r DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. F DE RIJKSMIDDELEN OVER DE MAAND JANUARI De Rijksmiddelen hebben in de afgeloo- Ïen maand opgebracht 44.456.586 of bijna mi'lilioen minder dan hel vorig jaar. Het zijn vooral de Registratierecihten ge we est, welke tot deze minder gunstige uit komst hebben meegewerkt. Deze rechten toch brachten in Januari 1929 op ƒ4.265.249 en konden het thans niet verder brengen dan tot ƒ2.274.078. Ook de zegelrechten met hun opbrengst van ƒ2.453.478 bleven ƒ664.000 ten achter bij verleden jaar. Aan grondbelasting werd ontvangen ƒ3.232.441 of ƒ80.000 meer dan Ln 1929. De peisoneele belasting beliep ƒ3.243.954 tegen ƒ3.214.075 in Januari 1929, alzoo eon vermeerdering van ƒ29879. De inkomstenbelasting bracht in de afge- loopen maand ƒ8.400.218 in de schatkist of J 626.000 meer dan verleden jaar. Ook de vermogensbelasting gaf een hoo- gere opbrengst dan verleden jaar. Zij be droeg thans 1.343.983, terwijl in 1929 slechts J 1.193.214 op dezen post werd ontvangen De dividend- en tantièmebclastiing evenwel bieef in opbrengst beneden het vorig jaar. Zij bedroeg ƒ838.261 en geeft alzoo in ver gelijking met verleden jaar een nadeelig versohil van ongeveer t/2 milLioen. Maar 't is best mogelijk, dat de volgende maanden ons verrassingen brengen, die het nadeeJig versohil van thans volkomen opheffen. Aan invoerrechten werd ontvangen ƒ5.652.177 of ongeveer 3 ton meer dan ver leden jaar. Daarentegen bleef de opbrengst het Statistiek recht ten bedrage van 362.936 ongeveer 16.000 beneden het vo- i rig jaar. l)e verschillende aecijnzen hebben alle op jén na iets meer opgebracht dan in 1929. De accijnzen op zout, geslaobt, wijn, bier, suiker en tabak bedroegen resp. 2,243.358, 1.061.122, ƒ51.161. 1.134.039, ƒ4.265.249 en ƒ2.633.309 en gaven alzoo in vergelijking met Januari 1929 voordeetige verschillen van resD. ƒ54.381. ƒ120.772, 14.734, ƒ32.715. 525.230 en ƒ97.701. Alleen accijns op gedistilleerd bracht Iets minder op dan verleden jaar. Op dezen post werd ontvangen ƒ3.194.883, terwijl in Jan. 1929 op deze post 3.236.486 binnenkwam Aan belastang op gouden en zilveren wer ken werd ƒ86.417 ontvangen tegen ƒ78.800 én dezelfde maand van het vorig jaar. Dp post „successierechten", welke het vo rig Jaar dikwerf zulke aangename verras- gen bracht, heeft in de afgeloopen maand slechts met een klein bedrag de raming overtroffen. De successierechten bedroegen ƒ3.214.335, terwijl der raming voor 1930 ƒ3.166.667 was. Maar in elk geval overtrof Jen de successierechten thans de opbrengst van Januari 1929 nog met een bedrag van 131.165 De domeinen enz. brachten op ƒ303718 of 123.000 meer dan in Januari 1929. De Staatsloterij met haar opbrengst van 16.955 gaf geen noemenswaard verschil met verleden jaar. Daarentegen toont de post „Loodsgelden" in vergelijking met het vorig jaar een stij gende lijn. Bedroegen deze gelden in Januari 1029 432.398, thans werd 466.396 aan loodsgelden ontvangen. Al bezorgden de registratierechten Ln ver gelijking met verleden jaar ons een tegen valler van ongeveer 2 milHoen, toch be droegen de Rijksmiddelen in de afgeloopen xr-aand Ln totaal ongeveer 13 meer dan l*/u der jaarraming. CENTRAAL KASBEHEER LEZING VAN DEN HEER VAN DALEN. De heer P. van Dalen, ontvanger der ge meente Den Helder, tevens beheerder der een trale kas aldaar, zal a.s. Woensdagmiddag half drie in het hotel Krasnapolsky te Am sterdam, voor de Broederschap vaa Gemeente Ontvangers in Nederland, een lezing houden over Centraal kasbeheer, mede aan de hand van modellen, die in Den Helder in gebruik zijn, alwaar sedert 1922 de ontvanger is be last met het beheer van de centrale kas. Voor allen, die de lezing bijwonen, zullen modellen worden beschikbaar gesteld. Voor deze lezing js aan alle gemeentebesturen een uitnoodi- ging gezonden. KOOPEN OP AFBETALING Hét bestuur van den Ned. Bond van Cre- dietgevers heeft den Minister ran