LICHAMELIJKE OEFENING ECONOMIE EN FINANCIEN Op de Auto-tentoonstelling te Amsterdam - Byrd door het ijs geblokkeerd WOFTNSDAG 29 JANUARI 1930 Df „KLEIN AMERIKA", bij de Zuidpool. zijn Bjrd en zijn toch tgenoo ten door het Ij9 geblok keerd. Hoewel verschillende schepen nog pogin gen doen, hen te bereiken, zullen zij waarschijn, lijk ter plaatse moeten overwinteren. - Y AUTOMOBILISME De 20ste R. A. I.-TENTOONSTELLING. r Hoog bezoek. "Gistermiddag hebben Z. K. H. Prins Hen- Brik en de burgemeester van Amsterdam een bezoek gebracht aan de R. A. I.-tentoou- Btelling. Toen even voor drie uur de burgemeester van Amsterdam, <ie heer W. de Vlugt, ver gezeld van zijn zoon, op de tentoonstelling arriveerde, hadden zich bij den ingang een eeer groot aantal menschen vereenigd, die de ontvangst van den Prins wilden gade slaan. Klokslag drie uur reed de auto van Z. K. H. Prins Hendrik voor. Z. K. H. was fvergezeld van zijn adjudant, den luitenant ter zee Termijtelen. Z. K. H. werd ontvan gen door den heer J. Leonard. Na de ont vangst. werd over de tentoonstelling een rondwandeling gemaakt. Met veel belang stelling- werden de verschillende stands be zichtigd, waarbij vertegenwoordigers van de exposeerende firma's den Prins voorlicht ten. Na de bezichtiging der groote zaal werd sen bezoek gebracht aan de afdeeling Be- drijfwagens. Nadat nog eenige ververschin- gen waren gebruikt, vertrok Z. K. H. Kort daarop verliet ook do burgemeester het. R. A. I.-gebouw, SCHERMEN T HET WAPENFEEST DER K. O. O. S. Maandagmiddag is in Musis Sacrum te Arnhem het 29ste wapenfeest van de Kon. Onderofficieren Sohermbond aangevangen. Na de algemeene ontvangst door de auto riteiten had de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats onder leiding van den voor zitter, den heer P. J. Berleman. Aan de leden van het Koninklijk Huis werden telegrammen van hulde en trouw gezonden. Als plaats, waar het volgende wapenfeest Zal worden gehouden, is gekozen Den Haag Bij acclamatie werden in het bestuur her kozen de aftredende leden Th. P. Stam en A. Katerberg. Het voorstel van de afdeeling Harderwijk, om in het vervolg selectiewedstrijden te houden voor de uitzending naar het bui tenland, werd zonder stemming verworpen Daarna zijn de feesten aangevangen met feen korpswedstrijd op degen. De uitslag is als volgt: Wisselprijs, zilveren beker, geschonken 'door de Koningin: School voor reserve-of ficieren der infanterie te Kampen met ser geant J. Vos, sergeant E. Annevelink en sergeant H. Drenth. Eerste prijs: 20ste rog infanterie, Harderwijk; tweede prijs: reg wielrijders. Den Bosch; derde prijs: reg genieroepen, Utrecht; vierde prijs: 4e reg inf. te Leiden; vijfde prijs: He reg. inf. te Nijmegen; zesde prijs: 3e halfreg. huzaren. Den Haag; zevende prijs: 2de reg. onbere den artllerie, Naarden; achtste prijs: 4de reg. veldartillerie. Ede. Op den tweeden dag werd begonnen met den personeelen wedstrijd op den sabel afd. II. waaraan niet minder dan 290 schermers deelnamen, terwijl tegen den middag de personeele wedstrijd op floret afd. I B een aanvang nam. welke afdeeling 45 deelne mers telde. In verband met de geringe deelname aan den personeelen wedstrijd geweer afd. I B werd deze gecombineerd met den personee len wedstrijd op geweer afd. I A. Verder bevatte het programma van den tweeden dag nog een personeelen wedstrijd floret I A en een korpswedstrijd floret resp. tellende 5 en 38 deelnemers. In den loop van den dag kwamen ver schillende militaire autoriteiten van hunne belangstelling blijk geven. De uitslagen zijn als volgt: Personeele wedstrijd floret afd. I A: te pr. J. Desta, opperwachtmeester te Utrecht; 2e pr, S. van Dijk, adj.