STER-TABAK Uit den Omtrek. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 TWFEDE BLAD PAG. F INGEZONDEN MEDEDEELING. Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk! Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lag!'' STADSNIEUWS HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN D^rde lezing Ds. H. C. v. d. Brink. In het kerkgebouw der Geref. Kerk in H. V. aan de Stille Rijn heeft gisteravond ds. H. C. v. d. Brink alhier zijn derde lezing gehouden over „Het Conflict in de Geref. Kerken". Nadat Ds. v. d. Brink de bijeenkomst op 'de gebruikelijke wijze had geopend begon hij met te releveeren wat hij in de vorige lezing heeft gezegd. Thans zou spr. het hebben over de geaardheid van het conflict. Ging het over personen of beginselen? Was het Incidenteel of ging het om tegen elkaar aanbotsende geestesstroomingen. Spr. wilde dus een onderzoek "instellen naar den ondergrond en den achtergrond ven het kerkelijk conflict. Er zat wel iets persoonlijks in het con flict. Spr. toont dit aan. aan de hand van een brochure, die geschreven is door een aantal kerkeraadsledcn van Amsterdam. Dr. Geelkerken was in Amsterdam Zuid de eer ste „tweede predikant", waardoor eenige ■wrijving ontstond. Bovendien kon men niet begrijpen, waarom dr. G. het had opgenomen voor Ds. Netelenbos. Hij heeft dit echter slechts gedaan waar het betrof enkele kerk rechterlijke vragen. Het praatje ontstond echter, dat hij het met Ds. Netelenbos eens ■was. Nog enkele andere dingen hebben kwaad bloed gezet. Ds. G. was een actief voorstander van het Nieuw Testamentisch Kerklied. Ds. G. heeft bovendien de Amster- damsche Studenten aan de V. U. in be scherming genomen in verband met de z.g.n. „tooneelkwestie". Ds. G. is iemand niet een ruim hart en een ruime blik. Ook dat is hem hoogst kwalijk genomen. Men zei: het is iemand met ethische gevoelens. Velen kon den ook niet zetten dat hij de vinger legde op verschillende wondeplekkcn in het Geref. kerkelijk levon. Al deze dingen leidden er toe, dat men op de loer lag of men hem ook hier of daar zou kunnen beschuldigen. Het is wel een uitnemend bewijs voor zijn goed-gerefor- meerd-zijn, dat het jaren geduurd heeft voor men daarin slaagde en toen was het nog slechts om, op zijn ergst gezegd, eenige min der voorzichtige uitdrukkingen. Op dezelfde wijze is het gedaan met eenige andere predikanten, bijv. Aalders en v. d. Brink, Buskes en Smelik. Spr. somt een aantal feiten op om dit aan t tooncn. Ook Ds. Brussaard, dr. Wielinga (van Amsterdam) Ds. Eouma (van den Haag) en enkele andere stonden eenigen t'i onder verdenking, maar hebben zich echter aan Assen geconformeerd. Intusschen gaat het hier niet over per soonlijke dingen. Het gaat in de eerste plaats over een verschil in gecstesstrooming in de Geref. Kerken. Ds. Buskes heeft gesproken van den geest van Assen. Deze geest is het geweest waardoor het conflict is ontstaan. m dit aan te toonen wil spr. even terug gaan tot Dr. Kuyper. Spr. heeft dezen 1 iet- gehad en hooggeacht, doch ook hij had zijn gebreken. In zijn tijd is ontstaan een onzalige ver menging van politiek en theologie. De par tij die Dr. Kuyper aanvoerde was de god vruchtige schare. De andere christenen, die dit toch ook inderdaad waren, werden in een hoek gedrukt. Dat het zoo ging was on danks de waarschuwingen, die tegen deze gevaren zijn geuit. Er ontstond in de Geref. Kerk hoe ianger hoe meer de opvatting dat de Geref. Kerk eigenlijk d e ware kerk van Christus is. Prof. Grosheide heeft zich in dezen geest meermalen uitgelaten. Intusschen ontstond er ook hoe langer hoe meer verwereldlijking in de Geref. Kerk. Men begon zich te aanzienlijk te vinden. Ds. Sikkel heeft hiervan in scherpe bewoordin gen gewaagd en ertegen getuigd. We zullen ed Gereformeerden wel klein krijgen, heeft eens n tegenstander gezegd, niet met brand stapels, maar met champagne. En, helaas, die kant gaat het uit In dit verband vertelde spr. dat een leider der Synode van Assen met een ander deelnemer in den nacht n den dag waarop de beslissing is genomen om Ds. Geelkerken te schorsen, is aange