Justitie verzocht in de commissie inzake het afbe- talingsstelsel alsnog iemand te benoemen die zelf in de practijk van dit stelsel werk zaam is, dan wel eenige zulke personen als advisecrende leden aan de commissie toe te voegen. B. V. L. PENSIOENFONDS GRAFISCHE VAKKEN IN KORT GEDING HET FONDS IN HET GELIJK GESTELD Hedenmorgen heeft de president van de rechtbank te Amsterdam, de heer M r. C o- ninck Westenberg, conclusie genomen in zake de in kort geding behandelde eisen van den typograaf Clausing contra den Alg. Ned. Typografenbond. In ons blad van 14 Februari hebben wij de pleidooien vermeld. Thans deed de rechtbank-voorzitter de volgende uitspraak: Hij heeft overwogen, dat hij wel bevoegd is van de vordering kennis te nemen, daar het hier betreft een zaak welke voor Clau sing van spoedeischenden aard is. Dat echter de president deze vordering al leen zou kunnen toewijzen, indien het zeer waarschijnlijk zou zijn, dat Clausing in de gewone procedure zou slagen. Dat echter deze waarschijnlijkheid geenszins is gebit- ken. Dat daartegenover toewijzing van C1 a u s i n g's vordering een groote desor ganisatie van het Pensioenfonds tengevolge zou hebben; en de president hierom ver plicht is de belangen der gemeenschap af te wegen tegenover die van het individu en wel ten gunste van de gemeenschap. Dat te meer C 1 a u s i n g in zijn voedering niet kan slagen, omdat de organisatie zich bereid heeft verklaard zijn royement in te trekken, waanneer hij alsnog onmiddellijk premie voldoet Dat daarom de president de vordering afwijst en hem veroordeelt in do kosten van het geding, ten bedrage van 66 en 30. Voor het Pensioenfonds traden als rechts geleerden op de heeren Mr. Th. Muller Mas sis en Mr. M. van Vugt; voor den typograaf Clausing en zijn communisti sche vrienden Mr. S. de Jong. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Zestal: Te Dordrecht (vac.-Dr. J. Seve- rijn), R. Bartlema te Zeist, B. Batelaan te Barneveld, H. A. de Geus te Huizen (N.-H.), G. A. Pott te Kralingen (Rotterdam) en Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. en Drietal Te Soest (vac.-J. Ch. W. Kruis- hoop), J. J. Timmer te Ermelo, S. van Dorp te Den Haag en W. J. van Lokhorst te Hil versum. Beroepen: Te Renlcum, C. B. Holland te Delfshaven (Rotterdam). Aangenomen: Naar Brussel (Prot. Ev. Gemeente „Silo"), M. C. "W. Wegeling te 's Heerenhoek. Bedankt: Voor Spykenisse (toez.), F. C. Bosboom te Gelselaar (gem. Borculo). GEREF. KERKEN Beroepen: Te Rotterdam, Y. K. Vellinga te Meppel. Te Aalten (vac.-A. Schouten), J. van der Meulen te Soest. Te Assen (vac.- H. W. Laman), G. C. Bertbouwer te Oudehor- ne. Te Nieuw-Weerdinge, cand. M. den Boer, hulppred. te Haarlem. Te Wartena- Eernewoude, cand. G. Melles te Zwolle. CHR. GEREF. KERK B eroep en: Te Aalten, J. Drenth te Broek op Langendyk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Rotterdam-Zuid, A. Ver hagen te Middelburg. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: Te Echten, N. de Zeeuw te Utrecht. HULPPREDIKERRSCHAP Te De Bilt (U.) heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten den heer W. van den Burgerier, Theol. cand. te Driebergen, te benoemen tot hulpprediker. Op 2 Maart a.s. hoopt de heer v. d. Burgerier aldaar zijn dienstwerk aan te vangen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. L. Baas, gekomen van Teuge (by Twello), werd Zondag jL bij de Chr. Geref. Kerk te Werkendam bevestigd door Ds. J. A. Riekel, van Sliedrecht, met Num. 11 14, wijzende op Mozes' ambtelijke klacht: 1. in ban gen nood geboren; 2. in diepe smart geslaakt; en 3. in Gcddclyke ontferming ver hoord. Des avonds deed Ds. Baas zyn intrede niet 2 Cor. 4 7. Achtereenvolgens werd stil gestaan bij: 1. de schat; 2. de schatdragers; en 3. het Goddelijk oogmerk, waarvan de schat gewaagt. Aan het einde van deze predikatie, die door een zeer groote schare werd aange hoord, richtte Z.Eerw. zich