llirutur $eiïtódjr dourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. WERFT NIEUWE ABÖNNEE'S. per kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten 0.15) }er weck 1 0.25. gij dngelijksche zending ,7.- Alles bij vooruil betaling Losso nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent |ondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2961 Bureau: Breestraat 123,Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 30 JANUARI 1930 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels L17VS Like regel meer 0.22Vi Ingez Mcdedpf lingeL van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer ->0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hel bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen SCHOOLACTIE OF SCHOOLSTRIJD? Het Is voor velen een gewoonte om den jnf te zingen van toestanden in het buiten land boven die van eigen land. En nader onderzoek brengt dan vaak aan 't licht, dat *-e weinig reden hebben om jaloersch te fijn. Integendeel blijkt niet zelden, dat wc veel op 't buitenland vóór hebben. Iedereen zal met deze opvatting niet ac toord gaan: de tegenstanders van Christe lijke vakorganisatie, van Christelijk Ver enigingsleven en van een bijzondere, spe ciaal Christelijke School vinden de toestan den met name in Engeland en Duitschland veel aanlokkelijker, dan hier te lande. Doch, men dient dan toch aanstonds te bedenken, dat velen in genoemd land in volle actie zijn om te bereiken, wat hier reeds werd gewonnen. Men lette daartoe slechts op de activiteit, welke zich thans in Engeland ten behoeve van vrije. Christelijke scholen openbaart. Het is nog een open vraag, of men van schoolactie, dan wel van schoolstrijd moet spreken; al moet het laatste gezien de historie ook gevreesd worden. Hoe het zij, een roomsch-katholieke onder wijzersbond had dezer dagen een conferen tie belegd, en daar had men zonder meer *t Nedcrlandsche Unie-rapport kunnen over nemen. De conferentie toch ging uit van de volgende beginselen: „Daar het recht de kinderen op te voe den, den ouders toekomt en dit recht hoofd zakelijk bestaat in de vrije keuze eener 'school voor de kinderen, acht de conferen tie den staat verplicht om den ouders deze .vrijheid van keuze te waarborgen. Dientengevolge zijn de verschillende rege lingen waardoor de staat de ouders, die hun kinderen naar bijzondef-e scholen stu ren waar onderwijs wordt gegeven steunen de op de beginselen van een bepaalden godsdienst, aèhtënstelt bij anderen, belee- Jigend te noemen vow de ouders, de kin- iren, en de beste school belangen". Dat is klare taal en men vroeg op grond van die overweging dan ook voor de roomsch-katholieke school het volle recht om eigen karakter te openbaren en voorts .volledige financieele gelijkstelling. Hieruit blijkt te duidelijkste dat de school kwestie op dit oogenblik in de volle be langstelling staat. Wat zal het worden? Een schoolstrijd; of d een stevige actie voldoende zijn? Wij weten het niet Doch al zijn de toe standen in Engeland heel anders dan bij ons; al zal de begeerte naar een vrije school, daar, wegens het karakter van het openbaar onderwijs, niet zoo sterk zijn als hier; vast staat, dat de vrijheidsdrang het ten slotte van den geestelijken dwang zal win nen. Gelijk ook hier het geval is, al gaat het, zelfs na de prineipieele overwinning, dik wijls nog met horten en stooten. CHICANES MAKEN. Iets van den ouden schoolstrijd is ook in Noderland nog overgebleven. Telkens blijkt het, dat er vrijzinnigen van allerlei slag zijn, die aan de gelijkstelling willen tornen en zich benaarstigen, om de wettelijke bepalin gen, indien mogelijk, te ontduiken. arom rust op ons de plicht om telkens, als dit noodig blijkt, voor de rechten van de voorstanders der bijzondere school op to komen. Vroegen zij iets onbillijks of on redelijks; we zouden het onbeschroomd afkeuren; maar het blijkt wel een groote uitzondering te zijn, wanneer de critiek der egenstanders. recht van bestaan heeft Onder de gemeenten, welke thans in op spraak gebracht worden, behoort ook Ruinen n Drente en wel de buurtschap Pesse. 