-onderoff. piquer te Amersfoort; Se pr. J. L. Burgel, adj.-onderoff. te Den Haag. Personeele wedstrijd sabel afd. II: 1 J. Wieringan, sergeant pontonniers, Gorin- chem; 2 H. K. van Ekelenburg, serg. polit e- troepen; 3 W. Warnaaie, serg. vlieger, Soes- terberg; 4 A. H. van Vliet, wachtmeester, 3e halfreg. huzaren, Den Haag; 5. E. H. Schelinger, 9erg. 2e reg. onb. art., Naarden; 6 C. C. Wabahe, adj.-onderotf. 2e reg. inf., Harderwijk; 7 J. J Mathijssen. serg. 17e reg. inf., Venlo; 8 J. J. den Boef, serg. Ie reg. onb. art., Gorinchem; 9 R. van Zoelen, serg. Ie reg inf. Assen; 10 C. B. G. Kooyman, wachtmeester korps rijd. art. Arnhem; 11 A. v. d. Hoek, serg. luchtvaartafd., Soester berg; 12 J. de Koning, Gans, sepg. maj. inslr. S. R. O. I., Kampen. ONTSPANNING SCHAKEN HET SCHAAKTOURNOOI TE SAN REMO. Van de tiende ronde Is de uitslag als volgt: Km och verliest van MonticellL Yates wint van Grau. Nimzowitsch verliest van Rubinstein. Vidm&r wint van Colle. MaroczyAraza remise. Sp elmannBogoljubow afgebroken. Aljechin wint van Romi. Tartakower wint van Ahues. De stand is thans: 1 Aljechin 9V2 Pt-; 2 Rubinstein TVi pt.; 3 Nimzowitsch 6Vfe Pt 4 Vidmar 5V2 pt. en een afgebroken parijt; 5 Tartakowpr 5% pet; 6 Bogoljubow 5 pt en een afgebroken partij; 7 Ahues, Yates en Kmoch ieder 5 pt; 10 Maroczy, Colle eD Monticelli ieder 4 pt; 13 Spielmann 3% ft en een afgebroken part"- 14 Grau 3 pet; lb Araiza 2V$ pt en een afgebroken partij; 16 Romi 2% pt WILTON—FIJENOORD. W. De omwisseling der aandee'en. Aan de aandeelhouders van de Dok en Werf-Mij. Wilton-Fyenoord *n \on de Mn. voor Scheeps- n Werktuigb w „Fyenoord" wordt een circoiaire gericht, waaraan wy het volgende ontleenen; De Minister van Justitie heeft verklaringen afgegeven, dat bc-iu niet van beswaren ge bleken is tegen de gewijzigde statuten aer bovengenoemde twéé venn00csch.1pi.en. reorganisatie der N. V. Wilton's Dok. en Werf-Mij., welke thans den natm draagt van Dok- en Werf-My Wilton Fyenoord N. V. Door de algemeene vergadering van aan deelhouders dier laatste vennootschap is be sloten tot intrekking en ongoldigverklaring van de bewijzen van aandeel aer vennootschap i-'i- talon en nog r.iet verschenen dividend bewijzen en uitre'king daartegen van nieuwe s'ukken, zooals in hare circulaire van 1 Juli 192'.' is uiteengezet. I)e aandeeiho-a'ers worden mitsdien uitge- nm digd om hun amdeelbewij sen met talon cr dividendbewijzen oy de Rotterdimsche Bank- ;reeniging of It. Mees Zoonen in «.e leveren. Tegen inlevering van elk gewoon aandeel- Wilton's Dok- en Werf Mij. van 1 1000 nomi naal zal een gewoon aandeel van de Dok- en Werf-Mii. Wiiton-Fijenoord N. V. van f 500 er een amortisotiebewijs ten laste dier ven nootschap van f 500 worden uitgereikt. By inlevering van f 2000 gewone aandeelen zal een aandeel van f 1000 worden uitgereikt twéé amortisatiebiljetten van f 500. De vroegere pref aand. Wilton's Dok- Werf-Mij. zijn verwisselbaar tot een