WINTERVACANTIE IN ANDERMATT Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Radio Nieuws. WOENSDAG 5 FEBRUARI T93ff DERDE BEAD PAG. 9 IETS OVER DE SKISPORT IN 'T ALGEMEEN „DE KUNST VAN VALLEN EN OPSTAAN Tochtjes naar Hospenthal en Realp II (Slot*). Volgens aispraak zou dik in dit artikel vertellen over onze steloefeningen en de steisporl in *t algemeen. Laat Ik met 't laatste beginnen. Het skiloopcn is bijna zoo oud als 't mensöhdom, want In Scandinavië, vooral in Noorwegen, is de ski sinds onheuglijke tijden als glijmiddel in gebruik geweest; die heerlijke, womdersdhoone schepping van God® machtige Hand. Het skiloopcn ia betrekklijte gemakkelijk te loeren, ofsohoon terstond moet gezegd dat men jaren moet oefenen om het te kun nen brengen iot een volleerd skilooper, die iedere helling spelenderwijs neemt En juist in die afvaart naar beneden ligt het hartstochtelijk aantrekkelijke van deze sport Welk een eigenaardige bekoring, welk een bijna bovenaardsdh gevoel krijgt de skilooper, wanneer hij aJh.w. los van tijd en ruimte dal waart® vliegt, wanneer gelijk in een kaleidosooop het landschap aan hem voorbijsnelt, h ij schijnt stil te staan en die wereld op hem sahijnt aan te komen. Degenen die de ski sport wifllen leeren, doen goed zidh een week lang b.v. toe te vertrouwen aan de leiding van •en skllehrer, tgn. „sklprof*, Skiloopcn de nalioruxU «port in Zwitserland, ook reeds bij de jeugd. en toch iss het eigenaardig, dat zij eerst in H laatst der vorige eeuw algemeen ingang vond en die bekendheid en geliiefdlhedd ver wierf, waarin zij zidh nog steeds mag ver heugen. Algemeen geldt thans die ekdsport ais de ideaalste wintersport missdbien zelfs wel als de mooiste sport. En geen wonider ook, want alles aan deze sport is mooi. De ski reeds op zidh zelf, lang, smal en fijn, maakt een snellen en lierlijken Indruk. Voorts brengt de ski ons in de mooiste ütuur, die er bestaat, in de ongerepte en onbetreden heiligdommen der hooggeberg ten. De gansdhe betoovering van een win terlandschap met zijn glinsterende sneeuw- bellingen aan de zonzijde en het diepe leuwige zwijgen van de gapende bergklo- raan de schaduwzijde openbaart zij ons. r het mysterieuze alpenwoud trekt cle J)an verliest hij zich een oogenblik heerlijke, w onderschoorde schepping van Gods machtige Hand." skilooper rich aJh-w. omhoog naar de lich tende hoogten, waar boven de zon haar sprankelend licht uitgiet, en waoroverheen de wolkeniooze, diepblauwe hemel als een koepeldak zich verheft. Zoo is hem het ski- loopen niet alleen sportbeoefening, maar hoogsto levensgenieting. Dan verliest hij rich een oogenblik in die lessen zijn duur, en daarom is het al weer noodzakelijk dat men rich bot een clubje tracht te vereenigen. De Ned. Christelijke Reisvereenlging doet daarom tegenwoordig goed werk, door elk jaar een o-f meer speciale wintersportrei zen uit te schrijven, om het haar leden dus mogelijk te maken deze ideale en gez< sport te kunnen beoefenen. Natuurlijk zal het skiën in den aanvang aan haar beoefenaren nog heel wat ver rassingen bezorgen. Onze groote Alpinist, de bekende Kara- koroom-ontdekker Ph. Visser schrijft in zijn interessant boekje „Winter in de Al pen"; „die skisport bestaat voor den begin neling uit; de kunst van vallen en opstaan". Maar wie tegen dit spel van vallen en opstaan in don aanvang niet opziet en vol doende energie en wilskracht bezit de eer ste moeilijke oogenblikken door te willen koeien, voor dien is na eeriige dagen het Ioopen op die lange lichte labten ook genot, dat moeilijk onder