'aberale en roode raadsleden weigerden één •n andermaal de noodige medewerking voor choolbouw te verleenon. Waarom? Omdat het met de handteeke- dugen niet in orde was. Een paar ouders i&dden hun aanvrage ingetrokken. In een raadsvergadering is dezer dagen an 't licht gekomen, wat er eigenlijk ge- ieurd is. Het teekent de tegenwerking, welke e Christelijke school nog ondervindt. De hoofden der openbare scholen en een aadslid waren op huisbezoek gegaan en adden gespeculeerd op de kerkelijke harts- Dchten. Zij hadden in de Statuten gelezen; dat de •chool op den grondslag der Drie Formulie- •en van Eenigheid zal staan en het zou dus en k e r k e 1 ij k Gereformeerde School zijn wellicht spraken zij van een school voor de afgescheidenen!) Dat men kan spreken van een Geref. hondslag, terwijl de school toch aangeslo- >n is bij Chr. Nat. Onderwijs en niet bij eref. Schoolverband, hadden de heeren niet ïgrepen. Een tweetal ouders luisterde naar hun (blazingen en schreef aan den Raad^ dat zij lijkbaar „misleid" waren en daarom hun andteekening terugnamen. Welnu, op grond aarvan weigerde de raadsmeerderheid medewerking. Daarna kwam echter van diezelfde ouders een tweede brief binnen, waarin nadrukke lijk werd medegedeeld, dat zij door de vrij zinnige huisbezoekers waren misleid en dat bestuursleden der Christelijke school hen absoluut eerlijk hadden ingelicht Daar viel weinig tegen ki te brengen, maai de eerste brief lag er toch ook nog en weer werd medewerking geweigerd. Thans zullen Ged. Staten van Drente, en straks misschien de Kroon een beslissing moeten nomen. De uitslag kan niet twijfelachtig zijn. Maar niettemin blijft het een ergerlijk geval. De voorstanders der school, welke verdraag zaamheid en saamhoorigheid moet aan- kweeken, verstoren den vrede onder de genicentonarcn te plattclande. En, dat is geen kleine zaak. NOTARISBENOEMINGEN IN ZEELAND EN OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Wij ontlecncn aan „Het Protestantsche Zuiden" het volgende artikel over notarisbe noemingen in Zeeland en op N'. en Z. Beve land: Aantal in 1929 uitge- Aantal brachte stemmen notarissen Chr.-Hist, Unie 20605 1 A.-R. 17788 5 Ofschoon we gaarne van de redactie van genoemd blad eens vernemen, wie de C. H. notaris is dit kan per briefje geschieden nemen wij aan dat de door het anti-revolutionaire orgaan gegeven cijfers juist zijn. Maar dan is de achterstand voor de Chr.-Hist ergerlijk (hierbij afgaande op de hierboven vermelde cijfers). Dit krenkt dunkt ons, het rechtsgevoel van elk wel denkend mensch. Want het is ondenk baar, dat er juist bij de C.-IL geen be kwame notarissen zouden voorkomen, terwijl elke partij die wel bezit Ook „De Zeeuw" gevoelt hier blijkbaar iets van. Want ons vorig artikel betoogde niet alleen, dat de C.-H. in een hoek wor den gezet, maar ook dat als men spreekt van recht de antirevolutio nairen geen recht hebben .cp de open gevallen plaats te Goes. Immers op Zuid en Noord-Beveland werden in 1929 op de Unie bijna 3000 stemmen meer uitge bracht dan op de A.-R. partij. Zoolang hier dus geen C.-H. notaris is, kunnen de A.-R. hier geen aanspraken laten gelden. En waar over geheel Zeeland eveneens een schrikkelijke achteruitzetting van de C.-H. plaats heeft gevonden, ondanks de gunstiger stemmencijfers in 1929 verkre gen, daar is er temeer reden om geen lid der A.-R., maar een van Chr.-Hist huize te benoemen. Welnu, op dit punt zwijgt „De Zeeuw". Het blad erkent dat ook de Chr.