.EIPZIGER MES SE VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 DE TARIEVENWAPENSTILSTAND EEN REDE VAN COLIJN DB KANSEN STIJGEN ND WEEK De Nederlandsche gedelegeerde op de ta rieven-wapenstilstandsconferentie, de heer Colijn, heeft in de bijeenkomst van Don derdag een krachtig pleidooi voor de tot standkoming van een internationale over eenkomst gehouden. Colijn stelde met voldoening vast, dat alle gedelegeerden, die tot dusverre hadden ge sproken, met uitzondering slechts van den Italiaanschen, hun sympathie met het denk beeld van een tariefwapenstilstand hadden uitgesproken. Allen verklaarden te hopen, met uitzondering weer van Bottai, dat deze conferentie de springplank zal worden van een betere internationale samenwerking op economisch gebied. Wij weten echter helaas maar al te goed, dat fraaie redevoeringen met algemeene uit latingen over den goeden wil der regeerin gen nog niet in staat zijn practische verbe tering inderdaad tot stand te brengen. Een afzonderlijke conferentie, waar men siüjkers met koppen kan slaan, is noodzakelijk, om de redevoeringen in practische besluiten om te zetten. De heer Colijn heeft zich dan ook ten zeer ste er over verwonderd, dat gister de Ita- llaansche gedelegeerde zelfs de urgentie van deze conferentie ontkende en de conferen tie als overbodig beschouwde. Daarna ging Colijn over tot een beschou wing over het practische doel dezer confe rentie en over de beste methoden om goede resultaten te bereiken. Colijn ondersteunde het denkbeeld van Graham om 'n afzonder lijke commissie te benoemen voor de voor bereiding van de op deze conferentie volgen de onderhandelingen tusschen de regeorin- gen over verdere stappen in het belang .van de economische samenwerking tusschen de staten. De door Graham bepleite commissie uit 't midden van deze conferentie zal den grondslag moeten vinden waarop volgende onderhandelingen zullen kunnen beginnen. Wij moeten dit moeilijke vraagstuk van de toekomstige onderhandelingen op deze con ferentie aanpakken, wanneer wij ons niet reeds van tevoren als geslagen willen erken nen. Vele moedlnkheden bestaan hier. Pakt men die moeilijkheden alleen van technisch standpunt aan, dan zullen zij misschien on overwinnelijk blijven. Daarom bepleitte Co lijn, dat zij. zooals Briand ook reeds ge- wenscht heeft, van hooger, van algemeen politiek standpunt zullen bekeken worden. Laat men de zaak alleen aan technici over, dan zijn vele desillusies te vreezen.Wij kun nen bij de komende onderhandelingen de hulp van technici niet ontberen, doch niet minder onontbeerlijk is de drijvende kracht van staatslieden. Colijn bepleitte, dat naast de instelling van de door Graham "ewensche commissie ook een tweede commissie zal worden be noemd, die ten doel zal hebben verschillen de artikelen van het ontwerp-conventie voor den tariefwapenstilstand, die door het eco nomische Volkenbondscomitó was uitge werkt, te hespreken. Ten slotte sprak Colijn nog een enkel woord ter ondersteuning van 't betoog van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, Paul Hymans, over het groote ge vaar, dat dreigde, indien de discussies van deze conferentie zonder resultaat zouden blijven. De welvaart van de volkeren, de buiten landsche. de binnenlandsche en de sociale vrede hangen af van een rechtmatige oplos sing van de economische vraagstukken. Deze conferentie moet het begin worden van ernstige pogingen tot verbetering van de internationale economische verstandhouding tusschen de volkeren. Een mislukking van deze conferentie zou de volkomen rnisluk- Jking van het economische werk van den 'Volkenbond met zich brengen. Op de redevoering van den heer Colijn volgde langdurig applaus. Behalve Colijn spraken nog enkele afge vaardigden. Schmidt, de onderminister van buiten landsche zaken van Estland, maakte ern stige bezwaren van het standpunt van den landbouw en de Hongaarsehe gedelegeerde verklaarde dat Hongarije elk voorstel guu- stig zal