woorden i brengen. Als men n.l. eenigszins aanleg heeft, gelukt het verwonderlijk gauw bij een glijpartij naar boneden het evenwicht 1 Men gaat dan eerst oefenen op een klein heilinkje, dat beneden horizontaal uit loopt Al..spoedig gaat dit reed® vlot en dan al moediger probeert men het op een lan gere helling en ontwaart dan plotseling tot z'n schrik dat men met geen mogelijk heid remmen kan. Tergend snel wordt de vaart en men komt tot de weinig gerust stellende overtuiging, dat men met hinder lijke zekerheid op een kuil, een boom of een persoon aanloopt Alle pogingen om de ski's in andere richting te brengén, blijken vruchteloos. Het is alsof er magne tische kraoht tot bepaalde voorwerpen in die skipunten ligt. Het eenigste middel om een plof in den kuil of een onzachte bot sing met het bewuste voorwerp te ver mijden, is eon vrijwillige vaL Nadat wij eenige,dagen op de z.g. Skige- lander in de buurt vaD Anderma.tt had den geoefend en ijverig de instructie® van onzen Henr Binett opvolgden, raakten wij al spoedig geheel onder de bekoring dezen mooien sport Ais een jong van een vogeil, dat begeert uit te vliegen uit 't nest van de ouden, zoo ook kwam bij ons boven de onweerstaanbare begeerte om, weg te komen van het begrensde oefenterrein, de vrije eenzame bergwerêld in. Ons eerste tocihtje ging naar Hospenthal, een roman tisch, pittoresk, oud Alpendorpje, aan den voet van den St Gotthard gelegen. Na tuurlijk niet langs den vlakken weg; dat was ndet interessant genoeg, maar o vet en langs de berghellingen Irnöcs en redht-s van den grooten postweg, en langs kronkelende paadjes door bet halfdonkere sprookjesbosch. Een tweede, groot ere todbt had daags daarna reeds plaats naar Realp, een boer van 4 5 uren heen en tefu-g. Vooral deze tocht bood ver schillenden onzer de gelegenheid af en toe een kleine „Abstecher" te maken. Eerst nJ. met moeizame n trc-d (zg. „Treppsdhritt") een vrij schuine helling op, om dan van de bereikte hoogte ineens eenige honderden meters in suizende vaart naar beneden te schieten. Bepaald, er zit iet® opwindends in dat suizen van die frissdhe bergwind langs de ooren, en aan dat zich wagen aan het ne men van al steiler helling. Natuurlijk kan men zulks niet doen, dan nadat men het remmen (zg.n. „steimmfahren") volkomen meester is. De steilehrsr had dit dan ook eerst deug delijk met ons beoefend. Over de elegante zwenkingen al® de „Christiania"' en de „Telemark" zal ik hier niet uitwijden. Men kómt bepaald in verrukking bij het aan schouwen van deze door zoo'n waren ski-virtuoos uitgevoerd. Het is dan een lust een effen blank sneeuwveld in enkele minuten tijds her schapen te zien in een kurvensysteem van de schoonste constructie. Ten slotte moge ik volledigheidshalve nog iets meded-eelen over het z.g.n. skikjbring: een combinatie van de paarden- met de skisport. De skilooper laat zich n.1. voorttrekken door een paard. Het spreekt wel vanzelf, dat hij dus niet alleen goed moet kunnen mennen, doch ook ieder oogenblik Zijn ski's geheel moet kannen beheetschen. Verstaat deze sport beoefenen, door tegelijk paard en menner te huren en zich in clubjes van drie, hoogstens vier personen, aan een touw te laten voorttrekken. Vooral bij scherpe bochten en sterk hellende wegen is het dan voorzeker nog geen geringe kunst, om niet buiten 't spoor te raken en ieder oogenblik de snelheid te kunnen regelen. Ons clubje moest zich natuurlijk ook aan deze amu sante sport wagen en inderdaad, hebben we zonder ongelukken een allerprettigst tochtje naar Realp en terug