Quaker ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930^ DERDE BLAD PAG. o KVNST EN LETTEREN W. B.THOLEN 70 JAAR Een echt-Hollandsche Schilder DE TRADITIE VAN HET HOLLANDSCH VERLEDEN Tholen is 70 jaar geworden en bij die ge legenheid feestelijk gehuldigd in Kleykamp in den Haag. Dit feit is ook wel een kort herdenkingsopstel waard, want Tholen is een onzer knapste schilders, die daarenboven het Hollandsche hart vlak in het midden weet te raken, omdat hij zelf de natuur en bet leven van Hollund zoo door en door kent liefheeft en zoo gevoelig uitbeeldt. Tholen is op 13 Februari I860 te Kampen geboren, het allervriendelijkste stadje, dat zoo prachtig zijn mooie silhouet langs den IJsel strekt en waarvan de atmosfeer mij telkens weer treft. Hij bezocht daar de lagere school en de H.B.S. en ontving daar uitstekend teekenonderwijs. Schilderlessen kreeg hij van den Kamper landschapschilder Hein. Van '76 tot '77 bezocht hij daarna de Amsterdnmsche academie voor beeldende kunst. Het resultaat van zijn studie was o.a- het behalen van de Middelbare akten voor Handteekenen en Lijnteekencn. In 1S79 stu deerde hij te Brussel, waar hij veel te dan ken had aan den schilder van het Holland sche molenlandschap, Gabriël. Daarna was hij gedurende vier jaren leeroar te Kampen, en ik verzeker u, dat men daar nog, zooals ik voor eenige dagen ter plaatse nog kon opmerken, met waardeering over hem spreekt Toen Tholen met zijn werk tot openbaar heid kwam, had hij als degelijke, voorzich tige Hollander een respectabele teeken- en schilderstechniek. En in de Kamperjaren is er geducht gewerkt om die techniek te ver volmaken. In 1883 vertrok Tholen voor goed naar Den Haag waar hij thans de bekende villa hij de Witte Brug bewoont. Tholen is in zijn werk Hollander naar de traditie. Hij schildert alles, wat de 17de eeuwers schilderden en ook alles, wat in de 19de eeuw de impressionisten aantrok. Maar daarom is hij geen traditionalist en geen slappe navolger van scholen. Daarvoor is hij een te oerkrachtige persoonlijkheid. Dit door en door Hollandsch hart klopt krachtig; deze Hollandsche oogen hebben een eigen visie op de werkelijkheid; deze Hollandsche hand heeft haar eigen kracht en gevoeligheid. Hij schildert impressionistisch maar met dien verstande, dat er altijd klaarheid in zijn vormgeving is. Hij houdt niet van doe zeligheid. Over zijn landschappen en zeege zichten speelt de wind en juicht de zon. Alles is doortinteld van een jonge frisch heid. Zonnigheid, openheid, klaarheid ont aarden bij hem nooit in oppervlakkigheid. Zijn openheid is kracht en sluit geen diepte uit Zijn openheid is getuigenis van waar heidszin. En hoe weet hij die openheid soms te doordringen van een fijne sfeer. Even herinneren we hierbij aan het zeld- lam mooie werk dat thans het eigendom js van het Haagsch Gemeentebestuur: „Zui denree". Dit is niets dan de zee: geen scheep je. geen bootje, niets van dat alles. Alleen de zee. In een wijde openheid ligt ze voor ons, zacht bewogen in haar groengrijze go] venspeling. Oneindig versmelt ze samen met den horizon in een parelige atmosfeer. Wat is dat sterk, wat is dat juist; wat is dat fijn, en verdroomd. Het is een gedicht Maar het is ook treffend van karakteris tiek- Het Is de Zuiderzee. Niemand, die zeeën kent «d zich vergissen, ofschoon er INGEZONDEN MEDEDEELING Vlugkokend Quaker Havermout is het meest gevraagde havermout ter wereld DIT beroemde merk havermout wordt in alle landen van de wereld verkocht. Waar het komt wordt het voor een ieder dagelijksche spijs. Vlugkokend Quaker Havermout is het voed zaamste gerecht voor ieder maal en een van de smakelijkste bovendien. ff kok énd is het