ontvangen, dat geschikt is om den ruil van landbouwproducten te bevorderen. De Luxemburgsche gedelegeerde verzeker de de conferentie van den goeden wil van het Groot-IIertogdom om de voorstellen tot verlaging der tarieven te overwegen. Ooit Portugal's gedelegeerde sprak' ten gunste van de conventie en 's middags volg den nog soortgelijke verklaringen van Zwit serland, Litauen, Zuid-Slavië en Ierland, zoodat thans 19 van de 26 aanwezige staten hun medewerking hebben toegezegd. Evenwel loopen de meeningen nog genoeg zaam uiteen om de conferentie nog ernstige moeilijkheden te bereiden, inzonderheid het vraagstuk van toelaatbare uitzon deringen. De kansen, dat het tot een, zij het dan niet voor alle landen geldende, overeen komst komen zal, zijn niettemin gestegen. Naar de „Msüj." verneemt is van belang de vrijwel eensluidende gedragslijn, die de staten innemen, met nog genuge industrie en daarentegen een groot landbouwbedrijf. De Baltischo staten en die van den Balkan, wier omstandigheden veel gemeenschappe lijke trekken vertoonen, verklaarden aJlen tot den tariefswapenstilstand bereid te zijn en aldus te willen afzien van pogingen om door hooge industrieele rechten zich te in dustrial! se eren, mits echter de industriesta ten uit West- en midden-Europa aan den in- van landbouwproducten uit Oost-Euro pa geen hoogere invoerrechten dan de thans bestaande meer in den weg zullen leggen en mits deze staten zich bereid verklaren bij de op deze conferentie volgende bespre kingen over een betere internationale sa menwerking, hun volle aandacht te wijden aan de landbouwcrisis en trachten zuilen, door wijziging van de spoorwegtarieven, door afschaffing van de uitvoerpremiën en subsidie en door het geven van waarborgen tegen het misbruik van de veterinaire bepa lingen aan de belangen van de landbouw- staien van Oost-Europa tegemoet te komen. Zwitserland's afgevaardigde Scliulters kwam met het bedenkelijke voorbehoud, dat zijn land, ondanks alle sympathie voor den ta riefswapenstilstand, toch slechts er toe kon toetreden, wanneer alle nabuur-staten van Zwitserland, dus ook Italië, dit ook doen. Door dit Zwitsersche voorbehoud krijgt de gister uitgesproken weigering van Italië weer een heel wat grooter beteekenis. De l'ransche plaatsvervanger zegde in verband met de crisis te Parijs een latere schriftelijke uiteenzetting toe. Hij verklaar de tevens, dat Frankrijk ook op deze con ferentie een constructieve politiek wil voe ren en aan de conferentie een plan zal voor leggen voor de schepping van een Europee- sche markt voor thans en voor de toekomst Het algemeen debat werd ten slotte be ëindigd met de instelling van twee com missies: 1. Een commissie voor een Tarievenwa- penstilstand. (Voorzitter Colijn Ne derland.) 2. Een commissie ter voorbereiding van het werkprogram der toekomstige diploma tieke onderhandelingen tot definitieve ver laging der douanetarieven en oplossing van handelsvraagstukken. (Voorzitter de minis ter van financiën Madgearu, Roemenië.) Beide commissies zullen vanmorgen bij eenkomen. Elke delegatie is in de commis sies door een afgevaardigde vertegenwoor digd. De eerste commissie werkt op den grond slag van het ontwerp-accoord in zake een tarievenbestand en de tweede op dien van de vele ingekomen voorstellen. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND EEN NIEUWE POLITIEKE PARTIJ IN ENGELAND BESPREKING IN HET HOOGERHCIS Lord Birkenhead, later nog gesteund door Lord Cusüendun, heeft gisteravond de gods dienstvervolgingen in RuelaniH in het IIoo gerhuis ter sprake gebracht. Hij zei Je, dafl do Ingekomen berichten voldoende be trouwbaar waren om Iedere Engelsche re geering, die aan de traditie der Engelsche j politiek hechte te nopen de betrekkingen j met zulk een regeering onmiddellijk af te j breken. Door de geheele beschaafde werald was een kreet van afgrijzen gegaan. Boven dien had de Russische regeerng haar belof te nopens het zich onthouden van