volbracht. Het. vorenstaande over skisport was na tuurlijk zeer onvolledig. Wie hier m'eer van wil weten, kan ik een aardig boekje aan raden: „Wintersport in der Schweiz" van W. J. Gijger. Verlag Engedin Press Co., Saonaden St Moritz. Ook het - boekje van de Alpinist Ph. C. Visser „Winter .in de Alpen" is zeer aan te bevelen. Groningen. H. TURKSTRA- RUILVERKAVELING. Naar aanleiding van de verwerping het Staphorst—-Rouveensche ruilverkavelings plan wordt in het Overijsselschc Landbouw blad de wenschelijkheid betoogd, dat de re geering het groote belang der ruilverkaveling meer trachte te waardeeren door een goed deel der kosten op zich te nemen. Dit geJd zou zijn rente wel opbrengen. Vermoedelijk staat geen der-landen, die de ruilverkaveling zóó krachtig steunen er financieel zoo goed voor als ons land en heeft geen dier landen een zóó dichte bevolking als het onze, dus zooveel behoefte aan behoorlijke toestanden op het gebied der indeeling der landerijen. BESPROEIING VAN BOOMGAARDEN. Volgens „De Tuinderij" is door de tuin bouwveiling tc Geldermalsen (Gld.) een groo te motorsproeier aangeschaft, waarmede in verschillende dorpen, met medewerking van de boomgaardbezitters, een proef zal worden genomen, zoowel met carbolineum als met schurftbestrijdingsmiddelen. Op verschillende van die boomgaarden zal ook een volledige bemesting met kunstmest worden toegepast en ook zal een proef worden genomen met bestuiving inplaats van besproeiing tegen schurft. De geheele proef staat onder leiding en toezicht van den rijkstuinbouwconsulent. DE VLASPRIJZEN. Van het eiland Goere-Overflakkee wordt gemeld dat de prijs van het. geschoond (ge zwingeld) vlas aanmerkelijk in prijs is gedaald. Op het oogenblik besteedt men van f 0.70f 0.80 per kilo, dauwroot tegen f 1.10f 1-30 per kilo in het vorige jaar. Gezien de huidige malaise bestaat er in vlas serskringen weinig animo om in het voorjaar veel vlas te verbouwen. DE UITVOER VAN PLUIMVEE In 1929 werden ruim 4 millioen hoenders uitgevoerd met een uitvoerwaarde van f 4.786.000 tegen 3% millioen in 1928 met een uitvoerwaarde van f 4238.000. Duitscliland alleen nam. 3,3381000 stuks'af. HAAGSCHE RECHTBANK WEDERS PANNIGHEID Gisteren heeft terecht gestaan de los- werkman C. J. N. M., uit Den Haag, wegens vier verschillende misdrijven. Op 5 Decem ber van het vorige jaar is verdachte i duinen onder Katwijk door een agent van politie verbaliseerd wegens overtreding der Jachtwet. Hij heeft toen dien agent, "naa- deze ter zitting verklaarde, uitgescholden voor „leelijke ellendeling", en hem be dreigd met een schop onder het uiten van de woorden: „ik sla je de hersens in". De agent heeft daarna den verdachte willen arresteeren, waartegen deze zich echter ernstig verzette en zich dus schuldig maak te aan iwederspannigheid. Verdachte is ten slottè ingesloten in een cel in het po litiebureau te Katwijk aan den Rijn. Hij heeft toen de zoldering van deze cel vei: nield en is vervolgens ontvlucht Het O.M. waargenomen door mr. Blok eischte.3 maanden gevangenisstraf tegen den verdachte. INGEZONDEN MEDEDEELING. DE DOODGEREDEN NAALDWIJKSCHE AGENT De dronken auto-bestuurder vooij de Haagsche Rechtbank EISCH ZES MAANDEN Gisteren heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht gestaan de 38-jarige koopman L. E. uit 's Gravenzande, terzake vau het oorzaken van dood door schuld. In den nacht van 9 óp 10 October 1929 heeft hij op den Naaldwijkschen weg met zijn auto gereden zonder voldoend voorwaarts uitstralend hel wit licht, zulks mede in verband met zijn snelheid