Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voer Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. :iEERENBAAI ABONNEMEN*< per kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten f 0.15) ^er week 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- Itjksche zending „8.— PU dagelij ksche zending „7*— Alles bij vooruitbetaling Lo&s? nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent fondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2963 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 ADVERT ENT1ÊN: Van 1 tot 5 regels 1.17^. blke regel meer „0.22Vai Ingez Merierfèt 'ingei. van t—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.1(1 1Qe Jaargang Dit mei bestaat uit VIER bladen VERZEKERING EN VERZEK-rtlNGSÜWANG vi. i 101! n 3 106 Nadat wy het bei.waar tegen het ver zekeringswezen hebben bescnouwd en de afdaling van den principieelen weg, welke men in tiet verzeKeringsbecii-yi fceeii te zien, in het lient neuüen ge steld, mag niet aan de aandaent ont gaan, hoe de vrije maaiscnappij deze ontwikkeling m ae hand neeit gewerkt. Ook tegen de bezwaarden muet wor den aangevoerd, dat zy deze ontwikke ling geen andere ricliung nebuen gege ven uoor ae organisatie van een (Jnris- telijite voorzorg. uil is üaarum van zoo groote betee ken is, omdat de maatscnappelyke loe- Stanuen om voorziening gingen vragen en wijl dit niet langer Kun worden uil gesuild, zoodat de uverneid tot ingrij pen gehoopt werd. Deze dingen teeke llen, noe zeer de geest, waaruit men voorneen leelde, verauuerd is in den loop der eeuwen. Het reiormatorisch ge- slaciit leeide veelmeer sociaal dan net tegenwoordige. Geheel de psycnoiogi- gene gesteianeid onaerging verandering. Men gat zien allengs over aan een geesl van individualisme en naarmate net ouavaderhjK geloot aan Kracht en in vloed op ae puüheKe opinie alnam, won het maiviauansme gemakkelijker ter rein. net religieuse leven versterkt het so ciaal gevoelen en kweekt sociale deug den. neze vruciiten van liet reiormatu- nscn geloot weraen veneerd door hei. .tionaiism'e, dat een individualistisclie .louwmg leerde en voorts urn- iloeg in de heerscnappij van een revo- lïuuunair materialisme. De afsterving van net eigenlijk soci ale leven gat een gemis, deed een nood toestand ontstaan en terwijl zij, die daartoe in staat waren en dit vvensche- lyk achtten zich individueele vootzie- nmg verschatten door deel te nemen m het verzekeringsbedrijf, bleven velen 111 hun nood aan zien zeit overgelaten. De ïndividualistiscne geest wees op staat als de aangewezene om in dien nood te voorzien en traentte dit ie verdedigen in den naam van een socia lisme, netweik den innen jjk socialen geest mist. Het is daarbij zeer verklaar baar, dat net verzekerïngsoeuryi inmid dels tot een zoodanige ontwikkeling ge komen, zoouat liet met alleen zeer gruo- te belangstelling had gewonnen, doen door den lieersciienaen geest als de eeiug aangewezen weg en ten onmisoaai element 111 de nuidige niaaiscnappu kon worden aangezien, ook werd aangegre pen ais liet iniuüel voor de sociale voor- zorj erhalve rees het voorstel, dat dc Staat zou voorzorgen ten behoeve van hen, die net in eigen kring niet zochten oi met konden uoen en ten behoeve van allen, die in gebreke bleven om te han delen naar zeuelljken plicnt. Immers daarop komt het neer. Mei: zag klaarunjkelijk voorbij, dat de staat op die wijze net eenige socialt subject wordt, terwijl ieder individueel zijn sociale plicht in dezen op het be lastingbiljet vereffent. fn principe is en blijft zulk een ver effening m strijd met het wezen van den mensch en oen eisch van het zede lijk leven. Men kan dit niet wegcijferen door dit slechts een kwestie van metho de te achten en te oordeeienals dege nen, die het noodig hebben maar gehoi pen