commu nistische propaganda ook al herhaaldelijk geschonden, maar de regeering wilde dit met erkennen. Lord Parmoor antwoordde, dat Hcndei-son duidelijk in het Lagerhuis gezegd bad, dit hij binnenkort een volledig rapport van den Engelscnen gezant te Moskou \erwaohtte en daarnaar zou handelen. De Engelsoae re- Seering had de betrekkingen met Rusland 3rvot onder het gezichtspunt van het ves tigen van een broederen en heohteren grond slag voor c'en algemeenen vrede en het ging niet op dit hooge beginsel te verzakeu en het zou mogelijk in Rusland groote varons vaardiging wekken als de featen niet onom- stjotelijk vast stonoen. Spr. herhaalde, dat propaganda van de Derde IntPrnatoniale door de Engelsdhe regeering beschouwd werd als te vallen on der de door de Russische regeering afge legde belofte, zoodat het Huis gerust kon zijn. dat de regeering niet van haar stand punt zou wijken. De aartsbisschop van Canterbury zeide, dat hij met deze vei klaring van Lord Par moor vcorloopig genoegen zou nemen, maar dat hij op de kwestie terug zou komen, zoo dra de officieels rapporten in het bezit .Ier regeering waren gekomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee dooden. PARIJS, 21 Februari. In de nabijheid van Clermont Ferrand vond een ernstig auto ongeluk plaats, waarbij twee personen wer den gedood. Een jong geneesheer Dr. Fargeq, werd met gcoote haast ontboden naar het nabijgelegen dorp Manzat, waar een fabri kant levensgevaarlijk gewond was. Bij een autoverhurtrder huurde Dr. Farges een auto, terwijl de verhuurder hem naar Manzat zou brengen. Tengevolge van de duisternis geraakte de auto echter van den weg af on kwam in een naast den weg gelegen af grond terecht Beide mz: tienden werden ge dood en met moeite konden de lijken uit de overblijfselen van Je vernielde auto wor den gehaald. Tengevoiee van hel uitblijven van medische hulp bezweek de fabrikant korten tijd later aan zijn verwondingen. Lord Beaverbrook, de Engelsche pers magnaat, heeft een nieuwe politieke partij opgericht, welke zich ten doel stelt door handhaving der tolgrenzen de economische eenheid van het Britsche Imperium te bewaren. DE VLOOTCONFERENTIE Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zullen de juristen der mogendheden, die aan de vlootconferentie deelnemen, heden bij eenkomen om de juridische zijde van hei vraagstuk der duikbooten te bestudeeren ei vast te stellen, of een overeenkomst mogelijk is, waardoor een meer humane oorlogvoering door middel van duikbooten gewaarborgd wordt, ERIC COLBAN NEEMT ONTSLAG. Eric Colban, directeur van de ontwapenings- afdeeling van het Volkenbondssecretariaat, heeft tegen Juli a.s. ontslag aangevraagd, orndat hem de gezantschapspost van Noorwe gen te Parijs is aangeboden, een ambt waar naar hij reeds jaren verlangde. Men neemt algemeen aan dat opnieuw een ex-onzijdige tot directeur der ontwapenings- afdeeling zal worden benoemd en bij voorkeur een Zweed of Fin, omdat er reeds een groot aantal Nederlanders en Deenen ambtenaren zijn van het secretariaat. De voorganger van Colban was de Spanjaard Madariaga. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS Tardieu weigert in het ministerie-Chautemps te treden Hij wil de „werkelijke meerderheid" niet loslaten Het zal niet gaan zooals -het aanvanke lijk scheen. Tardieu's ministerie komt niet terug, maar de radicaal Chautemps zal een mi nisterie vormen. De namen van de nieuwe ministers wor den reeds genoemd en men vindt daarbij ook weer Briand voor buitenlandsche zaken Loucheur voor arbeid. De verwachting, dat ook Tardieu zich wel >u laten bewegen om in dit ministerie, aarin de radicalen met hun 115 stemmen de sterkste partij zullen zijn, is beschaamd Tardieu heeft het verzoek van Chau temps om in zijn schuitje te stappen vrien delijk afgewezen. Al bood Chautemps hem de heele landsverdediging aan, zoodat Tar dieu dan weer naar Londen zou kun- gaan om, zonder eenig verlies van prestige, de zaken