beste Havermout Let er typ,dat men C7Quaker Havermout verkoopt niets op de schilderij Is te zien dan atmosfeer cn water. En wat is dat technisch volmaakt; uiterst dun in de verf. Met welk een liefde en overgave en met welk een spanning moet op zoo 'n werk zijn gearbeid. Tholen schept altijd sfeer, hetzij hij schil dert aan de Kaag, op de Zuiderzee of hetzij hij de intimiteit van die oude Zuiderzee stadjes met hun rustig havenvertier en hun oude wallen en typische toren weergeeft. De traditie van het Hollandsch verleden leeft in al dat werk. .En hij kent zijn mileiu. Geloof niet dat Tholen iets zal schilderen, waarvan hij den bouw en structuur niet kent Een schip kent hij even goed als een bevaren zeeman; een molen even goed als een molenaar. Hij weet hoe de dingen in elkaar zitten. En deze degelijke practische Hollandsche kennis van elk milieu doet hem nooit een vergissing begaan. Hij kent de sfeer van ons Holland en daarom zijn we met zijn werk dadelijk thuis en heeft hij ons steeds wat te zeggen. Hij is klaar en sterk en innig en fijn. Er is hier geen plaats om zeer gedetail leerd op zijn werk in te gaan. Maar wo wil len toch oven op één zijner werken wijzen dat in zijn prachtige frischhcid een Hol landsche lontestemming vol bloeiend ver wachten is. Toen het feit herdacht werd van het Vijf tigjarig Nederlanderschap van H.M. de Ko- ningiti-Moeder hebben de leden van de Kon. Kunstzalen Kleykamp Haar het portret van Prinses Juliana aangeboden, geschilderd door Tholen. Op het vrij groote doek ziet men links boschpartij. De boomen staan in lentetooi in een rijkdom van teere nuances vibreert het licht over het loover, dat fijn uitkomt tegen de helderblauwe lucht, hier en daar doorademd van zilverig wolkendons. Van het midden naar rechts is een grijs blauwe muur van een oud buiten. Op den hoek zijn lichtpaarse bloemen. Een beetje schuin er voor staat een eenvoudige bank en daarop zit de Prinses alsof zij even poost van een wandeling. Zij draagt een lila costuum en op haar knieën rust een tooge slagen parasol van dezelfde kleur als 't kleed Het hoofd is blozend en frisch. De heldere licht blauwe oogen kijken eenigszins pein zend. De blonde haardos vangt nog wat lente licht Aan het geheel is een sfeer van innig heid. De geheele compositie zou men kunnen karakteriseeren als een Hollandsche lente- symphonie. Tholens landschapkunst en portretschilderkunst zijn hier op 't innigst vereenigd. Met deze compositie heeft hij 1 Hollandsche hart getroffen. Moge de 70-jarige nog lang voor de Hol landsche kunst blijven gespaard. HET VLIEGTUIG ALS WARENHUIS-ARTIKEL De veelzijdigheid der groote warenhuizen neemt met den dag toe- In Londen vindt men er reeds één, die vliegtuigen te koop biedt. Een „koopje" wordt langs de pui getakeld. RIJKSBEGROOTING 1930 Voorloopige Verslagen Eerste Kamer BEGROOTING VAN WATERSTAAT BEHOUD TAN NATUURSCHOON ENZ. Blijkens het voorloopig verslag inzake de waterstaatsbegrooting 1930 werd er op aan gedrongen, dat bij de uitvoering van water staatswerken op 't behoud van natuurschoon zoo zorgvuldig mogelijk worde gelet, en men vroeg of dit met name bij de vaststelling van het tracé van het Twenthe-Rijnkanaai is geschied. Verscheiden leden spraken het vertrou wen uit, dat deze bewindsman ernstige po gingen in het werk zal stellen om aan de moeilijkheid met de aannemersbonden De treffende het verkrijgen van een afdoende oplossing van het vraagstuk der beslissing in geschillen uit aannemingsovereenkonv sten voortvloeiende, een voor beide partijen bevredigend einde te maken. Verschillende leden betuigden instem ming met de voorgenomen aanstelling yan een directeur-generaal van den Rijkswater