een andere, en voor de drie kleine platte steek jes, d'> in spinncwebvorm over elkander lig gen, een dunner draad van heel donkere of zeer 1 hte kleur. Het derde randje maakt weer een heel an der effect. Het bestaat in hoofdzaak uit twee slingerlijntjes, waartusschen staande kruis jes van donkerder tint. De staande lussen OVERTREKKEN VAN CRETONNE' Voor kussen of thcemuts. Op orgineele, maar toch hoogst eenvou dige manier kan men, zooals we op bijgaan- do afbeeldingen zien, mot behulp van kleine lappen cretonne aardigo kussens cn thee mutsen maken. Overgebleven gave stukken, uit grootendeels verschoten en versleten gordijnen, nieuwe stukken, die afvielen bij hot knippen, kleine couponnetjes of staal- lappen, die men soms zoo heel goedkoop krijgen kan, zullen hiervoor kunnen dienen, mits het maar een sierlijk en sterk-sprekend patroon is, defst iets met vogels of met scherp afgeteekende bloemen. Het bekende z.g.n. „shadowed" cretonne, waarop de patronen als mot dubbele lijnen staan geteekend, zal dus minder goed zich voor dit doel leenen. Intusschen kan men altijd beginnen, met de patronen nog sprekender te maken, door ze te omlijnen met een afstekende kleu", waartoe zwarte wol zich gewoonlijk wel het best zal leenen. Zoo is bijv. .op onze eerste afbeelding het heele bloempatroon en de vogel met zwarte steelsteken afgelijnd. Men beschouwt de om trekken van het gekleurde patroon dan maar als een voorbeeld zooals een strijkpatroon. Verder wordt het fond opgevuld met rijg- steken van wit of licht-grijs, wat het best uitkomt hij de andere kleuren. Deze steken gaan in dichte rijen naast elkaar, allen in richting. Op het tweede voorbeeld is ook het bloem patroon omgewerkt met zwart, maar de be werking van den achtergrond is hier an ders. Werd in het eerste voorbeeld de groote steek bovenop gelegd en het kleine onder, hier neemt men de groote lichter (onder), en laat bovenop een steekje zoo klein als een stip. Het is duidelijk, dat men, door op deze wijze het fond met steken te bedekken, som mige weinig duidelijke détails of schaduw lijnen van het bloempatroon geheel wegge maakt kunnen worden, waardoor de hoofd- teekening zooveel te duidelijker wordt, wat natuurlijk een voordeel is, nu maar zoo'n klein deel van het groote patroon gebruikt •ordk Het derde patroon laat geen theemuts zien .aar een kussen. Hier is de teekening al 'en decoratief, zal zou ilc voor mij juist deze, die bepaald in één richting (als staande afbeelding) moet worden gezien, voor theemuts hebben gebruikt. De tweede kon dan wel voor kussen dienen. Intusschen kan men een kussen op een stoel ook recht op zetten. Het aardige van deze derde figuur is. dat er het donker fond is opgewerkt met doorloopende lijnen men zal dus tweo maal do rijg- of achtersteek moeten maken. er nog eenige variatie in te geven komt er op een paar plaatsen één zig-zag teeke- ing in, zoo ongeveer als we bliksemflitsen ion afgebeeld op foto's en schilderijen. Zooals men ziet, zijn de theemutsen afge werkt met gedraaid koord langs de naden. langs boven- en onderrand, zijn kettingste ken, die men desgewenscht in een derde \\/erk met Vreugde Vrouwen die een taak hebben, een werk dat haar aandacht, haar liefde, haar geest kracht vraagt, kunnen wat haur ook verder moge tegenloopen, nooit bepaald ongemkkig zijn. Het besef, nuttig te zijn, bepaald ver o i s c h t te worden voor een zeker werk, geeft een gevoel van rijkdom, c^i moreele voldoening, die nooit het deel znl kunnen zijn van de vrouw die zich lui cn loom gaat ver diepen in overpeinzingen over al haar wër ke-ijke of vermeende tegenslagen. Het zc'fmeelij maakt loom, terneergeslagen ellendig en tenslotte ziek; h"t zich zelf aanpakken kweekt gezondheid, kracht en voldoening. Er zijn menschen die plichtmatig, omdat zij moeten, hun taak verrichten. Zij drukken vaak op hun omgeving. Maar wie haar plicht volbrengen met blijdschap, of minstens met opgewekte berusting, die ontwikke'en een kracht, welke tenslotte zoo overvloedig schijnt dat daarvan nog kan worden meege deeld a»m de omgeving. Wie met weerzin tegen plichten opzien, er zich stug tegenin zetten, alsof zij het als een onrechtvaardigheid beschouwen, zo