tot den bevestiger, den Kerkeraad, catechisanten, Jongelings- en Jongedochtersvereeniging en Burgemeester en Wethouders. Daarna werd Ds. Baas toege sproken door ouderling Vink namens Kerke- aad cn Gemeente, die liet zingen Ps. 122 3; :n den consulent, Ds. Riekel, die liet toezingen Pr. 105 24. Beide keeren vulde een talrijke schare het kerkgebouw. D s. J. D. B a r t h hoopt Zondag 9 Maart s. van de Geref. Gemeente van Vlaardingen afscheid te nemen en Donderdagavond 20 Maart d.a.v. te Borssele intrede te doen, na bevestiging des middags door Ds. M. Hof man, van Krabbendyk. D s. G. E n k e 1 a a r, overgekomen van Monster, deed Zondagavond j.l., na des morgens bevestigd tc zijn door zijn ambtge noot in zijn nieuwe gemeente, Ds. J. D. van Hof, dit tot tekst had Mattheus 13 4751, zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente te Oud-Beijerland, sprekende over Exodus 17 13. Hartelijke toespraken volgden tot onder scheiden personen en colleges, terwijl Ds. Enkelaar aan het eind van dc godsdienst oefening werd toegesproken door Ds. van Hof namens Kerkeraad en Gemeento, en door Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, van Nu- mansdorp, namens den Ring, welke laatste liet toezingen Ps. 13-1:3. Mede aanwezig was de ringcollega Ds. A. van Griethuyzen, van Zuid-Beijerland. Cand. M. P. Fe r inga, van Utrecht, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Moerdijk. Als bevestiger trad op Ds. J. H. Telkamp, van Utrecht, die tot tekstwoorden koos Jeremia 23 28 en 29 en sprak over: „Koren of stroo"'. Na de beves tiging werd Psalm 134 3 toegezongen. Des namiddags verbond Ds. Feringa zich aan zyn Gemeente met Romeinen 1 11 en 12 en sprak „De wederzydsche invloed van prediker Gemeente op elkander als vrucht van geloof". Na de predikatie richtte hij zich in korte toespraak tot den bevestiger, tot Ds. A. Derskser., van Klundert, als consulent; tot D«. J. Vermeulen, Ned. Herv. predikant te Moerdyk; tot afgevaard:gden van genabuurde Kerken uit de Classis; tot zijn ouders en tot Kerkeraad en Gemeente. Ouderling Meil riep den leeraar een hartelijk welkom in de Ge meente toe, terwijl hij de Gemeente aanspoorde om den jeugdigen dienaar des Woords in zijn persoon en arbeid te dragen op de vleugelen des gebeds. Na het beëindigen van den dienst werd Ds. Feringa in dc consistorie nog toegesproken door Ds. F. de Vries, van Raamsdonk, namens de Classis, en door Ds. Vermeulen, namens de Ned. Herv. Gemeente. Vooral des avonds was het kerkgebouw stampvoL Als merkwaardig heid mag worden opgemerkt, dat het juist 40 jaren geleden was, dat de ambten in de Kerk van Moerdijk werden ingesteld en dat dit toen geschiedde door Ds. J. II. Feringa, toen te Klundert, terwijl zich op dien datum een !>s. Feringa aan de gemeente verbond. Toegezon gen werd Ps. 1-13 10 gewijzigd. Ds. J. J ongel oen tc Hilversum, beroepen predikant der Chr. Geref. Kerk te Groningen, zal aldaar Zondag 6 April be •vestigd worden en Woensdag 9 April d.a.v. zijn intrede doen. Ds. A K. Krabbe nam Zondag j.l. af scheid van de Geref. Kerk van Mijdrecht. Z.Eerw. die tot tekst gekozen had 1 Petr. 5 10 en 11, sprak over de voortgaande opbouw der Gemeente, lettende op: 1. den bouwmees ter, van wien de opbouwarbeid uitgaat; 2. den veelvoudigen arbeid waardoor hij tot stand komt; 3. de lofverheffing der Gemeen te, waartoe deze opbouw opwekt. Aan het einde van den dienst werd Ds. K. op waar- dcerende wijze toegesproken door ouderling C. Keizer, die den dank van Kerkeraad ett Gemeente uitsprak voor al wat Z. Eerw. gfr durende deze jaar voor Mijdrechts Keil; had verricht; hierna sprak Ds. H. W. Engel kes, van Wilmis, namens de Classis Breuke- len; de heer A. Bussche, hoofd der School met den Bijbel als vriend; en ten slotte Ds. H. Boswijk, van Uithoorn, namens de gena buurde Kerken Uithoorn (Mijdrecht-Buurt) en Wilnis. Ten slotte werd door de Gemeen te staande Ps. 134 3 aangeheven. De Ge meente die Ds. Krabbe noode zag vertrek ken, was in grooten getale opgekomen. JUBILEA. Ds. C. Th. Scharten, predikant by de Evang. gemeente te Apeldoorn heeft Zon dagmorgen aldaar zyn 40-jarige ambtsver vulling herdacht, waarby hij tot tekst had gekozen Matth. 