I D Meer lichti miLLANT Cjeysers De Leipziger Bouwvak-Messe Metalen Raamlijsten De Mariakerk te Utrecht ngi BOUWBLAD No. 34. PAG. 3 MAANDAG 27 IANUAP1 J930 BILLIJKE VOORWAARDEN. Te bevragen DUSSEL Zonen, Bnzar- straat 27, Telefoon 15154, Den Raag. |L Architecten S en al Drukkerij LIBERTAS - Rotterdam Goudsche Singel 105 - Tel. 2495-2496-2497-2498 '..iJiiiiiiuiiiiiimniiiniiMiniiiiiiiiioimiiMiiiimnnmnnp'^jiiiiifrijmiifimniimriniinirininiiiimnnniiniiiiniiiminiiiiiiia door Dr. W. Heggcmann, Düsseldorf. De ontwikkeling in de architectuur is gericht op doelmatigheid en de rechte lijn. Men wil veel bereiken met eenvoudige middelen. De moderne mensch, door de sport aan licht en lucht gewend, keert zich niet lan ger in donkere woningen af van het licht maar wil Juist in het licht leven en vraagt vensters, die de vervulling van dezen wensch mogelijk maken. De koopman wil de goederen, die hij te' bezichtiging stelt, bij rationeel gebruik van de beschikbare ruimte zoo voordeellg mo gelijk doen uitkomen. De vensterruiten, die het publiek van de artikelen scheiden, moeten groot zijn, opdat de blik door niets gestoord wordt en omgekeerd moet de« avonds de verlichting van het interieur volop naar buiten uitstralen, om door zijn volheid koopers te trekken. De steeds voortgaande ontwikkeling brengt dus mee, dat men de vensteropeningen van een ge bouw geheel wil gebruiken. d.w.z. de vroe gere breede raamlijsten wil laten verval len of deze althans zoo smal mogelijk doen zijn. Dit heeft een overgang van houten naar metalen raamlijsten ten ge volge. Voor vervoermiddelen, spoor-, tram wegen en automobielen wordt reeds se dert langen tijd gebruik gemaakt van me talen lijsten als doelmatig tegen alle weersgesteldheden bestand en onverwoest baar materiaal, dat in elk opzicht aan moderne eischen voldoet. Het is natuurlijk, dat de aanschaffings prijs van metalen raamlijsten aanmerke lijk hooger is dan die van houten lijrten, daar voor gene dure grondstoffen zooals brons, delta-metaal, messing, aluminium of nirosta-staal gebezigd worden, die door de bijzondere behandeling (polijsten, vernik kelen, enz.) een duur arbeidsproces moa- ten ondergaan. Maar deze kosten worden ruimschoots goedgemaakt door de gewel dige voordeelen, die de metalen raamlijst hee.'l in vergelijking met de houten lijst Eerstgenoemde is geheel bestand tegen het veer en trotseert zoowel storm als regen. Het gevaar, dat het glas zal breken, wordi aanmerkelijk geringer, terwijl het Inzetten der ruiten buitengewoon eenvoudig en snel kan geschieden. Het belangrijkste voordeel is echter, dat de oppervlakte van het ven ster grooter kan zijn, omdat de metalen lijst wegens zijn grooter weerstandsverm" gen slechts enkele centimeters breed be hoeft te zijn, welke materiaalbesparing aan de grootte van het venster ten goede komt. Een metalen raamlijst onderscheidt zich altijd door schoonheid van vorm en netheid. De nieuwbouw op het gebied der achi- tectuur doet zien, dat hier eenzelfde weg gevolgd wordt als bij de voertuig-indus "trie. e bezoekers van de Leipziger Voorjaars- Messe zullen zich daarom met groote be langstelling naar die firmas begeven, wel ke in dit opzicht het beste vervaardigen. Aan iederen architect, bouwondernemer en constructeur van voertuigen wordt den raad gegeven, den stand der afdeeling „Haamlijsten" van de bekende „Vereinig- te Wesldeutsehe Waggonfabrikcn" te gaan bezichtigen, alwaar de fabrikaten van ge noemde afdeeling tentoongesteld zullen worden. Etalagevenstens, loketten voor sta tions en cassa's, vensters voor spoor- en tramwagens worden in ruime verscheiden- Eeniqe groote Tentoonstellingshallen van de Technische Messe te Leipzig heid op de Bouwvak-Messe In hal 19, stand No. 14, geëxposeerd. Een ieder, die metaandacht dezen stand bezichtigt, zal de zorgvuldige en solide uitvoering van de metalen raamlijsten bewonderen: hij zal met nieuwe en waardevolle ideeën naar huis keeren. Voorbeeld va Maastricht. bouworde voor de O. L. Xrouwckerk te Waarom de Mariakerk geslicht werd. SCHOONHEIDS COMMISSIES In het .