troffen bij champagne en oosters. Dezelfde predikant, schreef eenige dagen later in zijn lijfblad, dat het hem leed deed, dat het zoo moest gaan. In tal van Geref. kringen kreeg men den indruk, dat men de leuze: Niet do leer maar het leven, wilde omkeeren. Vele Gereformeer de'-' hebben zich bezondigd aan lecrheilig- heid. Aan de hand van enkele voorbeelden toont spr. dit aan. Intusschen moet het zoo zijn, dat nadruk gelegd wordt èn op het geloof èn op de goede werken, èn op de rechtvaardigmaking en op de heiligmaking. Men heeft echter to veel gepocht op zich zelf en op eigen goede hoedanigheden. Er was een coterie, die de zaak in dc kerken in handen had. Altijd waren het dezelfde personen. De vooruitstrevenden werden zoet gehouden met commissies. Wie niet in h: t gareel wilden lnopen, werden geplaatst op de zwarte lijst- Spr. maakt tenslotte de conclusie dat As sen is de openbaring van een geestesrichting die langzamerhand opkwam, allengs sterker INGEZONDEN MEDEDEELING UNIVERSITEITSNIEUWS Tot assessor I van het Collegium van het Leidsch Studontcnocrps is bij enkele candi- daatstelling gekozen de heer' M. W. Gun ning, Bloemendaal. In de hedenmiddag gehouden jaarlijksche vergadering van de literarische faculteit der Leidsche studenten zijn de jaarverslagen goedgekeurd Het nieuwe bestuur is samengseteld als volgt: C. A. Zaalberg, pracses; Th. P. Gale stin, ab actis: H. J. M. Broos, quaestor; mej. J. L. Oudendijk, assessor I en mej. A. Ver dam, assessor II. Gisteravond hield de Vereen, voor Christ. Middelb. Onderwijs alhier haar jaarverga dering in het gebouw van do Chr. H. B. S. (Kagerstraat,). Ds. Broeksma, de voorzitter, opent met gebed en spreekt daarna een openingswoord, waarin hij memoreert, dat het aantal leer lingen ook dit jaar weer regelmatig is geste gen en thans 171 bedraagt De examens slaagden prachtig, van de IS candidaten ontvingen 16 het diploma. Ook in financieel opzicht heeft de vcreeniging een beter jaar gehad dan het voorgaande. Er is nu eenig goed perspectief. De notulen worden gelezen en goedge keurd. De notaris brengt verslag uit, dat ongewij zigd wordt vastgesteld. Het verslag van den penningmeester vormt, na het rapport van de verificatie-com missie, die adviseert tot decharge, een onder werp van bespreking. Speciaal wordt gesproken over evcntueele mogelijkheid van verlaging van schoolgeld. Verslag en balans worden vastgestel d en Penningmeester en Boekhouder dank ge bracht Uitgeloot is no. 31 van de rentelooze obli gatie-leening. In een drietal vocaturos in het Bestuur, die van den heer Bosch nog be staande van het vorig jaar, die van den heer Mulder, die periodiek aftreedt, cn die van den heer Huinink wegens vertrek naar den Haag, worden respectievelijk gekozen de heeren Bosch, Mulder en van Es. Na een paqr opmerkingen van hulshoudo- lljken aard, wordt de vergadering, na dank gebed van den heer Goslinga, door den voor zitter gesloten. VERPLAATSING BRIEVENBUS. Do brievenbus, tot op heden staande in de Prinsenstraat is verplaatst naar de R.K School aaja den Heerensingel. EXAMEN. Op de examens te Den Haag der Ned. Modevakschool-Verecniging behaalden de Leidsche dames J. Massaar, P. v. d. Dop en G. J. A. Joxhorst een diploma voor cou peuse. BENOEMING. Tot onderwijzer bij het Openbaar Uitge breid Lager Onderwijs te Velsen is benoemd de heer J. Schilder, onderwijzer bij het O. L. O. en leeraar in Ned, Taal en do Wiskun devakken aan de Avondteekenschool van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden. N. Z. H. T. M. Op herhaald aandringen van het perso neel der N.Z.H.T.M. en na gehouden refe rendum, worden tijdens de diénsttijden op de doorgaande diensten Schcvcningen (Den Haag)Leiden (Barbarabrug en Station)— KatwijkNoordwijk en den locaaldienst Scheveningen—Voorburg, geen rustpoozen toegekend. „Waar het personeel zich met een groote meerderheid vóór een dienst zonder rust poozen uitsprak, meenden wij zoo schrijft do Directie iu hun belang te handeleD door aan hun verzoek te voldoen. Wij zijn echter bereid bij den Zomerdienst een regeling met rustpoozen in te voeren, doch wijzen hiei'op, dat het noodzakelijk gevolg hiervan is, dat de diensten dan niet meer zoo vroeg eindigen. STERTOCHT EL B. S.