25 14 v.v. Na afloop van de godsdienstoefening en nadat den jubilaris bij monde van den pen ningmeester van het Luthersch Genootschap, den heer Th. van Beek, een gedenkraam was aangeboden, hield Ds. Scharten in de met bloemen versierde consistorie een recep tie. De Burgemeester van Apeldoorn maakte van deze gelegenheid gebruik, hem namens vele geloofsgenooten te feliciteeren. Ook enkele predikanten kwamen hem gelukwenschen, terwijl zeer veel leden der Kerk van hun be- langstelling blyk gaven. KERKGEBOUWEN. Te Oude water is het pae aangekochte kerkgebouw der Geref. Gemeente off.cieel in gebruik genomen. Ds. R. Kok, wam Gouda, hield bij deze gelegenheid een predikatie over Lukas 195. De kerk was geheel ge vuld. EEN AUTOMOBIELEN-VEEM Te Pijnacker is een plaatselijke Land stormcommissie gevormd die onder eere voorzitterschap staat van den burgemeester van Pijnacker, Jhr. J. K. Hesselt van Din ter. Dc commissie bestaat behalve uit den plaatselijke leider, res.-kapitein H. Valken burg, uit de heeren C. v. Atten, Ds. A. de Böndt, pred. der Geref. Kerk, Ds. C. A. dr Bruin, pred. Ned. Herv. Gem., pastoor J. J. Bruining, A. H. Goldberg, Jhr. J. E. Hesselt van Dinter en J. H. Ruinard. Deze Commissie zal Donderdagavond 2' Februari in een groote samenkomst in het gebouw der C. J. M. V. te Pijnacker door! den voorzitter der Gewestelijke Landstorm-1 commissie, den heer J. U. Krijger Jr.. lid van! de Tweede Kamer worden geinstalleerd. Verschillende autoriteiten zullen hierbij tegenwoordig zijn. Een automobielen-veem. Efficiency. Elk bedrijf hanteert tegenwoordig dezen „Engelschen sleutel" voor wijzigingen of verbeteringen ten aanzien van productieproces of outillage. In het stedelijk havenbedrijf ontmoet men vaak dergelijke connecties. Een der nieuwste is.wf1 fe opening door de N.V. Blauwhoedenveem van een automobielenveem aan de Rijnkade N.Z. te Rotterdam. De wagens rijden geheel klaar van de fabriek naar de •haven waar bet. schip ligt, terwijl het schip (een Duitsche reederij beeft het vervoer in banden), speciaal als garage is ingericht: met speciale constructies om dc auto's vast te zetten, teneinde ize tegen beschadiging te vrijwaren. Onze foto geeft een overzicht tijdens het uitladen der wagons. Links op dc foto ziet men het afladen door 1 middel van een lift, rechts ihet nieuwe automobiel-veem»; ANGLICANEN EN ROOMSCHEN. Burggraaf Halifax heeft de origineele documenten gepubjiceerd, die veel licht wer pen op dc besprekingen die indertijd te Mechclen plaats hadden met het doel tc ko men tot heroeniging van dc Anglicaansche Kerk in Engeland met Rome Volgens den inhoud dier documenten had Rome reeds in autonomie van de Kerk van Engeland toegestemd en in toekenning van de volle patriarchale rechten voor de benoe ming en wijding van bisschoppen door den artsbisschop van Canterbury. Ook op menig belangrijk leerpunt was ccrecnstemmiing bereikt en dc Anglicaan sche vertegenwoordigers hadden toegestemd in de erkenning van den Paus als primaat zonder dit verder te dcfiniecren De voornaamste punten van oneenigheb' bleven draaien om de voor de Paus opee- •iscbte macht. Inmiddels heeft Pater Woodlock, van de Engelsche katholieke kerk. Zondag voor zijn gemeente uitvoerig uiteengezet, dat et- geen kijk is op herecniging tusschen Rome en dc Anglicaansche kerk tengevolge van den steeds toenemenden invloed van he* modernisme in laatstgenoemde kerk, de vij andige gevoelens tegenover het katholicisme in Engeland, den afkeer van het leerstuk- der onfeilbaarheid van den Paus in dr Anglicaansche kerk. Volgens hem zijin de onderhandelingen te Mechelen afgestuit op de afwijzing van de suprematie van den