7ATFRPAf; 8 FFRPÜART TP^fj Land- en Tuinbouw. Bovengenoemde organisatie zaJ op Don derdag 27 Februari a.s. te Utrecht in het Jaarbeursgebouw Vreeburg, aanvangende des tnidags half twee uur een z.g. „praatdag" houden. Korte inleidingen zullen worden vehou den over de actueele onderwerpen, landbouw crisis, wettelijke regeling van de arbeids duur in den landbouw en emigratie resp. door de heeren C van den Heuvel te Heem stede, D. Ubbens te Oldenzijl en J. Haver kamp te Kampen. Na elke inleiding zal ruimschoots gelegen heid bestaan tot gedaohtenwisseling Ieder lid van den Bond heeft vrijen toe gang, terwijl belangstellenden kunnen wor den geïntroduceerd. DE TUINLOUW TE HOOGEVEEN. Uit het jaarverslag over 1929 van de Hoo- geveensche tuinbouw- en veilingsvereeniging blijkt, dat 140 H.A. waren bebouwd voor cön ïractbouw, dat groote hoeveelheden zijn ge leverd aan de conserven fabrieken Tieleman en Dros te Leiden en N.V. Lucas Aardenburgs conserven fabrieken te Hoogeveen. Voor contractbouw is uitbetaald voor S 182.000 en over de veiling 19.632. Zaadaan koop bedroeg 10.000. Verbouwers op con tract 170 en voor de veiling 175. Er werden 202 wagons verzonden. Voor 1930 zal om streeks 200 H.A. worden gecontracteerd. Ook zal men zich toeleggen op aardbeien- en bloembollenteelt. De basis blijft echter con tractteelt. Aan de conservenfabrieken werd afgeleverd voor 190217.70. de rekening is in ontvang en uitgaaf 203029.22. De veilingsre kening (slechts over een deel 1929) was in ontvang en uitgaaf ƒ30469.78. De gemeenteraad van Heilo (N.H.) heeft besloten tot het instellen van een verbod tot het telen van bepaalde soorten van aardan pelen ter voorkoming van wratziekte. Deze soorten brengen die ziekte op de bloembollen, over. BESTRIJDING RUNDERTUBERCULOSE. Te Bodegraven is een vereeniging opge richt ter bestrijding van de rundertuberculose aanvankelijk met vijftien leden. De kosten bedragen 35 cent per rund. INGEKUILDE MAIS ALS VEEVOER -. In Twente wordt meer en meer mais ver bouwd als groen voedergewas. De z.g.n. Virgi- nia-paardetand-mais wordt hiervoor gebezigd, welke meer dan drie meter hoog wordt Na het oogsten wordt de mais in haar geheel •in. een kuil gestapeld, op dezelfde wijze als ingekuild gras. De droge stof bedraagt bij deze mais 16 en bij bieten 8^ De verbouw van mais hee't in Twente dit Voordeel op voederbieten, dat de onkruidver 'delging veel minder werk vraagt zoo ook het pegsten en inkuilen, waarvoor zes man op een H.A. noodig zijn. Niets wordt machinaal bewerkt, want handwerk geschiedt veel be ter. vooral bij het inkuilen. Vóór het zaaien van de mais kan nog groene rogge geoogst worden en na den oogst in September kan vroege rogge volgen. De besmetting is gelijk aan die van voederbieten. DE VEILINGEN IN HET WESTLAND. Verschenen is van Bond West land de off i- cieele opgave der omzetten in 1929 der 12 Westlandsche veilingen. De totale omzet beloopt 18.963.30S.70; te- gea 20.564.640 in 1928, alzoo een verminde ring met 1601.331.30. Het totaal aantal leden der veilingen be droeg op 31 December il. 2726. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 1 tot en met 7 Februari 1930. Het gaat er werkelijk eenigszins op lijken, dat de zoo gevreesde algemeene crisis nog wel zal meevallen. De jongste berichten uit Amerika zijn te dien aanzien ten minste niet van optimisme ontbloot en dat meer zegt, zij geven den in druk ditmaal ook niet geheel zonder goeden grond te zijn. De industrieele bedrijvigheid kon zich de laatste weken goed herstellen. Vooral blijkt dat in de staalindustrie, waar men van een capaciteit van 40% in November en December thans weer 75% kon bereiken als gevolg van grootere activiteit in de andere industriën, met bet oog op het nieuwe seizoen. Ook uit de automobielindustrie komen be langrijk betere mededeelingen Zoo zelfs, dat de bandenfabrieken in Akron (centrum dezer nijverheid) de in December sterk ingekrom pen activiteit