Jlir uiur (Hmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. WERFT NIEUWF ABONNEE'S, IBONNEMENTl Per kwartaal ƒ3.23 (Beschikkingskosten 0.15) >er week f 0.25 £ii dagelijkache zending „7.— Alle9 bij vouru It betaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Eondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. A O V E R T E N TI E N: Van 1 tot 5 regels f 1.17VS bike regel meer 0.22Vj Ingez Mededei linger, van 1—5 resets „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. j Voor het bevragen aan het bureau J wordt berekend0.10 No 2975 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 10e Jaargang Oil nummer bestaat uil VIER bladen BERICHT De banden voor de Zondagsbladen zijn gereed. De prijs bedraagt 80 ct. Liefhebbers hiervoor gelieven te bestellen bij onze administratie. VERZEKERING EN VERZEKERINGSDWANG VUL Wij kwamen tot de conclusie, dat de Overheid rechtmatigen dwang uit oefent, zoo zy den nalatige tot plichts vervulling noopt, zoodat in verband met de sociale voorzorg geen gegrond be zwaar kan rijzen tegen het feit, dat de Overheid ingreep by gebleken nalatig heid van de maatschappij, tenzij dan het bezwaar, dat dit noodig was. Maar dan richt zich dat bezwaar te gen hen, die hun sociale plichten niet verstonden, of^ilthans niet nakwamen. Wel kan men het betreuren, dat de Overheid niet eerder ingreep, toen hel euvel nog niet zoo groote afmetingen had aangenomen. Immers in dat gevaJ zou de sociale nood niet zoo hoog geste gen zijn, dat men daarop zelfs een po litiek kon gaan bouwen, maar de Over heidsmaatregeleu zouden veelmeer aan sluiting hebben kunnen vinden aan het sociale werk der vrye maatschappij, en daaraan zijn sociale organisatie hebben kunnen schenken. Onder den invloed van een liber ty nsch vrijheidsideaal was de sociale liefdadigheid al te zeer uitgedoofd en de Overheid, die ook zelve onder de macht van het liberalisme handelde, maakte zich mede schuldig aan nalatig heid in de vervulling van haar roeping en derhalve aan den nood en de onge Techtigheden, die daaruit voortkwamen. Hierin ligt een reden te meer voor de Overheid, die een en ander beter leerde inzien, om handelend op te treden. Als zy verstaat, dat zy om der zonde wil geroepen is de ongebondenheid te be teugelen, zoo kan zy het niet anders dan door middelen en wegen te zoeken om het volk te binden aan zijn zedelijke roeping ook in de sociale voorzorg en om den nood te lenigen. Een andere zaak is echter, of de mid delen en wegen, die zij vindt, beoordeeld in het licht onzer beginselen juist zyn. En dan maken wij onderscheiding tus- schen twee dingen: leniging van den nood en bevordering van de vervulling der sociale roeping. Het eerste vindt vaak geen ander af doend middel om uit der. noodtoestand te geraken dan dat de Overheid zelf ter hand neemt, wat de maatschappij en haar organen nalieten. Als zoodanig is dat ook te verdedigen. Het tweede echter eischt instelling van maatschappelijke organen en be vordering van hun werkzaamheid, zoo dat degenen, die aangewezen zyn om hun sociale taak uit te oefenen, dat ook zoo spoedig mogelijk weder doen, zoo dat de dadelijke tusschenkomst der Overheid tot het minimale beperkt wordt en de Rijkskosten worden ver minderd. De maatschappelijke beharti ging der sociale voorzorgen moet voot ons het doel zijn en blijven. De sociale wetgever heeft beide pun ten, die wij onderscheidden, op het oog gehad en koos als middel het kijksver zekeringsbedrijf. Men denke aan dt Ouderdoms- en Invaliditeitswet. In verband met het karakter van