Paus, omvattende diens rechtsgezag over de geheel e kerk. „Ge kunt daaraan zien", ze! pater Woodlock, „hoever zij tot overeenstem ming gekomen waren". De Classis Haarlem der Geref. Kerken nam in haar vergadering van 11 Febr. j.l met diep leedwezen kennis van de mededee lingen in de pers inzake de geloofsvervo) gingen in Rusland, sprak als haar oordeel uit, dat er alle reden is, zoowel tot eendrach tige gebeden en publieke getuigenissen der Kerken en der Christenheid, in en buiten ons vaderland, als tot het aanwenden van den invloed der Regeering van ons land ten gunste der vervolgden en droeg aan haar moderamen op, zich te dezer zaken in ver binding te stellen met de deputaten voor d«' correspondentie met de buitenlandsche ko ken, en voor de correspondentie met de Hooge overheid. EGYPTE-ZENDING Op Donderdag 27 Maart a.s. zal D.V. te Almelo de jaarvergadering van de Egyp- te-zending gehouden worden, gevolgd door een "vondsamenkomst met de Gemeente. Te Naarden werd Maandagavond in het Evangelisatiegebouw een welgeslaagde Egypte-nvond gehouden. De heer F. P de Haan, van Heemstede, hield een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Oud- en Nicuw-Egypte". Met groote aandacht werd geluisterd naar wat er verteld werd bij de on geveer 80 plaatjes over het oude wonderland der pyramiden. onderwijs ingevolge Art. 101, achtste lid, Juncto het vijfde lid van dit artikel en Art 55, letter o, der L. O. Wet, voor vergoeding 1 aanmerking to komen. Deze uitspraak opent dus vooi de School besturen den weg om ook dan hun vakon derwijs betaald te krijgen door de gemeente, wanneer aan do Openbare Lagere Scholen geen vakonderwijs wordt gegeven. SCHOOLARTSEN-INSTITUUT Verschenen is een rapport van prof. dr. J. /atermk, adviseur van nei Gerei. Schooiveruaiid inzake liet sciiuoiartsen-Hi- sinuut sui gcsuian worut bij ue vraag, ol jiiooiaris ais zuuuamg reent van ue- 1 neen en 01 ue uere». scuu Schoolnieuws. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN Rotterdam-Del'fshaven (Rehoboth- school, Ruil straat), J. C. Kloosterman, hoofd te Eindhoven. Wijngaarden, T. Bokma, rustend hoofd te Doorn. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN UithuJzermeeden Geref. School hoofd H. van der Veen), J. AJgra te Dalfsen Voor afd. U.L.O. West-Terschelling, mej. Chr. Bos te Medemblik. Aang. Nieuw-Amsterdam (Herv. School, hoofd J. A. Velsink), mej. H. G. Hilberts te Nieuweroord. S. GERBER. Naar wy vernemen, is de heer S. Gerber hoofd van de Rehobóthschool te Rotterdam Delfshaven, die reeds geruimen tyd onge steld is, door medici niet langer geschikt be vonden om zyn arbeid nog weer te kunnen opnemen en voortzetten. In verband hiermede is tegen 23 Mei a.s. uit bovengenoemde betrekking ontslag met pensioen aangevraagd. De heer Gerber heeft deze betrekking be kleed van 1 Augustus 1907 af. Door het bestuur der school is als zijn op volger benoemd de heer J. C. Kloosterman, hoofd eener Chr. Nat. school tie Eindhoven. DER VERDWIJNING NABIJ. Nadat enkele jaren geleden de Openbare School te Katwijk a. d. Ryn, de eenige Openbare School aldaar, is opgeheven, komt thans een der twee Openbare Scholen Katwyk aan Zee aan de beurt, laatste jaren was deze al kwynend en leidelyk werd hiervan een gedeelte, een of twee lokalen, in gebruik genomen door het bestuur der Herv. Scholen. Binnenkort zal het aantal leerlingen uit slechts 21 bestaan, reden waarom aan den Raad voorstellen Aprü Ia. n ge aan tot °PheffinS tegen VERGOEDING VOOR VAKONDERWIJS. De jurisprudentie omtrent de Lager On derwijswet is aangevuld met een voor vele Schoolbesturen zeer belangrijke beslissing, volgens het 9e lid van art. 101 dier Wet mogen de Schoolbesturen alleen dan aan de gemeente de kosten van aan hun scholen gegeven vakonderwijs in rekening brengen wanneer ook aan de Openbare Lagere Scho len vakonderwijzers verbonden zijn. ii(i5'aren gedurende de jaren 1925, 1926 en 19Z7 aan de