weer durfden opvoeren, terwijl ook de fabrieken van auto-onderdeel en het in vele gevallen stilgelegde bedrijf weer hebben hervat. De mogelijkheid, dat een lagere rentevoet de speculatie zal doen opleven, heeft de Fede ral Reserve Bank of New-York niet weer houden haar disconto te verlagen. Voor de pogingen de crisis te onderdrukken is deze maatregel een welkome hulp. Klaarblijkelijk heeft New-York het gevallen besluit niet wil len nemen voordat Londen voorging. De kans, dat Engeland goud zal aantrekken, is daar door vrijwel uitgesloten. De discontokoersen'der voornaamste landen zijn thans als volgt: Nederland 4 Londen 4%% New-Y ork 4 Parijs 3 Berlijn 6 Men ziet hieruit, dat ons disconto vóór de jongste verlagingen op één na het laagste was en thans nog onder dat van Londen en Berlijn ligt. Dat verilaart de vaste houding der buitenlandsche deviezen te Amsterdam als gevolg waarvan onze Circulatiebank blijkens de jongste weekstaat plm. f 6 millioen aan buitenlandsche wissels heeft moeten afstaan. Niettegenstaande de verlaging van bet Fran- sche disconto bleef ook'de franc vast. terwijl ook de in deze week afgekomen rente-verla gingen geen ontspanning brachten voor de, betrokken valuta's. Blijft deze toestand be staan dan zal geld wel wat minder goedkoop worden. Het feit, dat prolongatie-rente en particu lier-disconto tot nog toe niet stegen, geeft een denkbeeld van de groote ruimte. Door de voortdurend ongunstige toestand van de beleggingsmarkt in 1929 zijn tal van leeningen tot gunstiger tijdstip, uitgesteld. Reeds in November en December van het vorig jaar was cenige opleving in het obliga tie-emissie-bedrijf merkbaar. Speciaal - echter gedurende' de maand Janu ari was de beurs ook:door groote beleggings- vraae voor het opnemen vanobligaties goed gestemd. Van die gunstige stemming is-door verschil lende gemeenten ,en provincies gebruik ge maakt tot dekking der. kapitaalbehoeften. De emissieVoersen konden door de verbe terde omstandigheden hooger gesteld worden dan eenige maanden terug Rotterdam, dat in November emitteérde op 96%%, kon thans 97% bedingen Afgezien van eenige kleine kerkelijke lee ningen en introducties, waarvan de Neder- landsche deelname onbekend is, werd Januari voor eer effectief bedrag f78.978.000 binnenlandsche oblig. (f22.481000 schatkistbiljetten inbegrepen! uitgegeven te gen f 47.177 000 in December jl., waaronder f 37.690.000 schatkistbiljetten. Daartegen vonden slechts binnenlandsche aandeelen-uitgiften plaats tot eenbedrag f 6 335.000 De Compagnie Commerciale et-Industrielle der Liège heeft hier van den aanvang af geen bijster groot vertrouwen genoten. In een nimum van tijd hadden de leiders, toen het fonds hier werd geïntroduceerd het klaarge speeld een wereldconcern te vormen, dat, men hen gelooven mocht.'de geheele kwik industrie inclufs in banden bond. De ervaren beursman heeft bijalle schoon klinkende niet van de lucht zynde prachtige berichten, echter steeds iets gevoeld, dat moeilijk defi- I nieerbaar was, maar hem toch zeide: Wees op uw hoede". Afgezien van eenige tijdelijke oplevingen is het fonds te Amsterdam dan ook niet popu'air geweest en de strop zal vooi Nederlandsche houders niet grootzijn. Won derlijk genoeg kon het1 fonds nog eenigegul-' dens stijgen, zoodat - deveronderstelling de hand' ligt. dat - insiders "hun-slag geslagen hebben en tot dekftang zijn overgegaan. De stemming was in de afgeloopen week over het algemeen zeer lusteloos. De koop orders van de zijde van het, publiek laten nog steeds op zich wachten. Door deze uiterst ge ringe belangstelling en aanvallen van bais siers werd in de meeste vooraanstaande hoe- keh koersverlies geleden. Vooral Philipsen hadden van1 de contrarai- neurs te lijden, die een teruggang van bijna 40% wisten te bereiken. Er werden ove» Philips tal -van pessimisti-, sche beschouwingen ten beste gegeven. O a. werd gewag gemaakt van ontslag op groote schaal. Een