te moe ten verrichten, verbitteren het eigen leven, omdat zij tenslotte een haat tegen hun ar beid gaan ontwikkelen-, en waar nu een maal in normale gevaden nog steeds het oude woord geldt, dat wie niet werkt, ook niet zal eten,daar treffen zij zichzelf langdurig en hard door hun eigen onrede lijkheid. Maai- zeer weinig menschen is het gege ven, met hun arbeid zooveel geld te verdie nen, dut zij daarvoor levensvreugde kunnen koopen. Want óf de arbeid geeft maar net zooveel dat men er op zijn hoogst behoorlijk besterm waaronder ook wat ontspanning gerekend mag worden van kan hebben, of ze vraagt zooveel tijd, dat men de vacantie's niet maken kan om het teveel verdiende met vreugde te kunnen genieten. Zorg daarom, en dit is de eenige oplossing voor wio niet hoeven (or mogen) werken voor anderen dan zichzelf alleen, zorg dat ge levensvreugde kunt vinden in uw arbeid zelf. Tracht er iets goeds, iets moois in te zien of van te ma ken. Kweek bij uzelven do humor aan, die u ten slotte de vele teleurstellingen met een glimlach, als verschijnselen doet be schouwen, en uw werk zal rustig en te vreden, tenslotte b 1 ij worden. Of het gemakkelijk is? Neon, natuurlijk niet en Mei moeilijker naarmate men meer met het hart in het werk leeft, maar de prijs is de moeite waard, en zoo ooit, dan geldt ten deze: dat God kracht geeft kruis. Als villen! Want kracht moet M-orden ontwikkeld, men kan ze niet ontvangen op een presen teerblad. Als wij maar willen, en werken, en bidden. GOEDE MOEDERS. DIE SLECHT ZIJN VOOR HAAR KINDEREN „Kort maar kraoMig" zijn de woorden dio we onder dezen titel In de Iluish. Revue te lezen krijgan: De meeste moeders zijn goede moeders. Maar vele moed-ers zijn te goed, dat wil zeggon, zij gaan te ver in haar goedheid en bereisden op die manier hare kinderen meer kwaad, dan goed. Daar heeft men bijv., de te medelijdende moeder. Alles wat haar kind doet is goed en zij kan er zichzelf niet toe brongen het te berispen. Het Is allerbelangrijkst, dat e«n jong men schelijk wezen de wetten van het heelal, zoowel moreele, als financieele. leert ken nen en respecteeren. En als een moeder deze wetten niet erkent kleur kan uitvoeren. Al deze laatste drie randjes zullen zich door hun breedte niet zoo gemakkelijk in ronde lijnon (langs rond halsje bijv.) laten •erken, wel voor rokrandjes, voor vierkante halsjes, enz. Om hoeken te teckencn voor dit soort randjes, maakt men gebruik van een recht stuk spiegelglas, dat men ergens op de gewerkte rand zet in schuine richting (hoek van negentig graden). Kijk dan in het spiegelglas, hoe de voortzetting van de rand in de andere richting wordt. Komt dat niet mooi uit, verschuif dan het glas wat, zoo lang tot ge een hoekteekening krijgt, waar- over ge tevreden zijt, en teeken die na. Het zal wel 't best zijn, vooraf, op een geteeken- dc rand dit kunstje uit te voeren en dan dc hoek er meteen bij te teekenen, dan kan naar dit patroon, van den hoek uit, worden gewerkt Daar de teekening van het randje op het kleuterpakje in ons vorig nummer niet zoo erg duidelijk in de krant gekomen is, h»b 'k me gehaast deze week alvast met een paar andere te komen, die men dan in de plaats van het moeilijker kan gebruiken voor het spoelpakje als men wil. Een volgende maal geven we dan nog weer andere, nóg een beetje lastiger. MEVROUW. Doet Uw voordeel en LAAT WASSCHEN PEK KILO Vraagt onze uiterst con- curreerende tarie\en. STO MWASSCKERIJ „DE BIJ" 0mmoord8chastr. 13, ROTTERDAM, Teiet. 10938 en baar kind leert ze, eveneons niet te er- konnen, doet zij hem >kwaad. Ik kon een zoon, die gelogen, gestolen en vrijwel alles uitgevoerd heeft, wat nmi in den haak is, maar die nog steeds de oog appel van zijn moeder is. Wat die jongen noirdig heeft, is een stevige portie slr.i! voor zijn zonden, maar hij loopt altijd naar zijn moeder toe en ontloopt op die wijze de -straf voor zijn misdragingen. lien ander soort moeder, die haar zoon kwaad doet, is zij, die hem niet wil laten gaan, wanneer hij den mannelijken -ooftijci bereikt heeft en een vrouw zoekt. Zoo'n moeder braoht haar invloed op hem to blij ven beihouden en het resultaat is, d-il haar schoondochter jaloersoh wordt Eén der mee6t