staat. Tollen. Hoezeer beëindiging van den overlast, dien de tollen voor den weggebruiker op leveren, dringend noodig wordt geacht - meenden sommige leden toch bij de onder handelingen met belanghebbenden over af koop van die tollen groote voorzichtighei i te moeten aanbevelen. Vele eigenaren van tollen, zoowel openbare lichamen als parti culiere commissies, leggen nl. sterke neiging aan den dag, de voordeelen, welke z.g. uif de tollen voortvloeien, zeer hoog aan te slaan, zonder daarbij rekening te houden, dat tegenover die beweerde voordeelen de verplichtingen staan tot volledig onderhoud van de wegen en tot het doen aanpassen van die wegen aan het moderne verkeer. RijnSchelde. De meenirw werd uitgesproken, dat de artt 16, 17, 1Ö4 en 294 blijkbaar betrekking hebben op de yerbinding tusschen Bijo-^n Schelde. De daar genoemde werken wor den. naar werd opgemerkt, zonder uitzonde ring vermeld in den onlangs gepubliceerde» brief van Prof. van Eysinga aan den Minja- ter van Buitenl. Zaken. Het gaat hier d,us om een systematische verbetering van vaarweg. Men zou het op prijs stellen van den Minister van Waterstaat te vernemea of hij ten deze overleg heeft gepleegd me: zijn ambtgenoot van Buitenl. Zaken. Amsterdam—Rijn. Van verschillende zijden werd aangedron gen op een spoedige beslissing inzake de kanaaliverbinding van Amsterdam met de< Rijn. Onbewaakte overwegen. Verschillende leden wezen op de vele on gelukken welke op onbewaakte overwegen plaats hebben. Nu de spoorwegmaatschap pijen niet meer met verlies werken, is er h. i. alleszins reden om de bewaking te her stellen op een aantal plaatsen die daarvoor het meest in aanmerking komen. Enkele leden meenden vooral de aandacht van den Minister te moeten vestigen op den onhoudbaren toestand der spoorwegover gangen te Utrecht, waar het verkeorsvraag stuk bovenal om oplossing vraagt, terwijl daar bovendien wijziging en uitbreiding van het emplacement wenschelijk is. Aangedrongen werd op snellere vervan ging van gasverlichting in de spoorwegrij tuigen door electrische. Sommige leden drongen aan op sneller vervoer. Eenige leden zouden gaarne het stand punt van den Minister vernemen omtrent het vervoer van reizigers op Zondag. Mijnwezen. Eenige leden zouden prijs stellen op In zage van de stukken, welke betrekking heb ben op de te Genève gehouden conferentie over het mijnwezen. Land- en Tuinbouw. BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE. Op initiatief van de vereeniging van des kundige hoofden van Gemeentelijke beplan tingen in Nederland heeft een vergadering plaats gehad ter bespreking van do vraag vat er gedaan kan worden tegen de iepen- ziekte. Naast het bestuur van bovengenoemde vereeniging waren aanwezig de hoeren J. P. van Lonkhuyzen, directeur van de Ned. Heide-Mij., N. van Poeteren, inspecteur en hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, en J. van Dissel, directeur van het Staatsboschhehcer alsmede Prof. Dr. Rut gers, Prof. Dr. Johanna Wcsterdijk en de heer Overdijk, ambtenaar bij het Staats- boschbeheer. Besloten werd zich tot de regeering te wenden, dat zij aan de hand van de hosch- wet maatregelen in het leven roept, om doode en ernstig aangetaste iepen te doei. rooien, terwijl een kleine commissie bij rc- gecring, provincies, gemeenten enz., subsi dies zal vragen, om 5 jaren lang de kosten van onderzoek ter bestrijding van de iepen- ziekte te bestrijden. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam kwamen in een huis aan den Dvertoom de kleeren van de 77-jarige mej. T. van Rossum in aanraking met een brandende kachel, tengevolge waarvan ze vuur vatten. De vrouw kreeg zware brand wonden over het geheele lichaam, pe brand weer verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Tesselschade-ziekenhuis vervoerd werd. Daar is de oude vrouw ovei leden. Een tweejarig kindje uit een gezin in het Knuttedorp te Deventer kreeg een kan met kokende koffie over het lichaam, met het gevolg, dat het spoedig daarna in het St. Josophgestdcht is overleden. HET WRAK VAN DE „SALENTO". Voor de veiligheid der schepen, welke zich tor hoogte van onze kust ophouden, zal zooveel mogelijk de juiste ligging worden aangegeven van het wrak van het nabij Zand voort gestrande Italiaansohe stoomschip „Salento" waarvan de boven water uitste kende deelen tijdens de jongste stormen zoo goed als geheel verdwenen zijn. Een roode sector zal ingevoegd worden in buiten vuurtoren te IJmuiden, hetwelk over bedoeld wrak tot over een afstand van 13 zpemijlen rood zal schijnen. Tevens wordt te gelijkertijd op het strand te Zandvoort een rood en wit schitterlich't geplaatst, zichtbaar (rood) over dit wrak over een sector van 20 graden en wit aan weerszijden van dezeo rood en sector over een boog van 20 graden. OPLICHTING. Het Algemeen Politieblad bevat de vol gende mededeeling: Door enkele ingezetenen van Lonneker werd geschreven op een advertentie geplaatst door zekeren E. Hundertmark, Berlin, Weis- sensee Lehderstrasse 65. Daarna werd hun toegezonden een circulaire, waarin bijver diensten door het verrichten van schrijfwerk aan huis In het vooruitzicht werden gesteld. Voor onkosten moest 1.50 worden toege zonden, Sedert het geld was verzonden, werd niets meer gehoord. JUit inlichtingen gevraagd aan de Duitsohe politie, blijkt, dat men hier met een oplich ter te doen heeft. Door de Duitsche justitie wordt tegen Hundertmark een vervolging ingesteld ter zake van een groot aantal gevallen van op lichting in Duitsohland gepleegd. INBRAAK IN EEN KERK. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 45-jarigen koopman K. wegens inbraak en vernieling in de Gereformeerde Kerk te Raard bij Dockum veroordeeld tot drie jaar. De rechtbank had hem vier jaar opgelegd. DE VERDWIJNENDE OOIEVAAR. In „Ardea", het orgaan der Ned. Ornitho logische Ver., publiceert Fr. Haverschmidt een onderzoek naar den stand van ooievaar in 1929. In het afgeloopen jaar waren er in Nederland slechts 209 ooievaars nesten bewoond. De meeste kwamen voor in Friesland (47), Drente (35), Z. Holland (34) en N. Brabant (31). De achteruitgang van den ooievaarsstand blijkt verder uit het feit, dat sinds 1920 ten minste 98 nesten in den steek gelaten zijn, waarvan 24 die in 1928 nog bewoond waren. In België is de ooievaar reeds als broed- vogel verdwenen. De achteruitgang is niet zoozeer aan den inensch, als aan de dieren zelf te wijten, zoodat men er machteloos te genover staat en het nog slechts een kwestie van tijd '.s, dat de ooievaar tot de Ned. broed- vogels behoort. IN EEN DORSCHMACHINE VERMORZELD De 19-jarige Leenhouts is te Hoofdplaat met zijn beenen in een dorschmachine ge raakt en aan de gevolgen overleden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Gebruik hiertegen de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent, Bij Apoth. en Drogisten OPSPORING VERZOCHT. In het Algemeen Politieblad verzoekt de brig. Commandant der Kon. Mar. te Coevor- den, als verdacht van oplichting, opsporing aanhouding en voorgeleiding van een onbe kend persoon, zich noemende J. de Kok, aar schatting 40 50 jaar. Hij gaf voor afkomstig te zijn van Peize. hetgeen bij navraag onwaar bleek te zijn. Hij is in het bezit van eenige aanvraag- lormulieren tot verzekering tegen ongeval len van de N.V. Verzekering-Maatschappij Zuid-Holland, door middel waarvan hij zijn