deel dezer berichten zal wel op rekening 1 van de baisse gesteld moeten wor- Meer gegrond komt ons de opmerking voor, t de' toenemende i radiodistributie op den afzet een storenden invloed kani gaan uit oefenen. Wel «is. waar-wordt'van de distributie doorvelen gebruik gemaakt die anders toch geen toestel zouden' koopen, maar het is zeker niet - onmogelijk, dat menigeen bij een aak- dure reparatie; de .voorkeur zal geven aan de goedkoope distributie, vooral wanneer iet aantal stations daarvan, zóoals reeds in ver schillende plaatsen geschiedt, met enkele bui- tenlapdsche wordt uitgebreid. Margarine Unies konden zich het grootste deelder week igoed op peil houden doch aan de al zeer'apathische stemming van den laat- sten dag moesten ook zij tel betalen. In de eerste dagen ging in Aku's nog wel wat om, doch de flauwe Berlijn sche beurs bracht hier een koersverlies van 8 Volgens de „Vossische Zeitung" z\jn de kan- n voor eer. internat!onale kunstzijde-con ventie weer wat gunstiger geworden Teneinde oververzadiging der Amerikaan sche markt te voorkomen, die de industrie aldaar dwingen de prijzen te verlagen, moeten de Ameri kanen niet ongenegen zijn-een-overeenkomst te sluiten, waarbij de Europeesche industrie haar invoer handhaaft op peil van 1929, zijnde ongeveer x 13 der Amenkaansche productie Van minstens even groot belang is echter de nog steeds niet met succes bekroonde poging vrede te brenger tusschen' de Italiaans he Duitsche' industrie. De Italianen verva; rdiv een r product van minder kwaliteit dan de Duitschers. doch hun prijzen zijn ook zoo veel lager, ;dat z\j een groot deel van de Duitsche markt hebben vcYoverd. Zij willenvan dezer voorsprong geen af stand doen en de besprekingen ter vorming eener Europeesche Conventie stuiten dan >ck voortdurend op de moeilijkheid van contigen- teering van de Duitsche markt Door hqn sterkere positie verlangen de buitenlandsche fabrieken voor eventueele beperking van nen invoer in DuitscKland compensatie op- andere markten. Fords waren-wat hooger. Wel viel het divi dend wat tegen,' maar men overwoog, dat de resultaten toch zeer goed waren en het groote ingehouden winstdeel ten slotte aandeelhou ders ten goede komt. Koninklijken waren zoo goed als zonder handel. In tegenstelling' met ;de industriëelenkon den Cultuurfondsen zich handhaven; al waien dt omzetten ook hier gering. •Volgens ieen bérekpning van Dr. Prinsen Geerlings is door de Visp.thans uit o< 2.767.300 tons ^verkocht f 12.35; nog.resteu- ren 110.000 tons S II. S. en!60.00o tons hoofd suiker, waarvan hij den prijs aanneemt op f 12 resp., f 11, zoodat een totaal opbrengstvai. 2.941.098 tons (1928 2.986.098) m f 361.537.250 (1928 f 010.388 750) verwacht kan worden. In het nieuwe fonds Cockerill vond re< voor de toewijding een flinke handel plaats teger een- oploopendenkoers. Van aandeelen Oliezaden Import M\j. welke betrokken is bij het faillissement der Alge meene Commïsiehandel, kwam in maanden geen koers tot stand. Ook nu'kon de hoekman geen noteering, maken. Beleggingswaarden bleven gevraagd. Er was zoo nu en dan vr\j veel belangstel ling in de Amerikaansehe afdeeling voor staal- fondsen en General Motors. 31 Jan. 6% Nederl. 1922 A.B.f 1000 4% Nederl 1917 f 1000 4% lndië 1929 f 1000 5% Amsterdam 1925 5% Rotterdam 1925 6%. Den Haag 1925 4% CA Nat. Hypotheekbank Koloniale Bank A Ned. Handelmij. Cert. Berkel's Patent AKU A Calvé Oert. Kiichenmeister Acc. A. Küchenmeister Uit. A. Margarine Unie C Ned. Ford A Philips Gem. B. A Bethlehem Steel C. Kon. Olie A. Aniem Nat B.'A. Ned. Ind. Gas Nat. B. A. Rooton A Amsterdam Rubber A Ned. Scheepvaart Unie A H. VA. A. Deli Batavia.A. Senembah A 7 Febr. 104g.l. 96% 96%gb 101% 101'ii» 101% 101ll/ie 101% 102% 97 99% 224 218 174%: 174 180 175% 126% 119% 156 g.b. 149% 129% 127% 121 g.b. 121 355% 348% 267% 276% 501 463% 103'/io 103% 397 397% 344 332 %gb 245% 237 g.b 178 173% 169%- 169% 189% 188 376% 378% 397% 399% Vraag en Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaan van 20 ets. aan postzegels, zullen zij voor bonnt- woording in aanmerking komen. 