school der Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs te IJlst wel vakon derwijzers verbonden, en aan de Openbare Lagere Scholen in die gemeente geen. Dit Schoolbestuur bracht de kosten van dit on derwijs aan de gemeente in rekening, aan voerende dat dit vakonderwijs was te be schouwen als te zijn in het belang van den goeden gang van het onderwijs en derhalve behoorde tot „andere uitgaven ter verzeke ring van den goeden gang van het onder wijs welke de Gemeente moet vergoeden Het Gemeentebestuur van IJlst weigerde de kosten te betalen. Ged. Staten van Fries land stelden het Gemeentebestuur in het ge lijk, maar de Kroon dacht er anders over, en bepaalde bij besluit van 6 Jan. j.l. no. 10, dat de uitgaven voor vakonderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes betreffen niet ai- leen den omvang van het onderwijs, doch strekken ook ter bevordering van het onder wijs in het algemeen. Nu op dc vergoeding, bedoeld in het 9e lid van Art. 101 der L. O. Wet geen aanspraak kon worden gemaakt, behoorden derhalve de kosten van dit vak- t uc 1 de Overneid aangesieiu, hennen te voorzien. trol. WateiuiK neziei uaurtoe ue Kwestie eerst principieel, er uen nauruK op loggend, aat ue uieuisciie verzorging van het Kinu roeping oer ouuers is. Vvei neeit ue overneid het recht, zelis op mei-gesuusidieeruo scnoien, in te grijpen en ie v&rmeueu, uat kiuueien met nesiueiienj- tte zieKien ol uit nesuieite gezinnen, ue schooi nczoeKon. Ook neeit de overneid de uiaatsonappenjke taak vor do gezondlieiu schadelijke toesumuen te voorkomen en weg innen. De overneid grijpt eenter op 011- geoonooido wijze in ue uuuertaak in ais zij zonuer opuracnl uer ouuers ue kinuereii onuerzoekt 01 üoet onderzoeken. Overheids maatregelen moeien dan ook niet genomen krachtens een door de overheid geuaan on derzoek, maar op grond van de gegevens, gezin, medicus en maatschappij haar verschaflcn. De overheid kan siechts dan ingrijpen als de ouuers hun roeping verza ken. De verantwoordelijkheid voor het bijeen brengen van veel kinderen in de school en het uus verhoogen van de besmettingskan sen rust op de ouders. Zij bepalen den graad het gevaar en indien zij dat mei vol doende critisch kunnen kan bij hooge uit zondering overheidsingrijpen in het alge- een belang noodig zijn. Prof. Waterink wijst op het ongewoon groot besmettingsgevaar in de huidige sa menleving, waarom het meermalen ge- wenseht zal zijn, dat de ouders zich geheel vrijwillig verbinden om hun kind aan een onderzoek te doen onderwerpen vóór het de schol gaat bezoeken en op bepaalde tijden. De ouders, in casu het schol bestuur, kun- daartoe een medicus benoemen, die al leen het besmettingsgevaar heeft te consta- teeren en ziekelijke afwijkingen, etc. den huisarts moet overlaten. Het aanstellen van een schoolarts ligt alleen op den weg der overheid vooroverheidsscholen. Als het schoolbestuur een schoolarts aan stelt, behoort die bij het huidige subsidie stelsel uit de publieke kas gehonoreerd. De jaarvergadering van genoemde Centrale werd te Amsterdam gehouden onder voorzit terschap van het Tweede Kamerlid C. Smeenk, die op gebruikelijke wijze opende en een in'eidend woord sprak. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. J. van der Pleeg, over 1929 blykt, dat het advies-bureau te Amsterdam 169 beroeps- en onderwijsadvie- zen gaf. Er werden 41 candidaten psycho-tech nisch onderzocht. Het bureau te Haarlem gaf 45 adviezen. Hier bestaat een geregeld con tact tusschen de Chr. Gemeentelijke er Roomsch Kath. commissies. Verder zijn bu reau's gevestigd te Delft, Den Haag, Sneek, IJmuiden, Zutfen en Hoogeveen. De kweekschool cursussen die ten doel heb ben de aanstaande onderwijzers der Chr. scho- leh door deskundigen te doen inlichten trent doel en werkwijze der beroepskeuze werden gegeven aan de beide Chr. kweekscho len te Rotterdam door Dr. van der Spek. Overwogen wordt om te komen tot een