essentieele elementen in goed moederschap is, don jongen vage. te laten probeeren zijn eigen vleusiels >i't te slaan, als hij er oud genoeg voor is. Een moeder moet zichzelf goed in be dwang houden en moet de onvermij I' lijk» wetten kennen, die een ziel regeeren /.ij moet verstandig zijn on toezien, dat haar zoon aan die wetten gehoorzaamt. II--: .s voor zijn bestwil, dal hij die wetten spoedig leert kennen en zorgt, dat hij er naar leeft. Zij mag hem zeer zeker niet verhinderen, dit te doen. Zeer dikwijls zorgt een toegewijde moe der ervoor, dat haar kind een zacht likje krijg!, als hij werkelijk een fikschan -chop noodig heeft. Ten 9lotte doet de hartige schop hem meer goed, dan dat kleine tikje. Het is een feit' EXAMENS NEDERL. MODEVAKSCHOOL Op de gehouden examens te Den Haag der Ned. Modevakschool-Vereeniging behaalden de volgende dames een diploma voor cou peuse, waarvan 3 dames werden afgelezen. L. W. Kersbergen te Giessendam; G. Boon- stoppel ld.; F. de Ruiter id.; B. Veeter le Zaandam: Th. v. d. List te Delft; v d. Sluis te Brouwershaven; H. Teekrriar te Amsterdam; W. Beekman te Doorn, Ghr. G. van Baal te Utrecht; J. Dwarswaard te Lisse; Gr. Blom te Noordwijkerhout W. Rleyne te Utrecht; S. Romeyn te Amsterdam S. Worms ld.; C. Luyen id.; G. v. Hoorn id.; J. Sondern te Breedenhoek; W. R. Minder te Amstelveen: M. J. v. Andel te Rijswijk; A. H. Cuyhts te Den Haag; H. A. Bakker- Hoogerhuis te Bakkum; C. A. v. Vewmiua! te Buurmalsen; v. d. Helm v. Dijk te Delft; A. M. Hcnes te Gouda; E. Houwen te IJtr.; Er. Wcnnekes te Utrecht; C. KerpeJ '.e :d.; B. J. J. Brockmann te Amsterdam; A Ko ning te Wesrterblokker; H. v. Valkenburg te Utrecht; W. E. Streef te Utrecht; M. J. Scheunga te Bunnik; E. W. de Bruyn ie Utrecht; P. M. Schermers te Utrecht, H. (i. G. Smit te Bitthoven; W. J. v. d. Pol te De Bilt; P. Kok te Zeist; M. v. Sonderen ta Zeist; M. M. Slingerland te Krimpen u. u. IJssel; M. Vermaas te Sliedrecht; M. de Schipper te Middelburg; M. C. Paard, koo- per te Rijswijk; J. v. Hof te Waarder: S. G. de Klein te Haarzuilen; W. Kroon te Woor den; II. J. M. Heilker te Woerden: Cl. Voor bergen id.; J. Massaar te Leiden; M. Baas de Boer te Allen a. d. Rijn; Br. Tuts te Bode graven; P. A. d. Ouden te Alfen a. d. Rijn; J. E. Visser id.; P. v. d. Dop te Leiden. Zr. M. Martina te Den Hoorn; G. J. A. Jcxlurst te Lelden; C. L. Bouman te Sprang; A. de Haan te Haarlem; W. Gelyns te Rooclevaart; A. C. Klop te Giessendam; G. de Ruiter te Npder-Hardinxveld en M. Geleyns te Roo- devaart. Voor Cositumière: H. W. Ivreuzen te Wa- geningen; N. Maaswinkel te Utrecht. Voor Leerares: S. M. Hovingh te Gror ningon. Voor Lingerie: N. v. d. Hooff te Bunnik; R. Geurtzen te Zeist. Voor diploma A: W. A. J. Kersten, W. A. C. H enne velt, C. E. C. Kersten. Al deze dames leerden volgens methoda „E.N.S.A.I.D.". Weet u: Dat het n e t even moeilijk is om den tijd in te halen, dien wij 10 minuten hebben la ten voorbijgaan (door 10 minuten te laat op staan, door 10 minuten te lang babbelen, door 10 minuten te laat weggaan naar ons werk of onze afgesproken bijeenkomst). Weet u: Daf het altijd komt omdat wij den benoo- digden tijd te „krap berekend" nemen, en daardoor bij een kleine tegenvaller of op onthoud te kort komen? DA^iES! laat Uw wasch vakkundig behandelen in StoomwassGherij „OE ZWAAN" Lieve Verschuiersir. 53L-b Tel. 36429 Rotterdam MOD [-VAKSCHOLEN TE ROTTERDAM Afdeelingen van de in 1911 Kon. Goedg. Vereen, van Modevakscholen in Nederland. DAMES (ook Jonge Meisjes, die in 't voorjaar de school verlaten) kunnen ingeschreven worden, aan de scholen In 't WESTEN: SCHIETBAANLAAN 99, spreekuren Donderdags van 24 en van 7—9 oor; te FEYENOORD: EEYERLANDSCHELAAN 40, spreekuren Dinsdags van 45 ei> Vrijdags van 6—7 uur; te KRALINGEN: ANNASTRAAT 3 (bij Av. Concordia), spreekuur Dinsdags van 7—8 unr. Opleidingsscholen voor examens. Lessen voor eigen gebruik in het geheel zelfstandig leeren vervaurdigen van alle voorkomende kleeding, handwerken, et./ Prospectie op aanvrage. Correspondentie- De Directrice: adres: Schiethaanlaan 114. Tel. 33739. Mevr. S. A. VAN A.Vl IJ DE POPS

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10