476. B. v. d. *IL te-K. Als de zaken staan als U uiteenzet, moet Uw broeder be lasting betalen te Papendrecht en niet me te undert, omdat hij toch feitelijk te Pa pendrecht, waar hij in de kost is en bet grootste gedeelte van de week aanwezig hoofdverblijfin den zin der wet h^eft. Dat hij des Zondags thuis komt en zijn verhuizing niet heeft opgegeven mag op de plaats van aanslag van geen invloed zijn. .Als hij toch te K is aangeslagen moet daartegen worden gereclameerd (zie achterzijd? aanslagbiljet) Hoe groot het bedrag is dat. verschuldigd is kunnen we niet zeggen. Dat hij kostgeld be taalt speelt geen rol hij z'n aanslag. Ook niet dat hij een korten tijd werkloos is geweest 477 Mej. E. d. W. te S. Kraam-v e r p 1 e e g ster kunt U nooit worden, wanneer U niet eerst, het diploma voor gewone ziekenverple ging gehaald hebt U kunt wel opgeleid worden - voor verloskundige, bijv. de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, a. d. Henegouwerlaan 70, omdat dit het dichtst bij Uw. woonplaats is. Voor kraam verzorgster zoudt U zich dan het best kunnen wenden f tot. de directrice v. d Kraamverzorging- Het Groene Kruis, Heem raadsingel 318 te Rotterdam 478. Nadei antwoord aan A J M. te P. De advertentie waar U op doelde, was van het Instituut voor Radio-Telegrafie, Graaf Florts- straat 74 te Rotterdam. Jannie. U hebt zeker gedacht: voor alles zijn er tegenwoordig schriftelijke cur sussen. misschien kan ik ook op een derge lijke gemakkelijke manier verpleegster orden? Wanneer U voor de verpleging roeping ge voelt en het Jiploma wilt behalen, moet U drie-jarige practische opleiding in een ziekenhuis' meemaken. Het komt bij verple ging in hoofdzaak op prartisch werken aan dat leert men toch het best in de practijk zelf. Wilt U nog meer weten kom dan maar gerust nop eens terug. 480. G. A v. D. te R. De Gem. Bibliotheek te Rotterdam (Nieuwe Markt) heeft enkele boe ken met statistische gegeven betr. geboorte cijfers in r.ndere landen. U kunt deze inzien op de leeszaal; ze worden niet uitgeleend. Mej. A de. N. te L. Voor zuiver witta zijde (geen crème) kunt U een weinig blauw sel, gebruiken. Is de blouse geel geworden in de wasch, dan kunt U ze vaak nog weer wit krijgen door ze te bleeken in een 3 pCt, oplos sing van waterstofsuperoxyde. Daarna in de zon leggen en goed naspoelen, 482. A te Z. 1. Wat de plaatsing van het orgel betreft, zoudt U zich eens in verbinding kunnen stellen met den Kerkorgel raad, sépr. S P. Visser, te Hillegom. Voor zooiets hebt U zeker wel deskundige aanwijzing noodig. 2. Voor een Diaconie zijn contributies ver- pleeggeldcn enz. vrij van zegel kwitanties van leveranciers echter niet too. C. A H. te R. Dit kunnen we zoo zon der nadere gegevens moeilijk beoordeelen, 484. P. O. te IJ. Probeert u deze adressen ..ns te krijgen bij het Amerikaansehe ge zantschap of consulaat- De nieuwe gezant is eer afstammeling van een oude Neder landsche familie en zal u misschien gaanie dezen dienst bewijzen. 485- N. v Jfl. v. L Neen, wanneer u niet ntern is, hebt u geen recht op ziektever goeding. 486. N. N. te A 1. In zoo'n geval hebben de kinderen en de vróuw dezelfde rechten, de laatste deelt dus gelijk op met de eer sten. 2. Hierin kunnen en mogen wij niet oor- deelen Het eenige wat wij u kunnen radpn is: bespreek deze zaak' eens met een Chris- ♦elijken arts, deze zal u zeker advies kun nen geven. 487. C. A H. te R. Wij kunnen zóó niet zeggen of' de leverancier daar recht op heeft op heeft of niet. Hebt u hiervoor ook gere kend? Zoo ja, stuurt u ons dan eens een afschrift? 488. A S. te S. Nu uw-dienstbode eigener beweging vertrokken is en zich elders hulp verschaft heeft, hebt u in dezen geen ver plichtingen. 6 Mulei' hoog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8