en de duisternis van den nachl,' terwijl hij verkeerde onder don invloed van alcoholhoudenden drank. Ook heeft hij niet behoorlijk rechts gehouden. De van tegen overgestelde richting komende agent vaa politie der gemeente Naaldwijk J. Bakker die zich per fiets en in uniform bevond, isi door den auto aangereden en zoodanig ge wond, dat hij kort daarop aan de gevolgen is overleden. In de tweede plaats was aan den verdachte ten laste gelegd, dat hij na de aanrijding is doorgereden, hoewel hij wis', althans moest begrijpen, dat de aangeredene gedood of in ieder geval gekwetst was. Een uitvoerig getuigen- en deskundigen verhoor had in deze zaak plaats. Een Haagsch caféhouder, die op den avond voor het ongeluk met verdachte is uit geweest, verklaarde, dat zij in verschillende gelegenheden geweest waren en dat daar diverse biertjes gebruikt waren. Ook is er nog champagne gedronken. Verdachte zou echter volgens dezen getuige niet onder den „invloed" zijn gekomen. Een tuinder uit Naaldwijk had den auto met groote snelheid en slingerend zien rijden. Naaldwijksch politiepersoneel doet mede deel ingen omtrent het vinden van het lijk. Een rijwielhersteller uit Honselersdijk was tot de conclusie gekomen, dat de bot sing zeer hevig moet zijn geweest. Verdachte gaf toe, dat hij in avond van den 9en October in Den Haag is uit geweest Verdachte heeft bier gedronken. Er is in een nachtgelegenheid nog wel cham pagne besteld, maar verdachte heeft daarvan niet gedronken. Toen hij met zijn auto weg reed, was hij volgens zijn zeggen volkomen normaal. Een autogarógehouder uit Den Haag klaarde, dat verdachte in den ochtend van den lOon October te ongeveer acht uur met zijn auto bij hem is gekomen ter reparatie. Er was veel haast bij. Verdachte zei tegen den getuige, dat een kennis van hem fl' nachts met den wagen uit geweest was een ongeluk had gehad. In den middag van denzelfden dag heeft de motorpolitie den wagen iii beslag genomen. Na den schok heeft verdachte geremd; de voorruit van rijn auto was gebroken, waar door hij zelf verwond werd. Toen verdachte stilstond, dacht hij iemand te zien staan en is weer doorgereden. De president merkte verdachte op, dat deze tegen zijn vrouw heeft gezegd, dat hij iemand had aangereden en dat het vermoe delijk een politiebeambte was. Het O. M., waargenomen door mr. Blok, uitte in zijn requisitoir woorden van deel neming met dè nabestaanden van den aafi- gereden politieagent Volgens ®pr. is komen vast te staan, dat verdachte heeft gereden „onder den invloed", zij het misschien in geringe mate, en dat hij slingerend over den weg heeft gereden en niet rechts heeft gehouden, Verdachte heeft niet behoorlijk opgelet en zijn snelheid ivan*. Lutli. Predikont te H: -ezen vuh Chr. Lectuur doo'r r. e Hilversum. 11.30—11.45 tiran mej. Ida Spandow, piano. 2 Tüdec KnrlkVr- n"1' Otselbeseleldlntf. 5 TüdseIn 5-^.45 spreker. Jjr. L,. JDsstiink, arts, te Hilversum, Onderwerp: „Over zielkundige invloeden op aeC proces van de Ziekte" (IX). 5,15—G.CU Orgelcon cert Ie geven door den lieer J. C. Smagge Jr.. tri Amsterdam. 6.407.40 Spreker; de heer G. va*. I>e Heor Joh. Ned. Verg. van Wiebenga. OndL.v band mot het dienstboden vraag! :rd, Hooglceraa; ich kerkkoor te Weesp. 7. ch door Raden S. N'lmpo de Vredes- en Volkenbo J Prof. Mr VrUe Univ. o0™' lat de tentoonstelling beoogt te 8.3G—Concert^ door het Chr. P.adJo- i Hoogedelgestr. heer D—9.20 Spreker; •adio bekend gemaal, rt 9.309.50 r>e h. vervolgt zfln rede. 9.50—10.45 Ver HILVERSUM (1875 M.) 10—10.15 Morgenwti» ing.IJ.15—2 Concert door het AVRO-Ensemble, izlek. 