het verzekeringswezen en alles wat wij daaromtrent hebben opgemerkt is dit niet de gelukkigste vorm geweest. Met name daarom niet, wijl men hieraan verzekeringsdwang van een bepaald ge deelte des volks moest verbinden. Dientengevolge toch ging de Overheid van de betrokken onderdanen een han deling eischen, die by sommigen op ge wetensbezwaar zou stuiten. Zij heeft zelf ingezien, dat in dat geval haar dwang onrechtmatig zou zijn en nam dit bezwaar bij haar wetgeving in re kening. Hoewel nu dit gewetensbezwaar klaarblijkelijk niet door de volkspsyche wordt gedeeld, anders toch zou men lol dezen vornr van sociale voorzorg niet gekomen zijn, oordeele men niet. dnt daarom de waarheid bij de meerderheid ligt. De ontwikkeling van het historisch proces wijst er veeleer op, dat de volks ziel niet meer nauwgezet reageert op de Christelijke zedewet, terwijl er nog al tijd worden gevonden, wier zerleliik be wustzijn zuiverder weerklank geeft. In ieder geval komt het ons voor, dat de Overheid met groote bedachtzaam heid heeft te handelen, zoo gewetens bezwaar wordt gewekt tegen haar wet en zeker, wanneer zy de Christelijke consciëntie op haar weg vindt en het vermoeden der achtbaarheid niet wordt ondermijnd. In zulk een situatie is er gegronde reden om te overwegen, of haar wet be antwoordt aan den zedelyken maatstaf, dien zy behoort aan te leggen. Doel er. middel vallen tegelijk onder zedelijke beoordeeling en bij het gewetensbe zwaar komt steeds de vraag der souve reiniteit aan de orde. Gewetensbezwaar ryst dan, wanneer men krenking van de hoogste Souvereiniteit gevoelt en daarom gaat zulk bezwaar gepaard aan geloofsbezwaar. Dit is uit den aard der zaak een zeer persoonlijke aangelegenheid, doch dit sluit volstrekt niet uit, dat dit persoon lijk gevoelen aan een objectieve waar heid uiting kan geven, zoodat de voor gestelde dwang ook in het algemeen onrechtmatig moet worden geacht en afkeuring verdient. In verband met de sociale voorzorg nu, is het ernstig gewetensbezwaar te onderkennen, juist, wyl het bezwaar, dat men gevoelt tegen de verplichte ver zekering, dus tegen het middel, geens zins als zoodanig mag gelden tegen het doel, wijl voorzorgen zedelijke plicht is. Gewetensbezwaar tegen verzekering ontheft niet van den zedelyken plicht jegens zyn huisgezin en zyn naasten. Wie gewetensbezwaar gevoelt tegen het verzekeringswezen en tegen der geest, waaruit dit naar zyn beschou wing opkomt, kan geen gewetensbe zwaar hebben tegen het gebod en de orde des levens, welke hem opleggen voor den kwaden dag te zorgen, zon voor zichzelf als voor den kring zytter naasten. Hy moet doen, wat zijn han.l vindt om te doen. De Overheid kan en mag echter niet vvyken voor bezwaren, die als gewetens bezwaren worden aangediend, terwy men zoekt te ontkomen aan plicht en roeping. Dit ware een wederkeeren tol een libertynsch laat maar geworden. Juist, omdat men in Christelijken krmg bezwaren tegen het verzekeringswezen en zyn afkeurenswaardige gevolgen koestert, zij men er op bedacht, dat af laten van het middel, dat men verkeerd acht, en niets beters in de plaats geven, opdat het doel worde bereikt, in dit ge val zeker niet met de Christelijke le vensbeschouwing strookt. Ongetwijfeld zijn er bezwaren nog van technischen en practischen aara, doch daarover handelen wij niet, opdat de principieele zyde in het licht worde gesteld en men inzie, dat alleen protest legen verzekeringsdwang, hoe rechtma tig ook verdedigd, niet genoeg is en in het licht der historie zelfs niet billijk kan worden geacht, zoo