worden. Hier staat echter tegenover, dat er moet geholpen, 2»o er nood is. En wan neer de maatschappij in gebreke blijft 0&>* om te doen, wat de wet der zeden eischt, heeft de Overheid te bedenken, ioi dat zij er is om der zonde wil. Hier gaat het om een zondige nalatigheid, om een in get relt e blijver, in de vervulling van Bociale plichten bij toenemend verval Van het religieus en zedelijk bewustzijn. Daarom had de Overheid hier een taak, welke evenzeer reeds te lang was verzaakt en zij vond de toestanden reeds in een stadium van ontwikkeling, waar door ook haar macht tot voorziening reeds was beperkt geworden door de Opkomst van de sociaal-democratie. Zij Werd althans gedreven in de aangege ven richting er. zij greep het verzeke ringsbedrijf aan, ja nam het zelfs ter |band. Men kan dezen weg afkeuren en met recht. Men kan het betreuren, dat de rechterzijde zoo belangrijk aandeel daarin nam. Ook met recht. In het licht der beginselen valt dit niet te ontken nen. De billijkheid eischt echter, dat wij daartegenover stellen, dat de Overheid om der zonde wil moest optreden, krach tens haar taak om het zedelijk recht te beschermen, te handhaven en te doen handhaven. Dat de rechterzijde dit heeft gevoeld en in ied'ér geval de taak heeft aangegrepen. Dat ook hier mag gelden een: wegens de hardigheid der harten. Voorts vergete men niet, dat de he- melsche Gerechtigheid de zonde ook ver volgt in haar gevolgen. Met is daarom niet zonder beteekenis, dat het gevolgde verzekeringsstelsel in z\jn toepassing en doorwerking, zoowel hier als in het bui tenland ook bij hen, die geen principi- eele tegenstanders zijn, reacties oproept en bezwaren doet rijzen. Vertrouwend, dat wjj voldoende dui delijk den eisch der beginselen in het licht hebben gesteld om vrij te zijn van de verdenking, dat wij zouden goedpra ten, v/at daarmede in strijd is, wacnten wij ons toch voor een eenzijdige critiek. Het ware heel wat gemakkelijker om te zeggen, hoe het uit principieel oog punt behoorde te zijn, wat de Overheid had behoorer. te doen, hoe zij had moe ten ingrijpen, toen de kwaal met tot zulk een ernstig stadium was doorge broken, dan de werkelijkheid van thans onder de oogen te zien en wegen en middelen te beramen, die tot genezing kunnen leiden. Daartoe zal eerst noodig zijn, dat wfj zelf .zoozeer sociaal gevoelen, dat wij ook onze verantwoordelijkheid beseffen voor den gang van zaken in het gemeenebesi en ons aandeel willen dragen in de so ciale schuld. Voor het oog des geloofs is het toch klaar, dat de band der ge meenschap zich niet slechts uitstrekt tot de thans levende Kerk, maatschappij en natie, maar ook tot het geslacht, dal vóór óns was en nó ons zijn zal. iedere ziel zal om haar eigen ongerechtigheid sterven, doch deze waarheid zet niet op zjj, dat het nageslacht deelt in de gevol gen van het leven der voorgeslachten ten goede en ten kwade. Deze dingen spreken te meer, wijl de verachtering van het kerkelijk leven reeds in vorige generaties zoodanige af metingen aannam, dat het religieus ge laat van het nationale leven verdonkerd en het Christelijk bewustzijn verzwakt werd. Mocht daarom het Christelijk deel on zer natie zijn zedelijke verantwoorde lijkheid, ook in socialen zin gevoelen en eendrachtig aan den arbeid des geloofs tijgen. Dit zou vooreerst beteekenen juist onderscheiden in het licht der be ginselen, en uit die onderzoeking zou volgen het streven tot uitzuivering van den zuurdeesem, welke verderfelijk is. bij behoud van hetgeen goed geacht moet worden. Voorts zou het werk des geloofs daar in openbaar worden, dat men de ge hoorzaamheid des geloofs metterdaad bewijst ook in de vervulling van zijn sociale plichten en eischt, dat een iege lijk naar vermogen daaraan medewerkt De vervulling der sociale plichten over