oplichterspraktijken uitoefent. Ook de burgemeesters van Dalen en van Gramsbergon vragen zijn opsporing, aan houding en voorgèleiding. Signalement: lengte ongeveer 1.70 M., schraal postuur, smal bleek gezicht, kleine zwarte knevel, eenigszins rossig haar, ge kleed met een grijs colbert-costuum, geel grijs pullover, grijze pet en zwarte lage schoenen. Hij spreekt eenigszins een Zuide lijk of met eenigszins Friesch accent Het iB niet uitgesloten, dat hij onder an dere namen zijn praktijken uitoefent FORENSEN LIEF EN FORENSEN LEED. Tengevolge van een draadbreuk in de bo- vengrondsche leiding tusschen Sloterdijk eii Halfweg ondervond de Haarlemsche tram gistermorgen tegen half 9 groote vertraging De verschillende uit de richting van Haar lem komende tramtreinen die gedoemd wa ren op den weg te blijven staan, vormden weldra een lange file, zeer tot ongerief van de talrijke forensen uit Haarlem, die te Am sterdam hun werkkring hebben. Passe'erende automobilisten ontfermden zich over velen van hen. terwijl anderen maar besloten om naar Sloterdijk te wan delen, vanwaar de Amsterdamsche gemeen tetram hen wel verder naar het Centrum der stad zou voeren. Tegen 10 uur was de oorzaak der storing opgeheven, en weldra was de dienst weer normaal. Donderdagavond heeft de radio-omroep te Hilversum op verzoek van de politie te Zandvoort een S.O.S.-bericht uitgezonden, waarin Henk Tersteeg te Spalding in Enge land werd verzocht zich dadelijk naar Neder land te begeven. Dit bericht werd door de „Daily Mail" te Londen opgevangen, waarna het blad zich telefonisch met Spalding in verbinding heeft gesteld en men er daar in geslaagd is kweeker Tersteeg in een hotel op te sporen. Deze kreeg zoodoende reeds 50 minuten na de uitzending kennis van de voor hem be stemde waarschuwing. Hij kon Donderdag avond de Harwich-boot nog halen, zoodat hij den volgenden morgen reeds thuis kon zijn. BRANDEND TE WATER GESPRONGEN Te Amsterdam viel in een drukkerij aan den O.Z. Aohterburgwal een flesoh met ben zine, die men wilde gebruiken om de pers schoon te maken, op den grond. De uitstroo- mende benzine vloeide over den vloer en raakte, toen zij in de nabijheid van de bran dende kachel kwam, plotseling over de ge heele oppervlakte in vlam. De chef van de drukkerij, de 55-jarige J. C. Grijn, over wiens broek en schoenen benzine was gemorst, stond plotseling in vlam. Hij pende door het aan de voorzijde van het gebouw gelegen kantoortje en sprong in het water van den O. Z. Voorburgwal. Toen zijn brandende kleeren waren gedoofd, wist hij zich zelf op het droge te brengen. De brand was spoedig gebluscht. Radio Nieuws. Kerk Te Zwijndrecht. i 3 Zini lej. Maj l Rol Jrgelsi li. chrift. Efeze 5 8—20. 7 Gebed. 8 Voorl ar den tekst: Eteze 5 14. 9 Zingen: Psalm -18 3 4 en 5. 10 Eerste gedeelte der predik-it.n. lij ingen: Psalm 68 14. 12 Tweede gedeelte der rcdlkatle. 13 Dankgebed, an Zacharias 4 en 5. 15 5 6.20. N.C.R.V. Kerkdienst de Tuinzaal vaa Uoncordta", Graaf Wichmanlaaa nger: Da. C. J. Hoekendijk. Pred. Solozang door mej. J. Molend'jls g. 1 Orgelspel. 2 Votum. 3 Ge- :ang: 1 |ag d. Sloot, Soloz! 6 Gebed. 6 „Onze Vader". 7 V O' ekst: Zacharias 13 6. 8 Eersti happeiyk 17 FEBRUARI. HUIZEN (Vóór 6 i "5 Tijdsein. 8. Tijdsein. 10.30—11 Koi door Ds. J. A. Hoekzema, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 11—11.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. J. C. M. Doyen. te Hilversum, il «n— 12.30 Concert: mevr. T. de WildeSchetter, zang; Dirk Vos. viool; H. v d. Horst Jr.. celloj mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode, plano. 12.30 Tljdsen. 12.301.45 55e Orgelconcert vanuit do HersL Evang. Luth. Kerk aan den Klovenicrs,- kerk.