-Hist. ach terstand hebben te boeken. Maar eindigt nogmaals met dezelfde, in een vorig arti kei uitgesproken gedachte, dat in Goes een A.-R. of Chr.-Hist notaris op zijn plaats is. Waar nu de in Zeeland reeds zoo bevoorrechte A.-R. partij, die reeds 5 notarissen onder hare leden telt, nog naar een 6e haakt, achten wij dit een in hoogc mate af te keuren drang naar macht. Men versta ons wel. Als het blad over deze zaak gezwegen had, was ze ook door ons niet aangesneden. Maar nu het A.-R. orgaan hierover is gaan schrijven, had 't hetzelfde standpunt in dienen te nemen dat het innam bij de benoeming van den burgemeester te Heinkenszand en Veere. „De Zeeuw" komt dus helaas nog niet uit boven het enge partijstandpunt. Helaas! Onla. "s schreven wij over Eenheid en Samenwerking der Chr. Protestantsche Staatspartijen. Ondanks de kerkelijke scheiding en het door ons aangeroerde feit van benoemingen drongen wij aan op het kweeken van een sfeer waar weder zijds vertrouwen zou beginnen te heer schen. De thans door het Zeeuwsche anti revolutionair orgaan aangenomen hou ding, in verband met de bestaande vaca ture, komt overeen met wat wij in ge noemd artikel over benoemingen schre ven, maar slaat weer aan vele verwach- tingen den bodem in, waar het Eenheid en Samenwerking geldt. Als te begrijpen is, nam de Nieuwe Rot- terdamsch e Courant, die het zoozeer voorzien heeft op het hooghouden van het notarieele ambt, hetwelk in liberale handen zoo bij uitstek veilig verzorgd schijnt, -dit artikel over Over de door ons aan dit vraag stuk gewijde artikelenreeks heeft het blad, als bekend, nooit één woord gerept. Daarna antwoordde de Zeeuw als volgt op het stukje uit „Het Protestantsche Zuiden". Het „Protestantsche Zuiden" meent wat wij schreven als volgt aan zijne lezers te kunnen meededen: „De Zeeuw" erkent, dat ook de C.-H. achterstand heeft te boeken. Maar eindigt nogmaals met dezelfde, in een vorig ar tikel uitgesproken gedachte dat in Goes een A.R. of C.H. notaris op zijn ♦plaats is. Waar nu de in Zeeland reeds zoo bevoorrechte A.-R. partij, die reeds 5 notarissen onder hare leden telt, nog naar een 6e haakt, achten wij dit een in hooge mate af te keuren drang naar macht." Men zal moeten toege\en, dat dit een toch w. wat al te vrije weergave is van wat wij schreven. Terwijl wij duidelijk lieten uitkomen dat wann-er althans niet een A.-R. notaris uit Zeeland benoemd mocht wor den, waardoor dus het aantal A.R. nota rissen in deze provincie niet zou ver meerderen de Chr. Historischen hier de sterkste rechten kunnen laten gelden, maakt het „Prot. Zuidpn" daarvan, dat wij haken naar vermeerdering van het aantal A.R. notarissen. Terwijl wij schreven dat in de ge-. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is het consulaat dor Nederlan den te Sucre (Bolivia) opgeheven. Voorts is bij mjillsterieele beschikking het ressort, vun bet opgeheven consulaat der departementen Chuqubsaca, Santa Cruz en Tarije, gevoegd,bij het ressort van het con sulaat te Oruro. (Bolivia). Dp. waarnemend consul tier Nedcrlapden te IA Paz, de; heer M. Etcheningcn is naar eldci-s overgeplaatst. De waarneming van het Consulaat der Nederlanden aldaar is opgedragen aan der» heer Paul Gutierrez Granier. CENTRALE COMMISSIE VOOR DE j STATISTIEK. Bij K. B. zijn benoemd tot lid van df Controle commissie voor dre .statistiek Pr® Dr. Ir. J. Goudriaan te Eindhoven, Mr.--™ Haastert, te Den Haag; Prof. Mr. D. yam Blom, hoogleeraar te Leiden; en Dr. H..-NJ] ter Veen. te Amsterdam. ZUIDERZEESTEUNWET. Bij K. B. is eervol ontslagen Mr. C-.W. Rilter. te Haarlem, als adjmict-secretóris van de generale commissie, bedoeld'in art. 8 van de Zu dcrzeesteunwet. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 3 Februari a.s. niet plaats hebben. ONDERSCHEIDING. Dp president van de Fransche Republiek heeft Dr. A. G. Kröller te Wassenaar be noemd tot Commandeur in de Orde van hel Legioen van Eer. LANDBOUWHOGESCHOOL TE WAGENINGEN. Bij beechflkkmg van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, voor het tijdvak van 29 Januari 1930 tot 1 Januari 1031, be noemd tot assistent aan de Landhouwhoo- geschool te Wageningen H. J. Fluiter, aldaar ANTWOORDEN VAN MINISTERS VERVANGING VAN WACHTGELD VAN ONDERWIJZERS. De Minister van Financiën verklaart,in antwoord op de schriftelijke vraag daarom trent, van het Tweede Kamerlid J. G. Su- ring, van oardeel te zijn, dat voor op wacht geld gestelde onderwijzers het wachtgeld slechts dan door ouderdoms- en invalidi teitspensioen kap worden varvangen, ind het toe te kennen pensioen hooger is.dan het genoten wachtgeld, zoolang het genot van dit wachtgeld niet is geëindigd, ook, indien overigens door den belanghebbende aan do voorwaarden, om voor zulk een pen sioen in aanmerking te komen, is voldaan. DE MISHANDELING TE HENGELO. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sluis, inzake de mishandeling van den heer M. Polak in den nacht van 10 op 11 Aug. j.l. te Hengelo en waarbij de ver dachte. een Duitscher, door de Hengelosche politie, na verhoord te zijn, over de grens is gezet, heeft de minister van Justitie geant woord, dat het gepleegdè feit.niet het delict van zware mishandeling vormde, doch slechts bestond in een eenvoudige mishan deling. Aangezien de dader niet in preventieve hechtenis gesteld kon worden, zou hij bij vervolging en veroordeeling hier te lande, ons land wel verlaten hebben, zoodat bij een eventueele veroordeeling hij niet geëxecu teerd zou kunnen zijn. daar uitlevering te dezer zake niet mogelijk is. Aan het vorenstaande moge de ondergetee- de nog toevoegen, dat door hem bereids srap pen zijn gedaan om te bewerkstelligen, dat hij alsnog in Duitschland vervolgd wordt. Op vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Groeneweg, aangaande de werk tijden van verplegers in de verplegings- inrichting „Het Apeldoornsche Bosch" te Apeldoorn, heeft de minister van Arbeid ge antwoord, dat door uitbreiding van het cx- ternaat der verplegenden in die inrichting waaraan dezen de voorkeur geven en de in verband daarmede ingestelde reserve- wacht, vergunning is verleend om dch dienst tijd voor verplegers, op dagen, waarop door hen reservewacht wordt waargenomen, tot 10 uur te verlengen. Daar het belang der verplegenden in deze inrichting door een dergelijke regeling ge diend wordt, heeft het betrokken districts hoofd der arbeidsinspectie, met machtiging van den directeur-generaal van den arbeid, vergunning gegevm om den dagdienst voor het personeel te verlengen. Maatregelen om een einde aan dezen toe stand tp maken zijn bij don minister niet in overweging. CONTROLE ZIEKTEWET Dezer dagen zal een bespreking plaats vinden tusschen de Vereeniging van Raden van Arbeid en de Federatie van Bedrijfs vereenigingen, ten einde te overleggen over de mogelijkheden en besten vorm van samenwerking tusschen de bij de Federatie aangesloten bedrijfsvereenigingen en de Raden van Arbeid ten aanzien van de controle op de verzekerden ingevolge de Ziektewet. geven omstandigheden de A.R. geen aan spraak op een 6e A.R. notaris kunnen maken, zegt het „Prot. Zuiden" dat wij haken naar een Ce notaris uit de leden der A.R. partij. Wij achten dit een in hooge mate af te keuren wiize van polemisepren en wij Vertrouwen dat het „Prot. Zuiden" dit bij nader inzien met ons eens zal zijn. Wij zullen hopen, dat de Nieuwe Rotterdamscbe Courant aan De Zeeuw volle recht zal doen wedervaren en haar antwoord ook zal doorgeven- EEN PORTRET VAN DR. DE VISSER Boor den Rlaricumschen kunstschilder Maurits de Groot werd een portret vervaardiqd van Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderlijs, Kunsten en Wetenschappen. Dit schilderij heeft een plaats ontvangen in 't studeervertrek van Dr. de Visser. t Kan aan ons liggen, maar „de sprekende gelijkenis" kunnen wc niet roemen. UITVOERING ZIEKTEWET DE NOODZAKELIJKHEID EENER GOEDE CONTROLE OPRICHTING VAN EEN EENHEIDS- DIENST Gisteren is in het Departement van Arbeid een bijeenkomst gehouden, waar toe waren uitgenoodigd de verschil •lende bedrijfsvereeingingen voor de Ziekteverzekering, alsmede de federatie van bedrijfsvereenigingen, de Verzekerings raad, de Ver.