te laten aan een onbeperkte vrij heid der menschen, zoodat zij het naar willekeur konden doen of niet doen, ware een liberalisme in het zedelijke kweeken, hetgeen der Overheid niet be taamde en in een Christelijke levensbe schouwing geen plaats kon vinden. De ware vrijheid zal steeds gebonden zijn aan de wet der zeden, en de liefde in de vervulling der wet. Het ligt derhalve voor de hrnd, dat de Overheid, zoo de liefde ontbreekt en de kracht der zedewet verslapt, om dei- zonde wil, haar macht en gezag heeft aan te wenden om het hare te doen. Hiermede zijn wij genaderd tot het punt van den verzekeringsdwang. BINNENLAND. ONZE MINISTERS MINISTER DECKERS BEZOEKT HET LOODSWEZEN EN DE BETONIJING OP DE SCHELDE. De Minister van Defensie is gister van rijn bezoek aan Vlissingen teruggekeerd. Naar wij vernemen, heeft de Minister van de gelegenheid van dat. bezoek gebruik ge maakt om het loodswezen te Vlissingen en te Antwerpen in oogensebouw te nemen en tevens een inzicht te krijgen betreffende de betonning en de bebakening van de Schelde Gister bezocht de Minister van Onderwijs, vergezeld van den chef der afdeeling Kun sten en Wetenschappen van zijn departe ment, en het lid der Rijkscommissie voor de monumentenzorg, verschillende monu menten in de provincie Utrecht, oa. Onze Lieve Vrouwetoren te Amersfoort en den Cuneratorcn te Rhenen. Vervolgens bracht de Minister een bezoek aan het Legermu seum op de Doorwerth. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA ENKELE INDRUKKEN EN AANVULLINGEN Nu we aan het einde van dezen veelbe wogen dag nog even plaats nemen aebter het schrijfbureau, om nog enkele indrukken tc vergaren op het geduldige witte papier, moeten we in de eerste plaats wel terug denken aan de heerlijk ongekunstelde, op recht hartelijke wijze waarop onze Prinses vanmiddag is opgetreden. Ze had reeds eer der de harten gestolen van alle Leidenaars, die het Koninklijk huis genegen zijn, maar thans heeft ze er haar onvervreemdbaar eigendom van gemaakt. Ze is misschien wat gewaagd, deze beeldspraak, we geven het toe, maar hot is ook moeilijk hier woor den voor te vinden. Toen de lieve verschijning, in haar vrien delijk zeegroen toilet in de open landauei door Leidens straten reed, ging er telkens als ze opnieuw verscheen, door dé rijen een gejuich, dat rechtstreeks zijn oorsprong vond in het hart. Het was een geiuich dat ontroerde om de heerlijke spontaniteit Terwijl de plechtigheid in de Academic plaats vond. heeft het nubliek aan dp over zijde van het Rapenburg een uur lang ge duldig gewacht zonder dat er merkbaar bc roering was in dt riien, zonder dat de rijen merkbaar slonken. Het was kostelijk om de opmerkingen var. het publiek aan te hun- ren, terwijl het wachtte op de groene ver schijning, op dc Koningin en op de Ko ningin-Moeder. Niet alleen werd meermalen de wpnsch geuit dat het Ranenhurg maar gedemnt mocht zijn omdat men dan dich terbij zou kunnen staan, maar ook werdou intieme verhouding tusschen Moeder en Dochter. Fluisterend bracht een gezette Lerilsrhe moeder de kwestie ter tafel of de Prinses nu als de nlechigheid afeelooper. zou zijn, van de Koningin en van de „ouwe Koningin", nou te of r^n zoon zou krii gen. T,an,<?en tijd maakte dit een onderwerp van besnrek'ne uit. Tk hen er van over tuigd, dat de dehaters. als ze zoniets had den mogen zien. wel een beetie van ontroe ring gehuild zouden hebben Ze kregen im mors al hijna een traan in het hoekje van hun oog toen de Prinses bii het clubgebouw van de Vroowelnke studenten, mpt het zin gen van het lo Vivat werd ontvangen. Hpt was een scbnone middag voor dR T.eidsche burgerij. De oude waardige huizen van het Rapenburg hebben hun deftig plooi voor een oogenhlik laten varen en geglim lacht om zooveel oprechte vreugde. We hebben overigens, wat