3—3.30 Halluu: rlsvrouwen. Spreker: Ir. J. CJ. Woninginrichting ln ver- - -5 Ziel„,„0—w Amsterdam. G.30— «.45 Gramofoou. 6.457.15 Landbouwhalfüurtje. Spreker: D. Stiel-» 7-167.45 Fransch; Gevorderden en Con-» latlo. 8.01 Operette. 911 Concert door het Oraioeporkest. 10 Persber. 11 Muziek. 12 Sluiting NED. CHR. RADIOVEREEN. Verandering van spreker. Men. verzoekt ons te willen melden, dat ïii de plaats van den heer J. M. Krijger, die Donderdag 6 dezer des avonds van 8 uur tot 8.20 en van 8.40—9 uur voor de Ned. Chr. Radiovereeniging zou spreken over Groen van Prinsterer, doch die verhinderd is, de heer J. R. Snoeck Henkemans een rede za! houden over den wetgevenden arbeid, vaa Talma, welke rede door Huizen zal wordeij uitgezonden. in verband met de omstandigheden te grocQ Spr. achtte de schuld van verdachte aan dA aanrijding volkomen bewezen, maar het weg rijden daarna noemde spr. moreel van veel ernstiger aard. Spr. eischte zes maanden ge vangenisstraf met intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van één jaar. Verdachte's raadsman, mr. Hortensius, merkte op dat het zeer gevaarlijk van den: agent Bakker was om zonder licht te rijden, terwijl het zeer donker was. en dat het slachtoffer daarvan zelf de verantwoordelijk heid draagt PI. concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 18 Febr. a.s. DE VLASUTTVOER In 1929 werd 47.720 ton onbewerkt en on gezuiverd vlas uitgevoerd met een uitvoer? waarde van f5.438.000 tegen 41.448 ton i£ 1928 met. een uitvoerwaarde van f4551.000. Bijna alles ging naar België. Voor bewerkt vlas waren de uitvoercijfers resp. 3921 en 3S86 ton en 14.448.000 en f 4.7S7.000. HET EEUWFEEST DER GRIEKSCHE ONAFHANKELIJKHEID In het midden: Minister-president Venizelos, die met leden van het kabinet een yoethaï- wedstrijd medemaakt, tijdens de Eeuwfeesten gehouden, om rich al was !het slechts schijnbaar gewonnen te_ geven, kon hij in Heideveld niet blijven. Nu hij voor de beslissing stond gevoelde hij hoeveel hij met heen te gaan opgaf, al was het alleen maar zijn werk op het kantoor en in de fabriek zijns vaders, waaraan hij zich met hart en ziel had gege ven, Maar de overweging, om de vergun ning tot blijven te koopen voor een niet ge- meenden en daarom smadelijkon voetval, dwong hij met kracht terug. Dat nóóit! Doch dan bleef slechts over, dat hij Hei develd verliet Maar waarhéén dan? Dit -n as echter geen vraag, om Ln enkele oogenblikken op te lossen. Én dat zou toch moeten, indien hij den trein, waarop werd gewacht en welko zijn nadering met steeds sterker aangroeiend geratel aankondigde, wilde nomen. Even overwoog hij de mogelijkheid daar van, doch hij had zijn kalmte in zooverre herwonnen, dat hij dit als een onberaden stap gevoelde. Trouwens over anderhalf uur ging er weer een trein naar Utrecht. Dien trein kon hij zich in ieder geval te nutte maken en dat was noodig ook want voor hij iets deed moest hij met. zich zelf tot eeoplossing zijn gekomen. Wilde hij daarna naar Utrecht gaan of nog verder door, dan had liij daar voor nog alle gelegenheid. En al bleef hij nog korten tijd in de omgeving van Heide veld, voor een ontmoeting met een zijner kennissen, welke hij, in de stemming waarin hij verkeerde, allerminst begeerde, behoefde hij niet te vreezen, want vóór hem lagen de Veldhuizensche bosschen waarin hij op dit uur van den dag zeker niemand der Heidc- velders zou aantreffen. XWordt vervolgd.); j FEUILLETON F ZIJN LEVEN VERLIEST Door T. P. RIKSEN (19 us was ontwijken niet langer