men niet eelt beteren weg aanwijst. Toegegeven nu, dat een oprecht ge wetensbezwaar tegen verzekerings dwang moet worden geëerbiedigd, toe gegeven ook, dat het middel, dat mei» aangreep en waartoe men verplichtte n.l. verzekering en verzekeringsdwang ui het licht der Christelijke levensbe schouwing op gegronde bezwaren stuit, zoo vergete men niet, uit welke oorzaak de Overneid handelde. Genezing zal alleen worden gebracht, zoo men waarl'jk uit den bodem dei Christelijke levensbeschouwing gaat Ie ver., zoo noodig in verdrukking en ten koste van offers. Wat staat het parti ulier initiatief in den weg om te doen, wat men schuldig is. De sociale wetge ving toch is geen vrucht van waarachtig sociaal leven, maar surrogaat voor wal ontbrak. Men heeft de sociale verzekering dan ook wel een noodzakelijk kwaad ge noemd. En is in zulk een uitspraak het middel en de dwang veroordeeld, het noodzakelijke wy'st op de hardigheid des harten, waardoor het zoover kwam. Daarom ligt het op den weg van alle bezwaarden om in eigen kring er naar te streven, dat de sociale voorzorg van den dwang, die door het geweten on rechtmatig wordt geoordeeld, wordt vry gemaakt en zulk een vrijheid zal ook de Overheid moeten toejuichen, zoodra zy als een recht wordt gevoeld en als zede lijk gebonden en dus plichtsgetrouw wordt bevonden. Indien men ook zijn zedelijke plich ten ten aanzien van de saamleving ern stig gevoelt, zal men zijn kracht niet zoeken in een ij del protest en kan een financieel nadeel, dat men lydt, zoo men zyn bezwaar laat gelden, niet ver hinderen, dat men metterdaad bewijst liever schade te lijden dan schade te doen. Wanneer in dezen weg eendrachtig wordt saamgewerkt, kan het huidige systeem geleidelijk worden vervangen door een stelsel, dat door deze bezwaren niet wordt gedrukt. Wij hopen dit te zij ner tijd in een afzonderlijke reeks te T EVANGELISATIE-AUTO IN ZEELAND Steeds meer trachten verschillende Evangelisatie-vereenigingen door middel van straat- prediking de massa te bereiken. Dezer dagen bracht de auto der Nederl. Openlucht- Evangelisatie. gevestigd te Rotterdam, een bezoek aan Zeeland. We zien hier de auto op de Paardenmarkt te lerseke. Ds. Waardenburg van Wemeldinge voert 't wqord. AMENDE HONORABLE. We hebben „Het Schoolblad", het orgaan van het Ned. Onderwijzers Genootschap, on recht aangedaan. We willen dat eerlijk er kennen en we zullen zelfs eerlijk opbiech ten, hoe het gekomen is. e zullen dat doen, ondanks de be schuldiging van den heer Peper, secretaris der Rott, afdeeling van het N.O.G, die ons :n ingezonden stuk, waarvan de opname thans overbodig is, beschuldigt van „Bewus te misleiding". We hopen, dat deze toch wel wat haastige kwalificatie na lezing van onze schuldbe kentenis teruggenomen wordt; doch dat moet de heer Peper zelf weten: wij verkla ren hier, dat hij z a k e 1 ij k gelijk heeft. Op het laatste congres van den Bond van Ned. Onderwijzers (de Bond is de roodo en het N.O.G. de z.g. neutrale groep) is door twee hoofdbestuursleden verplicht, ut ra al onderwijs be pLe.l.t; welk rapport echter na krachtige bestrijding Is aangehouden tot de volgende vergadering. Over dit congres verschenen in opvolgen de nummers van het Schoolblad drie zwart* artikelen en onze conclusie luidde, dat de schrijver de zijde koos van hen, die de ver plichte neutrale staatsschool verdedigden. Deze conclusie nu is onjuist; de schrijver verwerpt dit standpunt en zegt, dat we moe ten hebben: „de absoluut neutrale staats school en daarnaast de met de staatsschool finantiëel