betreft de pro motte zelf, nog het volgende te vermelden Bii het overhandigen van den doctorsbul sprak de rector-maginificus als volgt. Slotwoord van ProL van Wijk Tk kwijt mij van een aangenamen plicht Zeer geleerde Vrouwe, door U ook namens den Spnnat der Universiteit met de venvur ven \vanrd:gheid geluk te wenschen. Koninklijke Hoogheid! Evenals de jonge dorfor bij een eere-promotie het recht heeft rlc gebrnikmakine waarvan door den Sc' naat hoogeliik pleegt te worden irowaardeern om na de tnpspraak' van den nromotór zelf hpf woord te voeren, zoo heeft ook de rector het recht aan de officieele woorden die tot plken jongen doctor worden gericht noe eenige andere toe te voegen. In de eerste pteats zij dit thans de eer hied'ge griukwpnsch namens dep Senaat aan Uwe Koninklijke Ouders en Grootmop der, voor Wie deze dag in niet mindere ma tp een bekroning is van daden en verwarii tingen. dan voor U zelf. En daarnaast een betuiging van eerbie digen dank voor de srhoone en vriendphike woorden, die Gii tot den Smaat hebt willen richten daarmede tonnende, hoezeer Gij den hand, die U en de Universiteit verbindt voelt als een hechten band. Uwe Konink'ii ke Hnoehcid moge overtuigd ziin. dat de Se naat zijnerzijds den levensgang van de Eere doctor van heden met zper bijzondere gevoe lens van verknochtheid zal blijven gadf- slaan, den wenscb koesterend, dat, zoo zon nig als Haar welbestede studietijd-was, ook Hair verdere leven zijn moge. En hiprmede verklaar ik deze plechtig beid geëindigd. De bul De in het Latijn gestelde hul is op perka ment geschreven, in een renaissance hand. door den heer J. van Krimnen te Haarlem; het groot zegel der Universiteit in roodewa' hangt uit aan een moiré oranjelint en is besloten in pen zilveren doosje, vervaardigd door „de Lpidsche Goud- en Zilverhandel" De bui wordt geborgen in een wit-marokiin 'pderen koker, vervaardigd door don heer .T H. J. de Vries Ir, leeraar aan het Instituut voor Kunstnijverheid-ondervvijs te A'dam. De receptie Na de sluiting der plechtigheid verlieten de Prinses en Hare paranymphen de Se naatskamer, voorafgegaan door den pedel iui maior. In de gang, werd aan Prinses Juliana een bouquet aangeboden door Henriette van F.vsinga. Toen begaven dp Prinses en Har? paranymphen zich naar het Klein Audito rium. waar de Jonge Doctor verwelkomd werd door de dames" Van Eysinga, Vogel en Krom en door een aantal vrouwelijke stu denten. waaronder de leden van de jaar club en van het dispuutgezelschap do- Prinses. Wpldra kwamen ook H.H. M.M. de Ko ningin en de Koningin-Moeder en Z K. H de Prins naar het Klein Auditorium. Na dat eerst de vorstelijke personen en daarna allen, die de plechtigheid in de Senaats kamer hadden bijgewoond, de Prinses had den gelukgewpnsrht. werd de thee gebruikt De Senaat trad daarbij als gastheer op. Dc vorstelijke personen onderhielden rich met verscheidene der aanwezigen. De vloer en de wanden van het Kleln- nurlitórium waren met tal van Perzische tapijten versierd, terwijl de lampen van ornnjekannen «teren vóórzien. De praeses-collegie bood hier namens hp' T,.Sr„ een door den Larcnschen kunstschii der den heer Rridée vervaardigde pentee koning van ,.'t Waerle" aan. Na bet vertrek van Hare Majesteiten en Z. K- H. den Prins begaf de Prinses zich .net Hare paranymphen per rijtuig naar bet clubgebouw der V. V. S. L. PRINSES JULIANA het promotie-diner aan. waarbij geheel volgens gebruik de oudste paranymf de tafel presideerde, tei wijl de jongste paranymf in-«en toespraak de ouders van de jonge doctor geluk wenschte. Do promotietaart Zooals bij promoties gebruikelijk is heeft ook H. K. H. Prinses Juliana ter gelegpn heid van hare promotie een taart gekregen. Ziin dergelijke geschenken in den regel van bijzondere constructie, die voor de