moge- |lijk, Van Eekeren moest nu recht op zijn doel afgaan. Bovendien geprikkeld door het ongeduld, dat hij bij Wim besperde, wierp hij hem tegen: „Als je dan precies wilt weten, waarop Ik doelde, ik zinspeelde op de wijze, waar op ::f je avonden doorbrengt, als je op reis bent." Indien er een bom voor WinVs voeten ware ontploft, had hij niet erger kunnen schrikken. Dus had zijn gevoel hem niet be drogen, dat er iets bijzonders aan de hand was, toen zijn vader hem in het kantoor riep. Doch dat het dit zou zijn! „Ik behoef je niet te vragen of je schuld bewust bent, dat bewijst me je zwijgen en trouwens je geheele houding", maakte Van lEekeren handig van de gelegenheid go- brui k. „Ontken maïtr eens, als je durf tl" Nu was Wim echter zich zelf weer eenigs- rins meester en met de fierheid, welke Van Eekeren altijd had aangemoedigd, antwoord de hij verontwaardigd: „Ontkennen? Ik denk er niet aan te ont kennen:. 'k Bemerk al, wat er is gebeurd, b hebt iemand uit Utrecht gesproken, die u Óver mijn doen en laten heeft ingelicht" „En het waren fraaie inlichtingen, dat moet ik zeggen. Meneer bezoekt schouwbur- en bioscopen, cabarets en ik weet niet wat al meer". ,U bent goed op de hoogte", merkte Wim spottend op. „Ik ben zeker goed op de hoogte, beter dan mij lief i®. Je schijnt het niet zoo héél zwaar op te nemen. Denk je soms, dat die bood schap mij aangenaam was? Om te hooren, dat de zoon van een ouderling zich zoo ge draagt. en den naam van zijn vader te schande maakt". „Zoudt u er nog niet aan toevoegen: zoon van een achtenswaardig fabrikant, oom van den binnenkort te beroepen dominee van Heideveld?" Deze vraag gaf Van Eekeren gelegenheid zijn opgekropten toorn te luchten. Bleek van woede stond hij op, sloeg met zijn vuist op den lessenaar en barstte uit: „O, ben je van plan zóó op te treden? Wat verbeeldt je je wel? Denk je soms, dat je te oud geworden bent voor bestraffing? Dan vergis je je leelijk Zoolang je in mijn huis bent, heb je te doen en te laten, wat ik will" Onder het spreken van zijn vader wa9 Wim ook opgestaan. Zij stonden nu recht tegenover elkander. Dreigend zag Van Eeke ren zijn zoon aan, maar indien hij dacht hem daardoor vrees aan te jagen, vergiste hij zich. Wim sloeg zijn blik geen oogen blik neer. „Kom, vader!" zeide hij op smalenden toon, „dat kunt u niet meenen. Als ik mijn werk voor de fabriek trouw vervul, en daar over hebt u géén klagen, erkende u, en ik wil mij in mijn vrijen tijd amuseeren op mijn wijze,, wat zoudt u daar dan tegen doen? U denkt toch niet, dat u een jongen van twaalf jaar voor hebt? Ia December word ik drie en twintig" „Als je je wilde vermaken op een wijze, zooals je in mijn huis hebt geleerd, zou ik er niets op hebben aan te merken. Maar je drag is beneden alle peil geweest „Wie zégt dat?" „Beneden alle peil geweest. Dacht je, dat ik van plan was miju naam. door jou door het slijk te laten halen? Gevoel je dan niets van die schande? Ik ben blij, dat het zoover niet is gekomen, maar zoo'n gevaar wil ik niet voor een tweeden keér heióópen en daar zal ik de noodige maatregelen, voor nemen. Om te beginnen: met die vriend schap van jou, die je nog niet lang geloden hebt opgedaan, moet het uit zijn, finaal uit „Die nieuwe vrienden," viel Wim thans in, „kende u reeds lang. Helikhuizen en Sandberg hebben mij dikwijls genoeg hier voor de deur afgehaald. En toen vond u het wat fijn, omdat ze van goeden stand wa ren." Dit laatste kon hij niet nalaten eraan toe te voegen. Dergelijke insinuaties duld ik niet, jon gen, laat je dat gezegd