zelfde nominale waarde in gewone aandeelen Dok- Werf-Mij. Wilton-Fyenoord N. V. Echter bestaat tot 28 Februari 1930 gelegenheid de vroegere preferente aandeelen voor de helft in gewone aandeelen Dok- en Werf-Mij Wil ton-Fyenoord N. V. en voor de .vederhelft in 5 obligaties ten laste der N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf om te ruilen. By uitreiking van een obligatie van f 1000 ontvangt men dus f 50 in contanten. Aan de houders van aandeelen in de Mij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fyenoord" N. V. zullen tegen inlevering van aandeelen tot een nominaal bedrag van f 1000 voorzien van dividendbewijzen no. 62 en volgende worden afgegeten aandeelen in de Dok- en Werf-My. Wilton-Fyenoord tot een nominaal bedrag van f 1500, benevens een amortisatie- biljet ten laste dier vennootschap van f 200. Aangezien het niet wenschelyk wordt ge acht amortisaticbiljetten van een lager bedrag dan van f 500 uit te geven, die ook niet courant zouden zijn, hebben de beide vennoot schappen de medewerking gevraagd en kregen van een groep belanghebbenden oi de plaats var. amortisatiebiljetten van zulk lager bedrag 15 7t daarvan in contanten te betalen. Daar het evenmin raadzaam schijnt kleinere fracties van aandeelen Wilton-Fyenoord dan van f 500 in omloop te brengen, za' voor aan deelhouders, die een lager nominaal bedrag aan aandeelen Fyenoord dan f 1000 bezitten, de gelegenheid worden opengesteld zich met arderen. die in gelyke positie zijn, te combi neeren. De Rotterdamsche Bankvereeniging en de heeren R. Mees 7oonen zyn bereid wanneer daartoe het verzoek tot hen gericht wordt, hun tU9Schenkomst te verleenen, zoowel voor de overneming van amortisaticbiljetten tot lager nominaal bedrag dan f 500 als voor hetzy aankoop hetzij verkoop van fracties van aandeelen Wilton-Fyenoord beneden hetzelfde bedrag. By deze circulaire zyn formulieren gevoegd waarop aandeelhouders de omwisseling kun nen aanvragen. Op spoedige inlevering wordt aangedrongen. JOHN COCKERILL. Obligatielening van f 10 mill, d 6 Mendelssohn Co. te Amsterdam en de Nederlandsche Handel Maatschappij berichten, dut zy op 3 Februari de inschrijving open stellen op f 10 millioen 6 obligaties van f 1000, waarvan reeds f 7 millioen in het buitenland zijn geplaatst, der John Cöckerill S A. te Seraing tegen den koers van 95% plj<- afgeloopen rente van 1 Februari af. Aan het prospectus ontleenen wij het vol gende: De leening is verdeeld in 10.000 obligaties, elk van f 1000, luidende aan toonder. De obligaties zijn voorzien van halfjaarlijksche coupons, elk van f 30, vervallende 1 Februari en 1 Augustus van ieder jaar. De eerste coupon ven-alt 1 Augustus 1930 De Maatschappij heeft het recht van 1 Februari 1936 af op eiken couponvervaldag tot algeheele of gedeeltelijk ven-roegde aflos sing der leening pari plus opgeloopen rente over te gaan. By gedeeltelijk ven-roegde aflossing moeten steeds 100 of een veelvoud van 100 obligaties worden afgelost. Ingeval van aigeheele aflossing moet het voornemen daartoe tenminste 3 maanden van te voren aan den Trustee (My. tot beheer van het administratiekantoor, opgerich: door Hu- brecht, van Harencarspel en Vas Visser N.V., te Amsterdam) worden meegedeeld. Ingeval de Maatschappij eenigerlei zeker heid aan de thans reeds uitgegeven