^den heer°Jan Zwart.0?.— Tijdsein.1 2—J.35 Uitzending voor Scholen. Spreker: Ds. J. C. Rullmann, Geref. pred. te Wassenaar. Onder werp: „Iets over den schoolstrijd" 2.45—3 IS Spreker: de heer A. J. Herwig. te Bussum. overt „Het gras In den tuin en vervangDlanten voor gras". 3.15—3.45 Cursus Knippei de heer F. Reymerink te 's-Graveland, kerk orgel. 5.— Tijdsein. 5—6.30 Concert: mej. Aenn- chcn Perizonius, sopraan: Willem Seghoer, ba riton: mej. Nini Idzerda, plano. 6.30—6.40 Koer sen. 6 40—7.10 Spreker: de heer F. de Mos. te Schlebroek. Onderwerp: „Hoe? Wat? Waarom?" 7.10—7.40 Accordeon-concert, te geven door den heer G. E. den Boer, te Amsterdam. 7.408.10 i Vogel voederfat teerdt". Onderwerp: Muzikale medewerk ingvereen. „De Lofst don heer R. van D* Chr. Radio-Orkei 10.15 Morgenwijding. 12 Politieberichten 12 IS 2 Middagmuziek. 23 Gramofoonmuziek. 34 Knipcursus. 44.15 Gramofoonmuziek. 1 15S Solsitenconcert. 6.30—6 Dlnermuziek. 6.— Tijd- k- 0.45 Nutsl berichten. 11.Aansluiting van Hotel, Amsterdam. 122.Slultlni het Carlton* RADIO-AVOND DER CHR VAKBEWEGING Op uitnoodiging van het GN.V. spreekt de heer W. Kooijman, van Delft, lid van het algemeen bestuur van het C.N.V. en voor zitter van den Chr. Bond van Belastingamb tenaren, op Woensdag a.s. 's avonds 8 uur voor de microfoon van de Ned. Chr. Radio» vereeniging (zender te Huizen) over het on derwerp: „Organisatie naar beginsel is voor alle ohristenen eisch en voor behartiging hunner stoffelijke belangen het meest ge- wenscht". DE YOUNGPLAN-DEBATTEN IN DEN RIJKSDAG 1 „.v.V f - -T- ét -- - -,v «v..T f 7» -V Inzet: Rijksminister Curtius, die met een uitvoerige rede de besprekingen inleidde. FEUILLETON DIE ZIJN LEVEN VERLIEST I ,x>r T. P. RIKSEN. (27 Wat Van Eekeren niet Ln de laatste plaats hinderde, dat was de wetenschap, dat Wim zijn toevlucht had genoemen tot oom Gerrit 't Was nog maar enkele jaren geleden, dat Van Eekerun's broer en schoonzuster eens ioi Heideveld over waren. Het gesprek kwam toen het onderhoud stond Van Eekeren tot un de kleinste bijzonderheden helder voor den geest op de vrije opvattingen, welke de kinderen, als ze wat ouder werden, ble ken te huldigen. En toen had Van Eekeren, smalend lachend, met groote zelfbewustheid geantwoord hij hoorde het zich nog zeg gen: „Eenvoudig een kwestie van opvoeding Gcrnt!" Nu was de beurt aan de familie in Den Haag, om te triumfeeren! Oom Gorrit mochi dan moeilijkheden met zijn kinderen heb ben. het was toch nooit zoover gekomen, dai een van hen met zijn vader brak en het ouderlijke huis ontvluchtte. Van Eekeren kon zich zoo levendig voorstellen, hoe men daar ginds over hem zou oordeelen, om elkaar dan lachend te vragen, wat er van die zelf bewustheid van hem was terechtgekomen. En dan niets te kunnen doen, om zich te rechtvaardigen! Gerrit had het ndet eens de moeite waard geacht hem over de zaak te schrijven, zoodat Van Eekeren niet behoefde te vragen, aan wiens zijde zijn broer zioh plaatste. Mien was evenmin ingenomen met het feit, dat Wim onder oom Gerrit's dak ver toefde, doch zij had geheel andere motieven dan haair man- Bij haar was het voorname lijk do zorg voor Wim's geestelijk welzijn. Nauwlettend had zij de laatste jaren Wim's ontwikkeling gadegeslagen. Met zorgvuldig heid haar taak in het gezin waarnemend, van dag tot dag trachtend een voorbeeld te zijn, strevend naar een sfeer van opgewekt Christelijk leven Ln haar woning, had zij in stilte reeds gehoopt, dat Wim op het goede pad zou blijven. De mogelijkheid hiervan scheen haar ech ter uitgesloten, nu het conflict, dat zij zoo- lang had zien aankomen, werkelijkheid was geworden en bovenal nu zij Wim