«Bouwkundig Weekblad" van 4 Januari schreef Ir. A. Boeken, onder het op schrift „De architect en het woningvraag stuk" onder meer: „Het is een noodlottige dwaling geweest van de architecten van tien, twintig jaar geloden, te meenen, dat het machtsmiddel van het „schoonheidstoezicht" de groote op dracht van den woningbouw in handen van „bevoegde" architecten zou brengen. Het zal een zware maar des te schooner taak voor de architecten van thans zijn de gevolgen van deze dwaling wederom te herstellen." De heer PI. van der Berg, architect B.N.A. schreef naar aanleiding van deze uitspraak in het „Bouwkundig Weekblad" van 11 Jan. „Naar mijn bescheiden meening kan dit niet beter, dan door te ijveren voor ophef fing van de schoonheidscommissies ook om dat, wanneer in bepaalde gevallen over de schoonheid van een bouwontwerp moet wor den geoordeeld, onder de zeer bevoegde ar chitecten zulke uiteenloopende meeningen bestaan, dat het voor de overheid zeer moei lijk is een beslissing te nemen. In de vergaderingen van de Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.) heb ik met enkele andere leden het in het leven roepen van schoonheidscommissies ontra den, omdat we voorzagen, dat het tot groote verschillen onder de architecten aanleiding zou geven en het geval te Bolsward heeft dit jammer genoeg geleerd. Dit geval Is oor zaak geworclen, dat de architectcnwercld in twee kampen is verdeeld en dit gebrek aan harmonie en samenwerking doet aan het aanzien van den architcctenstand veel kwaad, met het gevolg, dat de opdrachtge ver aan bouwkundigen, die buiten dien strijd staan de voorkeur geeft De groote architecten, die er „bovenop zijn" en opdrachten ontvangen van bouw werken, die over de tonnen loopen, hebben daar geen last van, maar de kleinere wel. Uit principe moeten we officieel niet over het doen van onze collega's willen oordeelen ten eerste, omdat het niet collegiaal is en ten tweede, omdat we allen beïnvloed wor den door bepaalde stroomingen op bouwkun stig gebied, waardoor ons oordeel niet ob jectief kan zijn. De moeilijke taak om te verhinderen, dat de welstand te veel in 't gedrang komt moeten we overlaten aan hen, die in over heidsdienst zijn en geen particulier werk doen. Hot beoordeelen van bouwplannen uit wel standsnogpunt zal ook voor de overheids personen moeilijk zijn, maar het zal geen aanleiding geven, dat architecten onderling ga'n twisten. Alleen zou bij afkeuring van bouwplan nen er gelegenheid moeten zijn, dat een com missie uit de verschillende- bouwkundige yereenigingen hun bezwaren tegen de af keuring kenbaar maakte bij de overheid". van Oud-Utrecht, heeft dr. Jan Kalf ov. de herkomst van den Romaanschen gewelf- bouw in Limbui-g gesproken en daarbij ook belangwekkende mededeel ingen over de voormalige Mariakerk te Utrecht gedaan. De romaansche bouwkunst in Nederland kenmerkt zich door vrees voor het gewelf en een groote soberheid, die beeldhouwwerk nagonoeg geheel vermijdt. Als iets onge woons treft daarom een groep van romaan schc bouwwerken, die van een volkomen meesterschap in de gewelftechniek getuigen, terwijl de meeste ook rijk met beeldhouw werk zijn versierd. Het probleem, waarmede de romaansche bouwmeesters voortdurend hebben gewor