volkomen gelijkgestelde biezonde re school dus, afgezien van enkele door de kommissie voorgestelde maatregelen, als door 't N.O.G. reeds te Enschedé zijn aan bevolen, 't schoolstelsel, dat we hebben." (Dat de schrijver ons een zeer beperkte rij heid gunt, laten we even onbesproken) Ziedaar dus de erkenning van ons onge lijk. Nu de verklaring. „Het Schoolblad" wordt door ons vrij ge regeld gelezen, al ontbreekt natuurlijk de lijd wel eens het nauwkeurig te doen. Dit was ook met de laatste uummers het geval, doch onze aandacht werd getrokken door enkele citaten in het r.-k. dagblad „de Volkskrant" en de redactie van dit blad concludeerde na do letterlijke aanhalingen, le schrijver de zijde koos van hen, die de neutrale, verplichte staatschool verdedig den. Wie de lange artikelen vluchtig las. moest wel tot die conclusie komen. De ichrijver immers betoogt herhaaldelijk, dal ie verdediging van de verplichte neutrali eit volkomen logisch is en hij om schrijft het standpunt der voorstanders op sn wijze, alsof het zijn eigen overtuiging is. Later echter verwerpt hij dit standpunt ant: „De „kinderziel" welke de school te be werken krijgt, is, voor zoover men een godsdienstige opvoeding als een veront reiniging meent te moeten opvatten, reeds voor een groot gedeelte „verontreinigd'. En daarmee zal de school op pedago giese gronden, rekening moeten hou den. De heiligheid van de kinderziel respee teren in de zin als de heer Posthumus be doelt, zou eisen een opvoeding la Rous seau, een opvoeding van 't geboorteuur til buiten ieder cdntakt met de werkelikheid W ij zullen onze arbeid moeten instel len niet op een fictie, niet op 't kind, „zo als 't uil de handen komt van de Schup- per", maar op 't kind, zoals 't komt uit de handen der levenswcrkelikheid". Onze te haastig genomen conclusie doet derhalve den schrijver in het „Schoolblad" onrecht aan; wij nemen ze terug en doen tegenover hem amende honorable. We konden het niet eerder doen, omdat e alle desbetreffende Schoolbladen niet meer in ons 1 ezit hadden. BEPERKTE VRIJHEID. we den schrijver in Het School blad de volle maat gegeven hehben, wil re er toch op wijzen, dat we hem niet gaarne als minister van onderwijs zouden zien optreden. Want de vrijheid, welke hij ons gunt, is wel zeer beperkt, Dit blijkt duidelijk uit de conclusie, waar mee hij dit deel zijner beschouwingen ein digt. Hij kiest voor het tegenwoordige dub- bel-systeem: een neutrale staatschool en daarnaast een daarmee finantiëel volkomen gelijk gestelde bijzondere school. Doch dit dubbel-systeem heeft gebreken en deze wil hij opheffen, zonder in 't prin cipe wijziging te brengen. Dat kan, en daar toe is alleen noodig, „in plaats van bepalinkjes aan te nemen tegen naamlijsten-zwendel, scholenversnip pering en geldverkwisting. voor te stel len. dat de Staat zelf weer aan 't roer gaat staan, zelf scholen bouwt, zelf per soneel aanstelt, de schoolbesturen tol ouderkommissie promoveert en aan die ouderkommissie een behoorlike mate van zeggenschap over de richting der school toekent Dan marcheert de zaak duizendmaal be ter dan ze bij 't tegenwoordig tweslarh tige systeem bij moRelikheid marcheren kan. Een der meest overtuigende perioden uit Posthumus' lezing was zijn uiteenzet ting van de noodzakelikheid van "t staats monopolie op 't gebied van de volksschool opvoeding. Die noodzakelikheid berusl niet op een of andere subjectieve overtui ging, maar is een door allo partijen er kend feit. Nu reeds zijn de hiezondere scholen in wezen staatscholen. Staatschool eenvoudig