van de Vlootconferentie daar af te wikkelen, Tardieu gaf er toch de voorkeur aan voorloopig ambteloos te blij ven. Hij moet aan Chautemps gezegd heb ben. dat wanneer hij hem steunde, dit zou worden uitgelegd als een loslaten van de meerderheid, die hem getrouw gesteund heeft in zijn actie te Den Haag en te Lon den en in het algemeen bij zijn regeerings- taak. Tardieu blijft dus in het venvarde Fran- sche partijleven de meerderheid die hij drie maanden achter zich heeft gehad als de eenige daadkrachtige meerderheid beschou wen. Daarmee is vermoedelijk het vonnis van het kabinet-Chautemps reeds geteekend, want de groepen waarop hij steunt (met uit sluiting van enkele andere, die achter Tar dieu wel, maar niet achter hem staan) zul len niet in staat zijn om lang te regeeren De groep Marin, de groep Maginot cn de katholieke democraten zijn nl. in geen geval geneigd een radicaal ministerie te steunen, omdat zij wel weten, dat de radicalen alleen het bewind aanvaarden om de verkiezingen an 1931 tegen hen te organiseeren. En waar iet erom gaat een meerderheid te schep nen. die aan de zware nationale eischeD van het oogenblik het hoofd kan bieden en een radicaal ministerie juist breede groe pen die daaraan zouden willen medewer ken tegen zich hebben, staan de kansen van Chautemps heel slecht en wordt Tardieu, die niet in zijn garen gevlogen is, als de overwinnaar van den dag beschouwd. Opvallend is nop. dat Herriot, de bekende vroegere minister der radicale partij en oud- mjnister-president, een portefeuille gewei gerd heeft onder voorwendsel, dat zijn bur gemeesterschap van Lyon hem daartoe geen tijd laat. Herriot zal, naar reeds verluidt, in- plaats van Chautemps, weer tot voorzitter der partij gekozen worden. Wat Poincaré betreft, die blijkbaar voor de opdracht van kabinetsfonnateur bedankt heeft, wordt vermoed, dat hij met vertrou wen de presidentsverkiezingen van het vol gend 'nar tegemoet ziet. Hij zou physiek en psychisch volkomen in staat zijn opnieuw aan net hoofd der republiek te treden. DE VERVLAAMSCHING VAN DE GENTSCHE UNIVERSITEIT VERKLARING VAN MINISTER JANSON. Tjjdens een bespreking in de Belgisdie ka mer van het wetsontwerp tot vervlaamsching der Gentsche universiteit, zeide minister Janson, terwijl hy daarbij meer zyn persoon lijk gevoelen dan dat der regeering uitte, dat hij moest erkennen, dat vervlaamsching der Gentsche universiteit beantwoordt aan de al gemeene aspiraties der Vlamingen en dat hij voor het wetsontwerp zou stemmen. Fransche cultuur kan niet lijden onder m, die wij gaan uitbrengen; zy is even lerend als tevoren; hy was er zdker van, dat de Vlamingen Fransch zouden willen leeren. „Laat ons het tweetalenstelsel niet verwerpen", zeide hy, „onwetendheid is nooit een macht". Niettegenstaande hy van opinie was veran derd omtrent de kwestie der Gentsche univer siteit, meent dc minister ge«n blijk te geven van zwakheid en is hy zeker, zyn land nog te dienen. De debatter. die reeds een paar dagen aan der. gang zijn, duren nog voort. Men denkt ze Woensdag tc sluiten, nadat ook de minister president Jaspar nog de opvatting der regee ring zal hebben toegelicht. CHAUTEMPS EN DE SOCIALISTEN PARIJS, 21 Februari. Uit nog geen enkele uitlating van het socialistische partljorgaao blijkt boe de houding zal zijn der socidlisrt^n tegen een eventueel kabinet Chautemps. De Oeuvre stelt thans de vraag of de stem der socialisten zeker is, het blad acht het nog te vroeg om hierop te antwoorden. Niet temin is Chautemps vast besloten het ka binet te vormen. De Populair zwijgt nog steeds over de dooi de socialisten aan te nemen houding. De radioale Volonté schrijft ciat de middenpartijen op de persounlijike houding van Chautemps en op het aanbod der radicaal socialisten weten te antwoorden Kunst en Letteren. Dr. P. C. BOUTENS. In den vorm van bloemstukken, telegram men. brieven en geschenken is den dichter Dr P. C. Boutens Donderdag, op zijn 60srten verjaardag een stroom van gelukwcnscü en hulde toegekomen. Den Haag's gemeentebe stuur zond een fraai bloemstuk, dichters zonden exemplaren van hun werken. De firma Enschedé en Zonen zond een pracht exemplaar in leer gebonden van de laatste u.tgnve van 's dichters werken. In het hotel „De Witte Brug" werf. 