steld en waarvoor eerst de gotiek de defini tieve, oplossing bracht, is de steenen over kluizing yan een basilicale kerk, op zoo danige wijze, dat liet middenschip door hooge vensters eigen licht kan ontvangen zonder dat het gevaar heeft te duchten van zijn gewelven. De bedoelde groep toont voor dit vraagstuk een geniale oplossing, die hierin bestaat, dat de zij beuk traveeën af wisselend laag en hoog worden opgetrokken, zoodat de middenschipsmuren ter plaatse van de lage zijbeuktraveeën vensters kunnen hebben, terwijl zij door de dwarsmuren der hooger opgehaalde gedeelten van de zijbeu ken voldoende worden geschoord tegen den zijwaartsohen druk der gewelven. Men vindt dit aan de O.L. Vrouwckerk te Maastricht, de voormalige St. Mariakerk te Utrecht en de Abdijkerk van Rolduc. Voor het onderzoek naar de herkomst van dit systeem is het van belang de chronologie van deze kerken vast te stellen. schc vlakte hij te wonen. Hij kan dus zeer goed de man zijn geweest, door wiens in vloed de St. Mariakerk in Lombardischen stijl werd gebouwd. Hij is gestorven in 1178, zoodat de bouw der kerk tusschen 1162 en 117S zou vallen. De wijding van 1099 heeft dan betrekking op een oudere kerk, waarvan wij kunnen aannemen, dat zij reeds zoo kort na hare wijding verbouwd moest worden, omdat wij weten, dat zij in 1131 door brand is geteis terd en in 1133 door de benden van Floris den Zwarte tot vesting versterkt en mis bruikt is als paardenstal en bordeel. Op cleze wijze zijn de Lombardische ge welven in Maastricht en Utrecht verklaard waarbij Utrecht dan het voorbeeld gaf, zoodat Maastricht om deze reden moet wor den gesteld ten minste na 1162 maar de afwisselende hoogte der zijbeuken vindt men in Italië nergens. Deze gedachte moet zijn overgenomen van de abdijkerk te Rolduc, uit welker bouwge schiedenis kan worden opgemaakt, dat het schip met de zijbeuken is gebouwd tusschen 1143 en 1133, dus vóór den tijd die voor de Utrechtsche Sinte Maria werd aangenomen. Die bouw wijst op dit spoor, meent dr. Kalf het prototype van Rolduc te hebben gevon den in het in 1095 voltooide choor der abdij kerk van Cluny, dat vvordt doorsneden door twee transepten, waarvan men de construc tieve beteekenis tot heden niet heeft inge zien. Van de Maastrichtsche kerk is bekend, dat er in 1013 een crypt instortte. Men heeft dit bericht steeds in verband gebracht met de oostelijke crypt, maar deze is uit den tijd van het choor erboven en dit vertoont vormen, die ten minste een eeuw jonger zijn. Er is echter ook een crypt onder het west- choor en deze kan uit het begin van de elfde eeuw zijn. De tegenwoordige kerk is dan later gebouwd en spr. toont aan, dat men daarbij halverwege een ouder plan met door gaande lage zijbeuken heeft verlaten voor het systeem met afwisselende hoogte. Deze plotselinge verandering doet denken aan het volgen van een voorbeeld en dit is blijkbaar de St Mariakerk te Utrecht geweest, die in haar middenbeuk dezelfde kruisgewelven op primitieve ribben en dezelfde pijlers bezat als de kerk te Maastricht De St Mariakerk zou volgens de overleve ring zijn gebouwd met steun van Keizer Hendrik IV, tit berouw, dat hij te Milaan een aan de H. Maagd gewijde kerk had ver woest, en gewijd zijn in 1099. Het hier aan gegeven verband met Mika-1 is van gewicht, omdat het de herkomst van de primitieve kruisribgewelven en andere Lombardische détails van de kerk verklaart. Maar Hendrik IV heeft nooit een kerk te Milaan verwoest en de ribgewelven zijn in Lombardije niet ouder dan het begin van de twaalfde eeuw- Leest men echter, voor Hendrik IV, Frederik I Barbarossa, dan is de overlevering volko men met