zijn," zeide Van Eekeren dreigend. En zich hoe langer hoe meer opwindend, vervolgde hij: „en nu je zóó begint, zal ik een stap verder gaan. Wanneer je niet onmiddellijk een eindè aan die vriendschap maakt, zal ik die hee- ren een briefje schrijven om hun mede te deelen, dat ik ze mijn huis verbied." „Ze willen hier niet eens komen, al noo- cLigcle u ze uit!," riep,Wim woedend.. Van een gewoon gesprek was geen sprake méér. Zoo heftig stónden vader en zoon te genover elkander, dat het geluid hunner twistende stemmen doordrong tot de woon kamer boven, waar -M-ien-zieh- ophield, - Van het oogenblik af, dat Wim was thuis gekomen, had ze angstig geluisterd. Soms greep de vrees voor wat zou komen haar zóó aan, dat ze opstond en zich aarzelend naar de deur wendde. Maar ze dürfde niet naar beneden gaan, wetende, dat haar tus- schenkomst Van Eekeren's drift slechts zou aanwakkeren. Maar daarom waren deze oogenblikken des te banger voor haar. Ein delijk had het onheil, dat zij reeds zoo lan gen tijd had zien aankomen, haar woning bereikt. Tot het "uiterste had zij gepoogd het af te wenden en nu kon zij niets, letter lijk niets meer doen. Zelfs de woorden voor een gefluisterd gebed kon zij niet vinden. Weer hoorde zij de dreigende stemmen vajn beneden opklinken, daarop een slag van een dour, welke de ruiten deed rinke len. Zou Wiim naar boven komen? Ze hoor de zijn voetstappen beneden in de gang. Toen ging de buitendeur...... Zich naar het raam begevend, zag zij ;im met een hoogroode kleur, met groote passen rechtsaf den straatweg inslaan. Toen vermoedde zij zijii doel, want aan die zijde lag de overweg van het spoor en het klcino station. Als aan de plaats, waar zij stond, ge kluisterd, staarde Mien hem ontroerd na, zoo lang zij kon. Hij verwijderde zich snel van het ouderlijk huis en zag niet een maal om. Daarop onttrok de kromming van hem aan haar oog. HOOFDSTUK IX. „De brief". Toch stond het voor Wim op dit oogen geen punt van overweging voor hem uit. De begeerte, welke iedere andere gedachte overheerschte, was te ontkomen aan de na bijheid van zijn vader. Niet de wil om een bepaald doel te bereiken, maar de veront waardiging over de behandeling, welke hij zooeven had ondergaan, deed hem, zonder dat hij er erg in had, zich met zulk een nellen pas voortbewegen. Toen hij evenwel den overweg van hei spoor bereikte en zag, dat verschillende pensiongasten en ook andere mcnschen uit het dorp op het lokaaltreintje stonden te wachten, deed de vrees, om de aandacht te trekken, hem zijn gang vertragen. Er was niet veel voor noodig om de op merkzaamheid op zich te vestigen. De klok in den dorpstoren boven het omringend ge boomte uitstekend, stond op slag van twaalf Het was op het warmst van den dag, geen zuchtje wind beroerde het gebladerte der iepen op den. stationsweg, zoodat bet wach ten op het sohaduwloozo perron niet mee- en in de kleine, bedompte wachtkamer het heelemaal niet uit te houden. Zelfs de lust om oen praatje te maken ontbraK. Lusteloos stonden de reizigers Ln groepje® bijeen, turend in de verte, of doelloos voor rich uitstarend en waar niets de aandacht kon bezig houden, was de enkele voorbij ganger, die den overweg passeerde, een dankbaar voorwerp voor bijzondere beschou wing. Voor Wim was het goed, dat deze ge dwongen afleiding zich voordeed, want nu werd hij tot de werkelijkheid terug ge bracht en kwam voor het eerst do vraag bij hem op; wat to doen, waarheen zich te wen- den? Tenzij bij naar Mus wilde terugkeeren,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9