obligaties zou toekennen, of indien zij een leening zou aangaan, al of niet in deD vorm van obligaties, waarvoor zy onderpanden, hypotheken of andere zakelijke zekerheden zou geven, ver bindt de Maatschappij zich de onderhavige leening voor bet geheele uitstaande bedrag plus rente daarin in gelijken rang te doen deelen. Voorts bly'kt, dat de omvang van het be drijf, op elk gebied van de ertsbewerking, de mechanica en scheepsbouw, zich steeds in stijgende lyn heeft bewogen. De bedryis- omzet in het boekjaar 192S-1929 bedroeg 640 millioen francs. Gemiddelde omzet over de ren, voorafgaande aan den oorlog, bedroeg 45 millioen francs. De opbrengst der leening is bestemd tot dekking van de nieuwe kapitaalsbeleggingen, welke de Maatschappij, doo» perfectioneering var. haar uitrusting en door uitbreiding van hare hulpbronnen in grondstoffen in staat zuilen stellen haar kostprijs nog te verbe teren en hare activiteit naar buiten te ver- grooten. LITH MADF.RN'S SCHEEPSWERF. Het maatschappelijk kapitaal der N. V. Lith Madera's Scheepswerf en Machine fabriek, te Rotterdam, bedraagt thans, blijkens de gewijzigde statuten (bijvoegsel no. 404 op de Stcrt.) f 1 millioen, waarvan f 750.000 is geplaatst en volgestort. DE SUIKERINDUSTRIE IN WEST-INDIK. Lord Olivier on de heer Sernple, de beide ommissarissen, die door den minister van koloniën waren benoemd om een onderzoek in te stellen nnar en rapport uit te brengen over den toestand in de suikerindustrie in West-Indië, zijn eergisteren te Londen terug gekeerd. Olivier verklaarde, dat zij een ernstige 6tudie hebben gemaakt van den toestand der suikerindustrie in West-Indië. Zij hebben alle eilanden bezocht en met een groot aantal personen gespreken. Het rapport wordt thans samengesteld om uan den minister van koloniën toe te zenden. Olivier schrijft over den slechten toestand in de West-Indische suikerindustrie toe aan de overproductie van suiker op de wereld. NEDERL. HANDEL MIJ. Naai wij vernemen zijn met ingang van 1 Maart a.s. de heeren Mr. Jacq Dutilh en Pieter Treffers benoemd tot agenten der Nederlandsche Handel Maatschappij te Rot terdam. STAD LUIK. H. Ovens Zoon berichten, dat zy van 29 Januari 1930 af ter beurze van Amsterdam door tusschenkomst van de firma Bosch «fi Co zullen doen verhandelen certificaten van Beig. frs. 10.000 elk (vertegenwoordigende 20 6 9c 60-jarige obligation van Belg. frs. 500 per 15 October 1989j, uit te geven door het Amster- damsche Trustee's Kantoor te Amsterdam. De eerste koers zal circa 99% c/c bedragen, AmsterdamscHe usance, onüer bijberekening van de loopende rente van 15 Oct. 1929 af. NED. MU. VOOR HAVENWERKEN. Naar de „Msb." verneemt, is door de Neder landsche Maatschappij voor Havenwerken een belangrijk contract afgesloten voor de uitvoe ring van werken in het Noorden van China en wel tot een fctarag, overeenkomend met 6 millioen Amerikaansche dollars. Het betreft hiei de werken, waaromtrent in het laatste jaarverslag reeds melding is gemaakt. R. A. SOEP A CO. Blijkens bijvoegsel no. 175 tot de Staat» courant van 27 Januari 1930 is opgericht 4 N.V. Benj. A Soep Co. te Amsterdam, mt een kapitaal van f 1 millioen. Oprichters ziji A Soep Bzn., als lasthebber van Mevr. C Groen, II. Soep en A. Soep Bzn., welke voi :sp. 8, 8 en 24 aandeelen van f 1000 ded men in het