's avonds een eeremaa'tijd gehouden. De tafelpresident K. J. L. Alberdingit Thijm opende dezen maaltijd met eon rede, waarin hij zeide, dat Boutens een ware schat aan onze Nederlandsche letteren heeft toe gevoegd on dat deze zich kenmerken door klassieke massiviteit en moderne teergevoe ligheid. Hij wees er up, dat veelzijdigheid als die van Boutefis zelden im de wereld en het zeldzaamst oryler dichters wordt aangetrof feu. Hij hoopte, dat de dichter zijn arbeid rioo lang zal voortzetten. Verder spraken Jhr. Clifford van Breugel, Frans Mijnssen, Johan do Meester, Dr. H J. Boeken, L. Simons. Prof. van Os, Mr. D. P. Moll. Burgemeester Patijn, Jan Prins. Herman Robbers, Prof. Gerretson, Mr. Groe- nix van Zoelen, Dr. Frans Bastiaanse, Mr Plemp van Duyveland en ten slotte de ja DE MOORD IN BLIJDORP VISSER IN VRIJHEID GESTELD LE GETUIGEN SPRAKEN ELKAAR TEGEN Rotterdam, 21 Februari. De vierde kamer van de Rot- terdamsche rechtbank heeft stermiddag de in vrijheid- stelling gelast van W. Visser, verdacht van moord op Marietje van Os, sedert 23 Oct het Kuis van Bewaring was gedetineerd. Bovenstaand bericht, dat In het land wel het noodige opzien zal baren, heeft bij ver schillende personen, die nauw bij de zaak betrokken zijn minder verwondering ge bracht. De laatste weken was men meer en meer gaan twijfelen, of de Rechtbank nog wel een verdere in hechtenis houding van den verdachte zou toestaan, omdat de in alle couranten opgeroepen anonieme bricfschrij- er D. B. zich niet bekend had gemaakt en ook do pogingen tot opsporing van nog anderen tuinman, die aanwijzingen zou kunnen geven geen resultaat hebben gehad. Gistermiddag had de vierde kamer van de Arrondissementsrechtbank de beslis sing te nemen over de gevangonhoudi.ig van den verdachte. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. E. D. E. Schutter had een vordering inge steld tot verlenging van den termijn van voorloopigc hechtenis op grond van het te gen V. bijeengebrachte bezwarende mate riaal en de mogelijkheid, dat zich alsnog de opgeroepen getuigen zouden aanmelden. De verdediger, mr. G. L. Willinge Grata ma bad daarentegen een request ingediend waarin de in vrijheidstelling van Visser werd verzocht Nadat het O. M. zijn vordering toegelicht en de verdediging haar request had gemo tiveerd is de Rechtbank in raadkamor ge gaan. Na het overleg heeft de president mede gedeeld, dat dc rechtbank de vordering van den Officier had afgewezen en het verzoek van den verdediger had toegestaan. De Rechtbank heeft daarna (te half vijf) de onmiddellijke invrijheidstelling van Visser gelast Waarom ls Visser In vrijheid gesteld? Wat zijn de gronden, waarop men Visser vrijgelaten heeft? Kortweg kan hierop worden geantwoord gehrek aan bewijs. Zooals men zich zal herinneren ls Visser aangehouden, nadat een man uit Den Haag zich in een café aan de Kruiskade had ver sproken, dat hij den moordenaar wel kende. Deze man gaf daarna een vrij volledig sig nalement en op grond van de onderzoekin gen, die daarop zijn gevolgd is V. te Heer len aangehouden. Aanvankelijk stapelden de bewijzen zich tegen V. op. De „man uit Den Haag" herkende hem pertinent en verklaarde, dat het deze man was geweest, die kort voor het tijdstip van den moord in de Coolschestraat een meisje achterop zijn fiets had getild en er mee was weggereden. Dit was door hem niet alleen gezien, maar V. zou ook hebben terugge wuifd, nadat Tiij hem had gegroet. Een paar dagen voordat „de man uit Den Haag" naar het bureau was gebracht, had de politie een brief gekregen uit Limburg, onderteekend door D. B., waarop deze aan bood tegen een belooning van f 1000 den moordenaar aan te