de feiten in overeenstemming, want deze heeft in 1162 S. Maria Maggiore, de kathedraal van Milaan, laten verwoesten en hij was bevriend mot den toenmaligen bisschop van Utrecht, Godfried van Renen, e verschillende stroomingen in de Internationale Architectuur In een voordracht der Kring Amsterdam vun het Nedëriandsch Instituut van Archi tecten, begon prol. Wattjes met op te merken, dat wel eens geklaagd wordt over gebrek aan eenheid in onze huidige architectuur. Zet men w rken va enkele uitertse richtin gen naast lkaiar uau schijnt het wel alsof er c' 'i vci-scaeidenhcia zelfs oneenigheid en geen eenheid in de architectuur is. Deze uiterste opvattingen zijn echter door reeks van opvattingen \erbonden, die slechts zeer kleine gradueele verschillen toonen, en die in werkelijkheid een eenheid van verscheidenheid vormen. Enkele voorbeelden: De schilderachtig-romantische landschap pelijke stijl, zooals die voornamelijk in En ge,and voorkomt, die poogt de architectuur geheel te doen aanpassen aan de natuurlijke schoonheid van het landschap, waarbij het gebouw niet zoo zeer architectuur dan wel stolfeer'-ig vt-n liet landschap is. Deze architectuur matigt zich tot een een- oudige ongekunstelde, in hoofdzaak zakelijk blijvende landelijke architectuur. Bij ruime middelen en belangrijke woon gebouwen wordt deze zakelijke ondergrond verfijnt door modern ornament of wel door ineer aan historischen vorm, verwant orna ment: de architectuur wordt verfijnd lande lijk; in dit verband kan De Bazel genoemd ordeu. Wordt het woongebouw nog grooter, of naderen de villa's elkaar meer. dan wordt de architectuur hoofdzaak en het landschap, beter de tuin, slechts acheveering en con toureering van het gebouw. Dit geeft aanleiding tot de monumentaal- landelijke architectuur, die in zijn decoratie verfijning wederom zeer traditioneel of zeer modem kan zijn georienteerd met on merkbare overgangen daartussclien. Bezien we de stedelijke architectuur, dan sluiten tuindorpen en arbeiderswijken eenigs- zins aan bij de sober landelijke architec tuur. De uichitectuur is dan rationeel con structivistisch, waarbij de hoofdvorm uit de p anindecling volgt en dc verfijning zich bepaalt tot de keuze van zoodanige con- structiewijze en constructieve onderdeelen die aesthetisch werken. Deze architectuur, waaraan de naam van Beilage verbonden is, is aangewezen in die- gevallen .waarin uiterste economie noodig is zooals bij arbeiderswoningen, industrieele gebouwen, zeer bescheiden woonwijken enz. Ook hier kan evenwel onder bepaalde om standigheden een verfijning mogelijk en wenschelijk zijn. Die verfijning kan in hoofd zaak constructivistisch blijven, door kost baarder materiaal en mooiere constructie- wijzen, doch roept uiteraard ook vaak de hulp der zusterkunsten, de decoratieve beeldhouw en schilderkunst in. Nog twee richtingen zijn te noemen: de Amsterdamsche richting, die a. h. w. bouwdeelen zelf tot ornament vervormt het internationalisme, dat zich splitst in een groot aantal voor den buitenstaander, d.w.z voor den niet-partijganger, moeilijk onder scheidbare ondersoorten, waarvan de aan hangers elkaar verwijten het nieuwe beginsel van de architectuur te verloochenen fn dat Internationalisme wordt het detail teruggedrongen en in hoofdzaak slechts ge werkt met den meetkurvligen ruimtelijken vorm waarvan bij voorkeur zeer eenvoudige meetkunstige vormen worden gekozen. UITBREIDING N.V. DE VEREENIGDE BLIKFABRIEKEN Het komt B. en W. van Hillegersberg be zwaarlijk voor om 'n groeiend bedrijf mede werking te onthouden voor de noodige uit breiding, zoodat het College genoemden Raad voorstelt te voldoen aan