wist opge nomen Ln het gezin van oom Gerrit Wat moest daór, in een omgeving, waar elke rem •ontbrak, van hem terecht komen? I Had hij zich tot oom Jacob gewond, dón jzou ze zich niet zoo bezorgd gemaakt heb ben. De scheiding bleef dan wel, maar zou, inaar haar inzicht, gezegende vruchten kun- nen afwerpen, zoowel voor haar man, die J wel een harde les noodig had, als voor Wim j die op een gevaarlijk pad was geraakt In oom Jacob stelde Mien haar volle vertrou- i wenwaar haar man faalde, zou oom Jacob I slagen. Hij trad zoo geheel anders op, ook in zijn eigen gezin, leefde veel meer mee, trachtte eerst te begrijpen en dan te oordee- Ion en wanneer hij moest bestraffen, ge- 1 schiedde dat met zooveel tact, dat elk ver wijt van liefdeloosheid moest verstommen, j Maar Wim had in de stemming, waarin hij verkeerde, geen behoefte aan oom Jacob's iraad; naar een ander soort toevluchtsoord ging zijn begeerte uit Zooals Mien het in zag, had Wim slechts één doel op het oog: gelegenheid te kunnen vinden om zich vol komen te kunnen uitleven. En dat was in het gezin van oom Gerrit, waar ieder zijn eigen leven leefde en alleen de zucht naar verstrooiing de band was, welke het gezin bijeen hield, zeer wel mogelijk. Zoo zag zij haar zoon steeds verder afglij den van den weg, welken zij ais ten leven leidend had leeren beschouwen, zoo zag zij hem langzaam maar zeker vei-vreemden van haar cn haar gezin, totdat het verlangen naar het ouderlijk huis en het leven des ge- loofs, dat daar tot uiting kwam, voor goed in hem zou zijn gedoold. Doch God was bezig in Zijn leidingen met haar gezin Micn iets te leeren, een les, welke op zich zelf gemakkelijk genoeg was. Zij moest leeren te voldoen aan de uitnoodi ging, om al haar bekommernissen op Hem te werpen, om al haar zorgen aan Hem over to dragen, zich niet blind starend op de door haarzelf gevonden en gcwenschte oplossing, maar haar blik opwaartsch richtend tot Hem, die eenmaal tot Zijn kinderen van alle eeuwen sprak het woord van waarschuwing en vertroosting: „Want Mijne gedachten zijn niet ulieder gedachten, en Uwe wegen zijn niet Mijne wegen". Indien Mien eens een blik had kunnen werpen in het gezin van oom Gerrit en haar zoon daar had kunnen gadeslaan, zou zij tot de verrassende ontdekking zijn gekomen dat er voor haar vrees in dit opzicht geen aanleiding bestond. Wim was nu ruim twee maanden in Den Haag gelogeerd en hij moest het erkennen: de dagen en weken waren snel voorbij gegle den, de nieuwe huisgenooten, maar inzon derheid oom Gerrit en zijn vrouw, hadden ge eisch, welke aan de samenleving met het I tracht het hem zoo aangenaam mogelijk te gezin van oom Gerrit werd gesteld, om zich f maken en het ondervonden leed spoedig te gehéél te geven. i doen vergeten. Trouwens, dat was ook eigen Op forsche wijze was Wim op zijn weg tot 'belang, want toen Wim zijn intrede Ln hun nadenken, tot vergelijken gebracht Het le- wonoflig deed, kwam hij niet als een vroo- J verj des geloofs had hij thuis van nabij kun- lijke loge, zich reeds bij voorbaat verheu- jnen gadeslaan, zijn moeder was er de stille gonde in de eindelijk aangebroken vacantie, getuige van; ook had hij kunnen zien, doch bracht hij met zich wrevel en zorg, hunkerde hij naar medeleven en opbeu ring. En die wilde men hem ten huizo van oom Gerrit gaarne en in ruime mate geven, want in die woning was geen tijd en geen plaats voor somberheid. Als zij er eens haar intrek nam, was het altijd slechts voor kor ten tijd, want hoezeer de bewoners ook on derling mochten verschillen, als de gemeen- scliapjielijke vijand zich aandiende, waren ze eensgezind in hun bestrijding. Ondanks de wijze evenwel, waarop zijn fa