-ERS De zesde jaarlijksche stertocht voor II. B. S.-ers zal ditmaal hier ter stede gehouden worden en wel op 11 Mei a.s. De Leidsche II. B. S.-Ver. „Emtégéös" en de Chr. H. B. S.- vereenigingen zullen de jeugdige deelnemen en deelneemsters ontvangen. CON ABÏORE. De Chr. Oratorium Vereen. „Con Amoro" directeur de heer D. Smink (repetieavond Donderdag 8,1510.15 uur in Pniël) is uit- genoodigd mee te werken aan de Radio avond op 2 April a.s. uit de Pieterskerk. Tn Mei hoopt ze haar jaarlijksch Kerkcon- cert te geven. Daarna zal in studie genomen worden: „Elias" van F. Mendelssohn Bartholdv. L. S. C. Tot assessor I van het Collegium van het Lei-dsch Studentencorps is bij enkele Can dida at stelling gekozen de heer W. M. Gud uing. ALS DE DRANK IS Gisteravond te 8 uur zaten vader en zoon van T. in een café in de Groenesteeg een biertje te drinken, toen een broer van don vader binnenkwam, maar op het gezicht van zijn familie, met wie hij niet op zeer goeden voeten stond, zich dadelijk weer verwij derde. Vader cn zoon vonden hierin aanleiding om hem te volgen naar zijn woning op de 'itorstegrachte, nadat z.; eerst uit een win kel in de Groenesteeg een mes hadden opge diept. Ze wilden de woning van J. v, T. binnen dringen, maar deze pakte een stuk ijzer en werkte hen er uit, waarbij de vader een tik op het hoofd kreeg on eenigszins gewond werd. Daarop kregen vader en zoon onder ling ruzie omdat de zoon den vader mee naar huis wilcle hebben en deze, die nogal onder den invloed was, daarin ge-en zin had. De zoon kwam daarbij in aanraking met het mes en kreeg een steek in don rug. Reiden, vader en zoon, zijn door den E. H. D. naar het Ac. Ziekenhuis gebracht om verbonden te worden werd en tenslotte de kerken overheerschte, namelijk do geest van conservatisme, con- fessionalisme en collegialisme. Ds. v. d. Brink ging daarna voor in dank gebed. In de volgende lezing zal spr. de ingeko men vragen behandelen. ANNIE MESRITZ VIOOLAVOND Er zijn verschillende elementen aanwezig, die waarborgen, dat Annie Mesritz na nog enkele jaren van toegewijde studie een goede violiste kan zijn. Zij beschikt over muzikali teit; zij is intelligent en toont een zich ont wikkelend stijlbegrip: en zij bezit alreeds tamelijk veel techniek. Het wil ons echter voorkomen, dat de dingen die we noemden nog niet tot hun perfectie zijn uitgegroeid, waardoor er een zekere onevenwichtigheid in haar voordrachten is. Haar stokvoering is meermalen heel goctl, soms ook wat or.behcerscht nog. Haar toon- vorming treft in 't algemeen op g- en d-sn in door zuiverheid on volheid, ook in de posities. In de hoogere octaven is meermalen een lichte zweving merkbnar en het spel op de e-snaar wordt meermalen scherp. Nu moeten we er aan toevoegen, dat alleen zeer groote violisten een stalen e-snaar van alle scherpte vry kun nen houden. Dit zijn kleinigheden, die door nauwgezette studie kunnen worden gecorrigeerd. En als de violistische techniek in alle deelen geheel verzorgd is, dan zal zij door haar muzikaliteit zeer zeker in staat zijn voor drachten te geven, die boeien door een archi- tectonischen bouw. Wij hebben, cm met de beide hoofdnummer- te beginnen, in de Sonate D gr. t. van Handel en de Sonate in A. van Cesar Franck veel kunnen waarc'.eeren. Dat het inleidend Adagio van de Handel sonate niet bevredigde, mag men aan een zeer vergeeflijke Bühnenfieher toeschrijven. Het daarop volgend Allegro was rhythmiseh heel goed en toonde meer 'zeker heid. Het Larghetto had uiterlijk wel xevs bekoorlijks, maar men miste toch de verdie ping, welke Handel eischt. Het stuk staat, om zoo te zeggen, nog in de grondverf. Hetzelfde geldt van de prachtige Sonate van van Cesar Franck. Het is mej. Mesritz nog niet gelukt dc eenzame kathedraahvyding van Franck's religieuze mijmerijen over ons te doen neerdalen of ons extatisch omhoog te voeren. Er waren zeer zeker heel goede momenten. Maar er is in het geheel van haar interpretatie nog geen magistrale eenheid. De