-van Raden van Arbeid, en het collége van toezicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet. Deze vergadering was belegd door den minister en werd door hem gepresideerd Hij opende de vergadering inet een -be schouwing, waarin de noodzakelijkheid van een goede contróle voor de ziekteverzeke ring werd aangetoond. Daarvoor dient te worden geschapen een eenheidsdienst, waarvan de verschillende uitvoerders der Ziekteverzekering naar gelang van hun behoeften zouden kunnen gebruik maken. Men kan zich zulk een eenheidsdienst ia tweeëerlei vorm denken. Hij zou kunnen worden opgezet door de overheidsorganen met .dien verstande, dat de bedrijfsvereem gingen zekerheid krijgen, dat zij daarvan tegen den kostenden prij9 gebruik zouden kunnen maken. Dezen vorm acht de Minister niet de meest gewenschte. Veel beter is het, dat dp eenheidsdienst wordt geschapen door de samenwerking van de verschillende uit voerders en komt te staan onder een be stuur, waarin de beide soorten van uit voerders' op voet van gelijkheid vertegen woordigd zijn, eventueel onder een objec tieven, onafhankelijken voorzitter. Uit de besprekingen kwam algemeen naar voren de wensch om tot samenwerking te geraken. Echter werd van de zijde der federatie van bedrijfsvereenigingen het standpunt ingenomen, dat het meer wen schelijk was om eerst de praktijk aan h«t woord te laten om te zien in welke banen de contróle zich zou bewegen. In zijn sluitingsrpde zeide de minister, dat de overheidsorganen zullen moeten zor gen op 1 Maart voor de contróle gereed te staan wat hun eigen verzekerden be treft Inmiddels wenschte de Minister, d.r er voor werd gewaakt, dat alle maatregelen zoowel door de Raden van Arbeid, als door de bedrijfsvereenigingen te nemen, zouden werden genomen. TWEEDE KAMER WIJZIGING BEGROOTING VAN JUSTITIE Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Justitiebegrooting voor 1929, welk ont werp strekt om ih verband met rle verhoo gingen, die de salarissen ingevolge .het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1928 en de herziening van andere salaris regelingen hebben ondergaan, de artt. waar uit die salarissen worden betaald te verhoo- genmeteen gezamenlijk bedrag van f 674.-135 WIJZIGING SPOORWEGWET C.A. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Spoonvegwet en van de Locaalspooi- en Tramwegwet. De bedoeling is. ontheffing te verleenen van het voorschrift krachlens hetwelk gedrukte stukken en aankondigin gen, uitgaande van een naaml. vennootschap duidelijk den volledigen naam der vennoot schap en "haar zetel met aanduiding „naain- looze vennootschap" voor af achter den naam, hetzij voluit geschreven, hetzij afge kort tot „N.V.", moeten dragen. Die bepaling schept thans de verplichting om op spoor- en tramwegkaartjes de boven bedoelde aanduidingen aan te brengen. NEDERLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu- Mug van het te Genève tusschen Nederland >n Tsjecho-Slowakije gesloten verdrag tot be slechting van geschillen door rechtspraak, rbitrage en verzoening. Tijdens de Haagsche Conferentie zijn met den toen aanwezigen minister van Bu'tcn- landsche Zaken van Tsjecho-Slowakije on derhandelingen gevoerd over het sluiten van zoodanig verdrag. Het thans geslotene