milie hem had ontvangen, was Wim lang zamerhand tot de overtuiging gekomen, dal hij er niet moest blijven. Hij had deze ge dachte reeds aan zijn huisgenooten kenbaar gemaakt en ondanks de proteston, welke zij uitlokte, was hij bij zijn voornemen geble ven. De tegenwerpingen herhaalden zich waartoe het eigengerechtige Christendom, het caricatuur-geloof voerde, in de figuur vpi zijn vader, en nu leerde hij in het ge zin van oom Gerrit nog een anderen levens vorm kennen, dien der volmaakte lucht hartigheid. Zuik een fel contrast, zoo een machtige overgang moest wel tot Wim spreken. Ware hij na het conflict met zijn vader geko men in een gezin, „dat midden in de we reld leefde", genietend van het schoon en de vreugde, welke zij aan haar kinderen te geven vermocht, maar overigens huldigend hooge zedelijke opvattingen, van nature be deeld met een streng plichtsgevoel, dan zou zulk een omgang ongetwijfeld groote beko ring voor Wim hebben gehad, en hem des te verder verwijderd hebben van een geloof, 1 dat meende te kunnen bloeien zonder hun kracht werd toch mmder. Men j liefde, mocht het clan goed met hem meenen, maar j Door zijn degelijke opvoeding, den In- men gevoelde Wim's aanwezigheid als een druk, welken mannen als Dortveen op hem beperking van de vrijheid en zijn neerslach- I hadden gemaakt, zijn leven in het stille, tige buien dreigden een gevaar te worden orthodoxe Heideveld, was Wim te nuchter voor de luchthartige stemming, zonder wel- 'om zich te kunnen storten in do ijdele vreug ke men niet leven kon. En er was toch dn ten huize van oom Gerrit Kon hij aan slechts bitter weinig noodig, om de uitbun- die ketenen van herinnering, welke hem aan 'gebaren en groote woorden waren gebleven. dige vroolijkheid in somberheid te doen om- het verleden geklonken hielden, maar eens maar overigens had oom Gerrit zich ge slaan. Het geoeurde maar zelden, dat Wim ontkomen! Wat waren menschen, die zich openbaard als een, die even sterk als ande* ganscher harte meedeed, dat gevoelde konden uitleven, die zich „konden laten ren, door allerlei omstandigheden en ins rd er nooit een ^woord over gaan", toch veel gelukkiger! Dat waren zijn vloeden geleid wérd. i (Wordt vervolgd.) hij kwam er niets verder mede, waait wat hij dan wilde kón hij toch niet 't Waren niet zijn beste oogenblikken. als hij zóó dacht hij was dam verder van huis dan ooit Wim had het niet gemakkelijk in deze dagen. Hij was als een wandelaar op een eenzamen landweg, bij het naderen van den avond: te ver van huis, om terug te kee- ren, terwijl de omgeving hem veel minder aanlokkelijk voorkwam dan toen hij haar zag in het schitterend licht der zomermidr» dag zou. dom Gerrit stond niet meer op het hooge voetstuk, waarop hij Ln Wim's verbeelding \roegor had gestaan. Telkens ais oom Gei> rit eens enkele dagen in Heideveld had ge» logeerd en Wim hem ontmoette, was ut-ze in zijn waardeering van den broer zijna vaders versterkt Dat was n^ eens iemand om tegen op te zien, om jalo^fcch op te zijn. Een man met een rechtschapen karakter, iemand, die zich gemakkelijk wist aan te passen, met een broeden blik op menschen en zaken, die van het leven maakte, wat er van te maken viel. Doch «-at was er van dit verheven beeld overgebleven? Vergruizeld lag het aan Wim's voeten. Nu hij enkele weken dage lijks met oom Gerrit had omgegaan, had hij dezen leeren kennen, maar niet als een krachtige figuur, die zelfbewust door het leven schreed, invloed uitoefenend op allet^ die met hem in aanraking kwam. De breede men wel, al ^gewisse'd, en het was juist de stilzwijgende ^overwegingen in zijn opstandige uren. Maar j

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9