noten en do melodieën, het passagewerk, het is er alles, maar het is nog niet alles gevuld van tinte lend leven. Er is nog te weinig diepte. En dan zal het zeer zeker noodig zijn, dat in sommige passages het samenspel tusschen de violiste en haar begeleider beter klopt. Hans Schouwman is zeer zeker een knap pianist met veel intuïtie als accompagnateur. Zyn klankproductie is voortreffelijk en de zekerheid van zijn spel laat niets te wenschen over. Maar niet altijd houdt hij zich, waar dit toch noodig is, genoeg op den achtergrond. Aan hetzelfde euvel maakte hij zich Dins dagavond in Diligentia een enkele maal schul dig bjj de begeleiding van de zangeres Sonja Kovalefska. Er werd verder door de violiste nog ge speeld „Praeludium en Allegro" van Puguani- Kreisler, waar in de techniek viel te loven, al deed bet barpeggieeren boven de diepe accoor- den van "t klavier soms wat scherp aan. Het samenspel was hier niet altijd rhythmiseh overtuigend. Het „Abendlied" van Schumann vond een wel fijne vertolking. In de „Canzone van Schouwman konden we ons een voorloopig oordeel vormen over diens begaafdheid als componist. Verder hoorden we nog „Rêverie" van Donnay en „Burlesque1' van Chaumont. Hans Schouwman trad als klaviersolist op met een rijf tal kleinere werken op 't virtuoze gericht. Hy had in zyn nadeel, dat de groote, overigens heel mooi klinkende Bechstain- concertvleugel voor de kleine zaal wel wat te volumineus was. Overigens hebben we voor zyn pianistische techniek alle eerbied. We roemden reeds zijn toonproductie. Uit zuiver muzikaal oogpunt, dus buiten de voordracht om, konden we meer genieten van de beide werkjes van Albeniz dan van ds „Intermezzo's" van I,€o Miohielscn en de „Hollandsche Dans" van Dina Apeldoorn. De kleine zaal was geheel gevuld en het Week, dat het publiek de voordrachten ten zeerste op prijs stelcle. Tal van bloemstukken werden aangebracht om de violiste te huldigen. Wij zien met groote belangstelling uit, hoé dit talent zich verder zal ontwikkelen. INGEZONDEN MEDEDEELING. HAZERSWOUDE UITVOERING „ENTRE NOUS". Woensdagavond gaf het Chr. Strijkorkest „Entre Nous" haai- vijfde uitvoering in de Ncd. Herv. Kerk onder leiding van den di recteur, den heer H. van der Veld to Leiden. Dc eere-voorzitter, Ds. Kiehl, sprak een openingswoord waarbij alle aanwezigen welkom werden geheeten. Hierop werd door het strijkorkest het programma, dat uit 14 nummers bestond, met orgelbegeleiding door mej. R. Sol, op zeer verdienstelijke wijze ten gelioore gebracht. Een tweetal nummers voor strijkkwartet, van F. Maras, met piano begeleiding van mej. Ik Sol, werden op sohoone wijze uitgevoerd. Aan het einde bracht Ds. Kiehl een woord van warmen dank aan directeur en loden van het strijk orkest voor den av^nd van kunstgenot de aanwezigen verschaft. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. Waar afgaat en niet bij komt, vermindert. Dat kan ook gezegd worden van de voorraad winterproducten. En daardoor gaat de aan voer verminderen. Gelukkig. Want er is den laatslcn tijd een kleine opleving te consta- leeren. Met de prijs zooais deze nog is, is het heusch geen voorrecht onder de bezitters van groote kwantums hooi, peen, uien enz. te be hooren. De beste kwaliteit gele kool kan niet meer opbrengen dan f 12.50 per 100, terwijl roode nog aanmerkelijk lager gaat en vari eert van f 7.50 tot f 10. Ook met uien is het nog niets gedaan, al is de prijs weer opgeloo- pen tot f 1.70, zegge f 1.70 per 100 K.G. Naar Knolselderij was weinig vraag, en bracht van f 6 tót 6.50 per 100 op. 