is na- genoeg geheel gelijkluidend aan het met I Frankrijk geslotene. DE OPBOUW VAN SURINAME ANTWOORD VAN DEN MINISTER VAN KOLONIËN In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer óver de Surinaamsche be-, grooting over 1930 verklaart de minister van Koloniën de critiek van sommige leden, die elk spoor miste van een breerle con structieve politiek, waaraan Suriname reeds zoolang dringend behoefte had, niel juist en billijk te kunnen achten. Aan de mogelijkheid om met behoorlijke kansen van welslagen binnen de grenzen der daar voor beschikbare geldmiddelen een bouw plan op bréeden grondslag af "te bakenen, valt vooralsnog ernstig te twijfelen. Onder- die omstandigheden meent de minister, dat de eenige weg, die voor het oogenblik ten aanzien van Suriname bewandeld moet worden, die is van geduldigen opbouw, waarbij op bescheiden schaal alle gelegen heden worden aangegrepen die kans bieden op den langen duur Suriname uit zijn economische inzinking op te heffen. Van een algemeen plan om verbetering te bren gen in den economischen toestand van het gewest verwacht de minister niets. Overi gens beaamt hij geheel, dat het betrachten van continuïteit in het bestuursbeleid een eerste vereischte is. Naar de overtuiging van den minister is het aan ernstige bedenkingen onderhevig, om hetzij door oprichting van een lands- grootbedriif. hetzij /loor deelneming van landswege aan pon zoodanig eemengd be drijf te beproeven in Suriname op het ge bied van landbouw, industrie of mijnbeuw het particulier initiatief aan te vullen Het zou naar zijn inzicht niet verantwoord «ijr. als een financieel zoo zwak gewest als Suriname de daaraan verbonden risico's op zich nam. Stichting van bedrijven. Wat. aangaat een eventueele stichting van een groot bauxitbedrijf door de z.u. „Kalhfleisch-combinatie" nabij K.M. 1?1 van den spoorweg, zi.in nog onderhandelin gen met de belanghebbenden gaande. De pogingen tot opsporing van aardolie in Suriname, in het bijzonder in het dis trict Nickerie, worden nog voortgezet, tot dusverre evenwel zonder resultaat. Met don gouverneur wordt nog van gedachten ge wisseld over de uitzending van een mijn bouwdeskundige. Naar de mogpüjkheid om in Suriname een koffiecultuur in het Ie ven te roepen 'n den geest van de volks rubberciiltuur in Nederlandsch Ind-ië, zal de minister gaarne een onderzoek doen instellen. PROV. BRANDWEERBOND IN NOORD-BRABANT. Dinsdag heeft te Kaatsheuvel een bijeen komst plaats gehad van vertegenwoordigers der gemeentebesturen van Tilburg Don gen, Waalwijk, Sprang-Capelle. Loon op Zand, Udenhout, Waspik en Drunen, uit go. schreven door het adviesbureau van den Noordf.rabantschen Prov. Brandweerbond. Tevens waren aanwezig brandweenne?s tere. rijks- en gemeentepolitie en besturen van Boerenbonden. De heer Drost, houtvester bij de Nedor- landsche Hei de-Mij te Arnhem, heeft in deze bijeenkomst gesproken over bestrijding van bosch- en heidebranden. In beginsel werd besloten tot oprichtinc van een districts-boschbrandweer voor de ge-meenten Udenhout, Loon-op-Zand en Diu NIEUW POST- EN TELEGRAAF KANTOOR TE ZAANDAM. Gistermorgen is het nieuwe post, tele graaf en telefoonkantoor te Zaandam of ficieel in gebruik genomen. Aanwezig waren hierbij de Directeur Generaal der P.T.T. en indere genoodigden, bénevens de gemeentelijke autoriteiten van Zaandam. EEN JOURNALISTENSCHOOL Tot heden dacht ik, dat fascistische en so ciaal-democratische journalisten het gemak kelijkste leven hadden. Wij, gewoon-burgerlijke schrijvers verkee- ren steeds in geestelijk lijfsgevaar. Schrijf ik over machineriën, dan tikt ccn ingenieur mij op de vingers; vertel ik wat van militai re dingen, dan krijg ik een sabelhouw, waag ik mij .tusschen de boeren, dan breekt er hier of daar'een klomp vanwege mijn onkunde; behandel