het. verzoek van de N.V. der Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam om een bijbouw te mogen oprichten op een terrein gelegen aan de Oranje-Nassaustraat te Hillegersberg. KWITANTIEZEGEL VOOR WONINGBOUWVEREENIGINGEN De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire verzonden waarin hij mededeelt, dat zijn- ambtgenoot van financiën art 32, no 4, jo. art. 37, no. 1G, der zegelwet 1917 toepasselijk heeft verklaard op kwitanties, welke worden afgegeven aan vereenigingen, elke uitsluitend werkzaam zijn in het be lang der volkshuisvesting en als zoodanig zijn toegelaten, overeenkomstig art. 34 der woningwet Reclame op het Marktplein te Leipzig De verkeersdrukte in de straten van Leipzig tydens de Messe-ivcck, Bouwkundig Bureau J. C. Henri van Ingen Rotterdam, Vlietstr. 8b. Tel. 11748 Verzorging van In- en Extérieur Hinderwet, Drankwet enz. -Alles tot het vak behoor end- D?CORATI Duurzaam Concurreerend SCHUURMAN dj COORS Exercitieslraai 25, R'dam. Tel 10411. TE KOOP onder ARCHITECTUUR gebouwde LANDHUBZE^ aan de Den Burgstraat le VOOR. BURG, met blijvend vrij uitzicht op het park Arendsburg mol Vijver. Te bevragen op het werk en bij W v D. KNAAP, Laan van Helden burg 51. Voorburg. MAAKT CLlCHE's VOOR ALLE DOELEINDEN TEGEN BILLIJKEN PRIJS .F 7.60 PER WEEK VOLGENS HUURX00PSYSTEEM TE KOOP SCHIEGROEK Vestibule, Trappen- tecialzan. ISÜ. sfiïïSkSmS dELDEH bescliikbaar ie Hypotheken. Rente huizen 5%, landerijen 4', fiouwcredieten - Financieering - Voorschotten. B. SEVINGA Co. Essenburgstraat 71a - Tel. 3656S ROTTERDAM. Nevenstaande GEYSER en BADKAMERARTIKELEN voor Den Haag verkrijgbaar bij JOH. ZWART Sanitaire en Verwarmfnga- Installation. REINKENSTR. 22 DEN HAAG Architecten en Constructeurs! voor Nieuwbouw, Winkelbouw, Voertuigen en Schepen. Bezoekt op de Leipziger Voorjaars-Messe onze tentoonstelling: BOUWVAK-MESSE, Hal 19, Stand !4. Vereinigte Westdeutsche Waggonfabriken A.-G. Abteilung Rahmenbau Düsseldorf. Düsseldorf, Schliessfach 729. Vertegenwoordigers in Nederland: MERREM LA P0RTE, Amsterdam, Keizersgracht 473-479 Wat f» zoon bad toch heerlijk! Open de kraan en daar stroomt het dampende water al uit der* „Vaillent". U moest toch eens een brochure vragen, ot nog beter - den „Voillant" op onze monsterzalen in werking komen zien» N.V. Handelmaatschappij R. S. STOKVIS Tl Rotterdam - Westzeedijk 507 Amsterdam - Keizersgracht 313 Den Haag - Alexanderstraat 9 Groningen Hoornschedijk 3 Bovenstaande BADINSTALLATIES verkrijgbaar bij Waschtafels Gasartikelen M. A. VAN DER PALM. Telefoon 41050 GODESIA-GEYSERS ZWART JANSTRAAT 49 - ROTTERDAM Bovenstaande Waschtafels, Baden, Badkachels, enz. verkrijgbaar bij A. HOGEDOORN Zaagmolenstraat 93 a-b, R'dam, tel. 41616 J. J. DE VALK, Rotterdam VAKKUNDIG INSTALLATIE-BUREAU VLIETLAAN 51 - TEL. 15205 Baden - Godesia- en Vaillant-Geijsers, Badkachels, Waschtafels, Closetten, enz. afdeeling van de Groate Technische Blesse te Leipzig, is sedert 12 jaren de plaats waar de vak wereld bijeenkomt. Gelegenheid tot In- en Verkoop van Bouw materialen, Machines ten dienste van de Bouwvakken, Machines voor Houtbewerking en voor den aanleg van wegen. Alle machines zijn in werking te zien! Vakwetenschappclijke voordrachten over den Vooruitgang in het Bouwbedrijf op het gebied van bouwmethoden en bouwmaterialen. Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den honorairen Vertegenwoordiger van het Leipziger Messamt: H.I.IM DEI BORG. Singe! HG. AUSTERGAM. Tel. 42365 en den Secretaris voor Nederland: L H. BRAUN Schiekede lil ROTTERDAM. Telefoon 11466. Buur van 2-12 MAART 1SSO

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11