met een te ruime machtsdelegatie aan be langhebbenden, zelfs soms slechts belang stellenden. Inperking van die macht binnen grenzen van redelikheid en dele gatie daarvan slechts aan belanghebben den is de enige oplossing, welke onder de tegenwoordige omstandigheden aan 't pa cificatieprobleem kan gegeven worden Dan is de zaak nog wel niet heeleniaal In orde, maar is er gedaan, wat op dit moment kan gedaan worden." De schrijver wil dus „Staatsmonopolie op 't gebied van de volksschool". „Aanstelling van onderwijzers door den Staat". En als dat alles gebeurt, dan is de zaak nog wel niet heelemaal in orde, maar er is toch gedaan, „wat op'dit oogenblik mogelijk is". En later dan, zouden we haast vragen Waarheen wil de schrijver dan? We zullen er nu maar verder over zwij in, maar gerust zijn we niet over hei N.O.G. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is verleend de eeremcdaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Na<sau. ;n zilver, aan P. Kaspersma, te Leeuwarden, oud-kapitein in dienst van de N.V. Scheep vaartmaatschappij Holland-Friesland. RAPPORTEURS TWEEDE KAMER De afdcelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot raup-ileurs over de wets ontwerpen: Wijziging der Zuiderzeesteunwet; Wijzi ging der Ongevallenwe' 1921 en w'jVgirp der Land- en Tuinbouwongcvailenwd 1922; machtiging tot het aangaan van een over eenkomst tot wijziging van die betreffende den aanleg en de exploitatie van den spoor van Gouda over Waddinxveen en Boj koop naar Alfen: onteigening'noodig voor den aanleg van het gedeelte Rotterdam- dntion Moordrecht van den ontworpen Rijksweg RotterdamGouda: de heeren Van Hellenberg Hubar, Lovink, Severeyn en d. Bilt REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de inspecteur der registratie er» domeinen .T. A. Pieterse. te 's-Gravenhage. tijdelijk werkzaam gesteld aan 't Departe ment van Financiën UITVOERING ZIEKTEWET SCHEEPVAARTVER. ZUID. ■an arbeid heeft de bed rijfs- r ziekengeldverzekering voor havenbedrijven als georeani- De minister vereeniging vt de vervoer- ei seerd in de voor den tyd van drie jaar erkend "*ereenigi»- -i dir. sin ZL HET DANS-VRAAGSTUK DE MINISTER VRAAGT INLICHTINGEN De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen verzocht aan de Ged. Staten hunner provincie een antwoord te doen toekomen op de volgende „lo. Zijn in uw gemeente bepalingen ge troffen met betrekking tot het dansen, en zoo ja, welke zijn deze bepalingen? 2o. In welk soort van inrichtingen, die voor het publiek toegankelijk zijn, wordt gedanst? 3o. Is bekend of zich excessen voordoen ol hebben voorgedaan in bedoelde gelegenhe den, en zoo ja, waarin bestaan deze buiten sporigheden?" FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN In een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken had het provinciaal bestuur van Limburg in verband met de in verkingtreding van de wet tot wijziging van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, gevraagd of voor het geval de veldwachter eener gemeente vrije woning geniet, zonder dat zulks in de gemeenterekc ning tot uitdrukking komt, daarvoor een bedrag onder de uitgaven mag worden op genomen. en voorts of de kosten der straat erliehtlng als kosten voor de politie te be schouwen zijn. De Minister heeft thans beide vragen ontkennend beantwoord. TWEEDE KAMER VERBETERING VAN DE GOUWE. Ingediend is een onteigeningsoutwerp voor de verbetering van de Gouwe in de gemeenten Waddinxveen en Boskoop. Het ligt o.m. in de bedoeling de beweegbare bruggen over de Gouwe te