ik Visscherij aangelegenheden, clan vraagt men mij, of ik wel eens water heb gezien en altijd, vaak in koor klinkt het: Schoenmaker, houd je bij je leest; waardoor de schoenmaker zich dan weer gecompro mitteerd acht. En toch moet je schrijven. Soms over din gen, waarvan je geen verstand hebt. Ge troost uzelf dan wel met het gevleugelds woord van Colijn. die eens gezegd moet heb ben: Neen, van de vloot heb ik geen ver stand en ik zal dus wel een goed marine minister kunnen worden. Maar, dat kan iedereen hom niet nazeggen, zonder van al le kanten op zijn nummer gezet te worden. Met sociaal-democraten is dat andere. Zü geven Colijn ik heb 't nu toch over hem overal de schuld van en de zaak is ge zond. Nog pas werd te Rotterdam een protest- meeting gehouden tegen de terreur in Indië; en éen der sprekers veroorloofde zich de kwaadaardige opmerking: „Welke invloeden er achter een optreden als dat van thans zitten, we weten het niet, maar wc vermoeden, dat het Colijnsche in vloeden zijn". De vergadering had het direct te pakken, want even later volgt er in het verslag: „wij weten, dat de schuldigen niet zullen zijn de indoncsiëre. De schuldigen zetelen in Den Haag op het Plein. (Levendige bij val. Geroep: „Colijn!"). Eenvoudiger schrijfmethode is niet denk baar. Naar één schablone wordt elk artikel gemaakt. 'k Dacht, dat het bij de fascisten ook on geveer zoo zijn zijn. En dat de officieele rede, welke minister Bottai bij de opening der journalistenschool te Rome dezer dagen hield wel tot motto zou voeren: „Mussolini is- groot en -wij zijn zijn profeten". Maar het krantenverslag zegt, dat het an ders is. Af en toe,-zei de minister, zouden wij,.die een zware en verantwoordelijke taak heb ben .en die leiding moeten geven aan uiterst moeilijke proefnemingen, gaarne van de zij de der fascistische journalistiek aanwijzin gen en critiek krijgen, want alleen ten over staan van een gezonde, eerlijke en moedigto critiek kan zich de waarachtige, samenwer king ontwikkelen, die noodig is, wil ons werk ten volle en waardig gedijen. Met een enkel woord gewaagde de minister nog van rle polemieken en van (Te klappen, die men daarbij jvel eens op kan loopen. Hij ging daarop echter niet te diep in, want hier komt de ervaring de journalisten genoeg te hulp. - En wat de critiek betreft, nu als u namens een dictator, die de kranten naar welgeval len al of niet doet verschijnen, gezegd wordt, dat ge gerust critiek naoogt oefenen; dan weet ge wel, hoe ver ge moogt gaan zonder van dien kant klappen te krijgen. Vooralsnog vind ik een journalisten school in Rome, in Moskou en voor de - Ar beiderspers overbodig INGEZONDEN MEDEDEELING LEEUWARDEN MOBILISATIE-SLACHTOFFERS ONJUIST BERICHT. Het in verschillende dagbladen verscho nen bericht als zou het rapport van de com missie van onderzoek inzake wijziging van de wet van 13 Mei 1927 Staatsblad 161 steun- vcrleening aan zgn. mobilisatieslachtoffere bij het departement van defensie zijn ingeko men is onjuist zoodat aan de daaraan vast geknoopte beschouwingen geenerlei waarde kan worden toegekend. Van andere zijde vernemen wij, dat de medèdèeling dat het bestuur van den bond van mobilisatie-invaliden enz. zal trachten in de gelegenheid te zijn om met medewer king van de re.see ring aangewezen dienst plichtigen en nabestaanden een -geldelijke schadeloosstelling te doen toekomen dan ook absoluut misleidend is. DE RIJKSWEG DOOR LIMBURG De spoorbrug van de lijn Nuth-Staatsmijn „Maurits". ioopende onder den Rijksweg ter hooste van de gemeente Beek (L~L is ge reed gekomen. Men is reeds met fK werk zaamheden voor den loop van deze spoor lijn begonnnen. De Rijksweg is hier weor voor alle verkeer opengesteld. GEEFT PROEFADRESSEN OP AAN ONS BUREAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1