Prins..' moest natuurlijk heel iets aparts wezen H, M. de Koningin droog haar hofman» schalk olzoo op te zorgen voor een gebak dat de villa van de Prinses to Katwijk aan Zee zou voorstellen. De hofmaarschalk deed zijn plicht en droeg het. den patissier van het hof op Doze zag er evenwel tegen op, zag er zelfs geen kans toe en op de vraag van d.»n hofmaarschalk wie het dan zou moeten vervaardigen, volgde het antwoord: Hulst in loeiden! Zoo werd -aan den heer G. Hulst, confi- seur-cuisinipr, Breestraat bi. alhier, de ver- eerende ondracht gegeven, dc nromotietaari voor de. Prinses te vervaardigen. We gelooven. dat de heer Hulst zich naar hehonren van zijn taak heeft gekweten want hij heeft een mooi stuk werk gemanki Het was een taart van 1.30 M. diep. 00 c.M breed en ongeveer 1 M. hoog en stelde voor de hlauwe golven der zee, waarop een bent je. de K.W. 19. het strand, de duinen-rep met helm beplant, alles van suikerdragar'. werk. Dan volgde de boulevard van he'dei wit dragant wp'rk en ten slotte de villa, waarvan de wanden van de bekende Leid sche noueat waren opgetrokken. 'f Is een fraai geheel, dat zeer goed vol doet. De heer Hulst heeft de promotietaart gte termiddag zelf naar Den Haag gehra-lri Aan het diner zaten aan, hchaive de Ko ninkliike familie, de rector magnificus der Universiteit en de promotor Prof. Hnizinga onder meer de presidenten der verschil lende faculteiten, waarin de Prinses gestu deerd heeft. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE NIET-DOQRGEGANE BORMS-AVOND Op de vragen van het'Tweede Kamerlid Wijnkoopjn verband met het niet doorgaan cener door den Vlaamschen activist Dr Borms te 's-Gravenhage to houden lezing heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken o.m. geantwoord: Nadat op 17 Jan. den Minister van Bui- fenlandsche Zaken ter oore was gekomen, dat Dr. Borms te 's-Gravenhage een lezing zou houden, heeft hij, den burgemeester van 's-Gravenhage particulier ontmoetende, de zen daarvan n'et onkundig gelaten De bur gemeester heeft zich toon met den dteertour van de inrichting, waar dit zou plaats he'i ben, in verbind;ng gesteld. Ziin doel wa« te voorkomen, dat op een tijdstip dat ter stede een internationale conferentie werd gehouden, een anti-Belgische betnnging zon plaats vinden. Genoemde directeur deeld-1 hém mede. dat hij uit dien hoofde reeds uit zichzelf had besloten, de zaal niet beschik baar tp stellen. Een paar dagen later ver nam de burgemeester dat de lezing zon worden gehouden in een andere inrichting te dezer stede. De burgemeester heeft zich toen ook tot den eigenaar dier inrichting gewend, die aanstonds bereid bleek, de zaal niet beschikbaar te stellen. In beide bovengenoemde gevallen heQft hij zelfs uitdrukkelijk verklaard, dat het niet in zijn voornemen lag. de lezing te ver bieden en dat hij op een andpr tijdstip er ook geen enkel bezwaar tegen had. Eeriigen aandrang op den burgemeester .heeft- de regeering in deze niet uitgeoefend Het verloop van de betreffende aangele genheid levert geen motief, dat de regee ring maatregelen zou nemen om den burge meesters te beletten voortaan het vrije recht van vergadering hunnerzijds te belemmeren BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN REDE Dr. KONINGSBERGER. De jaarlijksche algemecne vergadering der Vereeniging tot behoud van Natuurmo numenten zal gehouden worden in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam op Zaterdag 15 Maart, des middags 2 uur. Na behandeling van de gewone agenda zal Dr. J. C. Koningsberger, oud-Minister van Koloniën, een rede houden over Inter nationale natuurbescherming en haar be- tepkenis voor- tropisch Nederland. DE STOOMTRAM SCHAGEN- WOGNUM EXPLOITATIE STOPGEZET. Ondanks tal vart pogingen van verschil lende colleges om de stoomtram Schagon— Wognum te behouden, is de explnitarie thans stopgezet. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN Op 5 Februari eindigt de termijn waar binnen de gemeentebesturen verplicht zijn de opgaven omtrent hun uitgaven op he', gebied van lager onderwijs, armenzorg en politie aan Ged. Staten der provinciën te doen toekomen. Deze termijn kan niet dan tot nadeel der gemeentebesturen worden overschreden. Heeft een gemeentebestuur de opgave niet op 5 Februari ingediend, dan geschiedt de vaststelling van het bedrag dat elke ge meente in rekening mag brengen, door Ged. Staten zelfstandig, maar in dat geval heelt het nalatige gemeentebestuur tegen die vast stelling door Ged. Staten geen beroep. Door het niet voldoen aan deze verplichting be nadeelt het gemeentebestuur dus alleen zich zelf. GOUVERNEUR VAN SLOBBE Naar Curapao vertrokken. Gistermiddag hééft de nieuw benoemde gouverneur van Curagao zijn reis naar Curagao met de Venezuela aanvaard. In den Haag werd de heer Van Slobbe aan het station uitgeleide gedaan door zijn oud collega's van den generalen staf, den minister van koloniën, den administrateur der afdeeling landmacht van het departe ment van defensie, den heer C. P. van Ginkel: generaal-majoor P. J. »an Munnik rede en reserve-majoor, P. Boots, onder suheidenlijk voorzitter en secretaris de alg. R K. Officiersvereenigi-ng; leeraren der Hoo gere Krijgsschool en kapitein-luitenant ter zee .an Reede, directeur der Hoogere Ma ri ne- K rijgsschool. Namens de Algem. R.-K. Officiers vereen, zijn mevrouw Van Slobbe aan boord van de Venezuela bloemen aangeboden DE DANSMANIE INGRIJPEN VAN DE OVERHEID. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben ingesteld een com missie van voorlichting, welke moet onder zoeken in hoeverre van overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen die nen te worden getroffen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr H. de Bie, rechter in de arron- dissements-rechthank te Rotterdam; tot le den inr. G. van Baren, burgemeester van Delft. mej. J M. J. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, G. van Veen, adjunct-directeur van het nutsseminarium voor paedagogiek aan de gemeente Universi teit van Amsterdam, en H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. P. T. T. LUCHTPOST ZUID-AMERIKA. Het luchtrecht voor Zuid-Amerika is van f 1 op f 0.80 per vijf gram verlaagd. Teneinde het gewicht van luchtpostbrieven zoo gering mogelijk te maken, is bij de K. L. M., die de Aeropostale hier te lande ver tegenwoordigt, speciaal luchtpostpapier ver krijgbaar. Het luchtrepht wordt in gewone postzegels voldaan. HULP VOOR ONBEHUISDEN BESCHERMING VAN KINDEREN, VROU WEN, ZWERVERS EN GEDECLAS- SEERDEN. Het Januari-nummer van dit maandschrifl geeft als gewoonlijk een duidelijk beeld van der arbeid, welke te Amsterdam, in de 2e Constantijn Huygensstraat 35 geschiedt ten bate van bovengenoemde personen; zoowel in de nachtasyls voor mannen en vrouwen, als in het Jongenshuis, het observatie-huis voor jongens, en de stichting Jeannette-oord Wie er meer van wenscht te weten vrage inlichtingen aan den hoofddirecteur, den heer G. H. Honing. DE MAASBRUG TE MAASTRICHT Donderdagmiddag heeft een langdurige conferentie plaats gehad tusschen B. en W. en de schoonheidscommissie en Ir. Bremer over de nieuwe Mansbrugplannen. De Rijks waterstaat wil in April met de uitvoering van liet werk beginnen, daar indien de hui dige plannen niet tot uitvoering komen, de bouw minstens een jaar vertraagd wordt De schoonheidscommissie handhaaft ech ter haar standpunt, terwijl de Rijksbouw meester blijk gaf van welwillende tegemoet koming. De conferentie leidde echter niet Jot een definitieve beslissing. DEN 3RIEL 600 JAAR EEN JUBILEUMBOEK. In verband met de feestelijkheden bij het