Wadinxveen en te Boskoop te vervangen door nieuwe be weegbare bruggen, wijd ten minste 14 M met een dooyvaarthoogte in gesloten stand van ten minste 2.50 M. en een rij breed t< van 5.50 M., met trottoirs aan weerszijden In de gemeente Waddinxveen zal een nieuwe losplaats worden gemaakt. INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE Het Kon. Nederl. Landbouw-Comité heeft aan den minister van arbeid verzocht te be vorderen, dat de samenstelling van de Ne- derlandsche delegatie voor de vergadering der Intern. Arbeidsconferentie voortaan zoo danig zal zijn, dat zij ook uit land- en tuin bouwkundig oogpunt voldoende is geoutil leerd. WERKVERRUIMING VERGADERING RIJKSCOMMISSIE. Dezer dagen heeft de Rijkscommissie- Werkverruiming in Den Haag vergaderd onder voorzitterschaD van Prof. Dr. W. H. Nolens. Ingekomen was een brief van den Minis- r van Waterstaat in antwoord op een brcf in de commissie betreffende centralisatie i de aanbestedingen hij wegenbouw en re- gularisatie van de werkgelegenheid overeen heel jaar hij dezen bouw. Besloten werd den Minister van Onder wijs te adviseeren. als uitzonderingsgeval toelage te verstrekken voor opleiding jeugdige aiheidskrachten in een be paalde onderneming. Naar aanleiding van mededeelingen door het bureau betreffende het betrekken van hrandhluschniateriaal van Nederlandsclfe fabrieken werd besloten te bevorderen, dat de Nederlanrische fabripken meer aandach' zullen schenken aan de wenschen van hen die brandhluschiuaterialcn noodig hebben Met genoegen nam de commissie er ken lis van. dat waar de metaalindustrie in hel lgemeen niet over bijzonder gunstige tijden ;an roemen, dr wagonfahrieken tengevolae an eenige belangrijke orders over werkge legenheid niet te klagen hebben. DE FRYSKE KALVINISTEN VERGADERING TE LEEUWARDEN. Woensdag jl. is in de lokalen achter de Noorderkerk te Leeuwarden de vergadering gehouden van de Frvske Kalvinisten. De vergadering was, naar het Fr. Dagbl. meldt goedbezocht. De heer Van der Valk sprak een openingsrede uit. die met instemming werd begroet en nader besproken. Na bree de discussion werd een motie aangenomen, waarin vervat is het beginselbesluit tot stichting van een Gereformeerd Frysk Seis- kip, met do aanvrage van de Kon. goedkeu ring te wachten tot 1 Augustus om hei hoofdbestuur van het Chr. Frysk Selskip Isnog gelegenheid tot samenspreking te even en terstond uit te gaan tot de uitgave an een eigen orgaan als hijblad van hei Frysk Dagblad, ten einde men over en weer gelegenheid hehbe zijn denkbeelden uiteen te zetten. Het genoemd orgaan zal heeteir „De Fryske Kalvinist". De voorlnopige commissie van uitvoering werd uitgebreid met Ds. Donma van Rrit sum. Ds. Zwart van Nijemirdum en T. We ver van Franeker Deze commissie is gemachtigd onderhan delingen te voeren mits van de eischen van de 1.3 eerste artikelen van de concept-statu ten nïPt afgeweken wordt. In een herfst vergadering zullen de leden weer bijeengeroepen worden. CONGRES C. P. HOLLAND EEN ONDER-ONSJE. Het heden, morgen en Maandag U Amster- lam te houden congres van de Communisti sche Partij Holland zal niet openbaar zijn ;n di«- eet oic-. voer per^ toegankelijk. DE VOS REINAERDE Het bestuur van de Middenpartij voor Stad en Lande is boos op zijn afgevaardigde Kloris Vos, de tollenbesiurmer, in de Twee de Kamer. In een adres aan de Kamer spreekt zij met groot leedwezen uit, dat Floris Vos bij verschillende gelegenheden een houding heeft aangenomen in -triji met het programma der partij. Doch. hoe heb ik bet nu? Wat zijn dat voor