't Is ook nu de tijd voor erwtensoep. Doch alhoewel het, nu het den lautsten tijd weer kouder is, goed weer is voor hutspot, wil men voor peen nog wei nog betalen. Er is zelfs nog weinig vraag naar. Grove peen wordt niet afgenomen en z.g. waspeen, die iets vlugger gaat, brengt tot f 6 per 100 K.G. op. REDE Ds. R. KOK. Woensdagavond trad Ds. R. Kok van Göu da op voor do J. V. „Zacharia" van de Geref Gemecnto met een rede over „Jacob's woi- steling". lot tekst had spr. Gen. 32 24 „Doch Jacob bleef aileon over; en een man worstelde met hem, totdat de dageraad opging" Bij de vol gende znken stond spr. stil: Jacob's worste ling aangevangen In den nacht, beproefd ir, den dageraad, bekroond in den morgenstond Aan 't einde richtte spr. een ernstig woord tot de vergadering. Het is reeds een voor recht als wij dc ladder mogen zien, die Ja cob gezien had, doch genoeg is dat niet. W< moeten tot een Pniël komen, waar onze naam van Jacob, bedrieger, veranderd wordt in Israël. Na nog een vermanend woord tot ZIJDEN f 0.68, 0.98 en 1.45 WOLLEN f 1.45, 1.95 en 2 25 ZIJDEN FLOR f 0-72, 0.98 en 1.50 A. PAFMENTIER, Breeslraal 128. de jongelingen gericht te hebben, sloot spr de goed bezochte vergadering met dankge bed. KATWIJK AAN ZEE UITVOERING „EXCELSIOR". Nadat Ds. Kalkman Gez. 2 1 had laten zingen en voorgegaan was in gebed, heette hij allen hartelijk welkom. Het was hem een bijzonder voorrecht hier een openingswoord te spreke», omdat hij zelf een persoonlijk liefhebber van muziek cn zang is. Als Excelsior een uitvoering geeft, zijn on ze vC-rwachtingon gespannen, te meer nu de heer Caro, de welbekende bas uit Utrecnt zijn mdeewerking verleent. Iedere week kun nen wij hem door de radio hooren en op en kele bijzondere avonden; de heer Couvee zal hem op zijn bekende verdienstelijke wijze accompagneercn. Spr. maakte ten slotte nog een vergelijking met de figuur van den klokkeluider Ilting uit ..üosflonrn", die, toen hem gevraagd werd of het hem nog niet verveelde zoo dertig, veertig jaren aan het touw te trekken, antwoordde, het met evenveel animo en met hetzelfde genoegen te doen, als de ziol maar in- de klok mag zitten! Zoo is het ook met de zang, die ver edelt. Spr. eindigt zijn inleidend woord dat we van het loge naar het hooge getrokken mogen worden. Dezen avond zal voor zeer velen der toe hoorders onvergetelijk blijven. Excelsior heeft haar naam weer hoog gehouden en bewezen, dat zij een der beste zangvei-eeni- gingen uit den omtrek gcbleveix is. Over het algemeen heeft zij zeer zuiver gezongen cn met zeer beschaafde uitspraak der woorden. In 't programma was nogal variatie aange bracht, dat is beter aan te hooren, dan dat er een heel groot zangstuk uitgevoerd wordl wat op den duur de belangstelling doet ver minderen. Der Stuim en Frülings-Botscliaft vielen zeer in den smaak. Het Schotsche liedje, door het dameskoor gezongen, werd op verzoek na de pauze nog eens herhaald. Als Excelsior op die wijze onder leiding van den zeer bekwamen directeur Jan Couvéc voortgaat, belooft ze nog veel voor de toe komst. Een opmerking slechts, de directeur zelf is een weinig te druk met hoofd- en handbewegingen. Het is wat hinderlijk voor het publiek en met een weinig kalmte is misschien nog meer te bereiken. Ook een gi-oot deel van het slagen van dezen avond komt toe aan het optreden van den heer Jac. Pli. Caro. Wat een prachtstem ontwikkelde hij dezen avond. Geestdrift en temperament kenmerken zijn zingen. Een prachtige reeks oud-Hollandsche liederen gaven hem gelegenheid om do volle kracht van zijn mooie stem te ontwikkelen. Hoe ge voelvol openbaarde hij zich in het Trans- vaalsche lied „Die ou bande van my moe der", hoe zacht stierf die laatste regel van elk couplet weg. Maar dc uitzetting van zijn basstem ontplooide zich het krachtigst in zijn laatste Transvaalsche lied „Komaan!" De vierde regel van elk couplet was goud waard om aan te hooren. Het was dan ook geen wonder, dat hij een welverdiend ap plaus binnenhaalde. Ds. Kalkman bedankte hem dan ook uit nnam van allen en riep hem een hartelijk tot weerzien toe. Een woord van lof komt toe aan den begeleider, den heer Jan Couvóe, wiens pianospel ook een genot op zichzelvc vormde. Ds. Kalkman sprak een kort slotwoord. Hij zei, dat er van die momenten zijn, dal woorden meer kunnen bederven dan goed maken. I-Iij eindigde met dank aan den Gron ten Schepper aller dingen, die den mensch in zijn stem zoo'n wonderlijk geschenk heeft gegeven. Met het zingen van Gezang 96 en dankgebed behoorde deze avond vait kunst genot weer tot het verleden. KOUDEKERK RAADSVERGA DERING Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving den heer J. van der Sterre. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed. Notulen gelezen en goedgekeurd. Inge komen stukken. Mededeelingen van Gedep. Staten, dat de Lagewaardscheweg voor auto verkeer is geopend. Dat de benoemde onderwijzer zyn benoeming heeft aangenomen. Rapport van den keuringsdienst 1929, dat 2355 keuringen hebben plaats gehad, waarvan 93 te Leiden met slechts 8 gevallen van af keuring. Een verzoek van de Centrale Vereen, ter bestryfling van Zenuw- en Zielsziekten geves tigd te Amsterdam om een gemeentelijke subsidie van f 50.wordt voor kennisgeving aangenomen. Vanwege den keuringsdienst zal terugbe taald worden f 28.als zijnde te veel bijge dragen. Mededeeling van den heer A. Zuidwijk, dat hij zyn herbenoeming als lid van het Burgl. Armbestuur aanneemt. Jaarverslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, waaruit blijkt, dat vijf vergaderingen zijn gehouden, waarin 19 per sonen zijn opgeroepen en 14 verschenen, en dat tot vooiritter en secretaris zijn herbe noemd, de heeren N. P. Slegtenhoi-st en A. Mieog en tot hun plaatsvervangers de heeren Jac. van den Berg en A. Zuidwijk. Na toelichting van den voorzitter wordt een crediet toegestaan van ten hoogste f 20 inzake bezoek Electricitoits-tentoonstelling van de vijfde, zesde en zevende klasse der leerlingen van de O.L.School. Opheffing wordt verleend van twee onbe woonbaar verklaarde woningen in den Honds- dyk van den heer A. van dei- Werf te Haze Tot tydelyk keuringsveearis was reeds aa gesteld do heer B. van Wijk Jr., te Alphen a. d. Ryn op een naar zyn genoegen salaris van f 750 'g jaars. De heer Van Egmond informeert of de broei stoof eigendom van de gemeente blijft, v op de voorzitter bevestigend antwoord. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aange nomen en de heer Van Wijk benoemd voor loopig tot 31 December a.s. Ingekomen is een adres van Gebr. Sira te Leiden, met verzoek om s ch ad e vongoe ding f189 voor een geslachte koe, door hen in deze gemeente gekocht en die door den vorigen keurmeester, den he'> Kuiper was goc keurd, d-och te Leiden voor de consumptie werd afgekeurd. De VoorzitteT licht de zaak breedvoerig toe en adviseert op dit vei'zoek niet in te gaan. Aldus wordt besloten. B. en W. hebben zich gewend tot Gedep. Staten om eenige verhooging inzake de jaar- lylcsche bydrage in het onderhoud- en bedie ningsfonds vcor de Koudekcrfesche Brug. Ge bleken is, dat dit bedrag veel te laag is. Nu gebleken is, dat minstens twee man noodig zyn voor de bediening en de onkosten hooger worden dan aanvankelijk gedacht is, wordt toegestaan het bedrag van f 900 te brengen op f 1500. B. en W. zu'len beproeven dit be drag vastgesteld te krygen op f 2000 per jaar met dc bepaling dat de bediening door 2 man zal geschk len. Het Koilier HondenhVostiixg 1930 wordt voorloopig asigdo'.eld op f 310. Enkele Com- tabele besluiten worden genomen tot een be drag van f 395.6C-.- De vei-stelli-ig van het voorschot volgens Art. 101 der L.O. Y/et ÏM'JJ te behoeve oer Ned. Herv. School alhier voor het dienstj; 1930 vindt plaats tot een bedrag van f 9.69 per leerling, is f 887.- Het heffingspercentage Gemeentelijke In komstenbelasting wordt op vooi'stel van B. en W. vastgesteld van 4Vè pet. op 4 pet. en de opcenten op de Ryksinkomstenbelasting blyft gehandhaafd op 100. Overeenkomstig en in overleg met belang hebbenden wordt de verordening op de keu ringsdienst en de instructie van den Keu- ringsveearts, hoofd van dienst, zoodanig wyzigd, dat de keuringsuren worden vastge steld van des voormiddags 11 uur tot des na- Het Bureau van aangifte voor den keurings dienst blyft gehandhaaft aan het adres van den gemeenteveldwachter. Alvorens punt 14 wordt behandeld, nl. be noeming brugknecht, wordt eerst de gebrui- keyke rondvraag gehouden. De Voorzitter deet mede, dat met ingang van 1 April a.s. tot kantoorhouder van het Post- en Telefoonkantoor alhier is benoemd e heer J. Pietennan te Goudriaan. De heer Van der Lee stelt voor het gebed bij den aanvang der Raadsvergadering af te schaffen en tergemoetkoming aan de behoef ten van andersdenkenden een oogenblik te ge in voor het stille gebed. De Voorzitter kan dft voorstel niet ln be handeling brengen als niet voorkomende op de agenda maar stelt het in honden van B. en W. tot nader advies.