wijzen. Na de aanhou ding van Visser nu zond dezelfde D. B. be richt, dat de politie „raak" had geslagen. Kort daarop kwam een kennis van V. ve klaren, dat hij hem op den avond van den moord in een toiletinrichting aan de Stielt jesstraat had ontmoet en heel duidelijk her kend. Ook werd aan het bureau gebracht een doofstomme, die in gebaren te kennen gaf, dat hij op don avond van de moord een man met een meisje achterop zijn fiets den pol der Blijdorp in had zien trekken; do doof stomme paf aanvankelijk eveneens te ken nen, dat dit Visser moest zijn. Geen wonder, dat de politie de stellige overtuiging kreeg, dat men don moordenaar inderdaad had gepakt; alle verdere inlich tingen wezen ook In die richting. Alleen de kinderen, die op 9 October 's avonds met Marietje van Os hadden gespeeld herkendon Visser niet. Dat was een zwak punt, maar men heeft reeds meer dan eens in de crimi nologie opgemerkt, dat kindervcrklaringcn bijna nooit betrouwbaar zijn. Ook het feit, dat de doofstomme later ver klaarde Visser niet onder cede als den da der te willen aanwijzen was nog niet van veel beteekenis Wat bracht Visser ter zijner verdediging aan Hij vertelde, dat hij op den dag van moord in Limburg was geweest en kon aantal plaatsen opgeven, waar hij verblijf had gehouden. De Rottcrdamsche politiein- specteurs hebben nauwkeurig nagespeurd, of zijn verklaringen klopten met de werkelijk heid. en kwamen tot de ontdekkingk, dat h inderdaad in de logementsrepisters van ver schillende plaatsen was inpeschrevenbe halve op den beruchten 9den October. Wees dit aanvankelijk nog meer op schuld van den verdachte, deze wist zich nu te her inneren. dat hij met een auto was meegere den van Roermond naar Sittard. De politie, die in heel deze zaak de rech ten van don verdachte op buitengewone wijze hoog heeft gehouden, heeft onmiddel lijk een oproep geplaatst, waarbij do chauf feur van de auto, waarmee Visser zou zijn meegereden verzocht werd zich bekend te maken. Deze heeft zich inderdaad gemeld en ver klaard, dat Visser op 9 Oct. met hom was meegereden naar Sittard en daar was aan gekomen op oen zoodanig tijdstip, dat onmogelijk om 7 uur 's avonds weer in Rot terdam kan zijn geweest. Deze verklaring kwam volledig overeen met het alibi, dat Visser had opgegeven. Dit is het piece do resistance geweest, waarop de verdediging de invrijheidstelling heef' verkregen. Er waren echter nog meer zwakke punten De fiets, die do moordenaar bij zich moet hebben gehad, is nooit gevonden en omtrent de fiets van Visser is niets bezwarends ge bleken. D. B. de groote onbekende briefschrij ver is na herhaalde oproepingen niet op komen dagen en ook niet de boomkweeker die in de Lange Warande moet hebben ge woond en die in verband met deze zaak werd gezocht In het request van de verdediging worden verder de z.g. „stille getuigen" weinig sterk genoemd. Er zijn in Blijdorp afdrukken van een manchester broek gevonden en de ver dachte droeg meestal een manchester broek, een omstandigheid echter, die hij met meer menschen gemeen heeft. Het rapport van dr. Hesseling schijnt in elk geval minder over tuigend te zijn geweest dan in de zaak-Lans. Daartegenover stonden dan de verklaringen van de twee mannen, die zeiden Visser te herkennen. Geen van de beide mannen ken den Visser zelfs van naam. Dit alles se.hiint den doorslag te hobhon gegeven voor de invrijheidstelling van Vier maanden in voorarrest. Visser is 18 dezer vier maanden in voor arrest geweest. Najdat eerst eoni-e andere aanhoudingen waren geschied is op 18 October te Heerlen de arrestatie van V. gevolgd. Den dag daar- on werd dp verdachte naar hier overge bracht, op 23 October volgde zijn insluiting in het Huis van Bewaring. Periodiek is de termijn voor in hechtenis houding door den Rechtbank verlengd zoo lang er nog kans op was, dat meerdere ge ecvcns in de zaak tc berde zouden worden gebracht, totdat thans het sensationeele slot volgde: de invrijheidstelling! Direct