politieke tinnegi?ters, die hem in de Kamer hebben gebrachtï Ik dacht juist, dat Floris Vos een modeiver- legenwoórdiger was van Jeze partij, gelijk ook het lijfblad van hem en zijn partij de Telegraaf, duidelijk heeft gedemonstreerd. In de Kamer zitten niets dan baantjes jagers en politiekelingen, en Floris V u- zou die partijpolitiek nu wel eens in 'l openbaar aan de kaak ste.len. Rn dat beeft hij ge daan. Precies, zooals van hem verwacht kon worden. Wat. moet hij zrich houden aan een pro gram? Net als andere hokjes Kamerleden? Die voor een tolboom blijven staan, totdat de bevoegde macht de tol opheft? Hoe kon men nu zjo iets van een tollen- bestormer denken? Hij kent en eerbied gt al thans geen slagboomen. Daar breekt hij doorheen. Hij is de man van de stoers daad en niet van het s:appe woord. Hij is Floris Vos. revolutionair in a.les. Dus ook in partijprogramma's. Daarom heb ben de heeren tinnegieters hem immers in de Kamer gebracht? Omdat bij lak heeft aan programma's cn partijverband. Omdat hij zich niet stoort aan w.etten of bepalingen. En een Vos. ge weet dat toch vooruit, verliest wel zijn ha ren maar niet zijn slrpken. Waarom zou hij zich tegenover het partij-, bestuur, dat zijn immers de partijbonzen an ders gedragen dan tegenover de Overheid van Stad en Lande? Floris Vos breekt door de tolboom der partij-organisatie heen. Natuurlijk Wat zou hij anders doen? Dat is nu eenmaal zijn politieke ligging. Niet van vandaag of gisteren, maar ook voor de verkiezing. En nu beklagen de heeren zich bij de Tweede Kamer, dat daar zoo'n vreemde po litieke snoeshaan zit. Zoo'n Vos met stre ken die de eksters in het partijbestuu- liet babbelen en toen zelf gauw de buit van den Kamerzetel greep. Dat kan de Tweede Kamer toch niet hel pen! Die was niets op zoo'n verpolKrekte anti politieker gesteld. Maar hij zit er nu eenmaal. En hij stoort zich niet aan tolbomen. Hij blijft er Jus. De heeren hebben het toekijken. De Vos heeft ook zijn vrienden bedrogen. Natuurlijk! INGEZONDEN MEDEDEELING. Ook Uw Radio Als U tevreden Is over de plano die wij U leverden, waarom i dan ook niet Uw radiotoestel van ons betrokken? Wij weten welke eischen de muziekkenner aan de overbrenging stelt. P. T. T. REMBRANDT-ZEGELS. Wij herinneren er aan, dat de verkoop van Rembrandt-postzegels heden aanvangt. Zij zijn aan alle postkantoren in Nederland verkrijgbaar en worden bovendien door het Comité verkocht bij de K&s-Vereeniging te Amsterdam, bij welke instelling ook schrif telijke aanvragen kunnen worden gedaan. INKLARING VAN GOEDEREN De minister van Financiën heeft in ver band met verschillende te zijner kennis ge brachte gevallen, waarin bij inklaring van goederen valsche facturen worden overge legd. de aandacht van importeurs van but- tenlandsehe goederen gevestigd op het feit, dat het opzettelijk overleggen van valsrhe facturen hij de toepassing der Tariefwet 1921. de Waardewet 1927 en de Wet op het Statistiekrecht 1921 strafbaar is met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar boven en behalve verdere maatregelen in de wet voorzien. STATION LEIDEN UITBREIDING EMPLACEMENT. Het rangeerterrein en emplacement der Nederlandsche Spoorwegen aan den Haag- weg te Leiden zal belangrijk worden uitge breid o.m. zal een groote nipuwe goederen loods worden gebouwd. Het ligt in de be doeling het gehenle sterk toenMpende goe derenvervoer van het station anti den Sta- sweg over te brengen naar dat aan den 3EEFT PROEFADRESSEN OP AAN ONS BUREAU

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1