- De heer Lievextse informeert naar de plan :n van B. en W. aangaande afdoende verbe tering van den weg in het oostelyk deel der gemeente en zag gaarne in den komenden zo- er verbetering tegemoet. De Y oorzitter helooft in de volgende verga dering nadere inlichtingen te geven. De heer De Jong informeext naar de steun regeling destijds vastgesteld en meent dien aangaande klachten gehoord te hebben dat werkloozen van het kastje naar de muur zijn gestuux-d. De voorzitter moet dit ontkennen', terwijl de heer van Egmond, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuui-, aangaande de ver schillende aanvragen om steun de meest breedvoerige inlicïxtingen geeft. De vergadexing gaat daarna in comité-ge neraal. Na heropening komt aan dc orde be- oeming' van een brugknecht. Benoemd wordt met 4 stemmen de hoer G. van ")m- mering te Hazerswoude (Rijndijk) terwijl 2 stemmen worden uitgebracht op den heer De Ilaas van Hazerswoude. Do benoeming is tijdelijk tot 31 Dec. a.s. Hierna volgt slui ting. BENOEMINGEN In dc op Donderdag j.l. gehouden Gemeen- teraadsvei-gadering is tot keurmeester hoofd van Dienst, alhier benoemd, de heer B. van Wijk, dierenarts te Alphen a. d. Rijn Benoemd tot brugknecht op dc Koude- kerkschc brug met ingang van 1 Maart a.s. de heer G. van Ommcring te Hazerswoude (Rijndijk). In de vacature ontstaan door het ver trek van den heer Otto, is met ingang van 1 April a.s. voorzien door dc aanstelling tot kantoorhouder alhier, de heer Pieterman, thans in gelijke betrekking te Goudriaan. nurserlUke Stand. i vallen: C. Vergunst—Geerlof d. H. Drlel—Moerman cl. M. Jansen—Schellln gerhoudt z. LISSE. MIDDENSTAND. De M id d en sta n ds vereen. Lisse en Omstr. hield gisterenavond haar jaarvergadering. De Voorz. de heer E. Tissing, sprak eon kort openingswoord. De secretaris en pen ningmeester brachten verslag uit. Een com missie zag de boeken na en bevondt deze in orde. De heeren A. v. d. Mark en A. v. d. Zaal erden beii-üen herkozen. Eenige bespreking werd gewijd aan het werktijdenbesluit. Verschillende punten wer don besproken. De Voorz. gaf daarbij voor lichting. Ekele punten zullen ter hoogere --'Tgadering worden voorgedragen voor wij ziging. Bij de rondvraag kwam ook de winkel- beurs ter sprake. De heer Steenwinkel vroeg of er in het comité Lisse Vooruit, over ge sproken was om een winkelbeurs in het na- aar te houden. Over het algemeen is het publiek dan beter gesitueerd dan in de maanden Febr.- Maart. Ook zijn in het najaar alle reizigers nog thuis die we op de voorjaarswinkelhour zen nooit aantreffen. De heeren van der Mark en Schouten waren het hiermede eens De heer v. d. Zaal wees erop, dat er dan niet op medewerking van HH. bloemisten gerkend kan worden. Ook is het niet zeker dat een gebouw dan beschikbaar is. De Voorz. deed toezegging dat dit punt in de ergadering van Lisse Vooruit zou te berde :ebraóht worden. De Voorz. sloot deze gezellige vergadering AANRIJDING Woensdagavond om 7 uur werd een wiel rijder, die bij de „Engel" op de Rijksstraat weg reed, van achteren aangereden door een melkauto van den heer Boogaard te Haar lemmermeer. De wielrijder werd zeer ern stig gewond; zijn beide beenen waren ge broken en tevens bekwam bij meerdere oofdwonden. liet rijwiel werd ottaaJ ver nield. De wielrijder bleeef bewusteloos op den weg liggen cn is ter plaatse door Dr Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz 1.) Op de lijn Den Haag—Amsterdam worden proeven genomen om do snelheid der elec- trischo treinen nog meer op te voeren. De Rolterdamsche Rechtbank heeft gister de invrijheidstelling gelast van W. Visser, verdacht van den moord in den polder Bhj- doi'p te Rotterdam. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting Zuiderzee- fonds 1930 BUITENLAND Colijn houdt een openhartige rode op de conferentie over den tolvredc. Hij wordt tot vooi-zitter gekozen van de commissie voor de ontwerp-confex-entio. Besprekingen over do duikbootenkwestie op !e Vlootconfercntie te Londen. de Graaf verbonden en daarna door de Lisser ziekenauto naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht De politie stelt een onderzoek in. WERKLOOSHEID. Bij den correspondent der Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering staan 110 werkzoekenden ingeschreven, t.w. 103 landarbeiders, 2 schilders, 2 metselaars en 1 kantoorbediende. AANBESTEDING. Aanbesteding van een gedeelte rioleerlng in de Kanaalstraat en het verlengen van het polderriool in de „Heul". Uitslag: Gebr. Polman, Iiaarlcmmennecr, 1609, A. Sdhoorl, Haarlem, f 1100. Gegund aan dé fa» Schoorl te Haarlem. DE TULPENTEELT. Voor de L. T- B.. alhier, hield de haar Ir. K. Volkers een rede over de tulpenteelt en de behandeling daarvan. Er was veel aan dacht. DEMONSTRATIES. Het Gasbedrijf zal in samenwerking met de plaatselijke gasinstallateurs een demon stratie met vooi'drachten houden op Maan dag 24 Febr. en Dinsdag 25 Febr. Aan deze tentoonstelling ir? een gratis verloting vei- bonden. KEURINGSDIENST. De Keuringsdienst, district Leiden, contro leerde het afgeloopen jaar 8817 monsterc, waarvan er slechts 52 werden afgekeurd. Wel een bewijs dat de Keuringsdienst heil zaam werkt in het algemeen belang. NOORDWIJK AAN ZEE ONGELUK. Bij de werkzaamheden aan de golfbaan had de 15-jarige P. O. het ongeluk de punt van een mestvork door zlja hand te krijgen. Natuurlijk veel bloedverlies en hevige pijn. Do dokter moest di reet voorzorgsmaatregn len nemen tegen bloedvergiftiging. SASSENHEIM EEN GOED GESLAAGDE JAARVERGADERING. De Jongeliedenvereeniging „Obadja" hield Concordia haa.r elfde jaarvergadering, an dezen avond was een bijzondere attrac tie verbonden. Er was n.l. een wedstrijd in hot, voordx-agen. De jury was samengesteld uit de heeren Ds. P. D. Kuyper, A. Franken en P. J. Vercouteren. Na opening door den voorzitter werd het programma afgewerkt. Opstellen, vooi'drachten cn samenspraken hadden een vlug verloop. De samenspraken vielen vooral in de smaak. Nadat het programma was afgewei'kt, reeg de jury gelegenheid om de zaak Ie onderzoeken. Naasl de vijf prijzen, die door stelde de jury nog drie prijzen beschikbaax-. de vereeniging beschikbaar gesteld waren. De uitslag was als volgt: le prijs Ernst J. K.mrnel, le prijs Luim Jac. Moerkerken, le prijs Samenspraken Jan de Recht, le prijs Opstellen P. G. Benschop; 2e prijs Ernst A. v. d. Ileydcn, 2e prijs Luim D. Roos, 2e prijs Samenspraken Jb. Winkel, 3e prijs Samen spraken R. Staring. Na afloop sloot Ds. P. D. Kuyper de sai monkomst met dankzegging. HOOG BEZOEK. Gister heeft de Commissax-is va® de Ko-i ningin in deze provincie, Z.Exc. Jhr. Mr. Dr, an Karnebeek een bezoek gebraoht aan de narcissententoonstelling in Bloemenlust al hier. Z.Exc. werd daarbij rondgeleid door Wethouder Warnaar en enkele bestuursle- len Hij sprak zijn groote beewondering voor de schoonheid van de expositie uit. Wethou der Warnaar bood den Commissaris ^en pot ■xrcissen „Jhr. van Karnebeek" aan, ter- ij! de fa. Papendrecht en an der Vloed een loop van het bezoek heeft de hooge gsat de pot „Lady Derby" ten geschenke gaf. Na af- thee gebruiikt op Rusthof, ten huize van Wethouder Wam aai'. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden B. li., alahier, d.ie enkele dagen geleden door een vrachtauto is overreden, aan de gevolgen van dat ongeluk overleden. UITSLAG AANBESTEDINGEN. Heden werd een aanbesteding gehouden voor rekening van den heer Joh. Speelman te Sassenhoim door den heer J. P. Ouds hoorn, alhier, voor: Pei-ceel I: het bouwen van een schuitenhuis met toebehooren en perceel II: het bouwen van een kantoorge bouw, chauffeurswoning, garage en schuur tje. De uitslag daarvan was: C. J. Meiman, Sassenheim, perceel II f 14.720; Gebrs. C. en C. J. van Nieuwkoop, perceel II f 14.600; Th. Reeuwijk, perceel I f -4340, perceel II f 13.350; Fa. van Duin en Vink, Nooi'dwijk, pei'ceel I 'on0, perceel II f 13.200; A. van Nieuwkoop

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6