nadat het besluit was gevallen is hiervan aan Visser kennis gegeven en deze heeft nog gistermiddag de gevangenis verla- INGEZONDEN MEDEDEELINQ. VOOR-JAAR 1930 Teneinde teleurstelling te voorkomen, worden Messe-bezoekers die zich nog niet hebben aangemeld, verzocht dn ten spoedigste te doen. In de op 1 MAART vertrekkende EXTRA- TREINEN zijn nog enkele plaatsen be schikbaar. Geon slaapplaatsen. Alle inlichtingen, ook voor de reis met de gewone treinen, worden op aanvraag verstrekt door de kantoren van hei LEIPZIGER MESSAMT te: AMSTERDAM, Singel 116, Telefoon 42365 ROTTERDAM, Schiokade 181, Tolei. 11466 van hot Landstorm Verhand Zuld-Holland- West oen propagandarede. Spr. wees er op dat de B. V. L. thans nog meer noodig is dan bij haar ontstaan. Over al wordt het zaad van revolutie gestrooid. De B. V. L. heeft in de eerste plaats do taak dc revolutie van den geest te bestrijden. rvolgens gaf spr. een uiteenzetting van het verschil tusschen de burgerwacht en de B. V. L. Echter kunnen beide elkaar niet mis- i. Ilct zijn geen concurrenten van elkaar. Het is noodzakelijk dat vooral de jonge lich tingen zich bij de B. V. L. aansluiten. De werking van dit instituut is preventief, door het keeren van revolutiegcvaar. Daar bij moet zij ook sancerend werken, door een geest van vredelievendheid uit tc strooien, zoodat dc Landstorm zich zelf ten slotte over bodig maakt In het verder verloop van den avond heeft Lt. Carres de Miss Blanche-wisselbekcr aan de Vlaardlngscho afdeeling uitgereikt waarbij hij de afdeeling gelukwcnschte met het be haalde succes. Voorts werden uitgereikt 6 brevetten voor VI ardingscho Koningsschutters, waaraan verbonden is oen bronzen insigne, nl. aan dc heeren v. Duffelen, Hcineman, G. J. v. d. Kerkhof, Zandstra, T. v. d. Caay en J. W. dc Heer; terwijl 13 brevetten voor Scherpschut ter werden uitgereikt, nl. aan de heeren Post, Westerhout, A. de Zeeuw, J. de Hond, G. Struys, W. P. do Willigen, Bloemendaal, Meerman, K. Groenevcld, J. Elen, Verboon, E. v. Ekclenhurg en D. v. Ekelenburg. Afwisselend werden muziek, zang en voor drachten ten gehoore gebracht Ten slotte heeft de heer De Zeeuw de prij zen verbonden aan de schietwedstrijd tus schen Schiedam en Vlaardingcn aan de win naars uitgereikt UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. ten. HULPDIENST VOOR MOTORRIJDERS In Berlijn heeft men een hulpdienst voor motor-rijders georganiseerd. Deze auto's zijn als het ware rijdende reparatie-werkplaatsen en kunnen zich zoo noodig ook met het transport van ernstig-defecte machines belasten. rige dichter zelf. Teveel is gesproken, zei hij. over wat ik bereikt heb. Maar er is in dH alles geeD verdienste. Ik heb mijn weg moeten gaan Ik heb altijd geleefd in die hoogere, duur zame wereld, die achter ons armzalig meu- sch en bestaan is. Ik heb mijn gaven niet altijd gewaar deerd. Mijn perceptievermogen heeft mij dikwijls gehinderd het gemakkelijke gewo ne aardsehe leven van de menigte te leiden en mijn aanvoelingsvermogen heeft mij te veel onthuld in de werkelijkheid, wat an deren ontgaat Ik ben niet beminnelijk. Ik maak er alleen aanspraak op eerlijk te zijn. Dit geluk heb ik tenminste gehad, dat tot nog toe allen, die mij dierbaar zijn, go spaard werden. Maar ik heb ze nog altijd noodig; ik heb uw hulp noodig voor wat er nog te doen is. En dit is de schoonste troost, dat uw liefde altijd zal duren, ook als dit zotte, korte leven voor altijd ts af gesloten. Ik dank u allen voor uw groote vriendschap en genegenheid. Leger en Vloot. LANDSTORM-FEESTAVOND. De afd. Vlaardingcn van de B. V. L. hield in het R. K. Vereen igingsgebouw een feest- propagan da vergadering, waaraan vrijwel al le Vlaardingsche en een 20-tal Schiedamsche leden, velen met hun vrouw of verloofde, deelnamen. De plaatselijke leider, de heer A. de Zeeuw, sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat deze avond er krachtig mocht medewerken tot versterking der afdeeling. Spr. ontkende