G00-jarig bestaan van Den Briel vonden de verschillende Vereenigingen tot bevorderins van het Vreemdelingenverkeer op Voorne het nuttig plannen uit te werken, betreffen de een Jubileumboek van Voorne. Met Den Briel vormt het eiland een eenheid; beide kunnen tliet huiten elkaar gedacht worden. Het Jubileumboek, dat zoowel historische als economische hoofdstukken zal bevatten, hoopt drie dingen te verwezenlijken: ecu herinnering te zijn aan de „Voornsche" Ael- brecht van Voorne, die aan zijn voornaamste plaat? de stadsrechten gaf. meer kennis te verspreiden van het mooie, zich zeer sterk ontwikkelende eiland en: een zinnebeeld te zijn van de economische en cullureele een heid van Voorne. ONZE JEUGD- PRIJSVRAAG Beste Jongens en Meisjes, Wij hebben juist vandaag een brief kaart gekregen, dat er nu al door jullié eiken avond om de krant wordt „ge vochten" omdat je verwacht, dat de uit slag van de prijsvraag er in zou staan. Dat is toch zeker niet waar? Ja? Toch? Neen maar, dan zullen we jullie maar gauw uit den droom helpendat de iiitslag voorloopig nog niet bekend kan worden. Om de eenvoudige reden, dat er veel meer oplossingen zijn ingezonden, dan we hadden durven denken. I1et loopt in de honderden. De commissie had dat nooit kunnen denken van zulk een moeilijke prijs vraag. Maar het schijnt, dat de jongens en meisjes van tegenwoordig veel knap per zjjn dan in onzen tijd. Jullie begrijpt wel, dat men maar niet eenige duizenden boekennamen iii een achtermiddag kan nakijken. Daar zullen nog wel een paar weken meé heen gaan. Van den uitslag is nog niets te zeggen We beloven echter, dat we jullie geen dag langer zullen laten ^wachten dart noodig is. DE PRIJSVRAAGCOMMISSIE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ECHTE FRIESCHE Een week op proef Al Is de N.S.F. nog zoo'n goed toestel, toch soms kunnen door de nabijheid van electrische geleidingen, of een andere oor zaak. geluidsstoornissen op treden, die niet te verhelpen zijn. Daarom laten wij U de radio een week op proef. Land- en Tuinbouw. HET VEILEN VAN MELK. Te Delft werd een algemeene propaganda vergadering gehouden, uitgeschreven door den R. K. Land- en Tuinbouwbond en het bes.uur van den Haagsshen kring v. Melki veehouders, welke zeer druk bezocht was. Re heer C. P. Lugtigheid, van Delft, be antwoordde allereerst de vraag: is het wenschelijk, dat de landbouw zoowel als de tuinbouw zijn producten gaat veilen? Spr. stond stil bij het veilingssysteem, thans toegepast door enkele veehouders, die zich verbonden hebben een geheel jaar hun melts te veilen. Dank zij de Haagsche kring is dit gelukt. Te betreuren is het dat er nog te weinig solidariteit bestaat, De veiling is geen sprong in het duister, dat is op het terrein van den tuinbond bewezen. Het is in het belang van een reëelen handel. Dat het in het voordeel van den veehouder is, bewijst de tegenstand van de zijde van den Melkhandel. Spr. achtte de tijd voor melkveilineen rijp. Men zoeke de mpest geschikte plaate sen uit Krachtige leiding is bovenal nooi dig. ISr zal veel strijd moeten worden ge voerd tegen vooroordeel van de boeren aan den eenen en van de melkveehande-i laren aan den anderen kant. Om zich met succes te verzetten is het noodig zich als organisatie vast aaneen te sluiten In lanbouwkringen begint meer en meer belangstelling te komen voor het systeem.. Op bet door den heer Lugtigheid gesDro- kene volgde een zeer geanimeerde bespre king. Duidelijk bleek, dat de meerderheid sympathiek stond jegens de plannen. Door enkele werd daadwerkelijke en moreele steun teegpzegd. Aan het eind der vergadering bestond gelegenheid om zijn handteekening te plaatsen ten bewijze van sympathie met de plannen, en velen traden tot de melkveiling toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1