meer- daagschen vacantiocursus voor de leeraran naedagogiek aan de Chr. kweekscholen. Door Prof. Dr. J. Waterink werden ten behoeve het onderzoek naar de begaafdheid van scho lieren in verband met hun geschiktheid voor het volgen van het middelbaar onderwijs, ver schillende nieuwe tests gemaakt, met de ijking waarvan men nog bezig is. Binnen eenigen tiid kan het comité tot vor ming van een werknlan voor het centraal co mité van samenwerking, bestaande nit ver tegenwoordigers van de drie landelijke ver op het terrein der beroepsvoorlichting zijn arbe:d beginnen. Het financieel overzicht geeft aan verlies en winst een bedrag van f 1.154.67. Hetjcapitaal per 31 December 1929 bedraagt WAT EENS OP 18 Februari GEBEURDE: Den loden October 138-4 werd Hedwig, de dochter van Karei Robert van Anjou, tot „koning" van Polen gekozen. Ze was elf jaar toen ze aan de regeering kwam. Hedwig was eigenlijk al verloofd met Wilhelm, den zoon van Leopold van Oostenrijk. Doch hot hart van de vorstin, die van haar jeugdige bruidegom veel hield, had geen invloed, waar het de vraag gold, hoe de belangen van Polen het best konden worden behar* tigd. De andere partij was voor den groot vorst van Lithauen, Jagcllo, die nog meer het Poolsche rijk, dan de hand van Hedwig begeerde. en dan ook een Lithausch gezelschap te Krakau aankwam, om namens Jagello, de hand van koningin Hedwig te vragen, werd hij niet meer afgewezen. Het huwelijk van Hedwig met Jagello was niet alleen dc wensch van Poolsche politici, doch ook die van Lithauen. De vorst van Lithauen hcerschte over Wit en Zwart Rus land, de Oekrairie, een groot deel van Pol- donië en Wolhynië en ook over het West- Russische land aan de Djnepr. Op den 12dcn Februari kwam Jagello met groot gevolg naar Krakau. Op den 15den van dezelfde maand, voldeed hij aan de voorwaarde Christen te worden. Op den 18den Februari 13S6 had het huwelijk tusschen Hedwig en Jagello plaats. Dit huwelijk is van belang in de geschie denis van Polen, omdat van dien datum het vorstenhuis der Jagello's optrad, dat van 1386 tot 1572 over Polen heeft geregeerd. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ruwe Ruid Ruwe Handen E311 I Ruice Lippen j rU,tUL EXAMENS. PROMOTIES. nej. H C C. A. A. Vos geboren te Bre- iroefschrlft: Do Invloed van pseudococ* 1 (risico) fern op do plant". ACADEMISCHE EXAMENS. sunivers teit te LHdun. <?esL erdheid: voorb. kerk. ex., de heer G. F. ter te Leiden. :h Recht: cand. ex., de heer O. Sastroa- te Leiden. :skunde. doet, ex., do heeren "W. O. r. G. J. Couvreur. belden te Lelden, en Bounders to Wassenaar. :swetenschap: cRnd. ex., do heeren J W. Gesl.: Godgelei ïskunde; doet. EXAMENS-M.U.L.O. jofden der U. L. O.-Scholen ls ver- opgeven hoeveel ichünlük deelneir •aio Bllzc tein, F do Chr! A. Lobstein. Frs Gemengd Nieuws. f 2.0 ).23. eenige bespre- Beide verslaeen werden king goedgekeurd. Bij acc'amatie wordt de heer C. Smeenk, die periodiek als bestuurslid moest aftreden, lierkozen. Het voorstel, om 't Huishoudelijk Reglement te wijzigen in dien zin, dat de jaarvergadering voortaan niet meer vóór 1 Februari, doch vóór 1 April zal gehouden worden, wordt aangenomen. De heer K. Brants, bestuurslid der Cen trale, houdt vervolgens een inleiding over: „Aansluiting tusschen lager- en middelbaar onderwys". Vooraf wordt een overzicht gegeven van deze kwestie, zooals ze er voorheen en zooals ze er thans uitziet. Gememoreerd wordt, hoe onder den drang der omstandigheden het oude toelatingsexamen zy het in gewijzigden vorm, by K. B. weer in eer werd hersteld. De zaak is echter nog niet in orde. Van verschillende zijden tracht mer. nu objectieve maatstaven te vinden, die, beter aan een onderzoek naar parate kennis, een inzicht geven omtrent de geschiktheid voor het volgen van middelbaar onderwys. De erva ringen met de Amerikaansdie legertests werk ten hier stimuleerend. Ook in ons land hadden reeds proefnemingen in die