ten sterkste dat de B. V. L. het militarisme in de hand werkt Integendeel is het corps de vredesbewaarder bij uitnemendheid. Spr. wekte daarom op trouw te blijven aan dc B. V. L, trouw aan het wettig gezag, en trouw aan Oranje. Vervolgens hield le Lt Carres, secretaris Men meldt ons uit Delft: Voor A. R. Kiesvereeniging Nederland cn Oranje, heeft dezer dagen opgetreden Dr. J. Hoek, van 's-Gravenhage, niet het onder werp: „Mag lijkverbranding door de overheid worden toegolaton"? Spreker begon met ver- schillende argumenten die van christelijke zijde tegen lijkverbranding worden aange voerd als ongeldig te verklaren. Zoo is ver branding geen beletsel voor de weteronpf-.ri ding; niet uitdrukkelijk ln do Schrift ver boden ls; ook het juridisch bezwaar dat mis- daad moeilijker achterhaald kan worden is niet onoverkomelijk: evenmin kunnen wij ons beroepen op de schepping van den mensch naar Gods beeld, daar dit van het lijk niet geldt Op grond van de geschiedenis valt niet te ontkennen dat verbranding een heidensche gewoonte is. Het christendom heeft er zich altijd tegen verzet. Redenen om deze chris telijke traditie los te laten acht spr. niet aan wezig. Hygiënische bezwaren en het gevoel moeten uitgeschakeld worden, ais niet klem mend. Hierna voert spreker aan dat het verzet zich onzerzijds baseert op een doorloopend getuigenis van Gods Woord. God zelf be graaft Mozes en waar Jezus Christus begra ven is cn door zijn opstanding het graf ge heiligd heeft, geeft de geloovige aan begra ven de voorkeur. Om drieërlei redenen zijn wij derhalve tegen verbranding: le. Uit Christelijke tradi tie, 2e. omdat wij niet mogen ingrijpen in het proces tusschen God en den dood en 3e. omdat begraven naar luidt van 1 Cor. 15 een symbool is van de opstanding des vlee- sches. Uitvoerig heeft dr. Hoek hierna uiteengezet dat een chr. overheid de roeping heeft do christelijke zede te handhaven. Toelating van verbranding tast de chr. grondslag van ons volksleven aan. Over de mogelijk heid van verbod spreekt dr. Hoek, gezien de politieke verhoudingen van het oogenblik, niet. Hij beantwoordde slechts de vraag uit principieel A. R- standpunt Spreker besluit met de opmerking dat ons stembusprogram een te onduidelijk geluid geeft in deze. Waar verbranding voor de voorstanders geen kwestie is van het geweten ziet spreker geen bezwaar in een verbod. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door een 7-tal aanwezigen gebruik ge maakt Na beantwoording eindigde Dr. Hoek met dankgebed. Gemengd Nieuws. EEN KOMISCH VOORVAL. Men meldt ons uit Oegstgeest: In verband met het gelanceerde bericht over aanhouding van de opgeschoten jongens uit Leiden, die er met de auto van Dr. de Planque vandoor waren gegaan en door de politie te Leiden zouden zijn aangehouden dient het volgende voorval vermeld. Toen onze politie ter oore kwam dat de auto van Dr. P. was weggenomen toog ze op onderzoek uit De auto droeg het nummer H 287G1 en toen een der veldwachters i auto zag gaan in dc richting Sassenheim, welke auto gemerkt was 28terwijl de rest niet te onderscheiden was, snelde deze naar de garage v. d. A. alhier om de auto te achterhalen Intusschcn maakte die auto e draaiende beweging en ging naar de richting Leiden via de punt bij de R.K. kerk wat voor den veldwachter aanleiding was met ge zwind' haast achter aan to peddelen. Het geluk was gunstigde hoornen waren dichtmaar het was een auto, maar niet de bewuste. Deze wagen droeg het nummer 2839. Ir tusschen was de andere veldwachter i_ do auto van den heer v. d. A. gestapt en ging het full speed in rle richting Sassenheim, waar de tweede collega van de veronderstel ling uitging dat zijn medecollega ook dia richting, zij het dan ook op onverklaarbare wijze was ingeslagen. In deze auto was mede Ingestapt een chercheur uit Leiden en men had het geluk de auto aan te treffen bij de Postbrug naar Sassenheim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2