maatschappelijk kapitaal. De ;i vennootschap is de handel in- en de b; f rking van diamanten. Bijvoegsel no. 196 der Staatscourant van Januari 1930 vermeldt de oprichting van N V. Koffiepellery Leydsche-Oranje-Nassaj Veem te Amsterdam. Oprichters zijn A. Goedkoop, G. Molijn, H. W. Meyet, J. C. Biri horst Maaldrink, welke ieder vooi 1 aande 5 1" 100O, deelnemen in het kapitaal der vta nootschap, groot f 4000 geheel volgestort. Tot eenig directrice der vennootschap won benoemd de N.V. Leydsche-Oranje-Nassq Veem te Amsterdam. Doel der vennootschap is het pellen, zeeftc sorteeren en verder bereiden van koffie v« rekening van derden en het verrichten u alles, wat in den ruimsien zin daarmed direct of indirect in verband staat. BINNENLANDSCHE LEENINGEN. De gemeenteraad van Assen besloot het aangaan van een 4% leening gr# f f 600 000 met het Burgerlijk Pensioenfond tegen een koers van 97% Gemengd Nieuws. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Te Nieuwer-Amstel werd mej. R. v. S. wusteloos in haar woonkamer aangetrofli Bij onderzoek bleek dat door een foul de constructie van den haard de kamer met kolendamp gevuld had. Mej. S. geen kans gezien de kamer te verlaten. Vt de deur werd zij gevonden. Een behandeli met het zuurstofapparaat had het geweni te resultaat- Mej. S. is echter op medisch vies ter observatie naar een ziekeninri ting overgebracht. Te Raalte (Ov.) had in het belastin? bouw ee nontploffing plaats, doordat zich den schoorsteen gassen hadden verzam De schoorsteen werd geheel vernield en stukken steen en brokken kalk vlogen rondte. De werkzaamheden van het pei neel waren echter nog niet begonnen, ten een klerk, die reeds in het gebouw aanwi was, er met den schrik afkwam. Een be van brand werd door dadelijk ingrijpen de brandweer gebluscht. NA DEX BRAND BIJ BIEDING. In dc kunstzaal Eckhart aan de Dlerpaardelaan te Rotterdam wordt de „Rest tentoon stelling van H. Bieling" gehouden. De noodlottige brand, die het op 't atelier aanwezig zijnde werk van dezen kunstenaar verwoestte, had vele vooraanstaanden In de Rotterdamsche kunstwereld bewogen een expositie te organlseeren van bet werk, dat nog gespaard bleef en dat door vrienden van den schilder wederom ter opluistering en zclls ten verkoop werd alge- gteuin. BieUgs met zijn zelfportret» Liefhebbers voorl Riante (hoewel onbewoonbaar verklaar yiiia. te Schevenlngen. Te huur ol te koop. OP DE ABTOTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Het vraagstuk hoe de kap van een anto moet worden geconstrueerd, heeft al heel vrat hoofdbrekens gekost. Tal van methoden zijn reeds gevonden en toege past. De opdraaibare kap ls één van de nieuwtjes der huidige tentoon- rtw»> - -l» iteWng. ONWEERSWOLKEN. Dank zij de radio heeft het terrein voor burenruzietjee zich ook tot het dak uitgebreid. Ziet hier, boe een vreedzaam burger op wellevende wijze tracht te voorkomen, dat hij zich van de zoo noodlg vermoedelijk niet versmade hnlp van den politierechter zal moeten voorzien. DE SCTTOONE WASCH. Voor mlllloenen ponden sterling zilveren en koperen geldstnkken worden Jaarlijks door de mnni te Londen vervaardigd. Na een Ingewikkelde behan deling gaau de munten door een waschmachlne, welker brcede mond men hier het schoone geld ziet afleveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8