richting plaats, ook door de Chr. Psych. Centrale. De aan vankelijke resultaten geven reden om te ver moeden, dat de voor het middelbaar onderwijs geschikten door tests zyn uit te zoeken, zóó, dat het gelukt aan leerlingen, ouders en school de ellende te besparen van mislukking door ongeschiktheid. Het is evenwel de vraag, of, in verband met de onderzoekingen van Quetelet en het binomium van Newton dan toch weer geen andere 25 zullen afvallen, vóór ze de eind streep behalen. Dit zcu dus neerkomen op verhooging van het peil van liet middelbaar onderwijs, terwijl de nood zou blijven. Intusschen is het uit een oogpunt ran god delijke en sociale rechtvaardigheid plicht, ook begaafden uit lagere volksklassen op de mid delbare scholen toe te laten. De groote bezwa ren als financiën, huiswerk, milieu, erfelijk heid zyn onloochenbaar, maar men tracht ze te ondervangen. Geëindigd wordt met enkele practische raadgevingen voor hen, die geroepen worden de ouders inzake het volgen van middelbaar onderwijs te adviseeven. De heeren A nth. F olm er, Chr. Sta pelkamp, J. Th. R. Schreuder. H. Am el ink en G. J. v. d. P1 oe g wisselen mc-t den inleider van gedachten, die de deba ters beantwoordt. Het bestuur zal in overweging nemen, om voortaan tweemaal per jaar een algemecne vergadering te houden. De heer Brants gaat hierna in dankzeg- jsing voor. DE PAPEGAAIENZIEKTE Te Den Haag en te Breda moet zich eeB geval van Papegaaienziekte voordoen. OVERSTROOMING TE OVERVEEN. Te Haarlem sprong in de Tetterodeweg een waterleidingbuis stuk doordat werklie den bij hun werkzaamheden een stuk bazalt er op lieten vallen. Spoedig was er een gat van twee meter mid dellijn in den weg. Het water stroomde met kracht den weg af en maakte vrij diepe geu len in de trottoirs, welke niet bestraat zijn. Aanvankelijk ging de stroom den afrit af naar het lager gelegen station Overveen« waar de kelder van het station weldra een halven meter onder water stond. De stroom, werd toen afgeleid, waardoor het midden gedeelte betrekkelijk droog bleef. Ook de toe gangsweg naar het station werd afgedamd. Het water verzamelde zich nu op den Bloe- mendaalschen weg bij den spoorwegovergang De straatputten konden de groote massa niet verwerken en spoedig liep het water over het trottoir een bakkerswinkel binnen. Diens kelder stond in korten tijd blank, waardoor een hoeveelheid papier, chocolade en boter onbruikbaar werd. Het was niet gemakkelijk de gesprongen; buis af te sluiten, daar deze een deel uitmaak te van een kringleiding, zoodat op verschil lende plaatsen ondergrondsche kranen moes ten worden dichtgedraaid, waarmee een uur gemoeid was. EEN ONTZETTEND DRAMA i Men meldt ons uit Dussen (N.-Br.): Zaterdagmiddag werd het lijk van de vrouw van een ingezetene in beslag genomen voor onderzoek, daar er vermoedens rezen van vergiftiging door eigen of anderer schuld. Het Gerecht nam eenige liohaamsorganen mode, waarna het lijk 's avonds ter aarde werd L^teld. Maandagmiddag vond men het lijk Tüa den man van de overledene in de Dussen. Drie jeugdige kinderen blijven ouderloos achter. DE AUTO EN DE DRANK Men meldt ons uit Babberich (Gld.): i auto Jcsweg Zevenaar—Elten (Did.) op ongeveer 50 M. op Duitsch grondgebied in vollen vaart tegen een boom. Twee der inzittenden (dames) werden licht gewond, een heer bekwam een aware hoofdwonde en een dame brak naar linkerbeen. Deze laatsten moesten naar het ziekenhuis te Zevenaar worden overgebracht. K., die zelf de auto bestuurde bekwam eenige schaafwonden. Dr. v. Mens uit Zevenaar en Dr. Uhlen- broek uit Elten waren spoedig ter plaatse. De oorzaak moet worden geweten aan on oplettendheid en het onder den invloed ver- keeren van alcohol van den bestuurder. De auto is geheel vernield. DOODELÏJKE ONTPLOFFING. Te Breda werd een 3-i-jarige arbeider uit Etten bij een ontploffing in de kunstzijdefa briek gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7